Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát

Bill Gates-nek úgy látszik különvéleménye van

Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát

Bill Gates a mesterséges intelligencia (MI) munkaerőpiacra gyakorolt hatásairól fogalmazott meg véleményt. A tech-milliárdos szerint csak három szakma maradhat érintetlen az MI forradalma által:

Programozók: Bár az MI képes kódot generálni, Gates úgy véli, hogy a különböző alkalmazások és rendszerek fejlesztéséhez mindig szükség lesz az emberi programozók munkájára.

Energetikai szektor szakemberei: Az energetikai ipar komplexitása miatt továbbra is szükség lesz mérnökökre, kutatókra és technikusokra az infrastruktúra fenntartásában és új megoldások kidolgozásában.

Biológusok: Gates úgy gondolja, hogy az MI nem helyettesítheti a kreativitást igénylő folyamatokat az orvostudományban. Ugyanakkor az MI jelentős szerepet kaphat adatelemzésben és diagnózis felállításában.

Hangsúlyozta, hogy az MI forradalom hatása hasonló lehet az ipari forradaloméhoz, alapvetően átalakítva a gazdaságot és a társadalmat.

(Az összefoglalót Copilot-tal írattam. Újságírókra akkor nem lesz szükség. Egyik cikkből másikat írni AI is tud :)

Hozzászólások

Eletemben eloszor meglepoen kozel van a velemenye az enyemhez.

Nekem is első eset lenne, ha közel lenne, de nincs közel most se. Nem csak ez a három éli túl. Van egy csomó más manuális szakma, meg nehezen automatizálható munkafolyamat, azokban soha nem fogja az AI vagy a gépesítés kiváltani az embert. Az AI nem fog megműteni, fogat húzni, hajat vágni, körmöt manikűrözni, hideg-melegburkolni, vízvezetéket szerelni, mészárszéken húst bontani szakszerűen (úgy, hogy nincs szétbarmolva csontszilánkokra, meg minden úgy van szövethatáron, meg rostirányban vágva, ahogy azt kell), nem fog megfőzni, stb.. Egy rakat olyan szakma van, ami érinthetetlen, kiválthatatlan. Még olyan primitív területen, mint a raktározás, se vált ki, mert a gépek sose tudnak a polcról csak három csavart, meg 4 szabálytalan alakú dobozt leemelni raklapról, polcról, stb., ahhoz ember kell, hogy lássa, mi milyen termék, mennyit kell levenni, merre áll, arrébbcsúszott-e, nem volt-e belekeverve, stb..

Ha csak az IT-t nézzük, ott se sok mindent vált ki, mert tud sok mindent az AI, de mikor konkrét ihlet, kreativitás kell, vagy valami helyi igény szerinti megszorítás mentén kell megoldani valamit, abban csúnyán elvérzik a nem működő dolgaival. Maradjunk abban, hogy lófaszt se fog kiváltani, de szó szerint azt se.

Az a 27%-os US csökkenés a programozók számában sem az AI miatt van, hanem általánosan gazdasági világválság van, és mindenhol építenek le, az összes szektorban, kivéve ott, ahol mindig is hiány volt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Az AI nem fog megműteni, fogat húzni, hajat vágni, körmöt manikűrözni, hideg-melegburkolni, vízvezetéket szerelni, mészárszéken húst bontani szakszerűen

Én nem vagyok biztos benne, hogy mondjuk 20 év múlva ne tudna melegburkolni egy robot, már csak abból kiindulva, hogy egy 6,5 perces YouTube gyorstalpaló után milyen jól sikerült letennem több szobányi laminált parkettát, thermo réteggel, párazáróval, mittudomén, mivel.

Még olyan primitív területen, mint a raktározás, se vált ki

Ehhez képest egyre több helyen van teljesen automatizált raktárkezelés. De tökmindegy, mert ha 100 munkahelyből "csak" 98-at vesz el, és 2 ember még afféle disztópikus kapitalista skanzen módjára egyesével pakolgatja a szabálytalan formájú csavarokat, attól még mondhatjuk, hogy nagyjából megszűnt a kommissiózás, mint szakma.

A raktáros példádra: jó pár évvel ezelőtt egy németországi rokonom mutatott egy videót egy automata raktárról (részt vett ilyenfajta raktár építésében többször is, szóval létező holmi). A cucc dobozokban van, a rendszer maga rendezi el, hogy épp mi hova kerül (ahol van hely). Nyilvántartja, hogy hol van az adott doboz, és ha épp szükség van rá, akkor szépen kimozgatja elég bonyolult módon, az így megürült helyre betesz másikat, stb. A raktáros csak megadja, hogy mire van szükség, a gép meg egy idő után odaadja neki. Teljesen automatikusan működik a rendszer, AI-t sem használ.

"Még olyan primitív területen, mint a raktározás, se vált ki, mert a gépek sose tudnak a polcról csak három csavart, meg 4 szabálytalan alakú dobozt leemelni raklapról, polcról, stb., ahhoz ember kell, hogy lássa, mi milyen termék, mennyit kell levenni, merre áll, arrébbcsúszott-e, nem volt-e belekeverve, stb.."

Ez amit írsz teljes tévedés. Egyetemem robotika laborjában egy phd-s projektje pont csavarválogatás volt két UR robotkarral. Egy nagyobb európai projekt keretében pedig disznó robottechnológiával való bontása volt épp előkészítés alatt pár éve. 

Dark factory, vagy light-out plant mond valamit? Ha nem olvass utána. És ezek lényegében még a korábbi generációs robotikához kötődő fogalmak, de most kétségtelenül új lendületet kaptak. Raktározáshoz még AI, CNN stb sem kell, mert ha minden szabvány polcon szabványos dobozban van "vakon" is megtalálja a robotkar. 
Élőben is megnézhetsz hasonlót az Auchan hipermarketekben működő Szent Jobb gyógyszertárakban. Robotkar szedi le a gyógyszeresdobozokat a szintén mozgó polcokról. A patikus csak beírja a kért gyógyszereket, amiket egyébként is kell adminisztrálnia, mire végez a robot összeszedi a gyógyszeres dobozokat. Tévedésből még senki nem kapott rossz gyógyszert, pedig itt lenne kockázat. 

szerintem nem cél mindenütt emberformájú robotokat alkalmazni. Sok helyen helypazarlás embernyi helyet kihagyni és jelenleg is működik olyan automata rendszer, ami arra az egy célra készült. 

itthon is van már (Webshippy)
https://www.youtube.com/watch?v=X9xfcIQdOMs
https://www.youtube.com/watch?v=gJ_kUJ4jLO4

Axiál
https://www.youtube.com/watch?v=Mzf6S045eVI

már tá na postának is van
https://www.youtube.com/watch?v=XJ2tsd1-kxE

A gyalogosrobotnak viszont a frontvonalakon lehetne szerepe, mert egy fegyver hivatalos fejlesztése túlzottan hosszú idő. Bár az ukrán-orosz háború megmutatta, hogy szükség esetén nagyon sok bürokratikus lépés kihagyható. Viszont ott jellemzően már meglevő és felhalmozott fegyvereket módosítanak vagy egészítenek ki. A még szűkebb keresztmetszet az, hogy hiába van új fegyver nagyon sok idő kell a készletek felhalmozására. Ezért itt az humanid robotoknak jó esélyük van, mert tudják használni a évtizedekkel korábban emberi használatra legyártott fegyvereket. 

Szerintem a frontra vezérelt katonák 85% -a szívesen dolgozik napi 6 napot 12 órában a robotkatona gyárban a frontszolgálat helyett. Onnantól pedig termelési verseny a háború. 

Már ma is ki lehetne váltani minden postást, aki nem nehéz csomagokat visz ki. Amazon meg is csinálta. Quadrokopter vagy hexakopter kiviszi a levelet vagy kisebb csomagot. Olyan kihívásokat kell kezelni mint a házikedvenc főleg kutya, ami újfajta frízbinek tekinti a drónt és el akarja kapni, amivel magának is sérülést okozhat. Egy póznára rakott leszállózóna megoldás lehet, bár ott is vannak megoldandó kihívások. Társasházaknál meg valami mást kell kitalálni. Egyébként azonnal ma is megvalósítható lenne nehéz csomagokra, hogy kérheted azt postán, hogy minden nehéz csomagodat automatikusan csomagautomatába szállítsák a lakcímed helyett.

Ami viszont a mostani rendszer mellett szól, hogy sok ember van akinek csak postásnak, vasutasnak, rendőrnek alkalmas. 

Nemcsak étel és városi környezetben többnyire guruló robotok, ami Európában már az úthibák miatt kivitelezhetetlen lenne. Persze ott vannak az Unitree Go1, B2 robotkutyák is szállításra. De szerintem itt már csak brahiból is felrúgnák őket. Ahogy a hexakopteres vidéki szállításnál is meg tudják oldani Kínában a háziállakokkal való konfliktust. Az egy fegyelmezett, szabálykövető társadalom. Itt meg keresztrefeszítő kampányt indítanának a drónos szállítócég ellen az állatvédők ha csak egy kutya megsérülni egy ilyen drón miatt. A kihívás inkább emberi, társadalmi, jogi szintű. 

Egy prezentáció erejéig össze tudnak hozni olyat, hogy ember nélkül megy valami, de a hiba ráta valós helyzetben olyan magas ami miatt egy embert kirugnának. Még mindig igaznak látszik, hogy az AI inkább tool lesz, mint embert teljesen kiváltó.

Biz munka területen, ugyan annyi outputot AI segítve kevesebb emberrel is meg lehet csinálni, de a történelem során ha valamit hatékonyabban meg lehetett csinálni akkor abból még több kellett.

Amit nem lehet megirni assemblyben, azt nem lehet megirni.

Remélem, nem a teljes spektrumból igaz ez háromra. Államigazgatás, jog, egészségügyi ápoló még elférne emberként az MI mellett.

Az egészségügyi ápolót már pl. Japánban próbálják. A kijáró hibaelhárítók, villany, víz, épületgépészet, internet stb. , s pl. a kedvencem, az ács, gazdagéknál a kertész. (nem csak fűnyírás van ám)

A jog (főleg ahol precedens jog van) az elsők között lesz.

Bill Gates, a próféta, aki állítólag megjósolta a  okoseszközök, mobilinternet előretörését, majd - mint aki magának se hisz - cégével, a Microsofttal hatalmasat bukott ezen a területen. A Windows Phone és a mobilos windows stratégiája teljes kudarc lett.

Hitelesebb fószer nem volt?

trey @ gépház

Kevered Ballmerrel - Gates-nek max a Windows Mobile-hoz lehetett koze, a Windows Phone-hoz mar semmikeppen sem.

De a "hiteles foszer" reszt en is vitatom. Furcsa is, hogy eloszor josol en joslatomhoz hasonlot*.

(*Kihagyott minden mast, ahol az IT jelen iranyvonala miatt egyszerubb lesz a szemelyes ugyintezest megbizhatonak titulalni)

"ettől még Gates felelőssége is felmerül, mert ő építette fel azt a céges kultúrát, amely nem volt képes időben reagálni a mobilpiaci változásokra."

Hagyjuk már ... :D Vagy akkor ott van a "szállítsunk WC-ket Afrikának" lázálma.

Külön vicces, hogy a Microsoft az AI innováció területén kb. a kullogók közt van. Ha akkora visionary lenne, vezetniük kéne a forradalmat. Már akkor előre kellett volna látnia, amikor a Microsoft vezetésében aktívan részt vett :D Sőt ...

trey @ gépház

Neki ez a jövőképe, hetven évesen. A múlt század nyolcvanas, kilencvenes éveinek volt ő a meghatározó it vállalkozója, már a kétezres években is mások kerültek rivaldafénybe az msnél és a szektorban is. Majd az unokái generációja kialakítja, hogy valójában miképp lesz ez. Inkább érdekes mint fontos, hogy egy valaha az üzletágat alakító szereplő mit lát az mi-ben. Az kicsit faszságnak hangzik, hogy a szoftverfejlesztő szakmát ÉRINTETLENÜL hagynák a generatív modellek, llm-ek terjedése, nemhogy a rag és társai. Mintha negyven ötven éve valaki azt mondta volna, hogy a cad rendszerek, parametrizált tervezés stb érintetlenül hagyják a mérnöki szakmát.

A sírásót azért tegyük még hozzá 

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Az nyilván pusztán véletlen, hogy főként ebben a három munkakörben tevékenykedett / tevékenykedik Billy bácsi. (szarkazmus)

Trump vajon már összehúzta a szemöldökét azon, hogy Gates szerint politikusok sem kellenek? :-)

A programozói állások száma már most is csökken. Nyilván azt gondoltam én is, hogy ez fog utoljára eltűnni, de az AGI hidegháboruús verseny miatt mindenki erre gyúr. Magyarán, ebben látják a versenyelőnyt, amivel meg jobb AI-t fognak előállítani a következő ciklusban. Ez persze függ majd attól, mennyire lesz elérhető a legjobb kódgeneráló modell. Könnyen lehet, az USA és Kína is megtiltja a széleskörű elérhetőséget, és akkor mindenki bezárkózik.

Akkor az mivel magyarázható, hogy Indiában meg nem bírják termelni a programozókat? Nekem úgy tűnik, hogy csak Európában csökkent a szakma utáni kereslet. Valószínűnek tartom, hogy a programozókat is inkább lecserélik indiai származásúakra, a fizetés különbség miatt.

Az autó- és hasonló szerelők, most elmorzsoltak egy könnycseppet és a jövőhéten mind a két váltót kicserélik Bill úr járművében.

Majd ha az autót az AI tervezi, akkor figyelembe veszi hogy neki kell szerelnie, nem úgy mint ma, amikor a mérnök úr az összeszerelést még talán optimalizálja, de amikor 10 évesen a már elcseszett fejű olajsáros csavart aknából nyújtózva nőgyógyászkodva kell kiszedni, ott minden tudomány megáll. Főleg hogy a környezetvédelem miatt végtelen sok alkatrész végtelen sok kábellel és csővel összekötve cuppra kitölti a rendelkezésre álló teret

Vannak minősített esetek. Pl. váltóharang alatt lévő önindító.

Gyakran egyébként a nem megfelelő megközelítés miatt szop a szerelő. Mai autóknál nem ritkák az olyan műveletek, amikre a szervizdokumentáció a motor kivételével, leeresztésével kezdődik. Ezeknél az autóknál általában optimalizálnak rá, hogy ezt viszonylag egyszerűen és gyorsan meg lehessen tenni. És úgy már piszok könnyen hozzá tudsz férni az adott egységhez.
Persze ezt egy aknából szuboptimálisan lehet csak kivitelezni.

Bill korai demencia jeleit mutatja..

Istennel a hazáért és a szabadságért !

ez a patkány se ússza meg remélem,ha van Isten ..

Szerintem először is a grafikusok munkáját számolja fel az AI. 

volt raktáros: AI retusáld kicsit ezt a fotót. A bal oldalon levő barna csaj ragyáit tüntesd el. 

AI: Így megfelel? 

volt raktáros: ez már túl sima. nem szabad látszódnia, hogy retusáltuk a képet. szóval ne legyen túl tökéletes, csak természetesen, de mintha átugrotta volna a tinédzserkor kellemetlen átkait. 

AI: Rendben akkor megcsinálom úgy mintha bababőre lenne. Így megfelel? 

volt raktáros: Igen ez a része így már jó lesz. Most a jobb oldali szőke lány következik. Felszedett pár kilót a téli semmittevés alatt. Ezt el kellene tüntetni, mintha minden nap szorgalmasan járt volna a konditerembe.

AI: Tessék, készen vagyok. Megfelel? 

volt raktáros: jó lesz! haha soha nem nézett ki ennyire jól egyébként. még kellene rá valami színkorrekció, tudod ilyen napos melegfényes micsoda. 

AI: Készen van. Jó így? 

volt raktáros: na ez azért már túlzás, nem Jancsi és Juliska a kemencében kell. Csak legyen nyárias hangulata. 

AI: Értem, kérésednek megfelelően módosítottam a képet. 

volt raktáros: Szuper! mehet az instára, meg facebookra. facsére írj hozzá valami rövid szöveget. mehet az ott szokásos bullshitelés. nagy faszságokat azért ne írjál. 

:-)

“Az ellenség keze betette a lábát”