A jelenlegi otthoni szerveremben egy Core 2 Quad (Q6600) CPU teljesít szolgálatot 12 GB memória társaságában. NAS funkciókat lát el, valamint Time Machine Server, Nextcloud, Home Assistant, Pi-hole fut rajta, időnként Rclone OneDrive-ra szinkronizálni. Jelenleg Gitlab is fut néhány runner-el, de folyamatban van gitlab.com-ra költözés, így csak a runner-ek maradnak majd. NFS-t leszámítva minden Docker container formájában fut Ubuntu-n.
Igazából, még mindig teszi a dolgát, de már 11 éves szegényke. Eddig egy alkalommal kellett tápot cserélni benne meghibásodás miatt, valamint HDD/SSD upgrade volt benne. Viszont, megelőzném a komolyabb problémákat, és lecserélném.
Jelenleg ezen a konfiguráción gondolkodom:
- Ház: be quiet! Pure Base 600 vagy SILENT BASE 601
- Táp: be quiet! Pure Power 12 M, 550W
- Alaplap: Asus PRIME B650M-K, AMD B650, Socket AM5, mATX
- Processzor: AMD Ryzen 5 7600 3.80GHz, Socket AM5
- Memória: 1x Kingston KSM52E42BD8KM-32HA, 32 GB, DDR5, 5200 MHz, ECC
- SSD: 1x SSD Kingston FURY Renegade Gen.4 1TB NVMe M.2.
- HDD: 4x Western Digital Red Plus 4TB SATA-III 5400 RPM 256MB
A leírások alapján a processzor és az alaplap is támogatja az ECC memóriát. A terv az, hogy ezen már egy Proxmox fog futni az SSD-ről, és abban bizonyos dolgok kulön VM/LXC-ben. Pl a NAS funkciókat egy TrueNAS CORE/SCALE látná el ZFS-en (passthrough-val megkapná a HHD-ket). Ezért is szeretném az ECC memóriát. Az alaplapnak 2 memória slotja van, így szükség esetén még bővíthető. Valószínüleg pluszba jön majd egy WireGuard szerver is, valamint egy K8s környezet egy új projektnek.
Valaki próbált már nem szerver komponensekkel ECC memóriát használni? Esetleg más tipp/javaslat?
Update 1:
Valószínüleg alaplapcsere lesz erre: ASRock B650M Pro RS.
A Ryzen 7600, valószínüleg, rendben lenne az eredeti alaplappal is, de ezen jobb a VRM. Valamint van 4 memória slotja, így a memória is cserélve lesz 2x16GB-ra. Avagy, ha elengedem az ECC-t, akkor 2x32GB...
Hozzászólások
Azt nézném meg, hogy az alaplap hivatalosan is támogatja-e a konkrét memória típust, mert ha nem, abból lehetnek problémák. Alternativa lehet hogy egy olyan boltban rendeled meg ahol pár ezer forintért össze is rakják az egészet, igy ha gond van, akkor nem neked kell foglalkoznod a cserével.
Az alaplap oldalán a KSM48E40BD8KM-32HM modell van listázva, de az csak 4800-as. Feltételezem, hogy akkor a másikat is támogatja. Bár, lehet, téves feltételezés, és biztosabb lenne ezt választani, még ha lassabb is. Nem valószínű, hogy észrevehető a különbség számomra.
Igen, azon gondolkodom, hogy olyan helyről rendeljem, ahol össze is rakják, még ha pár százalékkal drágább is lesz.
/off
ez az osszerakos temaban mi a tapasztalat? ha rossz a cucc akkor rendben cserelik, vagy mindenfele kamu indokkal probalnak kibujni a szerviz alol?
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
Gyakorlatilag bármelyik alkatrész lehet hibás/nem kompatibilis, ők ezt házon belül lerendezik, te már a működő gépet fogod megkapni, illetve ha nem megy valami akkor szólnak időben. IP..-nal és PC..-szel is jó tapasztalataim vannak ilyen téren.
Ha szabványos jedec módban tud 5200-at, akkor valsz simán megy. Abból szokott kavar lenni, ha csak az inteles xmp és amd expo profilok tartalmazzák a magasabb órajelet.
Nekem úgy rémlik, hogy ECC memória nem ECC alaplapban nem használja a hibajavítást, tehát teljesen felesleges ilyet venni bele. Egyébként lehet, hogy ezért kapni fogok, de otthoni köznyezetben nekem simán elvan a ZFS nem ECC ram-al. Nem nagyobb kockázat mint egyéb(nem checksum) fájlrendszerek használata nem ECC rammal.
