- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hozzászólások
Hey, AI!
"We are the thin blue line"
Ez mit jelent a mostani amerikai politikai helyzetben?
A ChatGPT ezt mondta:
A "thin blue line" (vékony kék vonal) az Egyesült Államokban egy rendőrségi szimbólum, amely a rendőrséget úgy ábrázolja, mint a társadalmat védő vékony határvonalat a rend és a káosz között. Az eredeti jelentése semlegesebb volt, de az utóbbi években politikailag megosztóvá vált.
Miért problémás a kifejezés a mostani amerikai politikai helyzetben?
A rendőri brutalitás és a rasszizmus kontextusa
- A thin blue line jelképét sokan a rendőrség védelmére és a kritikák elhárítására használják, különösen a Black Lives Matter (BLM) mozgalom elleni reakcióként.
- A 2020-as George Floyd-gyilkosság után felerősödtek a rendőrség túlkapásaival kapcsolatos viták, és a thin blue line zászlót gyakran a rendőrséget támogató, BLM-ellenes tüntetéseken használták.
Politikai töltet és szélsőjobboldali kapcsolatok
- A Trump-korszak alatt és azóta is egyes szélsőjobboldali csoportok átvették a szimbólumot, és gyakran használják azt a rendőrség, a katonaság és a törvényes rend feltétlen támogatásának jeleként, sokszor az antifasiszta és progresszív mozgalmakkal szemben.
- A 2021. január 6-i Capitolium elleni támadás során is látható volt a thin blue line zászló, ami tovább erősítette a politikai megosztottságot.
Inkluzivitási problémák a nyílt forráskódú közösségben
- A szabad és nyílt forráskódú közösségek általában az inkluzivitás és az egyenlőség elveit hirdetik.
- Egy kernel-karbantartó ilyen kijelentése azt sugallhatja, hogy az adott személy a thin blue line ideológiáját támogatja, ami sok ember számára a rendőri brutalitás és az elnyomás védelmét jelenti.
- Mivel a nyílt forráskódú közösség globális, egy ilyen mondat politikailag érzékeny és megosztó lehet, különösen azok számára, akik marginalizált csoportokhoz tartoznak.
Összegzés
A "we are the thin blue line" kijelentés az amerikai kontextusban egyértelmű politikai állásfoglalásnak tekinthető, és sokan úgy értelmezik, hogy az illető a rendőrségi hatalom és az azzal kapcsolatos vitás kérdések egyoldalú támogatását fejezi ki. Egy olyan közösségben, amely az egyenlőséget és a befogadást hirdeti, ez a mondat károsnak és kirekesztőnek tűnhet, ezért Karol számára ez elfogadhatatlan volt.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A mondat egyébként Greg Kroah-Hartman-tól származik. Talán valamivel fajsúlyosabb fejlesztő mint Karol Herbst.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gondolom a linken ott a neve, csak nem tudok rá kattintani.
Nyilván semmi többet nem jelentett Greg mondata, minthogy ők állnak a kívülről egyre erélyesebben erőltetett merge-lendő trash kódok és a Linux kernel hivatalos kódjai között.
Azt sajnos nap-mint-nap látom, hogy a Linux világ mágnesként vonzza az lmbtq aktivistákat. Társadalmi arányainál érzékelhetően több nemváltó van a open-source világ fejlesztői között. Már ami a nyugati világot illeti. Az orosz fejlesztők között sokkal kisebb ez az arány. Ezért is volt óriási hiba Linus-tól, hogy nekiesett az orosz fejlesztők kicsapkodásának, ráadásul Sleepy Joe uralmának legutolsó szakaszában, amikor már bukott elnök volt és teljesen nyilvánvaló volt, hogy a demokrata paradigmák el lesznek törölve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mire nem tudsz rákattintani?
Ted Ts'o mondta az ominózus mundatot,
Ez a mondat tűnt fel az Asahi-s Hector Martin ragequit-jében is, a linkkel együtt, így gyanítom, hogy hisztéria továbbgyűrűzése áll fenn, vagy összehangolt akció.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ted Ts'o sokak szemében szálka. Még az is lehet, hogy megint ki akarják kezdeni, mint amikor nem engedte meg, hogy a kernel az Intel processzorokon kizárólag a beépített HW RNG-t használja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
o1
A „thin blue line” (szó szerint „vékony kék vonal”) eredeti, legismertebb jelentése a rendőrséget jelöli, mint azt a „vékony” határvonalat, ami a társadalmi rendet elválasztja a káosztól. Angol nyelvterületen (főleg az Egyesült Államokban) elterjedt kifejezés a rendőrökre utalva, illetve általánosságban arra a csoport(ra), amely „tartja a frontot” és megakadályozza, hogy a helyzet káoszba forduljon.
Emellett a „thin blue line” kifejezés figuratív értelemben is használható bármely közösség vagy csoport kapcsán, amely a rendet, minőséget és fenntarthatóságot védi, és ezzel egyfajta „védőgátat” képez a rossz irányba vezető folyamatokkal szemben. Ebben a Linux kernel fejlesztői kontextusban tehát arra utalhat, hogy a fejlesztők (vagy a karbantartók/maintainerek) egy szűk csoportja próbálja megőrizni a kód minőségét és karbantarthatóságát, lényegében ők az a „vékony kék vonal”, ami elválasztja a jól működő rendszert a kontrollálatlanul növekvő hibáktól és káosztól.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Értem, jól körbeindokolt bullshit magyarán. Én Torvalds helyében a következő toxic bla-bla kilépőnél szépen az egész Rust-ot kizárnám a kernelből.
Amúgy tévednek ezek a fenntartók. A Rust nemrég lett a kernelbe fogadva, de azt hiszik, hogy itt woke egyenjogúság lesz. Ez továbbra is egy egyszemélyi vezető projektje, annak kell bedolgoznia, aki 1) alkalmas rá, 2) vállalja, 3) a korlátait is érti, hogy ő itt nem fog diktálni, ő csak egy bedolgozó lehet, és megköszönheti, hogy ez a megtiszteltetés éri, meg a projektje bekerül a mainline kernelbe upstream-jében, és nem downstream kell pofozgatni állandó lemaradásban. Akinek ez nem elég, ne vegyen részt a kernelesek munkájában.
Mielőtt valaki jönne, hogy ez nem Rust-ról szóló hír, mert ez a fejlesztő a nouveau drivernek volt fenntartója, annak csak mondanám, hogy egész más van a háttérben, itt arról van szó, hogy ő is rust-os lett, a rusticl-t fejleszti, és magára vette a többi rust-os fejlesztőnek címzett epés beszólásokat. Itt most nem arról van szó, hogy a noeuveau drivert ne tudná karban tartani, ahogy előtte, az nem volt érintett ebben a vitában, sem ő személyesen. Itt most az van, hogy a rust-osok támogatják egymást, próbálnak összefogva nyomást gyakorolni. Lehet működne is, ha nem Torvalds 34 éve erősebben kézben tartott projektjéről lenne szó. Én értem egyébként őket, miután Linus el lett küldve pár évre dühkezelésre, meg a nagy corporate overlordok miatt bele kellett mennie ebbe a CoC-ozásba, így mindenki azt hiszi, hogy megtért woke lett ő is, csak nagyon elszámítják magukat, egy egész másfajta ember, más háttérrel, sose fogják tudni kimosni az agyát, hiába próbálják szelídíteni.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát ez nem semmi seggfájás egy programozási nyelvvel szemben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hozzaszolas athelyezve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi, nem is tudtam hogy ez a - szerintem egyébként elég fasza - szimbólum is a kokárda sorsára jutott.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hisztéria.
https://lore.kernel.org/lkml/20250208204416.GL1130956@mit.edu/
Ted Ts'o mondta az ominózus mundatot, mindenki döntse el, hogy ez ok-e a raplira:
Elárulok egy titkot. A karbantartók nem "mindenhatóak". Mi vagyunk az a "vékony kék vonal", amely próbálja a kódot karbantarthatóvá és magas színvonalúvá tenni. Akárcsak a legtöbb önkéntes szervezet vezetői – legyen az az Internet Engineering Task Force (az internet szabványügyi testülete) – valójában nagyon kevés hatalmunk van.
Nem utasíthatunk senkit sem arra, hogy dolgozzon a technikai adósság csökkentésén, a tesztelési infrastruktúra javításán vagy egy olyan funkción, amelyet nagyon szeretnénk a felhasználók számára.
Minden, amit tehetünk, hogy megakadályozzuk a dolgok elfogadását (akár az alrendszerünkben, akár az IETF pecsétjével). Remélhetőleg csak a rossz dolgok előrehaladását akadályozzuk meg, de ez az egyedüli valódi hatáskörünk.
A karbantartói perspektívából az egyik legfrusztrálóbb dolog azok a fejlesztői csapatok, akik kizárólag a saját projektjükkel törődnek, és mi tapasztalatból tudjuk, hogy az esetek több mint 95%-ában, miután a kódot elfogadták, az azt beküldő mérnökök eltűnnek, és soha többé nem hallani róluk. Ennek eredményeként egy nagyon gyakori dinamika az, hogy a karbantartók érvényesítik az egyetlen hatalmukat – vagyis nem fogadnak el kódot, amíg az gyakorlatilag tökéletes nem lesz –, mert amint a kód bekerül, elveszítjük minden befolyásunkat, a közreműködők eltűnnek, és nekünk kell takarítanunk utánuk. (És ha már vannak felhasználók, a kódot sem lehet egyszerűen eltávolítani, mert az felhasználói szinten visszalépést jelentene.)
Időnként megjelenik a vád, hogy kettős mércét alkalmazunk azokkal szemben, akik a "régi motorosok klubjának" tagjai. De amit sokan nem értenek, az az, hogy éppen azért bízunk meg a közösség hosszú távú tagjaiban, mert tudjuk, hogy ott maradnak, és támogatni fogják az általuk szponzorált kódot. Például Darrick Wong, aki az ext4 metaadat-ellenőrző összeg támogatását fejlesztette, mielőtt az XFS karbantartója lett, még mindig részt vesz az ext4 fejlesztésében és karbantartásában. Én magam is adtam már be javításokat XFS-specifikus tesztekhez az xfstests keretrendszerben, amikor napi tesztelések során hibát találtam a Linux git fán.
Az elmúlt két hétben például több mint 15 órát töltöttem egy casefold "biztonsági javítás" rendbetételével, amelynek súlyos visszamenőleges kompatibilitási problémái voltak. Részben azért, mert ez az ext4-et érintette (bár közben f2fs fsck problémák is előkerültek), de másrészt azért is, mert én szponzoráltam a casefolding patch-eket, így erkölcsi felelősséget éreztem a kód karbantartásáért.
(Megjegyzés: ennek semmi köze ahhoz, hogy ki alkalmaz engem; a javítás elkészítésére és a tesztszkriptek kidolgozására fordított 15-20 órát teljes mértékben a saját időmből, hétvégén vagy késő éjszaka végeztem. Az erre fordított idő nem szerepel a teljesítményértékelésemben vagy az előléptetési kilátásaim között – sőt, valószínűleg az elmúlt 15 évben ez inkább hátráltatta az előléptetésemet, mivel azóta csak egyszer léptettek elő, mióta csatlakoztam egy bizonyos nagy technológiai vállalathoz...)
Nem tudom, mi lehetne a megoldás, projektmenedzsment szempontból a technológiai iparág még sosem szembesült ilyen kihívással. Az open-source klasszikus védelmi mechanizmusa, a fork-modell, ilyen méretben nem működik.
Nos, itt egy javaslat. Azoknak a csapatoknak, akik funkciókat akarnak beépíteni a fába – különösen azokat, amelyek potenciálisan zavaróak lehetnek –, időt kell szánniuk arra, hogy a közösség részévé váljanak. Ez azt jelenti, hogy részt kell venniük a közös erőfeszítésekben a kód karbantarthatóságának és minőségének fenntartására – még akkor is, ha ez nem szerepel a vállalatuk rövid távú céljai között, vagy nem kapcsolódik közvetlenül ahhoz a funkcióhoz, amelyet upstream szeretnének juttatni.
Erről szólt a "Beyond Upstream First" című előadásom, amelyet tavaly ősszel tartottam a Linux Foundation Member Summiton.
Most azt mondhatom, hogy a Rust fejlesztők jó irányba haladnak. Miguel például elindult a Technical Advisory Board választásán, és különböző módokon járul hozzá a közösséghez, nem csak a Rust for Linux fejlesztésével. Végső soron Christoph aggodalma az, hogy a Rust nehezebbé fogja tenni a karbantartók életét bizonyos build problémák miatt, amelyek akadályozhatják a karbantartók egyébként is korlátozott kapacitását. (És ismétlem: sok munkánkat a saját időnkben végezzük; még azok a karbantartók is, akiket egy nagy technológiai vállalat alkalmaz, ritkán kapnak teljes szabadságot arra, hogy azt csináljanak, amit akarnak. Minionjaik sincsenek, akik elvégeznék a piszkos munkát a kód karbantartásának támogatásához – különösen, ha rossz minőségű kódot engedünk be a "piaci igények" nevében.)
Szóval szerintem túl fogunk jutni ezen. Valószínűleg még több erőfeszítést és bizalomépítést igényel – mindkét fél részéről –, de elég optimista vagyok, hogy sikerülni fog. Talán nem olyan gyorsan, mint ahogy egyesek szeretnék; ahogy Linus is rámutatott, tíz évbe telt, mire a Clang fordítót 100%-ban támogatottnak tekintettük – és ez még a nyelvi problémák nélkül volt, egy olyan upstream közösséggel, amely nem vállal semmilyen visszamenőleges kompatibilitási garanciát, sőt, aktívan ellenséges egy második Rust fordító implementációval szemben (valószínűleg azért, mert ez korlátozhatná a visszafelé nem kompatibilis nyelvi változtatások lehetőségét).
Nyilvánvalóan a tisztelet és az új ötletekre való nyitottság az a "kenőanyag", amely segít minden simán működni. Sajnos ezek olyan ritka erőforrások az iparágunkban, mint a mindentudás.
A másik rendkívül ritka dolog pedig az, hogy emberek és vállalatok törődjenek a technikai adósság csökkentésével, a kód karbantarthatóságával és minőségével. Ahelyett, hogy panaszkodnának azokra a karbantartókra, akik túlzottan törődnek ezekkel a dolgokkal, próbáljanak meg segíteni nekünk ezeknek a hosszú távú problémáknak a megoldásában. Talán, ha valóban közösségként kezelnének minket, sokkal nyitottabbak lennénk azokra a változtatásokra is, amelyek növelhetik a karbantartási terheket.
Üdv,
[Aláírás]
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azoknak az újszülötteknek, akik nem tudják ki Ted Ts'o ...
Hely, AI!
Ted Ts'o egy elismert szoftverfejlesztő, aki elsősorban a Linux kernel és az ext (Extended File System) fájlrendszerek fejlesztéséről ismert. Ő volt az ext4 fájlrendszer fő fejlesztője, valamint az e2fsprogs karbantartója, ami az ext fájlrendszerekhez kapcsolódó eszközkészlet.
Emellett ő volt az első Linux kernel fejlesztő az Egyesült Államokban, és hosszú ideig aktív szereplője volt a nyílt forráskódú közösségnek. Egy időben a Linux Foundation Chief Technology Officer (CTO) pozícióját is betöltötte. Dolgozott a Google-nél is, ahol a fájlrendszerekkel és adattárolással kapcsolatos fejlesztéseken tevékenykedett.
Ezenkívül fontos szerepe volt a /dev/random és /dev/urandom véletlenszám-generátorok fejlesztésében is, amelyek kulcsfontosságúak a Linux biztonságához.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
akkor o a vilag egyik elso babzsakfejlesztoje? mert optimalizalni biztos nem tud, az ext2 es az urandom is tetu lassu...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az ext4 már gyors. Az urandom pedig 540MB/s-ot tud az öreg laptopomon. Mitől lenne az lassú?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
miert, ez szerinted gyors? kb egy sata-s ssd olvasasi sebessege... psuedorandomot szamolni nem nagy kunszt, meg 8 bites pic mikrokontrollerrel is tudtam implementalni 20 eve, bar sebesseget nem mertem de nem tunt az se lassunak, es atment minden random teszten. sot ugy remlik kb pentium ota van ra cpu utasitas is. https://en.wikipedia.org/wiki/RDRAND
ext4 gyors de sok koze nincs az ext2-hoz a neven kivul
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gondolom van egy szint, amit megkövetelnek a pszeudorandomságnál, az meg nem megy gyorsabban, ha nincs gyorsabb entrópia forrás.
A cpu utasítást meg sokszor azért nem használják, mert gyenge randomot generált némelyik széria. Gondolom, amelyik vason megbízható, ott használják.
Plusz ahogy olvasom vannak proci generációk, ahol az intel hw megoldás lassabb, mint amit szoftveresen implementáltak... plusz a sebezhetőségek.. szóval nem árt el is olvasni a linket
https://en.wikipedia.org/wiki/RDRAND
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
kezdjuk ott hogy az urandom az nem securityre valo, sose volt az! az a gyors random generalasra van, pl. disk felulirasra, teszelesekhez stb. securityre pl private key generalasra ott a /dev/random ami kepes percekig varmi mire kikop 100 byteot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
14GB/s egy PCI gen5 SSD sebessege szekvencialis olvasasban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Alapvetoen egyik felnek sincs igaza. Az egyil fel kiragadott egy mondatot a level tartalmabol, de az egesz level hangeme nem volt serto vagy banto. A masik felnek meg bocsanatot kell kernie ha megbantott valakit a levelbol latszik hogy alapvetoen nincs banto szandek. Ennyi vege a tobbi hiszti. A masik problema hogy bar nem minden valtozas jo, maga hogy van valtozas az jo. A rust egy kihivas a linux kernelnek, de jo hogy van valtozas, jo hogy nem lehet mindent ugy csinalni mint 20 eve. Igen is a maintainereknek fel kell kotni a gatyat es megtanulni hogy mukodik a rust. Ja hogy tanulni kell, hat ez van aki ezt a szakmat valasztotta az ezzel jar. En minden 3-5 evben kidobom a tudasom egy reszet, el kell fogadni a vilag fejlodik, nem lehet lemaradni. Nem lehet begyoposott oreg fejlesztonek lenni aki nem tud haladni a korral. Ez nem azt jeleni hogy minden valtozas jo, megertem hogy a maintainerek orkodnek a kodminoseg felett, de nemtudasbol, vagy hozzanemertesbol nem lehet valamit visszautasitani, szuletett egy dontes, hogy lehet rustot hasznalni a kernelben akkor ehhez kell igazodni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A masik felnek meg bocsanatot kell kernie ha megbantott valakit a levelbol latszik hogy alapvetoen nincs banto szandek.
Hogyne. Kérjen elnézést, mert a másik egy fasz volt?
Az egyil fel kiragadott egy mondatot a level tartalmabol,
A másiknak a ragequit helyett vissza kellett volna kérdeznie, hogy mit ért ez alatt. De itt nem ez volt a lényeg, hanem, hogy balhézni lehessen. Ez még a Trump megválasztásának lecsengése a woke fejekben.
Ahogy feljebb írtam:
Ez a mondat tűnt fel az Asahi-s Hector Martin ragequit-jében is, a linkkel együtt, így gyanítom, hogy hisztéria továbbgyűrűzése áll fenn, vagy összehangolt akció.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mivel a mondatnak van banto ertelemzese is, megha nem is ez volt a szandek a minimum hogy az aki irta tisztazza, hogy nem bantoan ertette, egyebkent megmarad a ketertemuseg. Mindket veglet rossz, nem szabad tulerzekenynek lenni, de nem szabad a sorok kozott utalosokkal masokat megbantani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
>> masokat megbantani
ez a mások olyan - újbolsevik szóval élve - "marginalizált" embertömegek, akik félnek a kék csíktól ÉS linux kernel fejelsztői levlistákat olvasgatnak "dma coherent allocator abstraction" témában? vagy ha utóbbi nem teljesül, akkor majd herbst úr kinyomtatja, és az utcákat járva felolvassa nekik, hogy nézzétek, szerintem ezen megbotránkozhatnátok!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mutatom a folyamatábrát, hogy hogyan lehetett volna:
elhangzott egy mondat, félreérthető résszel, bár egy olyan szövegkörnyezetben, ami teljesen korrekt volt
|
visszakérdezek (főleg egy nemzetközi levlistán), hogy félreértettem-e, vagy az a mondat az, amire én gondolok és offenzív
_________________|________________
| |
tisztázza a mondat megfogalmazója, hogy nem az kiderül, hogy az aminek látszik
| |
megnyugszom felháborodok, raplizok
|
a mondat elkövetője elnézést kér
|
__________________________________
| |
elfogadjom, megnyugszom nem fogadom el, ragequit-el
A bold rész kimaradt! Mutatom mi történt!
elhangzott egy mondat, félreérthető résszel, bár egy olyan szövegkörnyezetben, ami teljesen korrekt volt
|
felháborodok, raplizok, ragequit-eltem
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csodaszép ez az ábra, de még te se mész mindig végig ezen, hanem csak felkapod a vizet, és/vagy nekiállsz trollkodni. Szóval, mielőtt a másik szemében elkezdenéd keresni a szálkát, lehet, hogy előbb a gerendákkal kéne törődni... :D
De ajánlok egy másik megközelítést: ha nem tudom, hogy másokanak milyen traumái lehetnek, és érkezik egy ilyen vissszajelzés felém, hogy "engem most nagyon megbántottál, mert azt értettem ki a szavaidból, hogy..." akkor nem hajtom a magam igazát, hanem tisztázom azt a kommunikációmban, hogy mire gondoltam (hogy lehetett volna ott purple line is például, vagy beige). Ezt hívják igazából úgy, hogy empátia. Igen, szar, hogy néha magunktól kell rájönnünk arra, hogy akaratlanul is beletapostunk valakinek a lelkébe, és ezzel foglalkozni kell, de ezt - is - jelenti vezetőnek lenni.
És nem, az akit valamilyen trauma ért, amit egy ilyen mondat triggerel, ritkán gondolkodik logikusan. Nagyon, nagyon sok olyan ember van akiket elsősorban az érzelmei vezérelnek, és könnyen azok hatása alá kerül - és ez ritkán eredményez logikailag következetes szituációkat. De ezt nem is érdemes ilyen helyzetben elvárni.
Egy olyan közösségben, ami döntően az önkéntes munkára épül, igenis fontos érték az, hogy értsük és törődjünk mások érzelmeivel. Ez nem egy cég, hogy "ja, majd akkor felveszünk másik embert", itt elvileg minden kapcsolatnak, minden egyes hozzájáruló embernek számítania kellene (és ez is jön le az idézett levélből). És igen, vannak olyan emberek, akik visszaélnek az ilyen befogadó közösségekkel, ezeket el kell ítélni, de attól még gatekeepelni valaki érzelmeit egyszerűen nem tűnik helyesnek, és nem is tűnik a közösség érdekeit szolgálónak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csodaszép ez az ábra, de még te se mész mindig végig ezen, hanem csak felkapod a vizet, és/vagy nekiállsz trollkodni. Szóval, mielőtt a másik szemében elkezdenéd keresni a szálkát, lehet, hogy előbb a gerendákkal kéne törődni... :D
Te valamit félreértesz. Én nem kérek tőletek semmit. Én nem ragequit-elek, 25 éve itt vagyok és viselem a faszságaitokat.
Rossz mozit nézel.
Szóval, mielőtt a másik szemében elkezdenéd keresni a szálkát, lehet, hogy előbb a gerendákkal kéne törődni... :D
Szóval balfasz, meg nem álló hasonlatokkal kérlek kímélj! :)
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
... a gerendákkal kéne törődni...
Szóval balfasz, meg nem álló hasonlatokkal kérlek kímélj! :)
Q.E.D.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tehát, még egyszer az elejéről:
Te valamit félreértesz. Én nem kérek tőletek semmit. Én nem ragequit-elek, 25 éve itt vagyok és viselem a faszságaitokat.
Hol a párhuzam?
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Meta-szinteken...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
tehat te is elvesztel a sajat faszsagodban. Q.E.D. :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Erről egy régi történet jut eszembe:
Anno mikor első éves egyemisták voltunk, és a gyak. óra kezdett kabaréba fulladni, fakadt ki a gyak.vezér, hogy "Uraim!, El nem tudják képzelni milyen nehéz órát tartani egy olyan közösségnek, akiknek mindenről a 3,14159..na jut az eszébe". (Ő természetesen kimondta. Akkor még kilehetett.)
Basszus! Minden mondatnak -ha van rá megfelelő befogadó- van bántó értelmezése.
Könyörgöm, ne az legyen már a követendő út, hogy csinálunk egy lehetőleg több mint százoldalas értekezést, ami nem bánt senkit, de legalább nem is derül ki belőle semmi abból, mire is gondolt a költő.
Amúgy elgondolkodtam azon, hogy az ilyen borderblueline szindrómások, ha hajnalban arra ébrednek, hogy valaki feszegeti a lakása bejárati ajtaját, a 112-t (vagy ami van az USÁ-ban) hívja, vagy a barátját(nőjét)?
Az meg szintén szép, hogy 0. senki szintről (Ted Ts'ohoz mérten) egy ilyen kinyilatkozás:
Egy maintainer, aki ezt mondja, nem maradhat a helyén.
Ez kb. a Kaja Kallas féle nyilatkozatokkal egy szint(Tudjátok, ő az aki egy alig több mint 1 (1,2-1,3)milliós ország vezetőjeként a harcot Oroszország vereségéig akarta folytatni.). Mondjuk ő is el akarta venni a szavazati jogot az önkormányzati választásokon az orosz anyanyelvű (mind az ott élő kisebbség, mind a lakhatási engedéllyel ott lévő) emberektől. Inkluzivitás mindenek felett.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem kellett volna hagyni ezt eddig elburjánzani, CoC-ok meg a kis faszom ... Én szóltam évekkel ezelőtt, hogy ennek nem lesz jó vége, el fognak kanászodni :D Itt a HUP-on is elkezdődött egy időben ez a faszarágózás (régen bikeshed-nek hívták ezt, de mostanra elfajzott bikeshed lett inkább). Itt is voltak bohócok, akik megpróbáltak elmozdítani, leveleztek, fenyegettek, jelentgettek.
Minél jobban leveleztek, annál jobban röhögtem.
Csoda, hogy ezek után FOGLALKOZOM EZZEL? 🤷♂️
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
>> a levelbol latszik hogy alapvetoen nincs banto szandek.
tehát nem kell bocsánatot kérnie semmiért
>> szuletett egy dontes, hogy lehet rustot hasznalni a kernelben akkor ehhez kell igazodni.
The Rust support was merged in v6.1 into mainline in order to help in determining whether Rust as a language was suitable for the kernel, i.e. worth the tradeoffs.
ha valakinek a tempóval, stílussal, vagy a maintainerekkel gondja van: bármikor lehet forkolni a linuxot. ja, hogy az már nem arról szól csak, hogy circlejerkelünk a csodatoolunkra, hanem érdemi fejlesztés is kellene
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Attol meg hogy valami nem szandekos meg lehet banto, ilyenkor tisztazni kell hogy nem olyan ertelemben gondolta az illeto. Ez normalis kommunikacioban ertheto, persze ha csak az a cel hogy vitatkozzunk, meg kinek nagyobb az egoja az mas kerdes.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ilyenkor tisztazni kell
Bingo! Ennek első lépése, hogy visszakérdezek, hogy "ezzel mire céloztál?"?
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A threadben Linus megmondta:
"The Rust-based drivers were developed very quickly and ended up being way extremely stable with relatively little effort compared to writing the same driver in C."
Ennyi haladni kell a korral, meg ha nehez is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A sértődést az ember mindig magának okozza.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Itt a lényeg:
Occasionally, there is an accusation that different standards that might apply for people who are in the "gold old buys club". But what isn't appreciated, is that it is precisely because people who are long-term members of the community are trusted to stick around and will support code that the have sponsored.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Esetleg, ha nem emlitette volna a vonal szinet, hanem csak annyit mond idezojel nelkul, hogy we're the thin line which tries to...?
