Az MI ezt dobta:
Az Ügyfélkapu 2025. január 16-tól már nem lesz használható a hagyományos módon. Ehelyett két lehetőség áll majd rendelkezésre az elektronikus ügyintézéshez:
-
Ügyfélkapu+: Ez egy kétfaktoros azonosítást alkalmazó rendszer, amely már most is elérhető. A regisztráció során hitelesítő alkalmazás (pl. Google Authenticator vagy NISZ Hitelesítő) használatával QR-kódot kell beolvasni. Az Ügyfélkapu+ biztonságosabbá teszi az ügyintézést, és új funkciókat kínál, például valós idejű értesítéseket és központi dokumentumtárat.
A második a DÁP. A hozzáértőket kérdezem, hogy mennyire biztonságosak a hitelesítő appok? Kikik ellenőrzik az appokat biztonság tekintetében? Valahogy nem tudok megbízni egyik olyan szoftverben sem, amit az államapparátus erőltet ránk.
Mondjuk az egy másik izgalmas kérdés, hogy akinek nincs okos mobilja, az számkivetett lesz?
keepassxc használata megoldás.
Hozzászólások
Jézus...
Azért mert van rá lehetőséged, még nem kéne témákat nyitogatni.
Aláírás _Franko_ miatt törölve.
RIP Jákub.
neut @
Bocsánat, de hadd védjem meg kikepzo fórumtársat:
- Ő legalább szakmai topicokat nyit, nem politikait, nem flame-t.
- Témái általában vidám perceket okoznak a tapasztaltabb IT kollégáknak. Amolyan "stand up comedy by HUP". (kikepzo ne értsd félre, nem támadásból, nem gúnyolódásból írom)
- Az ifjú padavanok (akik általában nem mernek megszólalni, kérdezni) is tanulhatnak a topicokból.
- Én speciel hiányolni szoktam a topicjait 2-3 hetente. Amíg nem nyit naponta új témát, addig nem érzem drámainak a helyzetet.
Véleményem szerint.
Egyáltalán nem értettem félre :)
"https://hunvagyok.hu "
keepassxc tud totp-t es az opensource, offline app. telefon se kell hozza.
És akinek nincs számítógépe az mit csinál? Átül egy másik autóba?
Aláírás _Franko_ miatt törölve.
RIP Jákub.
neut @
Nem. Elsétál egy kormányablakba. Ha van lába. Ha nincs, akkor biztos van kerekes széke, ha az sincs, akkor nem tudom, de valaki majd felvilágosít.
Az majd számítógép nélkül jelentkezik be az Ügyfélkapuba. Öööö .... :)
Akinek nincs számítógépe / tablete / okostelefonja, ő eleve hogy Ügyfélkapuzik?
Munkahely, könyvtár, megkéri az utca végi Pistit. Manapság annyira már nem tartom életszerűnek, de teljesen kizárni sem merném.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Lehet venni dedikalt hardveres totp cuccot.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Van valakinek konkrét tapasztalata a "hardveres totp cucc" és az ügyfélkapu+ együttműködése tekintetében?
Miért kéne random site-al konkrét tapasztalat? IETF standard. Működik. Ezt támogatja az is, hogy több szoftvert is ajánlanak hozzá.
Yubikey-t használok TOTP OTP secret tárolónak, nem volt gond vele.
mondjuk egy necces dolog van a hw-es cuccal, az ora. mennyi idonkent kell (es hogy lehet) ujra beallitani? vagy mennyire pontos? ugye itt max par masodperc elteres ami belefer! telonal vagy yubikeynel ez nem gond de egy offline onallo cuccnal igen
persze ennel tobb is kezelheto de akkor a szervernek kell kovetnie kliensenkent a clock skew-et es korrigalnia.
"ugye itt max par masodperc elteres ami belefer"
1 perc lesz az inkább. Amiket én ismerek TOTP szerver oldali megoldásokat, azok 3 db kódot fogadnak el egy adott pillanatban. Az aktuálisat, az előzőt (-30 mp) és a következőt (+30 mp). Ezen belül kell lennie a generáló eszköz órájának.
ez implementacio/beallitas fuggo, lattam en mar +-300 secet is es olyat is ami csak 1 kodot fogad el. nyilvan a kerdes ebben az esetben az lenne, hogy az ugyfelkapu+ hany kodot fogad el ? illetve hogy a kivalasztott hw token oraja mennyire pontos? ha csak napi 5 masodpercet siet/kesik, akkor is 2 het utan ba..6od. ha napi 1 secet akkor 2 honap utan. pedig ezeket tobb evre veszik ugye.
"ha csak napi 5 masodpercet siet/kesik" - Az azért elég combos eltérés...
hat igaz kb 15 eve foglalkoztam hw fejlesztessel, ott igeny volt hogy a panelen legyen egy pontos offline ora, mivel penzugyi tranzakciokat is kellett logolni az eepromba. akkoriban megneztuk sok gyarto rtc chipjeit, es ilyen 3-5 sec volt a vallalt napi pontossaguk kulon homerseklet kompenzacio nelkul. persze a gyakorlatban ennel valamivel jobban voltak de eleg nagy volt a szoras, es eleg nehez volt olyan megoldast osszerakni ami 1 honap alatt nem csuszott el perceket. ma mar mindenki elkenyelmesedett mert a netrol konnyu idot szedni, de offline a mai napig nem megoldott tudtommal a nagy pontossagu, homerseklet-fuggetlen idomeres.
Havi 12-15s mindenféle termikus kompenzáció, vagy hőntartás nélkül megoldható, lehet a kristályoszcillátort szándékosan 32768Hz fölötti frekvenciára hangolni, _és_ összehasonlító méréssel kalibrálni kvázi szoftveresen: adott ideig együtt járatják egy nagy pontosságú órával, amiből meg lehet határozni, hogy hány órajelciklusonként kel egyet kihagyni, hogy pontos legyen - ezt az értéket beégetik az elektronikába, stb.
igen ezeket en is tudom, mi is kalibralgattuk de az nagyon maceras tomeggyartasnal/bergyartasnal, es az sem biztos hogy utana hasonlo hofokon fogjak hasznalni/tarolni mint ahol kalibralva lett. a hontartas pedig nem megoldhato (gomb)elemrol.
es a havi 15s is sok lehet egy TOTP-hez, 2 honap alatt kicsuszik az idoablakbol.
Az RSA SecurID (az is időalapő OTP, nem tudom, mennyire követte a szabványt, ott a tokenbe valami három év volt bedrótozva, utána garantáltan megszűnt működni. A hasonló elven működő Safenet tokeneknél nem nagyon emlékszem hardveres limitre, úgy emlékszem, ennél tovább használtuk, és nem volt gond vele (vagy legalábbis azzal, amit én kaptam).
Szerk: Digipasst is használtunk több éven át, ott se fordult elő szinkronizálási gond - legalábbis nálam, de nem is hallottam másoktól sem.
> Az RSA SecurID
azt mi is hasznaltunk 10+ eve, ott a szerver (pontosabban a cisco vpn koncentrator) kovette per-kliens a time skew-et es probalta korrigalni. ha mar nagyon nem ment (mert pl az user honapokig nem hasznalta) akkor ujra kellett szinkronizalni.
Köszönöm válaszodat. A kérdésem nem egy random site-re irányultak, hanem az ügyfélkapu+ -ra.
Mivel a TOTP IETF standard, így bárhol _is_ működnie kell, mert egyrészt faék egyszerű implementálni, ergo saját kódot is írhatnak rá, de jóval nagyobb az esélye annak, hogy a használt IDM saját erre szolgáló komponensét használják.
Már kinek ne lenne így 2025-re okostelója? A hajléktalanoknak is van évek óta. Már tényleg csak annak nincs, aki technofób, technológiának ellenálló, alusipkás. Mindenki másnak van, 10-100 éves korig. Aki ellenáll, az meg ne keresse a kifogásokat, hogy ízé, neki nincs, mást nem hibáztathat érte. Írom ezt úgy, hogy én se vagyok az okostelók nagy híve, meg hogy minden szart már csak külön appal lehet intézni, meg mindenhez QR kódot kell olvasgatni, de nem próbálnék ellenállósat játszani, ma már annyira kell mindenhez. Még mindig inkább ez, mint hivatalokban időpontot foglalgatni, vagy sorszámot tépve órákon át sorban állni, meg papírozni, kéttanúzni, vérpecsétezni, stb.. Muszáj haladni a korral, mindig van, akinek ez nem tetszik, de az is mindig megtörik idővel, megszokja.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Ez baromság. Van egy korosztály (jellemzően idősebbek), akik nem technofóbok, de nem áll rá a kezük a tapicskolásra. Butafont még elnyomkodnak. Ellenben nem volna hátrány, ha be tudnának lépni néhány állami oldalra - pl. EESZT. De itt is vannak páran, akik tudatosan nem okostelefonoznak. OK, ők legalább nagy eséllyel számítógéppel rendelkeznek. És vannak bizony sokan olyanok, akikek nincs számítógépük, vagy éppen nincs elég modern számítógépük. Attól, mert te lenézed az XP-t vagy épp a Win7-et, meg ugye hamarosan a Win 10 támogatása is lejár, attól még sokan használnak ilyen gépeket. Velük mi lesz? (Van W7-re OATH-kliens?) Nem nagyon sokan, de véleményem szerint simán összemérhető akár a Linux-felhasználók számával ennek a csoportnak (nem okosteló, elavult OS-t használó gépes felhasználók) a nagysága.
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
Ellenben nem volna hátrány, ha be tudnának lépni néhány állami oldalra - pl. EESZT.
es most belepnek? Ha most sem, akkor mindegy, hogy 2fa-val nem lepnek be, vagy anelkul?!
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
- Butafonra is van TOTP shared secret olvasó + TOTP kód generátor
- Mivel a TOTP kód generálása szabványos, ezért egy csomó ingyenes megoldás van rá (https://authenticator.cc/, https://github.com/2fast-team/2fast, https://totp.danhersam.com/, stb.). Ezek egy része működik windows 7-en is.
- Egyébként ennyi: https://www.youtube.com/watch?v=VOYxF12K1vE
Így van, ugyanazt írtad, amit én, csak más szavakkal, meg próbálod mentegetni. Lényegében nem áll rá a keze, meg tudatosan nem okostelefonozik, azaz szándékosan és makacsul ellenáll, csak azért se című játékot játszik, így meg magára vethet, ha nehézsége van, saját magukat szopatják meg ezek az emberek. Ezt a nehézséget ők választják be maguknak, azért nem kell megsajnálni őket.
Még az időseknél sem tudom elfogadni a jajj, nem áll rá a keze. Nem is kell ráállnia, telefont felvenni épp úgy tud rajta, meg SMS-ezni, max. az unoka beállítja neki a kétfaktort, meg a hitelesítő appot, azt csak akkor használja, ha tényleg szüksége van épp rá, Facebookozni, meg chat-elni nem kötelező a telón, mint egy tininek. Egyedül akkor nem abszolválható, ha valaki vak, vagy parkinsonos, és tényleg annyira remeg a keze, de az ilyenkor már nem elektronikus, hagyományos sem tudja intézni a saját ügyeit, ilyenekhez már évtizedekkel ezelőtt is gondnokot rendeltek ki.
Nincs modern számítógépük, akkor vagy vesznek, nem drága, ha nem a legújabb hype gent veszik meg, hanem egy elfogadható teljesítményű, használtat vagy a régire hajlandók Linuxot rakatni, megszokni, azzal is abszolválható. Ha ragaszkodnak a Win7-hez, meg egyéb muzeális régiségekhez, akkor megint: magára vethet, tudatosan választotta be magának makacssággal a problémákat.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Erős véleménybuborékban vagy.
Még manapság is ott tartunk az okostelefonokkal, hogy ha valaki nyüstöli őket, akkor 2 dolgot tehet a tulaj:
- Hord magával akku bankot. Egyik ismerősöm múltkor megmutatta a szó szerint féltégla méretű cuccát.
- Töltési lehetőség közelében marad.
Elég sokat használom a telefonomat, több év után is elég naponta (esténként) töltőre rakni...
Define: sokat.
Továbbá gondolom te is tisztában vagy vele, hogy a mobil / wifi lefedettség és térerő, jel / zaj viszony erősen befolyásolja, hogy mennyire merül a mobil eszköz. Másrészt a környezeti hőmérséklet is erős hatással bír az akkumulátorokból kivehető kapacitásra és élettartamukra.
De ahhoz, hogy ügyfélkap+-ozz, meg kétfaktorozd, ahhoz NEM kell a telót egész nap nyomni, mint a hülye. Ez a töltési lehetőség is fura kifogás, a legtöbb ember nem nagyon tölt sok időt olyan helyen, ahol nincs vagy konnektor, vagy valami más töltési lehetőség (járműnél). Aki kivételesen ennek ki van téve, mondjuk a munkája, vagy valami kapcsán, az meg ahogy írod is, gondoskodik magának powerbanról vagy ami kell, abból sem muszáj féltégla feltétlenül, igényfüggő.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Akinek nincs számítógépe, az nem fog e-ügyintézni hanem szépen besétál a kormányablakba és elintéz mindent.
Köszönöm, valóban jó megoldás.
"https://hunvagyok.hu "
A tanulás is jó megoldás - a TOTP egy jól dokumentált eljárás egy megosztott titok és időpont alapján történő egyedi kód generálására. Ezt akárki kvázi akármilyen nyelven megírhatja - nem az algoritmusban vagy az azt implementáló szoftverben van biztonsági kockázat, hanem a megosztott titok biztonaságos tárolásában azon az oldalon, ami ennek használatával szeretné magát azonosítani. Szóval ebben a 2FA-ban az a kérdés, hogy a secret tárolásában mennyire bízol meg, hogy azt harmadik fél nem tudja megszerezni.
A GA (és a Microsoft authenticator is) képes a "felhőbe" a saját fiókba menteni a secret-et, ami a biztonság egyik "lába" miatt (rendelkezésre állás) jó (mivel van mentésed), a másik miatt (bizalmasság) meg nem annyira (harmadik félnél is ott van az adat, igaz a felhasználói fiókhoz történő hozzáférés korlátozott, illetve a fiókot kezelő entitásnak nem érdeke az egyén ezen azonosító adatát felhasználni).
Ennél biztonságosabb az, amit a DÁP valósít meg, az ugyanis egy külön csatornán (outband) kérdés-válasz alapon működve a teljes azonosítást elvégzi, nem csak egy második faktort biztosít.
Köszönöm szépen, szerintem ez nem csak nekem hasznos.
"https://hunvagyok.hu "
Ez a kamu modoroskodás szerintem felesleges.
Aláírás _Franko_ miatt törölve.
RIP Jákub.
neut @
Mit szeretnél helyette? Trollkodjak? :)
"https://hunvagyok.hu "
ragequit? :)
Látom nem kell nekem trollkodni, vannak itt erre szakosodott entitások.
"https://hunvagyok.hu "
Azért mégse oregonálhat mindenki, akinek valami baja van. :)
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
"és új funkciókat kínál, például valós idejű értesítéseket és központi dokumentumtárat."
Többek között az ilyen pontatlanságok miatt sem kell komolyan venni ezeket az LLM-en alapuló eszközöket.
Bocsi, hosszú lesz.
Hogy picit a kérdéseidre is válaszoljak:
- A hitelesítő appok pont annyira biztonságosak, mint bármelyik szoftver. Lehet bennük hiba - akár a szoftverben, akár a szoftverfejlesztési folyamatukban, akár a háttérrendszerben, ahová az app ment / dolgozik. Sőt, az appstore-ban is lehet hiba, ami kihasználható.
- Az appok ellenőrzőiről nem sokat tudunk nyilvánosan. Vannak az appstore-ok, amik ellenőriznek bizonyos részeket. Mindemellett egyik appot se láttam eddig, hogy nyilvánosan auditálták volna. Jó lenne, ha ezek az audit jegyzőkönyvek nyilvánosan elérhetőek lennének - és most lóg bilibe a kezem. Másik topicban már pedzegettem a Common Criteria (CC) auditot. Ezen kívül más auditok és plecsnik is léteznek.
- Flame nélkül: az államapparátus kontraszelektált. Nem a legélesebb IT arcok dolgoznak ott - tisztelet a kevés és lelkes kivételnek. A kevés kivétel azok, akik életben tartják az állami / állami kötődésű IT-t. Én pont az államtól várnám el, hogy a legmagasabb minőséget képviselje. Kis pénz + kevés ember + közbeszerzés = kis foci. Én se bízok teljesen az államban, főképp annak néhány képviselőjében. Ezért is kerülöm például a DÁP-ot.
- Okostelefon nélkül is lehet élni. A TOTP tökéletesen működik nélküle. Lehet Ügyfélkapu+-ozni is. Perpillanat. 10-20-30 év múlva ez változhat.
pluszoztam, bár a 3. bekezdésről nincsenek információim(államapparátusban dolgozó IT-ok), így azt se pluszozni, se minuszozni nem szeretném.
Valahol azt olvastam 2025 december 31 -ig tervezik csak ügyfélkapu pluszt.
Ezt meg is értem, mert már most halottam olyat, hogy a könyvelők kérik a TOTP kulcsot ???
Az ilyen könyvet ellő baromnak útilapu kell, nem a teljes user/password/2. faktor... Aki meg odaadja mégis, azt megkérdezni, (ezt már írtam korábban is), hogy egy paksaméta üres A4-es papírt aláírna-e, és odaadná-e a könyvelőjének, mellékelve minden személyes adatát hozzá? Mert az adatok ilyen átadásával pontosan ezt teszi. És ebben az esetben az esetleg a könyvelője által elkövetett bármilyen tevékenységért ő lesz a felelős, mivel az ő identitásával történik, nem pedig jogszerű meghatalmazás útján a könyvelő identitásával.
Szerintem elkülönül a cég és a személy. A gazdálkodó szervezetek (cégek) számára van a https://cegkapu.gov.hu/ cégkapu. A cégkapu a szervezethez kötött és a szervezet képviselője regisztrál be a cégkapu szolgáltatásra. A szervezetet regisztráló adhat ügykezelői jogosultságot természetes személynek. Ilyen lehet a könyvelő. A könyvelő a saját, személyes ügyfélkapu azonosításával fér hozzá a szervezet cégkapu szolgáltatásaihoz. A kérdés akkor az, hogy a könyvelő miért is kérné (kérhetné) el bárkitől a személyes ügyfélkapu hozzáférését?
Kérdezz meg találomra egyéni vállalkozókat a környezetből és látni fogod, hogy mindennapos jelenség ez a könyvelők körében. Én maximálisan támogatom, hogy ez a jelenség január közepétől megszűnjön.
Azt hiszem értem, de ha egyéni vállalkozó lennék, akkor biztosan saját kézben tartanám a dolgaimat. Azt gondolom, inkább a rendszer hibája, ha nem hozza létre az egyéni vállalkozók részére a személyes és a vállalkozói tevékenységhez tartozó bürokratikus ügyek intézésének elkülönítését. Ha ez így van, akkor - ahogy írod is - olyan megoldást választ mindkét résztvevő, ami számukra a legkényelmesebb. Még akkor is, ha mindketten tisztában vannak ennek a kockázataival. Ergo, az államnak kellene megteremtenie a megfelelő megoldást.
"Még akkor is, ha mindketten tisztában vannak ennek a kockázataival. "
Az a baj hogy 10-ból kilencen nincsenek tisztában azzal, hogy a teljes üfk+ hozzáférés olyan, mintha egy paksaméta üres A4-es lapot aláírva a könyvelőjének a kezébe nyomna, hogy használja amikor és amire csak akarja. Ugyanis ha Gipsz Jakab identitásával csinál bárki bármit, ahova a KAÜ-s login (üfk+) jó, azért elsődlegesen Gipsz Jakab állampolgár lesz a felelős, és ha ő ezt vitatja, akkor neki kell bizonyítania(!) hogy az identitását nem ő használta fel.
Vmelyik nav fuzetbe benne van, hogy mivel eleve az ev-nel nincs olyan eles hatar a vallalozas es a maganszemelyes dolgok kozott (trivialis pelda: szja), ott nem megoldhato a dolog. Aki ilyet akar, annak jogi szemely kell, ott teljesen elkulonul.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Valószínű, hogy a NAV álláspont adózási szempontból megállja a helyét, de szerintem más az ügykezelés kérdése. Azt gondolom a természetes személy saját neve alatt egyik esetben egyéni vállalkozóként jár el, míg magánügyei tekintetében magánszemélyként. Ha jól tudom a gazdasági tevékenysége során fel is kell tüntetnie a nyilvántartási számát és az E.V. jelölést. Talán nem jelentene komoly nehézséget a kettő elválasztása az elektronikus ügykezelésben, ahogy a cégek esetében.
TOTP alkalmazással önmagában nem lenne probléma, a látszat ellenére nem kapcsolódik semmihez.
A baj akkor lehet amikor backupolni kellene a TOTP tartalmakat / kulcsokat.
Gábriel Ákos
hat meg kell jegyezni a kulcsokat :)
Vagy felírni egy öntapadós cetlire és ráragasztania a monitor szélére. ;)
termeszetesen visszafele, mert arra senki sem jon ra!
Nono, base64 enkódolva akkor már! ;)
ugy a bankkartya adatokat szoktak kudeni http query stringben :) (megtortent eset alapjan...)
Ugyfelkapu+ letrehozasakor kapsz backop kodot is.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Ez is jó lenne, ha nem kerülne ennyibe:
https://ipon.hu/shop/termek/reiner-sct-2fa-device-authenticator-mini-us…
Nem egy "világ vége után kettővel, balra a második dzsunka" cégről van szó, plusz az eszköz elég sokat tud (kamera, pin-kódos védelem, secret védett tárolása, stb.)
Mondjuk ha a hülye weboldalak kiírnák szöveggel is a TOTP seedet, nem csak a QR kódot dobnák be, akkor mindjárt nem kéne a kamera.
Ez igy van. Kamera nem feltetlen kell hozza, ha le tudod tolteni a kepet. Vannak ra toolok.
A gov.hu valamiert azon kevesek koze tartozik, amelyik kiirja a kodot. Ment is AES256-tal fileba, majd ott az oathtool.
Pontosan melyik gov.hu oldalról is van szó? Vagy hogyan lehet kinyerni ezt a bizonyos kódot?
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
Ahol regisztrálni kellett az ÜFK+-ra, ott kiírta szöveggel is a kódot (oathtool inputjának pont jó).
Máshol meg elmented a képet, aztán valami QR kód dekódernek beadod.
Nem talalkoztam meg olyan weboldallal, ahol ne lett volna failback lehetoseg szovegesen lekernu azt ami a qr kodba van. Bar biztos, hogy letezik ilyen, jo lenne peldakat ha tudnal mondani.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Allianz NYP, ott nem találtam szövegesen a kódot, dekódolni kellett.
Ahol lehet bekapcsolom, de nem emlekszem, hogy ne lett volna olyan, hogy nem kerhettem el textkent a seedet.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Ez kb egy Yubikey 5 árkategóriája. Igaz ott a kódgeneráláshoz kell a desktop app is.
Minden második vevő ennyit költ előttem a Aldi-ban. Csipszre és kólára.
Van annak egy diszkrét bája, amikor egy havi 1.5-2 milliót kereső programozó soknak tart 34e Ft-ot egy profi eszközért. Erre mondják, hogy aki rí, attól el kell venni.
Én "ügyfélkapu+"-ra ezt használom. Nekem bevált.
Jól olvasom, hogy ez csak 1 profilt tud? Tehát ha nekem van 10 rendszerhez TOTP MFA-m, akkor 10 ilyen kártya kell?
Igen, jól. A multi-profiloshoz tovább kell lapozni.
Vettem párat ajándék gyanánt az említett 1 és 10 profilos eszközökből. Androidos nfc-s telefonról viszonylag egyszerűen programozható token. (Külön szoftver a 2 típushoz.) Sőt, úgy látom az e-személyihez megvett Reiner SCT is viszi.
A gyártói adatlap szerint 4-5 év a tokenek élettartalma. Az viszont nem egyértelmű, hogy time-sync okokból milyen gyakran kell majd újraprogramozni a tokeneket.
Ez 22juro, ez drága!
Ez alatt már csak valami lestrapált androidos telefont tudok elképzelni LineageOS-szel.
ki ellenőrzi az appokat?
Ki ellenőrzi az appokat ellenőrzőket?
ki ellenőrzi azokat, akik ellenőrzik az appokat ellenőrzőket?
Ki ellenőrzi azokat, akik ellenőrzik az appokat ellenőrző ellenőrzőket??
Hosszú a sor.
És végül;: ki ellenőriz mindenkit és vajon még mindig ugyanaz-e a célja mint a sor elején állónak?
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Ki őrzi az őrzőket?
Az őröket őrző is őrző, tehát őt is őriznie kell egy őrzőnek, nem?
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Ez melyik regényben/filmben volt:
Quis custodiet ipsos custodes = ki őrzi az őrzőket? Juvenalis, római költő.
Aláírás _Franko_ miatt törölve.
RIP Jákub.
neut @
https://www.youtube.com/watch?v=VxDfI7NCUXA&ab_channel=SchlenkR%C3%B3be…
Itt javas butatelefonnal csinálja?
https://github.com/baumschubser/hotpants/
Igy van, ez egy feature phone-ra implementált TOTP kód generátor, java-ban (java me) pont az olyanok kedvéért, akik 2025-ben nem akarnak normális mobiltelefont használni.
Nem vagyok a tema szakertoje, de ha tegyuk fel tudom valahogy megtudom (backdoor az appban, stb.) a 2FA kodjaidat, azzal sokat nem erek, mert X perc alatt lejarnak es tudnom kell a jelszavadat vagy valamilyen masik faktort, hogy hasznalhassam a kodot.
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."
Ha az app-ból/tól el lehet vinni a secret-et, vagy maga az app "hazaküldi", akkor megette a fene az egészet - harmadik fél is bármikor tud 2. faktort generálni.
Ja, ez igaz, ott a pont.
Jolenne ha a Google Authenticatorban at lehetne nevezni a kulobozo QR kodokhoz tartozo cimkeket, az lehet egy fokkal nehezitene az ilyesmit. Pl. a xyz@domain.abc helyett xyx@sajat lenne a felirat, aztan sok sikert parositani a generalt szamot az accounttal.
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."
Ne már. Ez komoly? MS Authenticator legalább ezt az átnevezést tudja.
A Google Auth is tudja csak el kell húzni a tokent/kódot jobbra.
Sajnos igen :(
At tudok nevezni valami "code name" nevu mezot, ami az email cimet tarolja amihez az adott QR kod tartozik, that xyz@domain.abc-bol tudok csinalni xyz-t vagy akarmit, de pl. a roundcube 2FA eseten a generalt kod cimsora igy nez ki: Roundcube 2FA server.domain.abc: email@domain.abc, ami nagyon fasza ha tobb mint 1 db cimed van adott domain-en, mivel pont az email cim resz log ki es van helyettesitve 3 db ponttal... A hatterben levo "code name" atnevezheto, ami sehol sem jelenik meg, de ha ellopjak a kodot akkor gondolom ezt is viszik vele, de a cimsor ahol szinten szerepel az email nem nevezheto at.
Majd megnezem, mondjuk szivesebben hasznalok Google cuccot mint MS-t, nem mintha egyik jobb lenne mint a masik, de ha mar Android akkor maradjuk a Google-nel.
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."
Az issuert (ami a példádban a"Roundcube 2FA server.domain.abc") az MS Auth sem fogja tudni átírni (szerintem így vannak tervezve).
Az más kérdés, hogy miért kell issuer-el (opcionális) generálni a qr kódot annak ami generálta és , hogy miért teszi bele a domain nevet is.
"A második a DÁP. A hozzáértőket kérdezem, hogy mennyire biztonságosak a hitelesítő appok? Kikik ellenőrzik az appokat biztonság tekintetében? Valahogy nem tudok megbízni egyik olyan szoftverben sem, amit az államapparátus erőltet ránk."
- DÁP helyett kétfaktoros authentikációra ott a Google Authenticator, nem az államapparátus erőlteti rád és kiválóan működik Ügyfékapu+ -al, mint ahogy azt hangsúlyozzák is.
"Mondjuk az egy másik izgalmas kérdés, hogy akinek nincs okos mobilja, az számkivetett lesz?"
Aki digitálisan elmaradott az majd szépen besétál a kormányablakba ugyanúgy ahogy eddig is tette valószínűleg. Egyébként állítólag januárban jön egy új feature, hogy email-t is lehet majd 2FA-re használni az Ügyfélkapun. Akinek meg az se jó az menjen szépen a hivatalba.
Ezt a "digitálisan elmaradottabb"-at én kicserélném "mainstream consumerre".
Melyik az elmaradottabb, aki desktop gépet/laptopot használ, akár fejleszt is rajta, vagy más munkát végez, vagy az, akinek csak mobilja van, és az ideje 90%-ban a tiktokot pörgeti?
Biztonsági szempontból egy desktop/laptop windows (mivel a linux desktop éve ugye még mindig nem jött el :) mindig sokkal elmaradottabb lesz mint egy pár éves normális telefon.
Ha nincs rootolva a készülék, nem egy utolsó kínai nevenincs hulladékról beszélünk hanem valami márkásabb eszközről, és nincs minden szemét apk telepítgetve kézzel rá, akkor arra hogy illetéktelenek bele tudjanak kotorni a google authenticatorba abszolút minimális az esély.
Asztali gépen bármilyen fertőzésnek nagyságrendekkel magasabb az esélye egy átlagfelhasználó számára. Ezért helyezik 2FA esetén a fókuszt valamilyen mobilkészülékre.
Azt meg tudtad hogy böngészőben is van tiktok? :)
A TOTP alól a secret-et el lehet vinni, le lehet másolni, semmilyen technológiai kötöttség/garancia nincs ezeknek a biztonságos/védett tárolására. Egy kérdés-válasz alapon működő 2. faktor esetén használt kulcspár privát fele tpm-ben csücsül - sok sikert hozzá, ha onnan ki akarod szedni.
Szóval 2. faktorban is vannak szintek/különbségek, már ami a biztonságot, illetve a biztonságos (és jogszerű) használat kikényszerítését illeti.
Egy rendes tobb faktoros auth nem abbol all, hogy ismersz tobb jelszot. Lenyegesen jobb, ha 1) ismersz valalmit (pl. jelszo, kulcspar stb.), 2) van valamid (limitalt mennyisegu, masolhatatlan fizikai eszkoz), 3) ismer valaki (fuggetlen, megbizhato entitas, pl. Jozsibacsi a portas vagy Cujo)
A TOTP kulcsa is csak egy jelszo. Innentol annyit is er, amilyen bonyolult, es ahogyan taroljuk.
Pontosan. A kivezetésre ítélt e-személyis (hardvertoken) azonosítás esetén egy egy példányban létező hardver birtoklása és egy PIN kód ismerete kellett a "boldogsághoz", a DÁP esetén (nem próbáltam ki, hogy ugyanazt az identitást fel lehet-e húzni több készülékre) kell egy megfelelő mobil, amit fel kell tudni oldani, és kell az usernév/jelszó, plusz a 2. faktor nem offline generált kód, hanem kérdés-válasz alapon megy, azaz lehetősége van azonosítani az eszközt is. (Tippelem, hogy itt is cert alapon, mint ahogy egy normális hardvertokennél).
A sima totp az csak annyival jobb a user/pass párosnál, hogy nem két, hanem három információt kell megismernie a támadónak, melyeknek a biztonságos tárolása kizárólag a felhasználón múlik - a "birtoklás"-t teljesen kihagyja a működésből.
A kártyaolvasó + KEAESZ -t is kivezetik? Mikor?
Irja:
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
A totp esetén a shared secret-et a mobil eszközödön "birtoklod" amit egy független csatornán (képernyő/fotó) juttatnak el hozzád, és a birtoklás tényét úgy tudod bizonyítani hogy a shared secretből egy adott időpontban mindketten generáltok egy kódot, és azt a kódot megosztjátok egymással. Ha ez egyezik akkor a birtoklás ténye igazolva lett.
E mellett szükség van a felhasználónév és jelszó párosra is, a totp kód ezt nem váltja ki, így lesz két faktorod.
A "birtoklás"-on én adott fizikai eszközhöz való kizárólagos hozzáférést értek, a totp esetén ez részben sem teljeszül (nem kell fizikai eszköz, és nem kizárólagosan az érintett férhet csak hozzá), és mivel a shared secret ismerete elégséges a 2. faktor generálásához, így én ezt sokkal inkább a "tudás" kategóriába sorolom - pláne, hogy megosztható harmadik féllel/megismerhető harmadik fél által, és onnantól kezdve ez a harmadik fél is teljes azonosítást tud végezni a rendelkezésére álló információk birtokában.
Ez egy nagyon jó kategorizálási kérdés és erről egy csomót beszélgettünk annó. Oda jutottunk hogy a TOTP egy valid birtoklás alapú (a kategorizálás nem fizikai, hanem birtoklásról szól, posession) faktor AMENNYIBEN a felhasználó ezt egy külön eszközön (pl. mobil alkalmazásban) tárolja és ennek a védelmét biztosítja (pl. olyan alkalmazást használ ami biometrikus azonosítást igényel a kódokhoz való hozzáféréshez). Ezt szabályzatban érdemes előírni.
Ebben az esetben nézzük a pontjaid:
Kaspersky-nek van erről egy elég hosszú leírása egyébként.
https://www.kaspersky.com/blog/types-of-two-factor-authentication/48446/
https://www.kaspersky.com/blog/authenticator-apps-and-security/47426/
Ha nem kizárólagosan az érintett férhet hozzá, akkor az pont olyan, mint a jelszó - tudás, nem pedig birtoklás. Birtoklás: Csak és kizárólag nálam van, és kizárólag én tudom használni. Egy bájtsorozatot lehet ismerni, de birtokolni nem, mert akár szándékosan, akár támadás útján meg_ismerheti_ más is, és onnantól ő is ugyanúgy képes használni.
A telefonban vagy máshol védett módon (TPM, hardvertoken, amiben a kulcs helyben generálódik, és a kulcstár memóriaterülete nem érhető el kívülről, stb.) tárolt secret (pl. privát kulcs) használata az eszköz birtoklását igényli, és szoftveresen kell biztosítani, hogy a használathoz az érintett megfelelően azonosítsa magát. A telefonban tárolt secret annyira lesz biztonságos 2. faktor, amennyire a készülék feloldása illetve a kulcs hazsnálatához szükséges azonosítás biztonságos. Ugyanez van a TOTP-vel is: ott az a kérdés, hogy a secret mennyire védett módon kerül tárolásra (mindkét(!) oldalon, azaz nem csak a kliensen, ahol a kódot generálja valamivel, hanem a szerver oldalon is, ahol a kódot ellenőrizni kell)
Oké, de hogyan tudna bárki más hozzáférni? Van egy adott folyamat ahol tudsz generálni egy adott shared secret-et. Ezt be tudod olvasni, és csak és kizárólag nálad lesz meg. A te feladatod azt hogy ezt úgy tárold az eszközödön (ez lesz előírva) hogy ahhoz más ne tudjon hozzáférni, például pin kóddal vagy biometrikus azonosítással kell védeni (akár mind a telefont, mind az alkalmazást). Innentől kezdve ha elveszted az eszközöd akkor már nem tudsz belépni, tehát innentől - legalábbis szerintem - ez birtoklás alapú második faktor.
Amit a neten találtam, ott is ezt írják:
One-time passwords, including TOTP, are a common possession or "something you have" factor and help increase the security of your users accounts.
https://www.twilio.com/docs/glossary/totp
Szóval kiváncsian várok olyan forrást, ahol azt írják hogy a TOTP az knowledge based.
"hogyan tudna bárki más hozzáférni?"
A telefonon is valamilyen fájlban tárolódik a secret, a desktop alkalmazásban is fájlba van lerakva. HA ezt a fájlt elviszik, akkor máris hozzáfértek a secret-hez, hacsak nem védi az alkalmazás kellően erős jelszóval/titkosítással.
A "valamid van" azt kellene, hogy jelentse, hogy valami, ami neked és csak neked van meg, aminek a hiányát, más általi hozzáférést észleled (nincs nálad, nincs meg, stb.) - ennek a TOTP csak úgy tud (nagyjából) megfelelni, ha a secret generálására(!), továbbítására és tárolására, valamint a kód generálására kifejezetten szigorú megkötéseket alkalmazunk. Na ezek nincsenek meg az átlagos desktop TOTP motyókban: ha lenne bennük ilyesmi, akkor például a kód generálása előtt egy kellőene rős jelszót kérne be az alkalmazás, hogy a secret-et fel tudja olvasni... (És máris _tudás_ kell, nem birtoklás...)
Igy van, ezért kell szabályzatban rögzíteni hogy a felhasználónak külső eszközt kell használnia és azt pedig védenie. Ezzel a megkötéssel lehet a megfelelelő biztonsági szintre emelni a TOTP-t. (valójában ugyanúgy le kell írni hogy a jelszavát se adja oda másnak, meg a mobil eszközén ne engedjen másnak pl. ujjlenyomatot rögzíteni, meg egy csomó más mindent is).
Legyen már az ő dolga, ennyire ne másszunk már az emberek életébe!
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
A hülyékben nem azt kell tudatosítani, hogy hülyék, hanem a saját hülyeségüktől is meg kell védeni őket, amennyire lehet. Igen, az identitásukat jelentő adatokat nem adják oda senki másnak, ahogy nem pisálnak bele a konnektorba sem...
Elvileg a szerver oldalon is el kell tárolni egy másolatot (ha ez nem így van akkor javítsatok ki, én csak kliens oldalon használtam, de ez tűnik logikusnak).
Azaz ha te mindent meg is teszel a kliens oldalon, jó szoftvert választasz ami nem menti el a felhőbe, nem küldi haza, nincs benne sechole amivel ki lehetne nyerni, figyelsz rá hogy senki más ne fotózza le a QR kódot, meggyőződsz róla hogy titkosított csatornán kaptad, nem írod le sehova a secretet, nem jegyzed meg hogy esetleg részegen kifecsegd valakinek stb. akkor is lehet hogy a szerver oldalról kiszivárog.
Azaz - szerintem - a TOTP esetén rögtön két fél is ismeri a secretet, ezért shared, és emiatt már nem csak te kontrollálod hogy ki férhet hozzá.
TOTP esetén a szerver generál egy secret-et (random cucc) amit megoszt a másik féllel (általában QR kód formájában). Ezt a fél beolvassa egy authentikátor alkalmazásba. Amikor használni akarják akkor az authentikátor alkalmazás a secret-ből és az aktuális időből generál egy (általában 6 számjegyű) kódot, amit a felhasználónak meg kell adnia a szervernek. A szerver mivel tudja ki a felhasználó, ezért a felhasználóhoz tartozó shared secret-et "felolvassa", majd pedig ebből ő is ugyanúgy generál az aktuális időnek megfelelő 6 számjegyű kódot. Ezt összehasonlítja azzal amit a felhasználó beírt, és ha egyezik, akkor ez igazolja hogy a felhasználó is a közös titok birtokában volt, ha nem, akkor pedig nem. Mivel a kód egy időablakhoz tartozik (konfigurálható, általában 30 másodperc) ezért általában el szokták fogadni a -1,+1 időablakban generált kódokat is az óra elcsúszások/hálózati késleltetés miatt. Jobb helyeken pedig vizsgálják azt is hogy hányszor próbálkozott a felhasználó, és ha túl sokszor, akkor kitiltják a bejelentkezést.
Igen, ez így működik, tudom, használtam és egyébként nem kötelező authentikátor alkalmazással beolvasni. Az csak fakultatív, nem kikényszeríthető technikailag.
De amit leírtál abban ugyanúgy benne van hogy a te klienseden kívül a szerveren is el van tárolva a secret és én arra mutattam rá, vagy csak akartam, hogy ha te mindent is megteszel akkor is van egy másik fél - a szerver illetve a szolgáltatás üzemeltetői - aki hozzáfér a secrethez.
A szerveren lehet titkosítani a secretet, akár felhasználónkénti egyedi kulccsal, de erre neked mint mezei usernek nincs rálátása, ráhatása. Pont mint egy jelszó esetén. Ott is csak elhiszed/reméled hogy egy salted hash algoritmus eredménye kerül a neved mellé mint jelszó és nem clear text.
A user - és egy támadó - szemszögéből a TOTP secret egy "második jelszó". A támadónak nem a generált kódot kell megszereznie, hanem a shared secretet. Emiatt én nem tartom igazi második faktornak, hiszen elég a monitorra ragasztott cetlire egy új sorba felírni a shared secretet - ami meglehetősen rövid - és ugyanott vagyunk mint ahonnan indultunk.
Az egyetlen előnyét abban látom hogy a felhasználók szeretik mindenhova ugyanazt a jelszót használni és a TOTP kikényszerít egy kötelező egyedi "második jelszót". Így ha egy szolgáltatás kompromittálódik, akkor más login nincs veszélyben. Azaz ha a felhasználók nem tanulnak meg egyedi jelszavakat használni akkor ezzel lényegében kényszerítve lesznek. Ha jobban belegondolsz ilyen esetben maga a jelszó akár el is hagyható, hiszen a TOTP generált kódnak is elég. Elvileg.
Szerk: Ha emlékszel még a Digest authentication-re HTTP felett akkor az is shared secret alapon ment, de sosem terjedt el.
Jaja, a shared secretet is átküldheti Átlag Béla a könyvelőjének, az szépen beimportálja a TOTP szoftverébe és már kész is van.
De persze ezt "nem szabad". Pont ugyanúgy "nem szabad" mint a jelszót kiadni.
Gábriel Ákos
Ha igazi megoldást akart volna a NER (nem akart, sose akart, nem ez a cél) akkor implementálják pl az AppleID klienst (meg a Google-s megfelelőjét). Az biometrikus is, kényelmes is, nem csak telefonon létezik. Ez is kiadható persze de még egy fokkal macerásabb, akkor is ha a másik oldal tudja a jelszavadat (amivel amúgy teljesen letolod a gatyát szóval talán mégse kéne...)
Gábriel Ákos
A shared secret-et ugyanúgy védeni kell mint egy jelszót (vagy privát kulcsot, vagy bármilyen egyéb faktort) ettől még nem lesz kevésbé második faktor, mert ez minden faktorra igaz. Hogy bizalmat hogyan építünk a felhasználó felé, erre egy módot ismerek: common criteria audit, publikussá téve a felhasználóknak. Itt egy független külső fél fogja ellenőrizni hogy a cég által leírtak megfelelnek-e a valóságnak... legalábbis az audit időpontjában.
A birtoklásos történetre a fizikai kulcsot szokták példának hozni, csak ugye van minden plázában ez a szolgáltatás, hogy is hívjuk, ja, megvan, kulcsmásoló... Szóval ettől a koncepcionalizációja nem változik, legalábbis szerintem.
A TOTP előnye hogy te nem osztod meg a másik féllel a shared secret-et, hanem csak az abból generált kódot. Így ha be is írod egy lopó oldalra, az eredeti titok nem fog kiderülni. Van még egy előnye, ez pedig az időhöz kötöttség, tehát ezzel is csökkentjük a támadási ablakot.
Hogy ez elegendő védelem-e, azt egy security audit során vizsgálja az ember, lehetőség szerint ne utólag 🤣
"A birtoklásos történetre a fizikai kulcsot szokták példának hozni, csak ugye van minden plázában ez a szolgáltatás, hogy is hívjuk, ja, megvan, kulcsmásoló..."
