A Commodore 64 Ultimate a cég első hardveres terméke több mint 30 év után

Címkék

Visszatér a Commodore 64 – de most FPGA-alapon

A Commodore Corporation három évtized után újra hardvert dob piacra: a Commodore 64 Ultimate névre keresztelt gép már előrendelhető 299 dollártól, a szállítás októbertől várható. A masina nem emulátor, hanem FPGA-alapú újraalkotás (AMD Xilinx Artix-7-re építve), és több mint 10 000 eredeti játékot, cartridge-et és perifériát támogat. A projekt mögött a rajongók által irányított új vezetés áll, élén Christian „Peri Fractic” Simpsonnal, aki nemrég vette át a Commodore Corp. irányítását. Bár a cég átvétele még nem zárult le teljesen, a gép fejlesztése nem függ ettől.

Hardveres specifikációk – retró szív, modern funkciók

A Commodore 64 Ultimate három változatban készül:

  • BASIC Beige ($299): világos bézs, világítás nélkül
  • Starlight Edition ($349): áttetsző ház, világító mechanikus billentyűzettel
  • Founders Edition ($499): áttetsző borostyán ház, arany díszítések, „I Rebooted C=” pólóval

Főbb jellemzők:

  • 128MB DDR2 RAM, 16MB NOR flash
  • USB-támogatás: .D64, .TAP, .PRG, ISO-9660 stb.
  • HDMI (1080p/50–60Hz), analóg videó: CVBS, S-Video, RGB
  • Dual SID támogatás, UltiSID FPGA emuláció
  • 3× USB-A, 1× USB-C, Ethernet, Wi-Fi, cartridge port, DB9 joystick portok
  • Gateron Pro 3.0 mechanikus billentyűzet, RGB háttérvilágítással (modellfüggő)

A csomag tartalmazza a tápegységet, HDMI kábelt, 64GB-os „USB kazetta” meghajtót 50+ játékkal, demókkal, zeneanyaggal, és matricákat is.

Nem Kickstarter, de visszaváltható

A gyártó saját crowdfunding platformot használ, nem Kickstartert vagy Indiegogót. A rendelés szállítás előtt bármikor lemondható, teljes pénzvisszatérítéssel. A végtermékre 1 év garancia jár. Az érdeklődők eldönthetik, hogy most szállnak be olcsóbban, vagy várnak az október-novemberi tesztekre és raktári készletre — ekkor +50 dolláros felárral számolhatnak.

Megjegyzés a kontextushoz

A retro gépeket ismerők számára fontos lehet, hogy a gép valóban képes kezelni az eredeti cartridge-eket és kiegészítőket, amit az emulátorok nem tudnak ilyen szinten nyújtani. A termék tehát sokkal több, mint egy replikagép: valódi újragondolt C64.

(A cikk nyomokban Mesterséges Intelligencia által szolgáltatott adatokat tartalmaz, így a tartalmát érdemes duplán ellenőrizni!)

Hozzászólások

Ennyi pénzért a starlight editiont meg is rendelem, kicsit fura hogy ennyire olcsó.

dypc: Greetings to to Grabowsky, Trays(Hetye), Traz.... :)) 

Miközben rendeltem esett az ára 50 usd-t, végül 402 euro lett a vége, viszont fizetni mégis csak 138k huf-ot kellet.
Nem teljesen értem miért ilyen olcsó (végülis van refund), ha belegondolok hogy van itthon 8 c64-em és már csak az aldis működik bár már azt se merem bekapcsolni, meg ha egy rakás dolgot vennék (új psu, dual sid hack, kawari stb...) az eredeti géphez, árban kb 3x annyit kéne fizetni.

Szerkesztve: 2025. 07. 13., v – 15:59

Azért, ez elég erősen döglött róka nyúzás. Különösen a forma miatt.
Nincs gond a perifériákkal, nincs gond a konfiggal, de mindezt összerakhatták volna ugyanennyiért egy 15"-os laptop form factorba.
Óriási probléma ezekkel a projecktekkel, hogy a célközönség megváltozott, megöregedett. Az emberek többségének, se helye, se ideje retrózni. Hiába van az embernek n+1 konfigja, ha az élet félévente ad annyi időt, hogy elővegye összekösse, stb.
A másik, hogy sokat dobna a használati értéken, ha ezek az eszközök ugyanúgy használhatóak lennének, mint annó ezek a gépek. GPIO és társai.
Annó, a home-computereknek ez adta a varázsát. Bekapcsoltad és már ment is nincs baszakodás dirverekkel, beállításokkal, guival, fejlesztői környezettel. Bekapcsoltad és ment.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Az emberek többségének, se helye, se ideje retrózni.

