- enpassant blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hozzászólások
Paksnak már a vénasszonyok nyara is betesz.
Az elmúlt hétvége amolyan fáradtan napos, már egyáltalán nem perzselő napsütés mellett telt, amolyan indián nyarat idéző koraőszi időjárást hozott. Nos, ez az átlagos idő is elég volt ahhoz, hogy megkavarta a paksi atomerőművet. Nem először fordul elő ilyesmi, de egyre gyakrabban.
Mint látható, vasárnap reggel a szél miatt kellett Pakson visszaterhelni, 11 órától pedig a szél és a nap miatt. Gyakorlatilag ugyanaz a jelenség zajlott le, mint amiről a Portfolió szeptember elején írt, és amit májusban előrevetítettünk azzal, hogy levezettük, miért látszik már most, hogy Pakssal baj lesz.
A paksi atomerőmű vasárnap hajnalban úgy másfél órára, déltől pedig 6-7 órán át folyamatosan félrehúzódott a szél-, illetve a napenergia-termelők elől. A déli órákban mintegy 1000 MW-ot, vagyis két Paks I. blokknyi méretet tudtak termelni az időjárásfüggő megújulók - a hálózati rendszerirányító Mavir Zrt. hivatalos adatai szerint. Ebben a háztartási erőművek teljesítményét nem mérik, így is elgondolkodtató, hogy Paks nukleáris termelését fél blokknyival (~244 MW) csökkenteni kellett.
A helyzet javulásával kapcsolatos reményeket súlyosan rombolja két adat: a jelenlegi, mintegy 1500 MW napelemes termelőerő 2030-ra - a kormány új Nemzeti Energiastratégiája szerint - 7700 MW-ra hízik. Ekkorra ígéri Süli János, hogy Paks II. első blokkja elkészülhet. E két adatot nem lehet a fenti ábrában - legalábbis: működő rendszert feltételezve - elhelyezni! Ráadásul az energiastratégia szerint ekkora akár már 200 ezer háztartás is átállíthat (részben vagy egészben) a saját napelemes termelésére-fogyasztására.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Érdekes. Csak azt nem értem hogy ha nem lenne Paks, akkor a fenti időszakon kivul, amikor is vissza kellett tekerni paksot, a többiben honnan lenne áram? Gazeromu? Honnan van gáz? Import áram? Mi van ha a szomszédban sincs épp elég.
Nem egyszerű dolog ez, biztos hogy van is baj a jelenlegi koncepcióval, de szerintem nem reális, hogy paksot kihúzzuk az egyenletbol. Inkább áram exportra kellene talán berendezkedni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Paks még 12-15 évig velünk lesz, de már most is vannak bajok vele, pedig csak 2000MW és olcsón termel, szemben a 2400 MW, drága Paks2-vel.
Napon belül lehet akár akkumulátoros is. Egyre fejlődik és egyre olcsóbb, illetve jobban növekedni fog az elektromos autók száma, amik szintén sokat tudnak majd tárolni és akár vissza is juttatni.
Főként azonban a fölös termelés gázzá alakítása és későbbi felhasználása.
Ezen kívül a fogyasztást jobban a termeléshez igazítani megfelelő árazással.
Végső soron meg biomassza, víz, geotermikus, gáz, import.
Már a jelenlegi rendszerekkel is elérhető a 50-60%-os megújuló arány, ami évről évre egyre növekedhet a fenti fejlesztésekkel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"napon belül akkumulátoros" - Nagysságrendileg mit kóstál mondjuk csak 1GW-nyi akkupakk? De megengedő vagyok, legyen csak 500MW. Nem kell egyben, hanem legyen 10 darab 50MW-os.
Azt is vedd hozzá a jövőképhez, hogy Paks II. életciklusában a közúti közlekedés is döntően elektromos hajtásra fog áttérni, ergo annak az igényeit is ki kell majd elégíteni, illetve a passzív házak is inkább elektromos, mint gáz/fosszilis energiát fognak igényelni - ráadásul jellemzően 7x24-ben - és nem lesz mindenhol/mindenkinek lehetősége a garázst telerakni akkumulátorral egy fél ház áráért.
A fogyasztást a termeléshez igazítani... Oké, lakossági hőtermelő berendezéseknél, szakaszosan biztonságosan üzemeltethető eszközöknél még működhet - ahogy működik most is, a kapcsolt B tarifás (vagy hogy hívják épp) fogysztóknál - amik egyébként fontos részét képezik az energetikai rendszer rendszerszintű szabályozásának.
De mondjuk vonat csak akkor menjen, ha süt a nap? Vagy folyamatos technológiás gyártásról álljanak át arra, hogy "ha süt, akkor gyártunk, ha borult, akkor nem"? Vagy igazodjanak az ad-hoc változó energiaárakhoz? Nem csak lakossági fogyasztás van ám, ne felejtsd el.
Biomassza, víz, geotermikus, gáz, import... Vegyük sorra. Biomassza: energiaerdő, vagy szalmabála? Energiasűrűsége, azaz egy tonna (diirekt nem köbmétert írtam, mielőtt...) biomasszából mennyi villamosenergia nyerhető ki? És a begyűjtés-szállítás energaigényét levonva? A szennyvízből nyert metán az még oké, de ugye az a fránya nagyságrend megint közbeszól - a szennyvíz összegyűjtésének, kezelésének az energiaigényét lehet fedezni, meg tán a környék házainak is jut melegvíz és/vagy fűtés, és ennyi. A geotermikus energia szép ötlet, csak ugye az kifejezetten fűtési/hmv. készítésre alkalmas elsősorban, illetve azt is nézd meg, hogy egységnyi villamosenergia megtermeléséhez mennyi gőzt kell előállítani, és ahhoz mennyi vizet kell átpumpálni a rendszeren. Igen, tudom, közvetlenül fel lehet hozni a termálvizet is - apró probléma, hogy az oldott anyagok illetve gázok azok a hőmérséklet csökkenésével egyre inkább szeretnek kiválni a termálvízből, úgyhogy az energetikai célú felhasználáshoz szükséges mennyiségnél ez kifejezetten komoly problémákat hordozna.
A gáz az nem értem, a "zöld" irányvonalban hogyan került elő, de oké. Drágán, nagyon drágán lehet vele elektromos energiát termelni, ráadásul a széndioxid-kibocsátás is ott van, bónuszként nagy tételben, folyamatosan importálandó (hosszabb távra (hónapokra, félévre előre) nem tárolható (a stratégiai tározóknak nézz utána)). Az import meg stratégiailag kerülendő - importra - ahogy azt oldalfüggetlenül többen, több helyen részletesen kifejtették, nem lehet az ellátásbiztonságot alapozni. Nem, nem gond, hogy a hasadóanyag import - egyrészt van EU-ban előállított kazetta is (sokat költött rá az EU - nem véletlenül), amit már használnak is kereskedelmi termelésben lévő reaktorban, másrészt meg jól ütemezhető, tervezhető a beszerzése, illetve a betárolása.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Végső soron meg biomassza, víz, geotermikus, gáz, import.
Bős-Nagymaros-t szeretnéd?
Amúgy meg ami most van, az oké, de tervezni már a jövő egy-két évtizedre kell, amikor a jelenleg szénhidrogén alapú személy és tehergépjárművek a központi hálózatból szipkázzák ki a kilowattokat, nem folyékony állapotban szívják fel a benzinkútból.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt is jóég tudja, hogy mennyire szakmai és mennyire politikai érv mosta el félkész állapotában a rendszerváltáskor.
Az biztos, hogy a Prédikálószék mellé tervezett felső tározó jó hogy nem épült meg, de ma már ilyen felső tározó talán nem is nagyon épülne, helyette van a dinamikus energiakereskedelem + dinamikus "éjszakai" áram.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kérdés az volt hogy szeretné-e Bős-Nagymarost. Az az egyetlen értelmes hely magyarországon vízerőműnek. Ha ezt nem szeretné akkor lehet tudni hogy nem érveket hoz fel, hanem csak papagályként ismétli a sötétzöld propagandát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
vagy harkájként
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ippon :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem szoktam ijet, de most: ly
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Máskor megtennéd, hogy írás előtt olvasol, és gondolkodsz?
:(
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bős-Nagymaros 360 MW 4 órára... Lepkefing mennyiség.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Végülis több, mint az oroszlányi + tatabányai szenes erőművek együtt megtermeltek jó nagy mennyiségű károsanyag kibocsátás mellett.
De ez is a múlt homályába vész, már csak az omladozó vakolatú épületek + lebontatlan kémények maradtak. Le kellene bontani ...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Annyi apró különbséggel, hogy a két szenes 7x24-ben tudta ezt, a Gabčikovo-Nagymaros (ahogy ugyebár anno hívták...) komplexum meg nem :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bősi erőmű termelésének a fele viszont Magyarországnak járna, nem? Magyar oldalról ehhez csak a nagymarosi kisebb erőművet kellett volna megépíteni, ami önmagában nem érte volna meg, de a nagyobb erőműből járó árammal együtt már igen. Így most szerződést szegett a magyar fél és a szlovákok így jogosan használhatják a félig magyar Duna szakaszt úgy, hogy megtartják a 100% áramot. Illetve pont nekünk adják el, de pénzért.
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Néhányszáz MW-ról beszélünk...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagyjából egy Paks1 blokk még teljesítményemelés előtt.
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pontosan. Az meg a mostani igényekhez mérten... Mondjuk úgy, hogy időszakosan más megújulókból is fedezhető...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez szerintem nem egy jelentéktelen mennyiség, pláne "ingyen". A beruházás költsége illetve karbantartás miatt az idézőjel, de az egyáltalán nem lett volna sok a múltban, a mostanában elszálló áramárak mellett pedig bőven megérte volna. Így most a rendezetlen helyzet miatt folyamatosan odaajándékozzuk Szlovákiának a bősi Dunánál a fele energiát. Azt nem értem, hogy állítólagos zöldek miért támadtak egy vízi erőművet?!
A más megújulók meg pluszban lennének a bősi erőmű termelése mellett nem pedig helyette.
Egyébként demonstrációs célzattal csinálnék egy zöld vonatjáratot a Balatonra nyáron, ami mindig akkor menne két vasútállomás között ha szélviszonyok mellett elvben rendelkezésre állna a szükséges extra energia. Természetesen a jegyár legalább háromszorosa lenne a normál jegyárnak.
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem a félig magyar Duna-szakaszt használják. Az üzemvízcsatorna teljes egészében szlovák területen folyik. A nagymarosi lépcső igazából alig termelt volna áramot a bősivel összehasonlítva, az elsősorban arra kellett (volna), hogy a bősi erőmű csúcserőműként tudjon üzemelni anélkül, hogy Budapesten gondot okozzon a túl magas vagy túl alacsony vízállás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem a félig magyar Duna-szakaszt használják. Az üzemvízcsatorna teljes egészében szlovák területen folyik. A nagymarosi lépcső igazából alig termelt volna áramot a bősivel összehasonlítva, az elsősorban arra kellett (volna), hogy a bősi erőmű csúcserőműként tudjon üzemelni anélkül, hogy Budapesten gondot okozzon a túl magas vagy túl alacsony vízállás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elektromos autok... Ez a dolog csak mindaddig jo buli amig csak neked, nekem nehany kivaltsagosnak van... Ha hirtelen mindenki azzal mozogna eleg nagy bajok lennenek... Probalj kiallni egy forgalmas autopalya 6-8 sav szelere, a vilag tetszoleges nagyvarosaban egy fo sugarura es gondolkozz el, hogfy mi lenne az adott pillanatban ott dongeto minden egyes auto elektromos lenne? Honnan az egbol szopnank azt a rengeteg energiat amit jelenleg a benzin/dizer tartalyokba begyomolsz hatalmas energiasurusegu uzemanyagokbol nyerunk hogy mozgassunk mindent magunk korul? Gondold el ha azt a boszme sok energiat amit egy benzinkuton beletoltenek orankent a sok ott megallo autoba elektromos uton, vezetekn kellene odaszallitani? Milyen kabelek mennenek a kutakhoz? Combvastagsagu? Ha holnaptol magikusan az autok mind elektromosak lennenek akkor ugy allna be a vilag mint a covek... Gyakorlatilag sem megtermelni, sem szallitani nem tudnank az uzemanyagot a kocsikhoz... Jah - es minden autot ejszaka toltenenek ugye mert napkozben bezony menni kell veluk... Szoval a nappal megtermelt energia elektromos autokban valo eltarolasa is gondban lehet, mert igaz ugyan hogy nem minden auto megy napkozben, de jellemzoen foleg napkozben mozog a vilag es ha nem is megy a auto jelenleg nincs kiepitve minden utszeli parkolo melle egy tolto/visszataplalo allomas...
Szoval jo ez az elektromos autozas - mert most szerintem meg 1% sincs az aranyuk az utakon - de ha tomegesen, vagy csak azok lennenek akkor bizony igen nagyon nagyon sok villamos energiara es annak szallitasara lenne szukseg - idojarastol fuggetlenul.
Az hogy Paks gazdasigilag elseftelt dolog-e nem valtoztat a tenyen hogy atomenergiara marpedig meg egy ideig szukseg lesz - es ahogy valtozik az autozas ugy meg egyre inkabb szukseg lesz...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyrészt egyik napról a másikra nem cserélődik ki az autópark.
Másrészről, pár év alatt is ki lehet alakítani olyan infrastruktúrát, ahol minden autó kényelmesen tud tölteni.
Bármilyen hihetetlen is neked, de az összes magyarországi ház, lakás, épület képes jelenleg is arra, hogy megtöltse az elektromos autókat. Ehhez még hozzáveheted az összes villanyoszlopot is.
Norvégiában az eladott új autók 80% elektromos és semmilyen gondjuk sincs a töltéssel.
atomenergiara marpedig meg egy ideig szukseg lesz - es ahogy valtozik az autozas ugy meg egyre inkabb szukseg lesz...
Egyáltalán nincs szükség, ahogy ezt az EU-s országok fele is bizonyítja, illetve Németország és Dánia példája, akik döntően (akár 100%-s) megújuló energiatermelésre állnak át.
Az elektromos autók nem hátrányt jelentenek, hanem előnyt a megújuló áramtermelés esetén. Az átlagos autós napi 50 km-t tesz meg, miközben 400-500 km-re elég vagy még sokkal több energiát tud eltárolni. Az autó akkumulátorok 50-80%-a felhasználható lesz a túltermelés eltárolására. Alul termelés esetén meg jó pénzért akár vissza is tudnak majd termelni áramot a hálózatba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"az összes magyarországi ház, lakás, épület képes jelenleg is arra, hogy megtöltse az elektromos autókat" - Oké, 10 emelet, (11 szint), négy lépcsőház, szintenklnt minden lépcsőházban négy lakás, átlag minden negyedik lakáshoz _nem_ tartozik autó. (Segítek: ez matekosan 132 darab autó). Kérdés: kialakítható-e ennek a négy lépcsőházas tömbnek a tetején akkora napelempark, és valahol az épületben akkora akkupakk(!), ami mondjuk 100 autó töltését képes megoldani. Nehezítés, hogy a tetőn van ugye tűzvédelmi átjáró, szellőző, mobilos adóállomás - meg itt-ott bizony napkollektor is - használati melegvíz céljából. Bónusz kérdés: hogy oldod meg azt, hogy a közterületi(!) parkolóban csak az ott lakók parkoljanak, illetve hogy minden tulajdonosnak garantáltan jusson töltős parkolóhely? Nos?
"Alul termelés esetén meg jó pénzért akár vissza is tudnak majd termelni áramot a hálózatba." - (Alul termelni én olyasmit szoktam, amit nem szokás emlegetni...) Szóval alultermelés, pontosabban fogyasztási csúcsidőszakban tehát úgy gondolod, hogy az autók akkupakkjából "vesz ki" a rendszer energiát. Oké. És milyen alapon? Hogyan választják ki, hogy melyik autóból? (De a nulladik kérdés: van-e/terveznek-e egyáltalán "hálózatba álló helyben visszatáplálós" működésre autót+töltőáramkört?) Mi van, ha a tulajdonosnak délután kettőkor asap kell az autó, amit reggel lerakott 500km-re elegendő energiával az aksiban, és kiderül, hogy az ő járműve volt az a "szerencsés", amiből a csúcsidőszaki fogyasztást megoldották, és már csak 150km-re elegendő a tárolt energia, miközben ő mondjuk Budapestről Miskolcra kell, hogy eljusson?
(Ennek analógiája, hogy ugyan közel ingyen kapod a benzint (mert az épületre rakott napelem+tárolá rendszer fenntartása pénzbe kerül ugye...), de bárki, bármikor leszívhatja 20%-ra a tankot - igaz, pénzt kapsz érte, de tervezni maximum enniy benyával tervezhetsz...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Norvégia kőolajból gazdag. Nekik pláne nem érdekük, hogy a kőolajiránti kereslet visszaessen... A 100% megújuló szép álom - csak bőséges tározós kapacitás nélkül nem is lesz több.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Másrészről, pár év alatt is ki lehet alakítani olyan infrastruktúrát, ahol minden autó kényelmesen tud tölteni.
