Mivel ma már MLC SSD is ritkaságszámba megy consumer kategóriában, felmerült mint alternatíva enterprise SLC SSD vásárlása. Az eladók többnyire Amerikaiak.
Előnye, hogy szinte elpusztíthatatlan. Még ha kamu is az, hogy Open Box az állapota és rendesen használták folyamatosan az SLC miatt nem tudott annyi idő eltelni, hogy ez problémát okozzon.
Előnye, hogy még egy évtizednél is bőven tovább működik megbízhatóan.
Hozza az SSD gyorsaságát, amit semmilyen raid merevlemezkombinációval nem lehetne elérni.
Hátránya, hogy többet fogyaszt, átlagban 20-30W is lehet a ilyen SSD fogysztása,
hátránya még, hogy valamivel lassabb mint egy mai SCL SSD, de nagyságrendi különbség nincs.
Nem minden alaplappal kompatibilis, PCIe Gen2 x8, az enyémmel elvben igen.
Fusion-io kell hozzá, de abból már az újabb aminek a támogatása része a Linux kernelnek és nem kell gyári BLOB mint a régi Fusion-io-hoz.
Elképzelhető, hogy boot-olni nem lehet róla, viszont a felállt Linux rendszer mint második háttértárat tudja használni.
- 1066 megtekintés
Hozzászólások
Én nem szopatnám magam ilyennel, mennék valami fősodrat™️ után. Egy lakossági 2T nvme olyan 80k, és kevesebb szopásenvedés van vele, helyben garos, bootol róla aminek kell.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
... és bekrepál egy éven belül. Annyira azért nem vonzó. Bár a garanciával egyfajta "előfizetésre" lehet szert tenni és csak az elején kell fizetni egy alkalommal érte. :-)
DeepSeek home PC-hez kellene, és az azért rendesen lehasználja az TLC SSD-ket. QLC még rövidebb ideig bírná a gyűrődést.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem volna érdemesebb oda inkább RAM-ból pakolni azt az 1-2 terát? Aztán csak azt kiírni storage-re, ami az eredmény / tartósan meg kell őrizni? Csak kérdezem, nem értek ehhez (sem).
Amúgy az SLC-s SSD-k nem a 32GB --> max 128GB idők voltak?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy venni egy duplaakkorát, ami neki kell 50 százalékos overprovisioning-gal (egy fele kapacitású partíciót létrehozva)? (Én sem értek hozzá :D)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálam még <5 éves SSD nem makkant meg. Backup az überfasza enterprise diszk alá is kell. Most épp a 2TB 1200TBW az alzánál 43 ezer forintról indul, ha attól félsz, hogy kidöglik a 80 ezres, akkor vegyél kettőt negyvenért, aztán RAID-ben elvannak. :)
az azért rendesen lehasználja az TLC SSD-ket
Számszerűsítve az mennyi?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha attól félsz, hogy kidöglik a 80 ezres, akkor vegyél kettőt negyvenért, aztán RAID-ben elvannak.
milyen raid konfigurációra gondolsz? mert ha az írás miatt döglik ki - akkor azonos típusból a 2. is nagyjából akkor fog megfeküdni, nem? :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát akkor ne két egyformát vegyél, vagy pár forintal drágábbért Dahua (2000 TBW), vagy ha "márkásat" (lol) akarsz venni, akkor Kingston (640 TBW), plusz egy ezresért.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> bekrepál egy éven belül
nekem meg sose ment tonkre ssd-m. egy par kingstonnal (legolcsobb) tapasztaltam hogy idovel lelassult foleg az iras, de ennyi.
> DeepSeek home PC-hez kellene
de az miert hasznalna le? swap off, a weights meg jon ssd-rol (mmapelve) de az csak olvsas... mondjuk gyors az nem lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem érdemes SLC-t venni. Általában kis tárhelyméretűek, és öregednek akkor is, ha nem használod, sok írás se kell neki. Amik most használtan mennek, azok már kb. 10 évesek.
Egyébként meg a mai SSD-k is tudnak SLC-t, csak nem mindent úgy tárolnak. De a vezérlő a NAND egy részét SLC módban írja, mikor cache-el. Maga a NAND az NAND, nincs előírva, hogy egy cellában hány bitet tároljál, az a gyártó-vezérlő döntése.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az öregedést hdd vs ssd kontextusban írod, vagy régi slc vs bármelyik mostani ssd? Vagy csak simán a sok éves ipari ssd-kre gonodolsz, hogy kémiai változásoktól degradálódnak az évek alatt?
Mivel nem konfigurálható, így az slc cache a téma szempontjából lehet lényegtelen. Esetleg, ha csak töredék kapacitást tölt ki rajta és csak kevés adatot módosít, akkor lehet ez segít. Az biztos jó lenne, ha felhasználóként beállíthatnánk, hogy milyen módban, mekkora kapacitással üzemeljen. Ma már, amikor qlc tárolásra is egész magas írási értéket vállal némelyik gyártó, valsz nagyon jó slc/mlc/tlc módú írhatoságot adna, ha 500/660/1000 GB módban is használható lenne egy 2TB qlc. De gondolom az ipari ssd-k sokszoros felárát veszélyeztetné.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az öregedésen azt értem, hogy az SSD-ken a vezérlő szokott elfáradni. Tehát nem az, hogy a NAND cellák adott esetben még nem bírnák az írást, hanem a vezérlő egyszerűen meghal X év múlva, akkor is, ha mondjuk fiókban tartottad, gépben sem volt. Ahogy évek óta követem az SSD-s fórumokat, szinte minden felhasználónál, sőt nálam is, a vezérlő fingik ki, nem az, hogy a NAND lett szétírva. Nagyon kevés olyan felhasználó van, aki ténylegesen a túl sok írással nyírja ki magát a NAND-ot a meghajtón, előfordul, de ritka, mint a fehér holló.
A másik, hogy sokan bele vannak esve, hogy az SLC írásterhelhetősége milyen nagy. Igen, nagy, de cserében meg a tárhely nem nagy az ilyen SSD-ken, pár gigabájt. A modern SSD-ken az MLC, QLC meg hiába bír nagyságrendekkel kevesebb írásciklust, viszont nagyságrendekkel több cella között oszlik meg az írásmennyiség, tehát ugyanott vagyunk. Igen, az MLC, QLC egyre lassabb, de ezt meg úgy egyensúlyozza ki a vezérlő, hogy DRAM, NVMe Host Memory Buffer (rendszer RAM) cache-t használ, meg a tárterület egy részét SLC, MLC módban írja, hogy gyorsabb legyen (NAND cache).
Pontosan, ahogy írod, egy 2 TB-os QLC SSD használható 1 TB-os MLC-ként, vagy 500 gigás SLC-ként is, csak akkor csökkent a tárhelyed. Ha a reverse engineering segítségével vissza tudnád fejteni az SSD firmware kódját, és át tudnád programozni a vezérlőt, akkor ezt meg lehetne tenni bármelyik SSD-vel.
Sőt, tovább megyek. Sokan azt hiszik, hogy a TLC, QLC gyengébb minőség, mint az SLC, MLC. Igazából pont fordítva van, egy QLC módban használt NAND-ot sokkal jobb minőségre kell gyártani, mert 3 bitet (8 jelszint) meg 4 bitet (16 jelszint) kell tudni belőle megbízhatóak kiolvasni/beleírni, míg MLC-nél csak 2 bitet (4 jelszin), SLC-nél meg 1 bitet (2 jelszint). Épp ezért svindli, noname kínai gyártó csinálták is egy időben, hogy felvásároltak fillérekért modern TLC, QLC NAND selejteket nagy gyártóktól, átprogramozták a vezérlőt, hogy használja MLC vagy SLC módban, és eladták, mint prémium SSD, ezek meg is haltak általában pár hónappal a garanciaidő előtt vagy után.
Persze ennek ellenére a QLC sem biztosíték, hogy egy NAND jó, mert sok gyártó úgy egyensúlyozza ki a gyengébb minőségű QLC NAND-ot, hogy többszöri mintavétellel és hibakorrekcióval olvassa ki, ami meg lassabb. Amit ki akarok hozni, hogy SSD-t nem az alapján kell venni, hogy SLC, MLC, QLC, hanem az egyéb specifikációk, meg az alapján, hogy a tömeges vásárlói visszajelzések alapján milyen a meghibásodási arány.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudom: biztonsági szempontból nem problémás egy "nem megbízható" forrásból venni valamilyen SSD-t, vagy valami hasonlót, amiben ki tudja milyen firmware van?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha olyan biztonsag kell, akkor eleve os szinten tomoritesz (luks, verycrypt, stb). akkor a vezerlo mar csak "nevetofejeket" lat. ha meg egy ssd fw-bol az os-be be tud maszni barmi is, akkor nem az ssd szar, hanem az OS.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
akkor nem az ssd szar, hanem az OS.