Akik a '1980-as évek elején, közepén fiatal felnőttként ilyet vettek maguknak, azok már nyugdíj körül járnak, esetleg már nyugdíjasok. Iszonyat régen jött ki ez a gép, >40 éve.  Akik kölyökként kapták, azok is zömmel már negyvenes végén, de inkább ötvenes éveik tapossák. Ez az utolsó nagy létszámú generáció szerte Európában, lehet lesz egy ilyen nem is túl drága retro termékre kereslet. Meglátjuk.

Bekapcsoltad és már ment is

Igen, ez a hangulat nekem is nagyon megvan. A desktopom sem kapcsolom ki szinte sosem, csak altatom, szerencsére egy pillanat alatt jön vissza alvásból. 

"de mindezt összerakhatták volna ugyanennyiért egy 15"-os laptop form factorba."
Nekem úgy tuti nem kéne, akkor evvel az erővel felrakok egy réi notira egy linuxot amin csak az emu fut, nekem pont ez a lényeg benne hogy az ismerős vas ott van előttem az elbaszott cursor billentyűkkel meg nyomkodni kell a cartridgen a freeeze gombot stb.

Régen volt kedvem kódolni hobbiból c64-re de ha egy emulatort veszek elő akkor kb. 5 perc elunom az egészet. Ha viszont egy eredeti vasat előveszek és van időm képes vagyok az egész napot eltölteni előtte. 

"Óriási probléma ezekkel a projecktekkel, hogy a célközönség megváltozott, megöregedett. Az emberek többségének, se helye, se ideje retrózni. Hiába van az embernek n+1 konfigja, ha az élet félévente ad annyi időt, hogy elővegye összekösse, stb."

Részben igaz, de ha 2 hetente előveszem és működik és nem kell megint azt keresgélni  hogy most a PLA vagy a SID vagy a CIA halt meg stb. és emiatt visszapakolom mert közben eltököltem az időt és nem működik ..... nem kell szarakodni avval hogy kimásoljak valami stuffot floppy-ra stb akkor nekem megéri (bár a floppyt tuti rárakom mert nekem az egy külön élmény).

Biztos hogy nem fogom egyfolytában használni de amikor használom akkor működjön és ne keljen egyfolytában javítgatni.

"A másik, hogy sokat dobna a használati értéken, ha ezek az eszközök ugyanúgy használhatóak lennének, mint annó ezek a gépek. GPIO és társai."
Az expansion port ugyanúgy rajta van és ugyanúgy használható, igen valóban alapból a user port nincs rajta de a helyén van usb + lan, amúgy van user port adapter hozzá hogy ha a a fullos eredeti dolgok kellenek (https://www.commodore.net/product-page/u64-userport-adapter)
Személy szerint ha manapság 2025-ben gpio-t akarok tekergetni akkor nem c64-en fogom .....

"Annó, a home-computereknek ez adta a varázsát. Bekapcsoltad és már ment is nincs baszakodás dirverekkel, beállításokkal, guival, fejlesztői környezettel. Bekapcsoltad és ment."
Ennél pont ez a helyzet bekapcsolod és instant bejön, ez nem egy emulator ami egy os alatt fut aminek fel kéne bootolnia.

Talán pont ez a legérdekesebb ebben, akarsz valami olyasmit amit az eredeti hw nem tudott ? 8mhz c64 ? Bekapcsolod, wifi-n akarsz adatokat másolni ez is benne van stb..

Nekem jelenleg mindegyik c64-em haldoklik.... ezek a hardwarek eljutottak oda hogy hiába erőlködsz ha találsz is valami jó állapotú SID-et, elkezded használni és könnyen lehet 1 hónap múlva meghal. Anno talán Bill Herd jegyezte meg hogy eredetileg ezeket a gépeket 5-10 évre tervezték és el van csodálkozva rajta hogy 30 év után is lehet még használni.....aztán most már kész szerencse ha egy bekapcsolás után nem hal meg egyből.
 
Már jó ideje akarok venni valami fpga alapú retro cuccot, régóta szemezgetek a Mister-el de avval is az a bajom hogy nincs meg a feeling ..olyan mintha egy pc lenne előttem, tudom ez kissé szentimentális de nekem pont erről szól. A Mega65 jó pofa de személy szerint nem sok értelmét látom.

Nyilván egy ilyen projekt nem fogja megváltani a világot :D .... de vannak még olyan félnótások mint én akiknek ez a hobbi megér ennyit :)

 

A laptop form factor előnye, hogy a akku, kijelző, hang és társai készen vannak. Nincs kábelezés, hol a Tv, hol a monitor, hova teszem le és tsai. 

Nem kötelező megtartani a PC billentyűzetet és kiosztást, ez szabadon választható.

Az usb+lan GPIO tekintetében szopás. Mikor LEDet vagy valami mást akarok pöcögtetni, akkor ne kelljen még soros kommunikációval sem baszakodni.

A másik, hogy ezeknél a projecteknél számít a mai világbéli használhatóság és árazás. Legyen filléres és használható, ne csak egy nosztalgiavibrátor.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Ha dísznek kell, akkor miért nem veszel egy igazit? Nem egy rolex kategória, és elérhető a piacon, és még authentikus is.

Hogy autós hasonlattal éljek, mert itt mindenki ért az autókhoz, olyan ez, mintha 1970-es Mustang rajongóként vennél egy 1970-es Mustang kaszniba pakolt fűnyíró motoros, hibrid hajtású, önvezető autót csak mert nosztalgikus emlékeket ébreszt. 

A technológia valahol mindig a használatról szól. Egy eszköz azért lesz ikonikus, mert kiemelkedik a használhatóságával a kortársai közül. A használati érték nélküli eszköz műtárgy.

Ha valóban törődnének a Commodore-al mint céggel, akkor a következő ikonikus termék megalkotásán dolgoznának. Ehhez vízió kéne. Így viszont, nem más, mint egy zombietehén fejése.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Egy, szóval sem írtam laptopon futó emulátort. Laptopot írtam, mint kialakítást,  form factort. Mondjuk az is megér egy misét, hogy hol húzzuk meg az emuláció határát, mert egy FPGAban futó SID nem teljesen ugyanaz a HWben implemetált SID-el.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Kíváncsi lennék, honnan vették a kódot az FPGA-ba.

Egy régebbi vagyis inkább jól dokumentált CPU-t meg a hozzá kapcsolódó zubehőröket leimplementálni nem annyira vész... Ha meg bármi miatt bugos akkor az könnyen javítható :)

Az OpenCores-on van 3-4 vállalhatónak tűnő 6502-es, valamelyik biztos jó kiindulásnak. De igen, ez a része engem is érdekel.

6502 van több is, de CIA, VIC-II meg SID is kell. PLA mondjuk nem nagy kaland.

Vannak nagyon jó opensource implementációk, pl. a MiST FPGA-n (meg a MiSTeren), de pl. a Mega65 C64 kompatibilitása is elég csapnivaló (a VIC-II), ott a MiST(er)-ből vettek át egy külön betölthető C64-et.

VIC-II-re ott van még a Kawari, de az inkább eredeti chip kiváltására van, nem igazán SoC felhasználásra készült.

 

Ahh, látom Gideon kódja lesz, akkor azt elhiszem, hogy 100% kompatibilis.

Arra azért valószínű van, mert DDR2 a fő RAM benne. Persze nyilván nem úgy kell, mint az eredeti RAM-ot. Valószínű multiplexelve is van a használata, több alrendszer közt, amiből csak 1 a C64 RAM.

De magában a VIC-II-ben is kell szimulálni, legfeljebb kifelé nem csinál semmit.

Hm... akkor jobban meg kene neznem hogy mi ez. Marmint 128M RAM-ba mar minden belefer (egy Linux leemulalja az egeszet ISA szinten, ilyesmi). Ha meg a hardvert csinaltak meg akkor mire megy a maradek 127.93 mega RAM :) 

Azt gondolna az ember hogy mar egy filleres FPGA-ba, ami egyebkent mar kb Linuxot tudna futtatni komplexitasaban es van benne 64kbyte..128kbyte RAM (oke, nem EBR hanem SPRAM, de benne az FPGA csippben, nem kell extrernal memoria), na abba azert egy C64 elfer tokkal-vonoval a hw illeszteseket leszamitva. 

Nyilván egy 20$-os MCU is tudna futtatni egy C64-et, viszont az emulátorok sem olyanok, hogy pl. a videoórajel minden ciklusát leszimulálják.

A belső RAM mondjuk biztos elég lehet az alapgépnek, viszont az extra jól jöhet TAP fájlok betöltésére/RAM-ból visszajátszására, cartridge-ekhez, REU-höz, stb.

Gondolom valami soft-CPU is van a firmware futtatására, ami az UI-t adja, annak is jól jön némi extra memória.

Nem tudom, melyik Artix-7 változat van a gépben, a legnagyobban 13 Mb BRAM van (kb. 1,5 MB), de kétlem, hogy ehhez a projekthez a legnagyobbat és legdrágábbat választották.

Szerkesztve: 2025. 07. 13., v – 17:10

Gideon evek ota (kb 15 eve) fejleszti az FPGA kodot, a sajat termeke az Ultimate64. Eloszor cartridge-ot csinalt, aztan teljes erteku c64-et. Mindent tud a geprol.
Bevettek a Commodore buliba, ez a gep tulajdonkepp az o alaplapja, egy-ket kisebb modositassal.
Az Ultimate64-et abba is hagyja es csak Commorore logo alatt fognak megjelenni a fejlesztesei. helyesen, mert mar alig birta egyedul csinalni.

Then, Perifractic came along and proposed to work together. I gave it a lot of thought. Not surprising, after working for 15+ years on this project. However, after some weeks, I realized that it could be a win-win-win situation; better for myself AND for the community to dive in. I wouldn't be alone anymore in producing, distributing, documenting, supporting and everything else that comes with such an immensely complex project that the Ultimate has become. So eventually, a deal was made.

...
The Ultimate 64 Elite-II is indeed part of a Commodore product: the Commodore 64 Ultimate, as can be seen on the official Commodore website (commodore.net). The design of the motherboard is largely the same, but adapted to some Commodore wishes, and paired with a case and the best new mechanical keyboard currently available

Szerkesztve: 2025. 07. 14., h – 06:50

Ebben nem is igazán a gép a lényeg! Azt, tulajdonképpen most is össze lehet rakni alkatrészekből. Van alaplap, ház, billentyűzet.

Ami igazán fontos! Végre megfelelő helyre kerül(t) a Commodore márka!

Remélem végül az Amiga is hozzájuk kerül majd.

Infó:

Can We Save The COMMODORE Brand? My Biggest Project Yet

We're Bringing Back COMMODORE! • Let's Buy Commodore Part 2

U.I.: egy bézsre szerintem én is benevezek. Egy modern darabja lesz a ❤️Commodore❤️ gyűjteményemnek.

Talán '89-ben kerültem először kapcsolatba a C64-el, majd '91-ben lett sajátom, kb '92 végére kimaxoltam, mindent is csináltam vele, hw/sw építés/írás, kifulladt az élmény faktor, és lassan leváltotta a PC korszak.

Azóta volt már pár kiadása, klónok, stb, már totál hidegen hagy, ingyen se kellene kategória. A sajátom sincs meg, az öcsém elajándékozta egy haverjának :-)

Én is hasonlóan voltam vele. 10-13 éves koromban sokat ültem C64 előtt, de sose saját volt, barátoknál, ismerősöknél, rokonoknál, szomszédoknál, itt-ott. Sok játékot azon ismertem meg, Elite, Zak McKraken, Last Ninja, stb.

Pechjére nagyon gyorsan megismertem a PC-ket, és inkább azt nyomtam. 8 bit helyett 16 bit, rendes OS (a rendes ma már nem rendes, de az MS-DOS a C64 BASIC ROM-hoz képest űrtechnológia), 80 soros kijelző a 40 helyett, PC-re komolyabb text editorok, commanderek, prognyelvek voltak elérhetők. PC-n is lehetett játszani, legfeljebb 1-2 játékban kevesebb szín volt, meg csak PC speaker prüntyögés XT-ken, de én élveztem: Prince of Persia, Golf, Grand Prix Circuit, Test Drive 2, Indie 500, Blockout, CD-Man, Chessmaster 2000, Maniac Mansion, Észkerék, Pool, stb., de aztán még jobb lett, ahogy bejöttek a VGA-s, meg SB/Adlib klónos gépek, azok már állva hagyták a C64-es játékokat, Test Drive 3, Stunts, The Lost Vikings, Day of Tentacle, Ugh, Atomix, Red Baron, Simcity, Aladdin, Pinball Fantasies, stb.. Majd volt még egy PC-s fejlődési hullám, a 90-es évek közepére, a gyorsabb 486-osokhoz, korai Pentiumokhoz még jobb DOS játékok jelentek meg, Jazz Jack Rabbit 1-2, Wolfenstein 3D, Doom 1-2, Descent 1-2, Duke Nukem 3D, Quake, Screamer, Earth Worm Jim, stb.. Volt még sok jó, de azok nem voltak a műfajom, verekedős, stratégiai játékok, szimulátorok, sportjátékok (ez utóbbi alól egy komoly kivétel: Jimmy White's Whirlwind Snooker, azzal sokat játszottam). Ezek már kilógnak, mert többségükben 32 bitesek, és ezekből sokat portoltak modern platformokra is (Windows, Linux, Android, 64 bit). Voltak még két fejlődési hullám, az egyik a 3D gyorsított windowsos korai korszak, meg utána a DX10+/ 64 bites korszak, de azok már nem retró, mert mai napig elérhetőek, működnek.

Emiatt én nem értékelem túl a C64-et. Amigát se, mert az meg kimaradt. Az a baj, hogy ezek a Commodore gépek nem öregedtek jól, tele vannak saját belső tervezésű és gyártású, nem sztenderd chip-pel, amik mostanára haldokolnak, nagy reverse engineering kell, hogy életben lehessen tartani. Újabb chip-es megoldások, FPGA, SD adapter, stb.. Ezzel szemben a korai mainframe (IBM 1401, System/3600), mini (DEC PDP-sorozat, Data General Nova, stb.), és pre-IBM hobbista gépek (Altair 8800, SWTPC, CP/M-es gépek, stb.) jobban öregedtek, mert azoknál egyértelmű logika mentén lefektetett, szabványos utasításkészlet van, és a géppel a kommunikáció is sztenderd soros kommunikáció, mai napig terminálból nyomható, nem kell semmilyen időzítést, grafikai chipet, glitch-t, és hasonlókat emulálni, hogy autentikus legyen, elfut egy simh-ben. Eleve játékok sincsenek nagyon ezekre, csak valami nagyon primitív vektorosak (Astroids) vagy karakteres felületűek (Zork, Rogue-like játékok, sakk, go, amőba, stb.).

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Én 1985-ben vettem egyet Bécsben, magnóval. egy-két évvel később vettem hozzá szintén Bécsben egy floppy egységet, meg egy Citizen 120D nyomtatót.
Engem a játék része nem annyira nem ejtett rabul, alig játszottam számítógépen, de írtam C64-re olyan (nem játék) programot amiért elégjó pénzt fizettek is.
Azóta már rég nincs meg a gépem. Amikor a gyermekeim abban a korban voltak vettem egyet használtan, mert odáig voltak az elektronikus játékokért, de még floppyn sem nagyon volt türelmük kivárni amíg betöltődik egy játék. Azt is eladtam.
Nem mondom, mikor megláttam, hogy alig több mint 100 ezer Ft-ért megvehetem a C64 korszerű változatát, nem csillant fel a szemem. A világítós verziók nálam eleve kiestek volna.
De ez e lelkesedés sem tartott fél óránál tovább. Megteszi a Raspberry Pi Zero W2-esen futtatott szimulátor is! Már amikor nagy ritkán előveszem. :)

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Tetszik így leírás alapján. Bár más fejleszti ezt az Ultimate-et, de szurkolok Peri Fracticnek, mert tényleg szívügye a Commodore, főleg a C64, jó kezekben van nála a márka újjáélesztése. Sokat tett hozzá az utóbbi években, főleg a C64-es fejlesztésekhez, legó ház, különböző egyéb fejlesztések összefogása, és népszerűsítése (SwinSID, Kawari, GAL PLA helyettesítők reklámozása), ZZAP64 magazinba is írt több cikket, végül a magazinnak is szerkesztője lett. Egyedül attól félek, hogy kicsit hóbortos fazon, az érzelmei, nosztalgiája vezetik, nincs tapasztalata a cégvezetésben, rátermett, Gates/Jobs típusú üzleti hiénák nehogy rászedjék, tönkretegyék.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Szerkesztve: 2025. 07. 15., k – 22:31

.