IceWM menüfájl [megoldva]

Fórumok

Sziasztok.

Segítséget szeretnék kérni, hogy az IceWM szövegalapú menüfájljait merre (hány helyen szétszórva) keressem.

Egyelőre egy helyen, az /usr/share/icewm könyvtárban találtam egyet, de még máshonnan is legózza a menü. Nem értem a logikáját, biztos megvan neki.

Először kísérletezem vele, és tetszik.

Egyetlen problémám, hogy alt-egérgőgőre nem megy a képernyőnagyítás.

Hozzászólások

Lehet nézni a /etc/X11/xinit alatt, hogy van-e valami varázslás az xinitrc-ben ill. ~/.icewm-ben.

Slackware alatt kézimunka nálam.

Szerkesztve: 2025. 02. 20., cs – 14:26

Alapesetben nem generál már menüt az IceWM, hacsak nem futtatsz valami olyan programot, vagy nem adsz hozzá, ami újra nem generálná, ezek nélkül csak azt használja, amit te találtál a /usr/-ben.

Tedd fel a menumaker csomagot, mmaker -f icewm parancsot futtasd, az fog csinálni egy „menu” nevű plain text file-t, ott, ahol a theme is van, meg ahonnan esetleg az IceWM a config-ot szedi, ez tipikusan ~/.icewm/ vagy $XDG_CONFIG_HOME/icewm/.

Szerk.: a képernyő nagyítását nem tudom neked kipróbálni, eltört nálam az IceWM, rég nem használtam, most indítva a xorg-server visszavágja a betöltést ezzel a hibaüzenettel:
Waiting for X server to shut down (II) Server terminated successfully (0). Closing log file.rmxterm bad command line op

Szer.: most már jó, xinit-tel kellett inicializálni, a régen működő startx icewm vagy startx icewm-session nem jó már neki. Alt+görgőre nincs zoom, de honnan veszed, hogy ezt az IceWM-nek tudnia kéne? Ez nem bug, ez sose volt feature, a man icewm-preferences alatt sincs ilyen, hogy be lehetne ilyet kapcsolni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ehhez képest Debian 12-n az icewm-common.postinst fájlban ez van:

# Automatically added by dh_installmenu/13.11.4
inst=/etc/menu-methods/icewm-common
if [ -f $inst ]; then
  chmod a+x $inst
  if [ -x "`command -v update-menus`" ] && [ -x "$DPKG_ROOT`command -v update-menus`" ]; then
    update-menus
  fi
fi

Arch-on nincs ilyen. Ott nincs csak ilyen bare minimum, stock / default IceWM van, más WM/DE-knél is ez van, hogy neked kell konfigurálni, meg kiegészítőket telepíteni, meg ilyen automatikus detektálós szkripteket megírni. Debian, Ubuntu, Mint, Pop, Fedora/RHEL, hasonló disztrókon előre konfigurálva, brand-elve, témázva, kiegészítőzve jön minden, ott azért lehet ez jelen.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Azért, mert ez tényleg így van leprogramozva az IceWM projektben. Ha gitről lehúzod az upstream kódot, vagy a stable version release tar.gz-t, azokba ez a sok spéci kiegészítések, amiket a Debian, Ubuntu, RHEL, stb. beletesz, nincsenek benne. Tehát nem ki van hagyva, eleve nem is volt soha benne, ezért sincs benne se Arch-ban, se Void-nál, se Gentoo-ban. Ezek ugyanis tovább adják az upstream kódot, mindenféle módosítás, patch, témázás, mókolás nélkül, ezért nincs automatikus menügenerálás sem, mert az IceWM fejlesztőcsapata nem csomagol be ilyet a kódba, az upsteam-ről dolgozó disztrók meg nem akarják azzal a csomagfrissítést lelassítani, hogy ezeket belepatkolják minden egyes új verzióba, mert az nekik a széllel szemben hugyozás. Nem  csak IceWM-nél van ez, hanem az összesnél, DE-knél is általában. A másik, ami miatt az upstream disztrók nem teszik ezeket bele, az az, hogy rád bízzák, mint haladó userre, hogy mit hogyan konfigurálsz, hogyan oldasz meg. Mert tegyük fel, valaki veterán IceWM-es, és valami saját scriptjével generálja, vagy git clone-nal húzza be a saját menüjét, témáját, annak minek raknának a nyakába egy másik frissítési mechanizmust, hogy bekeverjenek neki, és legyen mit kikapcsolnia?