Akkor vajon bele lehet kotni?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
>> Egy maintainer, aki ezt mondja, nem maradhat a helyén. Nem számít, mennyire fontos, kritikus vagy nélkülözhetetlen.
^"inkluzivitás" akcióban
de, természetesen maradni fog a kritikus maintainer, nem is értem hogy merülhet fel más
>> Addig nem lehet megtartani, amíg meg nem tanulja, mit jelentenek ezek a szavak rengeteg marginalizált ember számára, milyen borzalmakat idéznek fel bennük.
elmebeteg
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát végül valóban volt egy maintainer aki nem maradt a helyén, Karol Herbst saját elhatározásából. Ha ebből trend alakulni ki, azt lehet egy megtisztulási folyamat kezdetének tekinteni. :-)
(Néha az az érzésem, mintha a magyar gengszterváltás első két évtizedének közéleti kollektív elmebaja többszázszorosan felerősítve zúdult volna rá a nyugati világra. Talán valóban társadalmi-laborként használtak minket)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, hogy társadalmi laborként használtak, de ez a mostani se más: kicsit visszavesznek a woke-ból, hogy a heteró fehér férfiak a magukénak tudják újra érezni a rendszert. Erre szükség lesz amikor be akarnak sorozni minket a következő háborúba, hogy az életünket adjuk az aktuális fogalmakért. A lényeg, hogy továbbra is ki akarnak csinálni, csak egyszerűbbnek tűnik ha önként megyünk. Csak dőlj hátra és figyelj!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem hiszem, hogy a magyaroknak ekkora jelentosege lenne. A nyugati vilagban a jolet sokkal hamarabb kezdodott mint nalunk es ennelfogva sokkal tovabb is tart(ott). A joletben elo ember pedig mar csak olyan, hogy elobb-utobb nagyon hianyzik neki a drama es ha a sorozatokbol nem kap eleget, akkor csinal maganak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Addig nem lehet megtartani, amíg meg nem tanulja, mit jelentenek ezek a szavak rengeteg marginalizált ember számára, milyen borzalmakat idéznek fel bennük.
Amugy tenyleg milyet?
ChatGPT szerint ez a mondat kb. 2020 kornyeken a BLM-mozgalommal egyidoben kezdett negativ toltetet kapni. Azota tortentek olyan borzalmak?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem, ott, a szerelem nyarán tetőzött
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hans Reiser kiszabadult mar? tegyek meg ot maintainernek, vele nem merne vitatkozni senki :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
főleg nem az oroszok
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Welcome to the Real World!
Ez van amikor kipukkad egy véleménybuborék :D
I hate those Smurfs!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lehet hogy egyszer megverték a csávót a rendőrök, amúgy is frusztrált volt, aztán magára vette. Aki ilyen szinten instabil (esetleg traumatizált), az inkább forduljon szakemberhez. Abban a levélben a legkisebb sértő szándék sincs. Az írója inkább visszafogta magát, és elfogadja, hogy sokszor fizetetlenül dolgozik, és sok köszönetet nem kap érte. Sok magát seniornak tartó ún. szoftvermérnököt nemhogy a kernel, de semmilyen komolyabb projekt közelébe nem szabadna engedni. Nem tudják magukról hogy mennyire rossz kódot írnak, és minden kritikát támadásnak vesznek. Aztán lehet utánuk takarítani.
Másrészt olvasgattam ez a rust-os hype-ot, meg hogy mitől vannak oda annyira érte: a minden újra magukat rávető fanboyok tipikus viselkedését látjuk. Azt hiszik, mert valami új, az minden problémát egy csapásra megold. De olyan nagy problémák nincsenek. Ha meg valahol mégis kevés az amit a C nyújt, akkor absztrakciós réteget kell bevezetni, nem egy új nyelvet. Nem fogják fel, hogy mire egy nyelv és az eszközei kiforrják magukat, az nem pár év, hanem könnyen lehet pár évtized is. Szakmailag nézve a Rust nehezen érthető és tanulható, a legnagyobb előnye pedig az automatizált memóriakezelés lenne. De ha kernelt fejleszt valaki, akkor pontosan tudni akarja mi történik a memóriával, és nincs szüksége egy mechanizmusra, amit esetleg nagy nehezen be lehet idomítani arra, hogy azt csinálja amire szükség volna.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nézd, ha egy bizonyos szögből nézzük, a rust egy absztrakciós réteg :D
Amúgy meg, nem biztos, hogy minden, tényleg minden esetben bitenként akarsz törődni azzal, ami a memóriában történik. Persze, a core kernel esetében igazad van, de amikor jön egy N+1 <protokoll>fs támogatás (mint a SSHFS, SMBFS és társai), akkor lehet, hogy egyszerűbb egy olyan "keretrendszert" használni ami eleve "jól" kezeli a memóriát, és csak írni kell a kódot. A Rustnak én ebben látom a jelentőségét, ha rá tudják venni, hogy a kernel szempontjából megfelelően kezelje a memóriát, akkor kinyithat ajtókat a driverek fejlesztésénél, szolgálhat olyan "keretrendszerként" amiben csak meg kell írni az "üzleti logikát". És alapvetően én több ilyen nyelv támogatását is szívesen látnám, nem csak a C/Rust-ét. A Linuxnak mindig is az volt a korlátja, hogy nem íródott megfelelő mennyiségű és minőségű nyíltforrású driver hozzá, megszülték ezeket a bináris blobokkal terhelt mechanizmusokat (nvidia, illetve firmware-k), de ebben én elég sok kényszermegoldást érzek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> én több ilyen nyelv támogatását is szívesen látnám
ez az! pythont a kernelbe! :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
brainfuck plz
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az igazi brainfuck az a mau :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ok. Népszerűtlen vélemény:
IT szektorban baromira kevés a rocksztár fizetés és ahhoz fejben nagyon nagyot kell villantani. Az IT területen baromira sok az olyan figura akik azért választották ezt a szakmát, mert nem akartak szart lapátolni. Nemcsak fizikálisan, de mentálisan sem. Ezek az arcok, mikor rájönnek, hogy minden kártya le van osztva és bizony a rocksztár léthez sok szart kell lapátolni és várni, akkor innoválni kezdenek. Legyen szó rendszerindítóról, hangrendszerről, vagy épp programozási nyelvről. A lényeg, hogy távolról se legyen a meglévő rendszerekkel kompatibilis.
