Aki igazán keményen csapja a HO-t

Állítólag nem alszik és húsz órát dolgozik naponta

Csakis HO-ban nyomja több cégnél párhuzamosan. 

https://sg.hu/cikkek/it-tech/162118/mindenki-soham-parekh-rol-beszel-a-…

Hozzászólások

Mivel kibaszták, a "dolgozik" alatt valószínűleg "szélhámosság"-ot, "csalás"-t értesz. Úgy fest, nem nézték ott sem ezt jó szemmel. 

Feltételezzük, nem azért kezdtek utánanézni, hogy több helyen is "dolgozik", mert a munkája fenomenális volt. Valószínűleg, éppen ellenkezőleg. Ugyanis, ha szuper munkaerő lett volna, le eleve neki se álltak volna firtatni, hogy mit csinál, sőt, nem kibasszák, hanem még elő is léptetik ...

trey @ gépház

Hát, nem tudom.

Ha tényleg minőségi problémák lettek volna a munkájával, akkor eleve ezzel kezdték volna a cégek a vele kapcsolatos beszámolójukat. Ehhez képest többen a szakmai képességeit magasztalják.

Én inkább azt érzem ki belőle, hogy egyrészt ezek a startupok is a "technológiai habverés" és a konkrét "szélhámosság" határán lavírozhatnak, másrészt meg az egész sztorinak van egy "visszanyal a fagyi" jellege.

Utóbbit úgy értem, hogy - amint azt itt a HUP-on is többen megerősítették - a munkaadók zéró elköteleződést mutatnak a munkavállalóik iránt, itt meg van egy munkavállaló, aki úgy döntött, hogy az életéhez egy határon túl semmi köze nincs a munkaadójának.

Simán lehet, hogy dolgozik 20 órát, csak még így is több az elvégzendő feladata mint amit ennyi idő alatt fáradtan - ugye akkor lassabb az ember - meg lehet csinálni.

 

Nekem volt kollégám aki három projektet tolt párhuzamosan alvállalkozóként. A normál munkaterheléssel nem volt gond, az belefért napi 5-6 óra alvással, de amikor határidő volt valahol akkor a többi bizony megsínylette. Arról nem is beszélve, hogy a menedzsment overhead is megnő ilyenkor mert mindenkinek meg kell magyarázni, hogy miért nem halad az adott feladat ami megintcsak idő.

Simán lehet, hogy dolgozik 20 órát

Ne mondjátok már.

Csak legyetek ébren egy héten keresztül minden nap 20 órát. Nem kell dolgozni, nyugodtan lehet tévézni, kertészkedni, moziba menni, csak ne aludjatok. Meg ugye a fürdés, fogmosás, stb. se ebből a 20 órából menjen.

Aztán ha letelt az egy hét, beszéljük meg, mennyire reális, hogy ő ennyit dolgozott :)

Szerkesztve: 2025. 07. 06., v – 11:08

https://news.ycombinator.com/item?id=44448461

Ebben a szálban kommentelnek olyan cégektől is, akiknél felvették. Pl.

The problem is when the job (or work-trial in our case) actually starts, it's just excuses upon excuses as to why he's missing a meeting, or why the PR was pushed late. The excuses become more ridiculous and unbelievable, up until it's obvious he's just lying.

Ez valahol természetes is. Még a napi 8 óra munka is sokszor tud véleményes lenni (ez részben korfüggő is), hogy mennyire bírható, napi 20 óra munkát több különböző cégnél általában nem lehet menedzselni egyedül. Még ha a legjobb szervező is vagy a világon, egyszerűen nincs rá időd, hogy bármi mással is foglalkozz a munkán kívül (pl a beosztással). Az alvás deprimáció pedig már rövid távon nagyon csúnyán vissza tud csapni, pl bealszol munka közben és észre sem veszed.

Mivel ezeket bevallani mind-mind kvázi "szégyen", nem meglepő, hogy össze-vissza hazudozott. Plusz, nagyon sok melóhely előírja azt, hogy nem lehet párhuzamos fő- vagy mellékállásod, ami önmagában is visszaélés, ha mégis van ÉS hazudsz erről. 