Igen ez jellemzo hazankra... Metrot is par ev alatt epitunk, nemhogy az orszag teljes villamos halozatat atalakitjuk. De akkor megkerdezem maskent... Vegyuk azt a mennyisegu kolajat, amit Magyarorszag importal egy adott honapban. Tetelezzuk fel, hogy azert importaljuk ezt az uzemanyagot, mert szukseg van ra, hogy a hatso felunket mozgassa meg legyen amivel a keyeret es a szines TV-t elvinni a boltokba. Egyszoval egy honapig mukodteti az orszagot. Megengedo vagyok es azt mondom annak az uzemanyagnak az energiatartalmabol csak egy bizonyos szazalek hasznosul - gyartasi vesztesegek, motorok hatasfoka stb.. Azt hiszem abban kiegyezhetunk hogy a kijott energiamennyisegre szuksege van az orszagnak. Szerinted mikor leszunk kepesek ezt az energiat villamos formaban eloallitani - ugye kell - es milyen modszerrel szertned eloallitani? Es akkor ehhez meg vedd hozza azt, hogy a benzin, dizel, futoolaj kitunoen tarolhato, amig a villamos energia - hat az pillanatnyi es az ilyen merteku tarolasa meg elegge kihivasokkal kuszkodik... Az sem valoszinu hogy 10 ev alatt olyan NAGYON jelentos forradalmi es iparilag alkalmazhato megoldas szuletik ra...
Mondom en hogy jo az elektromos autozas, plane hogy most meg kis tulzassal "uri huncutsag" - de ha olyan mertekben terjed el ahogy azt vizonaljak akkor nagyon nagyon meg fog valtozni a villamos nergia felhasznalasi kepe a vilagnak... Mert ugye azt az energiat amit ma fosszilis uzemanyagokbol veszunk ki valahogyan maskent kellene eloallitani - hatekonyan, flexibilisen, olcson, tervezhetoen barmikor. Szolj ha lesz fuzios eromu - addig az atomeruvekre szukseg van - es ne hozd a nemet peldat mert konnyu ugy atommentesnek lenni, hogy ok ugyan nem uzemeltetnek, de ha hiany vant az a szomszedbol megvasaroljak, lexarva hogy mikent kerul a kanoc vegere...
Ne erts felre - a hazamon napelemek es napkollektorok vannak, mindebol energiatakarekosat valasztok, szelektiven gyujtom a szemetet - en is aggodom a jovoert, csak sajnos nem latom a valodi, kivitelezheto, mukodo alternativajat az energia olyan foku eloallitasanak atom vagy fuzios energia nelkul mint amire az emberisegnek szuksege van - vagy akar csak nekem sajnos... Tudod a napelemeim nem fedezik a fogyasztasom, igaz olyan helyen elek ahol nincs folyamatos napsutes, es a kiepitese sem fog megterulni de nem is azert van. Megis inkabb nem koltoznek el innen. De az atomot nem tartom az ordogtol valonak... Felelosen kell vele banni, azt alairom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Erdekes olvasmany... Koszonom a linket... Megis maradtak kerdeseim - a cikkben a 4 millio auto 25%-arol beszel - atlagosan 40-50km napi hasznalattal. Szerintem a keplet ennel arnyaltabb, megis elfogadom az erveket... 25% kivalthato a mai halozattal, termelokkal...
Ezzel viszont eppen hogy megorositesz abban, hogy igenis szukseg van az atomeromure - Az altalad idezett cikk matematikaja mutat ra hogy a fenti erveles ejszakai - a halozat legkisebb terhelesenek kiegyenlitese eseten - allja meg a helyet, a kocsikat ejszaka, sotetben kell tolteni. Szinten jo lenne figyelemebe venned, hogy a jelenlegi kapacitast illik am fejleszeteni, hisz joresze meg mindig kornyezet szennyezo, nem megujulo stb... Egyszoval bocsass meg - a villanyautozas szerintem nem fogja segiteni a megujulok elterjedeset, szabalyozhato csucseromuvek nelkul. Ugy lenne gombolytu a dolog, ha a kocsikat napkozben lehetne tolteni - lehetne az a "nappali aram" - es akkor ha kiesik a napenergia ejszaka akkor tolhatnak az autok vissza a halozatba amit nappal felvettek. De eppen forditva van. a megujulo eppen nem termel - de ahhh pont kellene toltenem a kocsit is...
Irom ezt ugy hogy Home office-bol tolom, a kocsim doglik a garazsban es kint ragyog a nap az inverterem pedig majd szet csattan... De ez a kivetel, a vilag eppen forditva mukodik. Meg aztan jovo hetre esot is mondanak, nekem viszont hoszabb utat kellene mennem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez befolyásolható díjszabással is. Például nappal olcsóbb az áram, mint este.
Az egykori kedvezményes díjszabású "éjszakai áram" sem éjszaka érhető el ma már, nevét is "vezérelt áram"-ra nevezték át. Itt is az a lényeg, hogy ha felesleg jelentkezik, akkor olyan fogyasztóknak adják kedvezményes áron, amelyeknek mindegy mikor veszik fel az energiát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Attól, hogy nappal mondjuk olcsóbb, attól még nem fogja a járművét éjjel használni nappal meg tölteni... A "zzakaszos üzemre alkalmas" meg nem biztos, hogy az autó töltőjére a működés biztonsága és az akku élettartama okán ráhúzható, márpedig a vezérelt fogyasztókra pont ez kell, hogy igaz legyen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Felavatták a Fiat kétirányú töltőit
Elektromos buszok töltik az energiát a hálózatba Londonban
Otthoni energiatárolókká válhatnak az elektromos Audik
Villanyóra #32 – Így kereshetsz majd pénzt a villanyautó töltéssel
Villanyautók adnak áramot egy holland stadionnak
Hollandiában kétirányú töltőhálózat épül
Porto Santo, a füstmentes sziget
Tényleg lehet pénzt keresni villanyautóval az energiapiacon
Nissan Leafek stabilizálhatják a hálózatot Németországban
Ezzel a berendezéssel tölthetnek majd vissza áramot a hálózatba a Nissan-tulajdonosok
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A villannyal tósokon kívül valami? Mert ott azért eléggé.. hogy is mondjam, egyoldalú társulat jött össze...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Látod ezért nem nagyon szoktam válaszolni azokra, amiket írsz.
Nem is próbálod átgondolni azokat, amiket írok. Bele se nézel azokba, amiket mellékelek. Ha belenéztél volna, akkor láthatnád, hogy ott van mindegyiknél a forrás belinkelve, amik többnyire nem elektromos autós oldalak.
Egyébként meg mit számít, hogy milyen oldalakon vannak? Ezek nem vélemények, hanem hírek, tények.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az ebben a hozzászólásban felvetett kérdésekre valami érdemi válasz? De erre is mondhatnál valamit:
"Attól, hogy nappal mondjuk olcsóbb, attól még nem fogja a járművét éjjel használni nappal meg tölteni..."
Nos? Egyébként onnan indultál/indultatok nagyonzölden, hogy csak a megújulókkal meg lehet oldani az energiaellátást. Most eljutottatok oda, hogy jó, kell tárolás, de oldja meg a fogyasztói oldal, azok, akiknek "amúgy is" van/lesz jelentősebb kapapcitásu akkupakk a birtokában. Lassan talán el fogtok jutni odáig, hogy a "nagyonzöld" megújulók költségéhez is hozzászámoljátok a magas rendelkezésre állás igényelte beruházások költségét is - igaz, akkor baromira drágára fog kijönni egységnyi, 7x24-ben elérhető villamosenergia...
Kis lépés, de ez még így sem fogja az ipar, a szállítmányozás, a szolgáltatások energiaigényét megoldani a hektikusan termelő megújulókra alapozva. És nem csak azért, mert az akkutöltő maximum a 0.4kV-os hálózatra dolgozik vissza, miközben az említett fogyasztók jellemzően egy vagy két lépcsővel magasabb feszültségszintről kapják a delejt. Nos?
A fogyasztás egy kicsi, és a rendelkezésre állásra kifejezetten igényes szegmense a lakossági kör, úgyhogy erre a magas rendelkezésre állásra is erősen gyúrni kell.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
En megneztem enpassant linkjet, megneztem a hivatkozott villamos fogyasztasi grafikont, es bizony azon az latszik, hogy este 11-tol reggel 5-ig lezuhan a villamos energia fogyasztas.
Nem nehez belatni, hogy eletszeru ejszaka tolteni az elektromos autokat. Es azt se nehez belatni, hogyha az emberek erre maguktol nem jonnek ra, akkor gazdasagilag (orankenti villanytarifaval) lehet oket osztonozni.
Nem ertem, miert ertetlenkedsz. Semmi urtechnika nincs itt.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, és ugye az akkupakk élettartama x töltési/kisütési ciklus... Nagyon nem mindegy, hogy a környék UPS-eként naponta megy egy ciklus, vagy a tényleges autókénti használat során x naponta...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
enpassant fog biciklizni, vagy kikapcsolja a gepet es nemkell annyit fogyasztani.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Fogadjunk azzal nem számoltál, hogy mi van, ha Magyarország népessége megduplázódik. Kormányunk mindenre felkészült.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mert biztosan befogadunk egy csomó menekültet :)
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van itt erre jó pár őshonos migránsunk, akik elég szaporák.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem Pakssal van baj, hanem a random hipli-hupli energiatermelőkkel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A világtendencia elgondolkoztató: szélenergia és napelemek. De ha Európa felett nem süt a nap, éppen kevésbé fúj a szél?
Válasz: globalizáció a villamos energia terén is. Ha ez a projekt zöld utat kap, akkor némi készenlétes gázturbinával a nap+szél gyengélkedés áthidalható.
(Előzmény: Kína 3300 km-es 24 GW-ig növelhető energialinkje, azaz 12 paksi atomerőmű teljesítményét képes átvinni a vonal a hegyekből a tengerpartra.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vannak ilyen tervek, illetve projektek is, hogy Afrikából jöjjön a napenergia Európába.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tervek vannak, azonban minál nagyobb tételben visz át egy távvezeték villamosenergiát, annál nagyobb hatása lehet a kiessésének - annál kívánatosabb terroristacélpont. És ugye Afrika északi része... Hát, nem az a terület, amire a stratégiai villamosenergia-ellátást bíznám...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Afrikában nem ugyanakkor van sötét, mint Európában?
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem és nem is ugyanúgy süt ott a nap.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aért a "nem ugyanakkor"-t nézd meg jobban... És igen, a Szaharában (teljesen megbízható államokban) lehetne napenergiával villamos energiát termelni, amit aztán teljesen nyugodt, békés, megbízható területeken keresztül hoznának kábelen Európába. Aha. mesélj még... Európa energiaellátásának a biztonságát melyik országra/országokra bíznád? Marokkó, Algéria, Egyiptom, Líbia, Marokkó vagy Tunézia? (Bár Líbia meg Egyiptom távolsága már problémás lehet, úgyhogy Marokkó meg Tunézia az esélyes - már ami az elhelyezkedését illeti...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aért a "nem ugyanakkor"-t nézd meg jobban..
Szerintem Te nézd meg jobban!
Kis segítség: a nap kelte és nyugta nem csak a földrajzi hosszúságtól, hanem a szélességtől is függ. ;-)
pl. Budapesten január 1.-én a nap 7.32-kor kel és 16.01-kor nyugszik. Líbiában (20 szélességi fokkal lentebb), de ugyanazon a hosszúsági fokon, a nap 6.34-kor kel és 16.59-kor nyugszik. Remélem ez nem számít ugyanannak. ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tehát amikor nálunk sötét van, jöhet a villany a verőfényes Afrikából.
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tehát nagyjából kettő órával van tovább világos. Aha. És 16:59-től másnap reggel 6:34-ig meg ott is sötét, meg itt is sötét, és lehet tekerni a biciklit...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Afrika is tervben van, meg a norvég vízierőműből Németországba mára elkészült. Megjegyzem, a fent bemutatott kínai energialink olyan hosszú, mint a norvég vízierőműtől Máltáig levő szakasz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Voltak olyan tervek március-áprilisban, hogy Kínából jönnek a maszkok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gazdaságossági alapon ma nincs atomerőmű építés.
Persze a félig elkészült és jelenleg álló vagy elkészült, de be nem indított atomerőműveket nem tudom hova kéne sorolni.
Azt nem tudom, hogy mi tudna ilyen kiba sok energiát termelni. Szerintem semmi. Nehezen átlátható és manipulált szektor ez. Azt tudtátok, hogy az elektromos buszok itthon úgy termelnek vissza áramot, hogy gcire feltöltik őket és abból nyomnak vissza. Egy kalap szar az egész.
Én egyszerűen sávosan emelném az energia és -hordozók árát. Az iparral együtt természetesen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Finomabb a paksi matek, mint a száraz péksümeték.
Nekem se jött ki.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> Nekem se jött ki.
Egy kupot probalj meg, hatha.:)
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amennyiben 1% eselye van, hogy akar egyel tobb aramszunet is lenne ha nem epitik meg, akkor csinaljak.
Lehet draga, de a stabil elektromos ellatas alap barmely fejlett gazdasag szamara, nelkule nincs GDP vagy ha van is az lopikula....
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy erőművet nem 10-20 évre építenek, hanem 50-60 évre. Ki mi alapján mondja meg, most hogy 40 év múlva mi lesz ? Mikor pár évre se nagyon látunk előre :D
Ha jól rémlik a németek 2011 ben fukusima után pl. lekapcsolták az atomerőműveket, meg elkezdtek betolni sok sok pénzt megújulókba, aztán valahogy nem jött ki a matek :D Még mindig nagyon sok ott a szénerőmű, pár éve is nyitottak újat, vagy mondjuk franciáktól vennie "atom" energiát stb stb.
Paks durván 1969 és 1987 között épült, gondolom akkor az se volt olcsó, viszont most milyen jól jön.
Alaperőművekre szükség, van és akkor már inkább az atom legyen mint a szén vagy fosszilis cuccok. Mert errefelé az EU-ban meg akkora vizierőműveket, mint kínában meg nem lehet építeni.
Aztán ha 1x valami csoda folytán, lesz rendes áramtároló technikánk (uttóbi 100 év nem erről árulkodik), majd jöhetnek a szél/nap energiák is. Mert hiába süt mondjuk 1 napig rettenetes a nap és dönt rekordokat az áramtermelés, ha utána 1 hétig meg felhős lesz és sehol semmi :D
Jahh és nem kell álszenteskedni :D Ha valaki védeni akarja a jövőt, meg természetet járjon gyarlog, vagy max tömegkölekedéssel. És minimalizálja a saját ökölábnyomát, ne pedig csak kiáll tünteni, hogy no paks, no atom, green peace stb aztán hazamegy oszt csak kapcsolgatja felfele a villanyt :D Tolja gyertgyával :D
Fedora 41, Thinkpad x280
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezekről mind volt már szó az előző blogban, de azért itt is összefoglalom.
Egy erőművet nem 10-20 évre építenek, hanem 50-60 évre ?
Épp ezért kulcsfontosságú, hogy jól át legyen gondolva!
Ki mi alapján mondja meg, most hogy 60 év múlvva mi lesz ? Mikor pár évre se nagyon látunk előre :D
Épp ezt próbáljuk átbeszélni, hogy jelenleg mi látszik, mik a trendek, mi várható a jelenlegi ismeretek alapján.
Azt biztosan tudjuk, hogy az atomerőművek és megújuló erőművek sem könnyedén szabályozhatók jelenleg, így kell melléjük gyorsan szabályozható erőmű is. Jelenleg ezek leginkább a gáz- és a biogázerőművek. Szerencsésebb országokban a víztározással is remekül lehet szabályozni. Ezek alapján el kell dönteni, hogy döntően (50-70%) atomra vagy megújulókra kívánunk alapozni. Az atom ellen leginkább a költsége (>100 €/MWh), amit az adófizetőknek kell megfizetniük, a biztonságossága, a veszélyessége, az ártalmatlanítása, kiégett fűtőelemek évszázadokig való tárolása szól.
Ezzel szemben a megújulókat leginkább magánszemélyek és vállalkozók fizetik, költsége egyre jobban megy le, jelenleg tart nálunk 50-60 €/MWh-nál, Portugáliában már 13 €/MWh körül is kijön.
Ha jól rémlik a németek 2011 ben fukusima után pl. lekapcsolták az atomerőműveket, meg elkezdtek betolni sok sok pénzt megújulókba, aztán valahogy nem jött ki a matek :D
Németek köszönik szépen, egyre jobban megy náluk a matek! ;-)
Még mindig nagyon sok ott a szénerőmű, pár éve is nyitottak újat,
Közkeletű hiedelem, aminek annyi az alapja, hogy 2012-13-ban valóban feljebb ment a szénerőműves termelés, illetve valóban nyitottak új szénerőműveket. A lényegen ezek azonban nem változtatnak, ténylegesen folyamatosan egyre csökken a szénerőművel megtermelt áram mennyisége. 2011-ben 231 TWh volt a szénerőműves termelés, 2019-ben 151 TWh! Szóval nem nőtt, hanem drasztikusan csökkent! A szénerőműveket 2 év múlva elkezdik bezárni és legkésőbb 2038-ra mind bezárják.
vagy mondjuk franciáktól vennie "atom" energiát
Ez is hiedelem. Valóban veszik a franciáktól, amit egyből tovább is adnak. Folyamatosan nettó exportőrök. A franciáknak is folyton problémáik vannak az atomerőműveikkel, így fokozatosan ők is bezárnak egy rakatot.
