Megjelent a Fedora 42!

Hozzászólások

Basszus, így repül az idő? Azt hittem, ez később lesz...

Megtörtént. Unalmas, hogy egy rohadt függőseg sem jött szembe. Ami a legjobb, hogy az x11-et is frissítette. Ezt korábbi kiadásban nemes egyszerűséggel legyalulta Wayland-re. 😄 

Vajon mi történhetett...  a kérdés költői volt.😉

Nem írtál sokat, mégsem értem egészen. Nekem néha van függőségi problémám, de többnyire azért, mert nagyon régi elárvult csomag mardt fenn, mondjuk valami.fc32.x86_64. Ezt egész egyszerűen leszedem dnf-fel, majd újra nekifutok a frissítésnek, előbb-utóbb csak jó lesz. :)

Nekem az összes eddigi kiadások egymásutánjaiban frissítette a Xorg-ot, most is az fut, sohasem volt még Wayland megvalósításom. Én nem kértem, ő nem erőltette.

Nem tudom, mi történt az esetedben, naivan mondom. Mire gondolt a költő?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Arra akartam utalni, hogy korábban kérdés nélkül likvidálta az xorg-ot Wayland alapértelmezés miatt (KDE),  most nem :)

Erre kérdeztem, hogy mi történt?  Szerintem az történt, hogy már nem erőltetik upgrade-kor a Wayland alapértelmezést,  csak szűz telepítésnél lesz default.

Imho egyrészt azóta lefutott valami dráma, és mégis maradt az x11 támogatás, az pont a release körül volt.

Másrészt szerintem az lehet a stratégia, hogy mikor átálltak, akkor updateltek defaultotot, most hogy ezen már túl vannak, nem akarnak mindig mindenkit visszarángatni, ha visszatetted X11, az direkt volt, nem bántják.

jo, jo, de ha szokas szerint nem tortent semmi, hogy fog elfogyni a popcorn? :)
evekig volt elsodleges desktopom, de a frissitesek mindig uncsik voltak. csak olyasmi jott elo, ami nem a disztro sara, mintpl. kidobalt ocska insecure ssl libek, inkompatibilis gnome extensionok, stb. :D

masra (deb based). aztan megint masra (M$). most jo. nem kell a desktopomat is uzemeltetni. :) csinalja, tudja, amit kell. openszosz is fut, integraltan, forditva mindig is bajos volt, mert nem, a wine meg a proton rohadtul nem az az integraltsagi szint, mint egy WSL. es a melohoz kellenek a wines cuccok is, meg a linugzosok is. be is nyeltem vo'na meg ezt is, de a hardverkezeles linuxon egy ... :) mikor a geped aranak fele egy VGA es lagol az ablakkezeles, mar bocs... :) emitten meg csuklobol megy a VRR, high refresh rate, multimontor support, scaling... szerintem nem kell sorolni :)

Nem kell dedikált VGA, a CPU-n lévőt jól kezeli a Linux kernel. :P Ami a Windows-t illeti, Windows 11-en a nyáktervező program összedől, de Linuxon Wine fölött stabil. Szóval hát ja, azért is használok Linuxot, mert működnie kell a windows-os programnak. :D

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szóval hát ja, azért is használok Linuxot, mert működnie kell a windows-os programnak

:D

 

Engedelmeddel ezt lopom egy Windows 'fan" ismerősöm számára, de még akár mottónak is igen találó

Jót nevettem :)

Ez egyébként komoly. Annyi csúsztatás van a történetben, hogy mivel nem ismerem eléggé a Windows-t, nem aknáztam ki minden potenciális lehetőséget. Itt a HUP-on ajánlották, hogy meg kellene nézni korábbi Windows változat kompatibilitási módban, hátha. A jelenség az, hogy elindul a nyáktervező, majd kb. 5 percen belül lesz egy memória elcímzés, mintha olyan helyre címezne az alkalmazás, amelyet nem ő foglalt le. Windows kernel persze megfogja. Új gép Window 11-gyel, de minden más stabil a gépen, memóriatesztet is futtattam, az is jó lett. Megelégeltem, Linuxos gépen Wine fölött stabil a program, ezért Linuxon futtatom a windows-os nyáktervező programot. :)
 

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ezek bizonyára hasznos információk az olvasók számára, bár az MPLAB X IDE nem nyáktervező software. Amúgy használom ezt is, de Linuxon a linuxos változatát. A windows-os gépre fel van rakva a windows-os változat, csak ott nem használom.

További érdekesség, hogy az MPLAB-ból nem biztos, hogy tudod használni a legfrissebbet. Például az új nem támogatja az mpasm assemblert, de nem támogatja a régebbi letöltőket sem, mint például a PICkit 3. Valamint az MPLAB multiplatform, nem kell Wine fölött futtatni Linuxon. A régi MPLAB-ok mennek, mindamellett általában a legfrissebbet használom. De mindez most mellékszál.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Linkeltél egy Ryzen 5-öt, tudja fene, miért. Csupán azt írtam, Ryzen 7-tel van tapasztalatom, azzal működik, s a teljesítménye is jó, bár nyilván, akinek nagyon speciálisak az igényei, annak a világ összes GPU-ja kevés. Úgy kb. ennyi volt a mondandóm lényege.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

igen, te meg basztad megnezni es toltad az irrelevans baromsagot. meg mindig not my fault! :)

hint (a linken) 

Graphics Model
Discrete Graphics Card Required

vs. "Nem kell dedikált VGA, a CPU-n lévőt jól kezeli a Linux kernel. :P "

arrol nem beszelve, h az alaplapodon jo esellyel nincs is olyan/annyi port, ami meg tudna hajtani rendesen a ket monitort, ami elott ulok, mert nincs meg a savszel... "1x DisplayPort, supports a maximum resolution of 4096x2160 @60Hz" vagy pl. "1 db HDMI 2.1".

ertem en, hogy neked, arra, hogy w3.1-re irt 30 eves tervezgetoprogit nyomkodd, tok jo! :)

locsemege írta, hogy jó az integrált -> te belinkelsz egy olyan CPU-t, amiben nincs GPU -> ő leírja, hogy neki a 5700G-vel minden működik, amiben van -> majd te lehülyézed, meg ő ül fordítva a lovon...

Aztán előszeded a win 3.1-et... Minek is? Írt itt valami ilyet? Arról volt szó, hogy a Linux alatt is teljesen jól használható.

innen indulunk :) "mikor a geped aranak fele egy VGA es lagol az ablakkezeles" erre kezdett terelgetni :) belinkeltem neki a kerdeses CPU-t, merthogy a linux biztos milyen jol lekezeli a nem letezo VGA-t benne...
nala a use case olyan wines progi hasznalata, ami up2date rendszeren el sem indul, ha meg igen, elszall mem exceptionnel, mert nem akarjak frissiteni :) arra biztos jo is! :) es - mint lathatod fentebb is - en ezt nem is ketlem! :)
szoval a ket use case koszono viszonyban sincs egymassal. az AM4-be integralt GPU pedig a fentebb emlitett limitaciok miatt alapbol elverzik sajnos. kezelheti azt barmilyen jol a linux is.

dorsy:

...a hardverkezeles linuxon egy ... :) mikor a geped aranak fele egy VGA es lagol az ablakkezeles, mar bocs... :) emitten meg csuklobol megy a VRR, high refresh rate, multimontor support, scaling... szerintem nem kell sorolni :)

locsemege:

Nem kell dedikált VGA, a CPU-n lévőt jól kezeli a Linux kernel. :P Ami a Windows-t illeti, Windows 11-en a nyáktervező program összedől, de Linuxon Wine fölött stabil. Szóval hát ja, azért is használok Linuxot, mert működnie kell a windows-os programnak. :D

dorsy:

hatpersze. ami ebben van, azzal csodakra is biztos kepes!