Azért írtam, amit, hogy alapból NINCS ilyen benne, kristálygömböm nincs, mert nem tudom, hogy a kolléga mit használ, meg ott van-e ez. Pár hónapja mintha Mint-et használt volna, de emlékszem tolja mindenen, azelőtt avlinux vagy Ubuntu Studio vagy miket emlegetett, előtte Slackware rémlik, nem lehet követni. Nem vagyok gondolatolvasó.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Az Ubuntu alap, ott lehet frissül automatikusan az IceWM menüje. Biztosat csak úgy lehet mondani, ha feltelepíted, és megnézed betette-e azt a szkriptet, amit a kolléga írt. Valószínű be, mert az Ubuntu meg Debian alapú, és Debian-ön van.

Az egérrel nagyításra azt tudom ajánlani, hogy beteszed Shift+egérgörgő kombóra ezt a sort lefuttatni IceWM alatt:
xrandr --output hdmi1 --scale .5

Egérgörgős kattintásra, Shift nélkül meg:
xrandr --output hdmi1 --scale .5

Ez kétszeresére nagyít, a 0.1 az 10× nagyítás lenne. Ez sem lesz teljesen egyenértékű az Xfce-vel, mert ezzel az egész desktop nagyítódik, de egérrel tudsz benne mozogni. Nálad az --output lehet nem hdmi1 lesz, hanem más, dp, edp (ez általában laptopoknál avn), vagy épp min csatlakozol a kijelződhöz.

Szerk.: ezt most kipróbáltam, de a bspwm-ben nem mozog egérre a benagyított kijelző.

A másik, amit írnak, hogy írsz egy szkriptet, ami scrot -a x,y,width,height segítségével csinál egy screenshotot, majd a szkript tovább megnyitja egy olyan primitív képnéző szoftverben (sxiv, feh, vagy hasonló), amit beállítasz, hogy ablakkeret nélkül jelenjen meg, és csak addig, amíg az illető gyorsbillentyű be van nyomva, ahogy nincs, akkor zárja be. Azt nem tudom, hogy az IceWM mennyire tudja, a billentyű-egéreseményeket kezelni, ismeri-e a key down, key up technikákat. Az egészet mondjuk neked kell leprogramozni, de egy 3-4 soros script, lekérdezed az egér helyzetét xdo vagy xdotool-lal, aköré kiszámítod, hogy mekkora téglalapban vegyen screenshotot a scrot, az ha elmenti a képet (mondjuk /tmp-be), majd erre meghívja a képnézőt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nem akarlak elkeseríteni, de ezt szerintem egy másik WM se tudja, nem csak az IceWM. Ez valami spéci, DE-s kompozitorhoz kötött feature, Gnome, Cinnamon, KDE, stb. nagyobb tudású, meg egér gesture-ökre felkészített rendszerek tudják csak.

Egyébként mindig összekeverlek benneteket bzt-vel, csak egy karakter a különbség.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Halál komolyan írom, és mindenféle gúny nélkül, hogy elhiszem, hogy megszoktad, de akkor el kell fogadd, hogy ez hozzáragaszt téged a mainstream asztali környezetekhez (Xfce, KDE, de tud hasonlót talán még a Compiz), amelyek saját kompozitorral megoldják ezeket az effekteket. Lehet WM alatt is le lehetne programozni valahogy, picom kompozitorral, vagy egy picom-forkkal, de fogalmam sincs, hogy hogyan kezdenék neki, ilyet még nem csináltam én se. Elvileg az xinput/libinput vagy az xinput/synaptics támogat némi egér gesture-öket, de ezt a tudását sose használtam ki.

Az ablakkezelők minimalisták, azokban nem fogsz ilyen feature-t találni. Még az IceWM, JWM, WindowMaker, Fluxbox a legfullosabb hagyományos WM-ek, amik alapból tudnak háttérképzelést, panelt vagy dokkot, indítómenüt, stb., ezek kvázi asztali környezetek, elég vékony határvonal választja el őket a valódi, soványabb asztali környezetektől (pl. Trinity DE). A csempézők közül az i3wm, Sway, Hyperland, dwm, awesome kicsit köztes, hogy legalább háttérképet és/vagy panelt nyújtanak, meg egy keyboard launchert, de mást nem. A legtöbb WM viszont általánosságban annyira minimális, hogy mikor alap konfigurációval vagy anélkül betöltöd, csak egy fekete, tök üres képernyő fogad (bspwm, vagy egy szürke, ahogy Openbox-nál, vagy valami X11 rács xterm-mel, ahogy twm-nél), és kilépni se tudsz belőle, ha nem fut a külön billentyűzetkezelő deamon-ja, vagy nem jól konfiguráltad be. Ebből azt hinnéd, hogy ez bug, elromlott, lefagyott a rendszer, de nem, ezek ennyit tudnak, kezelik az elindított, ablakdíszítés nélküli X-es alkalmazások ablakait, de ezen kívül semmi, ha gyorsbillentyűket, panelt, tálcát, dokkot, háttérképet, menüt, asztali ikonokat, kompozitálást, értesítéseket, ablakdíszeket, systray-t, launcher-t, automatikus felcsatolást, stb. akarsz, ahhoz neked kell extra csomagokat feltenni, dolgokat bekonfigurálni. Ez azonban nem rossz dolog, mert így te állítod össze a saját grafikus környezeted, mindent úgy konfigurálsz, ahogy akarsz, és eleinte nagy munka, de aztán a konfigfájlokat készen évekig tudod használni, hordozni, onnantól kamatosan visszanyered a beletett időd.

Az Xfce meg a több DE is ugyanez ám. Az Xfce ablakkezelő (xfwm) önmagában semmit nem tud, csak ablakokat kezelni, meg ablakdíszítést köréjük tenni. Az, hogy neked paneled, meg kompozitoreffektjeid vannak, meg menü, gyorsbillentyű, stb., az azért van, mert az extra komponenseket mellékelte hozzá az Xfce csapat, és úgy összekonfigurált mindent, hogy egységes megjelenésűnek és működésűnek tűnik, meg nem neked kell kézzel config fájlokat hegeszteni, hanem biztosítottak hozzá GUI kezelőszoftvert, ahol kikattintgatsz mindent. De ez továbbra sem egy felület, ez több külön szoftveres komponens, amit neked összecsomagolnak. Egy asztali környezet emiatt csak egy WM plusz körítés, meg témák, stb.. Épp ezért van, hogy a legtöbb DE-ben le tudod cserélni a WM részt, vagy a DE beépített WM-jét tudod használni önmagában, vagy egy másik DE alatt. Pl. a Regolith DE az egy i3wm és Gnome DE összecsomagolva, a Gnome-ban le van cserélve a Mutter i3wm-re. Az LXQt alatt is cserélhető a WM, Openbox, labwc, stb..

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Kicsit keresgéltem. két érdekes dolgot találtam:

boomer, ez mint bináris csomag FreeBSD-ben kemény 100 kB, gondolom tetszőleges Linux terjesztésben sem lehet lényegesen nagyobb. (A hivatkozásait is érdekes lehet megvizslatni, azok között is lehet némelyiknél nagyító funkciókat találni)

Illetve egy ezer éves feature-request kapcsán írta valaki a következőt:

For anyone who really needs this feature, i have a script that mimics this functionality. It's not perfect, but it's usable at least. ... Basically how it works, it takes a screenshot of the current window and open that screenshot in fullscreen, which then you can zoom and zoom out. I'm using sxiv as the image viewer, because of how fast it is(which is really necessary here), and the sensible keymaps that it has.

Az általa hivatkozott oldalon én már nem találtam, de ez is lehet járható út. Nyilván kell hozzá ez-meg-az (valami ami a képernyőmentést csinálja, valami ami megjeleníti, és egy eszköz, amivel bekonfigurálod az megfelelelő kombinációra), de ezek simán lehet, hogy már eleve fent vannak.

icewm-menu(5)

icewm-menu-fdo(1)

Nálam a "/usr/share/icewm/menu"-ben van egy olyan sor, hogy "includeprog icewm-menu-fdo --sep-before --no-sep-others"; az "icewm-menu-fdo" generál egy csomó bejegyzést a freedesktop.org-os ".desktop" file-okból.

Szerkesztve: 2025. 02. 24., h – 08:05

Én is icewm-mel próbálkoztam először. Ugord át a fázisokat. i3wm-re van szükséged!

Felteszek config file-t a "legnihilebb" beállításhoz, ha érdekel.

Ez tud nem-tiling módban működni? Tudom, hogy ez egy tiling-es WM, de az IceWM meg nem olyan, hanem klasszikus. Feltételezve, hogy a kollega XFCE-ről jön át és az IceWM tetszett meg neki alternatívaként, nem biztos, hogy a nyakába dobnék egy akkora váltást, mint a tiling-es WM-ek világa.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Szerkesztve: 2025. 02. 25., k – 01:03

MEGOLDÓDOTT!

A ludas a jgmenu-xfce4-panel-applet és a jgmenu volt, amit kíváncsiságból feltelepítettem.
A jelenség elég összetett volt, ugyanis az xfce4-panel elindult, de az automatikus rejtés miatt el is tűnt -- miközben processzként futott. Killezés után ugyanúgy indult, de közben a kimeneti terminálablakban megjegyezte, hogy az xfwm4 se fut, mint ablakkezelő. Ezért nem voltak az ablakokon sem keretek.

Halvány lila gőzöm sincs, mi történt a háttérben, a jgmenu applet micsoda, miért nem ment, de az igazság az, hogy nem érdekel már, épp elég időt rabolt el tőlem.

Az xfwm4-et login után automatikusan indítom -- és probléma megoldva, a Panel sem szórakoztat többé az elbújásával.

Így ha az egyre romló szemem miatt az xfce4-es desktopra vágyom az alt+egérgörgős nagyítással, akkor ezt indítom a munkafolyamatom elején, ha meg épp nem érdekel, mert eleve bazinagy képernyő a másodlagosom, akkor marad az IceWM a maga egyszerűségével és csillogásával.

-----------
Sokat tanultam így lassan a 60 felé, kösz mindenkinek a segítséget, visszatérő vendég leszek.

10-féle lény van:
-- aki ismeri a bináris számrendszert,
-- és amelyik nem.

Az IceWM menüfájlokat minden előfordulási helyen megtaláltam, és a dinamikusan generálódó részeket kiiktattam. Ilyen volt pl. a Theme menüpont, amit egy könyvtárból generál. Csináltam egy abszolút minimalista menüt, amit csak bizonyos munkafolyamatoknál használok.
Amúgy az esetek többségében terminálból indítok majdnem mindent, nem is tudom, minek nekem a menü... Néha jó, ha összetett parancsokat kell kiadni.

Az xfce4-session mellett tehát az IceWM lett a kedvencem, az összes többi erőforrás-zabálóból elegem lett.

10-féle lény van:
-- aki ismeri a bináris számrendszert,
-- és amelyik nem.