Ha elég autista vagy karizmatikus az innovátor, akkor össze tud lapátolni valamit, amihez be tud vonzani kellő mennyiségű hasonszőrűt és indulhat a mainstreamesedés.
Amit a pl. Rustnál látunk az semmiben sem különbözik a korábbi trendekkel (Lásd: C++, Ruby, PHP), annyi különbséggel, hogy a szakmában lévő emberek számával sokkal nagyobb csoportokat lehet összehozni, és sokkal éhesebbek.
A oponszósz régi motorosainak más az igénye és a newgen nem érti, hogy amit ők gyors hírnév és pénzkereseti forrásnak tekintenek az a régieknek egy élet munkája és nagyon nincs kedvük hozzá, hogy pár felelőtlen zöldfülü ezt szétrombolja.
Az ilyen ragequitek, rendkívül jól jelzik, hogy ezek a rozsdás retardok, nem akarnak jobb dolgot fejleszteni, hanem a gyorsan, kényelmes főnöki széket szeretnének, vastag csekkel. A dologhoz, valószínűleg az is hozzátartozik, hogy az elmúlt pár évben,ezek az emberek valamilyen alkalmazásban hédereztek az opensource karrierüket építgetve, és a recesszióval, most jött el a pillanat, hogy gyorsan valami mást keressenek, ami el is eladható a CVben.
Nagyon nem aggódok értük, szerintem, hamarosan AI fejlesztőként visszatérnek....
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem biztos hogy csak a pénz, hanem a becsvágy, az baszogatja őket. Meg a hit, hogy ők mekkora kóderek. De ahhoz nem elég az IQ, hanem kell a tudás is, ami csak idővel jön, és csak akkor, ha valaki tudatosan próbál fejlődni. A tapasztalat semmit nem ér elemzés és visszacsatolás nélkül. Na ezt akarják megúszni.
De úgy van ahogy mondod. Én is várom már az AI-al összetákolt PR-eket. Biztos lesz hozzá mozgalom is. Isten irgalmazzon ha elnevezik, és elkezdik tolni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem arrol szol hogy a rust rossz, a threadben Linus megmondta:
"The Rust-based drivers were developed very quickly and ended up being way extremely stable with relatively little effort compared to writing the same driver in C."
Ennyi haladni kell a korral, meg ha nehez is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez az egész nem a Rust-ról szól, ez még mindig a Trump megválasztásának lecsengése a woke fejekben, a megküzdési időszak, a gyász fázisai:
- Tagadás – Az első reakció gyakran a sokk és a hitetlenség, az érintett nem akarja elfogadni
- Harag – Düh, frusztráció, esetleg bűnbakkeresés jelenhet meg
- Alkudozás – Az ember próbál mentális alkukat kötni
- Depresszió – A veszteség tudatosulása után mély szomorúság és befelé fordulás
- Elfogadás – A személy lassan megbékél a helyzettel, és képes továbblépni
Most egyeseknél a 2-es szinten tart a feldolgozás.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mindenki azt lat bele amit akar, mindket oldalrol.
Egyebkent teljes mertekben egyetertek Linus-al:
"I'm just a Linux user watching this shitshow unfold, and am very disappointed about how it's being handled."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Te mit látsz ebbe bele?
[....]
„We are the thin blue line.”
Ez nincs rendben. Ez nem egy inkluzív közeg. Ez a mondat a jelenlegi politikai helyzetben, különösen az Egyesült Államokban, egyszerűen vállalhatatlan. Egy maintainer, aki ezt mondja, nem maradhat a helyén. Nem számít, mennyire fontos, kritikus vagy nélkülözhetetlen. Addig nem lehet megtartani, amíg meg nem tanulja, mit jelentenek ezek a szavak rengeteg marginalizált ember számára, milyen borzalmakat idéznek fel bennük.
Nem tudok jó lelkiismerettel egy olyan projekt és közösség tagja maradni, ahol az ilyen kijelentéseket tolerálják. Ezek a szavak nem technikai jellegűek, hanem politikai üzenetet hordoznak. Akkor is, ha nem szándékosan mondják őket, hatással vannak másokra, és ezzel együtt felelősség is jár. Óriási károkat tudnak okozni.
[...]
Mit lehet ebbe belelátni a woke-on kívül?
Ez egy ócska woke-os rapli, aminek az volt a célja, hogy az egyik legrégebbi karbantartót eltávolíttassa a helyéről. Egy woke ellenesnek gondolt mondatrész miatt.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
kicsit menj már el nyaralni.. nem egészséges, hogy neked minden már csak woke vagy trump
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A hozzád hasonlóknak lehetnek kurva szar napjai, most, hogy a világotok feje tetejére állt. Messze jutottunk az USA-ban kikiáltott független állam elképzeléstől, ahol a rendőrséget leszereljük, a mostani helyzetig, ahol valóban megkezdődnek deportálások :D
Te is értelmezheted az idézetet!
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az megvan, hogy ezt a hisztiző ex-maintainer írta? Inkluzívi (a világ minden kisebbségéből kell legyen benne legalább egy) és jelenlegi politikai környezet (Trump, úristen, mind meghalunk)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogy lenne meg neki, ahhoz el kellene olvasnia, de mindegy is, mert nem illik világképébe -> csúnya trey megint mit mondott ... hát mit mondott? Amit az elmúlt években, csak most már bizonyítéka is van rá 🍿
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyebkent teljes mertekben egyetertek Linus-al:
"I'm just a Linux user watching this shitshow unfold, and am very disappointed about how it's being handled."
Lényegtelen, a ragequit nem a Rust miatt történt.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mankókerék a szó amit keresel.
A Rust rendkívül jól véd a felborulás ellen. Vannak benne dolgok amik tetszenek. Cserébe kapunk cca. 1.5-1.9x-es overheadet. Ez nem tetszik.
A probléma, hogy nem valósít meg semmi olyant amit megfelelő gyakorlattal és odafigyeléssel ne lehetne megvalósítani másik nyelvben. Csak ehhez programozói és nem kóderszemlélet kell.
Ami legnagyobb probléma, hogy szent gràlként van beállítva, miközben nem az, és egy csomó felesleget hoz be a legacy projectekbe.
Úgy vélem, a Rozsdás srácok maradjanak a saját homokozójukban, írjanak új OSt, új vidólejátszót, webszervert vagy amit akarnak, és ha jól csinálják ígérem, használni fogom. Mindeközben tartsák a 3 lépést a többi projecktől és ne keverjék a szart. Ugyanis, eddig bárhol megjelentek csak a szarkavarás volt.
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tetszik, nem tetszik, de ahogy latom ez mar lefutott mecs, el lett dontve, lehet Rust-ot hasznalni a kernelben. Az persze kerdes hogy hogyan legyen integralva es ahogy latom a hisztit leszamitva errol szolt volna a thread.
Ahogy latom gyorsabba teszi a fejlesztest minimalis overheaddel, ha Linus igy latja en nem ketelkedem benne. Neki azert eleg konzervativ szemelete van. Ugy 10 eve mindenki C++ akart a kernelben, ellentartott, mert gondolom nem latta hasznat. Gondolom most latja a Rust hasznat es ezert kapott zold utat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jelenleg az összes szájbavert keretrendszert azért használják, mert "minimális overheaddel gyorsabbá teszi a fejlesztést". Ezért használhatatlan a mai szoftverek 90%-a. Mert a minimális overhead, mondjuk Androidnál azt jelenti, hogy a virtuális billentyűzet mutatásának kapcsolójának kikapcsolt állapotában, a fizikai billentyűzet használata esetében ki be kell kapcsolni a fenn nevezett kapcsolót majd ki, mert a kapcsoló állapotának a tárolása helyett eseményt kezel és nem definiált állapotnál a fizikai billentyűzet olvasását 1 karakter/sec-re lassítja.
És ott van millió egy dolog, beleértve ezt a szájbavert Drupalt is, ahol shift+enterrel kell baszakodni a sima soremeléshez, mert a textboxba épített javascriptes szövegszerkesztőt építettek.
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elhiszem, hogy a Linuxos keménymag olyan f@szagyerek, hogy az említett hibákat nem követik el ( na jó, nem is, de legalább Linus bácsi csavargatja a töküket, amikor épp nincs dühkezelésen)
Viszont arra pl pont jó lenne a Rust, (ha ki lehetne valahogy kényszeríteni), hogy a hw gyártók zárt forráskódú moduljait idővel csak Rustban lehessen írni, hisz azokat a f@szagyerekeket már nem felügyeli a Linus óvóbá, max ököllel fenyeget és bemutat távolról, mint az albán légvédelem.
Amúgy meg még mindig a Rust, mint hogy Pöttering valamit kitaláljon ezekre a bajokra is :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amúgy a redox háza táján mi a helyzet? Oda lehetne terelni őket és még produktív is lenne.
[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Redoxnál nincs akkora dicsőségfaktor, mert ott csak egyek a sok közül és nem a mindent megoldó rustos faszagyerek.
Plusz nem eladható, mert a cégek Linux fejlesztőt és nem Redox fejlesztőt keresnek. Ebből is látható, mik ezeknek az embereknek a prioritása.
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az inkluzivitás, a tisztelet és az egyenlő partnerként való együttműködés az egyetlen helyes út
Egy maintainer, aki ezt mondja, nem maradhat a helyén.
Az inkluzivitásba vezető egyetlen út az exklúzió.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az egyenlő partnerként való együttműködés
Ha kapna maga mellé egy nullkilóméteres nagyarcú juniort rögtön meggondolná magát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnos világ egyre inkább polarizálódik, és sokan úgy érzik, hogy az érvek és a józan ész helyett az ideológiák és szélsőséges nézetek uralkodnak.
"Emberek! Ha tetszik, ha nem, demokrácia van! Minden úgy lesz ahogy mondjuk."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy nem értek valamit, vagy már szerintem is túltolta a megsértődést. Lehet, volt egy halom probléma otthon és egy a kék vonal lett a pohár szája és kicsordult.
Én legutóbb azon sértődtem meg, mikor egy kolléga egy kisebb kárt okozott nekem és mikor mondtam neki egy nevetséges összeget, amiből egy doboz cigi nem telik ki lassan (nem követem az árát szerencsére, de tippre ottan körül) erre felhördült és beintett, majd még képest volt este egy e-mail-t is írni, hogy ne nézzem hülyének. Erre belinkeltem a weboldalt a termék árával, amit szintén sokalt és azóta se fizetett. Ja és még azt is elvárta volna, hogy legyek nagylelkű és felejtsem el. Ha nem írta volna meg még e-mail-ben is, hogy hülyének néztem, talán elengedem. Na most ehhez képest egy Trump idézet vagy micsoda, fel se veszem. Itt se haragszom arra, aki szerint még jó ötlet a narancsékra szavazni, miközben előtte panaszolta, hogy lényegében kilopták a kölykei szájából a falatot, az ő baja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni