GIMP alternatívák?

Fórumok

Kész, vége, elegem van, tele lett a hócipőm, fel is út, le is út, ágyő, asztalaviszta!

20 év használat után ki akarom hajítani a GIMP-et a p*csába, mert már a 2-es szériánál is erősen rezgett a léc, de ezzel a 3-assal végképp betelt a pohár. Órákig tudnám sorolni, mennyi minden bajom van vele, legyen elég annyi, hogy annyira irreszponzív, hogy nem tudok dolgozni vele, eltörte a workflowjaimat és már megint elkúrták a PNG mentést benne!

Szóval, kérlek ajánljatok helyette valami mást. Amire használnám:
- programokhoz logók, ikonok, miegymás készítése (na ne valami nagy, nulláról kezdett grafikai munkára gondoljatok, sokkal inkább olyasmi, hogy van már N ikon amik jók is, csak pont az, ami nekem kéne, na pont olyan nincs köztük, ezért a meglévőket kell összeollózni / átszínezni / kiegészíteni / átalakítani / rárajzolni kicsit), valamint
- programokról dokumentáció készítése (azaz tudjon képernyőképet menteni ablakról, és arra tudjak egyszerűen rárajzolni, nyilakat meg magyarázó szöveget rakni, mielőtt lementeném).
Főként ennyiről lenne szó.

Elvárások (FONTOS!!! Ezek között nincs egyetlen egy olyan sem, amit a GIMP korábban ne tudott volna):
- fusson Linuxon, és legyen Nyílt Forráskódú. Nem baj, ha nincs benn semelyik repóban se és kézzel kell fordítani.
- tudjon egyaránt packed pixel és indexált pixel formátumot, és tudjon ezek között rendesen és egyértelműen konvertálni (elég, ha kvantálni tud, ditheringre sosincs szükségem).
- kezeljen rendesen gridet (sokszor kell az, hogy sok kis képet kell egy nagy atlaszba bepokolnom egyenlő távolságra, adott dobozokba, hogy aztán a nagy képet beágyazhassam a programba, például ilyen)
- kezelje jól a PNG formátumot, tudjon indexált képet menteni ha kell (konkrétan, amikor kell, tudjak PLTE és tRNS chunkokat menteni a PNG-be vele).
- tudjon importálni a szokásos netes formátumokból, obskurus formátumok nem kellenek, de azért jpeg, gif, webp igen.
- tudjon ablakról képernyőképet menteni (fontos, hogy egy kattintással csakis az ablakról, border nélkül).
- lehessen normálisan kijelölni és copy'n'paste-lni benne (a 2-es GIMP ezt még tudta, a 3-as már nem).
- tudja, de ne erőltesse rám a rétegeket, mint a 3-as GIMP (a 2-esben tök jó volt, hogy én dönthettem el, akarok-e a kijelölésből új réteget csinálni vagy sem).

Ezek nélkül megvagyok, de azért jó lenne, ha tudna:
- normálisan palettákat kezelni, képeket konvertálni paletták között (egész konkrétan erre a funkcióra gondolok, erre a GIMP képtelen, le kellett programozzam).
- jó, ha működik billentyűzetről (gyorsgombok funkciókhoz, lehessen kurzornyilakkal mozgani vagy átméretezni a kijelölést, ilyenek). Nem kell durva dolgokra gondolni, csak jó, ha a gyakori funkciókat gyorsan elérem.
- ha tud rétegeket (megvagyok nélkülük, de azért sokszor jól jön, ha külön tudom szerkeszteni a kép egyes részeit. A baj ott kezdődik, amikor kötelező).

Ennyi. Tényleg nincsenek nagy igényeim, sokkal inkább egy kicsi gyors rajzolóprogramot keresek, semmint egy ótvar bloated képmanipulátort. De azért a Paint funkcionalitásánál több kell ide.

Ha ez segít, amiket néztem eddig:
- Krita: nem, túl bloatware ez is
- Drawing: nem, ez meg túl kevés, ennél azért több kell
- Darktable: nem, ez képmanipuláló és nem pedig rajzolóprogram (nem fotókkal dolgozom)
- Darkpile: ez mégis mi a f*sz? Mi értelme annak, hogy hálózaton sokan egyetlen képre recskáznak? Mégis ki lenne a célközönsége ennek? Nagyon nagyon nem ez kell nekem!
- Asprite: jó lenne, de fizetős (van belőle Open Source ugyan, de az le sem fordul). Plusz pont, hogy nagyon jó az eszköztára és egyaránt tud packed pixel és indexelt pixel formátumokat
- GrafX2: elég jó, kiváló az eszköztára is, de sajnos csak palettás képeket kezel, packed pixel formátumot meg képernyőmentést nem tud
- Pinta: majdnem megfelel, csak hát itt is gondok vannak a packed pixel / indexed pixel kezeléssel, illetve nem tud ablakról képernyőképet menteni (csak az egész asztalról, ami meg baromira macerássá teszi)

Ezek alapján bárkinek ötlet, javaslat?

SZERKESZTÉS: ha nincs megfelelő alternatíva, arra is vevő lennék, hogyha arra tudna valaki valamit mondani, hogy hogyan lehet visszaállítani a GIMP 3-ban a korábbi, 2-esben még tök jól működő funkciókat. Amik a legjobban zavarnak:
- Ctrl+V nem egy floating selection, mint eddig volt, hanem új réteget hoz létre. Ez azért baj, mert így nem lehet kurzornyilakkal mozgatni. A 2-esben csak akkor volt így, ha a "new layer" ikonra kattintottam, miközben volt aktív kijelölés, most viszont kéretlenül mindig.
- A rétegek nem igazodnak a kép méretéhez. Ez korábban is probléma volt, viszont eddig volt egy olyan menüpont, hogy "Layer to image size", de már nincs. Most már csak olyan van, hogy "Layers to image size", ami nemcsak az aktív réteget méretezi át, hanem az ÖSSZESET, emiatt használhatatlan.
- Nem lehet palettás PNG-t menteni, már MEGINT. Bakker, ezt megszámolni se tudom, hányszor cseszték már el, javították, cseszték el megint, javították megint, cseszték el újfent...
- Az irreszponzív felületre gondolom nincs megoldás. Nem, csak a GIMP miatt nem fogok többmillás Gamer PC-t venni, ez nem opció.

Hozzászólások

Nincs alternatíva, fizess be PS-re.

Nem fut Linuxon, nem Nyílt Forráskódú, nem kicsi rajzolóprogram, hanem böszme képmanipulátor, hálózat nélkül fingani se tudsz benne, ráadásul a bloatware tökéletes iskolapéldája.
Mindannak az antitézise, amire szükségem van.

iszonyu specifikus kovetelmenyrendszer. de mi lenne ha kritikus, am 'egyszeru' feladatokat 'kiszervezned'? pl screenshot es rendes png-be konvertalas meg spriteok generalasa siman kivalthato a monolitbol par scriptre.

iszonyu specifikus kovetelmenyrendszer.

És mégis mi benne a specifikus? Melyik az a funkció, ami nem várható el egy rajzolóprogramtól? Ezeket még DOS-os időkben a Deluxe Paint is tudta már.
Képernyőmentés? PNG-be mentés? Vagy tán a grid lenne túl komoly elvárás? Tényleg nem értem, mire gondolsz.

Tisztázzuk: semmi olyan elvárásom sincs, amit a GIMP 2 ne tudott volna.

de mi lenne ha kritikus, am 'egyszeru' feladatokat 'kiszervezned'?

Ki vannak szervezve, mint ahogy írtam (sőt, linkeltem is). A cél pont az lenne, hogy megszűnjön a kiszervezés, mert macerás a workflow így. Elég fapados, hogy GIMP-be lementem a képet, majd terminál és "convert valami.png PNG8:valami2.png", pont ezt akarom kiváltani, hogy elég legyen egyből PNG-t menteni.

spriteok generalasa

Nem generálok spritekat sehol (arra írtam külön programot, azt még véletlenül sem várom egy egy rajzolóprogramtól). Sehol sem írtam ilyesmit.

Mégegyszer idemásolom, milyen feladatokra kell:
- programokhoz logók, ikonok, miegymás készítése (nem nulláról, csak már meglévő manipulásával)
- programokról dokumentáció készítése (képernyőképre tudjak egyszerűen rárajzolni, nyilakat meg magyarázó szöveget rakni, mielőtt lementeném)
Ennyi.

