Munkára leggyakrabban használt számítógépem operációs rendszere

Címkék

A szavazás apropója

"Munkára": amit az elsődleges pénzkeresési tevékenységed során használsz, akár saját tulajdonú, akár céges
"Leggyakrabban": amit az időd nagyobb részében használsz desktopként. Ha vékonyklienst használsz, akkor nem a vékonykliens a desktop, hanem az a gép, aminek a GUI-ját látod távolról.

Választások

Hozzászólások

(x) Linux

Vagyok, aki voltam és leszek, aki vagyok.

Ami már egyre kevesebbről mondható el itt.

trey @ gépház

Ezt meg tudom erősíteni, hogy konzervatív vagy"ol". Bár azért van még itt jó pár Linuxhoz hű ember, ennek ellenére engem is meglep, hogy mennyi windowsos user van itt. Nem bajnak tartom, de ha valaki MS platformon éli az életét, akkor nem értem mi hasznát veszi, hogy egy unixos oldalt látogat, főleg rendszeresen, úgy értve, hogy nem csak elszórt szerveres problémák elhárítására. Mert én azt várnám, hogy ők windowos fórumokat, oldalakat látogatnak inkább, mert az lesz hasznosabb. Az is igaz, hogy mióta virtuális gépek, meg WSL1-2 van, meg távfelügyelet (SSH, VNC, stb.), meg sok minden felhős, azóta van egy nagy átfedés, meg a Mac-ekkel mindig is volt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Bár azért van még itt jó pár Linuxhoz hű ember, ennek ellenére engem is meglep, hogy mennyi windowsos user van itt. Nem bajnak tartom, de ha valaki MS platformon éli az életét, akkor nem értem mi hasznát veszi, hogy egy unixos oldalt látogat, főleg rendszeresen, úgy értve, hogy nem csak elszórt szerveres problémák elhárítására. Mert én azt várnám, hogy ők windowos fórumokat, oldalakat látogatnak inkább, mert az lesz hasznosabb.

Egyrészt azt nem látod, hogy egy csomó ember, akinek ez a munkája, az bizony simán lehet, hogy egy windows desktop előtt ül, mert az van a céges gépen, azt pont, cserébe szakmányban üti pl a linuxokat, meg fejleszt valami ilyen platformra, és nem elszórtan foglalkozik mondjuk szerveres problémákkal, hanem úgy munkaidőben. Meg egyébként mi a francot lehet egy desktopról folyamatosan beszélgetni. Bekapcsolom, kattogtatom, ha kell valami. Ha nem tudom, ráguglizok, ha fél óra alatt nem tudom megoldani magamtól, egy fórumon se fogják rá megmondani a tutit.

Rádásul a hupon messze nem csak unixos szakmai dolgok vannak. A programozás az programozás, a netwörk az netwörk, az ainak is elég mindegy a platform.

Ubuntu / Win10 dual bootos. Munkara foleg a Linuxot hasznalom, a Wint meg jatekra - amire valo.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

hát maga a desztop az arch linux / kde

Mert mondjuk van n+1 olyan alkalmazás, ami Linuxon nincs/nem működik, vagy az eszköz managelt környezetben van, ahol Windows van központilag, és csak azt támogatja a helyi helpdesk, és nem akar az OS/alkalmazások/mindenszirszar nyűgjével foglalkozni a felhasználója, "csak" dolgozni, és ráhagyni az ilyen feladatokat a HD-re, stb.

 

Pontosan így van ez nálunk is. Ha nagyon akarok rakhatok linuxot a céges központilag buzerált windows helyett, de akkor egyből ki vagyok kb tiltva a céges vpn-ből, nagyrészt a levelezésből, stb. Így ott a putty és a virtualbox vm linuxal az érdemi munkára. Hogy ez mekkora overhead az kb senkit se érdekel, én meg nyilván azt csinálom amit elvárnak tőlem. Ahol nincs ilyen megkötés ott csakis linux.

Tehát 16GiB RAM volt a gépben, és nem állítottál be limitet a .wslconfig fájlban - merthogy alapesetben a fizikai RAM 50%-át, és ezen felül a pagefile/swap 25%-át "viheti el" a wsl2-es VM. Nem, nem az angyalok súgták meg, hanem utánanéztem, hogy hogyan miként, hogyan lehet a wsl2-es VM erőforráshasználatát paraméterezni... De te is utánanézhetsz: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=wsl2+limit+memory+si…
 

az ures bash promptnak is epp sok az a 50%. nem az a gond hogy hasznalat alatt annyit evett (amikor fut docker benne akkor egyen ami kell neki) hanem amikor epp csak egy bash futott a wsl2-ben, akkor is foglalta a 8G memoriat. az meg hogy a max memoriat limitalom, az a belso dolgoknak lesz rossz, a felszabaditashoz nem sok koze van, ugye?

de mind1, ez mar a mult. valtottam linuxra itt is, nekem megfelel. akinek meg nincs gondja a wsl2-vel hasznalja boldogan!

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

A "foglalta a 8G memoriat" az pontosan mit is jelent? És mi nem fért be a RAM-ba emiatt? Érdekes, de nekem van egy WSL2-es Linuxom, ott a free 8G -t ír, a process explorer meg azt mondja, hogy szumma 8G van használatban - a FF maga visz 1G fölött...
Szóval valamit nagyon benéztél... :-P

jah, ott. a task managerben vmmem (vagy valami hasonlo a neve) mellett ~8G szerepelt. miutan a wsl2-ben vegzett munka utan (leallitva minden docker container, scipt, stb), inditani akartam egy kvm gepet (8G rammal), jol belassult a noti, daralta a swapet.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Az annyit jelent, hogy fullra felhasználtad a VM-nek kiosztható memóriát, és nem vette vissza. De ha leállítod a VM-et (wsl shutdown), akkor nem meglepő módon visszaadja a memóriát. Így működik... Ha tényleg dolgozós VM/gép, akkor tessék bele ram-ot pakolni, és belőni, hogy a wsl2-es VM mennyi ram-ot és cpu-t kaphat, és meg van oldva.

 

Mármint úgy érted, hogy te azon futtatod. Sokan nem tudják, de a Putty nem Windows only, megy natívan Linuxon, MacOS-en is, egyedül talán a BSD-k nem támogatottak csak. De Linuxon és Mac-en van helyette rendes terminál, meg beépített SSH kliens, meg újabban, az utóbbi néhány évben a Win10-be, Win11-be is bekerült normálisabb terminál, SSH kliens, így már nincs szükség rá. Múltkor nekem bucko nem akarta elhinni, hogy tökéletesen kiváltható.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Megpróbálom magyarázni. A putty évtizedek alatt tényleg elérte azt a szintet, hogy aki azt használta, az ne akarja kiváltani. Bármilyen igény felmerül, azt maradéktalanul megoldja, pedig olyan környezetben is bizonyított, ahol valódi terminálokat is kellett  programozni és rendszerekhez illeszteni. A Windows only hiedelmen nem csodálkozom, mert pl. linux-AIX kapcsolatnál eszembe nem jutna ssh-n kívül mást használni. Persze ilyen esetekben minkét oldal korrekten be van állítva. (Pl. tudjak repülőékezetet és a magyar karaktereket használni.) Talán tévedek, de a linuxos putty mintha kicsit fapadosabb lenne.

a Putty nem Windows only, megy natívan Linuxon, MacOS-en is, egyedül talán a BSD-k nem támogatottak csak

Ezt vajon honnan vetted?

https://www.freshports.org/security/putty/

2004 óta van FreeBSD portsban. Igaz, nem feltétlenül mindig a legutolsó verzió.

Windows. De ha vége lesz a 10-es támogatásának megfontolom az alternatívákat.

Nem követtem az asztali Linux világot évek óta. Még mindig az Ubuntu a zászlóshajó?

Akkor kérdezem máshogy: Ha nekem csak az alkalmazásaim futtatására kell a rendszer (nem vagyok evangelista), tisztességes grafikus konfigurációt akarok (zéró parancssor), oob vagy klikkre települő drivereket, intuitív felültetet, alkalmazásboltot könnyű app telepíthetőséget és jó kompatibilitást, lehetőleg zéró spyware-t (ellenkező esetben upgraelhetnék W11-re is), mi az ajánlás?

Elég sok ajánlás lehet erre a felhasználási körre. Pl. egy manjaro, vagy mint, vagy még elég sok minden. Sőt - ab absurdum - egy sima arch is, ha rászánsz egy jó fél napot a telepítésre és testreszabásra. Nekem (arch) 5-6 éve fut, nem kell parancssorban semmit sem matatni (jó, kivétel a "yay -Suy").

mi az ajánlás?

Hogy válassz egy szimpatikusat a mainstreamből, lehet az akár az Ubuntu is, és ha valami nem jó, még mindig válthatsz másra, ahol más problémáid lesznek majd, és ezt a ciklust folytathatod, amíg meg nem unod, és vissza nem telepíted valamelyik mainstream disztrót. :)

veszel helyette végre egy használható MacBookot

Ezt amúgy már nagyon sokszor olvastam itt a HUP-in, ezért az utóbbi években többször elgondolkodtam, hogy veszek egy macbookot, kipróbálni, hogy megüti e a mércét. Minden egyes alkalommal az tántorított el, hogy valaki a kollégáknál valamin orbitálisat szívott valami trivialitáson. Ilyenek:

  • Főnök megpróbál prezentációt tartani, macbook nem hajlandó kiküldeni a képet a projektornak. Meeting cancel. 
  • Ügyfél videókonferenciában nem tudja megosztani a képernyőjét, mert "valami megváltozott az updattel". Valaki más osztja meg a tárgyalt anyagot. 
  • Otthon maradt a dongle, nem tudok prezentálni/pendrájvot bedugni.
  • Magyar kolléga nem tud kiosztást váltani, így nem tud válaszolni a magyar nyelvű hivatalos emailre. 
  • Valami forszolja az updatet tárgyalás közben, tíz perc szünet.
  • Kollégának az utóbbi projektben kétszer kellett home officeból felmenni az irodába, hogy a tech support elindítsa a mackbookját, mert valami sec fícsör kizárta a laptopból. (Alkalmanként egy nap állás, 300 km vezetés neki.)

ezek kind oonkrét, megtörtént esetek az utónbi 5 évből. Persze elhiszem, hogy ezek nagy része pebkac, de mégis, ezek után mindig maradtam a linuxos laptopomnál. Fedora, már nagyon régen nem hagyott ilyen szituban...

Csaba

Ezek nekem NAGYON erosen a "windowson szocializalodott user hirtelen Mac ele kerul" szituacionak tunnek.

"macbook nem hajlandó kiküldeni a képet a projektornak" - hat ezt nehez konkretumok nelkul, de kabellel probalt rakapcsolodni vagy valahogy vezetek nelkul? Mindketto max 3 kattintasbol megoldhato kell hogy legyen

"videókonferenciában nem tudja megosztani a képernyőjét, mert "valami megváltozott az updattel"" - marmint a Teams/Zoom/etc? hat annak a Machez nincs sok koze hogy az app dev szar appot fejleszt :D (nekem Linuxos kollegam szokott orbitalisakat szivni mire meg tudja osztani a Teamsen a kepernyojet, es altalaban olyankor is par perc utan mindig ledobta, nyilvan nem a Linux mint OS hibaja hanem a tragya Teams kliense)

"Otthon maradt a dongle, nem tudok prezentálni/pendrájvot bedugni." - milyen dongle? :S ez nem tudom mennyiben Mac problema, ha egy dongle kell, akkor az gondolom kell masik gephez is :D

"Magyar kolléga nem tud kiosztást váltani," - teljesen tipikus "eletemben eloszor ulok Mac elott, nem talalom a start menut" problema :D En nemreg frissen telepitett windows 10-en allitottam be alternativ bill. kiosztast, hat ahhoz kepest a Mac minimum egy nagysagrenddel egyszerubb...

"Valami forszolja az updatet tárgyalás közben, tíz perc szünet" - valoszinuleg a kollega el akart menni cigizni :D az update-nel mindig jelzi hogy van, megkerdezi hogy most akarsz apply-olni, OS update eseteben ujrainditani, vagy csinalja meg majd ejjel? SOHA nem force-ol update-et (hacsak valami elb@szott company policy nem erolteti ra fentrol, de ez meg megintcsak nem a MacOS problemaja). BTW Windows-nal sokszor jartam ugy hogy egyszer csak fogta magat es ujraindult mert o eppen update-et telepit (feldobott egy ablakot hogy "most ujraindulok, jo?" amit en, mivel nem az elott a gep elott ulok hanem a benne futo virtualis Linuxra SSH-zok, nem latok, es par masodperc utan ugy dont hogy ha nem tiltakozok akkor biztos jo...)

"valami sec fícsör kizárta a laptopból" - elkepzelesem nincs hogy ez mi lehet, elfelejtette a jelszavat? :S

 

En pont ellenkezoleg tapasztalom, nekem 3 evig windowsos ceges gepem volt, az valami botranyosan leamortizalodott a vegere, nem mukodott a Start menu, a kereso mezo, update-et honapok ota nem tudott mar felrakni, iszonyat.

Most masfel honapja Linuxos van, ez most azt produkalja hogy hiaba nyomok ra a Thunderbird ikonra, nem latszik az ablak, le kell minimalizalni a tobbit ami eltakarja, fogalmam sincs ezt hogy sikerult :D

Macen nekem 10+ eve nem volt szamottevo IT problemam, tudom hogy unalmas a "just works", de ez tenyleg mukodik :D

ja, nem flame-elek, csak furcsallom, mert ezek a problemak szerintem pont totalisan fuggetlenek a Mactol :D

En javaslom hogy probald ki. Anno en azert ultem Mac ele, mert ugy voltam vele hogy a Windowst meg a Linuxot mar sok eve hasznalom, megnezem akkor mar a harmadik "kontinenst" is, csak hogy azt is lassam. Aztan megszerettem hogy nem kell szopni, mukodik. Oreg vagyok en mar ahhoz hogy a szabadidomben orakat toltsek IT problemamegoldassal.

Nyilvan van hatulutoje is, ez szerintem kb. kimerul abban hogy Windowsos programok vagy mennek, vagy nem... Es raadasul nehez elore megmondani, mert teljesen friss AAA jatekok mennek (pl. Baldur's gate, Cyberpunk, stb), de pl. a Warcraft I remake nem, meg hasonlok :D

Elgondolkodva a szitun, azt hiszem, nem egyszerűen a konkrét problémák riasztanak vissza, hanem az, hogy ilyen látványos bénázásokat bemutatók szignifikánsan gyakrabban tartanak a kezükben Mac-et mint bármi mást, így belém égett az egyenlőségjel a tech analfabetizmus és a MacBook között. Nyilván sztereotípia meg minden, és csúnya dolog az általánosítás, de egyszerűen nem szeretném, ha az én kezemben almás eszközt látna az ügyfél, kolléga, üzlettárs. Ennyi.

Csaba

ilyen látványos bénázásokat bemutatók szignifikánsan gyakrabban tartanak a kezükben Mac-et mint bármi mást

Ez könnyen lehet, eleve akiről tudom, hogy bénázni fog, annak macOS-t ajánlok, mert ott lesz a legkevesebb surlódás.

IT supportot már közeli ismerősöknek és családtagoknak is csak Apple device-okra adok, mert ott általában nincs dolgom vele. :)

"mert ott általában nincs dolgom vele" - Vagy azért, mert nincs ilyen jellemzően retek módon túlárazott eszközük, vagy azért, mert miután rájöttek, hogy mindenért is fizetni kell, amin almás logó van eszközre beszélted rá őket, már semmi kapcsolódó dolgot nem kérdeznek meg tőled, biztos, ami ziher...