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Plusz, nagyon sok melóhely előírja azt, hogy nem lehet párhuzamos fő- vagy mellékállásod

Ami ugye törvénytelen, mert az Mtk nem korlátozza ezt. Annyi, hogy szólni kell róla. Lehet h. nem tetszik 1 munkahelynek sem h. a dolgozó máshonnan (más munkaviszonyból) is szeretne bevételt. Ha már a főállásából nem kap annyit, amennyi ahhoz kell h. elégedett legyen vele és ne kényszerülne továbbiakra. De megtiltani nem lehet.

Pl. nagyon sokan futtatnak saját vállalkozást is főállás mellett, ez mind nem lenne lehetséges, ha tiltaná a Mtk. Ha 1 munkahely még erre is húzza a szájàt (ha nem versenyhelyzetet generál, akkor semmi közük hozzá), akkor ott 0-24/7-es rabszolgát keresnek.

Nem törvénytelen. A munkaszerződés tartalmazhat ilyen kitételt, ha azt a munkavállaló tudomásul vette, aláírta, akkor ez van. Ha van hasonló céges belső szabályozás, akkor szintén. Tájékoztatási kötelezettség mindenképpen van. Ha pedig ez konkurens cégnél történik, akkor azt a munkáltató érdeksérelemre hivatkozva megtilthatja.

Egyébként pedig ahol fix munkaidő van, és a másodállás ideje ezzel ütközik, akkor ismét csak probléma van.

Egy összefogalaló: https://www.profession.hu/cikk/vallalhatok-masodallast-ime-a-szabalyok

Mert ugye amit az Mtk nem tilt explicit, azt már azonnal szabad és kötelező is? Ahol ezzel cigánykodik a munkáltató, ott fog minden mással is, amit nem üldöz magatartást az Mtk a munkáltatók oldalán. Több kollégám is van, aki ugyanazt a template munkaszerződést írta alá mint én, és van saját (aktív, élő, pénzt termelő nem csak alibi) vállalkozásuk is.

Meg van olyan is, h. az Mtk lehetővé teszi a 8 év alatti gyerekes háztartásban a munkavállaló távmunka kérelmét. A munkahely meg kerek-perec kijelenti h. erre hivatkozva senkit nem engednek permanens home office-ba, be se adjon senki ilyen kérelmet mert csípőből elutasítják. HR reakciója: lehet menni a bíróságra, a céges ügyvédek állnak elébe minden pernek. Ilyet is lehet...

Haver is két cégnél dolgozik. Egyiknél nem tudnak a másikról, oda van bejelentve hivatalosan, 3 nap HO/2 nap helyszín, másik cégnél feketén, ott 3 napot van jelen. A hivatalos melóhelyén saját bevallása szerint is egy erősebb héten van 4 óra, amit munkával tölt.

A világon senkit nem érdekel, hány órát tölt munkával. Ha bármelyik szerződésben kizárólagosság van, akkor bármikor kirúghatják bármelyik munkahelyéről erre hivatkozva, és utána mehet a Siratófalhoz. Ha ráadásul még konkurrenciánál is dolgozik, akkor kinézhet egy jó kis ipari kémkedéses per is.

Tudod, erre szoktam azt mondani, hogy persze, lehet ilyet, mindent lehet. De minden döntésnek van következménye, és ha a körvetkezmény seggberúg szárazon, akkor lehet, hogy nem kell szólni egy hangot sem.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

A fejlesztői képességeit nem tudom vitatni, mert nem ismerem, de a körítés alapján egy hónap kezeléssel szerintem észhez lehetne téríteni. Mondjuk egy lovardában szart lapátolna Pejkó alól pár héten át (nem távmunkában persze), aztán meglátnánk miképp alakul a további története.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Szerkesztve: 2025. 07. 07., h – 09:54

> Csakis HO-ban nyomja több cégnél párhuzamosan. 

siman megoldhato, max 1 foallas, a tobbinel contractor (vallalkozokent). ha tul sok a melo ki kell szervezni alvallalkozonak :)

bezzeg amikor egy embernek több (tíz) cége is van, amit elvileg ő 'vezet'... olyankor senki nem kérdőjelezi meg, hogy mégi hogyan tudja ezt megoldani ;)

tehát ez a 'probléma' csak a jómunkásembereket rabszolgákat érinti, ugye?

 

Természetesen nem védem a valódi szélhálmosokat, csak felvetem a lehetőségét, hogy valaki tényleg képes lehet egyszerre több '8 órás' melót elvégezni egy nap.... vagy épp hogy tulajdonképpen senki ;) Mindenki döntse el maga!

