- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hozzászólások
Tetszett ebben az adásban a Haskell (ill. általában a funkcionális nyelvek) helyzetének említése, és annak kiemelése is tetszett, hogy Magyarországon a FP piac még szűkebb. Amit még felhoztam volna példaképpen, az a beágyazott / hardverközeli programozás.
"40 évig akarsz kódolni?" -- ez az eszmecsere nagyon jól sikerült szerintem. (Az én válaszaim készen állnak, de most nem tartoznak ide; csak a kérdésfeltevést és a boncolgatást akartam megdicsérni.)
"Nyelvtudás hiánya" szakasz -- telitalálat. A nyelvoktatás nálunk továbbra is probléma; anyanyelvi lektor és folyamatos angol beszéd nélkül nem is *lehet* angolul megtanulni az iskolában. Az angolul beszélésnek (de legalább angolul értésnek) mindennapos, természetes tevékenységgé kell válnia. Amik működnek (már gyerekkortól): olvasd és énekeld az angol dalszövegeket; nézz angol felirattal (vagy felirat nélkül) angol nyelvű filmeket, előadásokat, beszélgetéseket, prezentációkat; valamint (újabban) szerezz discord-on vagy hasonlón külföldi barátokat, és beszélgess velük angolul. Már a kezdetektől tudatosan arra kell készülni, hogy a szűk magyar piacról kilépjen az ember.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
anyanyelvi lektor és folyamatos angol beszéd nélkül nem is *lehet* angolul megtanulni az iskolában
És - saját példa: hiába tanulsz meg valamennyire, ha utána nem használod, akkor elkopik. Nyilván hamarabb visszajön, mintha nulláról kellene megtanulni, de nekem például a karrierem első hét éve azzal telt, hogy informatikát tanítottam és hiába vettem részt mondjuk Linux manual fordításban, az nem olyan, mintha használni kellene, szóval elkopott. Aztán bekerültem multihoz, hát nyökögtem rendesen hónapokig, de használattal visszajött azért, utána mentem magyar közigazgatásba, ott ismét nem kellett, elsorvadt, és ez így ingadozott, most van két nemzetközi projektem, azon ismét kell, szóval most szinten tartom, tartottam már angolul meetup elődadást is tavaly... de ha vége a nemzetközi projektnek, akkor most keresnem kellene a lehetőséget, ahol szinten tudnám tartani, mert ha nem használom fél-egy évig, akkor megint visszafejlődök. :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyanezzel küzdök, sajnos most olyan helyen vagyok, ahol nem kell az idegen nyelv.
Amikkel én próbálkozok:
Van pár olyan platform, ahol könnyű idegen nyelvű tanárt találni, akár nagyon olcsón is (pl italki, preply, stb...). Ez nekem bevált.
A másik, amit most, ma próbáltam pont ki, hirtelen ötlettől vezérelve (elmaradt az angol órám betegség miatt), a chatgpt. Egy hónapra előfizettem kipróbálni, mert van benne beszélgetés lehetőség (fülessel, mikrofonnal). A beszélgetés elején elmagyaráztam neki, hogy ez most egy angol óra, legyen proaktív, kérdezzen, stb... és lehetett vele beszélgetni, kifejezést tanított, kiejtést gyakoroltunk, témákat dobott fel. Nem tud egy angol tanárt helyettesíteni, de kijelenthetjük, hogy gyakoroltam az angolt, beszélgettem, és tanultam is új dolgot. Tehát ezt semmiképpen nem nyelvtanár helyett javaslom, de látok benne lehetőséget a gyakorláshoz.
Egyébként vettem pár könyvet, amit olvasni szeretnék, el is kezdem.
A jó barátokat már 1000-szer láttam, de elkezdtem végre angolul is megnézni. Nagy részét értem, a maradék miatt meg bekapcsolom a feliratot. Majd lehet, hogy keresek egy másik sorozatot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
elkopik
Sajnos így van; én is saját bőrömön tapasztaltam (német, olasz).
(Azt mondjuk, hogy "sajnos", de valójában az lenne a baj, ha nem így lenne. Azok a szinapszisok, amiket nem használunk, az agy számára ballasztnak számítanak; olyan befektetésnek, amit nem hasznosítunk. A "választás" az, hogy (a) az agynak ezt a részét hagyjuk parlagon heverni, vagy (b) munkára fogjuk valami másra. Ez a folyamatos optimalizáció (maximális kihasználtság, plaszticitás) fontos és hasznos, de egyenesen következik belőle a "use it or lose it". Ha végtelen mennyiségű szürkeállomány és végtelen mennyiségű szinapszis állna rendelkezésünkre, akkor meg lehetne azt tenni, hogy 20 évig érintetlenül őrizgessük a valaha tanultakat.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És ez fordítva is igaz, ha valamit meg akarsz tanulni, akkor többször is elő kell venni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálam pont emiatt már fontos szempont, hogy lehetőleg csak olyan helyre megyek dolgozni, ahol van módom az idegen-nyelvtudásom használni. Nem, a dokumentáció írás-olvasási szint nekem már nem elég.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
anyanyelvi lektor és folyamatos angol beszéd nélkül nem is *lehet* angolul megtanulni az iskolában
Ez így nyilvánvalóan nem igaz, ha csak azt nem értjük alatta, hogy tényleg kizárólag az iskolában és iskolaidőben, heti két angolórával. (De még akkor sem venném teljesen biztosra.) Persze ma, amikor a tényellenőrök azt a tévhitet is tényként terjesztik, hogy kétnyelvű oviba kell küdeni a gyereket, különben nem fog tudni külföldiül, nehéz bárkit is meggyőzni a valóságról.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
tl;dw:
Olyan ez, mint az F1. Körülnézel, ha a mezőnyben van Schumacher, Hamilton és Alonso, akkor megvizsgálod magad őszintén, hogy vagy-e olyan szinten, vannak-e olyan skilljeid és van-e annyi ambíciód, karizmád, hogy először felvedd velük a versenyt, majd a végén le is tudd őket győzni.
Ha igen, akkor lehetsz te a következő Verstappen, Vettel stb. Ebben az esetben nyugodtan elfogadhatsz bármilyen "aranybilincset" (hadd higyjék csak, hogy az, csak te tudod, hogy mit miért teszel), még hivatkozhatsz is arra, hogy "de hát ide vagyok kötve", miközben ez abszolút nincs ellenedre, sőt ... de erre hivatkozva még többet is kérhetsz, meg fogják adni. Ebben az esetben semmit sem blokkolsz, tudatosan haladsz előre és a végén a mezőny legjobbja leszel.
Ha ezek nincsenek meg benned, nem született győztes és vezető típus vagy (ez már kb. az óvodában, alsós iskolában kiderül), netán te vagy Checo Perez, aki ezt fel sem ismeri, akkor nyugodtan rendezkedj be a jobhopperkedésre. Az a legjobb módja ilyen esetben az előrejutásnak, hiszen mire kiderülne, higy gyenge-középszerű vagy, egyszerűen odébb állsz.
Természetesen nem mindig elég, ha jó vagy, kell némi szerencse is néha. Pl. lehetsz te nagyon jó, ha a mezőnyben 3-4 világbajnok van és az istennek se akarnak visszavonulni, mint pl. Alonso. Aki a mai napig kilóra megeszi a rookie-kat és a szürke közepeseket is.
Önismeret, őszinteség magaddal szemben és jó helyzetfelismerés!
🤷
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az Aranybilincset elsosorban arra ertjuk, hogy ha a munka a jellegebol adodoan hosszutavon zsakutca (legalabbis karrier cel szempontjabol).
A hasonlatodra forditva: ugy szeretne vki F1 pilota lenni, hogy napi nyolc oraban autot fenyez. Lehet hogy jol lehet autofenyezessel keresni, de szinte biztos, hogy nem lesz belole autoversenyzo, hiaba megy ki havonta a ringre csapatni par kort. Az Aranybilincs ellentettje lenne az, hogy munkat valtana kevesbe jovedelmezo, mondjuk gokart versenyzove, majd onnan kuzdene fel magat a WRTC/F1/akarmi szintre.
Az Aranybilincs jellemzoje, hogy napi 8 oraban olyannal foglalkozik az illeto, amire nem igazan lesz szuksege a vagyott karrier celjahoz. Lehet akarmilyen ratermett manager alkat, ha 10 even keresztul nem kellett angolul megszolalnia, akkor remenytelen, hogy BigTech-nel helyezkedjen el. A munka mellett kell(ene) beletenni rengeteg plussz effortot, hogy kompenzalja azt, amit a napi normal munkaja nem ad meg. Erre pedig nagyon kicsi az esely.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor biztosan az én ismereteim elavultak:
a golden handcuffs (arany bilincs) olyan pénzügyi ösztönzők vagy juttatások összessége, amelyekkel a munkáltató megnehezíti egy értékes alkalmazott távozását. ezek lehetnek magas fizetések, bónuszok, részvényopciók, hosszú távú ösztönző programok vagy olyan juttatások, amelyeket a munkavállaló csak akkor veszít el, ha idő előtt felmond.
jellemző példák:
nagy összegű bónuszok, amelyek csak akkor járnak ki, ha az illető egy bizonyos ideig marad a cégnél
részvényopciók, amelyek fokozatosan válnak elérhetővé (vesting schedule)
exkluzív juttatások, pl. céges autó, prémium egészségbiztosítás vagy egyéb olyan előnyök, amelyek a távozással elvesznének
bár anyagilag előnyös lehet, sokan azért tekintik csapdának, mert a pénzügyi veszteség miatt nehezen tudnak kilépni egy olyan munkából, amit egyébként már nem élveznek.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a munkaltatoi oldala: Ha van egy elavult technologia (COBOL programozas, PL/SQL, ilyesmik), akkor a munkaltato kenytelen atlagnal magasabb berert/juttatasokert magahoz "lancolni" a keves maradet szakit, aki meg mindig ezzel foglalkozik 2025-ben. A munkaltatonak ez fontos erdeke, nehogy elveszitse.
A munkavallalo oldalarol pedig ez egy donteshelyzet, hogy belekenyelmesedve tovabb PL/SQL programozik tovabbi X evet, kockaztatva azt, hogy X ev mulva (mikor becsodol a jelenlegi munkaltatoja) nehez szituacioba kerul allaskereseskor.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sose hallottam még arra használni, amiről írsz, de most már pontosan értheted, hogy miről írtam.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem irunk egymasnak ellen, csak egy jelensegnek tobb oldala van. Amit ideztel, az a munkaadoi oldal. A kraftie adas meg a munkavallalonal felmerulo problemakrol szol.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem, ez nem a munkáltatói oldal. Arról írtam, hogy munkavállalóként fel kell tudnod mérni reálisan a saját értéked és azt, hogy azzal a mezőnyben meddig tudsz eljutni.
Ha te úgy ítéled meg, hogy el tudsz jutni a karrierlétra tetejéig, akkor azzal nem megkötöd magad karrier szempontból. Az egy tervezett út.
Ha pedig nem csak a saját ösztöneidre kell hagyatkoznod, hanem még olyan helyen is vagy, ahol papírra leírt karrierút van, az még jobb.
Természetesen, abban az esetben is figyelembe kell venni, hogy nem lesz mindenki top pozícióban, mert lehetetlen.
Itt megint képbe jön, hogy fel kell tudni mérni a mezőnyt, hogy abban mennyi a potenciális világbajnok.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem mindenki manager alkat, hogy a hagyomanyos felfelevezeto karrierutat (dolgozo->manager->director->CTO->CEO) tapossa. Sima IC pozicioban is lehetnek aranybilincses vakvagany melok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért itt egy management track-et írtál le. Van tech tracken is ilyesmi, csak az kb. dolgozo->senior dolgozo->architect->staff stb. És pl. még ebből az irányból is el lehet jutni egy CTO pozícióba, ha az pl. inkább techie, mint people management. Szóval jah, nem árt tervezni, gondolkodni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A tech tracken felfele is egyre tobb leadership skill kell, amire a dolgozok 70-80%-a alkalmatlan.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért alkalmatlan, mert egy félszeg/gyengén autista/introvertált/stb. tudorbugyorból sose lesz jó vezető.
Kevés olyan van, aki szakmailag és vezetői skillekben is elég jó. Mint mondtam, előbbi már gyerekkorban meg szokott mutatkozni.
Jó szakember már 6-10 éves korban felismeri, hogy ki vezető alkat és ki sose lesz az.
Vannak dolgok, amiket nem lehet megtanulni.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az Aranybilincset elsosorban arra ertjuk, hogy ha a munka a jellegebol adodoan hosszutavon zsakutca (legalabbis karrier cel szempontjabol).
Láttam én már csúcstechnológiás, szipiszupi stack mellett is aranybilincset. A tech nem volt zsákutca kicsit sem, csak hát ha a szaki köré építettél egy céget, akkor nem szeretnéd, hogy elmenjen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Blokkolnám...!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni