Állást keresek VMS környezetben

Fórumok

Úgy vettem észre, még mindig vannak működésben VMS rendszerek.

Szívesen vállalnék ilyen helyen munkát.

Hozzászólások

LED figyelonek? :)

Nekem az az erzesem, hogy ha van is ilyen nehany ceg idehaza, azokat a gepeket bottal se piszkaljak, szoval az ott dolgozo SysAdminoknak nem az a fo profiljuk.

Ez kicsit ilyen éjszaka a múzeumban jellegű, bocsi a trollkodásért.

Giro nem de sok bank igen. Az is igaz ha OP alkalmas lenne ezekre a pozikra akkor nem itt kérdezne. Igazából nem kérdezne sehol mert nem lenne egy szabad perce se. Az ilyen legacy rendszerekhez értőket már nemhogy nyugdíjból hívják vissza hanem lassan a sírból ássák kifele...

Gábriel Ákos

Az is igaz ha OP alkalmas lenne ezekre a pozikra akkor nem itt kérdezne

Erre azért ne vegyél mérget.
DTSH-nál most mesélte a nejem (felsővezető) hogy nyugdijba küldte egy cobol fejlestőt, mert nem találtak projektet (munkát) neki.

Egy szóval nem mondtam hogy multiéknál nem folyik eszetlenkedés. Hogy a DTSH nem talált egyetlen német bankot se ahová kiadhatta volna az embert az csak őket minősíti. Hogy emberünknek péntekről hétfőre van munkája (ha akarja) abban meg 100% biztos vagyok.

Gábriel Ákos

Friczy, segítek. Ez egy maró szarkazmust tartalmazó, erőteljes túlzás, azaz egy VICC volt részemről. Utalva arra, hogy milyen régi, fostalicska lehet a kódjuk.

Ettől függetlenül, a probléma valós, rakja meg az anyját egy valag rőzsével, aki azért felel, hogy ez még 2025-ben probléma.

trey @ gépház

A kíváncsiság vezérel: mi az, amivel az OTP magánál tud tartani? 🙂 Én a diákszámla után menekültem onnan, és egyik nagy eredményemnek tekintem, hogy szüleim céges számláit is sikerült elhozni tőlük. Persze azóta lehet, hogy már sokat fejlődtek, de akkor igazán kínkeserves volt a használata (pl. a NetBank akkor nem tudott olyat, hogy tranzakció csomagot írj alá a második faktorral, minden egyes átutalásnál külön kellett, nem ment a tranzakciók importálása - na ezeket akkor más versenytárs már rég tudta és még olcsóbb is volt, 10+ éve).

[zárójel: felrémlett egy még régibb emlék, amikor az internet még nem igazán volt elterjedt, lehet netbank sem volt még és ilyen csekkféleségre kellett felírni az átutalás adatait, elbattyogni az OTP fiókhoz és bedobni egy postaládába, na az volt az igazi - az ilyenekre visszagondolva nem semmi, hol tart azért már a világ]

Hát 2x éve vagyok "ugyanannál" a banknál, utolsó módosításom a 2001 ben volt, mikor aktiváltam a netbank csomagomat. Persze azóta többször próbáltak rávenni, hogy váltsak mert az nekem milyen jó lesz. Mivel nem érdekelt így még mindig az a számlacsomagom immár 24. éve, és leszoktak a zaklatásról is :D

Fedora 41, Thinkpad x280

El tudom képzelni. A kötőjel mondjuk furcsa lenne, a zárójel, aposztrof, <, >, & többé-kevésbé érthető. Bár furcsa, mert emlékszem olyan sérülékenységtesztre, ahol kihozták, hogy egy adott ebank nem szűri eléggé a közlemény mezőt, és így lehetséges cross site scriptinget elkövetni benne. De lehet, hogy ezt csak bankon belül tesztelték.

A BKR-en (IG1) az alfanumerikus mezők alapértelmezett karakterkészlete: "az ASCII 32-128 számtartományon és az ASCII 128-256 engedélyezett részén" (lásd BKR szabványkönyvek a GIRO honlapján). Az engedélyezett rész a magyar ékezetes karakterek. A 32-128-as sávon azért vannak bőven szimbólumok, többek között a reláció- és egyenlőségjelek, valamint a kerek zárójelek is. Ezek átmennek a GIRO-n minden gond nélkül, persze IG1-en már nem nagyon utaznak átutalások a napi feldolgozásban (inkasszó, csoportos beszedés igen). Ahogy ezen az IG2 se szigorított és az idézett AFR sem (igaz, ezek már nem ASCII alapúak, de az UTF kódtáblánál is engedélyezett pozíciókon vannak). Ha a szabványkönyvben nem engedélyezett karaktert küldesz be, akkor azt hibakóddal visszavágják, ez valid megállapítás. Amit én ismerek rendszert, az úgy oldja meg a kérdést, hogy ha nem engedélyezett karakter kerülne az IG1-es vagy IG2-es állományba (tehát valamelyik interface-en mégis átcsúszna ilyen), akkor, azt átrakja "?"-re és úgy küldi ki.