Paks durván 1969 és 1987 között épült, gondolom akkor az se volt olcsó, viszont most milyen jól jön.
Most még leginkább jól jön, de már most is problémát okoz egy-egy megújulók által megtermelt erősebb nap, lásd első bejegyzésem. Ez egyre jobban fog romlani, ahogy a környező országokban és nálunk is egyre jobban nő az olcsó megújuló áram.
Alaperőművekre szükség, van és akkor már inkább az atom legyen mint a szén vagy fosszilis cuccok.
Jelenleg atom + fosszilis vagy megújuló + fosszilis közül lehet választani. Később a fosszilist kiválthatja mindkét oldalon a tárolás.
Jelenleg 100-130 €/MWh a költsége az akkus tárolásnak 1 napon belül, és akár 160 €/MWh azon túl.
A Power-to-gas -nak 140-160 €/MWh a költsége, de azt ugye hónapokig is lehet könnyedén tárolni.
Ez utóbbinak a hátránya, hogy még mindig nincsenek nagy üzleti létesítmények, de mi is 2030-ra már akár 480 MW-os tárolóteljesítményt tervezünk.
Mert errefelé az EU-ban meg akkora vizierőműveket, mint kínában meg nem lehet építeni.
hg2ecz által korábban linkelt energialinkekkel könnyedén szállítható az áram több ezer kilométerre is, így akár a szomszédos országokban vagy messzebb is könnyedén tárolhatóvá vált az áram.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Épp ezért kulcsfontosságú, hogy jól át legyen gondolva!
Mi alapján gondolod át, hogy mondjuk mi lesz 2060-ban ? Vagy ki gondolja át ? komolyan kérdem. Ki mondja, meg hogy mondjuk 10év múlvva nem lesz valami globális szarság, ami majd mindent keresztbe vág ?
Németekről, így hirtelen:
https://www.villanylap.hu/hirek/4926-a-nemet-energiaforradalom-bukasa
https://atombiztos.blogstar.hu/2019/03/06/a-jo-a-rossz-es-a-csuf-a-neme…
amit az adófizetőknek kell megfizetniük,
megújulókat leginkább magánszemélyek és vállalkozók fizetik,
Az is adófizető nem ? Tehát ígyis, úgyis az adófizető fizet, a pistibe BT otthon rak fel magának napelem pakkot, és betermel a hálózatba, azt nem nevezném erőműnek. Ezek kicsik és kb szabályozhatatlan lesz, ha mindenkinek lesz olyan.
hg2ecz által korábban linkelt energialinkekkel könnyedén szállítható az áram több ezer kilométerre is, így akár a szomszédos országokban vagy messzebb is könnyedén tárolhatóvá vált az áram.
Hát igen, annó tök jó volt az oroszoknak ukránokon keresztül szállítani a gázt, ma már nem, és ki mondja meg hogy 50 év múlvva jó lesz ott, ahol most tervezik (utalva a hosszú tervezhetőségre) ?
Én maradok a döntően atomnál. Mondjuk idővel (sok idővel) a fúziós erőmű lesz a menő, csak idő kérdése, és akkor az atomhulladék tárolási gondok is megoldódnak. Bár egyrészt elkezdtek terjedni a régi fűtőelemekkel való erőművek hajtása. A biztonságosságokról meg annyit, hogy a katasztrófákat döntően emberi tényezők okozták (mármint ami közvetlen kárt is okozott), nem hiába a modernebb atomerőművekben egyre kevesebb az emberi beavatkozás lehetősge. Persze a fúziós erőműveknél ez a gond is csökken majd.
Fedora 41, Thinkpad x280
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A megújulóknál (szél) a rototr tényleges élettartama 10-12, legfeljebb(!) 15 év, és az első szériás rotorokat már el kéne kezdeni feldolgozni, ártalmatlanítani. Apró probléma, hog yipari méretekben használható technológia még nem nagyon van, de már közel a megoldás" - úgy 5-6 éve minimum. Csak az a gáz, hogy ugyan közel van, de nem jön közelebb...
A németeknél az importtal jön ki a matek - meg az EU egyik legdrágább, és a megtermelt egységnyi energiára az egyik legtöbb széndioxidot kibocsátó villamosenergiával...
A megújulók által termelt többlet nem Paks miatt, hanem a kötelező átvétel miatt (ami kivezetésre kerül hamarosan) okoz problémát az energetikai rendszerben.
Az atom+foszilis párosnak nem a megújuló+foszilis az alternatívája - egyszerűen azért, mert az előbbi garantált 7x24-es termeléssel és menetrendtartás+csúcsterhelések kiszolgálása során széndioxidot kibocsátó elemekkel bír, az utóbbi meg egy igen magas volatilitású termelőt akar foszilis erőművekkel a fogyasztáshoz igazítani. Nagyon nem mindegy, hogy gyakoréatilag a teljes fogyasztást is kiszolgálni képes foszilis erőműveket tartunk fenn arra az időre, ha épp a megújulók által termelt energia mennyisége a béka hátsója szintjén mozog a fogyasztáshoz képest, vagy csak annyit, amennyi a fix fogyasztáson felüli terhelést tudja elvinni.
A power to gas jó irány - lenne, de van az a fránya nagyságrend megint... 430MW kontra 4GW... Oké, a hidrogén szilárd fázisú tárolása mondjuk jó irány lehet: http://fizikaiszemle.hu/uploads/2019/04/fizszem-201903-revesz-gajdics_1…
"akár a szomszédos országokban vagy messzebb is könnyedén tárolhatóvá vált az áram" - Ez gyakorlatilag importfüggés, mert gyakorlatban mindegy, hogy energiát, vagy energiahordozót, vagy energia tároló kapacitást veszünk harmadik féltől.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Németek köszönik szépen, egyre jobban megy náluk a matek! ;-)
De milyen matek? Egyelőre a németek se tudják, hogy mennyibe fog fájni nekik az Energiewende, 2030-ig 1-2,5 billió eurós költségeket vizionálnak. Évente(!) leköltenek egy-két Paks II-nyi pénzt az Energiewendére, ezt valahogy elfelejted beleszámolni. Az elvileg nagyon olcsó napelemekre meg szélerőművekre.
Ehhez képest idézném az előző posztból a termelési adatokat:
Németország, napelem: 40 GW beépített kapacitás, 2015-ben termeltek 38737 GWh-t.
Németország, szélkerék: 44,6 GW beépített kapacitás, 79210 GWh megtermelt áram.
Paks: 2 GW beépített kapacitás, 2015-ben termeltek 15834 GWh-t.
12 Mrd EUR Paks II. Ha Paks 1 éves megtermelt energiájából indulok ki, akkor 60 évre nézve 1 Mrd EUR-ból ~95000 TWh-t kapunk.
Nem találtam egzakt forrást gyorsan, hogy mennyit költöttek az Energiewendére a németek, itt azt írja 2019-ben, hogy csak az utolsó 5 évben 160 mrd-t költöttek rá, úgyhogy ezt fogom alsó becslésnek használni. Ez alapján 1 Mrd EUR-ra ha 60 évre számolok is csak 44200 TWh jön ki. De nem fognak azok se működni 60 évig, szóval az inkább 15-20000 TWh. Igen, tudom elhagytam az atomerőmű üzemeltetési költségét (erőmű árához képest nem sok), leszerelését (erre jobb esetben tesznek félre), de az Energiewendénél se a konkrét 2017-ig ráköltött értéket használtam, hanem az utolsó 5 évet.
Nekem továbbra se jön ki a matek.
Ja és a német cikk is azt mondja, hogy drága.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, tudom elhagytam az atomerőmű üzemeltetési költségét (erőmű árához képest nem sok), leszerelését (erre jobb esetben tesznek félre),
Igen, elég alaposan elhagytad, hiszen ezek a legnagyobb költségek. Jelenleg legalább 100 €/MWh költséget becsül a legtöbb szakértő a teljes üzemelésre, de van aki 160 €/MWh-t is. A magyar állam még 60 €/MWh-val számol, még ezzel a nagyon álomárral is 1 mrd €-ból 16700 TWh jön ki. Hopp, már is ott van, mint az általad számolt megújulók utolsó 5 éves ára. Ez viszont még jelentősen fog lefelé menni, míg az atomnál inkább a dupláját vagy a tripláját kell számolni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Milyen szakértők? A kedvenc zöld újságíróid? Csak mert a tapasztalat az, hogy az atomerőművet megépíteni drága.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A szélerőmű két rotort (12-15 év/rotor) szolgál ki a számítások szerint - jó esetben hármat - azaz optimista becslés alapján 30-45 évig megy, utána tornyostól bontás/újraépítés jön, közben a 2-3 rotornyi hulladékkal is kezdeni kell valamit. Azaz ha 60 évre terveznek, akkor a beruházás jelenkori és 30 éve múlva esedékes költségét kell párhuzamba állítani az atomerőmű beruházási költségével. (Minium,mert lehet, hogy a 60 évhet öt(!) rotornyi élettartamot kell számolni...)
Plusz tessék már mellérakni a _tárolás_, a megfelelő nagyságrendben működő _tárolás_ költségeit is, mert ugye azzal, hogy ad-hoc termelő szélerőművet hasonlítunk a 7x24-ben termelő atomerőművel, azzal bőven az "almát a lópatkóval" hasonlítást követjük el. A "képletet" tehát úgy kéretik megújuló oldalon felírni, hogy 60 évre, 7x24-ben garantáltan x GW-os termelést nyújtó megoldás (nap, szél, víz, biogáz, stb. - gázos rásegítás nem(!)) kerül beruházási oldalon ennyibe, fenntartási oldalon (rotorok, akkumulátorok, elektronikai és egyéb, üzemvitel során tervezetten keletkező hulladékok kezelésével, ártalmatlanításával együtt) meg annyiba - vele szemben az atomerőmű, ami ugyancsak 60 évre, 7x24-ben termelésre épül xGW kapacitással meg kerül valamennyibe - ez utóbbiba nyugodtan beleszámolva a bezárás után felmerülő költségeket is. Mert így lesz minium hasonló a két dolog, amit összehasonlítunk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a 30-45 év valóban nagyon optimista. A lapátok éle gyorsan kopik és csökken a hatásfokuk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a torony, a gépészet meg az elektromos részekre vonatkozó becslés azzal, hogy ezek 2-3 rotorkészletet (amik 12-15 éves élettartamot hoznak) szolgálnak ki. (12-15 évesen rotorcsere, gépészet felújítás, 24-30 évesen a torony+gépészet állapotától függően rotorcsere+felújítás, vagy "nulláról" felépített új.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A brit kutatók ugyanakkor elismerik, hogy a tanulmányuk fókuszában kizárólag a szén-dioxid-kibocsátás állt, és nem vették figyelembe például a gazdasági költségeket, az integrált erőforrás-tervezést, a megbízhatóságot, a hulladékgazdálkodást, vagy az irányultságok ökológiai, politikai, ileltve biztonsági hatásait.
Szóval kb semmit, ami számít :D
Majd ha ismét kb 3 milliárdan leszünk a földön, ahogy az 50es években, majd lesz szép klímagörbe :D
Most tavasszal is látszott, hogyha leáll egy kicsit kereslet/ipar stb mennyit számít. Persze ez mindenkinek igencsak fájna, ezért sajnos nem nagyon vagyok bizakodó.
Szóval lehet itt próbálkozni, de a révészt ígyis úgyis ki kell fizetni valakinek ...
Fedora 41, Thinkpad x280
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
20 milliárd ausztrál dollárba kerülő létesítmény ...
gigászi méretű 10 gigawattos ...
Ausztrália távoli vidékétől Szingapúrig exportálja a 4 500 kilométeres (2 800 mérföldes) nagyfeszültségű egyenáramú (HVDC) hálózaton keresztül.„Ez a rendkívüli technológia meg fogja változtatni az országok közötti energiaáramlást. Ez olyan mélyreható következményekkel fog járni, amelyeket korábban még nem ismertek fel széles körben”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
20ezer focipályányi terület, az egyenlítőtől nagyjából olyan távolságban,mint Egyiptom déli határa, plusz egy nagy (nem részletezett méretű) akkumulátortelepet is összeraknak mellé (~750km-re északabbra). Tehát tökéletesen megfeleltethető a hazai viszonyoknak. Ja. nem.
Oké, akkor Szahara - Európa relációnak. Igen, annak megfeleltethető, csak épp az a kérdés, hogy a szaharai területeken és onnan az európai partokig van-e kellően megbízható ország, illetve útvonal (ez utóbbiból legalább kettő kell, ha az ellátásbiztonságra törekszünk), vagy nincs? Ráadásul egy 10GW-os erőmű méreteiben azért az európai fogyasztáshoz képest nem igazán mondható jelentősnek - miközben egy szaharai termelés annak minden kockázatával azért minimum erősen meggondolandó kategória.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kíváncsi vagyok, hogy mi ennek az egésznek a gazdasági megfontolása.
A gyakorlatilag az egyenlítőn fekvő Szingapur egy 20°-al délebbre levő(Roszabb fekvésű) helyről importálja az napenergiát, úgy hogy közben még jelentős veszteség is keletkezik a szállítás közben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ausztráliában erre használható terület és napsütés van rogyásig, Szingapúr meg előbbiből eléggé rosszul áll, de napsütéses órák számában is másfélszeres értéket "tud" Ausztrália azon része (Emlékeim szerint 2000 illetve 3000 óra/év)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sejtettem hogy az outback kősivataga nagyon olcsó, de hogy napsütésben ennyivel jobb azt nem gondoltam volna.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tiszta energiák: októberi hírösszefoglaló
Rengeteg nap-, és szélerőmű telepítés történt és még többet terveznek. Dinamikusan növekszik az akkumulátoros tárolás.
Számtalan hír a fenti témákban, de mind közül kiemelkedik ez:
a Roszatom is belépett az akkumulátorgyártás piacára az egyik leányvállalatán keresztül. Lítium-ionos akkumulátoraik felhasználási területe az elektromos autóktól a hálózati szintű energiatárolókig széles palettán mozog. Lehetséges, hogy hamarabb építenek nálunk energiatárolót, mint atomerőművet? Könnyen meglehet. ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy energiaiparban mozgó cég miért is ne ülne fel arra a "vonatra", ami jelentősebb piacokat hozhat?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Robbanás a belorusz atomerőműben, Paks II. testvérében
Az erőmű üzemeltetője szerint semmi rendkívül nem történt.
Megnyugtató, hogy ez nem egy rendkívüli esemény. ;-)
Hivatalos tájékoztatás nem hangzott el az ügyről. Később érkezett egy ködösen megfogalmazott közlemény is, miszerint az első teszt alapján szükségessé vált egy elektromos mérőberendezés cseréje.
A szokásos átlátható és megnyugtató, mindenre kiterjedő tájékoztatás.
Az osztroveci erőműben termelt áram iránt külföldi vevőként egyedül Oroszország érdeklődik.
Milyen meglepő!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az ugye az első két sorban kiderül, h trafó robbant, és nem a radioaktív részen volt gebasz?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De robbant!!! És atomerőmű!!! És !!! :-D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Átsiklottál afölött, hogy nem volt hivatalos tájékoztatás.
Vannak kiszivárgott információk, de semmi hivatalos, hogy pontosan mi történt, az milyen következményekkel jár, ...
1. Az eltussolás, ködösítés nem igazán jó dolog egy atomerőmű kapcsán.
2. Egy atomerőmű kapcsán, bármilyen robbanás (vagy más súlyos hiba) elég aggasztó még akkor is, ha az nem a "radioaktív részen" történik, mivel az elég erős tervezési, kivitelezési, ellenőrzési és ezekből következően biztonságossági aggályokat vet fel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
2. Egy atomerőmű kapcsán, bármilyen robbanás (vagy más súlyos hiba) elég aggasztó még akkor is, ha az nem a "radioaktív részen" történik, mivel az elég erős tervezési, kivitelezési, ellenőrzési és ezekből következően biztonságossági aggályokat vet fel.
Az egyetlen, aki ködösít, az te, mégpedig azzal, hogy tudatosan összemosod az atomerőmű atom részét az atomerőmű teljesen átlagos részével. Még a cikkből is egyértelműen kideürl, hogy nem a Roszatom tervezte a transzformátort, innen kezdve tudatosan mosod össze a dolgokat. Olyan, mintha egy autó külső beszállító által szállított izzó meghibásodása miatt a féket tervező csapatot is elkezded hibáztatni.
Megjegyzem, itthon pl. alapvetően csak nukleáris jellegű incidensre van jelentési kötelezettség, ennek ellenére többször jelentik a más jellegű hibákat is.
