Azonnali átutalási rendszer lehetőségének visszautasítása opció?

Fórumok

Ha már a bankok szarnak a betétesek pénzének rendes védelmére (se yubikey, se flexibilis személyes látogatáshoz kötött, vagy bankfiókhoz rögzített bizonyos műveletek), van rá módja az egyszeri állampolgárnak visszautasítani az azonnali átutaláshoz való jogát? Utaláskor én valóban választhatok, h. az átutalás mikor hajtódjon végre, és itt alap az azonnali, de preferenciámnak megfelelően választhatok időzített átutalást is. Amikor az már az adott napi első batch-ben fut le.

Igenám, de mikor épp lopni akarnak tőlem, és bejutottak az accountomba, nyilván azonnali átutalással fognak megszabadítani a pénzemtől. Amire ugye 1 perccel a teljesülése után is már csak vállvonogatás, pingvinezgetés meg köldöknézegetés van a bank részéről. Magyarul ha megtörtént a baj és megszerezték a loginemet, a bank már szarik a fejemre, mert majd a bíróság meg 6-12-24 hónapos huzavona után kihozza h. én voltam a hibás és nem kapok vissza semmit.

Azonnali Fizetés

20 MILLIÓ FORINTRA EMELKEDETT AZ AZONNALI FIZETÉS ÉRTÉKHATÁRA!
A Magyar Nemzeti Bank elindította az Azonnali Fizetést, amellyel a 20 millió forint alatti elektronikus belföldi átutalások az év minden napján, 5 másodperc alatt teljesülnek.

 

Igen, be lehet állítani mindenféle nagy limiteket, amik a napi ügymenetben ne akadályozzanak. De ha ellopnak az embertől mondjuk 1 milliót (vagy legyen 3, vagy akár 19-et), az is fáj szerintem lőrincen kívül mindenkinek.

Ha viszont azt mondom a bankszámlámra, h. kössz de nem kell az azonnali átutalás a törvényben szabályozott limit alatt SEM, az kihúzna 1 nagy méregfogat.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 02. 04., k – 11:29

Nem irtál semmi konkrétumot, hogy melyik banknál vagy, milyen szolgáltatásokat használsz, úgyhogy ne várj konkrét választ. Szerintem érdemes lenne a bankodat faggatni.

Ma már kb. minden banknál lehet beállítani (ha nem kötelező) a 2FA az utalásnál is. Plusz be tudsz állítani napi limitet az utalásokhoz.

Az, hogy az utalások nem azonnal teljesülnek, nem tudom mennyiben segítene, gondolom nem nézegeted óránként a függőben lévő tranzakciókat.

Direkt nem írtam bank nevet, mert minden hazai banknál vezetett lakossági folyószámla érintett.

Szerintem érdemes lenne a bankodat faggatni.

Sajnos -ezek szerint- egyedi kívánságokra egyik hazai bank sincs felkészülve. A sablon hülye értetlenkedéses nemválasz pedig nem hiányzik. Nekik kényelmes ez a leszarom hozzáállás, nem nekik fáj, a vizsgálat kihozza h. az ügyfél adta ki a 2FA adatokat és innentől nem kártérítenek. Amíg nem lép az MNB a faszukra, ez marad a státusza a problémának. Pedig némi informatikai fejlesztéssel védhetnék a pénzedet. Ha már yubikey-t v. passwordless-t nem hagyják h. beállíts magadnak.

Az, hogy az utalások nem azonnal teljesülnek, nem tudom mennyiben segítene,

Csak annyiban, h. ha véletlenül phishing-el kiadtad a 2FA SMS-t a csalólopó weboldalnak, és azok elindították az utalást, még felhívhatod SOS a bank ügyfélszolgálatát h. a hátralevő fél-1 órában (ha szerencséd van) tudják blokkolni a pénz kijutását. Pont volt róla sztori itt mostanság, h. gyorsan kapcsolt a károsult és 1-2 percen belül hívta a bankja üfsz-át, de ott már a bejáratott pingvinezésre futott a próba, a pénz előtte ment ki.

Holott ha nem lenne password, nem tudná a támadó ki-phishingelni tőle azt, így megszűnne ez a fajta gyakori támadási forma.

Ne legyenek illúzióid, ha te lennél a célpont (mert megéri anyagilag téged megcélozni), volna olyan szituáció amiben téged is csőbe lehetne húzni.

Én értem, persze, nyilván, én sem vitatkoznék. Ugyanakkor az informatikának olyan szintű szofisztikációját valósítják meg sok esetben a csalók (SIM swapping h. ellopják az SMS 2FA-t, jelszólopó oldal, ami sok esetben tényleg megszólalásig hasonlít az eredeti oldalhoz, és ezeken felül még a time pressure h. az áldozat reagáljon ASAP), ami által az elektronikus bankolásra erőltetett lakossági embereknek nem marad sok védekezési lehetősége.

Valószínűleg ez egy annyira minimális rétegigény, hogy a bankok nem foglalkoznak vele.

Alternatív megoldás / ötletelés: Tartsd a pénzed deviza számlán. Ha jól tudom, csak a forint számlákra vonatkozik az azonnali átutalási rendszer.

Én kaptam értesítést a banktól, hogy ebben a hónapban vezetik be az átutalási tranzakciókra a felső limitet, Persze ezt ugyanúgy az e-bankon keresztül lehet majd állítani kisebbre-nagyobbra, és nincs külön limit az azonnali átutalásra. Mivel a limitállításhoz ugyanúgy 2FA kell, ez persze nem teljeskörű védelem, de a szokásos csalási módszer esetében, amikor a phishing oldal veszi rá a felhasználót arra, hogy begépelje a megerősítő kódot, nyújt némi plusz védelmet.

Más kérdés, hogy az e-bankhoz én sose használtam jelszót :)

/off
hat ugye a sokat lefikkantott cryptoban (ahol nem vedik a penzed!!!!4), ez sokhelyen ugy megy, hogyha uj cel addresst adsz hozza akkor 24 ora lock van (nyilvan csak arra az addressre). igy ha be is jutnak az accountodra, akkor 24 orat kell varniuk hogy ki tudjak utalni a vagyont. persze ez arra nemjo, hogy "na fizessunk gyorsan innen", de ez is megoldhato (=meglevo tarcaba kiutalas + onnan tovabb)

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Nem csak ott, ugyanezt játssza az államkincstár is, csak 48 órával. Persze teljesen másként működik egy befektetéssel foglalkozó entitás, mint egy pénzforgalmi számlát vezető bank, utóbbinál nem feltétlenül járható, hogy a vállalkozónak azt mondjam, hogy majd két nap múlva fizetek az azonnali átutalás helyett.

hat pedig pont a b2b ahol aztan par nap nemszamit: kiallitja a szamlat, azt jo esetben emailben atkuldi (vagy megy csigapostaval, +1 het), jovahagyja akinek kell, a penzugy feldolgozza az utalasi queue-t, stb. ezek napok. ezzel masik fajta csalasokat is meg lehet fogni (fonok telefonon mondja, emailben szolnak hogy masik szamlaszamra kerik az utalas, stb)

az "addig nem viszed el amig ki nem fizetted" helyekre meg ott a bankkartyas vasarlas.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

A 48 óra az új számlára utaláskor van. Pontosabban: új számlaszám rögzítése 48 óra után élesedik.

De a megoldás: mindig csak kevés pénzt szabad tartani a számlán. Én azt csinálom, ha bejön pénz, veszek valamit újat. Ha kell, akkor bontok egy régiből*. A bankon belüli lekötés azért nem jó mert, ha már bent van, 2FA val, akkor már ahhoz is hozzáfér. Persze pár százezer mindig van a számlán, ha olyan ügyes, hogy bejut, akkor is max azt viszi.

vállalkozónak azt mondjam, hogy majd két nap múlva fizetek

A vállalkozók már akkor boldogok, ha nem 30-60 napra fizetnek nekik. A 8 nap a mennyei boldogság.

* Az aktuális legrosszabból.

Szerkesztve: 2025. 02. 04., k – 22:42

Roviden: az azonnali fizetesogszabalyi kotelezettseg a bankoknak, ezert nem tekinthetnek kell a hasznalatatol.

El tudnek esetleg olyan kiskaput kepzelni hogy x ideig nem irhatsz ala egy tranzakciot rogzites utan.  Ennek meg kellene vizsgalni a jogi hatteret.

Szerk: egyebkent ha szofisztikalt csalosoknal tartunk, akkor van az idopont amikor perceken belul elmegy egy alairt ig2 tranzakcio is.

Szerintem kicsit túlpörgöd ezt.

személyes látogatáshoz kötött

OMFG még pont az kéne, hogy személyesen be kelljen menni a bankba 2025-ben, hogy el lehessen intézni valamit.
Számomra az ideális bank olyan, ahol soha nem kell személyesen találkoznunk.

Tedd megtakarítási számlára a lóvét, vagy részvénybe.

Szerkesztve: 2025. 02. 05., sze – 11:49

Idevág: A méhész (The Beekeeper) film eleje akár oktatóanyag is lehetne e témában.

az OTP-nél biztosan van egy napi pár (1-2-3?) millás utalási limit, amit lehetőséged van felemelni - akár korlátlanra - ismételt azonosítás után. Eltartott pár percig amire sikerült megugrani a dolgot...

ps: azt mondjuk nem tudom, hogyha kapok egy fizetési kérelmet és arra nyomok rá - akkor az triggereli-e a fenti limitet vagy nem.