Mi következhet 20 év XP-használat után?

Mai nappal, részben HUP fórumtársaim több éves noszogatására, részben saját elhatározásomból, meghoztam egy életbevágó döntést, mégpedig, hogy végre lecserélem a régi, Raynes kolléga által is sokat őskövületezett HP-Compaq 6715b, Turion 64-es laptopomat egy vadonatúj, modern gépre. Hosszú mérlegelés és néhány álmatlan éjszaka után végül sikerült megtalálnom a tökéletes modellt, ami végül egy Dell Latitude 7650 lett, 13. generációsnak megfelelő Intel® Core™ Ultra processzorral, 64 GB RAM-mal, 1 TB SSD-vel. Minden pillanatban öröm ránézni és használni.

A legnagyobb változás azonban nemcsak maga a hardver volt, hanem az is, hogy ezzel együtt átálltam Windows 11-re. Bevallom, eleinte voltak kétségeim - a bloat, a fejlődésmánia, a csiligány kezelőfelület vajon tényleg jobb lesz, mint a jól megszokott, minden tekintetben stabil és kiszámítható Windows XP? Nem fog naponta megszivatni valami termékmenedzseri idealizmussal? Nos, az első bekapcsolás után megnyugodtam. Az új dizájn modern, letisztult, és egyértelműen felhasználóbarát. Az átláthatóság, a kerekített sarkok és az új Start menü valami hihetetlenül friss, üde és izgalmas érzést hoztak be a mindennapjaimba. Soha nem térnék már vissza!

A multitasking érezhetően sokkal könnyebb, pillanatok alatt elrendezhetem az ablakokat úgy, hogy minden kényelmesen elférjen a kijelzőn. Az érintőpad és az érintőképernyős gesztusok pedig sokkal gördülékenyebbek, mint korábban a 6715b-n. Ami pedig a teljesítményt illeti, a laptop villámgyors, az új operációs rendszer pedig remekül optimalizált. Minden simán fut, és végre nincsenek apró bosszantó akadások, lassulások, sőt a vírustámadásoktól sem kell félnem, hiszen a napi rendszerességű frissítésekkel és a Windows Defenderrel tökéletes biztonságban vagyok.

A Windows 11 nemcsak szebb, hanem okosabb is. Az új widgetek, az átdolgozott File Explorer és a jobb integráció a Microsoft-fiókkal mind-mind olyan innovációk, amikről hiba volna 2025-ben lemondani. Úgy érzem, mintha egy teljesen új világ nyílt volna meg előttem.

Eddig egyetlen percig sem bántam meg a döntésemet. Az új laptop és a Windows 11 párosa olyan élmény, amit igazán élvezek, és már alig várom, hogy a Nokia C2-01-emet is lecseréljem valami okosabb eszközre.

:)

Hozzászólások

Neked is boldog április 1. kívánunk!

A tiszteletedre a jelszó passphrase mától "fejlődésmániás csiligány babzsákfotel bloat fejlesztő" lesz a jelszókezelőmben. 😀

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Ugyan. Nekem megtisztelő. A régi Nokia helyett ajánlanék egy trendi Iphone készüléket. Az tökéletes választás lenne.😀

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Ez még azért április 1.-nek is erős! :)

Használd egészséggel! Mindkettőt! :-D :-D :-D

ennel mar csak az lett volna hihetetlenebb, ha erre a vasra is felrakod az xp-t :)

Csiligány fejlődésmániás! Kihűlt a pokol és piros hó is esett. Bevallom megettem, a Win 11nél kezdtem csak gyanakodni.

Nyomtam egy +1 -et a nyitó posztra, csak nem látszik! :-)

I came looking for copper but found gold.

Köszönöm szépen, bearanyoztad a napomat az írásoddal!

Virtualbox-ban még mindig futtathatsz XP-t.

Az első bekezdésnél WTF-oztam, de aztán gyorsan rájöttem, hogy április 1-e a téma. A végén a smiley meg a kisegítősöknek is egyértelművé teszi.

Ennek ellenére, viccet félretéve egyszer nem úszod meg, hogy modern gépre válts, ha nem is a legmodernebbre, de egy relatíve modernre, relevánsra. Húzhatod x évig, az x itt elég bizonytalan, és nem csak azért, mert nem tudni, hogy a tiéd még meddig megy, hanem azok a régi gépek is pusztulnak meg idővel, amiket venni tudnál helyette, vagy lefogynak készletről, vagy gyűjtők vagy retrósok strófolják fel az árát irreálisra, így előbb-utóbb el kell engedned ezt a régi gépes fetisizmust, anyagilag se éri meg, meg informatilagilag is a széllel szemben hugyozol vele.

A Win11 nem alternatíva, a 12 még rosszabb lesz, így a Linuxot se kerülöd el, hacsak nem akarsz Apple legelőkön bégetni a nyájjal, téged ismerve az nálad vallási tilalom alá esik. Az írásaidból látszik is, hogy nézegeted, X-et, Waylandet, csak hajrá, alakul az majd. Nekem is többször neki kellett futni, mire váltottam, eleinte mindig gondok voltak vagy alkalmazásra nem volt alternatíva, időbe tartott, mire fokozatosan átszoktam, előbb csak Windows alatt multiplatformos FOSS programokra, aztán Linuxra. Ez ilyen gyűrődsz vele, lesznek kudarcok, akkor félreteszed, pihenteted, aztán újra előveszed, újra nekifutsz, de mindig tovább fogsz jutni, mint az előző próbálkozás. A gépírás tanulás se volt könnyű, a vim-re átállás is több nekifutást igényelt, nem a Linux jellegzetessége, nyelvtanulás, stb. is hasonló műfaj. Ez ilyen, a fejlődés sose könnyű, automatikus, intuitív, munkát, türelmet, hajlandóságot bele kell tegyed, el kell engedned régi beidegződéseket

64 giga RAM az nem szükséges, de a 32 időtállóságnak nem olyan nagy overkill, annak ellenére, hogy 16-tal is ellennél simán nagyon sokáig, de ma nem drága a RAM. A 64 talán igen, a 16-32 megfizethető. SSD-kből is az 1-2 tera egyáltalán nem drága, nézegess csak árlistákat, ráadásul folyamatosan mennek le az árak, ahogy hozzák ki minden éveben az új modelleket, meg új gyártástechnológiákat. Neked ezek a specifikációk überbrutálnak tűnnek, de ma már egy hasonló gép, 16-32 giga RAM-mal, 1-2 tera SSD-vel, nem is az Ultra, de egy jobbik procis változat, Ryzen 7, Core Ultra 7 már csak középkategória, nem számít hű de erős gépnek. 18 év után nem lenne konzumeridiotizmus gépet upgrade-elni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Amikor megemlítettelek az első bekezdésben, már akkor sejtettem, hogy nem fogod tudni tréfaként kezelni, lecsapod a magas labdát, és csakazértis felrakod a fejlődésmániás FUD-FOMO lemezt, amit már többször lejátszottunk, mint ahány Windows verzió összesen létezik. Ezek szerint jól sejtettem.

Természetesen, ha a Linux számomra kézenfekvőbb alternatíva lesz, akkor át fogok rá állni. Amíg a Windows XP lesz az, addig pedig ezt a rendszert fogom használni. Egyébként pedig nem tervezek annyi évet már a szakmában maradni, hogy eljöjjön számomra a várva várt apokalipszised, ami után már lehetetlen lesz legacy szoftvereket használni. Ez még nagyon messze van és 10 év múlva is messze lesz.

Ha pedig ennyire késztetést érzel a fejlődésmániás szófosásra és az aktuális termékpaletta bemutatására minden hozzászólásodban, javaslom, írj cikkeket a logoutra vagy a prohardverre. Nem rosszból, ott tényleg szívesen látják az ilyesmit.

Ja, jó, azt hittem, hogy érdekel. Tudom, hogy neked az jó, hogy beragadtál egy helyben 20 éve, és azt élvezed, mint a mindenek netovábbját, csak nem értem. Egyébként van ilyen is, pl. régi unixosok, ők már 3-4 évtizede is a fejlődési ív előtt jártak, már akkor nyomták a vi, vim, Emacs, roff/TeX/LaTeX, ksh, X, stb. alapú workflow-t, ők joggal ragadtak meg ott, mert még mindig nem avult el, legfeljebb megújulgatott itt-ott, de még az akkor megszerzett tudásból élnek vígan.

XP az mindig lesz, kérdés min fogod használni. Nyilván nem fognak elpárologni a bitjei, emulátor, virtuális gép is futtatja az idők végezetéig, de ez utóbbi már pl. csalás, mert akkor kell használnod egy rendszert mögötte. Szóval valami majd tuti lesz, hiába nem akarod.

Ezt az XP-hez való örök hűséged se tudtad sose levezetni. Mi az, ami annyira elengedhetetlen benne? Persze, jöttél bullshitekkel, hogy nem bloat, meg gyorsan rajzol ki a GDI, meg neked „elég”, de ezek nem valós érvek. Mi az, amit csak az XP tud neked megadni? A UI? Abban nem volt nagy szám, egyszerű tálca, menü, azt megadja ma már sok WM/DE. A gyorsaság, kis erőforrásigény? Szintén, pehelysúlyúbb disztró megadja. A rajta futtatható programok? Azokat modern Windows és Wine is futtatja. Igazából te sem tudod megindokolni, csak ráragadtál a témára, és már csak azért is ott ragadsz, mert csak. Az se érv, hogy mert a mostani gépeden csak az fut jól, mert 1) vagy tudnál gépet upgrade-elni ingyért vagy jelképes összegért, vagy 2) a mostani gépeden mást használni, aminek hasonló a hardverigénye. Így csak nem sikerült sose megértenem ezt az XP-hez való örök hűséget.

És még mielőtt mondanád, hogy óké, neked az XP, nekem a Linux, de az is tévedés. Én a Linuxnak nem fogadtam soha örök hűséget. Használom 11. éve, mert ezt találtam azóta is legélhetőbb alternatívának, de pl. már egy 5 éve készítek elő egy taktikai váltást, ha a Linuxszal történne valami, pl. Torvalds-ot menesztik, mert nem polkorrekt, megunja, vagy átveszi Pöcstering vagy valami Rusztafari Matyi a fejlesztését, stb., én arra az esetre már a FreeBSD-re átállást készítgetem elő, azzal is jó lassan haladok, egyszer meglesz az is. Nem vagyok még ott, de rosszul se állok vele, nem kell vele sietni sehova.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Leírhatod még huszonötezerszer, hogy a GDI így nem elég, meg úgy. Nem fog meghatni és nem fogok hatékonyabbnak látni egy olyan rendszert, ami 3x-4x annyi erőforrást zabál el kirajzolásra, csupán azért, hogy a Qt babzsákfejlesztői jól érezzék magukat a meetingjeiken, meg az architektjük is úgy érezze, konzisztens szutykot tervezett.

Igazából te sem tudod megindokolni, csak ráragadtál a témára, és már csak azért is ott ragadsz, mert csak.

Számtalanszor megindokoltam neked. Lepergett rólad. Továbbá számtalanszor te is közvetve megindokoltad, a különféle Linuxos szopóágakra kerüléseddel (pl. frame-helyes AAC-vágás ugyeugye), a bleeding edge upstream idealizmusodhoz való görcsös ragaszkodással. Te sokkal jobban ragaszkodsz ehhez, mint én az XP-hez. Csőlátással. Valójában a te elrettentő példádon keresztül látom, hogy miért nem szabad mindenből a legfrissebbet, legújabbat használni. Ott fogod futtatgatni a sarokba bújva a kis LxQt-d, IceWM-ed, meg Fluxbox-od, mikor amúgy már az az egész userspace-t kiráncigálták alólad a multik. Akkor is majd hívogatsz át Linuxra, én meg akkor is jóízűen zabálni fogom a popcornt és egyre nagyobbakat fogok röhögni, hogy kell a faszomnak. :P Maximum akkor már LTSC-t fogok használni, de egyelőre még arra se érzek késztetést, hogy alaprendszerem legyen. Max. egy új (használt) hardver venne rá, ha a HP-Compaq-t megunnám, de itt még nem tartunk. :)

Egy szó mint száz, meg fogom oldani, ahogy eddig is mindig mindent megoldottam. Ne aggódj miattam ennyit.

Sokkal jobban aggódnék a helyedben a desktop Linuxod jövője miatt, hány felforgatási és használhatatlanná tételi hullámot fog még átélni, 5 éves ciklusokban a Red Hat (IBM) és mindenféle neopötteringek, Matthias Clasenek, Peter Hüttererek részéről.

bevallom az "érintőképernyős gesztusok"-ig elhittem

A világ boldogabbik felének ez az élmény nem április elsején, hanem kb minden második Windows verziónál megvan. ;)

És meddig tart az az élmény? Hány óráig vagy hány napig? ;)

Amiről ő beszél, az akkor is valós probléma, ha nem foglalkozunk vele, ha nevetünk rajta. Igen, az XP - tök' mindegy, hány bites - ma már (illetve már sok éve) megmosolyogtató, és rengeteg embernek nem lenne megoldás a dolgaira, de ő úgy éli az életét, olyan alkalmazásokat használ, hogy neki az XP megfelel. Ugyanakkor az erőltetett menetben tolt, sokszor kierőltetett fejlődések nagyon sokat ártanak ennek a világnak. Írjunk olyan szoftvereket, hogy az embereknek muszáj legyen megvenniük az erősebb hardvert! Tegyünk olyan feltételeket az operációs rendszerekbe, hogy az embereknek muszáj legyen új gépeket venniük! És most csak az IT területét hoztam szóba, de minden területen hasonlóan megy a dolog. A fejlődés fantasztikus dolog, jó dolog, de vajon bírjuk-e energiával, bírjuk-e nyersanyagokkal? Miközben jönnek le az új termékek a gyártósorokról, mivé lesz a Földünk? Fogynak a kitermelhető nyersanyagok? Nosza, menjünk el értük oda, ahol még van. Hogy az nem a mi területünkön van? Sebaj, majd küldünk katonákat, akik megszerzik azt a területet, csak valamilyen indok kell hozzá, azt majd az okosan és demokratikusan megválasztott okos vezetők még okosabb tanácsadói jó pénzért kitalálják.

Igen, az ilyen pillanatnyi élményekért, amit a Windows minden második verziójánál átélsz, előbb-utóbb nagy árat kell fizetnie az ezen a bolygón élőknek.

https://telex.hu/techtud/2025/03/23/hatalmas-jeghegy-szakadt-le-az-anta…

Ez a cikk címe: Hatalmas jéghegy szakadt le az Antarktiszról, a tudósok meglepő dolgokat találtak alatta

Igazából az már nem is érdekes, hogy újra egy hatalmas jéghegy szakadt le, az már nem nagy szenzáció, volt már ilyen több is, azzal már ne törődjünk, ugye? Minden egyes nap új szenzáció kell, minden egyes nap valami nagyobb durranás kell, nagyobb táska, csillogóbb ruha, hosszabb jacht, gyorsabb magánrepülő stb. stb. stb.

Ja, bolygószorongok én is, de a globális problémákat általában a fejlődés, vagy specifikusan az informatikai fejlődés nyakába varrni nagy csacsiság. ;)

Amire te gondolsz (ti gondoltok) az talán az un "fejlett nyugati társadalom és gazdaság" vs "fenntartható környezettudatos fejlődés" problémaköre lehet.

Én a műanyag palackokon vagyok ki. Annak a megoldása kb. néhány törvény módosítása. Igen, drágább lesz a kóla, igen a gyártóknak újra ki kell mosni az üveget. De cserében egy halom problémát oldana meg gyorsan (gyerek koromban simán üveges volt minden is). Egyébként a Coca Cola és a Pepsi szépen fizesse a palackok összeszedését (ők ketten állítják elő a palackok 90%-át). Lenne motiváció az üvegre és nem átlag Bélában kellene lelkiismeret furdalást kelteni, mert ivott egy üdítőt.

Energia: szinte dettó. Atommal meg lehetne oldani, hogy mindenkinek jó legyen. Valóban nem a fodrászokat kell megkérdezni, hogy félnek e tőle…

És még egy halom téma van, ami ha nem népszerűségi/korrupció alapon menne, akkor kevesebb lenne a nyűg.

:D :D Nagyon komoly volt! Köszi! :D :D

Elolvastam.

Gondolataim:
Kiaff@szom írta ezt?
Hajbazer... Nab@zdmeg...
Azt hittem feltörtek, vagy meggárgyultál, vagy megvett az M$
Jah hogy ápriliseggy... uhh
Én meg azt hittem nem látok több Hajbazer vs babzsákfejlesztő vitát. Mert, hogy én személy szerint imádom, ahogy osztod őket :)

Üdv! Szép volt!

Kedves hajbazer:gratulálok a felszereléshez(szívböl/nem heccelés)

Vágom, hogy April's Fool...

Amikor először olvastam, kicsit elszomorodtam, hogy Win 11 lett. Mondom ez a hajbi semmiből nem tanul.
Valamilyen UNIX-like rendszerre számítottam.

Végig olvastam!

Hüledeztem....

Majd konstatáltam hogy 2025.04.01 ez csak vicc lehet!

Megnyugodtam és folytattam a dolgom tovabb!

http://szolarenergia.hu

A hálózatépítést csak elkezdeni lehet, befejezni soha

Szerkesztve: 2025. 04. 02., sze – 20:28

Bazz most mondanám, hogy a drog rossz, de amúgy ez kurvajó :)
Csakhát már az első mondat felénél lebuktál -> jövőre valami komolyabbat pls.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Semmi baj nem volt az XP-vel.

Sőt, ha olyan helyen használod, ugyanúgy megállja a helyét, sőt bizonyos programok nem futnak modern PC-n, csak régieken, sőt, ha úgy van, nem is tudod mozgatni, mert hw/SW kulcsos és mondjuk nem kapsz már új kulcsot, a program meg több millióba kerül újra megvenni.

Persze a webre már nem engedjük ki mi sem az ilyen gépeket, de már a win 7-8.1-et sem.

A probléma a win10-zel lesz, mert annyira nem elavult, és nem éri meg 50 pc-t lecserélni, csak mert 7. generációs vagy korábbi core i7- proci van benne.

Semmi baj nem volt az XP-vel.

Most sincs. :)

Persze a webre már nem engedjük ki mi sem az ilyen gépeket, de már a win 7-8.1-et sem.

De igen, kiengedjük, máskülönben engednénk a Microsoft félelemkeltésének, zsarolásának, és újra kéne vásárolni a gépet. Kiengedjük, csak biztosítjuk, hogy nem fertőződik be (Win7-nél: MSE, tűzfal, friss böngészők, content blocker stb.), tudatosan használjuk.

Komolytalan poszt. :)

Hajbi, ha váltana, valszeg nem fog :), akkor az max win7 lenne. 

Win11 alapból akkora bloat, hogy tankhajóval kell elszállítani. :D

Először amúgy fizetett hirdetésnek gondoltam, de mivel nem láttam a sarkában az (X)-et, így minden világos lett. :)

Windows 7-re teljességgel értelmetlen átállni.

Hajbi, ha váltani fog, az Windows 10 2019 LTSC lesz, de egyelőre nem fog, csak akkor, ha muszáj lesz lecserélni a HP-Compaq 6715b-t. Ennek a kockázati tényezői jelenleg a laptop-akkumulátor elérhetősége, amiből még lehet kapni hozzá utángyártottat és el is megy egy ilyennel 4-5 évig jelentősebb kapacitásvesztés nélkül. A másik a CCFL kijelző emisszióvesztése. Egyelőre még rendben van, bár érezhetően halványabb már, mint 5-10 éve. Ezek az olyan elhasználódó alkatrészek benne, amikre ha nincs jó minőségű utángyártott, akkor már nagyon nehéz lesz alighasználtat beszerezni, amivel az eredeti, újszerű állapot visszahozható. Minden más igazából kapható hozzá jó minőségben. Alkatrészem amúgy is van hozzá itthon betárazva, tartalék memória, processzor, SSD, palmrest, hűtőventilátor stb. Szerintem egy 10 évet még biztos, hogy maradok XP-n, ezzel a konfiggal.

Akkuhoz annyit szólok hozzá, hogy után szinte alig gyárt valaki, kb akkor gyártják, amikor forgalomban van még az eszköz, utána raktárról kiárulják és kész. Jó esetben az "új" akku is 20 éves, kapacitása eleve csökkent. Lehet egy "felújított" jobb új cellákkal(már amibe a "hagyományos" henger alakú cellák vannak, nem a lapos.

Ez nem így van, max. a noname kínai szaroknál.

Vannak minőségi akkukat gyártó cégek, akiktől 10-20 éves laptopokhoz, mobiltelefonokhoz is elérhetők utángyártott akkumulátorok, mind a mai napig.

https://www.arukereso.hu/CategorySearch.php?orderby=2&st=6715b

Tehát, ma is lehet kapni a 18 éves 6715b gépemhez akkumulátort Magyarországon. Ha pedig majd itthon nem lehet már egyáltalán kapni, EU-ból még mindig lehet rendelni. Ha EU-ból nem, akkor meg EU-n kívülről. Ha pedig már onnan se, és már megadta magát a mostani (szintén utángyártott, 4 éve nyúzom és 2 órát még bírja), no akkor marad a cellacsere, ami általában drágább, mint a miőségi utángyártott (pl. Patona) és nem is mindig tudják rendesen megcsinálni.

Ha eljutnál mégis ide, javaslom hogy gondold át a 64 bites W7-et. Van most egy kis hobbigépem, gigabyte brix passzív miniPC, Celeron n3000, 4 giga ram, ssd. Próbáltam rajta a W10 LTSC-t de olyan volt mint a reumás csiga (32 és 64 bites egyaránt). Ellenben 64 bites W7 proval (NTLITE-al szépen felpeccselve és feldriverezve) maga az OS élmény iszonyat fluid, ha nem indítasz rajta böngészőt meg se mondanád hogy egy ócska 2 magvas celeroncs. 64 bitet kapsz, powershellt (ha számít), jóval frissebb kernelt és emiatt modernebb (ugyanakkor nem feltétlenül bloatabb) szoftvereket, jóval több lehetőséget nyitsz.

Főként régi gogos játékokra használom, de arra rájöttem hogy alapból nekem ég világon semmi bajom nem volt a windowsal a 7-ig bezárólag, szerintem onnan indult a lejtő. Amíg pedig eddig a dilemmáig nem jutsz el addig nyúzd az XP-t amíg bírja a vas, most már ez egy egyre érdekesebb kísérlet hogy tényleg meddig lehet húzni a dolgot. Kitartást és legalább mégegyszer ennyit tegyél bele (irónia nélkül).

Szoktam csak úgy kíváncsiságból más rendszereket próbálgatni, így nyilván a Win7 64-bit-tel is van tapasztalatom. A 6715b-n nagyjából ugyanannyi bloat különbség van egy XP32 és egy Win7-64 között, mint egy Win7-64 és egy Win10 LTSC között. :) Szóval meg tudom erősíteni a tapasztalatod. Nekem az olyanok verik ki a Win7-nél a biztosítékot, hogy pl. a 32-bites TrueCrypt/VeraCrypt benchmarkja 100% CPU-használat mellett a 64-bites Win7-en 20%-kal szarabb értékeket ad, mint 64-bites XP-n, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a 32-bites alkalmazásokat (tehát nagyjából az alkalmazásaim felét) bloat-abban futtatja. Szintén agyfasz még a GDI kiherélése. Nagyrészt MFC-s alkalmazásokat használok, ezeket preferálom és ezeknél nagyon érezni a lassulást Win7-nél. A gaming meg egy egész másik történet.