Értem én értem, de akinek több tíz cége van, az valójában nem foglalkozik általában operatív dolgokkal, hanem úgy tudja megoldani, hogy suprise-suprise. fizet valakinek pénzt, hogy effektív beletegye azt a (sokszor) 8 órát, ami kell a cég működéséhez. Ő meg valahol a "felveszem a pénzt - gründölök stratégiai dolgokban - nagyobb eventeken megjelenek" tengelyen folyik bele valamennyire a cég életébe.

Fontos különbség még, hogy ha ő csak heti 2 órát tesz a cégébe, és ettől fosabbul megy, azt az ő cége bánja, közvetlen a saját farkával veri a csalánt ilyenkor. Az alkalmazott meg -- bár nyilván vannak azért ennek árnyalatai, de alapvetően -- pénzért cserébe ad el szakmai kapacitást. Aminek azért -- megintcsak, alapvetően -- a kerete valami időtartam, szóval az egy viszonylag jogos elgondolás, hogy ebben a rendelkezésre álló időben ezt a kapacitást a cég dolgain való munkával töltse az ember, aki ezért kapja a fizetését.

Kérdés, hogy mit jelent az, hogy tíz cége van. Az benne van a MT-ben, hogy "A vezető további munkavégzésre irányuló jogviszonyt nem létesíthet.”

Szóval ha úgy vesszük, a rabszolgákat nem feltétlenül érinti - ha nincs explicit kizárva munkaszerződésben vagy belső szabályzatban, akkor lehet másodállása -, a vezetőket viszont igen. Nyilván pl. egy FB-tagság nem számít vezetőnek, ahogy a cég tulajdonosa sem vezető.

Igen, ez egy fontos pont, hogy bármilyen cég TULAJDONOSA, meg ugyanannak a cégnek az ÜGYVEZETŐJE az kis kkv-ket leszámítva általában 2 eltérő személy lesz. A tulaj az, aki a nagy zsét leakasztja, és a parancsokat osztogatja a háttérből a cég ügyvezetőjének. Aki ebben az esetben egy ugyanolyan kutyaközönséges alkalmazott, mint az alsó rabszolgák. Annyi különbséggel, h. neki általában jóval magasabb a fizetése, és ő rugdossa ki (a HR-en keresztül) a rabszolgákat. Pontosan azért kell külön ügyvezető, mert ilyen vezető beosztást 1 ember csak 1 cégnél tölthet be Mtk szerint. A főgórénak meg lehet 20 másik cége is, ahol mindegyiknél szintúgy ő a tulajdonos, és dirigálhat itt is 20 másik ügyvezetőnek. Ha meg gebasz van a céggel, az ügyvezető feje hullik, a tulaj meg hoz másik embert.

Szerkesztve: 2025. 07. 07., h – 17:31

Megy a pofazas, de kozben pl. hogy a politikusok meg topmanagerek hany ceg felugyelobizottsagaban ulnek arrol nem szol senki. Meg lehet tippelni hogy ott azok mennyi munkat vegeznek...

Szoval megint csak a kettos merce. Amit szabad Jupiternek, nem szabad a kisokornek. Velejeig rohadt az egesz rendszer.

Megy a pofazas, de kozben pl. hogy a politikusok meg topmanagerek hany ceg felugyelobizottsagaban ulnek arrol nem szol senki.

A FuB azért nem teljes munkaidős állás, megközelítőleg sem. Politikai bizottságok szintén nem. 

Amit szabad Jupiternek, nem szabad a kisokornek.

Oké, de azt meg valahol megértem, hogy a saját cégedben azt csinálsz, amit akarsz. Nem mondhatod azt a tulajdonos-vezérigazgatónak, hogy kötelező a 40 órás RTO.

...mindenhol csak sumákoló, kapkodó mesteremberekhez hasonlítanám

Visszatérve az aktuálpolitikáról az eredeti témához nekem pont az a bajom az egésszel, hogy nem látom, miként volt káros ennek az embernek a magatartása a cégekre.

Itt van például egy idézet az egyik "károsult" sirámaiból:

Really smart and likable; enjoyed working with him

Most ezek vagy mind mazochisták, vagy valójában az a bajuk, hogy ők a munkavállalójukra tulajdonként kívántak tekinteni, csak ezúttal ez nem jött be.

Magyarként az észérkedést, hazudozást és sumákolást valószínűleg jobban bírod, mint nyugaton. Van összefüggés a szocializmusban nevelkedés és az egyeseknél a szerzés (valaminek a beszerzése okosba'), mint nemzeti büszkeség megléte közt. Nyugaton, ha valaki hazudozik a munkaadónak, ezek szerint - helyesen - lapátra kerül.

trey @ gépház

Nem érzem úgy, hogy válaszoltál a kérdésemre.

Egyetlen korábbi munkaadója se állítja erről az emberről, hogy ne végezte volna el, amit rábíztak, vagy hogy rossz lett volna annak a minősége. Épp ellenkezőleg, kimondottan elégedettnek tűnnek.

Én inkább azt a hozzáállást érzem ki az egészből, hogy ők felvettek egy embert és - hallgatólagosan - nem azt várták el tőle, hogy annyit dolgozzon érte, amennyit az adott pozícióban szokás, hanem amennyit képességeiből adódóan bír. És ha az utóbbi háromszor-ötször annyi, akkor háromszor-ötször annyit.

Ugyanazért a fizetésért.

Csak hát aki okos, az okos. Emberünk rájött arra, hogy nem egy cégnél kell egy fizetésért 3-5-ször annyit dolgozni, hanem 3-5 cégnél arányosan többért. A végén így is mindenki elégedett lesz - mint ahogy ez be is jött neki - csak ő 3-5-ször gazdagabb.

Ezt hívják úgy, hogy paradigmaváltás! ;-)

Egyetlen korábbi munkaadója se állítja erről az emberről, hogy ne végezte volna el, amit rábíztak, vagy hogy rossz lett volna annak a minősége. Épp ellenkezőleg, kimondottan elégedettnek tűnnek.

Én ugyan bevallom nem olvastam el, de amit itt fentebb idéztek:

The problem is when the job (or work-trial in our case) actually starts, it's just excuses upon excuses as to why he's missing a meeting, or why the PR was pushed late.

Az nekem rohadtul úgy hangzik, mintha nem hozta volna azt, amit az adott pozícióban szokás... 

Jó, persze, nem létezik tökéletes átverés.

Na de ez a "panaszos" is azzal indít, hogy aszongya:

I can tell you it's because he's actually a very skilled engineer. He will blow the interviews completely out of the water. Easily top 1% or top 0.1% of candidates -- other startups will tell you this as well.

Tehát adott egy bődületesen tehetséges ember, akivel bárki szívesen dolgozna együtt, de az alkalmazók egymást nem tudják tolerálni.

Nem lenne jobb mindenkinek, ha eltekintenének a "szokásoktól" és értelmesen megegyeznének?

Próbálj meg egy pillanatra kilépni a jelenleg érvényben levő paradigmából - amin belül igazad van - és onnan szemlélni a dolgot.

Koncentrálj a tehetség szóra, amit ezek az állítólag ígéretes startup cégek egytől egyig parlagon hagytak, és még büszkék is rá, hogy egyesült erővel milyen jól megoldották ezt az ügyet. Ehhez képest állítólag pont ez az a cégtípus, amitől a világ előre megy, mert nem úgy működik, mint a többi nagy.

Nem érzed az ellentmondást?

Apropó innen üzenem a HWSW-nek, hogy ebből a témából lehetne egy Kraftie epizód!

Nem, hanem a trend-ről, hogy leleményes/tehetséges/teherbíró emberek az "1 főállásban 250%-ot hozás ugyanannyi lóvéért" helyett elkezdtek több főállást / mellékállást is bevállalni mezei alkalmazottként az IT piacon. Hogy ha már a vérlázító éves 1-2%-al szúrják ki a szemüket, tudjanak értelmes nagyságrendben fizetésemelést kapni.

illetve, most átfutva a cikket, ha jól értem azért itt leginkább az van, hogy a faszi leinterjúzott jól, mindenhol bevállalta a jó kis stock opciót, imitt amott kapott gyak vezető szerepet (az alapító mérnök gondolom kb ezt implikálja), aztán érzésre minimalistára véve próbálta megúszni, hogy hátha majd valamelyik bejön. Szóval azért van itt átbaszcsi szag rendesen.

Oké, ezt tegyük egy kicsit rendbe. A legtöbb ilyen startup (átvéve a big tech módszertanokat) a Leetcode-nak nevezett szellemi nyomorral interjúztat. Van az ún. "Leetcode grinding", ami lényegében arról szól, hogy addig pörgeted ezeket a feladatokat, amíg gyakorlatilag megtanulod őket, és így relatív könnyen* bekerülsz a top 1%-ba az interjúkon. A valóságban viszont nem Leetcode-rejtvényeket oldunk meg (legalábbis nálunk), így nincs akkora korreláció a jelölt interjúja és a munkavállalóként nyújtott teljesítménye között.

* A "könnyen" úgy értendő, hogy szorgalom kell hozzá, nem tehetség. Nyilván nem lehet elvitatni azt a teljesítményt, hogy hajlandó valaki több száz, akár több ezer órát is ilyen faszsággal tölteni, hogyha ez segíti hozzá egy jól fizető big tech / vagy sok equity-t adó startup álláshoz.

Igen, lehet egy olyan nézete is, hogy ha vállalkozóként csinálja, akkor simán bevállalhat napi 8 órás bedolgozást, akár több cég felé is. Persze lehet óra nézésre és teljesítésre is szerződni. Nem tudják ráverni a kizárólagosságot olyan könnyen, mert akkor bújtatott munkavállalás lenne, ha eltiltanák a másokkal való szerződéstől.

És persze vállalkozás/cégnél nem feltétlen a vállalkozó dolgozik, de akár ő maga csinálhatja az összes munkát. Láttam már én is olyat, hogy ugyanazt a feladatot három cég is kérte és mivel el lett végezve, mindhárom cég fizette. Meg az alvállalkozós mókánál is sokszor ködösítés, hogy azért lenne más, mint az alkalmazás, mert 1db ember van kiadva és így bármikor beállhat más kiesés esetén, mert sokszor a feladat olyan, hogy nem tudja más betanulási folymat nélkül csinálni, akkor is a betanított egy ember képes csinálni, mint amikor alkalmazottra teszik.

Szóval szerintem is lehet olyan vonzata, hogy egy alkalmazott felett sokkal könnyebb hatalmat gyakorolni, mivel kiszolgáltatottabb, mint a hivatalosan több lábon álló vállalkozó. És vannak olyan munkakörök nyugaton, ahol híresek arról, hogy a melós egész életével rendelkezni akarnak, random berángatással túlórára, heti 6-7 nappal. Csak tipukisan nem a fehérgalléros munkakörökben.

Vagy éppen fordítva. Az baj, ez meg szokás szerint nem. 

Szoval megint csak a kettos merce. Amit szabad Jupiternek, nem szabad a kisokornek.

+1

A közélet megtisztulásához a kisökröknek is meg kellene tisztulniuk. Ugyanis a kisökrökből lesznek a Jupiterek és azt viszik tovább, amit ökörként csináltak. 

Velejeig rohadt az egesz rendszer.

Valóban. A kisökröktől kezdve.

trey @ gépház

Olvasva a kommenteket úgy érzem vannak infók amik felett elsiklottatok:

  • Ne a magyar törvényekkel hasonlítsátok a helyzetet! Egy amerikai állampolgárnak annyi állása lehet amennyit csak akar/elbír.
    Viszont szereplőnk nagy valószínűséggel H-1B "munkavízumus", mivel nem amerikai és mint fel is hívták a figyelmet rá, nem is amerikában tartózkodott. A H-1B szigorúan köti, hogy csak EGY munkahelye lehet.
  • Nem kerestem vissza az összes érintett céget, de már csak a neveik és rövid leírásaik alapján is mind valamilyen AI megoldást kínáló cég, ami már felvetheti az összeférhetetlenséget.
  • A csávókám már az interjúk alatt is hazudott és a CV-je is hamis volt. A Georgia-i egyetem konkrétan kijelentette, hogy ilyen nevezetű tanuló adott időszakban nem is tanult náluk és nem is jelentkezett hozzájuk.
  • Lehet a pasas amúgy toppon van a programozásban és el tudná végezni a munkáját, hiszen van aki állította, hogy jó volt vele dolgozni, viszont másnak meg pont az volt a tapasztalata, hogy nagyon átlátszóan halogatta és tologatta a munkákat, ami mondjuk határidős feladatok esetén nem feltétlen jó. Bár ugye ez a halogatás annak betudható, hogy épp egy másik munkahelyének csinálta a dolgokat és nem volt ideje a másikra.

"Errors are red
My screen in blue
Someone help me
I've deleted Sys32"