Szerkesztve: 2025. 05. 07., sze – 13:44

Akár LED figyelőnek. Fiatalos környezet, kutyabarát munkahely, gyümölcsnap, babzsákfotel. Mi kellhet még? Ezek szoktak lenni a hívószavak, bár lehet egyet-kettőt kihagytam.

Még nincs aláírásom.

De a valóságban a tieddel ellentétben amit én írtam, az 1 létező dolog. A világszinten toxikus munkahelyi légkört ezzel gondolták megoldani fent a nagyokosok, h. amikor a dolgozót már sztrókközeli állapotba hajszolja a munkája, beül ide 30 percre. Szív 1 kis párologtatót, meg hallgat egy kis relax zenét, és minden rendbejön.

Aztán kizavarják ha letelt a 30 perc, és minden folytatódik ugyanúgy. De a hr-es fakenews-ban lehet mutogatni h. bizony már van recskaszobánk is, és a dolgozók 130%-a ezt választaná a magasabb fizetés helyett.

Ezen ne múljék:

anno Sörös Gézát (és kollégáit) tanítottam Tru64-re, jó pár évre rá összefutottunk és akkor mesélt szép történetet a rendszerről, amely egy X86-os gépen futó VMware ESX-ben futó VM-ben futtatott egy valamilyen Windows-t, amelyen egy svájci cég Itanium emulátorában futó VAX-emulátoron futó VAX-os VMS-t használt. Élesben. Horror.

(De lehet, hogy az Itanium réteg nem volt ott?)

/OT

Ha már ezt javasolták nekem, íme:

$ ollama run gemma3
>>> What was David Cutler's answer to the question about VMS and WindowsNT's name?
According to David Cutler, the original name for Windows NT was almost certainly going to be "VMS" 
(Virtual Memory System). He was heavily involved in the project's early stages and felt strongly that 
it should inherit the architecture and capabilities of VMS, the operating system he helped develop at 
DEC.

However, Microsoft executives, particularly Bill Gates, strongly pushed against this, believing that a 
new name was needed to distance the system from DEC's legacy and to present a completely fresh start. 
Gates argued that "Windows NT" sounded more modern and signaled a shift in Microsoft's strategy.

Cutler has consistently stated that he disagreed with the decision to name it Windows NT, believing it 
was a missed opportunity to build upon a successful and powerful operating system. He felt it 
unnecessarily complicated the project and hindered its potential.

You can find detailed accounts of this debate in several places, including:

*   **David Cutler's memoir, "The Code of My Shame"**: This book contains the most comprehensive and 
candid description of Cutler’s perspective.
*   **Numerous articles and interviews** with Cutler discussing the history of Windows NT.

**In short, David Cutler believed that Windows NT should have been called VMS.**
 

Nehéz bízni ebben az AI-ban (illetve LLM-ben).

Ez alapján az új OS neve, ami miatt egy elszalasztott lehetőség David Cutler szerint? Nem a megvalósítás miatt? A másik meg, hogy "The Code of My Shame" című könyvet nem találok.

Viszont ha a név meg Bill Gates szüleménye, akkor ő adott hozzá +1-et a VMS-hez, és találta ki az új nevet?

azt a magyarázatot ismertem, hogy az nt a new technology, fő elemként a hardverabsztrakciós réteggel, elvetve az msdos és shell-szerű ill a win9x windows világ gyakorlatát, ahol a hw direktben volt programból hozzáférhető. 

és persze, így késő este átgondolva a dolgot, az is lehet, hogy a vms kapta a nevét a wnt-ből, ami ott volt Dave Cutler fejében a hetvenes években valami jövőemlék formájában 

Esetleg egy hozzászólás ami állásról szól?

Még nincs aláírásom.

Szerintem hibás következtetés. Nekem is van otthon Alphaserverem - igaz kb. 10 éve volt utoljára bekapcsolva. De ha elkezdeném beüzemelni, lehet hogy én is hardvervadászattal kéne kezdjem a használatba vételt.

/OT

Ja, ez az, hogy használnak még valahol ilyet. Lehet, de hogy hol, arról fogalmam sincs. Én erről a VMS-ről sose értettem amúgy sem, hogy mi az előnye a többi rendszerrel szemben, mi volt az indoka eredetileg is, hogy valahol ezt választották.

Novell Netware-nél sem értettem anno, hogy mi volt a vonzereje.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)