Sziasztok!
A szükség úgy hozta hogy van egy hosszú kábelszakaszunk amit a közepe táján megtámogatnék egy aktív eszközzel. Nem tudunk máshogyan kiváltani (nem játszik itt most az optika, a meglévő elemekkel szükséges megoldani), kérlek ilyen irányú javaslatokat ne írjatok. Korábban a MikroTik GPeR eszközét tettük ilyen helyekre, ez szuper kis cucc, két hátránya van: ha nem akarod hogy a kimenetén PoE menjen akkor le kell vegyél két jumper-t, és így csak passzív tápfeladóval működik: még egy meghibásodási lehetőség, plusz hálózati áram is kell a köztes pontra.
A megoldás ebben az eszközben rejlik: Ubiquiti UACC-LRE - Link: https://eu.store.ui.com/eu/en/products/uacc-lre
Aki használni kíván ilyet nem Ubiquiti switch-el az sajnálattal tapasztalhatja hogy nem indul el a legtöbb PoE switch-el, nem ismerik fel egymást az eszközök. A megoldást itt találtam meg: https://community.ui.com/questions/Long-Range-Ethernet-Repeater-UACC-LR…
Készítettem egy crosslink / crossover kábelt és már működik is. Eddig szuper. A probléma: a PoE ebben passthrough. Lemértem, akkor is ott van a kimeneti csatlakozón a 48/52V, ha a fogadó eszköz nem PoE-s... Egy kéznél lévő amúgy is beteg TP-Link switch ezt tolerálta, de nem merném rákötni a komolyabb eszközökre. Írtam már a gyártónak hogy szabad-e (mármint a fogadó eszköz gyártójának), tolerálja-e, de szerintem nemleges lesz a válasz.
Ha jól látom akkor egy PoE leválasztó lenne a megoldás, ilyesmi kütyü: https://vigitron.com/product/vi0025/
A gond: ilyet itthon nem találok. A keresgélés eddig nem hozott eredményt.
Valaki tudna javasolni konkrét, itthon is beszerezhető alternatívát?
Köszönöm, és boldog nyulat!
- 621 megtekintés
Hozzászólások
Egy ilyet találtam, ha más nem lesz, kipróbálom: https://yli.hu/utp7201ge-pd25-poe-levalaszto.html
Szerk.: persze, most már találok többet is...: https://www.omadanetworks.com/hu/business-networking/omada-accessory-po…
A kérdésem arra hegyezném ki, hogy az Ubiquity eszköz bekötésével / polaritásával kompatibilis, itthon kapható eszközt keresek. Ami még fontos lenne hogy bírja a gyűrődést. Igaz zárt dobozban lesz, de kültéren, így a fagyok és a meleg is érni fogja. Az összes eddigi eszköz ipari kivitelű.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na már ez a tápfeladó is Omada lett? Tartósabb is lett vagy csak a szitázást változtatták? Jókat hallottam az Omada Wifi cuccokról, de nem gyün be, hogy a régebbi cuccaikat is kezdik átmatricázni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez nem tápfeladó, pontosan az ellenkezőjét csinálja. (Amúgy igen, ha jól látom, megy az átbrandelés több helyen.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
https://www.eufy.com/blogs/security-camera/poe-pinout?srsltid=AfmBOoo6P…
Itt részletesen tárgyalja a különféle PoE bekötéseket, illetve szabványokat, elvileg ezt a bekötést elég sok eszköz támogatja. Az adatlap szerinti bekötés az 'A' mód, az oldal szerint ez az újabb eszközök közt elterjedtebb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez is oké, túl vagyok a WiKi-n, stb. Az Ubiquiti eszköz működik is. A kérdésem arra irányult hogy használ-e itt valaki itthon is gyorsan beszerezhető PoE splitter eszközt (PoE leválasztót), gigabitest, és ipari kivitelt. Minden esetre kettő ilyet már berendeltem: Digitus DN-651140
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
más kérdés hogy az eth egy trafóval indul, szóval a POE-t le kell szarja a nem POE eszköz...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez kecsegtető infó, de félek tőle hogy csak ideális esetben indul trafóval, nem? Ki tudja melyik gyártó mit hogyan vitelez ki, mennyit spórol, stb. Továbbá, nem gondolom hogy pl. egy passzív (vagy jelen esetben aktív, csak "always-on") tápfeladó által a bemenetre küldött 24-52V annyira egészséges. Tekintve gigabit, mindegyik ér adatátvitelre is használatban van, nem úgy mint a 10/100-nál, hogy 2 érpár data, 2 érpár spare. De ha így van amit mondasz akkor nagyon örülök, és hiszek neked, csak nem akarom megölni a nem éppen olcsó ipari switch-eket amik utána jönnek a láncban...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a trafo szabvany szerint ott van (kell a phy layerhez) majd locsemege elmagyarazza neked, miert
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A transzformátorok bemeneti oldalára (primer) kapcsolt egyenfeszültség esetén a transzformátor csekély értékű huzalellenállása miatt, azon - tápkörtől függő mértékű - akár igen nagy értékű áram indul meg, ami a transzformátor tekercselésének leégéséhez vezet (arról nem is beszélve, hogy a bekapcsolás és kikapcsolás pillanatában a trafó kimeneti, szekunder oldalán jelentős feszültségtüskét is eredményez).
Itt egy rajz az Ethernet PHY általános kialakításáról: https://blog.semtech.com/hs-fs/hubfs/image002-1.png?width=394&name=imag…
Az sem segít, ha a (+) vagy (-) tápvezetéknek összetartozó érpárok vannak használva, ugyanis az impedanciaillesztés (lezárás) miatt a trafó középleágazásán keresztül, eltérő érpárok között is tud záródni az áramkör (a PoE-ra felkészített portok eltérő kialakításúak).
A passzív PoE tápegység és PoE-ra nem felkészített port nem jó kombináció.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm az infót, így már világos. Írod Te is, hogy a PoE-ra felkészített eszközök eltérő kialakításúak. Tehát a gyártó csinálhat ha akar olyan eszközt ami tolerálja ha DC megy be, akkor is, ha az nem PoE port. Ezért írtam az ipari switch-et gyártó cégnek hogy mi a helyzet, hogyan van kialakítva az eszközükben belülről a kapcsolástechnika. Egy alap, olcsó, műanyagházas TP-Link switch esetén meg sem kottyant neki *, ellenállást mérve így néz ki a dolog:
Az 1/2 és 3/6 lábak között 0.9 ohm (itt lesz a trafó)
Az 1/3 lábak között 150 ohm
52V esetén a 150ohm-on kb. 350mA folyik, ami kb. 18W. Meglehetősen sok.
*: rövid ideig volt rajta. Valószínű ha tartósan rajta hagyom, szépen elfüstöl...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jobb a békesség, tegyél be valami szeparátort. Nálad meg ráadásul bonyolitja a képet a poe passthrogh-s kütyü. Tegyél be egy sima poe injectort, amihez van kapcsolási rajz, és ne tegyél rá tápot, leválasztja a DC-t az adatról.
Amit kinéztél az is jó , de annak a fő funjciója nem ez, nejked nem kell a 12 V semmire , ami ebből kijön a leválasztott adat mellé.
https://shopify.poe-world.com/cdn/shop/products/Gigabitpoecabledatasheet.jpg?v=1650598811
Ez blokkolja a poe DC-t.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ilyesmi eszköz lenne a legjobb. Olyan ami itthon is kapható és azonnal szállítható. (Tudom hogy amit linkeltem annak jelen esetben nem lenne semmire kihasználva a DC kimenete, de kellett egy kiindulási pont.)
Szerk.: nem találok olyan ilyen egyszerű eszközt ami az 1,2 és 3,6 lábakat használja a tápellátás biztosítására illetve leválasztására. Ez ugye az "aktív PoE" szabványa. Ezek az eszközök passzívak, a 4,5 és 7,8 lábakat használják.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem jó egy kicsi szabványos poe-s switch ? Rövidzárlat és túláramvédett portok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyanúgy plusz egy hibalehetőség lenne, és csak ipari eszköz jöhet számításba (bírnia kell a hideget, meleget). Az eddig beépített eszközök mindegyike ilyen, az egyetlen baki ott jött a képbe hogy kell közé az említett Ubiquiti eszköz. Ennek a kimenete miatt van a gondunk...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mikrotik PowerBoxPro (v a beltéri verziója a HexPoe) ?
Igaz, ennek van annyi hátránya, hogy nem adja automatikusan a 48V PoE out-ot, hanem (amennyiben nem passive poe eszköz kéri) akkor forced-on mód kell.
Ellenben nem "süti meg" amit rákötsz és nem kér PoE-t
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem szeretnék plusz, hálózatidegen eszközt betenni a rendszerbe. De köszönöm!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, a gyártón múlik, hogy milyen áramköri megvalósítást alkalmaz, illetve milyen trafót használ.
A 150 Ohm a 2x75 Ohm impedancia illesztő (lezáró ellenállások) miatt mérhető.
Ha a különböző érpárok között nem mérhető a 150 Ohm, akkor a lezárás nem DC csatolt, így a lezárásokon keresztül nem tud az egyenfeszültségű áramkör záródni, így az ott lévő DC nem okoz problémát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pontosan. Értem a működését, eredeti szakmám műszerész. :) A téma nyitásáig nem méregettem semmit, kész eszközt próbáltam találni az itteni kollégák segítségével. Kár, hogy passzívat nem találok és a jelek szerint vagy kell egy aktív eszköz (például amit linkeltem), vagy ha a gyártó megerősíti hogy semmi másban nem tud az a kb. 52V kárt tenni, akkor csatlakoztatjuk közvetlenül. Mivel sokat vettünk belőle a projekthez, kapunk gyártói támogatást, igaz nem valami kapkodós a dolog, de remélem holnapig egyértelműen megválaszolják.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na. Kimértem egy ipari switch-em lábait: szakadás mérhető azon lábak között ahova a passzív PoE bemenne, így van remény. A többi érpár között megvan a valamivel több mint 1 ohm, így van benne trafó. Eddig biztató, de megvárom a gyártó válaszát. Biztos ami biztos, vásároltam már kétféle leválasztót is, ha úgy alakul akkor beépítem azt is (csak nem akarok plusz egy meghibásodási pontot is behozni vele a képbe).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"szóval a POE-t le kell szarja a nem POE eszköz"
Ki kell javítsalak, mert ez nem így működik. Ki is mértem egy teszt eszközön. Itt, mint írtam nem aktív PoE-ről van szó (ahol van auto-negotiate), hanem állandó, emiatt passzív PoE-ról. A kukaszökevény (kishibás) "játszós" TP-Link switch-em azon portja amivel játszottam sérült is, elégtek az ellenállások az illesztő hibriden belül. Az összes többi még ép portján megvan a 150ohm a tápot vivő lábak között, így ha azokra rákötöd, a közel 20W teljesítmény igen rövid idő alatt elégeti ezeket az ellenállásokat, ezzel kinyírva annak a portnak bemeneti körét (legalábbis annak egy részét).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kicsit megnéztem mi a helyzet poe ugyben , elég nagy a zavar, mindeki mond sok mindent pl redditen . De azok akapcsolási rajzok, board fényképek, splitterek amiket megnéztem mind (impulzus) trafókkal rendelkeznek az érpárakhoz, vagyis két érpár közöt szakadást lkellene mérni. Az az állitás hogy passziv poe és nem poe-s eszköz rossz párositás , nem feltétlenül helyes ez alapján . Nem az AI-t kérdeztem, kapcsolási rajzokat néztem át. Egy ilyen trafó : https://i.imgur.com/PlIvcWul.png
A te esetedben rosszab a helyzet poe, poe+ ir az adatlap és kész. Ez alapján ez aktiv poe, redditen meg egyvalaki keresztkábelről (?????) beszél, meg hogy minden második müködött, meg érzékeny stb, Na erre varjál gombot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
poe splitter egy ilyennel teljesen leválaszt elvileg, Switch nem poes bemenet az már más. Ott jobb a békesség, ne kapjon feszültséget.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azok az Ethernet portok, ahol DC impedancia illesztés van, passzív PoE mellett tönkre fognak menni, ahogyan fent írtak szerint is megtörtént. Itt az a kritikus, hogy az adott végberendezésen milyen a port kialakítása (a splitter ebből a szempontból irreleváns, hiszen arról volt szó, hogy mi a helyzet akkor, ha a passzív PoE-s tápegység közvetlenül a nem PoE-s végberendezésre csatlakozik)! Fentebb már belinkeltem, de ismételten itt van egy rajz az Ethernet PHY kialakításáról a végberendezésben: https://blog.semtech.com/hs-fs/hubfs/image002-1.png?width=394&name=imag…
Passzív PoE és DC impedancia illesztés esetén a 75 Ohm-os ellenállásokon és a trafó középleágazásán keresztül záródik az érpárok között az áramkör, ami tönkremenetelhez vezet (ez fentebb részletezve is van). Viszont: amennyiben AC impedancia illesztést alkalmaznak, akkor nincs ilyen jellegű probléma. Ha biztosra akarunk menni, akkor mérni kell. Ha két érpár között 150 Ohm (2x75 Ohm) mérhető, akkor DC illesztett a port, ekkor passzív PoE alkalmazása tönkremenetellel jár. Továbbra is azt mondom, hogy a passzív PoE és nem PoE eszköz ebből adódóan kockázatos, mert dokumentációból a legritkább esetben derül ki, hogy milyen a port kialakítása.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen itt egy másik rajz ami jobban látszik. Én csak azt akartam mondani hogy a gigabites passziv poe tápfeladó egyben poe blokkoló is (táp ilyenkor nem kell), mivel nincs benne más csak trafó:
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A rajzon pontosan a DC illesztés látszik egy végberendezésben (tehát nem egy splitter/tápfeladó/leválasztó stb. kapcsolása!), lásd a "Bob-Smith Termination" részen, tehát ha ez a kapcsolás szerinti az Ethernet PHY a végberendezésben, akkor passzív PoE tápfeladó esetén tönkremegy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mikrotik aktiv POE-s router ilyenkor kiirja hogy rövidzár, amikor elfelejtettem kikapcsolni az aktiv POE-t, elvileg rövidzárvédett, ebben a felállásban nem okozhat gondot a feledékenység.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nos. Én kiteszteltem alaposan. Az Ubiquiti eszköz aktív (802.3af/at) szabványú, DE csak crosslink kábellel indul el. Ne kérdezd miért, ilyen kábellel (lásd itt a gigabites "Fully crossed" szakaszt) pöccre indul, switch-ről felveszi az áramot:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable#Crossover_cabl…
A gond az hogy a kimenetén passthrough a PoE azaz mindig ott van az 52V. Betettem utána egy ilyet:
https://ipon.hu/shop/termek/digitus-dn-651140-gigabit-poe-splitter/2226…
És működik, ott a gigabit, DC leválasztva, és még van 12V-om is. Ez a kütyü ide erre kicsit overkill... Egyelőre így működik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szia!
Ha jól értem van egy "hosszú kábel" aminek a közepébe ezért kell aktív eszköz.
Milyen "hosszú kábel" szakaszról van szó egyébként?
Megoldásként:
(Gigabit Ethernet Extender)
https://www.planet.com.tw/en/products/power-over-ethernet/poe-extender
https://www.planet.com.tw/en/product/poe-e201-v2
A gyártó szerint 4db-t is lehet egymás után kötni ebből :D
( 500m )
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ugyanitt hadd kérdezzem meg, tudnátok-e ajánlani olyan "PoE splitter" eszközt, amivel egy kábelen oda tudom vinni ahhoz az eszközhöz az adatot és áramot, ami 48V és nem PoE.
Értsd: olyat keresek, amivel a kábel egyik végén ráküldöm az áramot és gigás adatot - a másik végén pedig szétszedem, és lesz belőle 1x gigás adat + 1x48V DC (max ~1A 50W)
Előre is köszönöm!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ilyesmire gondolsz? https://anxq.hu/qupoe-pas-fp-passziv-poe-levalaszto-6943 (bár ez csak a vevőoldala)
De van másik is. https://www.wireless-bolt.hu/38699-poe-tapfelado/119814-poe-kabeles-sze…-
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ilyesmire. A második az a "parasztos" megoldás - és csak 2 érpár van ethernetre kivezetve emlékeim szerint
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni