Véleményem a digitális bizonyítványról

Ahogy olvashattátok a régi bizonyítványok megszűnnek az óvodában és iskolákban. Helyette megtekintheted digitálisan, ha akarod:

Az érettségi bizonyítvány kivételével a következő tanévtől felmenő rendszerben meg fog szűnni a papíralapú bizonyítványok rendszere - erről döntött az Országgyűlés kedden.

Választások

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 12. 18., sze – 13:17

(Hiányzó forrás/idézet pótolva (+pontosítás).)

  • ( ) Egyéb, leírom
    • (x) pont nem érdekel

trey @ gépház

Mi lesz a felnőttképzéses bizonyítványokkal? Az érettségivel? 

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Jó lesz ez, nem kell félnetek. Szépen építjük magunknak a digitálisan ki éd eltörölhető emberek világát.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Igen, van egy ilyen oldala, de összességében több az előnye, mint a hátránya. Nem kell a tanárnak papír alapú bizonyítványt irkálnia, kitöltögetnie, a papír alapút is csak elhagyják az emberek. Az ellenőrző is régóta megszűnt, és e-napló van helyette. A digitálisat legalább meg tudja őrizni az iskola, és kérelemre elküldi újra. Szerintem a felsőoktatásban is bevezethetnék. Már ott is a leckekönyv régóta elektronikus, nyugodtan lehetne a diplomaoklevél is. Ha rendesen alá van írva, nem szekvenciális kóddal, és erős asszimetrikus titkosítással, akkor nem fogják hamisítani.

Felesleges ma már ehhez a tradicionális papírnyaláshoz meg 2 tanús aláírásos, vérpecsétes hülyeséghez ragaszkodni, semmivel nem hitelesebb, csak termeli a papírszemetet. Nyugaton ezt a fajta hülyeséget már rég jegelték. Mondjuk a bizonyítványokat pont nem tudom, de szerintem már mindenhol digitális az EU nyugati felén.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Hát, van ez az idealizált világ amit elképzeltél, meg van a magyar valóság...

Amikor az eKréta feltörhető tizenéves által, akkor ne csak digitálisan legyen meg minden tanulmányi eredmény.

Persze, majd az iskola előveszi 10 év múlva a digitálisat ha kéred. Abból az állam rendszerből, amiből majd mondjuk egy programhiba miatt 5 éve eltűnt minden...

Igen is, minden iskola adja oda hivatalos papíron az eredményeket (bizonyítványt). Nehogy ennyi adminisztráció ne férjen bele egy olyan világba, amikor a legegyszerűbb lakáshitelhez is még mindig 270 oldalt kell aláírni. Persze legyen meg digitálisan, de én informatikusságom ellenére abban a dokumentumban bízok meg, ami a kezemben van, és mindenkitől függetlenül én elő tudom szedni és meg tudom nézni/mutatni. Amikor nekem bármi olyan dologban bizonyítási kényszerem lehet, ami felett nem én rendelkezem már régen gáz, veszett fejsze nyele.

Mai cikk: 2018 óta magyarországon futó (használtan behozott) autót lefoglalták a negyedik itthoni vevőtől, mert most dobta ki a kisokos, hogy EU körözés alatt áll a jármű. A JSZP-ben ennek ellenére nem körözöttként szerepelt mindig és a mai napig így szerepel annak ellenére, hogy az elvileg ugyan onnan dolgozó okmányirodában nem írták át a kocsit, mert körözött. A rendőrség harmadik személyes megjelenés után találta meg, hogy tényleg EU körözés van rajta (elsőre szóban, másodikra írásban adták, hogy nem körözött, harmadikra meg lefoglalták a kocsit azonnal). De 2018 óta 3 eredetvizsgálaton, 3 átíráson és 4 műszakin volt a kocsi úgy, hogy végig körözés alatt állt az EU-ban és egyszer sem derült ki sehonnan, mindig minden sikerült (átírás, eredet, mászaki).

Namost ezután szerintem ne legyen kizárólag elektronikusan nyilvántartva a bizonyítvány...

Miért, ha papíron ki lett volna ragasztva egy külföldi faluban a telefonpóznára a körözés, akkor hamarabb meglett volna a kocsi? Inkább csak elektronikusan legyen meg az autó élettörténete, és csak egy helyen (egy kapun keresztül) lehessen módosítani. Így ha az adott autóhoz (alváz számhoz?) beküldi a helyi hatóság azt az állapotmódosítást, hogy éppen meg vagyon lovasítva, úgyhogy aki látja jelezze, akkor a következő műszakin, vagy átíráskor máris kibukik a dolog. Annak, hogy minden falu/járás/ország külön adatbázist használ, pont olyan sok értelme van, mint egy esőben fakuló rendőrségi felhívásnak, egy innen hatszáz kilométerre lévő hirdetőtáblán.

Erre írtam a másik szálban, hogy az egy más kérdés, hogy technológiailag inkompetensek hozzá, de azok is maradnak, ha nincs rajtuk ez a nyomás, hanem ehelyett mindent papíralapon hagynak, és az őskorban reked mindenki. De, szépen csinálják csak meg elfogadhatóra, legyen elektronikus, előbb-utóbb égések árán, de meg fogják tanulni kezelni, ha más nem a közvélemény felöl jövő nyomás rákényszeríti őket.

Természetesen lakáshitelnél is indokolatlan 270 oldalakat aláírni, agyrém. Szerintem azt csak azért csinálja a bank, hogy bevédje magát.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

...csak termeli a papírszemetet. Nyugaton ezt a fajta hülyeséget már rég jegelték. (...) de szerintem már mindenhol digitális az EU nyugati felén.

Őőő, nem.

In a world dominated by high-speed internet and rapid advances in digital capabilities, a whopping 82% of German companies still use fax machines — a technology that saw its heyday in the previous millennium — according to the results of Bitkom's survey.

https://www.dw.com/en/over-80-of-german-companies-still-use-fax-machine…

"de szerintem már mindenhol digitális az EU nyugati felén" - és ezeken az egyetemeken van egy nagy könyv amibe beleírják a végzettek adatait, és ha kell akkor onnan keresik ki vajon tényleg ott végeztél e.

Amikor megborul az adatbázis és nem tudod visszarántani a végzettek névsorát mentésből sem mert azt meg elvitte a cica, az nem egy mancika-webshop kategória probléma. Ezt itt nyugaton nem hajlandóak bevállalni.

"Amikor megborul az adatbázis és nem tudod visszarántani a végzettek névsorát mentésből sem mert azt meg elvitte a cica"

A könyvtár meg garantáltan nem ég le, nem ázik el a könyv, estébé. Azt _is_ lehet biztonságosan tárolni, ahogy az elektronikusan létező adatokat is. (Ha nagyon biztosra akarnak menni, kéretik kőtáblába vésni mindent _is_. )

Tudósok törik a fejüket a tudósok hogyan lehet hosszútávon információt tárolni, azért nemár hogy Te megoldottad de rajtad kívül mindenki kezdő a témában.
Csak pár dolog: ransomware, bit-rot, fileformátum megszűnése, technológiai váltás stb. Ez mind-mind probléma amit egy oktatási intézménynek vagy kormánynak meg kell oldania. Nem 5 évig, hanem mondjuk 100 vagy 500 évre, esetleg időkorlát nélkül.
Amikor könyvtárak égnek le akkor civilizáció pusztul és az teljesen más kategóriája a problémának, ott a szervertermek is mennek a levesbe.

Az egyiptomiak megoldották, 4000 évvel később is olvasható, csak a formátuma zárt, jelenleg próbálják reverse-engineerelni, de teljes értékű parser nincs hozzá.

A görögök is megoldották, 3000 évvel később is olvasható, ők human-readable formátumot használtak, amit a rómaiak forkoltak is, más fontkészlettel. Végül ez terjedt el jobban.

A keresztények is megoldották, 2000 évvel később is rendelkezésre áll az információ, ők a distributed storage mellett tették le a voksukat.

Amúgy szerinted ha elpusztul a civilizáció, és bevásárlókocsi oldalán sütögetik a patkányt, szerinted kérni fogják a hiteles diplomát? :))

Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com

"Amúgy szerinted ha elpusztul a civilizáció, és bevásárlókocsi oldalán sütögetik a patkányt, szerinted kérni fogják a hiteles diplomát?"
- nem, abszolút nem. Ezért gondolom úgy hogy a könyvtár elpusztulása a civilizáció pusztulása.
Más problémával lesznek elfoglalva azok akik túlélnek egy ilyet. Addig fontos az adatok megőrzése míg az adott civilizáció működőképes, utána eszmei értéket képvisel ami egy teljesen más viszonylat. Az emberiség tekintetében eszmei viszonylatban értékesnek tartom.

5000 éves szöveges sikerült visszafejteni (nem az első hiszen Akkád nyelvről már sikerült a Gilgames eposzt is pl):

Majd 4000 éves panaszlevél: Éa-nászir panaszlevele

Pont ezért írtam hogy a hosszútávú információtároláson dolgoznak mert a visszafejthetőség is probléma, kb idegen civilizációval való kommunikáció, mint a Pioneer-tábla, ami ha az általad említett felsorolást nézzük akkor elképzelhető hogy megfejthetetlen.

Ugyanígy a különböző ipari szabványok változása problémát jelent már sokkal hamarabb mint ahogy az információ értékét veszítené.

Örülnék egy áttörésnek a területlen.

A Pioneer-tábla célja, hogy megfejthető legyen, persze emberként elég egyértelmű. A digitálisan tárolt információ az, ami szerintem megfejthetetlen. Itt egy új civilizációra (új: nem Egyiptom helyett Róma, hanem dinoszaurusz helyett ember), vagy Földön kívüli értelmes létformára gondolok.

Az biztos, hogy a 0-1-eket ki fogják tudni olvasni valahogy. Még talán arra is rájönnek, hogy nyolcasával kell őket csoportosítani. De aztán, hogy az szöveg, kép, zene, vagy végrehajtható, azt nem hiszem, hogy el lehet dönteni.

Jó, tudom, a hieroglifákat is sikerült...

Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com

Ransomware: Háát... Ha a DB1-et megeszi, _és_ sikerül a fürt másik/többi tagjára/tagjaira küldött DML-t is meghágnia közben... Mindezt úgy, hogy nem LAMP van a cucc alatt, és a 2. 3. n. DB-ből egy zárt archiválórendzserbe mennek a változások, amiből a DB bármely időpontbeli állapota visszaállítható x napra visszamenőleg, akkor gratulálok... A fájlformátum megszünése LOL - konverzió is van a világon, illetve el lehet rakni (kritikus esetben el is KELL rakni) a használt szoftvereket (volt nekem szerencsém raktárba elrakott DEC Alpha vashoz, mert a rendszer kivezetése+x évig vissza kellett tudni állítani a rajta korábban futó környezetet és az abból készült mentéseket.
Migráltam adatokat Clipper+dBase - MySQL - MariaDB - Oracle között - igen. volt vele munka nem is kevés, de a célt elértük mindegyik alkalommal: információvesztés nélkül eljutott az anno DOS-os Clipperes motyóval rögzített adat egy Oracle RAC-ban lévő adatbázisig. Fun fact: közben az adatok normalizálása és tisztítása is megtörtént... Szóval ésszel tervezetten nem gond az, hogy 30-50-100 vagy több évig "cipeljünk" elektronikusan tárolt információkat.

 

"zárt archiválórendzserbe mennek a változások, amiből a DB bármely időpontbeli állapota visszaállítható x napra visszamenőleg" - aztán majd legyen rá ember aki jóváhagyja az összegereblyézett adatokat mert nem egy webshopról beszélünk még mindig. Mivel hasonlítják majd össze? A jobb mint a semmivel?

Az hogy a ransomware mit tud meg mit nem azt már láttuk az elmúlt években, nagyjából bármit megesznek.

Backupnak egy könyv amibe beleírják a végzősök adatait még mindig kevesebb szakértelmet és anyagi ráfordítást igényel. Erre nem kell olyan rendszert építeni ami elvisz a Holdra meg vissza, nem kell hozzá ezer mérnök sem, se felhő se semmi, fölösleges túltolni.

A digitálisan termelt adatok olyan ütemben pusztulnak hogy az eszméletlen. Figyelembe kell venni mi éri meg és mi az időtálló. SQL adatbázisokat pátyolgatni 100-500 éven keresztül pont nem jó tervezés, vagy nem tudom, írj a The Long Now Foundation - nak, vagy a Microsoft-nak hogy hülyék, mert csak SQL-t meg Oracle-t kell használni és már megoldottad a hosszútávú adattárolást, álljanak le a témával, fölösleges kutatni!

Szerkesztve: 2024. 12. 18., sze – 13:55

A bizonyítványokat digitális úton fogják kiállítani, amit az iskolák igazatói elektronikusan írnak majd alá.

 

 

Mindeközben a valóságban még a KRÉTA-t sem tudják/akarják érdemben használni.

A szülőkkel facebook/google csoportban kommunikálnak, a házifeladatot körlevélben küldözgetik, és pendrive-on várják vissza a gyerekektől....

 

vagy arról a fajta 'elektronikus aláírásról' van szó, amivel a Bankokban, Postákon, meg szinte mindenhol  jelenleg is bohóckodnak? :D

Szerintem az "elektronikus alairas" ott bukott meg Magyarorszagon, hogy par evtizeddel ezelott rosszul forditottuk le a kriptogtafiai ertelemben vett "signature"-t magyarra. Az angolszasz teruletek hozza vannak szokva, hogy minden mindent is jelenthet es minden szo tobbertelmu. De a magyar agy ilyenekben szereti a pontossagot, es nincs hova pontositani...

Egyszeruen nem jo az, hogy ugyanaz a kifejezes van a .pdf-re raszerkesztett transzparens png-be scannelt kek tintas alairasra, a DocuSign szeru megoldasokra es a GPG signed emailre / signed commitra. Egyszeruen szotarkeszletunk sincs megfogalmazni rendesen, hogy ezek kozott mi a kulonbseg. :(

Aláír: valami - általában szöveg - alá kézzel odaírja a jelét (jellemzően a nevét) , ami egyedileg hitelesíti. Ha bonyolult, nehéz hamisítani. Aláírás: kézjegy.
Talán a digitális ellenjegyzés lenne jó, de lehet, van pontosabb, szabatosabb szó rá.
"Delejjegy" :)

Ezért került kiegészítésre a digitális/elektronikus kifejezéssel.

Egy adott egyedi dologra jellemző mintázatot is hasonló okból nevezzük ujjlenyomatnak, miközben az ilyen különböző ujjlenyomatok sorozatát lábnyomnak (gyk. azért, mert elvezetik az embert valahonnan valahová). Tudtommal mindez más nyelvben is megfigyelhető. Bizonyára azért, mert ugyanazon mögöttes, gondolati képekre épül. Nyilvánvaló, hogy a megfigyelő célja határozza meg, hogy egy jellemző mintázat csak egy nyom, vagy egy adott entitáshoz köthető ujjlenyomat, vagy egy adott kronologikus rendszerbe illeszkedő lábnyom.

Bármit nevezhetünk bárminek, ha a gondolati tapasztalataink támogatják. Pl. ebből kifolyólag működik a hamisságokat ismétlő propaganda. Pl. te akkor is a diktatúra áldozata vagy, ha egy demokratikus rendszerben hatalmas demokrata értelmiséginek beállítva magad évtizedes távlatban nem szervezel téged képviselő politikai pártot, de mostanában néha kimész Magyar Péter szerepléseire, hogy a jelenléteddel támogasd, mert abban reménykedsz, hogy a következő választáson az ő csapata fog nyerni, nem Orbáné.

:)

Magyar nyelven a legtöbb dolgot külön szóval le tudsz írni míg angolban ez ritkább. Kontextus a mérvadó többjelentésű szavak esetén ugyanúgy az angol, mint a magyar nyelvben.
Digitális aláírás vs kép egy aláírásról. Általános probléma a fogalmak összemosása tudatlanság, nemtörődömség vagy épp haszonszerzés céljából.

vagy épp haszonszerzés céljából

A lakossag szimbiozisban el a DocuSign nevu ceggel etekintetben. Megcsinalta "kevesgombosra", es "kezeli mindet helyetted", ha "netan nem ertened". :)

Csak aztan jonnek az allami IT analfabeta, kriptografia-analfabeta es UX analfabeta productosok, es megprobaljak ujrafeltalalni a DocuSign-t... nem csak Magyarorszagon. :(

Ebben igazad van, a Krétával megy a bénázás, de most azért ragadjon mindenki az őskorban, mert a kormányzatban sok az inkompetens. Szépen legyen csak digitális, küzdjenek meg vele, egyszer majd csak összejön nekik, legyen csak rajtuk nyomás, úgy van esély, hogy összeszedik magukat.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A nyomás nem rajtuk lesz, hanem a szülőn, akinek a gyerekének nem fogja a következő suli látni az előző eredményeit az inkompetensen kiírt, fejlesztett, üzemeltetett állami digitális rendszerben...

Aki meg a felelőse lesz a hibának, az 3-5 évi járandóságnyi végkielégítéssel, érdemei elismerése mellett feljebb bukik egy másik állami helyre, a helyére meg jön egy ugyan olyan képességű új inkopmetens akárki...

Szerkesztve: 2024. 12. 18., sze – 14:20

A felevi bizonyitvany most is digitalis. Alepvetoen a Kretaban szerepel, csak az osztalyfonok kinyomtatja, hogy a szulovel irassa ala a kolok, hogy legyen vmi feedback hogy latta a szulo.

Hogy egy papirral bizonyitjuk, hogy megszulettunk, az meg oke. Tamogassuk az erdogazdalkodast es a papirgyarakat.

De bizonyitvany ovodabol?

Szerkesztve: 2024. 12. 18., sze – 16:01

azért születésnél, házasságnál, válásnál, diplománál legyen papír is, biztos ami biztos

amúgy is minden kamu hétvégi workshop lényeges eleme az A4-es certificate ünnepélyes átadáda, nem tart semmiből

Off: meg elhalálozásnál is. Csak hogy legyen mit bemutatni és másolatban leadni egy özvegyi nyugdíj iránti kérelem(!) mellé, amit egyébként 12 helyen (minden oldal alján, és az utolsó oldalon pluszban még egy helyen) kell az igénylőnek sk. aláírnia a kormányablakban se&&et növesztő, jellemzően nőnemű aktatologató humanoid előtt. Olyan adatokkal kitöltve, amiből 99.99% ott van a tébénél meg a mindenféle egyéb közig. nyilvántartásban. De az ezzel foglalkozó papírtologatóknak kell a munkahely...

Na ezeket a papírpazarlókat kéne elküldeni akkugyárba a jövőre hazazavart EU-n kívüli munkavállalók helyére, és ezt az aktatologatást megszüntetni/automatizálni...

 

Hűségidős szolgáltatás lemondásához is kell, ha nem akarod a hűségidő végéig fizetni vagy felmondáskor büntit fizetni. A szolgáltató nem tudom, mennyire fér hozzá mindenféle nyilvántartáshoz. Életbiztosítás felvételéhez is szükséges. Ha jól rémlik, a temetkezési szolgáltatónak is kell valami papír ("igazolás").

Temetkezési cégnél elég bemenni, leadni a szükséges dokumentumokat, aláírni a meghatalmazást/papírokat (nem maradt meg pontosan, pedig sajnos nem túl rég volt...), a többit elintézik - a halotti anyakönyvit meg amikor elkészül, át lehet venni náluk néhány másolattal együtt.

Köztes álláspontom van (bár linkelt cikk nem tér ki mindenre). Szerintem minden végbizonyítványnak papír alapúnak kellene lennie, kezdve az általános iskolával, folytatva az érettségivel (az megvan), később a diplomával és egyéb tanulmányok végbizonyítványával. A féléves, éves bizonyítvány nyugodtan lehet elektronikus, ha nem csak az iskolánál van meg. Ugyanakkor ha valaki bármely okból elmegy a kérdéses iskolából, az kérhesse ki a legutolsó bizonyítványt papíron, hitelesen.

Én szerettem év végén a kezemben fogni a végeredményt. Lehetett mutogatni szülőknek, nagyszülőknek. Küldeni egy KRÉTA linket Signalon milyen snassz már :)

Csinálsz róla hiteles screenshot-ot, hogy amikor egyszercsak nincs ott és bizonyítanod kell, ne kelljen visszaülni a padba. Nehéz kérdés. Én is jobban szeretem a kereshető formában elrakott digitális anyagokat, mint amit elhagyok egy költözés során, de lássuk be elég ritka az a digitális szolgáltatás amiből 50+ év után is vissza tudod szedni az adatokat, a papír meg legalább a keveset költöző pedánsabbaknak megvan

Ez a digitális az új buzzword.

10 éve még megadóztatni akarták az internetet, ma már a mindennapi létezés sem lehetséges nélküle, érdekes.

Szerettem a papír alapút, de sosem tudom, hogy hová teszem őket.

Szerkesztve: 2024. 12. 20., p – 20:43

Az alábbi kérdések merülnek fel bennem:
- Kik / mikor / hogyan fogja felülhitelesíteni a dokumentumot? Ugyanis a digitális aláírás idővel "megromlik".
- Mi történik, ha az adott kriptográfiai megoldás (pl: SHA1 hash, RSA 1024 bites kulcsméret) elavulttá válik. Ki, mikor és hogyan fogja előállítani a kornak megfelelő digitális példányt?
- Kik és hol fogják tárolni a digitálisan aláírt példányokat? Tudtommal a Magyar Államnak nincs minősített archívum szolgáltatása - piszkosul sok pénzbe kerül egy ilyet létrehozni.

Alapvetően elektronikusan fogod megkapni, nem papíron, és amikor "megromlik" az aláírás, és neked kell egy hiteles kiadmány (pontosabban másodlat), akkor a hiteles adatbázisból készül egy új, amire nem az eredeti iskolavezető, hanem mondjuk az illetékes oktatási hivatal (vagy mifene) teszi rá a saját bélyegző aláírását. Ezeknek az iratkezelési dolgoknak megvan a maga eljárásrendje - ami nem túl bonyolultan átültethető az elektronikus verziókra is.

Röviden: nem az elektronikusan aláírt dokumentumot kell 999 évig hitelesen tárolni, hanem az abban szereplő adatokat, és szükség esetén azokból készülhet egy elektronikusan hitelesített dokumentum. Ahogy például az ingatlan nyilvántartásból a tulajdoni lap is: közhiteles nyilvántartásból aktuálisan érvényes elektronikus aláírással.