Hát igen, de vagy a fw ügyes (még ha később ki is védik, amit csinál). Én elég paranoiás vagyok ilyen téren. Az ember vigyáz rá, hogy mit tesz fel a gépére, de nehezen tudom elképzelni, hogy a másik irány nem lehet problémás, hogy mit tesz bele.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
én egyszer találtam egy ilyet hdd+ssd
mdadm --create --verbose --assume-clean /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 /dev/nvmeX --write-mostly /dev/sdX
de nem próbáltam ki :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nagyonregen hasznaltam pc routerben: megtomtem sok rammal, aztan usb+ramdisk raidbol ment az os :)
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kicsit korrigálom magam, mert tegnap fáradtan írtam, és félreérthető lett. Szabad SLC-s SSD-t venni, ha találsz jó áron használtat, és azért veszed meg, mert 1) olcsó, 2) neked elég, ergo önnön jogán jó vétel, nem pedig azért, mert SLC-s. Tökéletesek ezek pendrive-nak használni USB-s adapterrel, vagy régi gépben, SBC-hez, vagy valami próbaprojekthez.
Amit igazából akartam írni, hogy azt nem szabad csinálni, hogy csak azért veszed meg, mert az eselcét, mint marketingcímkét fetisizálod, mert úgy hallottad, hogy az elpusztíthatatlan. Azért felesleges rámenni, könnyen csalódás lehet a vége. Vagy pl. vehető akkor, ha SSD múzeumot akarsz nyitni, és pl. gyűjtöd a régi SSD-ket, hogy legyenek példányaid a SLC korszakból is, mert amúgy sose használod őket komoly dologra, csak egy üvegvitrinbe kiteszed dísznek, vagy felfűzöd nyakláncnak, stb..
Anno én is vettem egy Samsung PM800-as enterspájz/OEM SSD-t, ez egy régi, SATA2-es MLC-s példány. Gépben nem használnám, mert már régi, csotrogány, meg csak 60 gigás, az a bolha méret nem sok mindenre elég. De én nem azért vettem, mert MLC-s volt, hanem piszok olcsó, használtan helyben (gondolom valami régi gépből vagy szerverből selejtezhették ki), még valami 8 évvel ezelőtt, és pendrive-nak használom, külső meghajtóként, csak néha napján megy rá egy-egy OS telepítő .iso-ja, vagy egy próbatelepítés (Linux disztrót vagy valamilyen BSD-t tesztelni). Na, erre a szerepkörre a mai napig megbízhatóan működik, elpusztíthatatlan, magyar áron átszámolva akkor csak egy ócskább pendrive árát költöttem rá. Semmiképp nem azért vettem, mert MLC-s. Jók ezek a régi SSD, sokkal gyorsabbak, mint egy modern pendrive, ha ezekről telepítek, gépben lévő SSD-kre, nagyon villámgyors egy komplett OS telepítési ideje, kb. 2-4 perc, ebben minden benne van, az .iso kiírása, maga a telepítési folyamat, és a telepített rendszer bebootolása. Sokkal gyorsabb, mint pendrive-val, meg SD kártyákkal szarakodni. Persze a pendrive-jaim sem dobtam ki, azokról pl. minimum neinstall .iso-kat bootolok, ahol nem a drive I/O-ja a szűk keresztmetszet, nem olvas róla a telepítő sokat, mindent úgyis netről húz be. Na, azon nem sokat gyorsít egy ilyen SSD, de egy Windows 8-11, meg mainstream Ubuntu/Mint, stb. telepítésen marha sokat dob, érezhetően jobban húz a telepítő progress bar-ja.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Opcio lehet esetleg:
MLC , pl. régi INTEL ssd S3700 sorozatok 10-15 Petabájt TBW, (https://lenovopress.lenovo.com/tips1014)
Mivel már nem gíártják, de még kapható INTEL persistent memory 128-256 GB memory modul 15-35 0000 Ft, használtan, ha van Xeon silvered, (Memoria vagy tároló mód)
INTEL optane (ezt sem gyártják) 900P vagy 48xx ezek 30 000 -150 000 ig mérettől, de a legkisebb is 20 PB TBW.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Intel optane az kb. ilyen retrózó kategória szerveres nerd-ök között. Mostanában vásárolnak be belőle sokan, mert már alig találni belőle a használtpiacon, és ahhoz képest meg nagyon jó a teljesítménye.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha magas iops kell valahová , ami azért nem gyakori, ode kellett. A többiek messze lemardva követték, akár két nagyságrenddel lassabban . De olyan durva ára volt , hogy inkább abbahagyta INTEl/MACRON Állitólag kutatnak valami hasonló után más cégek. Kár érte.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Emánuel SSD alkatrészekkel is foglalkozott? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni