Az Ubuntu fejlesztéssel kapcsolatos valós idejű kommunikációja IRC-ről Matrix-ra költözik

Ubuntu kulcsfontosságú fejlesztői megállapodtak abban, hogy a Matrixot használják elsődleges platformként a disztribúcióval kapcsolatos valós idejű fejlesztési kommunikációhoz. Márciustól kezdve a Matrix váltja az IRC-t, és itt zajlanak majd a kritikus Ubuntu-fejlesztési beszélgetések, kérések, megbeszélések és egyéb lényeges diskurzusok.

A Libera IRC jelenlegi #ubuntu-devel és #ubuntu-release csatornái biztosan átkerülnek a Matrixra, de más fejlesztéssel kapcsolatos csatornák is dönthetnek a váltás mellett – hivatalosan, mivel néhány projekt már eddig is Matrixot használt az IRC helyett.

Ennek eredményeként az Ubuntu fejlesztőcsapatok felé irányuló minden jelentős kérés vagy kérdés, amelyet kiváltságos hozzáféréssel rendelkező csapatok intéznek, csak akkor lesz kezelhető, ha azt a Matrixon keresztül nyújtják be. A Canonical alkalmazásában álló Ubuntu-fejlesztőknek munkaidőben jelen kell lenniük a platformon.

A cél a szervezeti működés egyszerűsítése, a döntéshozatal felgyorsítása, a kulcsfontosságú fejlesztők megbízható elérhetőségének biztosítása, valamint annak elkerülése, hogy a fejlesztői diskurzus széttöredezzen több platform között. A remények szerint azáltal, hogy egyetlen preferált platformot választanak, csökkenthető a fejlesztési kommunikáció megosztottsága, és visszaállítható a döntéshozatal átláthatósága.
 

Bár az IRC továbbra is népszerű az Ubuntu fejlesztői körében, régi vágású, minimál megoldásai elrettentőek lehetnek az újabb közreműködők számára. Ők inkább a funkciókban gazdagabb, valós idejű csevegőplatformokat részesítik előnyben, amelyek támogatják például az üzenetek előzményeit, a keresést vagy az offline üzenetküldést. Emiatt sok Canonical-alkalmazott fejlesztő inkább a vállalat belső, nem nyilvános Mattermost rendszerét használja kommunikációra.

„A végfelhasználókat ez közvetlenül nem érinti” – hangsúlyozták. Egy korábbi blogbejegyzés azonban megjegyezte, hogy a Matrix egyre elterjedtebb az open-source közösségben: a GNOME, a KDE, a Linux Mint és a Mozilla már korábban áttértek rá, és az Ubuntu közösségben is széles körben használják.

Az IRC sok szempontból továbbra is verhetetlen, de – jogosan vagy sem – elavult kommunikációs platformként tekintenek rá. Az IRC-kliensprogramok nem vonzóak vagy elég elterjedtek, a szintaxis bonyolult, és nem támogatják a modern funkciókat, például a médiafájlok küldését vagy az olvasási visszaigazolásokat. Az újabb fejlesztők számára az IRC őskorinak vagy nehezen tanulhatónak tűnhet.

Noha az IRC számos valódi és vélt hiányossága kiküszöbölhető botokkal, szkriptekkel és egyéni kliensekkel, ezek támogatása csatornánként, kliensenként, szerverenként és felhasználói beállítások szerint eltérő lehet. A Matrix ezzel szemben egy decentralizált, federált rendszer, amely lehetővé teszi a különböző szervereken lévő felhasználók akadálymentes kommunikációját. Emellett támogatja a titkosítást, az üzenetek előzményeit, a médiatartalmak küldését és így tovább, megfelelve a modern elvárásoknak.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 02. 03., h – 17:27

Hatalmas +1 (es egyben sub)

Ez az a Matrix, ami korábban Matritwitter volt? :)

Végül is a Matrix se rossz, nyílt, plain text protokoll, még ha buzi web/json-t is használ, de én jobban preferálom az IRC egyszerűségét, minimalizmusát.

Amit nem szoktam érteni, hogy a sok normi mostanában miért a Discord-on nyomul. Egy teljesen ótvar, proprietary, Electron only fos az egész, aztán azt akarja használni mindenki, mintha valami non plus ultra lenne. Manapság már teljesen mindegy, ha valami igénytelenség, ha kellő hype-ot tudnak felhajtani köré, akkor mindenki azt nyúzza.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Opensource-nál szeretik (IRC-t), de általában bridgelve van matrixra, hogy azért használni is lehessen. Én adom az IRC-t, sokkal jobbak a kliensek hozzá, de tényleg elmúlt felette az idő:

- nincs historikusság, a chatnek csak azt a részét látod, amikor volt kapcsolatod a serverrel

- nincs login, kb megkérdezi hogy ma hogy szeretnéd hívni magad

- kép, hang, reply, threadek stb

Sajnos a legtöbb matrix kliens is webfos, de legalább open szabvány, szóval legalább az esély adott.

  1. Amikor a HR már lusta követni az állandó szervezeti változásokat és így elválik az adminisztrációs főnököd a feladatkiadóstól
  2. Így hívják az Excel-t a matematikusok
  3. Kult film volt, aztán csináltak még pár részt hogy megmagyarázzák hogy lmbtq+ volt az is
  4. A chat torrent-je, mindenki magának csinál szervert, aztán aki beszélgetni akar,  találja meg a haverjait ahogy tudja. Gyengébb képességűek maradnak egy szerveren és inkább szereznek új haverokat

képet screenshotot lehet rajta küldeni?

sztem az must have dev csatornákon

Mi a baj a Mattermosttal?

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.