Egyébként meg a kádgörbe fogalma mond neked valamit? Na ezért szokott lenni tesztüzem is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Olyan, mintha egy autó külső beszállító által szállított izzó meghibásodása miatt a féket tervező csapatot is elkezded hibáztatni.
Nem, olyan, mintha egy vadiúj izzó felrobbanása miatt felvetném, hogy az autó tervezője, a készítője, a gyártást ellenőrzője vagy akár a működtetője gondossága megkérdőjelezhető és ezzel az autó biztonsága is.
Nem kell, hogy az ülés robbanjon fel, az autó minden alkatrészének meghibásodása okozhatja az autó biztonságának súlyos sérülését. Persze egy izzó kiégése nem veszélyes a bent ülőkre, de ha az országúton történik, felhős sötétben és mindkét első izzót érinti, akkor már igencsak érintheti a bent ülőket is.
Ha egy vakolat leesik egy vadi új atomerőműben már az is felvet kérdéseket, pláne, ha az elektromos hálózathoz csatlakozás egy fontos eleme robban fel. Nem hiszem, hogy annak ne lehetne bármilyen hatása az atomerőmű biztonságára.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Feltételezem, te is megkérdőjelezted minden alkalommal a házadban végzett összes szakember munkáját, és egyből annak lebontását követelted, amikor kiégett otthon egy izzó.
Tudod, kétféle hozzáállás van: egyik a picsogós, aki elkezd picsogni azon, hogy egy atomerőműben is történnek meghibásodások a másik meg aki megnézi, hogy mi az és annak milyen következményei vannak és aszerint priorizál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A napihu lengyel forrása szerint nem volt hivatalos tájlkoztatás - maradjunk ennyiben. Ráadásul egy olyan eseményről hiányolnak a lengyelek tájékoztatást, amiről nem kötelező semmilyen információt adni a nagyközönség részére.
A nem a "radioaktív részen" bekövetkező események olyanok, hogy bármilyen más erőműben előfordulhatnak - elég jól szabályozottan kell elválasztani egymástól az atomerőmű radioaktív anyagokat tartalmazó részét a többitől. Jelen esetben egy trafó "pukkant el", ami technológiailag is, és fizikailag is kifejezetten messze esik az erőmű hőtermelését végző komponensétől - jelen esetben a reaktortól (szenes erőműben a kazántól), mivel tudott dolog, hogy a trafó tud ilyen mókás dolgot csinálni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valóban, egy új trafónál, ha valamit a gyártó el...ott, akkor előfordulhat ilyen - de szerintem a többszörös fordítások után (a napiponthu egy lengyel forrásra hivatkozik) félrement a dolog: nukleáris szempontból nem számít rendkívüli eseménynek (amit jelenteni kell). Nagyon nem mindegy, csak ugye a mindenhez is értő, műszaki zseni sajtómunkások során keresztülment információ hajlamos arra, hogy közben torzuljon...
Egyébként trafórobbanás ügyben vannak hazai hozzáértők, akiket meg lehetett volna kérdezni, hogy mi is történhetett az erőműben, utána lehetett volna járni, hogy egy ilyen esemény mivel jár... De sokkal egyszerűbb lengyelből ferdíteni egy cikket (már amennyit felfog belőle a napihu billentyűzetkoptatója), és nem menni utána, nem rakni mellé saját munkát, érdemi tájékoztatást, információt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
5 év alatt megtérülő akkumulátorok, retteghetnek a gázerőművek – novemberi hírösszefoglaló
A cikkhez írt alábbi kommentet nagyon jónak találtam:
Hatalmas ütemű a fejlődés.
Ha így folytatjuk, akkor lesz esély a globális felmelegedés katasztrofális változatainak elkerülésére.
Milyen csodálatos lenne ha Magyarország is éllovasa lehetne a fejlődésnek (az adottságaink meglennének hozzá). Persze ehhez a Paks-mutyit és a többi korrupciót le kellene ledobnunk magunkról előbb, mert amíg ezek velünk vannak, addig nem lesz ésszerű, jövőbe mutató energetika Magyarországon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
2.4GW, 7x24 még mindig. Erre párszáz GWh-nyi akkupakk kéne, plusz annyi megújuló, ami képes ezt az akkupakkot tölteni és mellette 2.4GW-os teljesítményt adni a hálózatba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
100%-os a napenergia aránya Dél-Ausztráliában – januári hírösszefoglaló
Egy új aspektus is felmerült.
az energiaigényes iparágaknak érdemes lehet egy megújuló energiában dúskáló államba költözniük. Ezt egyébként nem magamtól találtam ki, az ötlet Micheal Liebreich Linkedinen megjelent, Szoláris Szingularitás című írásából származik, amely szerint a nehézipar oda fog vándorolni, ahol a legolcsóbb a napenergia, vagyis a térítők közelébe. Ez talán már meg is kezdődött.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A villanyt feltranszformalva viszonylag jol lehet szallitani. Jelenleg tarolni nehez, a neheziparnak meg nem biztos, hogy a dogmeleg az idealis homerseklet. Plane, ha helyhez van kotve valami miatt (nehez alapanyagok szallitasa, viz/folyo, banya, stb.). Egyszerubb a naperomuveket oda telepiteni, es kihuzni a drotot (utobbi amugy is kb. meg van oldva).
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jávor Benedek:
A Paks2 "mintaerőművének" számító belarusz asztraveci erőmű tavaly novemberi elindítása óta sorozatosan produkálja a meghibásodásokat, leállásokat. Március elején, a néhány hónapos próbaüzem alatt immár másodszor, a nukleáris biztonság szempontjából az egyik legfontosabb elem, a hűtővíz-rendszer állt le. Litván illetékesek szerint az incidenst követően a belarusz sugárzásmérő állomásokat valamiért lekapcsolták az internetről, adataik elérhetetlenné váltak, és csak később váltak ismét elérhetővé. Bár a litván mérőállomások nem észleltek sugárzás növekedést, de a keletre fújó aktuális széljárás miatt elképzelhető, hogy egy esetleges szennyezés egyszerűen nem Litvánia irányába terjedt. A különös jelenségre a belarusz illetékesek ezúttal sem adtak elfogadható magyarázatot, ahogy a november óta bekövetkezett többi üzemzavar esetében is tagadtak, és csak független szereplők, civilek nyilvánvaló bizonyítékai nyomán ismerték el a hibákat.
Ez a minta, amit Paks2-vel követünk.
Belarus’ radiation monitoring goes dark after alleged incident
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jávor "napelemesen tekeri a biciklit mindenhez is értő" Benedek...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jávor Benedek
Az osztrák kormány megrendelésére készült szakértői tanulmány szerint a paksi telephely a magyar szabályozás és a nemzetközi ajánlások alapján nem alkalmas atomerőmű létesítésére.
Az osztrák Környezetvédelmi Ügynökség által készített tanulmány megállapítja, hogy Paks II. engedélyezési eljárásaiban nem vizsgálták megfelelően, illetve a kapott eredményeket az engedélykérelemben nem mutatták be helyesen. A szakértői álláspont szerint a magyar fél által elvégzett vizsgálatok alapján nem lehet megbízhatóan kizárni a felszínre kifutó, és ott elmozdulást okozni képes törések jelenlétét.
"A földfelszínt elmozdítani képes törések („capable faults”) okozta veszélyeztetettség a magyar nemzeti előírások szerint is kizáró kritérium az atomerőmű telephely létesítésénél. A 118/2011. sz. kormányrendelet 7.3. 1.110. számú követelménye szerint, ha a telephelyen a felszínre kifutó vető által okozott elvetődés
lehetőségét tudományos evidenciák alapján megbízhatóan nem lehet elvetni, és az elmozdulás érintheti a nukleáris létesítményt, a telephelyet alkalmatlannak kell nyilvánítani. "
Ugyancsak megállapítják, hogy az engedélykérelem állítása, mely szerint 100.000 éves időtávon nem történt a telephelyen felszíni elmozdulás, nem felel meg a valóságnak, a bizonyítékok ezen időtávon belül (19.000 illetve 20.000 évvel ezelőtt is) ismételt elmozdulásokat mutattak ki.
A tanulmány alapján ki kell mondanunk: nem csupán megalapozatlan, téves adatokon nyugszik Paks II. telephely engedélye, de az engedélyes és/vagy a hatóság az adatok figyelmen kívül hagyásával illetve a valóságnál az építés számára kedvezőbb beállításával alapvető fontosságú információk téves értelmezéséhez járultak hozzá, és ezzel elfogadhatatlan nukleáris kockázatnak tették ki az országot.
Ennek fényében talán jobban érthetővé válik Fichtinger Gyula, az OAH főigazgatójának váratlan távozása, és a Fidesz törvénymódosítása is a nukleáris hatóság átszervezésére is. Az engedély megbízhatóságával kapcsolatos kétségek, ennek az ügynek a közepén az illetékes hatóság vezetőjének távozása és a hatóság rapid átszervezése összességében olyan mértékben ássa alá a kormány, a hatóság és az engedélykérő iránti közbizalmat, amely minimálisan a projekt és engedélyezésének azonnali felfüggesztését kell hogy maga után vonja.
Paks II.-t le kell állítani!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A szélerőművek leselejtezett rotorlapátjait meg elássák... Mondjuk azt legalább nem kell őrizni... :-P
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Erre a célra a nevadai sivatagban található Yucca-hegységet szemelték ki, az évek alatt 15 milliárd dollárt költöttek a tervezésre és az előkészítésre, Nevada állam azonban olyan erősen ellenezte a tároló kialakítását, hogy 2009-ben a szövetségi kormány kénytelen volt feladni a projektet. Trump megpróbálta ugyan újraindítani a folyamatot, de miután a közvélemény kutatások szoros eredményt vetítettek előre az államban, letett az elképzeléséről – mindhiába, hiszen végül Nevadában is veszített.
Szóval végül is elkészült/készült az a tároló, ahova ezeket kellett volna elhelyezni, csak aztán az állam (gondolom zéró zöld lobbi hatására) azt mondta, hogy inkább nem. Aztán gondolom kényszerből addig felhúzták a betontartályokat (ami nem egészen szabad ég), aztán van most mire mutogatni. Bravó :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jávor Benedek:
Tudom, az előválasztás közepette ez a hír könnyen elsikkad, de szögezzük le: a Paks 2 projekt nem kapta meg törvényi határidőre a létesítési engedélyt.
Az engedélykérelmet 2020. június 30-án nyújtották be, az Országos Atomenergia Hivatalnak 12 hónap állt rendelkezésre az elbírálásra, ami 3 hónappal volt meghosszabbítható. Ez a határidő ma lejárt. Az OAH a létesítési engedélyt nem adta ki. Helyette további hiánypótlást írt elő. Az, hogy a hatóság a törvényes határidőn túllépve sem adott engedélyt, arra utal, hogy komoly, és nem egykönnyen orvosolható problémára vár megnyugtató választ a nukleáris szabályozó hivatal. Tudjuk (ha máshonnan nem, a Direkt36 kitűnő tényfeltáró anyagából), hogy a konfliktus fő forrása, hogy Paks 2-t pont rátervezték egy potenciálisan aktív törésvonalra, és ez nem csak jogszabályilag tűnik aggályosnak (a vonatkozó magyar szabályozás szerint ide nem lenne engedélyezhető atomerőmű), de valós biztonsági kockázatokat is felvet.
Akkorákat, hogy még az erős politikai nyomás alatt álló OAH sem merte szó nélkül engedélyezni.
Az igazán ijesztő az, hogy a kormány, a Roszatom és Paks 2 ezeket a kockázatokat és aggályokat úgy gondolta kezelni, hogy majd jó nagy politikai nyomást gyakorolnak a hivatalra, oszt jónapot.
A legtöbb nukleáris és egyéb ipari baleset a világban pont ebből származott: a politika előrébb állt a biztonságnál.
Erről is fogunk szavazni 2022-ben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szinte hihetelen, mennyi akkumulátorra lenne szükség az energiaátmenethez
Néhány fontosabb részlet:
A legutóbbi cikkünkben beszámoltunk arról, hogy a globális akkumulátorgyártó kapacitás már jövőre elérheti az 1 TWh-t, 2030-ra pedig 10 TWh fölé emelkedhet, ami évi 6-8 terawattórányi energiatárolás kiépítését teheti lehetővé.
A vizsgált tanulmányokból az is kiderül, hogy a tárolási kapacitás iránti igény exponenciálisan nő a nap- és szélenergia arányának emelkedésével. Ez azt jelenti, hogy alacsony részarány mellett gyakorlatilag nincs szükség komolyabb energiatárolásra – és az alacsony részarány itt 10-20-30%-ot jelent. Ez az igény valahol 40% körül jelentkezik, de még 50% mellett is csak körülbelül 1 órára van szükség, és ahogyan egy másik metaanalízis (How much energy storage is needed to incorporate very large intermittent renewables? – Solomon et al.) megállapította, 90%-os arány mellett is elegendő csupán egynapi tárolás. Az igazán nagy, többnapos tárolásra való igény csak az utolsó néhány százaléknál jelentkezik, ez azonban részben ellensúlyozható a termelés erőteljes túlméretezésével, amint arra rámutattunk a Tony Seba tanulmányát bemutató cikkünkben.
Ez csupán néhány példa a világból, amelyek azt támasztják alá, hogy a valóságban jóval kisebb tárolási kapacitás szükséges annál, mint amit ösztönösen feltételezünk.
Ha az egy órás tárolást Magyarországra alkalmazzuk, csupán 5 GWh-ra lenne szükségünk, ami nem egy felfoghatatlan lépték, hiszen csak a Moss Landingben épülő akkumulátortelep idén megvalósuló fázisai 2,3 GWh-t fognak elérni, vagyis a gigawattórás nagyságrendű energiatárolók kiépítésében már gyakorlati tapasztalatunk is van.
Mindezek alapján világviszonylatban összesen 4 TWh tárolási kapacitásra lehetne szükségünk 2030-ban, ami nagyjából egybevág az akkumulátorgyártás korábbi cikkünkben felvázolt növekedési pályájával, és még némi mozgástér is marad a rendszerben. Mindenképpen túlzóak tehát azok az állítások, amelyek lehetetlennek, vagy akár csak nehezen elérhetőnek tartják egy olyan hálózat működtetését, amelyet az időjárásfüggő megújulók dominálnak, hiszen akár az elméleti, akár a gyakorlati adatokra nézünk, ennek nem látni műszaki-technikai akadályát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha végigolvastad (a sorok között is), akkor látható, hogy az igények növekedése lesz az, ami a mostani 72%-ról leviszi 60% alá az atomenergia részarányát, mert további nukleáris erőműnek a felhúzására se pénz, se idő nincs. Ez egy lehetőség a nagyonződeknek, hogy megmutassák, hektikus rendelkezésre állásó forrásokkal is lehet jelentős teljesítményű, zsinóráramot tudó villamosenergia-termelést produkálni. Eddig a ződ oldalról ment a pofázás: most meg lehet mutatni, hogy meg tudják valósítani költséghatékony, környezetbarát módon ezt a dolgot...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem várt helyről kapott támogatást a hazai szélenergia
„A kiegyenlítési költségek mérséklésének további módja a szélerőművek engedélyezése, mely komoly terhet vehet le a naperőművek változékony termeléséből adódó kiegyenlítési kötelezettségéből, azáltal, hogy a szélerőművek napi és szezonális vizsgálatban is jól kiegészítik a naperőművek működését. Ez a technológia diverzifikálná a megújuló energetikai beruházók portfólióját és további előnye, hogy segíthetné a magas, mintegy 58%-os energiaimportunk mérséklését (az egyes technológiák alapanyagainak, eszközeinek importfüggősége miatt ez az érték kedvezőtlenebb).”
„Szélklimatikus adottságaink alapján az ország nagyobb része megfelelőnek látszik szélenergia hasznosítására, köszönhetően annak, hogy a nagy szélturbinák toronymagassága már a 120-150 méteres kategóriába esik, amelyen az országos léptékű lekérdezés alapján magasabb szélsebességet mérhetünk. Átlagos szélsebességünk 100 m magasságban 5,9 m/s, 150 m magasságban 6,8 m/s, 200 méteren 7,4 m/s, vagyis a kapacitásfaktor jellemzően 25% körüli értéket ér el. A már kiépült hazai kapacitások esetében 2011-2018 között az átlagos kapacitásfaktor 23,3% volt, az EU átlag 22,1%, Németországban 19,2%. Ezzel szemben a hazai napelemparkok napi átlagos kapacitásfaktora jellemzően 20%, míg télen 10% körüli. Tehát a szélerőművek termelési adottságai nem rosszabbak a naperőművekéhez képest hazánkban. Ez alapján az időjárásfüggő termelői portfóliók diverzifikálása szélerőművek segítségével, jó hatással lehet a termelési profilra.”
A jelek szerint az MNB is arra a megállapításra jutott, hogy a technológiai fejlődésnek köszönhetően ma már Magyarország szélenergiás kapacitásai is gazdaságosan kiaknázhatóak lennének. Ebben a kérdésben a szerzők a kormányzati kommunikációval ellentétben az Energiaklub álláspontjára helyezkednek, olyannyira, hogy még a források között is megjelölték a „Szélenergia a 21. században – és Magyarországon” című tanulmányukat. Az egyik korábbi cikkünkben egyébként mi is beszámoltunk arról, hogy Észak-Macedóniában már piaci alapon épülnek szélerőművek, holott az ország szélklimatikus adottságai semmivel sem jobbak a miénknél.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, hogy finanszírozzák 10-15 éves futamidővel az építést, amikor 12-15 év múlva a komplett rotorlapátot le kell cserélni, azaz ismét (sokat) kell a szélerőműre költeni...
Az a fránya "nagyságrend" azért még ott van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nameg itt nem a zoldek hanem a madarvedok sirankoznak, hogy a golya/stb nekirepul es meghal...
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy másik blogon ezt írták nekem erről a blogomról:
Elegge reg frissitetted. Peldaul beleirhatnad hogy most telen, milyen sikeresen kezelte az energiahianyt a nemet allam.
Nézhetjük részletesebben is:
2021 decemberben, nagyjából 4 nap volt, amikor 70 - 75 GW-os csúcs fogyasztásnál importáltak pár órára 3-5 GW áramot.
2022 januárban, 10.-én reggel 4-től este 21 óráig a 70 GW-os csúcs fogyasztásnál importáltak 8-11 GW áramot, illetve volt még két nap, amikor 3-5 GW-ot importáltak.
2022 februárban szinte semennyit sem importáltak, végig exportáltak eddig.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát ezért szűnik meg nálunk a napelemes termelés bruttó elszámolása és főleg ez indokolja a "annyit fogyassz, mint amennyit megtermelsz" szöveget.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És egységnyi megtermelt villamos energia mennyi széndioxid-kibocsátással járt?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha érdekel, akkor keresd meg! ;-)
Aztán hasonlítsd a korábbi évekkel össze, mondjuk 2010-től kezdve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én nagyjából tudom, de tőled szeretném látni, ha már ennyire érvelsz amellett, hogy a németek jól csinálják...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én nagyjából tudom, de tőled szeretném látni, ha már ennyire érvelsz amellett, hogy a németek nem jól csinálják...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
en azt latom a chartokbol, hogy amikor elallt a szel akkor gyujthattak be gaz eromuveket + kertek kulfoldrol az aramot.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Remekül látod, ez pontosan így van!
Azonban van olyan, amit nem látsz a chartokból: az átállás kezdete óta miként alakul az áramtermelés.
Ha megnézed, akkor láthatod, hogy 2010-ben még az áramtermelés 55%-át adták a fosszilis erőművek, ami tavaly már csak 40% volt, ráadásul ennek a csökkenésnek a nagy részét a nagy CO2-t kibocsátó szén és olaj erőművi termelés csökkentése adta, ahol is ez 43,5%-ról 30%-ra csökkent.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez egy dicseretes tett. de mi fog tortenni akkor amikor es a szomszedok nem adnak aramot, mert ott is keves van?
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Leírtam, hogy mennyi az importjuk. Egyáltalán nincsenek semmi importra sem rászorulva, ha a szomszéd nem ad, akkor nem ad, indítanak egy gázerőművet. Közel 100 GW a kapacitásuk nap és szél nélkül, így 70-80 GW-ot bármikor tudnak saját maguk előállítani.
Még mi is meg tudnánk oldani, bár mi nehezebben a fix 30-40%-os importunkkal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1. A jelenlegi 30-40%-os importarányunk meglehetősen erős érv Paks II mellett.
2. A gáz elérhetősége a németek számára korlátos és - jelenleg - drága. A gázfüggőség erősen növeli a kitettségüket és ez a jelenlegi struktúra összességében is borzasztó drágán termeli az energiát.
3. Bennünket ebből az egészből annyi érint, hogy ameddig a csúcsokon ekkora a többletük, a németek diktálják az EU-ban, hogy mennyit és milyen áron kell átvennünk tőlük.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1. Így van, de kb. ugyanakkor érv a megújulók mellett is. Nem csak az érveket kell nézni, hanem az ellenérveket is. A megújulók és az atom egymás ellenfelei, mert egyik sem igazán szabályozható.
2. Így van, vésztartaléknak ott van számukra a szén és egy ideig még a nukleáris erőművek is. Egyedül a megújulók esetén nincs semmilyen függőségük, de ott meg a hektikus termelés a gond, amit egyre inkább megold majd a tárolás (szivattyús erőművek, akku, elektromos autók, hidrogén).
3. A csúcsokon pont nem diktálnak semmit. Ha megnézed egyre inkább csökken az importjuk és az exportjuk. Ez szerintem változni fog rövid távon, ha tovább növelik a megújulókat, akkor egyre inkább nőni fog az exportjuk a csúcsok közelében, általában alacsony áron, ha csak nem nő gyorsabban a tárolás, amire azért vannak jelek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"vésztartaléknak ott van számukra a szén és egy ideig még a nukleáris erőművek is" - Az utóbbiakat kéne garantált(!) termelésben kiváltani más technológiákkal. Jelenleg ez a "kiváltás" döntően az előbbiekkel (szén, illetve gáz) történik - így aztán messze elmaradnak a széndioxid-kibocsátás csökkentésében a saját vállalásuktól is. Majd ha a gázos/szenes erőműveket fogják erőltetett menetben sorra bezárni, akkor térjünk vissza arra, hogy a németeknél mennyire zöld az energiatermelés...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1. A "nem szabályozható" nem pontos kifejezés. Persze hogy nem szabályozható egyik sem, de a megújulók termelési görbéje jelentős ingadozásokat mutat (mondjuk 0% és 100% között), míg az atomenergia esetében ez az ingadozás sokkal, lényegesen alacsonyabb. Ebből az következik, hogy a megújuló energia részarányának növekedése esetén növekszik a szabályozható energiaforrások utáni igény (pl. gáz, szén). Ez növeli a kitettséget és az energiatermelés összköltségét, szemben a szintén nem szabályozható, de jól tervezhető atomenergiával, amely a stabilitása miatt kevésbé igényes szabályozható kiegészítő energiaforrásokra.
2. A szén számbavétele vésztartalékként az összes valamirevaló környezetvédelmi alapelv megcsúfolását jelenti. A nukleáris erőműveket pedig leépítik (kíváncsi vagyok mikor fogja a Bertelsmann konszern az első hírverést az atomenergia *mellett* megfinanszírozni - talán nincs is ez már olyan távoli időpontban). Az "egyre inkább megold a tárolás" kitétel ma ugyanannyira utópia, mint 50 évvel ezelőtt volt. A különbség annyi, hogy ma már tudjuk, hogy mindenféle tárolás tovább növeli a környezetterhelést és még drágábbá teszi a megújuló energiát.
3. Németország gazdasági erejénél fogva a csúcsokon megtermelt fölös energia átvételére kötelezi azokat az országokat, akik energiaimportra szorulnak. Nem csak piaci eszközökkel, hanem adminisztratív módon is pl. a brüsszeli szabályozás befolyásolásával. Németország középtávon is az erősebb kutya marad, amelyik érvényesül Európában - minden józan ész és a környezetvédelem alapérdekei ellenére is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"a megújulók termelési görbéje jelentős ingadozásokat mutat (mondjuk 0% és 100% között)" Jó lesz az -10% ... 100% közöttinek is, mert a nulla termelés esetén is üzemeltetni kell a kiszolgáló infrastruktúrát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1. Ezeket már többször átbeszéltük a Paksi matek blogban. Tárolás nélkül könnyedén elérhető a 70-80%-os megújuló arány, pár órányi tárolással meg a 90% fölötti is.
2. Miért lenne megcsúfolása, ha pl. az össz évi termelés 3-5% lenne a szén? A tartósan 30% fölötti az megcsúfolása lenne, mert most annyi. Ráadásul vésztartalékot írtam, nem azt, hogy tartósan minden évben annyi, csak akkor amikor gáz van, mert nincs elég gáz.
Az "egyre inkább megold a tárolás" kitétel ma ugyanannyira utópia, mint 50 évvel ezelőtt volt.
Ezeket is több soron kiveséztük még ebben a blogban is. A hidrogén és az akku tárolás hihetetlen tempóban növekszik és egyre olcsóbb lesz. Viszlát akkumulátorhiány? Végre felpörög az európai gyártás, Amerika is rákapcsol, és még az ázsiairól nem is beszéltünk, ahol jelenleg a legnagyobb a gyártás:
Egy frissen megjelent tanulmány szerint az Egyesült Államok 6,1 terawattórányi energiatárolás segítségével képes lenne 94%-os arányt elérni a megújuló energiában (ideértve a tradicionális technológiákat is, mint vízenergia, biomassza, geotermia, stb.). A közeljövőben tervezett beruházások kilenc év alatt lennének képesek az ehhez szükséges mennyiségű akkumulátort előállítani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szimpatikus illúziók. Mesevilág.
Az efféle megalapozatlan álmodozások következtében került Németország egy kezelhetetlenül drága energiatermelési pozícióba, miközben a környezetszennyezés nem csökken a várt mértékben és az energiafüggőség növekszik náluk.
Atomenergia nélkül nincsen fenntartható környezetvédelem.
A németek egy zsákutcába kormányozták magukat, itt már nem gyorsítani kellene, hanem megállni és megfordulni. Évek óta így megy, sajnos ehhez egyelőre hiányzik az erő és a belátás Németországban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Súlyos veszélyforrás jött elő az atomerőműveknél
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség már többször figyelmeztetett, hogy nem megfelelő alkatrészeket használnak a nukleáris erőművekben, de egy új jelentés szerint az Egyesült Államokban több atomerőműben olyan hamisított alkatrészek találhatók, amelyek jelentős kockázatot jelenthetnek. A Nukleáris Szabályozási Bizottság főfelügyelői hivatalának vizsgálata szerint ezek az alkatrészek olyan nukleáris biztonsági és védelmi aggályokat vetnek fel, amelyeket sürgősen kezelni kell.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tehát azért, mert az USA-ban hamisított (értsd: nem a bevizsgált és jóváhagyott szériából származó) alkatrészeket is használtak, azért fúj atomenergia?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség már többször figyelmeztetett, hogy nem megfelelő alkatrészeket használnak a nukleáris erőművekben,
Ez elég általánosan hangzik. Ráadásul félek, hogy nálunk nem jobb a helyzet, mint Amerikában. Amerikában legalább tessék-lássék módon ellenőrizték, hogy igaz-e.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez egy kiragadott részlet a magyar fordításból - egy olyan anyagnak a magyar fordításából, amit elolvasva tökéletesen tudható, hogy ez pontosan az USA-ra vonatkozik, nem globálisan értelmezendő.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség jelentése.
A 61. oldaltól szerepelnek, hogy mely országokban észlelték ezt: Kanada, Finnország, Franciaország, Dél Korea, Mexikó, UK, USA (itt a legtöbb).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Oké, mutass rá ezek közül arra az országra, ahol az orosz technológiába kötöttek bele.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miből gondolod, hogy Murricában annyira csilivili módon működik minden?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Épp arról szól a cikk, hogy ott sem működik minden csilivili módon, sőt!
Illetve arról, hogy ennek ellenére még ott vizsgálták ki legnagyobb mértékben, de még ott is elenyésző módon, az erőművek kevesebb, mint 10%-nál. Illetve a kivizsgálás se volt valami alapos.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ami cikket találtam, abban én nem olvastam ki azt, hogy bármiféle összehasonlítást tett más országokkal. Viszont most nem keresem ki újra a cikket. (Fenti link simán a kezdőlap).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az orosz - ukrán háború kapcsán nekünk is át kellene gondolnunk Paks 2-t, és most itt a kedvező alkalom, hogy vis major -ra hivatkozva könnyedén kilépjünk a szerződésből.
Begurultak a finnek, Oroszország bukhatja az új atomerőmű építését
Részletek:
A két tudós - Kari Liuhto nemzetközi üzleti és gazdasági, illetve Veli-Pekka Tynkkynen orosz környezetpolitikai professzor - arról beszélt, hogy az orosz cégek résztulajdonában lévő Fennovoima atomerőművi projekt miért rejt nagy kockázatokat magában, és hogy ez a kockázat egészen addig visszavezethető, hogy a tervezett reaktort építeni szándékozó Roszatom Oroszország nukleáris fegyvereinek is a gyártója.
A Rosatomnak lehetősége van arra, hogy ezen a projekten keresztül befolyásolja Finnországot. És ezt bizonyos értelemben töltött fegyvernek kell tekinteni
Az újság viszont megírta, hogy az Outokumpu, a Fennovoimában a legnagyobb, több mint 25 százalékos részesedéssel bíró finn cég, amely a tervezett atomerőműtől 200 kilométerre korszerű acélművébé szánná majd a Hanhikivi-i áramot is, úgy becsüli
a beruházási kockázatok mostanra olyannyira megnőttek, hogy a cég Fennovoimában lévő részesedésének az értéke nullára csökkent.
A Helsinki Sanomat megkereste a témával a gazdasági minisztert is: Mika Lintilä a lappal azt közölte, hogy a kormány új biztonsági elemzést kért, mivel azt most már megköveteli a Honvédelmi Minisztérium. Bár az egyeztetések ez ügyben még zajlanak Lintila szerint a kelet-ukrajnai lázadó régiók függetlenségének elismerése és csapatok küldése a térségbe hatással lesznek a finnországi erőmű általános biztonságának értékelésére használt kritériumokra.
"Egyértelmű, hogy mindez jelentősen megváltoztatja a mérlegelési szintet” - közölte.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Oké, és mi lenne helyette? Ja, persze, tudom... Nap meg szél, meg az a nem igazáén jelentős víz - meg áthidalásra gáz... Ja, hogy az is orosz...? vagy USA palagáz tengeren szállítva? Jóóó... környezetbarát... (Ja, nem...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy tűnik, hogy kb. el is dőlt: Finnország biztonsági félelmek miatt leállítja a Paks II. sorvezetőnek számító Fennovoima projektet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Fidesz támogatta az EP-ben a Roszatom és a kémbank kiebrudalását
Eszerint szavazni fognak egyrészt arról is, hogy a sokszor „kémbankként” emlegetett, orosz ellenőrzés alatt álló Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) működését betiltsák-e az Európai Unióban. A bank budapesti központtal működik, és Oroszország után a második legnagyobb részvényese Magyarország.
Szavaznak arról is, hogy a tagállamok beszüntessék-e az üzletelést a Roszatommal és leányvállalataival, ami Paks 2 jövőjét nagyban befolyásolhatja. Lényegében ellehetetleníti.
Ezeket a módosítókat a fideszes képviselők mind támogatták. Így várhatóan a teljes csomagot is elfogadják majd, roszatomostul, kémbankostul és letelepedési kötvényestül.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De jó is lesz... Ahogy valahol olvastam, a gyertyafényes vacsora jó dolog - csak heti hétszer nagyon unalmas... (Vagy valami hasonló...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A szomszédunkban tartó háború napról napra bizonyítja, mekkora biztonsági kockázatot hordoz egy atomerőmű.
Ez a Zágrábban becsapódó drón akár Paksra is veszélyt jelentett:
Plenković szerint a magyaroknak választ kell adniuk arra, hogy hogyan repülhetett a gép 40 percen keresztül a magyar légtérben, anélkül, hogy bármit is reagáltak volna rá - idézi a lap.
„A Paksi Atomerőműbe is belecsapódhatott volna” – tette hozzá.
A Tu-141-es útvonalának két fix pontját ismerjük jelenleg: Csengert, ahol a Honvédség közleménye szerint belépett a magyar légtérbe, és Zágrábot, ahol lezuhant.
Ha Csenger és Zágráb között végig egyenes vonalban repült a drón, az azt jelentené, hogy ha a Paksi Atomerőmű felett nem is, de a közelében valóban elhaladhatott - teszi hozzá a lap.
Pénteken napközben aztán még két drónt fedezett fel radarjain a Magyar Honvédség, amelyekre már Gripeneket küldött, de egyik alkalommal sem találták meg azokat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Előbb jó lenne utánanézni, milyen nagyságú becsapódásnak áll ellen a containment.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nyugodtan megoszthatsz információkat a témában a semmitmondó benyögések helyett.
Ezek húsz centiméter falvastagságú acéltartályok, amelyeket kívülről vasbeton vesz körbe. A reaktoroknak különböző természeti csapásokat és baleseteket el kell viselniük, de mivel nem tüzérségi csapásokra tervezték őket, ilyesminek csak korlátozottan tudnak ellenállni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szakirodalom... Ja, nem...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kíváncsian várom!
Mekkora bombának tud ellenállni, ez a drón mekkorát tud szállítani, ...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát, lehet hogy lassan a paksi szerződések is nyilvánosak lesznek, ha így haladunk :) https://index.hu/kulfold/2022/03/26/putyin-anonymus-kackercsoport-orosz…
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Végül Oroszország menti meg a Magyarországot egy rossz beruházástól?
Az oroszok jelezhették, hogy Paks II.-nek vége
Nem éri meg a szankciók miatt azt kockáztatni, hogy egy ilyen nagy beruházás megakadjon vagy végleg befagyjon, ezért Oroszország nem erőlteti tovább az új magyar atomerőmű építésének elkezdését - jelezte állítólag hivatalosan a Roszatom egyik vezetője.
Ellehetetlenült a Paks II projekt – a 24.hu oroszországi forrásokra hivatkozva úgy tudja, hogy ezt tudatta nemrég az orosz fél a magyar kormánnyal. E szerint Alekszej Lihacsov, a Roszatom orosz atomenergetikai konszern vezérigazgatója levélben jelezte elállási szándékukat vis maiorra hivatkozva.
Remélem ez igaz, már nyitom is a pezsgőt! ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor viszont már tényleg nyilvánosságra lehet hozni mindent :)
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mert miért is? Attól, hogy egy szerződés nem teljesül, attól még a tartalma ugyanúgy (minimum) üzleti titok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mert értelmét veszti az állítólagos ok, amiért az üzleti titok, a nyilvánosság meg egy fasza dolog.
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mire célzol, mint "állítólagos ok"? Ugyanis egy üzleti megállapodásban rengetegolyan adat, illetve információ van, ami üzleti titokként viselkedik a szerződés teljesülésétől, sőt akár a létrejöttétől(!) függetlenül.
Az, hogy milyen technikai-műszaki paraméterekkel, milyen beszállítói kört igénybe véve, milyen fizetési- és kötbérezési feltételekkel, mennyiért vállaltak el x munkát az mind olyan paraméter/infromáció, ami mindentől függetlenül üzleti titokként kezelendő.
Visszakérdezek: Váltottál már munkahelyet? Ha igen, akkor a korábbi munkaszerződéseidet, munkaköri leírásaidat is simán nyilvánosságra hozhatja a korábbi munkáltatód?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az nem volt gyanús, mikor ezeken az érveken gondolkodtál, hogy sok más állami szerződés, melyekben szintén vannak műszaki paraméterek, vagy fizetési feltételek, meg elérhető?
Az állami szerződéseknél te, az állampolgár, vagy a főnök, és jogod van tudni, hogy mi van bennük (pár, tényleg ritka kivételtől eltekintve). Ez az, amit végre tudatosítania kellene az embereknek, nem annak örülni, hogy fasznak vagy kb. 3 éves óvodásnak nézi őket a saját kormányuk.
Olyan ez mintha valaki szerződést kötne a nevedben, csak neked nem árulja el, hogy milyen feltételekkel.
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bármit is gondolsz, azért titkosították be az egészet, mert amúgy könnyen kiderülhetett volna, h már most széjjellopták az agyukat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy sem. Egyébként minden üzleti megűllapodás alapból üzleti titok, kivéve amit a felek együttesen publikusnak nem jelölnek. Ilyen alapon a te munkaszerződésedre is lehet mondani, hogy azért nem oszthatod meg harmadik féllel, mert...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
" Egyébként minden üzleti megűllapodás alapból üzleti titok, kivéve amit a felek együttesen publikusnak nem jelölnek. "
Ezért kell az államnak olyan szerződéseket kötni, melyek publikusak, hogy ne legyen probléma a nyilvánosságra hozásukkal.
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha lesz olyan szerződő fél, aki ezt bevállalja. Egy stratégiailag kiemelten fontos gyár, vagy épp erőmű műszaki paraméterei, és a kapcsolódó információk nem tartoznak a nagyvilágra. Nagyon nem.
Akinek van pl. Telekom részvénye, az szerinted a Telekom valamennyi szerződésébe szabadon belenézhet, cska azért, mert tulajdonrésszel bír?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Telekom egy magánvállalat, amilyen feltételekkel vetted a részvényt, ahhoz van jogod.
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Ha lesz olyan szerződő fél, aki ezt bevállalja."
Azzal kell szerződni, aki bevállalja. A nyilvánosság alap dolog kellene hogy legyen egy állam működésében.
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megsúgom: nem lesz olyan. Az atomenergetika pont nem tésztaüzem bivalytötykös-alsón. Pl. a franciák által leszállított sz@r tisztítótartály szerződéseit miért nem hiányolod? Azok sem nyilvánosak, azokat sem nézheted meg, pedig ott kifejezetten komolyan el..ta a szállító a dolgokat...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"nem lesz olyan"
Amíg nincs nyomás a politikusokon, és a választók annak örülnek, hogy gyerekként vannak kezelve, akinek semmihez semmi köze, tényleg nem lesz. De ez nem azt jelenti, hogy a jelenlegi helyzet jó.
(ezt tipikusan ott lehet látni, ahol valami mégis kiderül: sehol nem voltak valódi, fontos, eltitkolni való dolgok, cserébe valami mutyi igen)
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
fixme, de itt keresleti piac van: van par ceg aki tud eromuvet csinalni, ha ok azt mondjak hogy marpedig zart a szerzodes, akkor vagy titkositod vagy nemlesz eromu...
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pontosan. Egy kézen megszámolható, hány cég/ország tud atomerőművet építeni, és ha azt is hozzávesszük, hogy hánynak van szabad kapacitása erre, illetve (a jelenlegi erősen oroszbarát vezetésünk miatt) mely országok azok, amelyek hajlandóak is lennének ilyen technológiát exportálni Magyarországra, akkor khm. kifejezetten beszűkülnének a lehetőségek. ha az oroszokat nem számoljuk, akkor meg pláne...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a logika a másik oldalról is működik, nem olyan nagy az a piac, hogy fu, most a Magyarok nem akarnak tőlünk erőművet venni, akkor eladunk egyet Ausztráliának.
Illetve van egy ilyen fura elképzelés, hogy csak építővel kötött szerződések titkosak, és azoknak is csak a tényleg fontos része, de nem, ennél sokkal triviálisabb dolgokat is megpróbálnak eltitkolni, pl. : https://atlatszo.hu/kozpenz/2011/07/20/magyarleaks-kreativ-vagyonkezelo…
És ez nem fog változni még az esetleg kormányváltás után sem, amíg az emberek nem lesznek kiváncsiak arra, hogy hogy működik az országuk.
Hosszú út lesz, a hozzászólásaitokat olvasva :)
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Ez a logika a másik oldalról is működik, nem olyan nagy az a piac, hogy fu, most a Magyarok nem akarnak tőlünk erőművet venni, akkor eladunk egyet Ausztráliának." - Tudomásul kell venni, hogy az atomerőmű olyan technológia, ahol több szempontból is szűk a kínálat - a technológia exportját a gyártó oldalról is befolyásolja erősen a politika, ergo nem biztos, hogy az esetleg rendelkezésre álló szabad kapacitás pont egy magyarországi erőmű építésére felhasználható.
"És ez nem fog változni még az esetleg kormányváltás után sem" - ebben miért vagy olyan biztos?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mert az emberek nem változnak meg egy kormányváltásról, és amíg sok plankton igénye az, hogy tudatlan maradjon, mert vannak kondicionálva, nem lesz változás.
Egyelőre egy párt van, aki komolyabban veszi az átláthatóságot, az az MKKP, nincs is sok szavazójuk.
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
biztos van igenye mindenkinek erre? Mariska neni meg Jozsi bacsi fel sem fogja hogy 2 milliard mennyi. oket az erdekli hogy amikor a postas bedobja a szamlat, akkor ne kapjon a szivehez.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Mariska neni meg Jozsi bacsi fel sem fogja hogy 2 milliard mennyi."
így van, az oktatásra is ráfér egy reform.
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
'Vagy sem.'
Iriígyellek a naivitásodért.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a pezsgo melle meg nyithatod a penztarcad is :D
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pár infó Paksról, meg a körülötte történt fura dolgokról: https://www.direkt36.hu/tag/paks2/
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Újabb lépés a jó irányba: Megszavazták a fideszesek a gázembargót és Paks 2 leállítását
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A releváns pont a következő (kiemelés tőlem):
19. Urges the Member States to terminate collaboration with Russian companies on existing and new nuclear projects, including in Finland, Hungary and Bulgaria, where Russian experts can be replaced by Western ones, and to phase out the use of Rosatom services; calls for an end to scientific cooperation with Russian energy companies, such as Rosatom, and other relevant Russian scientific entities; demands that sanctions on Belarus mirror those introduced against Russia in order to close any loopholes allowing Putin to use Lukashenka’s aid to circumvent sanctions;
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Annyira ez nem releváns, mivel még az engedélyezhető tervek sincsenek meg. Gondolod, hogy az oroszok által félig meddig elkészült terveket, egy csak általuk ismert technológia esetén, majd nyugati szakemberek átveszik, kiegészítik a terveket és majd meg is építik?
Tegyük fel, hogy lenne erre nyugati cég, aki elvállalná. Szerinted mennyivel kerülne ez többe?
Ennél sokkal hihetőbb forgatókönyv az, hogy egy másik céggel építettünk, egy általuk ismert, általuk megtervezett atomerőművet. Ez esetben is nagyobb lenne vélhetően az ár, illetve nulláról indulna újra az egész, tehát 15 évig megint nem lenne belőle semmi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kiemelést átgondoltad?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Upsz!
Franciaországban 1100 Ft/kWh-ig száguldott az áram tőzsdei ára
Részlet:
Ha ez csak egy egyszeri alkalom lenne, még legyinthetnénk, ám az idei év első negyedévében Franciaország, igaz nem jelentős mértékben, de nettó importőr volt, pedig a jól megszokott narratíva szerint a francia atomerőművek biztosítanak stabilitást Európa hálózatának, és ha nem lennének, esténként a sötétben üldögélhetnének a németek. Ennek azonban némileg ellentmond, hogy idén eddig éppen Németországból importálták a legtöbb áramot (2,2 TWh-t) a hiányzó atomerőművi termelés pótlására.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Áramtermelő nagyhatalommá válhat Magyarország, ha bejönnek a tervek
Habár nagyon nincsenek részletezve a tervek, de egyértelműen a megújulók jelentős térnyerése várható a következő pár évben Magyarországon.
...
Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter július elején közölte a kormányinfón, hogy a kormány felgyorsítja a naperőmű kapacitások növelését. Az új cél másfél éven belül a 6 GW beépített teljesítőképesség elérése. Ez lényegében azt jelentené, hogy a legutóbbi energiastratégiában 2030-ra kitűzött cél már 2023 végére, 2024 elejére teljesülhetne. Bő egy hónappal később Palkovics László technológiai és ipari miniszter pedig már azt mondta a török hírügynökségnek, hogy a kormány 2023 végére a kapacitását 3 GW-ról 8 GW-ra növelné, amit a szükséges berendezések magyarországi gyártása esetén 20–24 GW-ra lehet felfuttatni.
...
A szélerőmű-kapacitás bejelentett fejlesztésével kapcsolatban eddig nem jelentek meg konkrét tervszámok. A REKK mértékadó tanulmánya mindenesetre már 2019-ben úgy számolt, hogy a turbinák beépített teljesítőképessége 2030-ra 1,5–2,5 GW-ig emelkedhet a bő évtizede 330 MW-on stagnáló értékről. Azóta pedig a technológiai fejlődés miatt a gazdaságosan kiaknázható potenciál valószínűleg nőtt. Az itthon működő turbinák kihasználtsága meghaladja a naperőművekét (előbbi 22,5%, utóbbi 16% a 2020-as éves átlag szerint). Így egy 2,5 GW-os beépített teljesítőképességű szélerőmű-állomány még a hazai éves áramigény jelentős, 20–30 százalékos növekedését feltételezve is az éves felhasználás mintegy 8–10 százalékának megfelelő mennyiségű villamos energia termelésére lehet képes. Bár a szélerőművek a naperőművekkel szemben jellemzően télen és éjszaka termelnek többet, időjárásfüggő technológiáról lévén szó, az energiatárolás és az export szerepe ez esetben is kulcsfontosságú lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kis érdekesség, hogy nálunk is azért elindultak lassan a dolgok. ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Remélhetőleg lassan a szélkerekek is beindulnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amiknek a komplementere... Import vagy gázturbinás erőmű...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ahogy nézed. Vagy nem kell gázerőmű, hanem lehet exportálni a felesleget.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Felesleget... Amikor 0, vagy inkább negatív (mert a szabályozó/vezérlő elektronika fogyaszt akkor is, ha nincs termelés) a "termelés"? Exportálni azt, amiről nem lehet tudni, hogy mennyi ideig áll rendelkezésre, mikor esik ki a termelésből az azt előállító egység?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nyáron volt olyan, h a napelemek miatt többet termelt az ország, mint amit elhasznált, gondolom ilyenkor eladták. Vagy ilyenkor szerinted csinálnak egy bazi rövidzárat, h elmenjen a felesleges kraft? Azért ezt nem hinném.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem a napsutessel van a gond, hanem amikor nemsut a nap. akkor marad az import vagy az ("olcso") gaz... a szel se fuj mindig
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Vagy ilyenkor szerinted csinálnak egy bazi rövidzárat" - a le- és felfelé szabályozható termelőket elkezdik visszafogni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miért nem adják inkább el a felesleget? Mi is veszünk folyamatosan.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mert a túltermelés nem csak itt jelentkezik, ergo a kutyának sem kell. Bónusz, hogy a "mennyi és meddig" kérdésből az elsőre is csak közelítőleg lehet választ adni, a második felére meg nincs olyan érdemi válasz, amivel tervezni lehet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi véletlen nem másnak a túltermelését importáljuk?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mivel jellemzően fixen, adott menetrend szerint lekötve veszünk importból villamosenergiát, így tervezetten megtermelt energia érkezik. A "túltermelés" jelen esetben a tervezett (és tervezhető!) mennyiségen, illetve fogyasztáson felül előállított villamosenergiát jelenti. Amit vagy sikerül eladni, vagy sikerül valamilyen extra fogyasztói kör bekapcsolásával elfogyasztani, vagy a termelést kell ott visszafogni, ahol arra mód és lehetőség van. Ezekből esnek ki a zőőőődek által sokszor harsogott "negatív áramár" hírek, ami valóban igaz, csak épp időszakosan, és az eladási árat jelenti, nem pedig a termelés valós költségét. (És pláne nem tartalmazza a termelés völgyidőszakában szükséges komplementer erőművek fenntartásának az adott megújulóra eső költséghányadát...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Idéznék a kettővel fentebbi cikkből:
Bár a szélerőművek a naperőművekkel szemben jellemzően télen és éjszaka termelnek többet
Tehát egymásnak elég jó komplementerei. ;-)
Persze a gázturbinás és a biomassza erőmű is az, ahogy az atomnak is ezek. ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Tehát egymásnak elég jó komplementerei" - ha kellően messziről, hunyorítva nézed, akkor talán... A komplementer erőmű alapvető tulajdonsága, hogy amikor a másik nem termel, akkor termeljen helyette. A "jellemzően tudna" az nem ilyen.
A biomassza szép baleset, de az a fránya "nagyságrend" megint közbepofázik...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hőenergia formájában tárolják ~500°C-on... Hogy milyen a hatásfok, illetve a veszteség, az jó kérdés...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Itt talán találsz több infót: https://polarnightenergy.fi/technology
“Any book worth banning is a book worth reading.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A hatásfok illetve a veszteség gyakorlatilag ugyanaz a mérőszám, csak másik oldalról nézed. De egyébként mindegy is. Ha energiafelesleged van, akkor az energiatárolás hatásfoka kevésbé fontos, amíg nagyobb, mint nulla százalék, mert ha a megtermelt energiát nem tudod másként felszámolni, akkor az 1% megtartása pont 1%-kal jobb, mintha meg se termelted volna. Sokkal inkább számít, hogy milyen időtávon képes tárolni az energiát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vajon miből termel a 499+390kW-os napelempark per pillanat is 20kW-ot...? A másik, hogy szép a 250kVA-es inverter az 500kWh-nyi aksi előtt, de az per pillanat 0kW be/ki, és 12%-ot mutat...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akku.
Bizonyára az összes napelem termelést elhasználták a helyi hálózaton, így nem tudott napközben töltődni. Ez egy puffer, ha túltermelés lenne, akkor első körben ide tárolják, hogy majd később innen tudják elhasználni. Minimalizálja a középfeszültségű hálózati terheléseket.
Még így is nagyszerű, mert az esetleges áramingadozásokat remekül tudja kezelni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A hsz.-t este 22:01-kor írtam. Akkor a napelemek nem igazán hiszem, hogy termeltek, az akkupakk+inverter felől meg 0kW-ot mutatott az animáció...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Franciaországban minden nagy parkolót napelemmel kell lefedni
Franciaországban a Szenátus jóváhagyta azt az új jogszabályt, amely előírja, hogy napelemmel kell lefedni minden olyan parkolót, ahol legalább 80 autó parkolhat.
Ez az új rendelkezés Emmanuel Macron francia elnök nagyszabású, megújuló energiaforrásokba történő beruházási tervének egyik része. Ennek célja, hogy az országban megtermelt napenergia mennyiségét tízszeresére növeljék, valamint a szárazföldi szélerőművek energiatermelését megduplázzák.
Itt a fordulat Franciaországban is? Ha igazak a fentiek, akkor 136 GW napelem kapacitás és 38 GW szélerőmű kapacitás a cél. Franciaországban 50-60 GW teljesítmény szükséges. Ha a fentiek megvalósulnak, akkor az atomnak nem sok tere marad. Mondjuk már elég hosszú ideje csak a fele megy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tárolás is kell mellé, toszod, hiába van beépítve 12345GW, ha a termelés totálisan időjárásfüggő...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez a titkos "zoldules" masik resze: ha nem sut a nap, akkor nem toltodnek az autok, igy kevesebb auto lesz az utakon, kisebb a dugo! :DDD
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ne nekem írd, hanem a franciáknak ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ott is vannak populista barmok, meg megvezethető tömegek...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Érdekes, hogy eddig a Macron által vezetett Franciaország volt a példaképetek, most meg "populista barom" lett hirtelen?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az eröltetett "ződítés" az nagyon nem vezet sehova. Illetve de, lásd a németek példáját...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Orbán Viktor legutóbbi beszédében érdekes dolgokat említett:
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az energiakapacitásokat létre kell hozni, importálni lehet, ami bizonytalan, és termelni kell, „csináljuk az alternatívokat, a napot, talán valamennyi szél is lesz”, emellett pedig marad a gáz.
Pont ezt mondjuk évek óta, ez egy nagyon jó irány.
Ha megvalósulnak a fentiek, akkor tényleg semmi szükség nem lesz Paks 2 -re. Remélem arra is rádöbbennek hamarosan! ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Ha megvalósulnak a fentiek, akkor tényleg semmi szükség nem lesz Paks 2 -re." - Egy kifejezést ajánlok a szives figyelmedbe: nagyságrend. meg egy másikat: rendelkezésre állás. Meg egy harmadikat: ellátásbiztonság. És tessék hozzávenni azt is, hogy Paks I. sem örök, azt is le kell valamikor állítani/ki kell váltani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
olyan rendszer kene, hogy mindenki jelezheti neki zold vagy nemzold aram jojjon. es amikor nemsut a nap/nemfuj a szel es elfogy a zold aram, akkor lekapcsoljak oket. win-win szitu! nekik teljesul a vagyuk hogy zooodek, a tobbieknek meg hogy lesz eleg, nemkell importalni! :DDD
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van ilyen rendszer, olcsóbb is, mint a tárolás, csak alkalmazni kellene. ;-)
Lásd pl. a Siemens megoldását: Az energiatárolás jó, de nem az egyetlen jó megoldás a hálózati kihívásokra
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez pont a Paks2 nagyságrendje 2,5-3 GW kapacitás. Csak kicsit olcsóbban és kicsit gyorsabban, és még egy rakat előnnyel, amit már korábban kitárgyaltunk. ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Oké, akkor már "csak" a rendelkezésre állást kell kiegyengetni, hogy az ellátásbiztonság terén se legyen khm. túlzott mértékben lemaradva...
Ja, és a gázos erőmű nem karbonsemleges - az atomerőmű meg igen...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Arra van a gázos erőmű. ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ami _nagyon_ nem olcsó és nagyon nem karbonsemleges/zöld...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Olvasd el a cikket, akkor rájössz, hogy még ez sem igaz! ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Máris lépett az Energiaügyi Minisztérium: elindulnak a közbeszerzések a kelet-magyarországi erőművi blokkok megépítésére
A Tiszai Erőmű tiszaújvárosi és a Mátrai Erőmű visontai telephelyén összesen 1600 megawattnyi korszerű energiatermelő kapacitás létesülhet a növekvő áramigények kiszolgálására.
Az MVM Csoport nyílt, feltételes közbeszerzési eljárásokat indít kombinált ciklusú gázturbinás erőművi blokkok megépítésére a Borsod és Heves vármegyei helyszíneken – jelentette be hétfői közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM). A fejlesztések hozzájárulnak a beruházás-ösztönzést és munkahelyteremtést középpontba helyező iparpolitikai célok eléréséhez, a belföldi áramtermelés fokozásával erősítik Magyarország energiaszuverenitását. A korszerű létesítmények lehetővé teszik a földgáz és hidrogén hatékonyabb, a megújulók nagyobb arányú hasznosítását. A kombinált ciklusú gázturbinás (CCGT) erőművek előnye, hogy viszonylag gyorsan megépíthetők, hatásfokuk kiemelkedően magas, fajlagos szén-dioxid-kibocsátásuk alacsony, teljesítményük a pillanatnyi fogyasztáshoz igazodva szabályozható – sorolta a minisztérium.
A tervezett blokkok több ezer megawatt napelemes kapacitás rendszerbe kapcsolását alapozzák meg. Bizonyos arányban alkalmasak lesznek hidrogén tüzelésére is.
A kivitelezés a közbeszerzési eljárások sikeres és eredményes lezárása után kezdődhet meg, a munkálatok időigénye várhatóan 3-3,5 év
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azaz az MVM csoport kiír egy közbe szerzési pályázatot a megújulók rendszerbe integrálásához szükséges komplementer erőművek felépítésére...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Prof. Dr. Katona Tamás János - A villamosenergia-ellátás lehetőségei
https://www.youtube.com/watch?v=8LWVZrJGWo0
(Első !!!7!!! perc felszopás)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jávor Benedek:
Most fordul katasztrófába a paksi bővítés
Váratlan fordulatokra derült fény az elmúlt napokban Paks2 kapcsán. Hónapok óta egyre több szóbeszéd terjed a projekt ellehetetlenüléséről, a német Siemens helyett a francia Framatome megbízásáról az irányítórendszerek szállítására, sőt a Roszatom esetleges lecseréléséről, tekintettel arra, hogy az orosz fél eddig sem tudott a szerződés szerint teljesíteni, az ukrajnai agresszió és az Oroszország elleni szankciók fokozatos életbe lépése óta pedig végképp lehetetlennek látszik részükről a beruházás megvalósítása.
A napokban a projektcég belső társasági magazinjában interjú jelent meg Jákli Gergellyel, a cég elnök-vezérigazgatójával. Az interjú optimista hangvétele dacára az abban elhangzottak egészen sötét képet festenek a projektről, és olyan változásokat vetítenek előre, amelyek egészen katasztrofális hatással lehetnek Magyarországra. Közben Szijjártó Péter ma Jákli Gergellyel közösen Moszkvába utazott „energetikai kérdésekről” tárgyalni, ami egyszerűbben a földbe álló paksi projekt folytathatóságáról zajló kétségbeesett egyeztetéseket takar. A Portfolio információi pedig megerősítik a Jákli interjújából kihámozható következtetésteket: a Roszatom helyett a fővállalkozói státuszt átvenné a Paks II. projektcég, a Siemens helyett a Framatome-ot vonnák be az irányító rendszerek szállításába, és a projekt uniós engedélyét is felülvizsgáltatnák, hogy egy cégbe vonhassák össze Paks1-et és Paks2-t.
Ezek a technikainak látszó változtatások azonban nagyon súlyos következményekkel járhatnak.
A fővállalkozói státusz átvétele a magyar projektcég részéről azt jelenti, hogy az egész eredeti szerződés a Roszatommal teljesen új alapokra kerül. A szerződés sokat hangoztatott - bár csak korlátozottan igaz – előnye az volt, hogy ún. fix áras kulcsrakész szerződés volt, azaz szerződtünk a Roszatommal, mint fővállalkozóval az erőmű megépítésére 12,5 milliárd euróért, és ennyiért annyi a dolgunk, hogy határidőre átvegyük a rendszerbe állításra kész erőművet az oroszoktól. Csakhogy ha a Roszatom, amely eddig is jelentős késésben volt a teljesítéssel, ezzel összefüggésben pedig jelentős többlet költségigények merültek fel, a fővállalkozói státuszt átadja a Paks II. projektcégnek, akkor a fix áras kulcsrakész („turn key”) feltételrendszer azonnal megszűnik. A Roszatom nem is vállalhat jogilag sem felelősséget azért, hogy egy más által fővállalkozóként bonyolított projekt a tervezett költség- és időhatárokon belül megvalósul. Mi következik ebből?
1. A beruházás garantált, 12,5 milliárd eurós költsége nem létezik többé, a Roszatom beszállítóként az általa szállított technológiáért újonnan kialkudott árat állapíthat meg, a projekt – atomerőmű építéseknél mindennapos – költségeszkalációja teljes egészében a magyar projektcéget fogja terhelni. Magyarán semmilyen korlátja nincs a továbbiakban az atomerőműbővítés költségeinek, és biztosak lehetünk benne, hogy azok meredeken növekedni kezdenek majd. Az eredetileg 3500 milliárd forintosra tervezett beruházás, amely ma már csak az euróárfolyam elszállása miatt 4700 milliárd forint felett van, a jövőben akár 6-7000 milliárdos költségűre is nőhet a növekvő építőipari, technológiai és egyéb árak, valamint a tőkeköltség (csúszás miatti) növekedése révén.
2. Az eddig felhalmozott késés és esetleges költségnövekedés miatti felelősségrevonás alól ki tud bújni a Roszatom, hiszen a jelen fázisban átadja a projektet a Paks II.-nek, és a váltás után visszamenőleg nem lesz felelősségre vonható (ha csak most, az átadáskor nem állapítanak meg kártérítést a magyar fél részére – de ismerve Szijjártó Péter „képességét” bármilyen érdekérvényesítésre az oroszokkal szemben, gyakorlatilag kizárható, hogy a szerződés átalakítása tartalmazna majd ilyen kártérítési elemeket).
3. A projekt megvalósulásának valamennyi további kockázata is a Paks II. projektcéget terheli, a Roszatom megszabadult egy bedőlő projekt lehetséges következményeitől, azt a magyar adófizetőkre terheli át.
Összességében a magyar állam az adófizetők kockázatára egy, az eleve elhibázott koncepció, az orosz szerződés nem-teljesítés és az ukrajnai agresszió miatt összeomlott projektből nem az országot menti ki, hanem a Roszatomot, és a magyar költségvetésre húzza rá a fiaskó valamennyi pénzügyi következményét. És hogy mennyire ők is tisztában vannak vele, hogy ez így van, azt mutatja a Jákli interjú másik eleme, miszerint kezdeményeznék a bővítési projekt EU-s jóváhagyásának módosítását, hogy Paks1 és Paks2 az engedélyezettől eltérően a jövőben egy cégbe összevontan is üzemeltethető legyen. Mi ennek a jelentősége?
1. A Bizottság meglátása (és az engedély) szerint a Paks2 projekt piaci alapon nem térül meg, annak megvalósulásához állami támogatásra van szükség. Ezt az állami támogatást a Bizottság erős megkötésekkel hagyta jóvá, kiküszöbölendő, hogy a későbbiekben a projektbe további, jóvá nem hagyott, nyílt vagy rejtett állami támogatás csoroghasson. Ilyen korlát volt, hogy
a. az áramot nem vásárolhatja fel az állam vagy egy-két állami szereplő (adott esetben a piacinál jóval magasabb áron), hanem annak jó részét az áramtőzsdén kell, piaci körülmények közt értékesíteni.
b. Paks1-et és Paks2-t külön cégbe kell szervezni, hogy ne lehessen egy közös cégen belül eldugni az utóbbi veszteségeit, és Paks1 profitjával (ami az állami tulajdonú MVM-et gazdagítaná) kipótolni a hiányt, amit Paks2 okoz.
2. Az egy cégbe szervezés épp az utóbbi feltétel megszegése, aminek nyilvánvaló célja, hogy ki tudják kerülni a fenti megkötést, és további, rejtett állami támogatásban tudják részesíteni Paks2-t, a veszteségeket kompenzálandó.
3. Ebből pedig nyilvánvaló, hogy a kormányzat is látja, Paks2 a várható költségelszállás miatt még annál is sokkal veszteségesebb lesz, mint amilyennek eredetileg gondolták (pedig az orosz hitel kamatait már eleve az állami költségvetésből fizetik, egy több ezer milliárd forintos pénzügyi tehertől ab ovo mentesítve Paks2-t, így a megtérülés hazug látszatát próbálják kelteni).
4. Ezt a veszteséget pedig Paks1 profitjából próbálják majd valahogy kigazdálkodni, és részben ez is az oka az első négy blokk 2030-as évektől való további 10-20 éves üzemeltetését célzó kormányzati erőfeszítéseknek, hogy még kicsikarjanak az egyre amortizáltabb erőműből annyi plusz profitot, amiből be tudják tömködni a Paks2 ütötte pénzügyi lyukakat.
A tervezett szerződésmódosítások, a fővállalkozói státusz átvétele az orosz féltől, illetve az uniós jóváhagyás tervezett módosítása egy elképesztő pénzügyi hazárdjáték, lényegében nem más, mint a Roszatom kimentése az összedőlő projektből a magyar adófizetők terhére. Paks2 építési költsége ezzel megjósolhatatlanná válik, a várható pénzügyi cunami mérséklésére pedig egyszerűen Paks1 profitját lökik oda – ami eddig egyébként az elsődleges oka volt annak, hogy az MVM a rezsicsökkentés dacára hajszállal elkerülte a pénzügyi csődöt (orosz és kínai segítséggel). Ez innentől kezdve egy piramisjáték: az egyik összedőlő projektet egy másikból kiszedett pénzből próbálják megmenteni, az viszont máshol ránt a mélybe állami cégeket. A veszteségek már most is óriásiak, de ma még korlátozhatók lennének a bővítés azonnali leállításával. Minden további lépés exponenciálisan növelni fogja az összeget, amit végül Paks 2 maga alá fog temetni.
A Párbeszéd – ZÖLDEK ezért Paks2 azonnali leállítását követeli, felszólítja Szijjártó Pétert, hogy kizárólag erről, és az orosz fél által fizetendő kártérítés összegéről tárgyaljon Moszkvában, és felhívja a kormányzatot egy teljesen új alapokon szervezett, megújuló energiaforrásokon és energiahatékonyságon nyugvó energiapolitika megfogalmazására és végrehajtására, amilyet a Párbeszéd - Zöldek 10 éve kitartóan javasol.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jávor "mindenhez is ért" Benedeknek és a nagyonzőőőd társulatának van valós alternatív javaslata az atomenergia helyettesítésére? Mert ahogy láttuk a naaagy német zőőőőd fordulat qrvára nem jött be... Pedig ott azért van pénz lóvéra... Meg van konstans széllel bőven ellátott tengerpart, meg hegyek, ahova lehet tározós erőműveket rakni...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jávor "mindenhez is ért" Benedeknek és a nagyonzőőőd társulatának van valós alternatív javaslata az atomenergia helyettesítésére?
Tudom, hogy write only-ban vagy folyamatosan, ezért is nem tudod, hogy többször megosztottuk a tanulmányukat, amiben lemodellezték az atomenergiára épülő, jelenlegi modellt, a közepes és a nagy megújuló modellt. Az államnak jelenleg nincs ilyen tanulmánya, kvázi hasra ütéssel "tervezi" a jövőbeli energiaellátást, ami szerinted az egyetlen valós megoldás, mert csak.
Mert ahogy láttuk a naaagy német zőőőőd fordulat qrvára nem jött be...
Szerinted. ;-) Miközben, a terveknek megfelelően, az összes atomerőművet bezárják, bezárták úgy, hogy az ellátás biztonság kb. náluk a legnagyobb. Számomra ez a pont önmagában is a sikert jelenti. A szén felhasználása jelentősen csökkent, 2038-ra pedig 0-ra csökkentik. A mostani nagy energiaválság őket érintette a legkevésbé.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A németeknél mennyi egy egységnyi villamosenergiára eső széndioxid-kibocsátás? A 2038-ra nullára csökkentik szép terv, de volt hasonló, jóval közelebbi időpontra - aztán nem jött be... Plusz "fújatomenergia", de veszik a franciáktól...
"megosztottuk a tanulmányukat, amiben lemodellezték az atomenergiára épülő, jelenlegi modellt" - Jelenleg a hazai termelés _nem_ képes fedezni az igényeket évi 365 napon, napi 24 órán keresztül. Ha hozzávesszük, hogy a földgázról illetve a belsőégésű motorokkal hajtott járművekről is erősen terelik át a fogyasztást az elektromos energiára, látható, hogy nem az a kérdés, hogy kell-e Paks II. teljesítménye és rendelkezésre állása (a kivitelezőtől függetlenül!), vagy sem, hanem az, hogy elég lesz-e?
Mekkora tárolós kapacitásokkal is terveznek Jávor "nagyonződ" Benedekék? Mert ugye arra a hektikusan termelő "zőőőd" erőművek miatt egyre nagyobb szükség lesz.
Mit tudnak mondani a szélerőművek kompozit anyagú lapátjainak 5-6 évente történő cseréje miatt felhalmozódó hulladék feldolgozásával kapcsolatban? (Nem, a "biztató laboratóriumi eredmények" nem válasz - itt 100tonnákról van/lesz szó...)
Kérlek idézd az ezekre adott explicit és elfogadható válaszaikat, mert a zöld kulimászba ágyazott szövegeléseiket nem igazán van kedvem olvasgatni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
https://app.electricitymaps.com/zone/DE
most epp, 583g, a soksok naperomu meg szel loszart se termel, ezert megy a coal. hetfon volt egy kis napsutes, igy lement, 217g-re!!!! ez tiszta (erted :D) siker!!! ezzel szembe itthon nem ment 300 fole az elmult honapban :D
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Június 5-én hozták nyilvánosságra Brüsszelben annak a több éve tartó európai kutatássorozatnak az eredményeit, amely azt volt hivatott kideríteni, pontosan hogyan lehet elérni, hogy az Európai Unió összes tagállamában, köztük Magyarországon, valamint az Egyesült Királyságban, Norvégiában és Svájcban kizárólag megújuló energiaforrásokra támaszkodjon az ipar és a gazdaság, illetve az országok együtt és külön-külön is elérjék a zéró emissziós célt az évszázad közepéig. A kutatás legfontosabb eredményei szerint a vizsgálat európai országok megfelelő energiapolitikai döntések segítségével
- teljes mértékben függetlenné válhatnának az energiaimporttól az évszázad közepére, és már öt évvel korábban,
- 2045-ben elérhetik a klímasemlegességet.
- Mindehhez 2050-re 55 százalékkal csökkenthetik az energiaigényüket, miközben jelentősen nő az energiahatékonyságuk.
- A vizsgált országokban 2050-re megvalósulhat a kizárólagosan megújuló forrásokból álló energiarendszer.
...
Június 5-én hozták nyilvánosságra Brüsszelben annak a több éve tartó európai kutatássorozatnak az eredményeit, amely azt volt hivatott kideríteni, pontosan hogyan lehet elérni, hogy az Európai Unió összes tagállamában, köztük Magyarországon, valamint az Egyesült Királyságban, Norvégiában és Svájcban kizárólag megújuló energiaforrásokra támaszkodjon az ipar és a gazdaság, illetve az országok együtt és külön-külön is elérjék a zéró emissziós célt az évszázad közepéig. A kutatás legfontosabb eredményei szerint a vizsgálat európai országok megfelelő energiapolitikai döntések segítségével
- teljes mértékben függetlenné válhatnának az energiaimporttól az évszázad közepére, és már öt évvel korábban,
- 2045-ben elérhetik a klímasemlegességet.
- Mindehhez 2050-re 55 százalékkal csökkenthetik az energiaigényüket, miközben jelentősen nő az energiahatékonyságuk.
- A vizsgált országokban 2050-re megvalósulhat a kizárólagosan megújuló forrásokból álló energiarendszer.
...
A megújulókra való teljes átállást a kutatási anyag szerint Magyarországon úgy lehet megvalósítani, hogy a villamosenergia-termelés közben a duplájára növekszik és a gazdaság több területe „elektrifikálódik” – fogalmaz Munkácsy. Ehhez a jelenlegi kapacitáshoz képest egyebek mellett a napelemek termelését a tízszeresére, a szélerőművekét a húszszorosára kellene növelni 2050-ig.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A _tárolásról_ egy qrva szót sem ír... A beépített kapacitásokat felszorozva kijön valakinek a matek (Paks OFF)? És ami szintén hiányzik nekem, az a hőfejlesztésre/hőenergia felhasználására vonatkozó rész - ott ugyanis jelentős megtakarításokat lehetne és kéne elérni - ugyanis a fel nem használt energiával lehet valójában zöldebbé válni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezekről mind ír a tanulmány. Nosza, olvasd el, ha érdekelnek a részletek! ;-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A cikkben nincs egy fél darab szó sem erről, anélkül meg lóf... És bár említ egy publikációt, de linket már nem sikerült rá berakni... Így meg pláne lóf...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, igazi kihívás megtalálni, mivel csak a publikáció eredményét mutató oldal linkjét rakták be, azon meg nagyon nehéz megtalálni a fejléc jobb szélén lévő "Back to project website" linket.
Itt érhető el, aki még így sem találná: The CLEVER scenario
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Óriási problémát találtak a Paks II. mintaprojektjénél
Az orosz állami nukleáris vállalat lap által megismert belső dokumentumai szerint
gyanta szivárgott be a primerkörbe, ami azzal fenyegetett, hogy kritikus alkatrészeket károsít vagy olvaszt meg.
A vezérlőrudak és a fűtőelemek sérülésének vagy törésének kockázata fennállt, amikor az uránatomok hasadásnak indultak.
A problémát ismerő személyek szerint a legrosszabb esetben az úgynevezett ioncserélő gyanta felhalmozódhatott volna, ez szabályozza az erőmű csatornáin és csövein keresztül áramló víz tisztaságát, így akadályozva a reaktor vezérlését, megnövelve a mag leolvadásának kockázatát. A reaktor működésképtelen lett volna, ha valami rosszul sül el.
Az Asztravec atomerőmű azért is érdekes, mert pontosan ilyen reaktorok lesznek Paks II.-nél is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kijózanító számok: az atomenergia nem is olyan olcsó
A francia EDF Energy januárban bejelentette, hogy az Egyesült Királyságban épülő Hinkley Point C atomerőműve – jelenlegi állás szerint – várhatóan 2031-re készül el, és akár 35 milliárd fontba is kerülhet – adta hírül a The Guardian.
Amikor a projekt végül 2016-ban zöld utat kapott, a költségeket 18 milliárd fontra becsülték.
A 35 milliárdos összeg ráadásul 2015-ös fontban értendő, így ha az inflációt is figyelembe vesszük, akkor 46 milliárd fog az árcédulán szerepelni. Már ha nem lesz további költségtúllépés.
Nem ez az első eset, hogy a francia adófizetőknek kell finanszírozniuk egy másik országban épülő atomerőmű építését. A finnországi Olkiluoto 3-as reaktorának megvalósítása az eredetileg tervezett 3 milliárd helyett 11 milliárd euróba került, a kivitelezést végző francia Areva ennek következtében a csőd szélére került, amiből csak úgy tudott kikecmeregni, hogy az állam 4,5 milliárd eurós tőkeemelést hajtott végre a cégben, az EDF pedig megvásárolta a nukleáris portfóliója nagy részét.
De az sem egyedi eset, hogy egy atomerőmű építésébe belerokkan a kivitelező: az amerikai Westinghouse a V.C. Summer, és „testvérprojektje”, a Georgia államban épülő Vogtle atomerőmű kivitelezése során keletkező veszteségei miatt jelentett csődöt 2017-ben.
A francia energiaszabályozási hivatal tavaly szeptemberi jelentése szerint az atomenergia előállítási költsége az országban körülbelül 60 euró megawattóránként.
De ha már azt is hozzátesszük, hogy ez az atomerőműveknek csak a működési költsége – azaz a kisebbik költségelem –, akkor nem olyan rózsás a helyzet, hiszen a megújuló energiát hasznosító erőművek ennél jóval olcsóbban üzemeltethetőek (egy naperőmű például 10-20 EUR/MWh-ért), a fosszilis erőművek pedig ehhez hasonló árszinten termelnek.
Egyes narratívák szerint az atomenergia a létező legolcsóbb energiaforrás az egész világon, mások szerint a legolcsóbb tiszta energiaforrás, a számok azonban azt mutatják, hogy ezek az állítások ebben a formájukban aligha állják meg a helyüket. De ami ennél is rosszabb, hogy az ára inkább felfelé tendál, miközben az alternatívák egyre olcsóbbakká válnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"De ha már azt is hozzátesszük, hogy ez az atomerőműveknek csak a működési költsége – azaz a kisebbik költségelem –, akkor nem olyan rózsás a helyzet, hiszen a megújuló energiát hasznosító erőművek ennél jóval olcsóbban üzemeltethetőek" - Csak épp egy atomerőmű zsinóráramát az a 10-20€/MWh naperőmű baromira nem tudja - kell mellé valami, amivel együtt tudja ugyanazt az SLA-t nyújtani. És azzal együtt már rögtön felszökik a költsége - nem is kicsit. A stabil, kiszámítható, egyenletes szolgáltatás drágul, az egyre nagyobb kínálatban rendelkezésre álló időjárásfüggők termeléséhez - mivel amit termelnek, azt csak egyre alacsonyabb áron lehet(ne) eladni - meg olcsósítani kell a termelőeszközöket, Plusz tessék megnézni a teljes életciklusra vetített költségeket is, mert ugyebár egy szélturbina hány évig is termel? Hány lapátkészletet tud elhasználni egy torony?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
jah, csak mig a franciaknal a karbon kibocsatas 100g alatt van (atlag 70g), addig a briteknel az atlag 150g, a rogyasig pakolt solaros bezzegnemeteknel meg 500g. ennyit a nagy zoldulesrol \o/
solar ide-szel oda, eddig a franciaknak (meg a sved-norveg) sikerul _zoldel_ eloallitani az aramot, fel lehet fogni hogy ez az ara a _tenyleges_ zoldulesnek.
jah es folyamatosan exportaljak az aramot, ellatasbiztonsag naluk pipa, ezt is vedd hozza a "koltsegekhez".
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"A bázis területét monitorozó dán program megállapítása szerint ugyanakkor a lehulló hó mennyisége folyamatosan meghaladja az olvadás mértékét, így a veszélyes szennyező anyagok 2100 előtt biztosan nem szabadulhatnak ki."
Nem gondolom, hogy nem keresik a megoldást...
Ja, a permafroszt-ból hamarabb kerül a légkörbe rengeteg metán...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
jo de ezzel igy mar lehet riogatni a nepet, hogy huatom!!! :DD
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Franciaországban egyre gyakrabban kell leállítani az atomreaktorokat a megújulók miatt
Lassan, de biztosan kiszorulnak a piacról az alaperőművek
A hagyományosan az atomenergiára építő francia villamosenergia-piac árai az idén tavasszal egyre többször fordultak negatívba az alacsony kereslet, illetve a megújuló energiaforrások növekvő termelése miatt, és ez gyakran arra kényszeríti az EDF-et (a Franciaországban az atomerőműveket üzemeltető állami energiavállalatot), hogy időnként egyes reaktorait leállítsa, hiszen nyilván nem szeretne fizetni azért, hogy átvegyék tőle az áramot.
...
„A jelenlegi áramárak mellett a hagyományos alapterhelésű erőművek küzdeni fognak, kivéve, ha hosszabb, nagyon kedvezőtlen nap- és szélviszonyokkal, aszállyal vagy erős hőséggel járó időszakokkal kell szembenéznünk” – mondta el a Bloombergnek Sigurd Pedersen Lie, a StormGeo norvég energetikai cég vezető elemzője.
...
De nemcsak a leállás jelent problémát, hanem az alacsony áramárak is. A francia energiaszabályozási hivatal tavaly szeptemberi jelentése szerint az atomenergia előállítási költsége az országban körülbelül 60 euró megawattóránként, márpedig idén tavasszal a másnapi piacon viszonylag ritkán járt 60 euró felett a jegyzés.
...
A StormGeo szerint néhány német szénerőmű is hónapokig a pálya szélén fog állni, mivel a gázerőművek kiszorítják őket, amelyek olcsóbban üzemeltethetőek a földgáz árának zuhanása miatt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
de meg mindig nem tudom hogy lesz ebbol zoldules?
France Carbon Intensity: 16g , Low-carbon: 99%
vs
Germany Carbon Intensity: 451g , Low-carbon: 57%
Italy Carbon Intensity: 233g , Low-carbon: 67%
Poland Carbon Intensity: 798g , Low-carbon: 27%
Mi erre az antiatomosok valasza?
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy, hogy a földgáz "kimutathatóan" olcsóbb és zőőődebb mint a szén (de minden esetre gyorsabban tud reagálni egy gázturbinás egység)... Amíg a _tárolás_ szent grálját nem találják meg (vagy az egy garázsnyi akkupakk költsége (beruházás+fenntartás) nem lesz elfogadható, és azt az életciklusa végén zöld módon újra lehet majd hasznosítani), addig bizony problémás lesz a sooook-sok-sok (akár szélsőségesen is) volatilis termelő egy olyan rendszerben, ahol a termelést és a fogyasztást gyakorlatilag minden időpillanatban szinkronban kell tartani...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szoval akkor kozeljovoben sehogy \o/
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Soha ne mondd, hogy soha, de ipari méretben használható, olcsó, nagy kapacitású, környezetbarát tárolási megoldás nélkül nehéz lesz... Mondjuk ha két lépéssel hátrébb lépve nézzük a dolgot, mindenképp a napenergia _és_ annak tárolása felé lenne célszerű menni, hiszen a legvégén az összes felhasznált energiából (villamosenergia, fosszilis energiahordozók elégetése, stb.) hő lesz, ami melegíti a bolygót...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Moderátori kérés:
Frissítsd pls. az e-mail címed a HUP profilodban egy létezőre. Válaszértesítést állítottál be erre a topikra, de pattognak vissza az e-mail címedről a levelek. Thx!
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Súlyos milliárdokkal ugorhat meg Paks II. költsége, ha belenyúlnak a fix áras megállapodásba
„A magyar kormány erős jogi garanciák mellett kötött szerződést Paks II. megvalósítására. Kulcsrakész, fix áras szerződést kötöttünk a fővállalkozóval, mindezt úgy, hogy közben a beruházás magyar állami tulajdonban marad. A fix áras szerződés révén a 12,5 milliárd eurós beruházási érték nem emelkedhet, attól eltérni nem lehet”
– ez a hatodik érv a Paks II. mellett, amit a projekt honlapján szerepeltetnek.
...
A drágulás lehetőségére nagyon burkoltan és finoman utalt Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. vezérigazgatója is még tavasszal a Portfolionak adott interjúban: „Ez a 12,5 milliárd eurós összeg továbbra is érvényben van. Ha a nyugat-európai atomerőmű építkezésekre nézek, akkor a tervezett költségeket még soha, sehol nem tudták tartani, ezért felelőtlenség lenne most többet mondanom. (...) A legtöbb erőmű építkezés ilyen kulcsrakész szerződésben valósul meg, ennek ellenére folyamatosan drágulnak. Azt gondolom, hogy Magyarország számára a legelőnyösebb az, hogy ha a kulcsrakész felelősség továbbra is kulcsrakész felelősség marad. (...) Ami a szerződéses árat illeti, én a Paks II. esetében nem kapkodnék, nem spekulálnék erre, hiszen egy folyamatosan – hol számunkra kedvezően, hol kedvezőtlenül - változó gazdasági környezetben van egy érvényes, fix áras szerződésünk és egy világos feltételrendszerünk”.
...
A szerződés hatályba lépésének napján, tehát 2015. március 27-én egy euró még csak 300,54 forintba került, a cikk írásakor pedig már 411 forint.
Vagyis az akkor megkötött 12,5 milliárd eurós szerződés akkori árfolyamon 3756 milliárd forintot tett ki, ez jelenértéken 5125 milliárd forint. A forint leértékelődése tehát már automatikusan is jelentősen, 36 százalékkal drágítja a projektet.
...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hat nem kellett volna folyamatosan gancsolni a projectet es idoben kesz lenne! igazabol nem a p2-on kene porogni hanem hogy a paks3 mikor indul!
Mult heten jo borongos ido volt, de hala a napelemeknek sokat termelt: https://imgur.com/a/ThJLrWU , jah nem. lof.szt se termeltek, mehetett a gaz+szen (a ketto egyutt majdnem kihozta 2GW-t), meg egy jokora import. Igazabol ma sem termelnek olyan sokat, megy megint a szen+gaz, es egy paksnyi sk-bol.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hat nem kellett volna folyamatosan gancsolni a projectet es idoben kesz lenne!
Kik gáncsolták folyamatosan a projektet?
Mult heten jo borongos ido volt, de hala a napelemeknek sokat termelt: https://imgur.com/a/ThJLrWU , jah nem. lof.szt se termeltek,
Ellenben a szélerőművek termeltek. Ha az eddigi Paks 2-re költött pénzeket szélerőművekre költötték volna, akkor jelentősen hozzájárultak volna az elmúlt hét energiatermeléséhez (akár 10-szer ennyit termeltek volna, mint most).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
persze, szel. es ha nem fuj, akkor bicilizel? :DD
az a helyzet, hogy ezt a karbonsemlegesseget viz nelkul egyedul a franciaknak sikerult elerni: van ~60GW atomjuk, a felesleget meg exportalja.
Kik gáncsolták
ti! ment a nyafogas hogy miert oda? miert a ruszkik? miert ez? miert az? sotetzoldek bohockodtak, stbstb. jottok az ilyen kivalo otletekkel hogy szel.
most is 5% alatt van a szel. persze aggasuk teli az orszagot forgo lapatokkal! nagy otlet!
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ti! ment a nyafogas hogy miert oda? miert a ruszkik? miert ez? miert az? sotetzoldek bohockodtak, stbstb. jottok az ilyen kivalo otletekkel hogy szel.
Nagyon vicces fiú vagy, pont, mint a sorozatban! :-) Ennyit a hozzászólásaid komolyságáról.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha a tenyekkel nem lehet vitatkozni, akkor jon a szemelyeskedes... \o/
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni