Megjelent a Debian 12.9

Címkék

A Debian projekt bejelentette a "stable" Debian 12 (kódnevén "Bookworm") kilencedik karbantartási kiadását a Debian 12.9 képében. Vele leginkább biztonsági javítások érkeztek, illetve néhány komolyabb hibát javítottak. Aki rendszeresen frissít a security.debian.org-ról, annak e frissítésben levő csomagok nagy része már települt a rendszerén. Fontos megjegyezni, hogy ez a point release nem eredményez egy új verziójú Debian 12-t, mindössze néhány benne levő csomag frissült. Részletek a bejelentésben.

Hozzászólások

Hát én már nagyon régóta "rolling" módban testing-en (esetleg unstable)-ön vagyok.

Nagyon ritkán romlik el bármi, bár néha a frissítések miatt újra be kell lépni.

(Próbáltam az Arch-ot, de ha nem futtattam naponta a "pacman -Syu"-t, akkor a pótlásnál naná hogy meghalt, összeakadt és javítgathattam kézzel.)

Még valamikor 2000 táján - az akkor készülő verzió nagyon lassan akart elkészülni - kezdtem testinget használni, ésszel használva simán el lehetett lenni vele. Akkoriban még elég sűrűn kerültek be új funkciók egy-egy programba, szóval komoly hátrányt jelentett a stable Debian használata.

Ami érdekes, hogy akkoriban az volt a helyzet (és most is), hogy security szempontból a testing a legrosszabb. A stable-ban külön team patchel, illetve backportolja a javításokat viszonylag gyorsan, az unstable-ba meg hamar kerülnek be az új verziók (az upstream hibajavításaival együtt), míg a testingben - ha épp bármiért megakad a frissítés - sokkal tovább lehet javítatlan biztonsági lyuk.

Két gépen használok Archot, meglehetősen ritkán szoktam upgrade-elni (pár havonta egyszer, esetleg még ritkábban), ilyenkor a frissítést az archlinux-keyring csomaggal kell kezdeni, utána jellemzően helyből, megakadás nélkül megy a maradék. Nagyon régen kellett kézzel belenyúlni a frissítésbe.

Kipróbálva, tökéletesen működik egy ősrégi thinkpaden. A konkrét példány egy R61e modell egy celeron 540 1 magos procival, 3 giga rammal és 80 giga HDD-vel.

Az apropó amiért elő lett keresve az hogy valami mesekönyvhöz járt CD és elvileg van egy USB-s külső DVD íróm valahol... de ez volt a gyorsabb megoldás. 64 bites debian fel, mezei karakteres módba amire felmászott egy i3 mert hajtott a kíváncsiság. Lemezt berippeltem mp3-ba és feltoltam mc-vel a NAS-ra.

Most épp erről a gépről írok, szól a netrádió, firefox egész élhető, az i3 pedig rohadtul tetszik.

Ja, az i3wm jóság. De azt kötve hiszem, hogy az a Celeron 540 annyira élhető lenne, szerintem sok annak a modern web, mai bloat böngészők, Electron appok, Flatpakkok, stb.. Lemezrippelésre, mp3 tömörítésre okés, mc-re, meg ilyenekre. A böngészés az, ahol el szoktak ezek vérezni ma már. A 3 GB még okés lenne, az pont a határon van, de proci az, ami rettenet gyengusz az ilyen régi gépeken, ott sem a magok száma a baj, meg az alacsonyabb IPC, hanem az alacsony freki, meg a kevés cache benne.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nyilván csak ilyen hobbi szinten élhetőre gondoltam. Foxi 2-3 lazább tabot elbír, zene szól, LO működik, mpv viszi a 1080p videót is rajta. Lehet lecserélem a barkácsolós pince/garázs netbookomat erre, múlik az idő, romlik a szemem, ennek meg szép nagy lapát kijelzője van.

Amire itt nekem kell: Néha egy böngésző, még ritkábban egy calc, 99%-ban mp3/netrádió megy róla.