Vagy azért, mert nincs ilyen jellemzően retek módon túlárazott eszközük

De van nekik.

mindenért is fizetni kell, amin almás logó van eszközre beszélted rá őket

Plz elaborate.

már semmi kapcsolódó dolgot nem kérdeznek meg tőled, biztos, ami ziher...

Akkor a foglalkozás elérte a célját, nem?

Kicsit sem erzem tularazottnak az Apple-t, lehuzni pedig minden gyarto tud ld. Microsoft, Android app-ok, stb.

Annyi van csak, hogy az Apple nem gyart semmit az "olcso fos" szegmensbe, de pl. laptop eseteben az o eszkozeik valahol Dell XPS/Precision szinten kezdodnek ahol egyebkent az Apple jobbat kinal olcsobban vagy hasonlo aron.

Ingyen jot senki nem ad.

Sot. Jelenleg is egy olyan Precision a ceges gepem, minek az araert mar MacBook Pro (nyilvan Apple Siliconnal) is van, es a ketto kozott minimum egy nagysagrendnyi minosegi kulonbseg van (az Apple javara). Az elozo ceges gepem szinten Dell volt (egy "beefelt" Latitude), ami szinten a MacBook arat kozelitette, mikozben minosegben meg... eh, hagyjuk :D

Ezt tapasztalatból írom: lehet akár telefonról is vetíteni mindaddig, míg a telefonodban futó android 15 ezt engedi. Majd óránkétn jöhet a telefonújraindítás. Két órás előadást nehéz megtartani pl telefonról. Kábel elő, laptop elő és minden megy a szokott úton.

A dongle szerintem az USB-C->USB-A átalakító lehet, ha egyszer a pendrive jött szóba. Másik gépen még jellemzően van USB-A port, bár előbb-utóbb eljön az az idő is, hogy nem lesz. Érhetik az embert néha ilyen meglepetések, az Apple pedig szereti kifejezetten kevés portválasztékkal szerelni a macbookokat - főleg az Airt.

Ez megintcsak nem Mac-specifikus problema, az en ceges Dellemen is CSAK USB-C csatlakozok vannak (plusz egy HDMI es egy fejhallgato). Meg kartyaolvaso sincs benne, ehhez kepest a MacBookom maga a csatlakozo-paradicsom azzal hogy van benne kartyaolvaso meg MagSafe (igy toltes kozben 3 USB portom marad szabadon, a Dellen csak ketto).

Valoszinuleg (ahogy mondod is) idovel tenyleg kihalnak az USB-A csatik, amiert nem kar, csak az atallas eleg fajdalmas lesz idonkent.

Na igen, de ha belegondolsz, pl. a 2016-os Macbook Pro gépen már csak USB-C csatlakozók voltak, a te céges Delled pedig ez alapján egy-két éves konstrukció lehet. Időközben eltelt jó pár év. Azalatt meg lehetett a kevés csatlakozó miatt nyűglődő Mac-usereket fikázni. Olyan ez, mint pl. a fejhallgató csatlakozó a mobilokon, az Apple kezdte (talán nem ő volt az első, de a nagyok közül mindenképpen), azóta már az a ritka telefon, amelyen van.

(ehhez képest érdekes volt az utolsó pillanatig történő ragaszkodás a lightninghoz a telefonon)

Persze, ertem a problemat de ez nem Mac-specifikus, egyszeruen telik az ido, valtoznak a technologiak. Csak annyi tortent hogy az Apple 1-2 evvel megelozte a tobbieket.

A lighting azert annyibol mas (marmint nekem mint usernek) hogy egy teljesen jo, kenyelmes, sokat tudo csatlakozo, az USB-A meg konkretan sz@r (kezdve ugye a kvantumallapot-problemaval). Ahhoz kepest az USB-C az annyibol mas, hogy ne lehessen bedugni a masik csatlakozoba, tenylegesen tobbet nem nyujt.

Nyilvan jo lesz ha mindenhol ugyanaz a csatlakozo lesz, csak az atallas sz@r. Aztan kerdes hogy a kovetkezo ilyennel mi lesz majd megint :D Volt mar nekunk mindenhol ervenyes, altalanos standard az USB-A, a mini/micro USB, most az USB-C... :D

"Hardware-t venni tudni kell."

Az en laptopomon van USB-A es C is.

Mondjuk a Win10-et meg Ubuntut (KDE-vel) gond nelkul kezelem a gepemen (dual bootos). Feladattol fuggoen inditom egyiket vagy masikat, eddig mindent meg tudtam oldani veluk. Semmi bajom azzal, ha egy kornyezet ujdonsag.

Ezzel szemben amikor OS X ele kerultem, az mindig szivas volt. Direkt minden maskepp mukodik, nem jobban, csak mashogy. Ellensegemnek sem kivannam. Ha valaki atallason gondolkodna, a legjobb ha kb. 1 napra eleul vagy kolcsonker egyet, utana mar nem fog ilyesmin gondolkodni. Ha esetleg nincs a kornyezeteben, az is jo, ha a bal cipojet a jobb labara, a jobbat a balra veszi fel, aztan a cipofuzoknel osszekoti a kettot, es elmegy futni. Az elmenyt kivaloan atadja. :D

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Ez a 'direkt másként működik' érdekes dolog. Valóban sok esetben ez az érzés, de érdemes belegondolni abba, hogy az első kereskedelmi forgalomban kapható és működő GUI Macintoshon volt, csak hát az ára miatt nem igazán volt képes elterjedni - főleg nálunk. Aztán jött a Microsoft a Windows-zal, jó néhány dolgot másként valósított meg (UI-szempontból is), meglehet, szándékosan, többek közt a szabadalmi pereket elkerülendő - nem teljesen, de végül is megúszta -, aztán a többség ehhez szokott hozzá. Aztán elég sok mindent a Linuxon futó GUI-k is a Windowstól vettek át. Az Apple megtehetné, hogy átveszi a többség által megszokottat, ezzel hasonlóképpen őrületbe kergetné azokat, akik a Machez szoktak hozzá. Persze kiadhatna jobban testreszabható GUI-t, és akkor aki akarja, átállítja, de ez rájuk sose volt jellemző.

Esélyes, hogy a macOS usereken elvégzett telemetria azt hozza ki, hogy nekik mi a preferenciájuk. Aki meg leül 15 percre a kolléga gépéhez "kipróbálni", az meg le lesz szarva.

Hogy ez jó-e vagy nem, arról lehet vitatkozni, de a random kipróbálásokat szerintem nehéz jól mérni.

Ennek megfelelően valóban nagyon kevés az olyan új ügyfél, aki a Macbook felől érkezik az Apple ökoszisztémába. A legtöbben iPhone-nal kezdik, illetve van egy kisebbség, aki iPadet vesz először. Szerintem akinek Macbook az első Apple eszköze, az majdnem biztos, hogy céges gép.

Hogy ez jól van, vagy nincs jól, azt nem tudom. Ötleteim lennének nekem is, az Apple viszont a világ legértékesebb cége.

"Aztán elég sok mindent a Linuxon futó GUI-k is a Windowstól vettek át" - rengeteg mindent pedig a MacOS-bol. A legszembetunobb pelda erre anno az Ubuntuban a bal oldalra rakott szines ablak-gombok voltak, de az pl mar nagyon elterjedt lett, hogy nem kell a valtozasokat kulon leokezni, hanem ha atallitasz valamit, akkor az automatikusan ugy mukodik onnantol.

"Direkt minden maskepp mukodik" - mitol "direkt"? Vagyis annyi a problemad hogy nem ugy mukodik mint ahogy megszoktad. Megnyugtatlak, ha MacOS utan ulnel windows/Linux ele, akkor ugyanezt erezned (sot...).

Emlitettem masik commentben hogy telepitettem nemreg windowst, aztan setupolnom kellett, kb a 'vert hugyozas' elmeny egy MacOS utan...

a "Direkt minden maskepp mukodik" az mondjuk az a szitu amikor a Microsoftnal a path elvalaszto karakter a \ minden letezo masik rendszeren meg a / :D

Nagyon jo, hogy felhoztad a path elvalasztot! Ugye valamelyik nagyon-nagyon regi DOS-on meg nem voltak konyvtarak sem, de a parancsoknal meg lehetett adni kapcsolokat (pl. dir /p). Kesobb bejott a konyvtarstruktura, nehany parancsnak '/', masoknak '-' volt a switch prefixe, kellett valami masik karakter az elvalasztasra, ami a '\' lett vegul. Tortenelmi okokbol.

Aztan teltek multak az evek-evtizedek-verziok, es most mar nem DOS, hanem Windows van. Es ami a legfontosabb: mukodik a \, de elfogadja a / jelet IS! Szoval rajottek, hogy ugyan ott a 90% koruli desktop reszesedesuk, de azert jo lenne a tobbivel kompatibilisabba valni, es bevezettek. Plusz ott a WSL, van virtualizacio, Docker meg effelek (persze korabban is volt mar Cygwin, meg par parancs). Nem csak ugy ulnek az elefantcsont-tornyukban, hogy ez csakazert is maskepp lesz, mint mindenhol mashol, hanem probaljak kenyelmesebbe tenni a rendszert azok szamara, akik mast szoktak meg.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

"Nem csak ugy ulnek az elefantcsont-tornyukban, hogy ez csakazert is maskepp lesz, mint mindenhol mashol,  - hat pedig nagyon ugy tunik hogy de :D

Lehet hogy pont a path-elvalasztoval nem, de tenyleg irtozatos szenvedes volt nemreg beidomitani egy kutyakozonseges windowst. Amit peldaul a userekkel szenvedtem, olyan szopasban IT-ban mar nagyon regota nem volt reszem... Linuxon es MacOS-en sima liba, itt meg csak a szopas...

Nézd, értem, hogy fáj, de én azért láttam már köbvödör macest szopni kivetítővel, biztos mind windowson volt szocializálódva. És kb mindegyiknek van egy vödör kábel a laptop táskájában valamiért. És persze lehet azon vakarózni, hogy baszódjon meg a mindenféle gyártó, hogy szarul megy maccel, és nem a mac hibája (nagyrészt tényleg nem), de ez a usert, akinek kéne a teams a napi munkájához, de fos, nem fogja vigasztalni. (Engem se vigasztal linuxon, hogy fostaliga az PWA kliens, pedig nyilván arról se a fedorám tehet)

Na jo, de konkretan MIVEL szoptak? En is hasznaltam mar kivetitot a Mackel, bedugtam a HDMI kabelt (a regi Macen ehhez kellett egy MiniDP-Hdmi adapter, a mostanin van HDMI kimenet), aztan egy kattintas a Display Settings, ahol beallitottam hogy hol legyen az external display a beepitetthez kepest (igazabol ez mar opcionalis lepes, a kabel bedugasaval azt hiszem alapbol mirroroz). Szoval TENYLEG el nem tudom kepzelni hogy hogyan lehet ezzel szopni :S

Simán lehet, hogy tényleg szar a kivetítés Mac-en, csak én még mindig nem látom a root cause-t. Nekem amíg az USB-C nem volt elterjedve, 1 db dongle volt a táskámban, amin volt 1x USB-C, 1x USB-A, és 1x HDMI port. Ennyi. Nem kellett kábelköteg, meg mittudomén, illetve azóta felébredtek a vetítőgyártók is, és már szinte mindenhol van USB-C kábel.

"Valami forszolja az updatet tárgyalás közben, tíz perc szünet" - valoszinuleg a kollega el akart menni cigizni :D az update-nel mindig jelzi hogy van, megkerdezi hogy most akarsz apply-olni, OS update eseteben ujrainditani, vagy csinalja meg majd ejjel?

+1, sok szart fel lehet róni a macOS-nek, de az update időzítést pont nem piszkálnám, mert birkatürelemmel basztat hónapokig, ha kell, és amikor beadom a derekam, akkor megcsinálja a frissítést éjjel, amikor nem használja senki a gépet

Péntek este céges vacsora. Készültek képek. Van két iPhone-os kolléga, egyik mondja a másiknak:

Egyik kolléga: Te küldd már át a képeket!

Másik kolléga: Min keresztül?

Egyik kolléga: Ami nem rontja a minőséget ...

Másik kolléga: Hm ...

Én: AirDrop?

Kollégák: Tényleg!

<na, itt következett egy jó órás szopás az informatikusok közt, 1) hogyan kell több fényképet az albumban egyszerre kiválasztani 2) hogy miért nem megy át úgy, mint a reklámokban ... majd a végén kiderült, hogy azért, mert az egyiknél nem volt bekapcsolva, Android-os kollégák dőlnek a röhögéstől>

Én: Na gyere, Robi, mutassuk meg nekik, hogy kell ezt Android-on.

<képek kiválaszt az albumban -> megoszt -> quick share -> átment ... 10 sec alatt>

🤣

trey @ gépház

PEBKAC.

"hogyan kell több fényképet az albumban egyszerre kiválasztani" - ra kell nyomni az arcaba tolt "SELECT" gombra. Tudom, megnezni hogy mi van a kijelzon az nagyon amator :D

"azért, mert az egyiknél nem volt bekapcsolva, Android-os kollégák dőlnek a röhögéstől" - miert, Androidos kollegaknal be van kapcsolva az AirDrop? :)

Marmint mi a "UI design problema"? Az hogy be kell dugni a HDMI kabelt a gepbe? :D

A fentiek kozul talan egyedul a bill. kiosztas ami ami UI-related, az meg teljesen trivialisan megtalalhato, ha az ember reakcioja nem az hogy "nemtudom, sikitok", hanem mondjuk megnezi a beallitasokban. Es mondom, szerintem sokkal egyszerubb mint a Win10-ben, amivel szenvedtem rendesen, konkretan gugliznom kellett hozza...

"Quick Share a neve és szemmel láthatóan tudják kezelni." - soha eletemben nem hallottam rola :D Az en kollegaim az AirDropot tudjak kezelni (nem tul bonyolult, szoval ha valakinek ez a szint magas, akkor azzal szemben tul sok elvarasom lenne), anno ezzel dobott at kollegam egy sokgigas videot, pillanatok alatt atjott.

Igen, alapbol ki van kapcsolva, ha engedelyezve lenne akkor meg azon menne a hiszti hogy jajjmilyenszar :D

Arányban semmi változás nincs itt, magatokat ne áltassátok. Jakubovics nevű troll kitiltásával a flame felére csökkent, vele együtt a forgalom is. Summer troll kitiltásával lehetne még ezt javítani, de az arány akkor sem lenne más.

Mostani "de ez már más HUP!" szálam itt kezdődik!

trey @ gépház

Így van, ami szerinted fika, az szerintem értelmes. Ezért teszem ki. Szerinted azért fika, mert valahol kognitív disszonanciát okoz benned. Erre jó szakemberek találhatók, csak keresni kell.

Például, tök jól látni, hogy betriggerelődtél azon, hogy két iOS felhasználó 1 órát szopott az AirDrop-pal (ami egyébként eszükbe sem jutott volna talán, ha nem mondom nekik). Ebből arra következtetek, hogy téged ez az Apple téma mélyen érint.

Ha akarsz beszélni róla, itt vagyok! :D

trey @ gépház

bennem nincs semmi kognitív disszonancia, nem vagyok erintett sem ev-ben sem appleben. ezert is zavar hogy kerulgetni kell. te vettel benyas autot, es hordod ide a linkeket hogy bizonyitsd mennyire jo vetel volt. \o/

Mi van az ios airdroppal? nem kovetem a temat, osszekeversz valakivel. baj van az olvasassal vagy emlekezettel?? Erre jó szakemberek talalhatok, csak keresni kell.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Ja, hogy a szálat sem olvasod el, amibe belebeszélsz? Tipikus troll.

Van a fejedben egy téveszme: ha én megemlítem valaminek a negatív oldalát, az azért van, mert én arra irigykedem. Ez vegyül nálad egy, a személyemmel kapcsolatos ellenszenvvel, ami feltehetően valahol az irigység vonalon fakad.

Komoly a probléma :)
 

trey @ gépház

az uj/regi hup-ra reagaltam, az meg a szalban van. a trollokat mashol keresd! ha nem talalod, arra is van szakember aki segit! \o/

dehogy irigykedek! tudom hogy mit tudok, es mit nem. igy koszonom en jol megvagyok, nincs szuksegem flexelni a dolgaimmal :D

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

jol mondod! szerencsere te felismerted, ezert az a normalis aki flexel! :DDD

megkerdeztem az AI-t is:

"Nincs olyan hivatalosan elismert betegség vagy szindróma, amelynek a fő jellemzője az lenne, hogy valaki folyamatosan a pénzével vagy a gazdagságával „villogni” akar. Ugyanakkor bizonyos személyiségjegyek, pszichológiai tendenciák vagy akár mentális egészséggel kapcsolatos problémák állhatnak a háttérben, amelyek hozzájárulhatnak ehhez a viselkedéshez. Néhány lehetséges magyarázat:

1. Nárcisztikus személyiségzavar

  • Az ilyen emberek hajlamosak arra, hogy figyelmet és elismerést keressenek, és a gazdagságuk fitogtatása egyfajta eszköz lehet erre. A nárcisztikus személyiségű emberek gyakran túlzottan fókuszálnak a külsőségekre, például státuszszimbólumokra (drága autók, ékszerek, luxusruházat).

2. Alacsony önbecsülés

  • Az önbizalomhiányos emberek néha a gazdagságuk vagy anyagi javaik bemutatásával próbálják kompenzálni a belső bizonytalanságot. Ez egyfajta védekezési mechanizmus lehet, hogy mások elismerését megszerezzék.

3. Kompulzív viselkedés

  • Egyeseknél ez a viselkedés akár egyfajta impulzuskontroll-problémához is kapcsolódhat, ahol a folyamatos bizonyítási vágy miatt túlzottan fókuszálnak az anyagi javak bemutatására.

4. Maniás epizódok (bipoláris zavar esetén)

  • A bipoláris zavar egyik tünete lehet a mániás vagy hipomániás epizód, amikor az érintett személy impulzívabban viselkedik, túlzottan költekezik, és látványosan fitogtatja az anyagi javait.

"

te melyik vagy? :D

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Mondom én! Irigykedés lesz ez!

Amikor te nálam flexelést vélsz felfedezni, azok csak a szürke hétköznapjaim. Az irigykedő kispolgárok azok, akik ott is flexelést, vagy villogást látnak, ahol nincs. 🤷‍♂️

Azt egyébként meg tudom érteni, hogy bizonyos körökben bizonyos dolgok negatív érzéseket váltanak ki, de ezzel megint csak érdemes orvoshoz fordulni. ;)

trey @ gépház

mondom en hogy igazad van! akinek mindennapokra flexelnie kell, es meg fel sem ismeri! :DD

vannak akik 100x tobbre vittek mint te, es megse villognak naponta. ok csak csendesen figyelnek ;)

na ok azok akikre irigy vagyok! de az nem te vagy. na ezt viszont mar felismertem \o/

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Te nem figyelsz. Ami a kispolgárnak flexelés, az valójában csak egy átlagos lét.

vannak akik 100x tobbre vittek mint te, es megse villognak naponta.

Most már kezd érdekelni, hogy neked mi a villogás? Hogy kommentelek a HUP-on? Más mostanában nem lehet, hiszen blogot nem írtam itt 1,5 hónapja.

ok csak csendesen figyelnek ;)

A felmenőik biztos kulákok voltak és beléjük verték, hogy "vigyázz, nehogy meglássák" ... jó tanulók voltak!

na ok azok akikre irigy vagyok! de az nem te vagy. na ezt viszont mar felismertem \o/

Nagy kő esett le a szívemről! Mire ez a nagy vérszívási kísérlet? 100K felett a Bitcoin, kerestél rajta néhány forintot és most flexelni próbálsz úgy téve, mintha nem flexelnél? 🤭

trey @ gépház

A felmenőik biztos kulákok voltak és beléjük verték, hogy "vigyázz, nehogy meglássák" ... jó tanulók voltak!

hat ez is lehet! meg az is hogy nincs igenyuk mutogatni hogy mijuk van. de valoszinu hogy inkabb betegek, csak nem ismerik fel!!!! :DDD

100K felett a Bitcoin, kerestél rajta néhány forintot és most flexelni próbálsz úgy téve, mintha nem flexelnél?

en nem kerestem vele: allitolag csak akkor van meg a nyereseg ha realizaljak! \o/

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Na jó, szerintem ezt körbejártuk, de még mindig nem tudom, hogy szerinted mi a flexelés, most éppen mivel flexelek? Hogy megmutattam az Apple usereknek, hogy van olyanjuk, hogy AirDrop? :D

PS: látom, elemedben vagy, hogy újra van kivel flamelni, értem én, hogy hiányoztam! :D :D :D

trey @ gépház

most epp nem flexelsz

Akkor mit raplizol? Másfél hónapja nem nyitottam itt témát, ennyire mélyen buzog benned valami, hogy ennyi idő után még fel-feltör? :D

de a blogod teli van azzal

Tele van a blogom mivel? Ami velem történt? LOL, bazmeg. A blog erről szól. :D

Az a baj veletek, hogy lövésetek nincs, hogy miről szól a blog. Menj az AI-hoz, kérdezd meg tőle!

trey @ gépház

Én Csortu-nak válaszoltam, aki nem Apple user. Erre a kijelentésére hoztam releváns, aktuális példát: "hogy valaki a kollégáknál valamin orbitálisat szívott valami trivialitáson"

A kommentem teljesen ontopik volt.

Erre a megerősítésemre triggerelődtetek be. Igen, te is. Elbandika is. Bizonyítja ez a komment.

BTW: ha nem megy a szálban olvasás, az nem az én hibám!

trey @ gépház

<képek kiválaszt az albumban -> megoszt -> quick share -> átment ... 10 sec alatt>

Mindeközben iPhone-on:

<képek kiválaszt az albumban -> megoszt -> telefont odatartom a másikhoz -> átment ... 10 sec alatt>

Ha ezt nem tudja egy óra alatt megugrani két informatikus, akkor cserélni kell őket.

nem tudjátok ezt feldolgozni

Hogyne tudnánk. Nem az én kollégáim, nem nekem kell foglalkozni velük. Attól még szórakoztató az eset.

Az a baj, hogy 10+ ember a tanú arra, hogy ez megtörtént. 🤭

Valamit félreértesz szerintem, én simán elhiszem, hogy megtörtént. Nálatok szerintem a kiválasztási folyamat része, hogy a leendő kolléga ne tudja kezelni a céges telefont, mert rendszeresen* hallok tőled hasonló sztorikat. :)

* szerk: mondjuk évente egy-két alkalommal, úgyhogy nem, nem fogom neked összeszedni az utolsó 10 esetet, sorry

Én annál intuitívabb módját elképzelni sem tudom a fájlküldésnek két telefon között, hogy megnyomom a share gombot, és közel tartom egymáshoz a két telefont. De elismerem, az intuíció szubjektív.

szerk:

Vagy, nem a műszaki agyféltekére, hanem "kreatívra" van beállítva. :D

Ezt könnyen el tudom képzelni.

Megint troll vagy, vagy vak. Leírtam, hogy először nem tudott több képed kiválasztani. Utána pedig hosszas hümmögés után kiderült, hogy a fogadó félnél nem volt bekapcsolva a funkció (bár ezt már nem követtem, inkább buliztam). Külön mutatvány volt, mire rájöttek hogyan kell.

trey @ gépház

Before you begin

  • Make sure that the person you're sending to is nearby and within Bluetooth and Wi-Fi range.

  • Check that you and the person you're sending to have Wi-Fi and Bluetooth turned on. If either of you have Personal Hotspot on, turn it off.

  • Check if the person you're sending to has their AirDrop set to receive from Contacts Only. If they do, and you're in their Contacts, they need to have your Apple ID's email address or mobile number in your contact card for AirDrop to work.

  • If you're not in their Contacts, have them set their AirDrop receiving setting to Everyone in order to receive the file.

You can put your AirDrop receiving setting to Contacts Only or Receiving Off at any time to control who can see your device and send you content in AirDrop.

A te howto-d kicsit túlegyszerűsített volt, nemde?

trey @ gépház

A felsoroltak mindegyike gyári beállítás, nem kellett volna belepiszkálni a konfigba, ha nem értenek hozzá.

Egyébként egyetértek, túl sok testreszabást enged az iPhone. Szerintem lehetne egy kicsit korlátozni a lehetőségeket, hogy tényleg mindenki tudja használni.

Tehát, ha nem voltak egymás kontakt listáján, akkor nem ment, kézzel át kellett kapcsolni "everyone"-ra. Ezzel önmagában nincs probléma, mert a Quick Share is hasonlóan működik.

Azzal van a baj, hogy 1) ezt nem tudták 2) fogalmuk sem volt, hogy hol kéne beállítani

Nem intuitív.

trey @ gépház

Az hagyjan hogy az "informatikus szakember" egy oran keresztul kuzd hogy atkuldjon egy file-t egy masik telefonra, de az hogy ennyi ideig tartott megoldani ahelyett hogy kiguglizta volna vagy akar megkerdezte volna az AI-t kb fel perc alatt, az ijeszto.

Remelem soha nem kell trey zsenialis problemamegoldo kepessegekkel rendelkezo kollegaival egyutt dolgoznom :D

Ja hogy meg be is voltak baszva... wishful thinking, trey, ezt ugy hivjak. Onigazolni probalod, hogy jo dontes volt droidra valtani.

Esetleg ha a kezukbe adtad volna az Androidot hasonlo korulmenyekkel (BT kikapcsolva a fogado oldalon) es azon _ok_ hamarabb megoldjak a feladatot, akkor lenne nemi hitelessege, de igy?

Vagy, nem a műszaki agyféltekére, hanem "kreatívra" van beállítva. :D

Ezt könnyen el tudom képzelni.

Meglepő, hogy egy műszaki cégnél műszaki beállítottságú emberek vannak többségben és nem bu művészek? Szerintem nem. Szerintem nem kell őket kirúgni, egyszerűen csak nem a beállítottságukhoz megfelelő készüléket vettek maguknak, de ez magánügy, mert magán telefonokról van szó.

trey @ gépház

Az elozo telefonomon volt infraport. Egyszer hasznaltam, kivancsisagbol kiprobaltam mukodik-e TV taviranyitokent. Mukodott. Aztan soha tobbet nem hasznaltam :D

TV taviranyitasra ott a wifin keresztuli eleres, vagy vegso esetben a TV fizikai gombjaival iranyitas.

Amugy az AppleTV segit megkeresni a sajat taviranyitojat ;)

Nem kell itt óriási hekkelésekre gondolni. Hanem pl. a suttyó LG a mai napig a szervizmenübe rejti a készülék használati óramennyiség megmutatását. De csak az EU-ban! Ugyanaz a TV model USA-régiós változata simán a rendszer menüben megmutatja ezt a lényeges infót.

Használt TV vásárlásakor (főleg ha OLED változat) az egyik legfontosabb info h. mennyit ment a TV összesen és a szintén ide rejtett panel frissítési ciklusok számát is csak itt tudod megnézni.

Mivel évről évre jönnek ki az újabb-szebb-hatalmasabb-drágább tv-k, sok ember meg krónikus boltkórosságban szenved, és mániákusan cserélgeti évenként (!) a ~millió forintos tv-jét, van használt piaca a jó állapotú OLED tv-knek is.

OLED-nél számít hány ezer órát ment a tv (sajnos nem a panel tényleges futásidejét mutatja, mivel mehet bekapcsolva is a tv úgy h. a képet viszont kikapcsolod pl. zenehallgatás tv-ről). Illetve számít hány refresh ciklus (kicsi és a nagy komolyabb pixel refresh) futott le. A refresh ciklusok tartják homogén szinten a képminőséget. Ezek a kikapcsoláskor futnak le kb láthatatlanul. A tv alacsony fogyasztású állapotba kerül pár percre, de még nem kapcsol ki teljesen, csak amint befejeződött a karbantartási ciklus. Csak éppen kifelé ennek semmi nyomát nem mutatja. (Ugyanolyan idióta módon, mint egy 20 milliós Euro6 dízel kocsinál, ami éppen a részecskeszűrőt égetné ki, és nem pont most kellene leállítani a motort. De erről persze a műszerfalon 1 rohadt piktogramot nem bír egy autógyártó sem kirakni.) Éppen ezért ha kikapcsolás után sokan az elosztót is lekapcsolják, ez a ciklus nem tud lefutni, és hosszú távon a kép leromlásával járhat. Ezért tilos az OLED tv-ket hosszú futást követő kikapcsolás után azonnal áramtalanítani.

Az h. ezeket a stat-okat titkolja a tv gyártója / eldugja szerviz menübe, kb olyan anti-consumer bűn, mintha a használt SSD-nél a SMART "lifetime write" mennyiséget v. a reallocated sector count-okat titkolná a konzumer elől a gyártó.

Engem érdekelne egy külön posztban, hogy milyen problémákkal küzdöttél meg egy Macbook kipróbálásával,  illetve ha valahol elakadsz akkor segíthetnénk iránymutatást adni. Én magam is elmesélném pár olyan dolgot, amitől ledobtam a gépszíjat párszor mire megszoktam.

Sztem. remek kis blog sorozat lehetne azoknak, akik az átálláson gondolkodnak,  de nem merik meglépni.

Ugyanilyen lehetne egy Linuxra való átállással is. (Nem feltétlenül neked kéne,  ez csak kapcsolódó témaként jött be a képbe.) Sztem. nagyban elősegítené a Linux desktop terjedését, akár otthoni, akár céges felhasználás keretéban. Nagyon sok cégnél a mai napig nem tudnak, vagy akarnak managed Linux-os laptopot adni.

Engem érdekelne egy külön posztban, hogy milyen problémákkal küzdöttél meg egy Macbook kipróbálásával,  illetve ha valahol elakadsz akkor segíthetnénk iránymutatást adni. 

Abszolút köszönet a felajánlásért, de azt hiszem, én már túl öreg vagyok ilyesmihez, majd valami fiatal csinál a témában YouTube csatornát (Patreonos "közösséggel" meg mélyen dekoltált hölgy interjúalanyokkal).

Igazság szerint anno még Win 98-ról váltottam Linuxra (mert akkor csórók voltunk, a pingvin meg ingyen volt), azóta az a fő rendszerem, és eddig minden igényemet kielégíti. (A gyerekek is Linuxon nyomulnak, pedik nyomják a játékokat is rendesen.)

Amiért néha felmerül, hogy kipróbáljam a Mac-et, az az, hogy itt a HUP-on néhány tag, akit szakmai szempontból respektálok, időnként nagyon dicsérik, de a fenti tapasztalatok mindig visszariasztanak a váltástól.

Csaba

Pedig valoszinuleg ez is pont ugyanaz az effekt, mint amikor annak idejen Linuxra valtottal. Akkor is sokan azon sipakoltak hogy mennyire hasznalhatatlan a Linux, mert windowskent akartak hasznalni. Ugyanez van most is, ha mas rendszerrol valtasz Macre, akkor ne akard windowskent/linuxkent hasznalni.

Annak idejen azert az ember sokkal toleransabb/turelmesebb volt, anno siman nem zavart ha matatni kell a rendszerben hogy mukodjon valami Linuxon, ma mar ennel sokkal alacsonyabb az ingerkuszobom, szerencsere a rendszerek is fejlodtek annyira hogy kevesbe kelljen gepeszkedni veluk (plusz amit az ember anno megtanult, az mar meglevo tudas, keszsegszinten megy)

A preferált hely a HUP lehetett volna írásos formában. Az influencerkedést meghagynám más platformoknak.

Ha nem vállalod, nem látod benne a kihívást,  megértem és elfogadom.

Sajnos az én váltásom már elég régen volt nem tudnék összehozni egy vagy több részes blog sorozatot, de szívesen segítenék és megosztanék én is pár tapasztalatot, ha még aktuálisak.

Ha minden igényt kielégít akkor szerintem felesleges váltani. Nálam igazából az új m széria volt ami felkeltette az érdeklődésemet mert épp desktopról váltottam át laptopra, meg úgy az alapvető kíváncsiság hogy minden rendszert megismerjek. Minél több nézőpontod van annál pontosabb döntést tudsz hozni arról hogy mi neked az optimális, én mindegyik rendszeren elboldogulok, viszont így fel tudtam mérni hogy melyik a legkézreesőbb választás.

Főnök megpróbál prezentációt tartani, macbook nem hajlandó kiküldeni a képet a projektornak
nem tudja megosztani a képernyőjét, mert "valami megváltozott az updattel"
Magyar kolléga nem tud kiosztást váltani
Valami forszolja az updatet tárgyalás közben

"Kiírt valamit", "nem hajlandó", stb. Ne már. :)

Otthon maradt a dongle, nem tudok prezentálni/pendrájvot bedugni.

Tetszőleges Windows-t illetve Linuxot futtató gép is tudja ezt a "bugot" reprodukálni, ha pl. HDMI kábel van, a géped meg csak DP-t tud, vagy USB-C-t, vagy VGA-t, vagy akármit.

valami sec fícsör kizárta a laptopból

Nekem gyanús, hogy a szart megint csak nem a laptop/OS helyezte el a palacsintában, mert emberek milliói használnak többé-kevésbé elégedetten Mac-et, de használják, ergo bekapcsol.

Windows, de 50%-ban linuxot nézek rajta. A Windows jó, mert sok-sok putty ablakot lehet nyitni rajta.

Olyan régen használom a putty-ot, hogy nem maradt megoldandó kérdés. (+SuperPutty) Néha kellett a plink is, ami kicsit szívás.

Speciális problémám, hogy ezen a rendszeren is ott van a WSL, de sohasem sikerült berúgni. Helyette mindig van fenn cygwin, amivel kiválóan lehet bash-ból általában cmdline win programokat futtatni.

Hát az utóbbi pár hónapban Windows.
De előtte évekig Linux. Úgyhogy erre szavaztam.

Nekem nem jelenik meg textbox, az első login hardverkulcs/biometria, utána elindul a wsl2-es környezet - az meg nem kér logint - viszont mindent _is_ abban csinálok. Na erre tessen gombot varrni... :-P WSL2, azaz de facto Windows van a VM alatt, de semmi másra nem használom a munkaeszköz gépemen, mint arra, hogy a WSL2-es Linux(ok) fussanak rajta.
Szóval az, hogy valaki WSL2-es Linux VM.ben elvégzi a munkája 99.99%-át, az milyen OS-en dolgozik? Szerintem nem a használt virtualizációs platform a helyes válasz, hanem az az OS, amiben a munkájához használt szoftverek futnak. És az wsl2 esetén nem a Windows - még akkor is, ha a hozzáférést a Windows kezeli.
 

Nekem nem jelenik meg textbox, az első login hardverkulcs/biometria, utána elindul a wsl2-es környezet

Én nagyon-nagyon próbálkozom, hogy inkluzív maradjak mindenféle neurodivergens gondolkodásmóddal szemben, de ez nagyon kemény feladatnak tűnik most.

az első login hardverkulcs/biometria

Ezt az első login screent mi rendereli?

Windows -> (x) Windows
Linux -> (x) Linux
macOS -> (x) macOS
Bármi más -> (x) Egyéb

Szerintem nem a használt virtualizációs platform a helyes válasz, hanem az az OS, amiben a munkájához használt szoftverek futnak.

Nyugodtan küldj be akkor te is egy szavazást, ha érdekel.

Szerintem már szándékosan gecizel, és ez nem szép dolog. Bármennyire is egy alja viselkedésnek tartom ezt, nem akarom ezt az örömet elvenni tőled, mégiscsak közeleg a szeretet ünnepe, vagy ilyesmi. Tudod, mit? Azt jelölsz, amit akarsz.

Az első screen-t? Szerintem az még bőven nem a Windows... De mindegy is, mert a Windows-t munka során _csak_ mint virtualizációs platformot használom, azaz ami munka, az a wsl2-ben fut, ilyen alapon lehetne a Linux alatt bármilyen virtualizáció is - a Linux lenne a munkára használt OS - csak épp a többi virtuál izélésnél ez egyszerűbben, kényelmesebben használható - ja, és nem kell multiboot-tal meg hasonlókkal szivatni magamat.

A Windows is UNIX-szerű lett? Le vagyok maradva...

Kum Gábor

Szerkesztve: 2024. 12. 13., p – 15:27

Ismerve az HUPerek -s magam- életkorát, hiányzik a "már nem dolgozom, így munkára már nem használok számítógépet" választási lehetőség ;)

De értem a kérdést, csak kötözködöm.

Nincs elsődleges pénzkeresési tevékenységem.

Meggyőztél, bár szerintem az egyéb arra vonatkozna, hogy nem a felsorolt három része (mondjuk BSD, AIX, mainframe, stb)

A szavazás apropója

(x) Linux

Hát ez azért vicces mert az LLM-ek megjelenése óta használom a Linuxot host OS-ként. 

elsődleges pénzkeresési tevékenységed

Mind a három OS-t használom.

(x) Windows

A Windows is elindul automatikusan a gép indulásakor. Ráadásul gyorsabb KVM-el a Windows 11 mint host OS-ként volt. Ami megdöbbentett. Még ilyen perverziókkal is:

Ubuntu 24.04 -> KVM -> Windows 11 -> WSL2 -> Ubuntu 24.04 GUI

(x) macOS

A Mac mini M széria is megy, dolgozik, a kedves, szuper-szuper gyors, LLM-ben verhetetlen. (ja tudom vannak több 100 Wattos kártyák, gyorsabbak, de ki túrónak kell).

Az x86-os Sequoia is időnként elindul tesztelésre, és KVM odabasz, 23,11 mp alatt elindul.

Szóval Linux király, a KVM meg a virtualizálás istene 😊

 

(x) Egyéb

Otthon desktop gépen Linux Mint, az irodába laptopot viszek, azon Win11.

Nem tudom melyiket használom többet (50-50-re tippelek). Otthon nem veszem elő a Win laptopot soha, bent meg nem távoli asztalozok az itthoni Linux-ra a Win-ről. Mondjuk a Win-en gyakran fut WSL és abból csinálok valamit.

Először is a változás önmagában nem probléma. Mindenki változik, persze olyan is van, aki nem előnyére. ;-)

Másodszor az én látszólagos változásom két végtelenül egyszerű dologgal függ össze.

1. Vettem használtan egy minigépet (ThinkCentre), amihez eleve járt egy Win11 Pro. Kicsit felturbóztam egy régi laptop alkatrészeivel és amikor nem csinálok komoly dolgot (mint például most), akkor ezt használom. És mivel tökéletes, még a 24H2-es akadályt is simán vette, elégedett vagyok vele.

2. Valójában egy komolyabb gépen is használok Windowst, ezt meg azért, mert az általam eddig kizárólag Linuxon fejlesztett szimulációs rendszert portolom erre a platformra is. Vagyis igazából pont ugyanazt csinálom, mint eddig.

Én pedig evolúcióbiológiai alapon bátor volnék ezt cáfolni.

Krízishelyzetekben valójában nem az aktuálisan legfittebb, hanem a változásokhoz leggyorsabban alkalmazkodó egyedek maradnak életben. Ennek megfelelően egy picit meg is vagyok lepődve a válaszodon, mert valahogy az derül ki belőle, hogy te egy informatikai szolgáltatónál dolgozva bottal se piszkálnál meg egy Windowst.

Természetesen elhiszem neked, ha ezt állítod, de azért eddig egy kicsit komolyabb tényezőnek gondoltam a munkahelyedet.

Szerkesztve: 2024. 12. 13., p – 19:23

A ceges gépen Linux megy, ezen van a forrás, ezen buildelek. Viszont ebből csak egy SSH shellt látok, Mac terminálon keresztül. Minden más (chat, meetingek, browser, stb) a Macen megy, azon gepelem a forrást, stb. ilyenkor ez minek számít?

Linuxozok. Windows virtuális gépben van, néha kell használni, de mostanra portoltam mindent Linuxra is. Csak azért lépek be Windowsra, hogy lássam, hogy a Windowsos kollegák mit látnak :-) Néha remote desktopozok, de azt is Linuxról Linuxra.

MacOS-t egyáltalán nem használok, és sajnos BSD-ket se, de az utóbbi érdekelne.

Szerkesztve: 2024. 12. 13., p – 20:01

Az még Linuxnak számít, ha Ubuntun fut MS Intune, Defender, Edge PWA-kban Outlook, Teams, stb?

A Powershellt, .NET Core-t, Visual Studio Code-ot, Gambas-t (ez Visual Basic-pótlék), mscorefonts-ot is felteheted, meg böngészőben mehet az Office 365 webes része, futtathatod a Windows számológépet is, stb.. Ha van licenced hozzá, MS-SQL is fut Linuxon. 10 éve még senki sem gondolta, hogy ez mind lehetséges lesz. Még asztali vízjel is van Linuxra implementálva, meg egy csomó Windows asztali/ikon/egértéma, csak hát minek használna így valaki Linuxot, akinek ez kell, megkapja a Windowstól.

Egy dolog viccen kívül hasznos lenne *nix-es rendszerekre, így Linuxra is, egy command/Batch interpreter, ha valaki bat fájlokat akar hegeszteni, tesztelni, de nem akar érte Windowst feltenni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

command.com -ot Linuxra! Szerintem masszív geekfaktora lenne, semmi több... Mondjuk natívan Perl-ben megírni, mindenféle külső tool-ok használata nélkül... Anno volt olyan beadandó scriptelős feladatunk (amit később én is kiadtam a hallgatóknak...), hogy a dir parancsot minél pontosabban(!) implementálják a rendszerben default shell-ben, ami nekünk c-shell volt, a hallgatóimnak már bash...

Mondjuk a bat fájlok kókányolásához egy dosemu is elég... :-P Meg mellé rengeteg perverzió is... :-D

Lassan kellene új laptop-ot vennem, pár RTS játékon kívül nincs már dependenciám Windows-ra.

Ezeket használom: Azure CLI, TerraForm, Docker, VS Code, git, MS Teams és Webex, MS Office, Draw.IO desktop

iphone-t, Apple Watch-t, AirPod-ot használok.

Aki Windows-ról tért át: hogyan élte meg a MacBook Air-re váltást?

Privátban elég régóta előfordultak nálam Macek kisebb-nagyobb megszakításokkal, de melóra két éve váltottam és ez azért hozott érdekes plusz dolgokat tizen, sőt lassan huszon évnyi "corporate" ablakhasználat meg pár évnyi pingvin után.

A legfájóbb pont a billentyűzetkiosztás megszokása, ha nagyon akarod neten fellelhető "windows-os" kiosztás is, de ahogy írtam privátban már ismerős volt, néhány melóban használt speciális karakter előkeresése és izommemóriába rögzítése az eleinte fogszívós, igazából te tudod mennyi idő alatt adaptálódsz, nekem kb 2 hét volt, utána second nature. 2 év után már ott tartok hogy ha windowsos/linuxos gép elé ülök akkor is a maces kiosztásban keresem a karaktereket, kell egy ilyen "ja hülye" 2-3 másodperc gondolkodás mire beugrik a helyes kombó.

Ha nulláról indulsz akkor a rendszer megszokása idő, de élményre kb ugyanaz mint a windows only élet után belekóstolni a linuxba. Meg kell tanulni a logikáját, utána könnyű, sőt szerintem kb a legkézreesőbb rendszer, mondom ezt W 3.1/95 ablak és ubuntu 7.04 óta eltelt időnyi pingvinnel a hátam mögött. Tapipad verhetetlen, az hogy az egész rendszer szépen kezelhető billentyűzetről (mindenre is tudsz shortcutot/hotkeyt csinálni) priceless. Jó példa erre hogy itt lóg a gép mellett a rágcsáló de kb a használat 80%-ban nem nyúlok hozzá.

Nekem az üzemidő nagyon fontos tényező ami szintén kiemelkedő, illetve a passzív gép olyan élmény ami után én konkrétan soha többet nem szeretnék olyan gépet tulajdonolni amiben van ventillátor. 

A többi almás cuccoddal pedig nagyon szépen össze tud játszani, nekem van mellette iPhone, AirPods, iPad, lehet hogy walled garden de nem véletlenül ugrálnak bele sokan, kimondottan kellemes.

Így két évnyi macezés után nem igazán mennék sehová, a rendszer frankó és stabil, konkrétan amióta megvettem aznap bekapcsoltam és azóta megy, csak updatek miatt volt újraindítva ami meg úgy néz ki hogy szól hogy van update, én meg rábökök hogy intézd este és másnapra kész, többek között ezért is tartom hülyeségnek a Mac mini bekapcs gomb körülötti hisztit.

Egy dolog, amire mindenképpen szükségem lenne: a céges és a privát rendszer tökéletes szeparációjára.
Ezt Wndows alatt két telepítéssel, külön SSD-n, egymástól Bitlockerrel elzárva oldom meg.
Erre van valami alternativa MacOS alatt?

Ha a külön user nem elég, akkor természetesen ketté tudod particionálni a belső ssd-t és két külön telepítéssel mehetsz, indításkor nyomod az option gombot és választasz.

Illetve van még egy kicsit taknyolósabb verzió, ki tudod rakni a home-odat egy külső SSD-re ha drágállod az almás árazást, cserébe elvileg (olvastam valahol, személyes tapasztalat nincs) nem megy néhány apple intelligence feature vele, bár ez szerintem nem a te usecased.

Aki Windows-ról tért át: hogyan élte meg a MacBook Air-re váltást?

Megdöbbentem, hogy ilyen jó számítástechnikai eszközöket is lehet gyártani.

Egyébként lesznek benne kompromisszumok, persze. Ha az a hobbid, hogy hackeled a munkaeszközöd, akkor felejtsd el. Régen én is csináltam, aztán munka, gyerek, stb. mellett ami nem zero-touch üzemeltethető, az szar, nem kell.

Be van kötve saját Entrába a privát Windows-os gépem is, minden Azure által nyujtott felügyelettel, lényegében magától megy - nagyon keveset kell már a Windows-al foglalkoznom,
WSL nagyot dobott a Linuxos rendszerekkel való kompatibilitásban, stabilitás mellett meglehetősen reszponzív is a W11. 

Igazából jelenleg a legnagyobb problémám vele hogy az Airpods nem megy normálisan Teams-el / Webex-el,
illetve az Air hardver maga az árával eléggé meggyőző.