Akkor egyszerű a megoldás. Használj GIMP 2-t. :)

Na de nem jó. Az, hogy képes megcsinálni valamit (tehát nem irreális elvárás egy rajzolóproggitól, amit szeretnék) és az, hogy kényelmes-e és hatékonyan lehet-e használni, ég és föld.
Mégiscsak jobb lenne egy kicsi, egyszerű, könnyen használható alternatíva. Ha nincs, akkor ló helyett megteszi a szamár is alapon marad a GIMP 2, mert az legalább tudja, amit akarok, de attól még egyáltalán nem lesz jó megoldás.

A kiszervezést lehet automatizálni. Pl. gyorsbillentyűre csinálsz screenshotot, egy másik gyorsbillentyűre csak az ablakról, stb., pl scrot-tal. A PNG konverziót is lehet automatizálni, inotify, entr vagy hasonló segítségével figyelni egy fájl változását, vagy egy saját shell szkripttel egy mappát, és ha oda új png fájl mentődik, akkor automatikusan lefuttatni rá ezt a convert parancsot.

Egyébként manapság logókat, ikonokat már nem GIMP-pel, meg nem pixeles szerkesztővel, hanem vektorosan rajzolják, SVG-ben. Ha mindenképp pixeles kell, még online lehetőségek is vannak, amik erre szakosodtak, csak ikonokra. Ez a grafikus dokumentálás, képernyőképekre nyilazás egy rákfene, CLI/TUI programok használatával kiváltható.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

>> tudjak PLTE és tRNS chunkokat menteni a PNG-be vele
>> stb
>> stb

valami c-ben írt ncurses hexeditor lenne az ideális

Szerkesztve: 2025. 04. 01., k – 08:37

Extra funkciós képernyőmentésre a flameshot egész jó.  Debianon (Xfce asztali környezetben) használom. A rendszer-repóból telepítem, de itt megnézheted, mit tud:  a :  https://flameshot.org/

Számomra a legfontosabb előnye, hogy a kijelölés módosítható az oldalak húzásával az első egeres kijelőlés után is, és nem utólag kell valami képmódosítóban levágnod a fölösleges képszéleket. 

Egész sok plusz grafikai módosítást tudsz még a lementés előtt on-the-fly megtenni, és persze azonnal látod még a kijelölési ablakban az eredményt.  

-- kézi vonalrajzolás, 

-- nyilak, vonalak, üres vagy tele téglalap / kör / elipszis, 

-- változtatható vonalszínek, 

-- a kijelölő keret körüli ikonok színe is változtatható,

-- blur, 

-- szöveg-ráillesztés (változtatható méretű betűkkel), 

-- felhőbe mentés a helyi mentésen túl, 

-- többféle fájl-formátumba mentés, 

-- vágólapra-illesztés beállíthatósága a mentéssel párhuzamosan, 

-- mentési név-séma megadása, stb, stb..).

Két hátránya a kissé nagy mérete: telepítve szűk 3.5MB. Ugyanezeket a funkciókat adó, kisebb képernyőmentőt még nam találtam, pedig a bloat-ot kerülöm, ha egy mód van rá.

A másik hátránya, hogy a kijelölő keret változtatásával mindig máshova kerülnek a keret körüli funkció-ikonok, és így mindig keresgélnem kell az épp megfelelőt (még a mentést is, mert ezt nem teszi meg automatikusan, csak gombjára kattintva).

De ez csak egy képernyőmentő, és nem egy ezt is tudó, mindenes grafikai program. De legalább nyílt forrású, és kifejezetten Linuxra írták. Gyors, relatíve kényelmes használatú, de csak kis részét valósítja meg az általad kérteknek (dokumentáció-készítéshez képernyő-részlet memtése, nyilakkal, szöveg-kiegészítésekkel).

Extra funkciós képernyőmentésre a flameshot egész jó.

Igen, ez a "programokról dokumentáció készítése" feladatra tökéletes, pont ilyenekre van szükségem: mintát venni a programom ablakáról és rárakni pár vonalat, számot, ilyesmik, majd lementeni és berakni a doksiba.

Számomra a legfontosabb előnye, hogy a kijelölés módosítható az oldalak húzásával az első egeres kijelőlés után is

Na ez viszont NO-GO.

és nem utólag kell valami képmódosítóban levágnod a fölösleges képszéleket.

Igen, ezt mindenképp el akarom kerülni, pont az a baj a Pintával, hogy abban is csak így lehet.

GIMP jól megoldja ezt úgy, hogy kiveszem a pipát a "Include window decoration" mellől, és akkor csak az ablakot, és csakis azt menti, semmi mást. Nem akarok egérrel pöcsörészni, meg pixelekre vadászni, nekem az kell, hogy egy adott ablakot mentsen, teljes egészében, kijelölgetés és miegymás nélkül.

Szerkesztve: 2025. 04. 01., k – 09:16

Off: miért ragaszkodsz a nyílt forráskódhoz? Elhiszi valaki még 2025-ben, hogy ez minőségi/biztonsági garancia? Én balga azt hittem, hogy ezen a kérdésen már túl vagyunk.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Elhiszi valaki még 2025-ben, hogy ez minőségi/biztonsági garancia?

Pont azért ragaszkodom, mert nem hiszem el.

Azért fontos a Nyílt Forráskód, hogy le tudjam én is fordítani, és ha ne adj isten majdnem tökéletes valami, csak egy valami nem áll kézre benne, akkor a forrásba könyékig beletúrva a kedvemre szabhassam. A GIMP-et is elég alaposan átírtam, igaz, csak az import - export funkcióit, a képmódosításos funkciókhoz nem nyúltam. Sajnos amit elcsesztek benne (floating selection helyett layert hoz létre a Ctrl+V pl.) azt túl sok lenne helyrerakni, ennyire mazochista nem vagyok. Akkor már inkább írok egy saját képszerkesztőt, az kevesebb szopás.

Próbáltam, nem működik. A kijelölés eltűnik, és Ctrl-V hatására nem is "floating selection", hanem "floating layer" jön létre, amit ugyan tudok mozgatni kurzornyilakkal, de ismételt Ctrl-V-re nem beilleszti az új helyre, hanem visszaugrik az eredeti helyére.
(ps: vagy egyébként "Paste floating data" és egy másik "Paste floating data into selection" is, de mindkettő ugyanazt csinálja, layer-t ad hozzá...)

Ebben megvédeném. Zárt kódot használni állandó kockázat, időzített bomba. Nem azzal van a baj, hogy adott esetben fizetős, hanem hogy nem tudod, hogy meddig fog futni, mikor kényszerítenek át vele másik platformra, verzióra, ha abbamarad a fejlesztése, meddig lesznek kielégíthetők a függőségei, melyik update töri el. Állandó fejfájás. Ha nem muszáj, kerülni kell.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Pontosan ugyanez igaz a nyílt kódokra is.

Nem tudod, mikor törik szarrá a fordítót, hogy már ne tudja lefordítani a régebbi projektet. Nem tudod, mikor veszik ki a disztróból, amire frissítesz.

A régebbi projekthez, ha nincs maintainer, baszhatod, nem fog futni.

Ha a GIMP zárt kódú lenne, pont ugyanúgy elérhető lenne belőle egy, még szét nem gányolt verzió, mint a mostani GIMP-ből.

Ahol számít a nyílt vs. zárt kérdés az a forkolás lehetősége, de úgy tűnik, a desktop Linux fősodor elégedett™ annyira a GIMP-pel, hogy senki ne akarja elforkolni a még szét nem gányolt ágait (2.8 és alatta).

Nem a fordítóval van a baj. Abban van félig most igazad, hogy csak mert nyílt a kód, meg a licenc, attól nem lesz elérhetőbb. Szép példa egy mai böngésző, olyan sok millió kódsor, hogy hiába nyitott a kódja, ember nem érti már meg, egyre nehezebb akármi alá portolni, egyre nagyobb munka, egyre kevesen vállalják. Van egy kódméret, ami fölött hiába nyitott, esélytelen karban tartani, a gigantikusság áttekinthetetlenné teszi.

A másik kedvencem, mostanában egy 50 ezer soros obfusztált JS szopatott meg a melóban, azt is élveztem. Babzsákfejlesztőnek elgurult a gyógyszere, meg a babzsákja is.

Hogy a témánál is maradjak, kipróbáltam tegnap a GIMP3-at. Nekem tök olyannak tűnik, mint a 2-es volt, néhány ikont átdizájnoltak. Memória, CPU igénye sem változott szemre, nem tűnik se lassabbnak, se gyorsabbnak, mint előtte. Az is igaz, hogy én csak nagy ritkán használom, elég alap funkcióit, nem vagyok grafikus, sem fotós.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

aseprite 20€ egyszer...szóval ez nem pénz érte.
folyamatosan fejlesztik, brutális mennyiségű addon van hozzá az aktív közösség által.
de ez pixelgrafikus rajz és animáló progi játékfejlesztésre optimalizálva erősen.
mondjuk én C64-re rajzolok vele, mert tud 2:1 pixel arányt!:D

aseprite 20€ egyszer...szóval ez nem pénz érte.

Tudom, írtam is, hogy nagyon jó kis proggi. Nem a pénz a gond vele, hanem hogy csak Bugbuntus Linux verziót vásárolhatsz belőle, nekem meg nem Buguntus a disztróm. Erre megoldás lehetne, ha a Nyílt Forráskódú változatát le tudnám fordítani, de sajnos nem fordul.

de ez pixelgrafikus rajz és animáló progi játékfejlesztésre optimalizálva erősen.

Nemcsak. Azt az elvárásomat is megugorja simán, hogy jól kezeli a packed pixel és indexed pixel képeket (pixelgrafikus rajzhoz csak az utóbbit szokás használni, a legtöbb animációs formátum, amibe az Aseprite ment, FLC, GIF, stb. nem is tud packed pixelt, ezért is meglepő, hogy maga a proggi mégis tudja).

mondjuk én C64-re rajzolok vele, mert tud 2:1 pixel arányt!:D

C64-re én mondjuk kifejezetten GrafX2-t használnék. Az nemcsak 2:1-et tud, hanem még az eredeti C64-es memdumpokat is élből olvassa / írja, de az Amigás ILBM sem okoz gondot neki.

> Bugbuntus Linux verziót vásárolhatsz belőle

a deb csomagot azért nem művészet kicsomagolni és a tartalmát kimásolni a fájlrendszerre. Ha a libek amúgy megvannak... Ha Archot használsz, nézd meg az AUR-t, vannak abban fizetős cuccokhoz is PKGBUILD-ek (nekem pl a factorio volt fenn így régen, pedig ahhoz kézzel kellett bindzsizni a targézát a weboldalról).

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

a deb csomagot azért nem művészet kicsomagolni és a tartalmát kimásolni a fájlrendszerre.

Nem, de hiába csomagolod ki, attól még nem fog futni, mert eltérő verziójúak a libek. Rengeteg munkaórát ölök abba, hogy azok a projektjeim, amiknél Linux binárist is kínálok letöltésre, na azok tényleg fussanak is minden disztrón. Nem triviális.

Szerkesztve: 2025. 04. 01., k – 09:54

És nem sokkal egyszerűbb, ha megtartasz egy régebbi Gimp-et?

flatpack, appimage, vagy akár egydocker konténerben... 

(De akár le is forkolhatod magadnak ;)

mi akadályoz meg abban hogy megtarts egy régebbi verziót?

És nem sokkal egyszerűbb, ha megtartasz egy régebbi Gimp-et?

Rolling release distro-m van.

flatpack, appimage, vagy akár egydocker konténerben...

Jajj, csak ezeket ne, a legrosszabb.

De akár le is forkolhatod magadnak

Már leforkoltam. Csak jó lenne, ha frissen tartaná magától, az általam fordított nemigazán frissül, hacsak nem szánok rá egy-egy hétvégét... Ha minden kötél szakad, akkor marad ez.
Igazából azért nyitottam a topikot, mert a GIMP 2 sem tökéletes, de azzal legalább még tudtam dolgozni. A 3-assal már nem lehet.

Jó, de ha a gimp2 vált be neked és a megszokott folyamataidat akarod követni, akkor biztosan lehet folyamatos frissítés nélkül is használni a gimp2-őt. Akkor ne rolling release-t használj, ami eleve eléggé béta tesztelős módi.

Egyik kolléga is rendszeresen szívott azzal, hogy valami arch leszármazott rolling linuxot használt és sosem volt semmi kompatibilis vele, mert mindig túl friss volt, hogy lekövessék a változásokat az ipari szoftverek, gyártói alkalmazások. A leírások sem passzoltak hozzá, mert semmi sem úgy volt, mint a stabil verziókkal. Munkára inkább valami lts jellegűt érdemes, abból is olyat, amit jellemzően támogatnak a munkában használt céges cuccok.

de ha a gimp2 vált be neked

Nem vált be, azért keresek alternatívát. A különbség az, hogy a 2-essel minden hülyesége ellenére azért még tudtam dolgozni, a 3-sal meg már nem.

Akkor ne rolling release-t használj

Egyetlen elkefélt alkalmazás miatt cseréljem le a komplett rendszerem, ezt még te sem gondolhattad komolyan!

Csak így hirtelen: Krita?

"Sose a gép a hülye."

Szerkesztve: 2025. 04. 01., k – 10:33

--- törölve, Krita már volt

Én ezt használtam múltkor és tervezem a jövőben is a GIMP helyett:
https://www.photopea.com/
Beolvassa a Photoshop PSD fájlját és menteni is tud abba. Volt olyan, hogy Photoshop-ban készítettem rétegeket, azt tovább szerkesztettem a Photopea-val, majd azt tudtam folytatni ismét a Photoshopban.

Pár évente letöltök egy GIMP-et, hogy megnézzem, hogy jól használható-e már alap képszerkesztésre, de mindig mindig visszamenekülök a céges Photoshop-ra.

Ez online, az megintcsak felejtős. A legtöbbször laptopon programozok, amin nincs net. De azt sem akarom, hogy valaki valahol valamilyen felhőben tárolja az ÉN képeimet (semmi különöset nem csinálok, de akkor sem, az az enyém, nem az ővé).

A krita annyira bloatware hogy messze tobbet tud mint a gimp :D

Szerkesztve: 2025. 04. 01., k – 20:53

Írj egyet!

szerk.: nem kötekedésből írtam. Láttam a korábbi munkáidat, azok alapján úgy gondolom neked ez nem okozna gondot. Persze rengeteg idő/energia, meg újra feltalálni a meleg vizet...

Sajnos irgalmatlan rossz irányt vett a szoftver fejlesztés. Egyszerűen hányinger fog el, mikor gépet kell használnom. És az olyan mindennapos rutin feladatok is felbosszantanak, amik korábban minden gond nélkül működtek.

De innoválni kell mindent (is)! Aztán mindent elcsesznek.

Egyetértek, rossz irányt vett. Én ezt kerülöm el a terminál only workflow-val. Persze ezt itt most nem tudom ajánlani a kollégának, mert a rajzolás az tényleg egy olyan műfaj, amihez GUI kell sajnos, grafikus feladathoz, grafikus felület. Ráadásul elvei is vannak, hogy Linux meg FOSS only, így bele kell nyugodjon, hogy ennyi csak a választék,

Persze, lehetne hülyéskedni valami terminálos TUI szerencsételnséggel, ami Unicode karakterekkel álpixeleket tesz ki, kvázi grafikát imitálva, de annak is elég nyögvenyelős lenne a használata, csak komolytalankodásra lenne jó. Zenélésnél meg CAD-ezésnél még csak elmenne valami terminális megoldás, de a rajzolás, kép/fotó/videószekesztés, meg sajnos mára a böngészés az tényleg olyan, hogy GUI-t igényel.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Pedig ez a kettő van csak, GIMP, Krita, ami rajzolásban ér valamit. Igen, bloatok, de legalább mindent tudnak. Esetleg a webes Photpea, de mivel webes, az se lesz sokkal pattogósabb. Esetleg ezek. A többi vagy nem megy Linuxon, és/vagy kő keményen fizetős.

Igen, a Darktable fotószerkesztő, nem rajzoló. Az Inkscape meg vektoros, nem pixeles szerkesztésre van.

Ha megfelelt a 2-es GIMP, tudod Appimage-ként vagy Flatpakként használni belőle az utolsó 2.1x-es verziót.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A háttérszín és a rétegeltolás mentésével biztosan.

Egyiknek sincs SEMMI köze az alfa csatornához. Egyik bKGD chunkot ment, a másik meg oFFs-t.

Gyk: ahhoz, hogy jól mentse az átlátszóságot, az kell(ene), hogy RGB képek esetén az IDAT chunk color_type mezője (file offszet 25) az 4 legyen és ne 3, indexelt kép esetén pedig egy plusz tRNS chunkra lenne szükség mindjárt a PLTE chunk után. Az általad megjelölt opcióknak semmi közük az átlátszósághoz.

Észrevettem mégegy bugot: ha két képernyőképet csináltatok vele, akkor az elsőnél ha Ctrl+X-et nyomok, akkor átlátszóra töröl, míg a második képnél fosbarnára (?!). Mindkét képet pontosan ugyanazokkal a beállításokkal, ugyanarról az ablakról készítettem. De itt most nem is ez a hiba, mert ha TGA-ba mentem, akkor jó, tehát a GIMP belső lelki világában megvan az az alfa csatorna, csak épp a PNG mentést cseszi el.

Felfrissíttem az egész rendszert, most már nem rinyál a GEGL verziókra, ellenben most meg egy ilyent fogtam:
https://ibb.co/tMXRBDCC

Hát ez tényleg a 3-as újdonsága, a korábbi 2-es verziók ilyent bizony tényleg nem tudtak...

És hogy mit csináltam közben? Semmit. Elindítottam, csináltam egy screenshotot vele, majd ottfelejtettem éjszakára, nem zártam be. Reggel becsuktam a régi tabot, és egy új screenshotot próbáltam csinálni a wadbg ablakáról, és ez lett belőle. Nem szerkesztettem, nem módosítottam, nem használtam semmilyen tool-t, csak screenshot, export, várakozás, screenhot, crash.

De meg mindig nem ertem miert gimp-el csinalsz screenshotot

Ez most konkrétan xwd+ImageMagick volt.

mikor arra ott van szamos kisebb/egyszerubb/jobban hasznalhatio eszkoz

Nem, egyik sem jobb, mert a képpel még rengeteg utómunkálat van.

A lementett képet ritkán kell croppolnom (például itt), sokkal, de sokkal jellemzőbb, hogy inkább át kell méreteznem, rá kell rajzolnom (például ennél itt), viszont majdnem mindig palettássá is kell konvertálnom lementés előtt, hogy kevesebb helyet foglaljon és gyorsabban töltődjön a netről (a doksigeneráló beágyazza dataURI-val, így az elkészített dokumentum szempontjából sem épp mindegy, hány bájt a kép). Most így hirtelenjében csak egyetlen egy eset jut eszembe, amikor tényleg megkerülhetetlen volt a packed pixeles képernyőkép (ez).

Nagyon nem nyerő és nagyon nem gyere be, ha képernyőmentés esetén egy teljesen másik toolt és workflow-t kell használnom, mint amit általában képszerkesztésnél használok, pont ugyanezekre (croppolás, átméretezés, rárajzolás, konvertálás, stb.).

Szerkesztve: 2025. 04. 01., k – 21:34

A Pinta lett volna a javaslatom  mint kicsi szerkesztő, de azt elvetetted.

Akkor MyPaint? ( http://mypaint.org/ )

Vagy esetleg - kleinehez csatlakozva - ami a kipróbáltak közül a leginkább megfelelő, abban kijavítani a hibás rész(eke)t vagy kiegészíteni a hiányzó funkciókkal?

(Nevekkel tudok még dobálózni: mtpaint, gpaint, azpainter, xpaint, stb)

Az az erzesem, hogy tul sokat akarsz. Egy borzaszto bonyolult rendszerben szeretnel magadnak 99.9% -ban rad customizalt megoldast.

A vilag nem igy mukodik.

Vagy raszanod a penzt es idot, es elered, amit akarsz, vagy elfogadod, hogy te 1 vagy az N emberbol, es megbekelsz azzal, hogy a kivansagaid 95-99% -a lesz csak lefedve, vagy a ketto kozott valahol egy kompromisszum.

Persze lehet idegeskedni, csak ertelmetlen, hosszu tavon korai agyverzeshez fog vezetni, az meg senkinek se jo.

Én pár napja használom a 3-ast. Nagy dolgokat nem tudtam a 2-essel sem véghezvinni, primitív képszerkesztési feladatokra használom. Valóban bosszantó, hogy egy csomó dolog nem úgy van az újban, mint a régiben. Hát, ez ilyen, ezt vontam le belőle. És a világ változása folyamatos, ez csak egy kis szelete. Meg kell tanulni az újat, a túlélésre más esély nincs... :)

GIMP 2.8 :) Vagyis hát a 2.8.22.

Nekem fent van XP-n, mert néhány rutinművelet egyszerűbb vele, mint Photoshop-pal.

Ha törik/szakad, lefordítod forrásból, keresel vagy csinálsz hozzá static buildet, appimage-et, flatpak-et stb. Valahogy megoldható.

Egyébként, ha széleskörű formátumkezelés kell, javaslom az IrfanView-t. Tudom, nem open source, meg nincs Linuxra, de mivel nem fejlődésmániás babzsákfejlesztők gányolják, így tökéletesen fut wine-nal.

Hallod. Amikor írtál apr 1.-én, én is bevettem amíg a ms11-et meg nem említetted. Olvastam, olvastam és tényeg későn esett le, hogy maradsz az xp-nél. Még arra emlékszem, hogy akik tudták törni az xp-t, azok vagy meghaltak, vagy át-képezték magukat.

Engem amúgy nem érdekel, pont leszarom. Az xp pont egy jó cucc volt, ezekszerint most is az. Annyira rövid az élet ebben a testben, h pont senkit sem érdekel, h mivel töltjük el. (Csak ne rosszal!, és gonosszsággal).

Biztos, hogy nem én gonoszoltam le!

Még arra emlékszem, hogy akik tudták törni az xp-t, azok vagy meghaltak, vagy át-képezték magukat.

Itt is ugyanazt tudom elmondani, mint ott: Októberben feltámasztja őket a Microsoft, és újult erővel támadják majd azok Windows 10-eit, akik nem hajlandóak újravásárolni a kifogástalanul működő számítógépüket Win11-kompatíbilisre. :) Legalább is, cikk az sok lesz róluk a médiában. :P

10-ből 9 ilyen "hacker" a Microsoft marketingeseinek a fantáziavilágában létezik csak, mivel a piacot félelemkeltéssel próbálják az újravásárlásba hajszolni.

Csak ne rosszal!, és gonosszsággal

Meg lehetőleg ne Windows 11-en. ;)

Hasraütésszerűen írtam, nyilván nem fújom fejből a GIMP verziószámait (annyit azért tudok, hogy a 2.99-es már lényegében a 3.0-ás preview-ja volt), mint a lexikon, egyszerűen hozzáadtam .22-höz +/- 0.02-őt, aztán pechemre .24-ig nem jutottak el. A mondandóm lényegén nem változtat, egy random verzió, lehetne régebbit és újabbat is használni helyette.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A GIMP verziózása senkit nem érdekel. Nem Bibila, meg nem hasznos tudomány. Annyit elég nagy vonalakban tudni, hogy az 1.x-es verziók Gtk-sok meg Gtk+-osok voltak, a 2.x-esek (a 2.99 kivételével) Gtk2-esek, a 2.99.x-3.x meg Gtk3-as. Ez máris bőven túl sok tudás belőle.

Teljesen feleslegesen lovagolsz még számokon, használhatnál nyugodtan 2.9.8-at is belőle. Itt az volt a lényeg, hogy leragadtál egy tetszőleges verziónál. Tipikus Windows betegség ez. Modern rendszereken a csomagkezelő lépteti neked a verziókat, akár csak úgy is, hogy ha valamiből speciálisan egy régi verzióágat teszel fel, pl. gimp2, vagy LTS/exLTS, stb. Linux kernel, adott NV driverfőág (pl. 4xx, 5xx), de abból is lépteti neked mindig a legújabbra.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ha nem érdekel a GIMP verziózása, akkor ne értetlenkedj feleslegesen. A tudatlanság áldásos. Élj vele, ha már igénytelen vagy a tudásra!

Modern rendszereken a csomagkezelő lépteti neked a verziókat, akár csak úgy is, hogy ha valamiből speciálisan egy régi verzióágat teszel fel, pl. gimp2, vagy LTS/exLTS, stb. Linux kernel, adott NV driverfőág (pl. 4xx, 5xx), de abból is lépteti neked mindig a legújabbra.

Modern rendszeren hiába a csomagkezelő, ha a projekt idealistái épp silányítják el a szoftvert. Bár ezt neked csőlátású fejlődésmániásnak hiába magyarázom. Esetleg olvasd el még egyszer a topikindítót.

> Nekem fent van XP-n, mert néhány rutinművelet egyszerűbb vele,
Hát ja. Lassan 20 éve a gimpel szájtbildertem, azzal szeletelgettem a képeket amikor még nem volt a céesses3, hogy lekerekített sarkok legyenek. Elkalandozok kicsit, de én olyan massziv css-t írtam, hogy egy firefox és egy ie9 ugyan úgy jelenítette meg. :)

De amúgy nem fasszságból írom, az ie9 patent volt velem, lehet ezért van baj velem?

Biztos, hogy nem én gonoszoltam le!

A gim-2.8 volt a leghasználhatóbb. Onnantól már (ezt is) visszafelé fejlesztik. A régi gimp a legjobb alternatíva.

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.