Az alaplap technikai leírásában azt írja, hogy "ECC and Non-ECC, Un-buffered Memory".
Valamint itt is írta valaki, hogy hasonló ASUS PRIME B650 PLUS WIFI alaplap esetén működött neki az ECC: https://www.reddit.com/r/truenas/comments/10lqofy/ecc_support_for_am5_m…
Az ASUS AM4-es alaplapjai tudták az ECC-t, persze megfelelő memóriával ÉS procival. Mert a korábbi (nem Pro) G-s desktop processzorokban nem volt meg az ECC.
Igen, ezért is cseréltem le az eredetileg kinézett 8500G-t a 7600-asra.
Ennyiből kijön egy synology DS723+ bár az utolsó három tételt ugyanúgy meg kell vásárolnod bele és még marad üres helyed.
Hátránya, hogy nem upgradelhető, és a teljesítménye elmarad a mostanitól (ryzen 1600x, 2 mag, 4 szál. Nekem is NAS-ként fut a 923+ (ugyanaz, csak +2 bővítőhely van rajta) folyamatosan 4 lemezzel, 2ssd-vel, nincs a hardverrel bajom.
Én úgy látom, hogy 4 lemezzel és 1 SSD-vel akar dolgozni, ebbe csak kettő fér bele. És nem beszélve arról, hogy össze se mérhető a teljesítménye ennek a synology nasnak a ryzennel. Nem mellesleg szerintem jóval drágább is.
Jogos, akkor 923+
Gondolkodtam dedikált NAS-ban is, de árban szinte ugyanott van, viszont teljesítményben és bővíthetőségben elmarad. A fogyasztás annyira nem érdekel :}
Nekem azért lett NAS, mert nem zörög annyira és kicsi (kevesebbet is fogyaszt jóval, de látom, hogy az nem szempont) (DS224+ két 8TB Toshiba N300-zal és egy 16GB-os memória modullal). Ha meg kísérletezem, az megy DigitalOcean-nál azon a 1-2 hétvégén a hónapban, töredék áron, akár lényegesen nagyobb vason.
https://naszta.hu
Akkor már én is... én ezt a házat választottam, és nagyon nem bántam meg. ITX, de gondolom manapság is akad hozzá való alaplap.
Szimpatikus a ház, bár az ITX-es AM5-ös lapok elég drágák...
Imádom a Jonsbo házakat, én is sokáig szemezgettem vele. A videóból egy poén: "csak 126$ az alin...", azt nagyvonalúan elhallgatta, hogy a szállítási költség 104$ :-) (2'20-nál).
Viszont én mégis inkább az N2-t javasolnám, mivel azt nem kell szétszedni, ha diszket akarok cserélni.
Ha pedig esetleg mATX felé kacsingatnék (elvileg olcsóbbak a deszkák, és több a bővítési lehetőségük), akkor N4 vagy N5.
https://www.jonsbo.com/en/product/ComputerCase/NASMotherboardSeries.html
Érdemesebb lenne az 1x32GB helyett 2x16-ban gondolkodnod a dual channel miatt, valamint a Ryzen 7xxx sorozatoknál a 6000Mhz CL30 vagy 6400Mhz CL32 az a sweet pot, amivel a lehető legjobban muzsikálnak. Amire szerintem érdemes odafigyelni az a hűtés, mivel kicsi a hőátadó felület ezért jobban melegednek (Tjmax 95fok), nekem ugyan 7600x van, de elég sokat kellett foglalkozni vele mire viszonylag csendes és hűvös lett. Gondolom ez is szempont lenne egy otthoni szervernél.
A 6000 és 6400 az már tuning ennél, hivatalosan 5200-at támogat. A magasabbak lehet tuning profillos, magas feszültségű rammal mennének, már ha a proci bírja. Ecc-ből lehet nem jellemző ez.
Nem tudom, mennyit számit a dual channel. Ha bővíteni kell, körülményesebb a 2x16-ot cserélni 2x32-re, mint csak simán belerakni még egy 32-es modult. Az alaplap spec-jében azt írja, hogy 5200 fölött már OC, ami, gondolom, OverClock-ot jelent. Nem igazán szeretném azt. Ha melegedni fog, akkor a gyári hűtőt lecserélem majd valami combosabbra.
Miket állítottál, hogy csendesebb és hűvösebb legyen? Szívesen vennék pár tippet.