Na itt belinkeltél egy olyan procit, amiben nincs GPU! Terelés...

locsemege:

Nekem a Ryzen 7 5700G képes csodákra. Igaz, nem bányászom bitcoint.

dorsy:

fogalmam sincs mirol kattogsz.
forditva ulsz a lovon, elobb volt a link, te meg bedobtal valami irrelevansat ra :) not my fault.

Itt már megint nyomod a magasló dumát: "hint"

aztán jön a többi terelés:

arrol nem beszelve, h az alaplapodon jo esellyel nincs is olyan/annyi port, ami meg tudna hajtani rendesen a ket monitort, ami elott ulok, mert nincs meg a savszel... "1x DisplayPort, supports a maximum resolution of 4096x2160 @60Hz" vagy pl. "1 db HDMI 2.1".

majd szépen lezárod egy irónikusnak szánt, teljesen irreleváns megjegyzéssel:

ertem en, hogy neked, arra, hogy w3.1-re irt 30 eves tervezgetoprogit nyomkodd, tok jo! :)

Lassan írtam, hogy te is megértsd! Bármelyik témába betévedsz, kötözködsz. Aztán ha emberedre találsz, akkor meg mindenféle baromsággot odacibálva megpróbálsz kifarolni.

De hogy legyen ON TOPIC is: használtam én is 5700G-t, mikor rohadt drágák voltak a videókártyák. Nem, nem vagyok csóró, volt rá pénzem, meg eszem is, hogy ne vegyem meg annyiért. Tökéletesen működött Linux alatt, jétékokkal is. Aztán mikor lentebb mentek az árak, cseréltem a procit is (R9 5950X), és vettem egy RX 6800XT-t is. Tökéletesen működik, faszán mennek a játékok (nagyobb FPS-el, mint Windows-on), müködik a "fos" Mediatek bluetooth és Wifi, a "fos" Realtek LAN is. Ment Linux Mint Debian Edition-el, ment Manjaro-val, most megy CachyOS-el...

nem. a tereles ott kezdodik, h valaki integralt vga-val jon egy olyan posztra, ahol dedikaltrol van szo. majd ignoralja a vga nelkuli cpu-t :) teljesen masrol beszel, mint az alapfelvetes. ertetlen vagy. azt sem erted miert alkalmatlan a feladatra az integralt gpu. pedig leirtam :) ha meg erted, csak ignoralod, akkor troll...

jo hardvert vasaroltam, az, hogy nincs olyan integralt alaplap, amin van annyi/olyan csatlakozo, amiben eleg a savszelesseg 3440x1440@155Hz@10bit-hez, plusz egy masik monitorhoz az meg ilyen. A ddr4 ram savszel miatt a framebuffer csak szenved. summa 30gpbps+-rol beszelgetunk. az, hogy a kollega eljatszogat lowres az integralt vga-val pedig szinten irrelevans. hogy a halokartyaja mit csinal az meg megintcsak hogy jon ide kategoria :)

hint DDR4@3600, dual channel 16-19-19-39 timings: 

PS C:\WINDOWS\system32> winsat mem
Windows System Assessment Tool
> Running: Feature Enumeration ''
> Run Time 00:00:00.00
> Running: System memory performance assessment ''
> Run Time 00:00:05.88
> Memory Performance                           45164.88 MB/s

es ezen kell osztozzon a cpu meg a gpu... szerintem erted hol a problema :)

Ennek milyen relevanciája van Windows vs. Linux összehasonlításban? Szerintem sem a CPU sem a GPU nem tudja, hogy az adott gépi utasítást  a Microsoft vagy mondjuk a Red Hat munkavállalója által leírt kódból fordította a fordító.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem értem, miért ez a feladat. Utaltam arra, hogy persze bitcoin bányászathoz - értsd: speciális feladatra - a világ összes GPU-ja is kevés. De elég sok dologra bőven elegendő a CPU-ra integrált GPU, s az a szépsége is megvan, hogy a kábelhosszak, jelterjedési idők igen alacsonyak chipen belül.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

ha alkalmatlan meghajtani a kijelzoimet, akkor alkalmatlan. szepitgetheted, meg mondogathatod mennyi minden masra milyen fasza :) csak eppen az alapfelvetes nem valtozik ettol... hogy ertsd, a mostani vga-m igy nez ki ebbol a szempontbol.

Memory Bandwidth 456.0 GB/s
PCIE bandwidth 16 GB/s

Ez király. A szemed és mögötte az agyad is tudja ezt a sávszélességet? Mert az a helyzet, hogy csak akkor van értelme az outputon ennek, ha az input el is tudja ezt venni, s mögötte van akkora számítási kapacitás, ami feldolgozza ezt a sávszélességet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Igen. Tehát ilyen tempóban változnak azok a pixelek, elképesztő mennyiségű adatot ad át a kijelző. Az egy interface a szemed és az agyad felé. Az a kérdésem, ezt a félelmetes sávszélességet fel is tudja dolgozni a szemed és az agyad? Van értelme minden határon túl növelni a kijelző méretét, felbontását, a frame rate-t, vagy ez amolyan farokméregető becsípődés csupán? Ugyanúgy semmi értelme, mint autónál a hatalmas gyorsulásoknak, farokméregetésen túl semmire sem jó.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

az, hogy neked valamire nincs szukseged vagy nincs olyannal tapasztalatod, de facto nem kell azt jelentse, hogy hulyeseg. probald ki, aztan alkoss velemenyt? :) persze ahhoz kell vegyel dedikalt vgat meg megfelelo kijelzoket :) azt meg nem fogsz, mer' neked nemkell. hiszen mar eldontotted magadban, h baromsag :) a sajat 22-es csapdadat epitgeted a prekoncepcioddal :)

Nyilván mások a felhasználási eseteink, de nekem egy arch linuxon is kevesebb szögelni valóm van (gyakorlatilag semmi, beállt, és működik), mint windows alatt volt.

Korábban Fedora-t használtam évekig.

A gyerekek windowsos gépét kellett supportálni folyton, a kisebbik már áttért pop-os-re. Érdekes módon nem játszik kevesebbet, és azóta működik a gépe.

A nagyobbik gyereknek az időnkénti újratelepítés megoldja a kérdéseket. Csak arra akartam kilyukadni, hogy szerintem semmivel nem jobb a windows, csak máshogy sz*r.

Egy dolog: Fedora alatt két probléma jelentekezett: időnként az Nvidia videókártyával volt gond (de meg lehet szokni a sajátosságait, hogy kell telepíteni, mit kell csinálni), a másik, ami egyszerűen nem tökéletes: az a deep sleep. A videó kártya kérdések valahogy arch alatt nem jönnek elő, a deep sleep az esetek egy kis részében nem működik (ez 100%-ban a videókártya driver miatt van) - de ezzel még tudok együtt élni. - AMD kártyával jobban jártam volna, ha csak a linuxot nézzük. (számításokra, és AI-ra is akarom használni)

Egy nagy löketet adott a windows -> linux váltásnak (csak otthon sajnos), hogy linux alatt nem akarnak rávenni, hogy egy alkalmazást kétszer-háromszor vegyek meg. Nem akarják megszabni, hogy hogyan használjam a rendszert, és privacy kérdések sem merülnek fel.

Privacy kiemelkedő különbség és szempont a két oprendszer között.

Az a baj, nem mindig lehet jól megírni a VGA driver-t, hajlamosak vagyunk megfeledkezni a VGA firmware-ről. A driver a feje tetejére állhat, szólítgathatja a GPU-t, ha az téli álmot alszik, kirándulni ment, duzzog éppen és nem válaszol. Láttam már efféle bejegyzéseket a logban.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

> Privacy kiemelkedő különbség és szempont a két oprendszer között.

Inkább a hozzáállás a privacyhoz. A legtöbb ember (itt most specifikusan nem rólad beszélek) ahogy Windowson, úgy Linuxon se olvasgatja a cuccok forráskódját, megbízik a "many eyeballs" -ban, hogy nincs benne privacy concern. Aztán amikor itt-ott kibukik, hogy mégiscsak-csak bekerült ez-az, akkor nem a platformot, hanem az adott szoftvert ítélik el - ha egyáltalán, a legtöbb esetben uninstallálják az adott szoftvert és leszarják.

Ehhez képest, amikor egy random Windowsos cuccban van valami privacy concern, amit esetleg még csak nem is a MS gyártott, egyből előkerül, hogy szar a Windows.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Olvasd el az MS adatvédelmi szabályzatát! Abban le van írva, hogy gyűjtik a jelszavakat. Amúgy meg mindent is. Tehát, ha én WSL2 virtualizáción futó Linuxról ssh-zom az otthoni gépemre, az MS-nek megvan az otthoni gépem jelszava. Explicit leírták a jogászaik. A Linux ökoszisztéma esetén ez inkább bug vagy valakinek az ármánykodása, mint az xz esetén történtek, de legalább nem szándékos törekvés.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ú, az kemény. Én Windowsra soha nem bírnék már visszamenni. Annyira saját igényre szabott, egyszerű, gyors munkamenetet biztosító terminálos rendszerem van, hogy ez után a Windows elviselhetetlen visszalépés lenne, nem érdekel, hogy milyen extra lenne futtatható rajta, meg hogy ott a WSL. Igaz én ennyiből szerencsés is vagyok, nincs szükségem Windows only szoftverre.

Sőt, én most fogom a Windows koporsójában beverni az utolsó szöget. Már 11 éve nem használom fő rendszernek, de azért az évek során előfordult, hogy virtuális gépen, vagy valami tartalék gépen, vagy egy játékra szánt gépen volt Win10 telepítés is, amit nagy ritkán elővettem valamihez. Most októberben, ha lejár a támogatása, akkor törlöm az utolsó gépemről is, és onnantól még csak virtuális gépen se lesz fent, annyira ótvar sajnos a Win11. Valahol meg kell húzni a határt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

a Windows elviselhetetlen visszalépés lenne

Érzelmi kérdés is ez, én is kicsit úgy vagyok vele, mint a rádióban agyonjátszott slágerrel, ami soha nem tetszett igazán. Aki IT-val foglalkozik több tíz éve, lehet hogy nem preferálja a windowst. pl szaványoktól való eltérés, vagy megoldások rákényszerítése a világra. Elfogad egy szabványt, majd kiterjeszti a saját megoldásában (nehogy váltani lehessen). Vagy a rengeteg hiba, szívás, vagy balul sikerült windows verzió.  - Ezek a dolgok az évek során összeadódnak, és lesz belőle egy érzés. Ezután már nehezebb tolerálni egy indokolatlanul lassan települő windows update-et. Én pl mindig felcsesződök rajta, érdekes módon linux alatt nem érzek ilyet - pedig biztos ott is van.

A linuxban nagyon jó, hogy legalább többféle distro van, és nagyon testre szabhatóak. Mindenki úgy használja, és azt, ahogy amelyiket akarja.

Egyetértek, ez főleg érzelmi és hozzáállás kérdése.

Ugyanazt a hibát hajlamos vagyok elnézni a linuxnak, mert hát ha ingyen kapom mások munkáját, akkor nem kezdem pocskondiázni apróságok miatt. A Windows viszont pénzbe kerül, és folyamatosan egyre silányabb, látszik rajta, hogy a MS azt szeretné, hogy csak egy buta vékony kliense legyen az embereknek, amivel elérik a havi díjas felhős cuccait.

Én már várom, hogy mikor fog megjelenni egy olyan "termékkel", hogy olcsó laptop, beégetett windows-like oprendszer, ami RDP -vel éri el az accountodon lévő, felhőben VDI -ban működő desktopodat. A szlogen majd az lesz, hogy nincs több bajlódás a számítógépeddel, szuper védett vagy mert a boot read-only, és baromi olcsó, mert nincs szükség se háttértárra, se memóriára, se erős procira, mert minden a felhőben van, te csak fizetsz érte és használod.

Szerintem ez az irány. 

a wine meg a proton rohadtul nem az az integraltsagi szint, mint egy WSL.

Majd ha a windows kernel is open source lesz, akkor lehet LSW is.

Amit most előnyként említesz a Windows javára (integráció, driver-támogatás, smooth UI, VRR, scaling), az igazából annak köszönhető, hogy egy zárt ökoszisztéma, ahol minden egy kézben van. Ráadásul egy csomó minden üzleti döntések megállapodások eredménye lehet (itt megy, ott nem), amikről mi nem is tudhatunk.

Én személy szerint inkább vállalok kompromisszumot a scaling vagy UI szintjén, minthogy lenyeljem azt a "terelgetést", amit egy zárt rendszer hoz magával.

Ez egy soktényezős döntés valójában. Nem csak az a mérési pontod, hogy le akarod-e nyelni a terelgetést. Ha kevés a szabadideje valakinek, akkor lehet, hogy inkább a családjával töltené azt az időt, mint a gépének a basztatásával, és elviseli a "terelgetést" ha cserébe egy stabilabb, jobban működő rendszert kap.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Igen, de kap-e jobb működésű oprendszert?

Az a fájdalmas, hogy egy windows update-tel ugyanúgy lehet próbléma, és van is. Most rákerestem random: https://www.xda-developers.com/windows-11-april-update-triggering-bsods/

Személy szerint az nvidia driveren kívül (ami szintén a zártság eredménye) az utóbbi években semmi bajom nem volt a linuxxal, a szabadidőm nem bánta jobban, mint más oprendszerrel.

De ez biztos, hogy felhasználási módonként és felhasználónként is eltérhet (valamilyen irányba). De azt nem lehet készpénznek venni, hogy ebből a windows kerül ki, mint stabilabb kevesebb bosszúságot okozó oprendszer. Linux alatt pl biztos nem jön olyan hiba, amit további onedrive tárhely vásárlással lehet csak megoldani (egy átlagfelhasználónak), és kétségbeesetten hív a család. (ez poén volt amúgy: valahogy visszakapcsolódott, és a saját fájljaival szemetelte tele, amit nem engedett törölni :)) )

en is tettem, sok-sok evan at. mostmar ugy vagyok vele, hogy az idomet fontosabb, kellemesebb, hasznosabb dolgokra is el tudom ... :)

Ha neked a bevált amit használsz, szereted, több szabadidőd is marad, akkor nem kérdés, hogy jól döntöttél.

Eltérőek lehetnek tapasztalatok, több dolgon is múlhat, hogy kinek mi vált be, és mit érez szabadidő rombolónak.

Úgy értem, nekem a Windows venne el több időt az életemből. Állandóan azt nézegetni, hogy melyik frissítés kapcsolta be már megint a telemetriát, adathalászatot, AI-t, mikrofont, kamerát, elég fárasztó lehet. Amúgy meg nem értek hozzá, nem ismerem a működését, így kiszolgáltatott vagyok vele szemben.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Most volt időm frissíteni, eseménytelen volt.

Nálam is volt valami "fura" dolog: én a 'dnf5 offline reboot' parancsot használtam (mivel a 'dnf system-upgrade download --releasever=42 -y' végén ezt írta ki), majd újraindítás után még a grub előtt live rendszerről csináltam egy diszk mentést, aztán engedtem bebootolni, de normál boot zajlott le, újra letöltöttem mindent, és 2. nekifutásra megcsinálta a frissítést.