Ami jelen esetben lehet "fájlmásolás root-ként" (odaviszek egy sima kulcsot, és lemásolják), lehet "fájlmásolás ha van rá r jogod" (kódkártyás kulcs), és lehet olyan is, hogy nem tudják megcsinálni (vannak olyan kulcsok, amihez az átlagos másolóknál eszköz sincs, nem, hogy nyers kulcs - és sem eszközt, sem nyers kulcsot nem vehetnek)
A fizikai kulcshoz képest a hardveres tokennek van egy olyan extra tulajdonsága, hogy a kulcs információinak egyik része gyakorlatilag nem nyerhető ki belőle - ezt egy fémdarab (fizikai kulcs) esetén nem igazán van meg - még a speciális pozícionált, több felülettel dolgozó kulcsok esetén sem, mert worst case öntéssel lehet csinálni "ugyanolyan" kulcsot - igaz, ez már nagyon a határeset :)
"A TOTP előnye hogy te nem osztod meg a másik féllel a shared secret-et"
Na ez az előny megy a levesbe akkor, amikor többen is használni szeretnék ugyanazt az identitást, meg akkor, ha -ahogy írtad is - a secret védelme gyenge vagy nincs is, és valaki elviszi úgy, hogy észre sem veszed.
Jól/biztonságosan tárolt secret, és annak szándékos megosztása nélkül teljesen jó _lehet_ a TOTP, mint 2. faktor, de ennek az ex cathedra történő kijelentéséhez mindenképp kell egy kockázatelemzés, mert van, ahol az a maradék kockázat sem engedhető meg, amit a "jól" használt TOTP tartalmaz.
Ez a kódkártyás kulcs érdekes dolog. Nagyon sok évvel ezelőtt vettünk egyszer olyan zárat, ami kódkártyás kulcs volt, legalábbis azt írták, hogy másoláshoz vinni kell a kódot, különben nem készítenek másolatot. Kellett másolat, elbattyogtam a (akkor még) Lenin körúton lévő Vasedénybe, ami jogosult volt erre, adom a kulcsot és nyújtom a kártyát, azt mondta, az nem kell....
Az ABUS kódkártyája pedig nem arra jó, hogy csak annak birtokában lehet másolni (ez pár éves történet), hanem arra, hogy a kód birtokában az eredeti kulcs nélkül is tudnak neked ugyanolyan kulcsot (és adott esetben hozzáillő zárat) is készíteni. Azaz ez nem erősít a biztonságon, hanem gyengít.
A kártya ahhoz kell, hogy a megfelelő (védett alakú) profilt ki lehessen választani, illetve a birtoklása alapján az adott kulcs másolására a jogosultságot bizonyítsd. Az, hogy a másolós nem járt el 100%-ig korrekten, az más kérdés...
A kód (pontosabban a kártya - hivatalosan nem elég a rajta lévő karaktersorozat) ismeretében valóban tudnak neked kulcsot gyártani - ahogy egyébként a komolyabb kulcsok esetében a "másolás" is történik - nem a meglévő, akár kopott geometriáját viszik át az új lapkára, hanem az eredeti gyárból kijött állapotot ismétlik meg. Azaz ilyen kulcs esetén a kulcs _birtoklása_ arra alkalmas, hogy kinyisd a zárat, a kártya birtoklása pedig arra, hogy további kulcsokat készítsenek neked. Azaz a két funkció (nyitás, másolás) szétválasztásra került ebben az esetben, ami szerintem javít a biztonságon. (Bérlőnek odaadod a kódkártyás kulcsot - be tud menni, de jogszerűen nem tud másik kulcsot készíttetni.)
Egyébként nagyon sok kulcstipus van, amin gyárilag ott van a mintázat kódja, ami alapján ugyanúgy lehet másodkulcsot készíteni...
Az összes security esetén mindig a felhasználó a legnagyobb probléma, ha kiirja a jelszavát egy post-it-re és a fiókjában tartja a hw tokenjét, ugyanúgy támadható. Ez ellen kétféleképp lehet védekezni: szabályzattal illetve biztosítással. Nagyon mást nem lehet csinálni, ugyanis sosem az a kérdés hogy egy adott felhasználó fiókjába be lehet-e törni, hanem hogy mennyi erőforrást hajlandó a támadó erre költeni (és ugye a nap végén mindig ott marad a gyorskötöző, csukja és vascső kombináció).
És ezt a magatartás kiválóan lehet ösztönözni, ha komplex jelszószabályokat írunk elő (írásjel, szám, minimális jelszóhossz egyre hosszabb), és megköveteljük a gyakori jelszóváltást.
Persze, a legrosszabb szerintem a gyakori jelszóváltoztatás, az égadta világon semmit nem ad hozzá, de legalább egy csomó problémát generál.
Hivatalosan is antipattern már, hál' Istennek
https://www.techradar.com/pro/navigating-nists-updated-password-rotatio…
És ez vajon mikorra fog az MNB és más hasonló audit (és büntetési) joggal rendelkező entitáshoz eljutni...?
10-15 év
Gábriel Ákos
Ilyenkor szokta mondani egy bölcs hupper, hogy be kell adni a CV-t az MNB-hez :)
Rengeteg meló, csillióezer mindenféle OS, DB, appszerver meg qtyafaca - valamilyen szinten érts mindenhez _is_ és találd meg az iparági sztenderdeknek, az adott rendszerelem javasolt beállításainak és az adott entitás belső szabályzatainak meg nem felelő dolgokat, és gyárts doksit polcfolyóméterszámra... Nem irigykedek rájuk, és nem, nem akarok odaülni az asztalnak arra az oldalára...
Manapság ez már elavultnak számító elv - igaz, kishazánkban még nem... Pedig tökéletesen életszerű, hogy ha havonta cserélni kell, és a 10 legutolsó jelszóval nem lehet azonos, akkor az user minimumottudójelszóNN jelszavakat fog adni, ahol NN 01-től megy 09-ig, oszt' jónapot. Ha a jelszavak különbözőségét is vizsgálni akarjuk, akkor vagy tárolni kell plaintext-ben a régieket, vagy csaka két utolsót lehet érdemben összehasonlítani - ekkor lesz a felhasználónak páratlanjelszóNN meg párosjelszóNN jelszava...
Ha havonta kell cserélni akkor az NN az aktuális hónap sorszáma lesze (nem 01-től 09-ig ennyire nem bonyolítják túl, hogy a 09 után megint az egy jön)
AZ a "havonta" jellemzően 30 nap... És onnantól meg nem jó a hónap sorszáma... (tapasztalatból hallottam... :-D )
Sőt, ha úgy nézzük, ez a helyzet szerveroldalon rosszabb, mint a jelszó. A szerveren a jelszót elég visszafejthetetlen (brute force-ot most hagyjuk ki) hash-ként tárolni, viszont a shared secret tényleges tartalmát minden login esetén szükséges ismerni szerveroldalon is, tehát akármennyire is titkosítod, kell egy gyors eljárás a visszafejtéshez. És ha azt a szerver vissza tudja fejteni, akkor nem zárható ki, hogy egy rosszindulatú támadó is. Hacsak nincs olyan HSM, ami erre is képes.
Szerver oldalon a TOTP shared secretet titkositva kell tárolni, de igazából nem kell gyors eljárás a dekódoláshoz, mert a TOTP alapú második faktor ellenőrzésére elég sok időd van. Jobb esetben pedig egy külön védett rendszerbe rakod (pl. SAM modul).
#define 'elég sok idő'. Ha a felhasználó épp be akar jelentkezni, akkor jogos elvárás, hogy ne legyen hosszabb a TOTP bejelentkezés, mint a normál jelszó ellenőrzése. Ha jelszó+TOTP van, akkor még így is legalább kétszer annyi idő.
Végigtoltam direkt 0-ról egy bejelentkezést. 27 másodperc volt amig a magyarorszag.hu belépőoldaláról eljutottam a második faktor kéréséig, a TOTP már futott, a kód beirása, átirányitás, stb. után kb. 38 másodperc lett a végeredmény, ennyi idő alatt tudsz megcsinálni egy teljes belépést. Ebből a TOTP ellenőrzése kb. 1 másodperc volt, ki lehet számolni hogy arányaiban mennyire probléma. Véleményem szerint semennyire.
Ezért kérdeztem, mennyi az elég sok. Szerintem ez már elég gyors dekódolást igényel. Persze nyilván függ a kliensek (egyidejű loginok) számától is.
Hát ha megnézed hogy mennyi időbe telik végignyomni egy teljes belépési kört (40 másodperc), felhasználói oldalról 4-5 másodperc bőven belefér. A totp shared secret dekódolása teljesen a titkosítási algoritmustól függ (pl. valami szimmetrikus kulccsal), onnantól kezdve pedig a shared secretből kell kódot generálni ami nagyon gyors.
Nem tartom soknak az öt másodpercet. Viszont az általad vázolt esetben a dekódoláshoz használt titkos kulcsot kell csak megszerezni :) Mindenképpen problémásabb a shared secreteket kezelni, mint a jelszóhash-eket.
Sok sikert a HSM-be betörni.
Jóval korábbi hozzászólásom utolsó mondata volt, hogy hacsak nincs HSM.
Szóval úgy gondolod, hogy HSM-be bemegy az elkódolt shared secret, és kijön kikódolva?
Hat, ugye kérdés hogy az authentikacio hogyan van megoldva. Lehet egy külön authentikacios/authorizacios modul (mint pl. SSA/SAM) ami a hsm-hez kapcsolódik fizikailag úgy hogy egy dobozban vannak. Ennek elég magas a security szintje. De lehet egy olyan megoldás is hogy a szerver egy vault-ból olvassa fel a kulcsot, és memóriában tartva kódolja ki on-demand az egyes felhasználókhoz tartozó shared secret-eket. Itt a támadó max akkor tud bármit csinálni ha betörve a szerverre a memóriában kezd el turkálni, de ha ezt megcsinálja, akkor ennyiből át is tudja ütni a tárolt jelszót és shared secret-et is, szóval itt végig kell csinálni egy komplett threat modellinget, vagy behúzni egy protection profile-t.
A totp secret-et annyi és olyan eszközre mented, amennyire és ahova csak szeretnéd, sőt később is bármennyi további másolatot létrehozhatsz vele, sőt ugyanott, még ugyanabban a pc-s böngészőben is generálhatod ahol a jelszavad is letárolva van. Ennyit a "második" faktorról.
Ehhez képest a dáp-os challange-response authentikáció fényévekkel biztonságosabb, azt nem tudod duplikálni, az e-személyis hardveres chipkártyás authentikációval van egy szinten, csak kényelmesebb.
Csak amin fut az egész*, az teszi ugyanúgy a feladatra alkalmatlanná.
Arról nem beszélve hogy
".....nagyjából másfél millió elektronikus ügyintézésre kötelezett van, akiknek a harmada vagy nem képes, vagy nem alkalmas ennek a feladatnak az elvégzésére, és van még egy olyan negyedmillió, aki nem hajlandó például digitális állampolgár lenni, pedig muszáj lenne neki valamilyen elektronikus intézési formát választania.Tehát komoly probléma van, mert az érintettek felének vagy képességbeli, vagy akaratbeli problémái vannak az egész átállással kapcsolatban, és azért van ez így, mert az állam rájuk nyomta ahelyett, hogy együttműködött volna velük" – foglalta össze Ruszin Zsolt. (Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke )
Valahol -lehet nem itt, hanem a DÁPos topikban- nehezményezted az általam említett "erőltettet" fogalmat. Úgy tűnik nem csak én érzem így.
A probléma a dáppal kettős, az egyik hogy nincs rá fogadó készség, a másik meg -s ez az én véleményem- hogy alapvetően téves a "biztonságos e-alaírás, hitelesítés" elképzelés a user mobilján.
Igen tudom, az egyik gyengíteni a másik erősíteni szeretné a "biztonságot", de ez az "egyik se" megoldás szerintem hibás, s az ok az, hogy -szerintem- alapvetően nem lett tisztázva mi a cél.
Valahogy úgy ahogy, az egyszeri példa írja:
Juszuf elér egy bizonyos kort, így az apja úgy dönt megmutatja neki a nagybetűs életet, összeülnek, tanácskoznak a barátaival, és eldöntik befizetnek neki egy kurvára aki majd.... Elmennek hát tanácskozni, mint legyenek a részletek. Esznek, isznak vitatkoznak, aztán rájönnek a kurva drága, meg a rászánt pénz egy részét már el is ették, itták .......szóval marad a kecske. Juszufot persze nem kérdezték, idővel kiderül, hogy a kecskét** is Juszufnak kell majd fizetni. Ezért aztán Juszuf nem boldog, a "Vének"meg csodálkoznak miért, hisz ők csak jót akartak.
*Egy mindenre is használt, ki tudja mióta feltört, mobiltelefon, a biztonságos használatára alkalmatlan userrel egyetemben.
** frissítések miatt idővel jelentkező frissebb szoftver verzió igény miatti új telefon vásárlás.
A Ruszin Zsoltot meg a könyvelős bandáját nem hoznám ide, nekik az a bajuk, hogy ezekkel a megoldásokkal (főleg a DÁP-pal ugye), vég a jóvilágnak, hogy az ügyfél userével jelszavával lépkedjenek be.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
A Ruszin Zsoltot azért érdemes idehozni, mert mint látszik képesek megbuktatni (felhígítani )az egészet. És akkor úgy jártunk, hogy elköltöttünk egy csomó pénzt, és nem történik semmi. (Juszufnak marad a marokmarcsa :))
Ahelyett, hogy az elején leülnek vele és megbeszélik mi legyen és hogy legyen. Az egésznek a fő közönsége az a másfél millió elektronikus akármire kötelezett user, akiknek jelentős része a Ruszin Zsolt által képviselt könyvelőkön keresztül kommunikál az állambácsival. A velük történő előzetes egyeztetést kihagyni óriási hiba volt. (Juszufot nem kérdezte senki)
Van egy érzésem, hogy ezért még fejek fognak hullani. Másfél millió embert (jó, felét) nem célszerű feleslegesen megharagítani. Ezt írtam a DÁP-os topikban is. Ott le lettem baszva lmo -által
" úgy beszélsz a dáp-ról, mint valami kötelező dologról, " igen, másfél millió embernek kötelező. (csöndben jegyzem meg, ezek mind szavazásra jogosult állampolgárok. Ovisok, akik nem szavaznak, nem elektronikus ügyintézésre kötelezettek)
Tök mindegy mi a bajuk, sok embert képviselnek, "bajukat" figyelembe kellene venni. Megoldást keresni rá.
Akik a jogkövetés helyett trükközéssel használják az online felületet, azokkal nem igazán szabad egyezkedni - a jogkövető magatartást ki kell kényszeríteni, nem pedig a teljes rendszer biztonságát keresztbefosni. Ha nem tetszik nekik, hogy ahhoz, hogy jogszerűen járjanak el, nem elég az identitás lemásolása, akkor menjenek el kapálni vagy akkumulátorgyárba szalag mellé biorobotnak.
Azert lehetne ertelmesen is szabalyozni, illetve infrastrukturat biztositani hozza. Ez persze szaktudas, ido es penz. Tokeletes sosem lesz, valaki mindig dunnyog, de nem mindegy a munkapont.
A lakotelepen, ahova szulettem, faterom szerint ugy epitettek a jardakat, ahogy az emberek kozlekedtek (igy egy evig sarban maszkalhattak inkabb). De valahogy megiscsak gyozott az esztetika a tervezo/kivitelezo fejeben (gy.k. jobban tudta, vagy elveszett a masik vonalzo), es sikerult derekszogre huzni a vonalakat. Hat, a sok paraszt tovabbra is 45 fokban roviditett a fuvon keresztul! Aztan tarsadalmi munkaban (lett okosba betonkocka) epult par extra jarda. Persze taposoaknakat is telepithetett volna a varosi tanacs...
Vicces hogy jogkövetésről beszélsz, mikor a feladattal megbízott a törvényben előírt határidőket nem tartja be. Hány hónapja kellene kész lennie a nehezményezett funkcióknak? Most mondjam, hogy akik nem végezték el időben a feladataikat azok " menjenek el kapálni vagy akkumulátorgyárba szalag mellé biorobotnak". De nem mondom, mert ezzel a stílussal a kapálás után gaz maradna meg, mert annak szebb a virága és neki az jobban tetszik.
Honnan tudod, hogy nincs e-aláírás a DÁP-ban? De jure van, élesedett a funkció, csak épp nem mindenkinek. Az AVDH-t üzemeltető entitás nem tehette meg, hogy jogellenes módon tovább üzemelteti a rendszert, nem volt abban a helyzetben, hogy mérlegeljen.
A fejlesztőket meg tessék perelni, hogy neked x károd származott abból, hogy a DÁP-ban neked nem volt elérhető az e-aláírás funkció, és ezt semmilyen más módon(!) nem tudtad megoldani. Sok sikert hozzá.
Mivel törvényt sértettek, sértenek, nem nekem kellene perelni, ha nem az ügyészségnek hivatalból feljelentést tenni.
Amúgy meg ez a "ma süt a nap, de csak az okosak látják" magyarázkodás elég szánalmas. A törvény -most ezért nem fogom megnézni, de úgy emlékszem- nem tartalmaz olyan kitételt, hogy csak a kivételes felhasználóknak fog elérhető lenni a meghatározott időponttól.
Ruszin úr valószínűleg nagy nyilvánosság előtt nem merte volna kijelenteni, hogy nincs, ha van. Többek között ezt nehezményezte, csak nem minden mondandóját idéztem. Azt,hogy törvény szerint megszüntettek valamit, mert a törvény szerint több hónapja kellene lenni a másiknak, de az nincs. Még egyszer, ez nem fejlesztői hiba, illetve csak olyan minőségben, hogy nem informálták a megbízót, hogy nem lesznek kész, szóval módosítani kéne a megszűnésről szóló törvényt.
Hogy ez miért nem történt arról vannak tippjeim.
Mondjuk nem értem, hogy az nekik miért volt jó, hogy nyilván kell tartani az összes ügyfelük usernevét/jelszavát. Meghatalmazással meg csak a sajátját.
Mert a sok balfasz kiadja a munkát nevenincs tanoncok tucatjainak, akik havonta cserélődnek és nekik nem fogja odaadni a saját ügyfélkapus jelszavát (amire meghatalmazása van az ügyfelaitől), mert az veszélyes. Mehet is a jó kurva anyjába.
Ezeknek semmi nem lesz jó, amig nem tudja az eddig követett security-nigtmare-t folytatni.
Aki meg nem érti, hogy ehhez képest akár a TOTP, hátmég a DÁP mekkora előrelépés, az nyilván teljesen fogalmatlan a témában.
Oké, ezt el tudom képzelni, hogy egy könyvelőirodában ez probléma, ekkor viszont valami csoportkezelés-szerű dolgot kéne a bevallási rendszerbe tenni, mert valós igény, hogy a vállalkozó ez esetben a könyvelőirodának adjon jogot a bevallásai elkészítésére. Ezen a DÁP se segít, csak tovább rontja a helyzetet.
Mármint én Kispista fogom meghatalmazni a havonta cserélődő kisiskolásokat vagy esetleg arra gondolsz, hogy az én általam megadott engedélyt fogja a könyvelő tovább delegálni minden jöttment hülyének a tudtom nélkül? Mert igazából egyik sem nagyon tetszik.
Kifejtenéd mindezen a helyzeten a dáp hogyan ront?
"Kifejtenéd mindezen a helyzeten a dáp hogyan ront?"
Úgy, hogy eddig az usernév/jelszó birtokában teljes identitás ott volt a könyvelőnél, illetve a TOTP esetén meg a shared secret és a usernév/jelszó "jár így", viszont a DÁP esetén egy eszköz - egy identitás (sajnos nem oda-vissza érvényes, azaz egy személyhez ha minden igaz, tartozhat több eszköz is), azaz vagy vesznek annyi telefont, amennyi ügyfél van, _és_ a digitális okmányt használják jogszerűtlen módon, vagy marad a törvényes mód, azaz a megfelelő meghatalmazás megadása adott ügykörre.
"a helyzeten a dáp hogyan ront?"
...
"vagy marad a törvényes mód, azaz a megfelelő meghatalmazás megadása adott ügykörre."
Akkor leforditom: nem ront, hanem segit.
De azért türelmesen, huszadjára is megkérdezem: aki tényleg segghülye és biankó csekket akar adni a balfasz könyelőjének (és az ő gyakornok hülyéinek, akiknek előbbi továbbpasszolja a munkát) rábizza kb. mindenét, az orovosi adataival egyetemben, tehát továbbra is (jogszerűtlenül) oda akarja adni neki adni a saját belépési adatait, azt miért nem adja oda az ügyfélkapu+ adatait? Mi köze ennek a dáp-hoz?
Tehát hogyan is rontott a helyzetet a dáp? Sehogyan.
"Tehát hogyan is rontott a helyzetet a dáp? Sehogyan."
Pontosan. aki se&&hülye könyvelő és/vagy ügyfél, annak copacs, de azok lesznek szívesek a rúdaszpirint torokra venni - mert megérdemlik. :-D A többi, értelmes embernek meg nem ront a helyzetén.
Az üfk+ _is_ ki lesz vezetve, ergo vagy DÁP, vagy semmi - jelenleg ez a roadmap, ha jól dekódoltam az eddigi infókat...
Miért akarják kivezetni az Ügyfélkapu+-t? Határozottan megnyugtatták a lakosságot, hogy nem lesz kivezetve 2025 végén. Jó, valóban semmit sem nyilatkoztak arról, hogy mi lesz utána.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Neked az irodának, mint cégnek kellene meghatalmazást adnod (jogi személy? vagy mi a megfelelő terminus technicus), nem az egyes embereknek, akik ott dolgoznak. Nem tudom, hogy erre fel van-e készítve az állami rendszer.
A DÁP az úgy ront, hogy az eddigi jelszómegosztás helyett sokkal nagyobb hekk kell hozzá, vagy pedig magadnak töltöd fel a bevallásokat.
Hát túl nagy hack nem kell az ük+ -hoz. És igen az lenne a logikus, ha a vállalkozó/cég/adózó meghatalmazná a könyvelőt mint jogi személyt ő pedig meghatalmazná a dolgozóit. És azoknak is be tudná állítani, hogy kinek milyen jogosultság kell. A táppénz ügyeket nem kell látnia az áfa bevallást készítőnek stb..
Az nagyon szomorú ha erre nem lett felkészítve a rendszer, el sem akarom hinni.
Azok az emberek (nevenincs gyakornokok) egyáltalán nem dolgoznak hivatalosan ott, igy hiába is adnál meghatalmazást az irodának.
És akkor neked is még egyszer: a dáp nem vette el a lehetőséget a baromállatoktól, hogy a több éve létező ÜK+ belépési adaikat továbbra is megosszák a könyvelőjükkel és a hetente cserélődő gyakornokokkal.
De ha elvenné, akkor sem rontana a helyzeteten az (illegális) jelszómegosztás gátolásával, hanem segitené a normális működés felé terelni a komplett hülyéket.
DÁP, mint mobilapp, és az ÜK+, mint TOTP két különböző dolog.
Éppen ezért állok értetlenül, amikor valaki azt mondja a dáp "erőltetése" korlátozza a szerencsétlen hülyéket, ill. ebben a szálban a dáp tovább rontotta a problémát. Hogy rontott volna tovább bármit, amikor - mint emlited is - különbözik az ÜK+-tól. Akinek az kell, az nyugodtan használja azt.
De nem az van, hogyha egyszer beregisztráltál DÁP-ra, akkor ÜK+ már nem megy?
Nekem van mindkettő, működnek egyszerre.
Ha meg nem menne, akkor sem érinti azokat akik hülyék akarnak lenni (könyvelőnek átadás), nekik nem lesz dáp-juk.
Most még. De a törvényben alapvetően az van, hogy akinek van DÁP, annak nincs ÜF+, de 2025-ben ez a rész még nem érvényes.
Erről szólt a második bekezdésem. HA ez igy lesz és valaki hülye akar lenni, akkor majd nem használ dáp-ot.
Amúgy lenne benne logika, hogy bevezessék, hiszen jóval nagyobb biztonságot ad a dáp, mint az ÜF+ igy érdemes lehet letiltani a user kevésbé biztonságos bejelentkezési módjait.
És a emailes ellenőrző kódban mi a logika? Itt többen írták, hogy az elég kérdőjelesen 2FA.
Szóval a törvényben leírt "b) emelt szintű kétfaktoros azonosítást biztosító ügyfélkapu." elég necces. Lehet még a törvényt is módosítani kell. Ezek szerint nem csak az abban lévő határidők miatt, elkerülendő a jogsértő állapotot. Persze ahogy elnézem, a jogkövetés itt csak zeller magánheppje, és az is csak a könyvelőkre vonatkozik. :)
Mint írtam, jogilag működik a DÁP-ban az elektronikus aláírás funkció. Az, hogy nem mindenkinek, azt explicit előírta a jogszabály? Na ugye, hogy ugye...
Az, hogy más identitásával lépnek be/használják a magyarorszagponthu-s szolgáltatásokat, az bizony btk.-s cselekménynek is tekinthető(!), egy szolgáltatás bevezetésében felmerült késedelem meg azért nem annyira az...
Ahogy a Nessy is létezik jogilag. Aki ezt kitalálta, attól megkérdezném, szerinte mit jelent az hogy jogilag működik. Jogilag felkérték Uri Geller-t és ő azt mondta "muködj! " és azóta jogilag működik.?
Persze minden jogszabály úgy kezdődik, hogy csak az okosakra érvényes. Ezért is nem tartják be -nem jogkövetők- a könyvelők. Arról nem beszélve hogy szeptember 1 és mostani okos kijelentés, hogy jogilag működik, között több mint 3 hónap telt el. Ha sokáig szajkózod ezt, bizisten teszek egy állampolgári bejelentést az ügyészségen, ismeretlen tettes ellen a Dáp .(2023. évi CIII. ) törvény 119§ (1) d). pontjának megsértése miatt, aztán meglátjuk mi történik.
Ügyfélkapu+ on keresztül E-beadványon, csak hogy vicces legyen.
Tehetsz, de az amit bejelentesz nem bűntény, hanem mulasztásos törvénysértés, amit azt már kitárgyaltuk a DÁP-os témában szeptemberben. Valamint nem ismeretlen aki ezt elkövette, mert van kijelölt jogi személy. A probléma az, hogy a törvényi környezet, és a kinevezett szolgáltató alkalmatlanságára nincs szankció. Tudtommal, ez ügyben megnevezve a szolgáltatót történt bejelentés. Kb lerázza magáról majd az ügyészség.
OK. Legalább tudjuk. De (törvény megsértést írtam én is, nem bűntényt) én nekem, mint egyszerű állampolgárnak, miért kell azt tudnom, ki az elkövető? Persze az ügyészség nem fog sokat "nyomozni" hogy megtudja.
Hát akkor csak várni kell .
Nem kell tudnod, de számomra nehezen elképzelhető, hogy tudsz írni egy beadványt amivel foglalkoznak, ha nem ismered a törvényi környezetet. A szolgáltató törvényi erejű rendeletben van megnevezve, azt illene ismerned, mielőtt ezt megírod, mert abban más is van 320/2024 :) hátha látsz majd érdekeset ott. Csak írogatni meg l'art pour l'art.
Ja a Polt Péter vezette ügyészség kapkodva fogja ösztökélni a kötelezettet, hogy szüntesse meg a törvénysértést :) Főleg, hogy nincs szankció.
nekem is m1 mind2, de azt olvastam csak ev vegeig, utana akinek van DAP az elfelejtheti a +-t
Valószínűleg véleményed stílusának köszönhető (de inkább annak, hogy a fejlesztők is így gondolkodtak) a reakció és később az eredmény. Se TOTP, se DÁP, hanem emailes elfogadó kód. Meg egy csomó feleslegesen kidobott pénz.
Mennyivel egyszerűbb lett volna előtte egyeztetni, megállapodni, majd ha mégis sír valaki utólag, azt mondani, hogy pofa súlyba, megegyeztünk alá is írtad.
De az demagógia, hogy a fejlesztés előtt megismerjük a célközönség véleményét, felhasználási stílusát, egyáltalán milyen, mekkora nagyságú csoportok, milyen igényekkel. Persze, ez nem könnyű feladat. Mennyivel könnyebb az "Ezeknek semmi nem lesz jó," felkiáltással azt csinálni, amiről mi úgy gondoljuk jó lesz. Mi vagyunk az okosak, eldöntöttük ez lesz, eszi nem eszi nem kap mást.
Aztán jön a valóság, hogy ha sokan nem eszik, jöhet az újratervezés. Mondjuk ez is egyfejlesztési módszer, de kíváncsi lennék, egy piaci alapú appnál meddig működne. Mert így, hogy állambácsi kifizeti az újratervezést, úr nem nézi alapon. Így könnyű.
A célközönség véleménye az, hogy legyen olyan második faktor, amit tetszőleges számú emberük elérhet, hazsnálhat, amivel n dolgozójuk tud m ügyfél nevében bármit is csinálni - mert nekik az a kényelmes.
Ezzel az e-mailes bacakodással az lesz, hogy beregisztráltatják az ügyfeleknek a 2. faktornak a cegnev+ugyfel kukac gémélpontkom címet, ami egyébként a cegnevkukac gémélpontkom-ra esik be, és ahova az összes fostos dolgozójuknak bejárása van, annak is, aki már 1000 éve nen is dolgozik ott, mert ugye a fiókon jelszót cserélni azt nem... Mert az nem kényelmes...
A biztonság az nem a kényelemről szól...
Honnan tudod, megkérdezted, vagy csak ez olyan "basszátok meg a porszívótokat" önhergelés?
A könyvelőcéges baromnak pont az a hasfájása, hogy nem tudnak bármelyik ügyfelük identitását használva dolgozni, ha az egy olyan második faktorhoz van kötve, amihez egy identitás - egy mobiltelefon alapon külön eszköz szükséges - nekik az kell, hogy bármelyik számkuakcuk bármelyik ügyfelük nevében el tudjon járni az eddigihez hasonló egyszerű és baromira sz@r módon...
Nem ennyire egyszerű a helyzet.
Egy példa:
Ha 100 ügyfél téged meghatalmaz (a te telefonod lesz a 2. faktor) akit könyvelsz, akkor mind a száz minden értesítése beesik a tárhelyedre, de nem igazán beazonosíthatóan (nem elég informatív levél tárgy). Ha megnyitod (ami ugye kell, hogy megtudd mi érkezett), akkor kézbesített. Ami rossz vicc, ha egy hosszú hétvége előtt Csütörtök du. megnyitsz egy NAV üzenetet amire a a határidő három nap, tehát 72 óra, mert a NAV nem foglalkozik a munkanapokkal. Hogy is fogod teljesíteni? És ha nem hosszú a hétvége, de péntek du. nyitod meg, akkor is vélhetően ki fogsz futni a határidőből ami pénzbe (bünti jár) kerül. Hogy mégy el 2 hét szabadságra (ja hogy ott hagyod a telefont és használja boldog/boldogtalan. vagy teríted a "titkot" ami a 2 faktor előállításához kell.
Mind ez azért, mert a NAV 3 napot és nem 3 munkanapot ad. -- meséli egy könyvelő.
Mesélt mást is. Lenne itt mit rendbe tenni. Mert annak lemodellezése, leképzése sem sikerült, hogy a magánszemély és a jogi személy az nem ugyan az, és egy jogi személyben több magánszemély kell(het), hogy ügyeket intézzen.
Ja értem, a ios és androidos telefonok rettentően nem biztonságosak, viszont a lopott, crackelt, összetákolt windows-ok, na azok aztán nagyon biztonságosak...
Az erőltetést az idézett baromsággal sem sikerült alátámasztanod. Azt irod van másfél millió ember, aki e-ügyintézésre kötelezett, aminek a fele szellemi fogyatékos a másik fele meg "nem akarja". (a maradék 750.000 embernek semmi gondja a rendszerrel)
1. Akkor menjen kapálni, alkalmatlan a munkájának elvégzésére.
2. Hogy jön mindez a DÁP "erőltetéséhez"? E-ügyintézésre kötelezett. Az nem csak a DÁP, ott van az ügyfélkapu+ is, ami a FUD-dal ellentétben, nem szűnt meg.
Hogy a még ki sem jött, senki által nem ismert működésű, dáp-os e-aláirásról milyen lázálmaid vannak, azzal továbbra sem kivánok foglalkozni. Egyelőre arról tudunk beszélni, ami kijött és működik. Ügyfélkapu és közszolgáltatókhoz való belépés, ill. rendőri igazoltatás. Ezek sokkal biztonságosabbak és kényelmesebbek dáp-pal és jól is működnek.
Ezzel csak igazoltad a fent írtak igazságát. Igazi "szolgáltató" állam hozzáállás.
Jelenleg _sem_ szabad más identitásával bejelentkezni a magyaroszagponthu-ra és az ott elérhető szolgáltatásokat igénybe venni. Aki nem óhajt jogkövetően eljárni, az tényleg takarodjon kapálni... (Ugye ha itt keresztbetosszák a jogkövetést a könyvelőcégek, akkor vajon a munkájuk során hányszor és milyen súlyosan teszik meg ugyanezt...? )
Látom továbbra is szajkózod a saját igazságodat, és nem zavar a valóság. Ahelyett, hogy elmentek volna kapálni, érvényesítették az erejüket, és kibulizták, az email-es verziót. Ha valóban szeretnéd elérni a biztonságos autentikációjú digitalizációt, esetleg, hogy megváltozzon az"odaadom az emailcímet meg a jelszót" módszer, nem kéne elgondolkozni, hogy ezzel a gondolkodásmóddal ezt nem fogod elérni. Ha célt akarsz érni máshogy kellene csinálni? Esetleg kommunikálni velük, időben, letéve sarokpontokat (már pedig az "odaadom az emailcímet meg a jelszót", továbbiakban nem fog működni), de hagyva nekik lehetőséget, a rendszer saját igényük szerinti apró módosítására. Időben. S mikor ez megtörtént, akkor nekiállni fejleszteni.
No, ma direkt rákérdeztem hogy ez most hogy működik. Van a könyvelő ügyfele. Ő a Magyarország.hu-ra belépve tud meghatalmazást adni a könyvelőnek, méghozzá nem csak bianó bármire, hanem adott területre (pl. csak könyveléshez kapcsolódó területhez). Ha a könyvelő belép a rendszerbe, akkor onnantól kezdve látja az ügyfele adott területhez tartozó adatait és ott műveleteket is tud végrehajtani.
Hamarosan kiderül, hogy hatalmas Nemzeti siker, hogy az elfelejtett jelszó ugyanoda esik be mint a 2fa auth kód a fiókhoz.
Itt (a ügyben siró könyvelők és sajnos itt a topicban is) olyan szintű műszaki/biztonságtechnikai analfabétizmus van, hogy ez esetben pont nem az ő teljesen agyament, security-nightmare működésükhöz kell igazitani egy állami, kritikus infra biztonságtecnikáját, hanem igenis be kell vezetni az industry standard technológiákat, akkor is, ha hülyéknek nem tetszik, mert nem tudják tovább művelni a hülyeségüket.
A meghatalmazás/delegálás lehetőségét kellene hozzájuk igazítani (adott vállalkozásnak is lehessen meghatalmazást adni, amelyet a vállalkozás felelős vezetője delegálhat a munkatársaira, mely delegálásért teljes egészében ő felel.), és természetesen aki ilyen munkakörben dolgozik, az fogadja el, hogy a 2. faktor az a DÁP - vagy, és ez sem lenne hülyeség: nem kivezetni az e-személyis azonosítást, legalább adott kör számára.
Ez szerintem két párhuzamos probléma.
Az egyik az, hogy hogyan authentikáljon a felhasználó. Jelenleg egy user/pass van, ehhez képest a TOTP, DÁP, minden is egy baromi nagy előrelépés.
A második probléma az authorizáció: az hogy a könyvelőknek támogatnia kell a könyvelőcég ügyfeleinek (továbbiakban ügyfél) munkáját, ehhez pedig arra van szükség hogy az ügyfél helyett különböző interakciókat hajtson végre az állammal. Az ügyfél azért fizeti a könyvelőt hogy ezt megcsinálja. Ezt jelenleg úgy oldják meg hogy az ügyfél megadja a felhasználónév/jelszavát!!! a könyvelőnek, aki igy el tud az adott személy helyett járni. Nyilván ez egy security rémálom.
A megoldás itt az hogy adott feladatra lehessen engedélyt adni, amit lehessen/ne lehessen delegálni, pont az általad leírt use-case-ek miatt. Innentől kezdve pedig loggolva legyen hogy ki és mit csinált, és ez látható kell legyen az ügyfele számára.
Az e-személyi szolgáltatás az égadta világon nem segít a történeten.
> úgy oldják meg hogy az ügyfél megadja a felhasználónév/jelszavát!
az az ugyfel hulye.
> megoldás itt az hogy adott feladatra lehessen engedélyt adni
lehet, mar legalabb 15 eve. mikor konyvelot valtottam az uj elem tolt egy nyomtatvanyt (akkor meg papiron) amin be lehetett X-elgetni milyen ugyekben adok neki meghatalmazast, es azota is o intezi az osszes adougyet, sose adtam meg senkinek a jelszavam.
a problema - amiket eddig olvastam - inkabb ez:
1. ma mar elektronikusan kell a meghatalmazast is benyujtani, ehhez sok (uj) ugyfel hulye, de ehhez eleg lenne 1x beirnia a konyvelo elott a jelszavat az beadja es kesz.
2. allitolag vannak olyan ugyek amire nem lehet meghatalmazast adni, de nekem 15 ev alatt nem volt ilyen amire keves lett volna
3. nem a konyveloceg hanem 1 szemely (pl a fokonyvelo) szamara adjak a meghatalmazast, es o nem tudja tovabb delegalni a tobbi konyvelonek, igy igazabol a fokonyvelo jelszavat/kodjat (es nem az ugyfeleket) hasznalja mindenki a konyveloirodaban...
Most is van meghatalmazas funkcio a konyveloknek. Egy hibaja van, hogy megha ceget hatalmazol meg, ott is csak a vezetonek ad erre jogot, nem pedig a ceg mint jogi entitas kap (aki hozza tudna arni ehhez a dolgozoit). Ez a hiba amit javitani kene, de a konyvelok szervezete se ezt nyomja…
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Egyetértek, pontosan ez a hiba. Ugyanakkor azt is érdemes látni hogy ennek a megoldása nagyon bonyolult (lenne).
Nem csak a fejlesztés hanem az üzemeltetés is. Nem csak a konkrét kiszolgálás (x-nek van-e y-hoz joga) hanem a folyamatos karbantartás is. Én láttam (bankban) ilyen rendszert, irdatlan pénzbe kerül.
Aki azt mondja hogy "ez csak egy egyszerű LDAP" az még nem látott igazán komplex követelményeket.
Arról nem is beszélve hogy itt az átlag-marika felhasználónak kellene értenie hogy mit csinál és ez az igazi megugorhatatlan probléma.
Gábriel Ákos
A nav elvileg tudja, hogy adott cegnel ki dolgozik. Kene csak egy tovabbdelegalasi lehetoseg, ahol beallitja a főkonyvelo vagy az ugyvezeto, hogy a ceg altal megkapott y jogot z alkalmazott hasznalhatja.
(kerdes amugy ez hany konyvelot erint, tapasztalatom szerint a legtobb konyvelo one-man-show)
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
> a legtobb konyvelo one-man-show
vagy ha nem is, akkor is a jottment gyakornokok/idenymunkasok max adatrogzitest vegeznek, a bevallasokat nem ok adjak be...
Közben rákérdeztem és igen, ez már meg van oldva.
Valamelyik posztomban írtam, én szerintem jó megoldás lenne, hogy biztonság szempontjából (és ennek következtében elvégezhető beavatkozások szintjében) különbséget kellene tenni, Pisti bácsi, zeller(és ez nem személyeskedés, hanem hozzáértési szint megjelölés), marikanéni könyvelő, és X és Z könyvelő iroda aki xyz (három számjegyű) identitásnak intézi a könyvelést. Pista bácsinak lehet elég az emailes ellenőrő kód. Marika néninek a DÁP (ha a magyarországi adószabályokat megtudta tanulni, a dápot is meg fogja, főleg ha valaki megmutatja neki, elvégre adóügyi oktatás is rendszeresen van, be kell iktatni egy dápost is.)
Nagyobb cégre meg (legyen ez egy feldobott liba) kiállítani Könyvelő* kártyát, mellé olvasót, és kötelező, csak egy feladatra használható hardvert (számítógépet) amit lehetne mondjuk az IDOMsoftól bérelni ;) {hogy a fülemüle is tudjon énekelni.} A könyvelő kártyát csak vizsga után lehetne kapni. És rendszeres vizsgákon megújítani.
*Ilyen már régóta működik a közlekedésben, Bizonyos méretű teherautó vezetéséhez, nem elég a jogsi, hanem úgynevezett "gki"kártya kell, fényképes, chippes, rendszeres vizsgán kell megújítani, ezt dugja be tachográfba, ami nem csak a teherautó memóriájába rögzíti minden lépését, de az újabbaknál megy felhőbe is. Szóval csak azt ne mondjátok, hogy sofőrök tábora, intelligensebb mint a könyvelőké.
Jó, tudom, ezt is írta valaki," tudjátok mennyi pénz ez"?
Nos, tudjuk mennyi pénz ment el eddig dáp-ra?
Igen, mint a juszuf történetből tudjuk, a kurva drága, a kecske meg olcsóbb, de azért gondolom** van különbség.
**kecskével még nem próbáltam, ezért csak gondolom, nincs összehasonlítási alap.
A mobilon való digitális aláírás biztonságosan megvalósítható, ennek a hogyanjára van külön szabvány, amit a magyar törvény is előír. A hozzá kapcsolódó security protection profile elérhető a következő oldalról:
https://www.commoncriteriaportal.org/files/ppfiles/anssi-cc-pp-2018_02f…
Az az 500 ezer ember, akire hivatkoznak, azok lényegében funkcionális analfabéták. Én nem hittem hogy ilyen van, amig ezt nem tapasztaltam. Egy 5 rublikás formanyomtatványt SE tudnak kitölteni.
Mondom én! Le kell cserélni az ország lakosságát! (S most átmegyek demagógba. Ide nekünk párszázezer afgán, szír agysebészt! vagy kölcsönzünk átlag 120-as IQ-jú észteket, mert náluk zeller szerint minden szuperül működik )
Viccet félre téve, ezt írom már elég sok posztomban. Semmit nem szabad úgy bevezetni, hogy nem méred fel a célközönség erőforrásait(mind fizikai mind szellemi), nem próbálod vele megértetni, a veszélyeket és a várható előnyöket, nem nyered meg az "ügynek". Erővel csak a diktatúrában működik, s sokszor ott is ki derül, hogy arra az ügyre, amire épp használni akarják, a rendelkezésre álló erő kevés. Ha egy elefántot fel akarsz juttatni a hegy tetejére, a legrosszabb módszer ha azt mondod neki, hogy "repülj !". És az se sokkal jobb, ha elkezded repülni tanítani.
És ebben a digitális állampolgárság HU verziójában a gond az volt, se az erőforrás felmérés, se a rendes kommunikáció nem történt meg. És pl. az se, hogy a kommunikáció során egyértelművé tegyék, hogy a könyvelési szokások alapvető megváltoztatása az új rendszer egyik legfontosabb prioritása. Hogy az egy dolog, hogy a polgár meghatalmazhat könyvelőt, de meg is fogja akadályozni, hogy a könyvelő xy polgár nevével (és nem nevében) használja a rendszert. S erre készüljön fel.
Az a kérdés is felmerült, hogy ezek a csúhnya könvvelők miért szeretnek xy email címet és jelszót begyűjtve külön-külön belépni a rendszerbe. Én e témában más véleményen vagyok. Legalábbis a kis könyvelő cégek és "marikanéni a könyvelő" esetében. Az egyik az adózás, nyilván be van jelentve mint könyvelő, de biztos nem minden ügyfél publikus a NAV felé, így meg az lenne. A másik s talán -de nem biztos- ez a fontosabb, a felelősség kérdés. Ha valamit nem úgy csinál, mint ahogy kéne (akár tudatlanságból akár szándékosan) az egyik esetben az ügyfelével kerül szembe, a másik esetben a NAV-val. Gondolom egyértelmű, melyik a kellemetlenebb eset.
Szóba került itt az is, hogy nincs baj, az emailes ellenőrző kód is sokkal jobb mint a sima email, jelszó kombó. Ne vicceljünk már!
Volt egy cél, elköltöttünk rá egy csomó pénzt, s miután csak a töredéke valósul meg, azzal nyugtatjuk magunkat, hogy még mindig jobb, mintha nem csináltuk volna semmit.
Ha a hülyékre, a tanulni nem akarókra, a biztonság helyett a maximális kényelemre szavazókra hallgatna a világ, szerintem még most is barlangban lakna az emberiség...
De így hogy nem akar, marad az emailes ellenőrzőkód, még a könyvelőknek is. És ne a könyvelőket szídd, ők azt csinálták ami az ő pozíciójuk alapján, helyes, amit kell.
A projekt előkészítők nem tették meg ezt. Azt hitték erőből menni fog, tévedtek. Van ilyen.
Pont a történelem mutatja, hogy nagyon sok olyan dolog van, ami idejekorán (látszik, még ilyen szó is van) jelent meg, és el is bukott.
Látom még mindig nem érted(pedig már párszor leírtam), én a mellett vagyok, hogy ez a "digitális állampolgárság" megvalósuljon, ami alatt persze sokan sokfélét értenek. De én úgy gondolom, ahhoz hogy ezt a nép elfogadja, vagyis elterjedjen, ahhoz legalábbis az elején, többféle biztonsági verzió, ennek megfelelően, többféle hozzáférési szint (erre például még próbálkozás sincs) kellene, s például a könyvelőkkel kapcsolatos dolgokat is megnyugtatóan rendezni kellene. Erről írtam. Azt én is érzem, tudom, hogy ez a Emailes 2FA ... nevezzük úgy egy lépés hátra. Mert most az összes "gizike könyvelő bt". megnyugszik (ezt fogja használni) és megy minden a régiben, a dápos app elterjedtsége meg lesz egy 10%. Ez a emailes biztonsági szint megfelelő lesz pisti bácsinak(korlátozott cselekvő képességgel)*, de nem jó a "gizike könyvelő bt". ügyfeleinek. Mert ezt fel(ki)használva pl. eladhatják a feje felől a házát is, akár.
*S majd pisti bácsival együtt ki kell hagyni halni, (úgy 10-15 év múlva).
" És ne a könyvelőket szídd, ők azt csinálták ami az ő pozíciójuk alapján, helyes, amit kell."
Nem, ők a számukra qrvakényelmes, a biztonságot telibeverő, az eddigi jogszerűtlen használatot továbbra is lehetővé tévő megoldást akarják.
Mondom: a könyvet ellő iroda beregisztrál egy gmail-es címet, meg hozzá n+1 alias-t, és arra kérik az üf.-et, hogy a 2. faktort erre az e-mail címre állítsa be. Aztán ez a fiók az irodán belül mindenkinek _is_ elérhető lesz, és onnantól kezdve megy minden a régi módon: a 2. faktort, ami birtoklás alapon kellene, hogy működjön (ide értve a totp secret "birtoklását" is (birtokolni: kizárólagosan felügyelni valamit)), kiváltják egy megosztott e-mail fiókkal, amiben a címzett alapján látszani fog, hogy melyik üf. nevében belépni szándékozó nyanyának kell az adott kódot bevésnie.
Az Üfk+ megkezdte, a DÁP pedig megoldotta (volna) azt, hogy adott identitással csak és kizárólag az a természetes személy jelentkezhessen be/annak a tevékeny hozzájárulására legyen szükség a belépéshez, akié az adott identitás.
Igen, van olyan, hogy meghatalmazás adott ügykörre, és igen, ha mancinéni kilép, akkor tőle el kell venni a meghatalmazást, és aki helyette lesz, annak meg megadni. (azaz a mancinéni által könyvelt ügyfeleket értesíteni kell arról, hogy mancinéni x dátummal kilépett (helyesebben ki fog lépni - kivéve, ha kirúgják, mert akkor "mától nincs" a jelzés az üf. felé) , és helyette bélanéni lesz a könyvelőjük, kéretik a régi meghatalmazást visszavonni, és az újat megtenni)
Igen, ez a könyvelőiroda HR-es területe számára egy eddig nem volt (pontosabban el nem végzett) feladat, amit a DÁP idővel mindenképp rájuk fog kényszeríteni.
Igen, van olyan, hogy meghatalmazás adott ügykörre, és igen, ha mancinéni kilép, akkor tőle el kell venni a meghatalmazást, és aki helyette lesz, annak meg megadni. (azaz a mancinéni által könyvelt ügyfeleket értesíteni kell arról, hogy mancinéni x dátummal kilépett (helyesebben ki fog lépni - kivéve, ha kirúgják, mert akkor "mától nincs" a jelzés az üf. felé) , és helyette bélanéni lesz a könyvelőjük, kéretik a régi meghatalmazást visszavonni, és az újat megtenni)
Ha én könyvelőirodát bíznék meg, leszarnám, hogy Manci néni vagy Béla bácsi (néni) készíti a bevallásaimat, így én az irodának szeretnék jogosultságot adni. Az, hogy házon belül meg ezt hogy intézik, az már az ő bajuk. Na ilyen van-e? Mert akkor hiába a DÁP vagy akármilyen szuperbiztonságos módszer, egyszerűen nem tudod megkerülni a bejelentkezésed kiadását.
Látom beakadt a lemez.
Azaz azt csinálják ami az ő szempontjukból* helyes. Ha az IZOMsoft(ha te könyvet ellőknek hívsz valakiket, én is poénkodhatok) nem izomból, hanem egy csomó (látszólag felesleges) tárgyalás után hozza ki a konszenzus eredményét.(ezt már ezerszer leírtam nem tudom miért kell még egyszer ) Majd rendezi a kinek adjunk felhatalmazást könyvelő iroda esetén kérdést. Majd oktatásokkal felkészíti a felhasználókat úgy, hogy amíg ez történik, mindkettő megy párhuzamosan. Akkor lehet? nem kellett volna bevezetni a emailes rendszert. Úgy hirtelen.
Ha a volna ott nem volna. Utoljára: miért szükséges a volna a szövegedben? Azért, mert akinek dolga lett volna, az nem végezte azt el, (meg úgy csendben : szépen el is késtek vele) így aztán lehet mutogatni, s mivel sokan mutogatnak, valaki odaszólt, hogy héhé, nem kéne ebből forradalmat csinálni, annyira ez nem fontos. Erre aztán lett email.
Persze, látom, ez történik. Jelenleg Könyvelők - IDOMsoft 1:0; Várom a következő gólokat.
Ezt mondom már sokadszor: ez "kényszerítéssel" nem fog menni. Le kell ülni. Közösen ki kell találni. Putyin tud kényszeríteni, a maffiózó tud kényszeríteni, még a CIA is. Az IDOMsoft nem. Főleg ha közben maga is törvényt sért.
* Vannak emberek akik meggyőződésből csinálnak olyat, ami számukra káros, de hogy ez tömeges lenne, arra ne számíts. A természetben minden a legalacsonyabb energia szintre törekszik, az ember is, így a könyvelő is.
Más identitását használni belépésre továbbra sem helyes, soha nem volt az, ellenben alapesetben a felhasználási feltételeket sérti meg, de akár btk.-s is lehet(!)
Ha tárgyalnak, és a könyvet ellő tehenek nem engednek, mert nekik a kényelem és a biztonság keresztebszarása a lényeg, akkor mi lesz? Ugyanolyanok, mint a downhill-es barmok - velük sem ül le tárgyalni senki, mert alapállásuk az, hogy ők keresztbef0ssák az összes előírást, és azt kéretik elfogadni zsinórmétékként. Na erre szokás "10^6 lófszt" válaszolni.
Ja, a DÁP és az üfk/üfk+ roadmap-ja nem mostanság került publikálásra...
A könyvelők problémájára az volna a megoldás, hogy a könyvelő a saját Ügyfélkapu identitásával lépne be, s lenne joga turkálni azokban az adatokban, amire fel van hatalmazva, de például a megbízójának végbéltükrözéséről szóló leletét azért ne olvasgathassa már!
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Bingo. Feltaláltad a meghatalmazást. Oh, wait... Ilyen már csillióezer éve van... :-P
Erre van lehetőség már most is (sőt, 10 éve is volt), de ha egy könyvelő cégről van szó, akkor is csak az egyes alkalmazottaknak tudsz meghatalmazást adni, ami elég életszerűtlen. És még senki nem írta, hogy cégnek is adhatsz meghatalmazást.
A kis-kozepes konyveloirodakban sem mindenki kuldozgeti be a dolgokat, jellemzoen a főnök az. De amugy meg, miert nem ossza meg a fonok a sajat ugyfelkapu belepeset a dolgozoival?
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Nem biztos, hogy ez olyan egyszerűen járható út. Igen, technikailag megoldható, hogy az ügyfél a második faktort a könyvelőhöz állítsa be. De ha az oda megy, akkor mit csinál a tisztelt ügyfél, ha saját maga szeretne ügyet intézni bármely más témakörben? Hacsak nem oldják meg, hogy az emailt megkapja az ügyfél is, akkor kicsit nehéz dolga lesz :)
Az adott ügykörre meghatalmazáshoz viszont kiváló az email második faktora, mert ez esetben az emailt nem mancikanéni emailjére kell állítani, hanem egy anonymous mailboxra, és ha mancinénit kirúgják, akkor visszavonják a mailbox elérését, és odaadják bélanéniek. Problem solved.
Tippre, az ilyen könyvelők ügyfelei nem használják amúgy az ügyfélkaput.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Pontosan, és azt sem értik, hogy az üfk/üfk+ hozzáférés átadásával gyakorlatilag egy paksaméta aláírt, üres A4-s papírt adott a könyvelőjének...
Továbbá lehessen DÁP desktop PC-n Linuxra (bármelyikre), Windows-ra, BSD-re, Solaris-ra, Unixra, CP/M-re, DOS-ra, kenyérpirítóra. Ne írják elő, hogy okostelefon kell és kész. Eleve ott van az, hogy ha nem áll módomban elfogadni a Google adatvédelmi szabályzatát, akkor hogyan tovább? Nem kötelezhetnek rá, mert az a szabad döntésem, hogy elfogadom vagy sem.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
NEM kötelező a DÁP használata, mert magánszemélyként nincs olyan ügykör, amit ne tudnál elintézni hagyományos bemenős-papírozós módon.
Az általad emlegetett eszközökön/környezetben hogyan biztosított az okmányhoz szükséges szintű adatvédelem és biztonság?
Ha nem hasznalom a dapot, attol meg nem kell papjrozni, a webes ugyfelkapu ugyanugy megy (sot, most csak az megy). Meg hat talan majd mindenre van anyk nyomtatvany, azt us lehet hasznalni.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Így van, csak valamiért nyilván meg fogják szüntetni az Ügyfélkapu+-t is.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ne bohóckodj már, ember! Ki ne találd, hogy az emberiség az elmúlt néhány tízezer évben nem is létezhetett, mert nem volt biztonságos! Amúgy az okostelefon éppen úgy egy számítógép, mint a PC-m. A lényeges különbség, hogy mindkét elterjedt operációs rendszere a világ legagresszívebb államának cége, ami nemzetbiztonsági kockázat. Na, ez biztonsági rés! Továbbá a telefont elszeparálták technikailag a felhasználójától, viszont minden személyes adat, hely, szenzorok adatai, kapcsolati hálója, a DÁP által egészségügyi adatai, érdeklődési köre, intim fotói azon a szutykon vannak, és teljességgel kiszolgáltatottá teszik az egyént. Az adatok fölött az USA rendelkezhet, míg az egyént porig alázzák ezzel, elveszik a személyiségét, szabadságát.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
"elköltöttünk rá egy csomó pénzt, s miután csak a töredéke valósul meg"
Fenét. A kitűzött cél megvalósult, nevezzük dáp-nak, messze a legbiztonságosabb belépést adja. Közben néhány agyhalott (0,1%) elkezdett sirni (további agyhalottak meg politikai okokból ehhez tapsolni) emiatt lehet, hogy be lesz vezetve egy gyengébb (de a korábbinál még mindig jóval fejlettebb) bejelentkezési mód IS. Ezt csak az agyhalottak fogják használni.
Az épeszű embereknek megvalósult a normális, biztonságos rendszer kifejlesztése, ők ezt fogják használni.
Lehet okostelefon nélkül Linuxon is? Érdekelne.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Lehet Linuxon olyan szinten védett tárolóelemet használni, mint Androidon? Ja, hogy nem? Akkor zaksőn, így jártál, ott nem lesz ilyen... Marad a TOTP (aztán ha elviszok a shared secret-et ne tessék sírni...), amíg lesz lehetőség üfk+ használatára.
Arról az Androidról beszélünk, amelyiket az Alphabet csinált, és az övéké a kvantumszámítógép is? Milyen vélt biztonságról beszélsz? Arról, ami nem is létezik.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Attol, hogy a postit cetlin a jelszavad a te monitorodra van ragasztva, azaz te birtoklod, meg nem jo. Ha a jelszavad masik felet egy kek cetlire firkalod ogorog nyelven, amit a fiokodba teszel, az mar egy picit jobb, de meg mindig nem birtoklas alapu.
Fel lehetne epiteni egy valos, birtoklasos rendszert, de ez igy nem az.
A sved BankId (itt a bankok toke lett tele az allami benazassal) sem igazi birtoklas alapu, de legalabb managelheto valamennyire a birtokolt hw eszkozok flotaja. Nyilvan megint telefonos es mindnefele PCs szoftverrol beszelunk vegul, tehat kb. halottnak a csok...
Ha a totp secret egy hw kulcsban (es a jol vedett allami szerveren) lenne, amelyet a kormanyablakos ugyinezo ad a kezedbe, az lehetne egy valos tobbfaktoros auth. alapja. A totp secretet itt sem szabadna tudnia senkinek, mert onnantol vege.
"állítólag januárban jön egy új feature, hogy email-t is lehet majd 2FA-re használni az Ügyfélkapun."
Előre megyünk nem hátra. Ja, de. (A hardvertokenes (e-személyi) azonosítást kidobjuk, a több példányban is elkészíthető TOTP-t, meg a szintén nem 1:1 megfeleltetést adó e-mailt bevezetjük... (Randomkönyvelő fog egy gmail-es címet, és az ügyfeleknek csinál hozzá alias-t, és azt adja meg a 2. faktorhoz...)
Legyünk őszinték, a hardvertokenes azonosításról a felhasználók 99.9%-ának fingja nincs hogy egyáltalán micsoda, szóval itt már projektszervezési kérdés hogy mennyi task van, mennyi erőforrás és melyiknek mi a prioritása.
Az emailes 2FA pedig meg még mindig jobb mint az hogy egyáltalán nem volt 2FA.
Megoldási javaslatom: bitwarden kliens és helyben hostolt vaultwarden.
Tudja szépen a TOTP-t, szinkronizálja a klienseket, böngészőből is teljes értékűen használható.
Egész cég password kezelését (TOTP-vel együtt) jogosulságokkal, mindennel bele lehet tuszkolni, enterprise cucc.
Gábriel Ákos
A VaultWarden-ben ki lehet kapcsolni a mentett jelszavak exportját (megértetni a felhasználóval, hogy a munkájához használt rendszerek jelszavait tárolja benne), vagy azért fizetni kell (én most a passbolt-tal szemezek)?
Javíts ki, de így nem egy helyen van az első és a második faktor?
És ha az I betűs telefonod folyamatosan szinkronizál az M betűs laptopoddal? Ha jól emlékszem pénzt már sikerült így lenyúlni.
Az uzenet sync nem csak ugy hoppa megtortenik, ha mar azt valaki idegen beallitha maganak, tulvagyunk par lepesen amit mind a user tolt el (kitudodott a jelszava, jovahagyta az idegen belepest, jovahagyta a sync bekapcsolasat idegen eszkozre)
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Ha a user nem tolna el semmit, annak a több milliárd forintnak csak a töredékét tudták volna meg szerezni, amit (most már) tavaly lenyúltak, csak Magyarországon. Gondolom a szomszédos országokban is hasonló a helyzet.
Néha azaz érzésem, hogy nem csak a szavazáshoz lenne szükség* bevezetni egy alkalmassági teszt kitöltését, de a mobil vásárláshoz** is.
* hogy ne " demagógiával tévesszék meg a szegény" demokratikus választáson részt vevő polgár agyát
**Digitális bankoláshoz, Dáphoz stb.
Az a helyzet, hogy az informatika fejlődése és hazánkban a törvénykezés általi erőltetése is gyorsabb, mint amilyen tempóban a népesség alkalmazkodni, megtanulni képes.
Az észtek meg tudták ugrani... Igaz., nekik kellett egy függetlenedés a Szu.-tól, és egy zsigeri utálat mindennel szemben, ami az államszövetségre emlékeztette őket.
az észtek milyen viszonyban vannak az EU-val? :)
Egy jól megállapított probléma félig megoldott probléma.
- Charles Kettering
Anno amikor függetlenné váltak, akkor vezették be az e-személyi jellegű rendszert, hogy mindenestől megszabaduljanak a Szu. "örökségétől".
2004. május 1. óta tagjai, hozzánk hasonlóan. Részei a schengeni övezetnek, és Euro a pénznemük. Egyébként jobb viszonyban, mint Magyarország :) Miért fontos ez a téma szempontjából?
Cseréld le az ország lakosait az észtekre!
1. Nem fog menni.
2. Még az is lehet akkor szembesülsz azzal, hogy ott is vannak gondok, csak a távolság meg a propaganda megszépíti.
Tehát a feladat: felmérni a célt, a lehetőségeket, mind erőforrás, mind a jelenleg működtetett rendszer(kik fogják használni, kik a legfontosabb felhasználók, milyen eltérő igények vannak) mind a célközönség felkészültsége stb.
Leülni megbeszélni a képviselőkkel, hogy mi az amit mindenképp meg kell csinálni, mi az amiben lehet kompromisszumot kötni, és meghallgatni, hátha vannak segítő ötleteik. Nem biztos, hogy akaratuk ellenére kell megcsinálni, lehet jobb lenne közösen.
Az eredményt nézve ezek közül nem történt meg szinte semmi. Se a DÁP készítő, se a legfontosabb felhasználó (a könyvelők szervezete) nem készült fel arra, hogy a jelenlegi eljárás rendet, hogy kell módosítani, hogy a célt elérjük, anélkül, hogy forradalom törne ki. A haragod, hogy a sok hülye miatt nem elérhető a szent cél, semmit nem ér. Mint tudjuk harag hatalom nélkül lóf@szt se ér. Persze, ha katonai diktátor lennél, működhetne a dolog úgy ahogy szeretnéd, de hálistennek nem vagy az. Ezért marad -hogy most utólag tűzetoltunk, majd utólag megpróbáljuk megtenni azt, amit előtte kellett volna. De most, hogy így már mindenki "idegbe van", sokkal nehezebb lesz, az idő is szorít, így borítékolható, hogy nagyon pocsék megoldás születik.
Igen. Ezt a "digitális" váltást fel lehetett volna használni arra, hogy a jelenleg működő khmm ... nem szerencsés könyvelő ügymenetet megváltoztassuk, de ez ukázra nem fog menni, a hatalom egy része náluk van, szóval megegyezésre törekvésre lett volna szükség. Én most, hogy mióta ezen a könyvelőzésen rugóztok, pár perc gondolkodás után, például felvetődött, hogy szerencsés dolog -e, hogy egy könyvelőt (és itt pl. azt is észre kellene venni, hogy ez a csapat nem homogén, vannak nagy irodák, aztán kisebbek amik khm .. nem mindig működnek teljesen jogkövetően, meg mancika nénik 10-20 ügyféllel. Szóval lehet, itt is különbséget kellene köztük tenni.) ugyanolyan rendszerrel ellátni, mint pista bácsit, aki csak az évente egyszer* jövő adótervezetét fogadja el benne, s fizeti be az adóját, meg ha nagyon kíváncsi, megnézi az EESZT, vagy egy tervezőt aki rajzokat akar hitelesíteni, hivatalos ügyek intézéséhez, pályázatokhoz heti rendszerességgel.
Szóval az az érzésem, hogy ebben az ügyben, főleg az előkészítés terén, nagyon sokan nem végezték el a dolgukat, s ezzel
1. Eljátszottak egy kínálkozó lehetőséget (talán ezzel okozták a legnagyobb kárt)
2. Komoly mennyiségű pénz égettek el.
3. Az egész digiális ügyintézés és persze kormányzati ügyintés hitelét (azt hogy ez tényleg az emberek érdeke) járatták le.
4. Nagyon sok idő, és plusz munka lesz míg eljut a rendszer oda, ahova már az első alkalommal el lehetett volna jutni, ha tényleg elvégzik a munkát.
Én nem kapálni, én kőbányába küldeném őket, pár hónapra.
Ja, úgy gondolom egyértelmű voltam, de azért itt leszögezem, ez nyilván nem a kóderek, fejlesztők sara, ők már egy kitűzött feladatott oldottak meg.
*Jó! Ha háza, autója van 2szer, 3 szor.
Lehet, hogy meg tudták az észtek. De mi zseniális forgóajtóban és kanyarban előzni akaró madzsarok vagymuk mik feleim ;(
Osz észt(et) osztunk, de ilyen madzsaros a sajátunk...
Pontosan így van.
Gábriel Ákos
Linuxon működik a numberstation nevű alkalmazás, most csináltam Ügyfélkapu+ regisztrációt és belépést vele.
Szerk.: Annyit érdemes tudni róla, hogy az elején kéri, hogy valahova és valahogyan tehesse a titkot, amíg azon ügyetlenkedik az ember, a háttérben maga az alkalmazás timeout-ol, és elszáll. Nem elegáns tőle, de semmi jelentősége, amikor már a titkot tudja honnan venni, akkor már jól működik.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ugyanakkor kérdezem hozzáértőket. Default beállításokat használva 6 számjegyű TOTP-t generál, és 30 s a timeout-ja. Jobban örülnék 1 perces timeout-nak. Újra tudom valahogy ezt csinálni? Úgy értem, vissza tudok oda jutni, hogy az Ügyfélkapu adja nekem a QR-kódot, illetve esetemben karaktersort?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Visszatudni vissza tudsz :)
ugyfelkapu.gov.hu->Ügyfélkapu+ beállítások->Beállítás másik eszközre
De abból sosem lesz egy perces, azaz a QR kódban az url-t, hogy legyen a végén &period=60 és egyből lesz 60 seces tokened. Az más kérdés, hogy szerintem az ügyfélkapu nem fogja megenni az ellenőrzőkódot. :P
Nekem a numberstation default mondott 30 s timeout-ot és 6 számjegy második faktoros jelszót, és ott van lehetőség állítani a timeout időt is, meg a számjegyek számát is. Ezek szerint ez véletlenül egyezik az IdomSoft implementációjával? Vagy ez egy kvázi szabvány, s a numberstation-t készítették fel az esetlegesen eltérő igényekre?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
30s az rfc igen.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Akkor jó, hogy nem konfiguráltam át.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
A túloldaltól függ, hogy mekkora időablakot/hány korábbi/későbbi(!) kódot hajlandó elfogadni, nem a kilens oldaltól. Ha a magyaroszagponthu rfc-szerint megy, akkor te hiába írod át másra nálad, az így generált jód vagy jó lesz, vagy sem (ha kilóg a szerver oldali időablakból, akkor nem lesz jó...)
Igen, már értem, mi történik.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Nyilván nem működne, mivel ezt szerver oldalon is módositani kellene hozzá.
De minek akarnál 1 perces ugrókódot, hiszen - mint fentebb már kifejtettem - a TOTP implementációk elfogadják a +-30 másodperccel eltolódott kódokat is. Tehát nyugodtan beadhatsz az ÜK+ -nak egy 55 mp-e generált, 30 mp-ként ugró (azaz már lejárt) kódot, el fogja fogadni.
hmm es tenyleg, most kiprobaltam egy 15 masodperce lejart koddal is beengedett
Az izgi, nálam (keepassxc) ahogy lefut a számláló, amilyen gyorsan csak tudom beírom(6 szám, szóval max2-3 másodperc), már nem fogadja el. Úgy tudok belépni, hogy úgy hagyom az ablakot, és mikor újat generál (és újra indul a hátralévő idő számláló), akkor kezdem el beírni. Így bőven beleférek, és be is enged.
A gépeden az idő az ugye valami rendes NTP-szerverhez van szinkron izélve? :-) Mert itt 10-20s eltérés már okozhat ilyet...
Mikor lekérdeztem a titkot előtte ntp sync, majd belépés előtt ntp sync. Szóval amit tudtam megtettem. Az lehet, hogy a szerver nem ntp idővel megy?
Mivel sokszor altatva van a gép, a boot-kori sync nem elegendő, ezt már többször tapasztaltam.
amúgy hu.pool.ntp.org
Nem lekérni kell, hanem szinkronban tartani. A "lekértem" az hogyan történik nálad? Biztos, hogy azonnal helyrehúzza a helyi időt?
mióta az ntpdate depreciated sntp -vel.
doas sntp hu.pool.ntp.org
majd közvetlen ezután (1-2 perc) ügyfélkapu+ és keepassxc
Elméletileg az sntp desktop szinten elmegy pontosságban.
Valószínűleg el van csúszva a lokális géped és a szerver között az idő. Ezzel hasonlítsd össze.
https://whattime.world/en/Budapest/
Nálam a keepasxc ki is tölti a totp mezőt, nem nekem kell írogatnom. Nem ügyfélkapu, ott még nem aktiváltam, hanem pl github.
Sziasztok,
ugyan már "megoldva" a topik, de hátha beleszaladok a pofonba.. :)) Van bármilyen megoldás, hogy adott ügyfélkapu+ accountot két eszközzel tudjak authentikálni? pl mobilos google/ms auth és egy pc-s totp.app böngészőben?
Persze, a shared secret-et kinyered az egyik eszközből és beimportálod a másikba.
köszönöm, tényleg faék egyszerű... thx! :)
Ez jó ötlet? Ha az egyiket ellopják, a törlőkóddal a saját másik eszközödet is kizárod.
Én próbáltam a hivatalos úton, másik shared secret-tel, de nem jött össze. Lehet, hogy IdomSoft bug, de nem kizárt, hogy én ügyetlenkedtem.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Egy usernévhez lehet egyszerre két jelszó? Na, a TOTP az olyan, mintha egyszerre akarnál két különböző érvényes jelszót hozzárendelni egy identitáshoz. Visszakérdezek: a balf...ágon kívül, miszerint nem tudod két TOTP eszközbe behúzni ugyanazt a shared secret-et (qr-kódot beolvasni két telefonnal egyszerre - oh, wait...), mi ennek az érdemi célja, előnye?
Higgadj már le, nincs okostelefonom, nincs bekamerázva a lakásom.
Akkor nézzük pontosabban:
1) Generáltatok vele egy titkot. Ezt titkosítva, sózva eltárolom két eszközön, amelyeken az authentikátor alkalmazás a titokból és az időbélyegből generálja a becsépelendő számok sorát. Ez azért nem jó, mert ha ellopják az egyik eszközt, a másikról törlöm a szerveren lévő titkot, nem csak a kleptomániást zártam ki, hanem magamat is.
2) Generálok vele egy titkot, eltárolom titkosítva, sózva a számítógépemen. Belépek, elmegyek oda, hogy új eszköz hozzáadása, generál másik titkot, új eszközön azt eltárolom titkosítva, sózva, mire az új eszközről nem fogadja el az authentikátor által generált kódot, noha van időszinkronja a gépnek. (Persze külön izgalmas, ha esetleg olyan triviális a hiba, hogy például az RTC-be local time lett írva, nem UTC, de szerintem mindenképp vissza tudja adni az oprendszer az UTC-t, szóval ez sem életszerű.) Ez nem működött, fogalmam sincs, hogy miért.
A 2-es eset alapján van értelme ugyanazon loginhez több TOTP-nek, mert több fizikai eszközről lehetne belépni.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
<fun fact>
PAM konfigba:
</fun fact>