Amiket állítottam azt a következő linken találtam: https://prohardver.hu/tema/amd_ryzen_9_7_5_7600x_7700x_7900x_7950x_zen_… A topic összefoglalót érdemes átnézni, én PPT limitet állítottam, valamint egy kicsit kevesebb feszültséget adtam a magoknak. Ezzel sajnos kicsit többet kell foglalkozni, hogy az adott processzor mit is bír/szeret valójában. Memória kapcsán ami még eszembe jutott, hogy EXPO-s memória lenne az optimális, ami az XMP-hez hasonló AMD féle megoldás. Az 5200 vs 6000 kérdése kapcsán, esetleg kicsit olvass utána, hogy mik a tapasztalatok, általában a 6000-es kit-eket preferálják az emberek, de ahogy jónak látod :)
Single channellel saját magad szivatod meg. Lehet később hiába keresel még 1 100%-ban kompatibilis RAM-ot, nem lesz. A product number egyezés esetén se, mert pl. a gyártó megváltozott : pl. Samsungról => Hynixre.
Így-így. Ami ma a DDR memóriáknál megy, annál nagyobb szemétkupleráj nem nagyon van az IT iparban.
Teljesen megegyező part number. Teljesen megegyező időzítés számok. Aztán mégis más-más IC van a modulon, és így a konkrét elérhető sebesség is teljesen más lesz. Van, hogy a termék prospektusában szereplő értéket / sebességet sem lehet elérni, ha az XMP, v. EXPO kategóriába tartozik, nemhogy még annál is magasabbra tuningolni.
Válassz olyan alaplapot, amin 4 db memóriafoglalat van, ás máris megoldható a későbbi bővítés, ha most 2 x 16 GB-ot teszel bele.
https://www.asus.com/product-compare?ProductID=22370,23651&LevelId=moth…
A 4 foglalat feltöltése általában kompromisszumokkal jár. Bár ilyen felhasználásban nem akkora tragédia a kisebb órajel.
Le lesz cserélve az alaplap olyanra, amin van 4 memóriafoglalat, és 2x16GB kerül bele.
Zen 5 Ready AMD B650 Buying Guide, Top 5 Best B650 Boards, Cheapest AMD B650 Boards Tested, VRM Thermals: 100c+ Temps, lehet az Asus PRIME B650M-K VRM-je egy nagy rakás "kaki". Vegyél más mobot.
Van még pár szemétre való mobo : New AMD B650 Boards: Mostly CRAP! Budget B650 Roundup 2024 és van még ez a teszt : 56 AMD B650 Boards Tested, VRM Thermals
Köszönöm a videókat, megnézem őket.
Az ASRock B650M Pro RS. mobo nagyon jó választás szervernek.
19" házban nem gondolkoztál?
Nekem egy ehhez nagyon hasonló van: https://www.chieftec.eu/products-detail/101/UNC-410S-B-U3
Igaz, én azt akkoriban 5000 Ft körül vettem használtan, újonnan ki nem csengetném az árát.
Nem gondolkodtam olyanban. Megnézve az árát, azt hiszem, nem is fogok :}
Ha Proxmox-on passthrough-val szeretnél TrueNAS-t, akkor javalom tegyél bele egy külön HBA-t, és azt add át a VM-nek. Csak a diszkek átadása azért nem annyira natív mint az ember gondolná, mert a SATA kontroller a host-nál marad, ami miatt csak lesz egy virtuális réteg a HDD-k és a VM között.
Egy PERC H310 IT módban kb. 10 ezer, hozzá még 10 ezer egy SFF8087->4x SATA breakout kábel, és tökéletes lesz (ráadásul két kábellel összes 8 diszk mehet rá). Ennek 1x8 PCIe kivitelű-képességű slot kell. Nekem így fut ez a felállás, igaz, nem épített gépben hanem hasznát Dell szerverben (de ez szerintem nem igazán fontos működés szempontjából). Annyi a lényeg, hogy a H310-re legyen feltöltve az UEFI FW is ne csak a legacy, mert tippre az új alaplap vagy csak UEFI-t tud, vagy csak megtűrten legacy-t.
HDD-ből meg inkább Seagate IronWolf (nem kell a Pro, ha csak nem szeretnél több garit).
Memóriánál - ECC-vel, szerver felhasználásra - maradnék a standard frekvenciáknál és időzítéseknél, gyári kompat. listán lévőknél. Nem hiszem, hogy mérőprogramon kívül kiderülne a különbség. Ráadásul sok új AMD-s lapnál attól függ milyen max. frekit használhatsz még, hogy mennyi és milyen modul kerül bele. Asrock-nak van erre táblázata a saját lapjaihoz, gondolom Asus-nak is.
Ház meg inkább nagyobb legyen és jól szellőző, erős CPU-hoz, ha halk gépet szeretnél, és nem a halkságra szánod a keret nagyobbik részét.
Mekkora a különbség sebességben a Pass Through Disk és a Pass Throgh controller között ? Sose próbáltam.
Illetve mit szól a disk átadásához, truenas +zfs. ZFS-nél az a szabály, hog nativan lássa a host controllert, semmi raid, cache , köztes réteg.
https://blog.claryel.hu
Szerintem érdemi különbség nincs SATA 6 Gbps csatolós HDD esetén, normál használat mellett teljesítményben.
De mondjuk nagy terhelésnél már akár lehet is a köztes virtuális csatoló miatt. Sose méregettem, mert nem a diszk átadás a "támogatott" virtualizációs mód, így azt sose használtam. Meg, ha egy HBA-t használ, akkor megmarad az alaplapi SATA a hoszt OS-nek vagy akárminek, és még pluszba lehetőséget is nyer, mert tehet rá SAS-NLSAS diszket is a SATA mellett/helyett.
Én csak az absztrakciós különbséget kerülném el azzal, hogy nem a diszket, hanem a konrtollert adom át. A TrueNAS virtualizációs ajánlása is az, hogy a kontrollert kapja meg a VM, ne csak a diszkeket bármi formában. Amikor csak diszk van átadva, akkor még van közte egy virtuális kontroller a VM-ben, ami a diszkek minden dolgát próbálja továbbítani az átadott diszkek felé. Ez meg olyan-amilyen, vagy 100% kompatibilis, vagy nem. Amikor meg HBA van átadva, akkor azt a PCIe eszközt teljesen a VM kezeli, köztes réteg nélkül.
Az meg persze alap, hogy ne RAID vezérlőn keresztül kapja meg a ZFS a diszkeket. Mondjuk én pl. H730-nál simán átkapcsolom HBA módba (ha tisztán ZFS-es a rendszer), vagy hagyom RAID-ben, csak lekapcsolom a BBU-t és a ZFS-nek szánt diszkeket Non-RAID-re állítom (ez migrációkor jön jól, amikor van mondjuk VMware alatt HW RAID kötet és Proxmox-ra váltunk ZFS-sel). H310-nél FW csere szükséges, mert az még vagy HBA vagy RAID FW-vel fut, nincs könnyű átjárás az üzemmódok között.
HP-nél emlékeim szerint P400 csak RAID és nem és alakítató IT módra (és a diszkek sem nevezhetők ki Non-RAID-nek), így HP-ből gyárilag HBA vezérlő modell kell, ha nem jó a RAID képesség megléte. A P420 meg már BIOS-ból kapcsolható HBA módra FW csere nélkül.
Miért Ironwolf? Miért nem a sokkal jobb ár/érték arányú Exos?
Exos is tökéletesen jó, a lényeg, hogy ne WD Red-akármi legyen...
Csak konzumerben az IronWolf ismertebb, mint a vállalati Exos.
Ahogy nézem, az Exos 7200 RPM-es. Gondolom, zajosabb is. Azért van a dedikált M.2-es SSD, hogy arról fussanak a dolgok. A HDD-k szigorúan csak adattárolás funkciót látnak el, így nem annyira kritikus a sebesség.
Mi a gond a WD Red Plus szériával? Spec-ek alapján, úgy tűnik, eléggé egy kategória a Seagate IronWolf családdal. Azért kérdezem, mert most is van egy 2TB-os WD Red-em, 51557 power on hours értékkel, és nincs gondom vele.
A wd az IT cégek között is magasan hirhedt a gennyes trükközéseiről.
Régen wd red (előtte még wd raid edition) volt csak. Aztán a wd red minden figyelmeztetés nélkül SMR-es változat lett, ami pont raid-re alkalmatlan, ha rebuild esemény jön, abba kb. belepusztul.
Ezért lett wd red pro. Most meg már van wd red plus is. Ember legyen a talpán, aki eligazodik közöttük.
Azt néztem, hogy ne SMR legyen. A spec alapján CMR.
Az Exos és az IronWolf Pro kb. ugyan az a meghajtó. 7200 RPM, 5 év gari, héliumos. A fő különbség, hogy Exos van NL-SAS catolóval a SATA mellett, az IronWolf Pro meg csak SATA csatolóval érhető el.
Nekem az a bajom a WD-vel, hogy trükköznek az adatokkal meg a műszaki tartalommal, és, hogy "nagyságrendekkel" több rossz van bennük, mint Seagate-ben. Namost ezt nem úgy értem, hogy 20-30% romlik el, de adott idő alatt mondjuk 1 Seagate elhalálozásra jut 3-4 WD meghibásodás a mi ügyfélkörünkben.
És akkor itt van ez az SMR mizéria, hogy a mai napig meg kell nézni, hogy biztos nem SMR-e a meghajtó. Mert arra semmi gari nincs, hogy ami épp kapható, nem olyan. Annyi változott, hogy most már legalább publikálva van. De Seagate esetében sohasem volt egy NAS vagy datacenter disk sem SMR-es, ott nem kell erre figyelni.
A 32TB-os Mozaic már SMR, a 30TB-os még nem, szóval itt is lehet majd nyitott szemmel lesegetni. De azért a Seagate javára kell írnom, h. nem rejtik ezt a tényt el úgy, mint a WD tette/teszi.
Seagate Exos-ról itt van 1 kis irományom, ha érdekel valakit:
https://hup.hu/node/177062
Vigyázat az ECC-vel! A DDR5-nél (az összes korábbi generációtól eltérően) kétféle ECC van: van az on-die ECC és van a teljes ECC. Az utóbbinak nincs külön neve, az csak simán "ECC", hogy a konfúzió maximális legyen.
Az on-chip esetben csak a normál 64 bites adatbusz van, a buszon már nincs hibajavítás, csak az IC-n belül. Ami a korábbi ECC-vel (72 bites adatbusz 8 bit redundanciával) ekvivalens az a teljes ECC.
Az on-die ECC viszont (amennyire tudom) már kötelező, tehát elvileg a normál desktop memóriamodulokban is ott van, a processzor memóriavezérlője kötelezően támogatja (nem tudom kell-e egyáltalán bármit támogatnia rajta). Ezt a gyártók - természetesen - nem restellnek minden lehetséges helyen feltűntetni az adatlapokon és marketing-anyagokban is. Vagyis innentől kezdve megállapítani, hogy egy adott alaplapon ténylegesen az igazi fullos ECC működik-e, kb lutri.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
Vagyis innentől kezdve megállapítani, hogy egy adott alaplapon ténylegesen az igazi fullos ECC működik-e, kb lutri.
Megszámokod a chipeket: 9 (VAGY 18 DB) , az a "side-band" ECC. Ez a klasszikus ECC,
DDR5 esetében mindegyiknél ott a "beépített" on-die ECC. Ezzel nem kell foglalkoztnod,, 8 db chip a modulban, kifelé ez non ECC-nek látszik.
Találomra egy 8 chipes, on-die ECC -s, amit bepattinthatsz egy asztali gépen unbuffered non ECC -s slotba:
https://www.kingston.com/datasheets/KF556C40BBK2-64.pdf
https://blog.claryel.hu
Akkor hadd kötekedjek, ha már így feldobod a magaslabdát :)
Egyrészt láttál már DDR5-ös memóriamodult?! Ugyehogy nem is olyan egyszerű megszámolni a chipeket rajta?! Mármint garanciavesztés nélkül. :)
Egyébként DDR5-nél nem 9, hanem inkább 10 (vagy 20, vagy 40) chip kell legyen, mert egy modulon belül 2x 32 bites a szervezése, a két független csatorna külön-külön kap ECC-t. Bár elvileg lehet 40 bites és 36 bites is az ECC, x4-es chipekből single rank memória esetén lehet 18 chip, vagy dual rank 36. De 9 nem lehet. (EDIT: nem hiszem, hogy x4-es unbuffered memória nagyon széleskörben támogatott lenne desktopon)
De nem a memóriamodullal lesz bajod, az egyértelműen feliratozva van.
A baj az alaplap. Anno elkezdtem utánaolvasni, és a fórumok tele vannak bizonytalan emberekkel, akik belerakták a desktop alaplapjukba a biztosan ECC-s memóriát, és nem tudják ellenőrizni, hogy ténylegesen működik-e a (sideband) ECC vagy sem.
Általában azzal próbálkoznak, hogy overclockolják a memóriát, megpróbálják eltalálni azt a határhelyzetet, amikor az OS elindul, de már hibázgat és reménykednek, hogy az EDAC jelzi a javított hibákat. Ez DDR4-nél még viszonylag jól működött. (Leszámítva, hogy a desktop Ryzen-ek edac driver támogatása sokáig elég szar volt...)
DDR5-nél nem segít, hogy ott az on-die ECC is, mert az is javítgat hibákat, csak nem jelez vissza az EDAC-ba (hülye egy design...). Nem is olyan egyszerű megoldani, hogy úgy hibázzon, hogy az EDAC is rögzítse (de az OS még nem crashel).
Ja és akkor még van valami Platform First Error Handling nevű agyrém is, ami lemaszkolja a javított hibák számát az oprenszer elől. A BIOS-ban az adott alaplapon vagy kikapcsolható, vagy nem.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
Az alaplaphoz nem tudok hozzászolni. Persze alaposan utána kell nézni mostantól a RAM-oknak.
A kinézett RAM Kingston KSM52E42BD8KM-32HA , ez 20 chipes, szerintem 2 * 9 (2GB) és 2 vezérlő,
Adatlapján ez van az ECC -ről:
• On-Die ECC
• x72 ECC (x36, 2 independent I/O sub channels)
Ezt alapján én azt mondanám hogy "klasszikus" ECC és on die ECC. De tényleg utána kell nézni,pontosan.
A chipek alatt a memoria chipeket gondoltam csak , de valóban helyesen 9+1, 18+2 .
https://blog.claryel.hu
Én egyszerűen a hűtőborda miatt írtam, hogy nem tudod csak úgy megszámolni. :)
De akkor is 10 egyforma memória IC van, nem 9. A DDR5-nél két független (önálló cím, adat és vezérlőjeleket használó) 32 bites csatorna van egy modulon. Ez tudtommal nem opcionális, nincs "egycsatornás" memóriamodul. Tehát mindenképpen páros számú egyforma memória IC kell legyen. Az ECC is külön-külön van a két csatornára, ezért 10 a minimum.
De, mint mondtam nem a memóriamodullal van baj, ott elég egyértelműen jelzi a gyártó.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
Ezt jó tudni h. továbbra is ilyen elbaszott a helyzet amd vs ecc fronton.
Mikor megvettem a pcengines (Amd Soc) rúter-t anno, ott is szerepelt a brossurában nagybetűvel az ECC. Csak aztán kiderült h. több év kellett a firmware íróknak hozzá h. ténylegesen be is legyen kapcsolva.
https://hup.hu/node/160279
ECC RAM: a pcengines bekamuzta az egész ECC támogatást az elején. Az igazság h. 2018 októberig valójában deaktivált volt az ECC
http://pcengines.ch/apu2.htm --> DRAM 2 or 4 GB DDR3-1333 DRAM, with optional ECC support
ha viszont elmész ide: http://pcengines.ch/apu2c4.htm -->
"apu2c4 = 3 i210AT LAN / AMD GX-412TC CPU / 4 GB DRAM "
ill. lejjebb:
Specification: "DRAM: 2 or 4 GB DDR3-1333 DRAM"
itt már 1 szó nem esik semmilyen ECC támogatásról. A hivatalos fórumon is megy a maszatolás róla már 2 éve:
http://www.pcengines.info/forums/?page=post&id=E35B5D34-262B-480E-9887-…
Update: 4.8.0.5-ben végre megjelent az ECC támogatás, és talán már működik is. Itt a blog hogyan lehet róla meggyőződni saját szemmel:
https://3mdeb.com/firmware/enabling-ecc-on-pc-engines-platforms/
Update: legacy 4.0.23-ba is végre backportolták az ECC-t.
Fontos: a 2GB RAM-os APU2C0,APU2D0/ APU2C2,APU2D2 board-ok nem tudnak ECC-t már a hardver miatt sem, csak a 4GB RAM-os APU2C4 / APU2D4 boardra szerelték az extra modult. Természetesen ezt is csak vmi eldugott helyen írják, sehol máshol nincs megemlítve ez az "apróság".
---
Az ECC támogatás detto: nem működött a nyák piacra dobásától számítva kb. másfél évig (más okok miatt megbízhatóan még a mai napig sem). A nyáktervező pcengines a hibás, mert a CPU nem hozza a specifikációban leírt tulajdonságot, esetleg valamilyen szükséges komponenst nem terveztek a board-ra? Vagy a 3mdeb a hibás, akik nem tudnak hozzá firmware-t írni h. bekapcsolják a fícsört? Vagy mindkettő hibás a saját felében az egész össze nem álló megoldásnak? Na ezért nem szabad ilyen cuccot megvenni ilyen simlis felállásban! Egyetlen cég tartsa a hátát az összes hw+sw hibákért, ne a szerencsétlen vásárlót pingpongoztassák a 2 cég melósai egymás között mindig a másikra mutogatva! Ez kb. hasonló felállás, mint amikor elszaródik a gyári eredeti GPS az új kocsidban, és az audi/bmw/mercedes/stb. mutogat majd a bosch-ra v. más random beszállítóra, h. rajta verjem le a garanciális panaszomat. Holott nekem ugye a bosch-al semmilyen jogi kapcsolatom nincs, az autógyártónak fizettem egy általuk készregyártott és értékesített egyben-termékért, nem részegységek tételesen megkülönböztetett kupacáért. Szóval megvan ez a cigánykodás máshol is sajnos.
Amiket olvastam/néztem, azok alapján az on-die ECC nem igényel semmi külső támogatást, mert azt a memória intézi.
Az alaplap oldalán ezt írja:
Ez alapján úgy gondolom, hogy támogatja a klasszikus ECC-t.
Igen, támogatja, az ECC ram-ot nézted ki (UDIMM, ECC). adatlapja szerint.
https://blog.claryel.hu
Megnéztem adatlapja szerint 72 bites, de nem árt tényleg óvatosnak lenni , nézz utána pontosan, a marketing bejön a képbe.
https://www.kingston.com/datasheets/KSM52E42BD8KM-32HA.pdf
Nem látni a részleteket a képeken, de szerintem 16 +2 2GB chip és két vezérlő van rajta.
https://blog.claryel.hu
• On-Die ECC
• x72 ECC (x36, 2 independent I/O sub channels)
https://blog.claryel.hu
Sajnos ilyesmit lazán ráirnak olyan alaplapra is, nem támogatja. Technikailag "kompatibilis" vele, az ECC-s memória is menni fog az alaplapban, csak hibajavítás nem lesz.
Ha nagyon jogászkodni akarok, akkor az idézett szöveg kétértelmű. Az egyik értelmezésben a *-os megjegyzés a csak "Non-ECC, unbuffered" memóriára tesz állítást, az ECC-sről nem mond semmit. A másik lehetséges értelmezés, hogy a *-os rész az egész fenti sorra vonatkozik egyszerre állítítja ugyanazt a "ECC and Non-ECC" memóriáról, vagyis pont azt jelenti, hogy mindig Non-ECC-ként fogja használni. Az egész megfogalmazás olyan, mintha szándékosan nem akarnák világosan kijelenteni sem azt, hogy müködik, sem azt, hogy nem.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
A fentebb linkelt videók alapján még futok egy kört az alaplapok terén, és ezt lecserélem. Hátha találok egy olyat, amelyiknél világosabban fogalmaznak...
Nem nagyon úszod meg, hogy fórumokban kelljen kutakodnod. Gyakorlatilag egzakt "bizonyítékot" kell találnod rá, hogy valaki EDAC-ban ténylegesen képes volt hibajelzést előidézni az adott alaplaptípuson. Ez sajnos egy nagyon mély nyúlüreg.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
Alaplap terén megnézheted a gyártók "rack"/"enterprise" sorozatait. Azok nem desktop ilyen-olyan cuccok, hanem sokkal normálisabban spec-elt darabok.
Asrock Rack (lehet AM5 foglalatra szűrni, linkbe nem teszi bele a szűrést)
Gigabyte Enterprise Workstation (lehet Ryzen-re szűrni)
Supermicro Workstation (lehet Ryzen-re szűrni, linkbe nem teszi bele a szűrést)
Ezen nyilván mind drágák (drágábbak mint a konzumer AM5 alaplapok). De nem is szokott olyan baj lenni, hogy a BIOS nem jó, meg ígér valamit mégsem támogatja, vagy nem jól, stb.
Ha már komolyabb szervert szeretnél otthonra, akkor gondolkodtál-e már azon, hogy "igazi" szervert vegyél?
Nyilván nem újat, hiszen azok kb. milliós tételek, de mondjuk egy 4-8 éves tartományból használt szervert.
Ezekből is olyat, ami felújított, és garanciát is kapsz rá. 350ezer +/-100ezer HUF + a háttértárak. Ez kb az az árkategória, amit a fent összeállított konfig is képvisel.
Például: https://serverelite.hu/hp-proliant-dl380-g10-8xsff-8xnvme-u2-sff-prime-…
Nyilván ez rackbe való lenne, bár asztalon is működik, a kérdés, hogy helyed lenne-e neki. Meg aztán ez csak egy példa, nyilván vannak torony kivitelűek is, és nem csak ezen az oldalon.
Így pl nem lenne kérdés az ECC, mert itt az tuti. Igaz nem lenne új, de azért 11 évnél fiatalabb lenne, teljesítményben pedig szerintem le is nyomná a te konfigodat.
Slusszpoén: ha jól látom 3 év a gari, annyit az új konfigodra sem biztos, hogy kapsz, talán 2-t.
Csak kérdezem...
nTOMasz
"The hardest thing in this world is to live in it!"
Jah, megveszed a HP brand-es szart, aztán beszopod magad egy egyirányú zsakutcába a HP évtizedek alatt mesteri tökélyre kifejlesztett sunyi patkányságaival. HP-t aki teheti, ne vegyen. Újonnan soha. Használtan se feltétlenül.
Egy saját magad által minőségi alkatrészekből összepakolt lego gép x86-kompatibilis, csereszabatos, licenszmélytorok-mentes marad amíg világ a világ. A HP pedig rohadjon meg.
Én annyival árnyalnám, hogy viszont Dell-ből bármilyen, már iDRAC-kal szerelt szervert (T1xx széria és felfelé) bátran vehet újat, használtat, azok nagyon jók.
Az iDRAC nélküli, gyakorlatilag desktop PC-ből átnevezett szervereket kerülném Dell-ből is (T20-30-40).
Viszont a HP-s állítás mellé állok én is, abból soha semmilyent, ha egy mód van rá.
Az viszont tény, hogy sem egymagos, sem többmagos teljesítmény terén nem lesznek versenyben a belépő szerverek ezzek a Ryzen CPU-val. Ilyen CPU teljesítményhez már középkategóriás szerverek körül kell nézelődni akár használt, akár új.
Az megint más kérdés, hogy stabilitás, bombabiztosság, vagy cutting-edge teljesítmény, tudás a szükséglet.
Én elhiszem neked, mivel nincs HP-s tapasztalatom, nálunk minden szerver Dell, azok jók, bár azért nyilván ezekkel is vannak néha problémák.
Viszont a hozzászólásomnak nem igazán a brand volt a lényege, tök véletlenül választottam a HP-t, 350ezer körüli árat néztem elsősorban.
Ahogy írtam is ez csak egy példa volt...
nTOMasz
"The hardest thing in this world is to live in it!"
Semmi gond, pusztán csak a lehetőségét is szerettem volna kiverni a fejedből, h. HP-nek valaha is 1 fillér pénzt is adjál. Egy undorító moslék cég, tönkremehetne bármelyik pillanatban már az is túl késő lenne. A helyét meg kilométer vastagon sóval beszórni.
Az egymagos teléjesítménye 3 szor jobb az asztalinak, igaz csak 6 mag. de az összteljesítménye is jobb. Viszont ha 50 főnél nagyobb a család akkor már jobb a szerver. Van benne ilo, igy aztán nem kell a kisszobából átmenned a nagyszobába, bár oda ne tedd mert a hangja miatt a család kivágja. :-)
https://blog.claryel.hu
Nem gondolkodtam "igazi" szerverben. Időnként szerelek 1U/2U Supermicro szervereket, és nagyon zajosak tudnak lenni. Nem szeretném a nappaliban :}
Rackbe valót nem tudnék kényelmesen elhelyezni, de, ahogy írtad is, lenne torony kivitelű is. Viszont, ha már újítok, akkor vennék valami friss technológiát. Ezért is szánok rá kicsit többet, hogy AM5/DDR5 legyen AM4/DDR4 helyett (eredetileg utóbbi konfigot néztem ki). A példában szereplő proci 7+ éves lenne, és a memória is DDR4. Egy frissebb "igazi" szerver azért drágább lenne.
Proci összehasonlító oldalak alapján a Ryzen 7600 erősebb mint a 2x Xeon Silver 4108. Valószínüleg, nagyon ritkán lesz szükségem arra a plussz teljesítményre, úgyhogy ez inkább csak a lelki békémnek számít :}
Többségében megvan a 3 év garancia. Van komponens, amire 5 év is.
Én ezt az igazi szerver - épített desktop szervernek kérdést onnan közelítem meg, hogy ugyan vonzó az épített gép sokkal nagyobb (CPU, stb.) teljesítménye, de valóban ér-e annyit majd használat közben, mint amennyibe kerül. Fogom-e használni, vagy csak a tudattal leszek gazdagabb, hogy akár komoly dolgot is futtathatnék rajta?
Az én tapasztalatom az, hogy a legtöbb SOHO (+KKV) körben használt (igazi) szerver terhelése a nullához van közelebb, mint a maximumhoz. Így egy még erősebb gépet odatenni, hogy az ne csináljon semmit, teljesen felesleges. Ellenben ha nem a lábamnál zúg folyton, hanem mondjuk a kamrában, akkor a BMC (ami az igazi szervereken mindegyiken van) irtózat jól jön, hogy ne kelljen az úr színe elé járulni szükség esetén.
Ha asztali gépnek szánnád, akkor csakis ilyen épített kell, nem gyári PC vagy szerver, természetesen.
Na persze, ha olyasmit tervezel rajta futtatni, ami el is használja rendszeresen ezt a teljesítményt, akkor nem szóltam.