Az, hogy a Mac mini bekapcsoló gombja a készülék aljára került ...

Címkék

... óriási dizájn baki, Jobs forog a sírjában!
15% (139 szavazat)
... butaság, de nem érdekel!
16% (147 szavazat)
... nem nagyon nyomkodom, de azért nem oda kellett volna tenni.
14% (129 szavazat)
... a kutya se használja, teljesen jó helyen van ott!
18% (160 szavazat)
.... minek egyáltalán bekapcsoló gomb?!
2% (22 szavazat)
... Apple-hater vagyok, szaaaaarrr!!!!111
9% (86 szavazat)
Most miért?! Rakhatták volna belülre is!!!! 🤣
24% (217 szavazat)
Egyéb, leírom ...
1% (11 szavazat)
Összes szavazat: 911

Hozzászólások

Szerintem ez egyáltalán nem probléma, aki ezen felkattan az nem nagyon használt még macet. Nekem a macbook úgy működik hogy amikor megvettem akkor bekapcsoltam, amikor meg szólt hogy update van akkor mondtam neki hogy rakd fel este és kész, a büdös életbe eszembe nem jutna kikapcsolni soha.

Mac mini is hasonló szitu, megveszed, bekapcsolod és használod. Nem kell ki/be kapcsolgatni, szépen elalszik ha nem használod, felébred ha rácsapsz a billentyűzetre. Fogyasztása jelképes, főleg idle-ben, észre se veszed a villanyszámlán, ha meg ennyire zavar akkor már valaki biztosan 3D nyomtatott valami ocsmányságot hozzá amit felpattinthatsz rá.

Amúgy nagyon tetszetős kis gép lett, igazából nekem macbook mellett felesleges, de ha asztali gép kéne azonnal venném.

Apple hater vagyok, és zseniálisnak tartom! Legalábbis kisgyerekes szemmel :)

Nekem az asztalin konkrétan ki kellett kötni a bekapcsológombot, máshol meg a gépet költöztettem két méter magasra.

Legalábbis kisgyerekes szemmel :)

https://en.wiktionary.org/wiki/molly-guard

Originally a Plexiglas cover improvised for the Big Red Switch on an IBM 4341 mainframe after a programmer's toddler daughter (named Molly) tripped it twice in one day. Later generalised to covers over stop/reset switches on disk drives and networking equipment.

Semmi gond, majd lesz valami hasonló cucc hozzá, jó olcsón, amivel kényelmesen hozzá lehet férni a bekapcsoló gombhoz! 😛

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

Aljára? Az az oldala szerintem. :)

Nem igazán érdekel, imacet használok.

arról is ki kéne írni egy szavazást nem? hiszen annak is a hátulján van a goNb! megnyomhatatlan! dizájn baki! elől középen kéne egy hatalmas zöld gombnak lenni, még villogjon is és legyen ráírva 72-es mérettel hogy POWER is ha már évente 1x kell megnyomni csak! :D

This isn't exactly a surprising move by Apple.  Over the last few years, all of the Big Tech operating system companies (Microsoft, Apple, and Google) have pushed -- with increasing intensity -- to lock down what software users are allowed to run on their computers.

Increasingly restrictive "application signing" systems, and the removal of "features" which allowed non-signed applications to run, have been a stated goal of all three corporations.

(...)

"Sideloading" is most simply defined as "The act of installing software on a real computer."  And Apple, Google, & Microsoft are determined to stop people from doing that.

Nem Apple specifikus probléma.

Raadasul tovabbra is ki lehet egy paranccsal kapcsolni a gatekeepert.

Amugy azert csinalta ezt az Apple mert az oregeket hivogattak Indiabol spoofed telefonszamokrol hogy tegyenek fel usigned app-okat. Aztan ahhoz meg meg mindig tul konnyu volt megkerulni.

Várj, most nem értem. Szóval hívogatták őket, erre jött a gatekeeper nevű megoldás, amit most akkor a hívó kérésére kikapcsolnak az öregek, mielőtt a script maradékán végigmennének?

Aztan ahhoz meg meg mindig tul konnyu volt megkerulni.

Miért múlt idő? Azóta van valami más megoldás?

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Apple's ever increasing requirements of application "notarization"

Jah, meg ezt a hatalmas, ever-increasing requirementet pont nemrég csinálta meg egy junior indiai contractor nálunk, beletelt másfél napjába úgy, hogy életében nem használt még Macet. Botrány. Megugorhatatlan.

Lehet, hogy félreértek valamit, de a notarizálás nagyjából next-next-finish komplexitású művelet.

Egyébként én épp azon csodálkozom, miért nem az a standard, hogy csak aláírt applikáció futtatható -- mármint valamennyi operációs rendszeren, ide értve a mobilokat is.

Szomorú világ lenne ha az lenne a standard. A Personal Computer mint olyan pont azzal az elképzeléssel született hogy személyes felhasználásra és bármire, korlátok nélkül, írok egy saját programot és futtatom rajta. Ha minden bezáródik, mindent alá kell írni, hobbifejlesztőknek marad a Linux/BSD világ és az ARM/RISC-V kütyük. Végülis ez így annyira nem is szomorú világ akkor, hmm.

A saját gépen fordított kódot nem kell notarizálni.

A terjesztéshez meg egy kb 2 perc alatt elvégezhető, teljesen automatizálható, extra pénzbe nem kerülő (az éves 100 USD-n felül, ami a Developer Accounthoz szükséges) notarizációs folyamat kell csak.

Nem világos, mi ebben az ijesztő. A notarizált kód esetében pontosan tudni lehet, kitől származik, melyik verzió az, így kisebb az esélye, hogy illetéktelenek suttyomban hozzányúlnak.

Én úgy látom, a notarizáció nélküli programok futtatói szívesen játszanak orosz rulettet, vagy csak nagyon bíznak a Nagy Manitu jóindulatában.

Ennek amúgy nincs köze a for profit vagy pro bono fejlesztéshez: szuperegyenlőség van, mindenki ugyanannyit fizet ugyanazért a szolgáltatásért.

Ha neked évi 99 USD nem számít olyan dologért, amit nem kértél, megadom a számlaszámom, nyugodtan utalhatsz rá rendszeresen. Ez egy újabb sor tégla a walled gardenben, amit PC-re senki se kért. A jövőben bármikor szabhatnak egyéb követelményeket is, amit csak bizonyos fejlesztők ugorhatnak meg. Hadd döntsem el én, mit szeretnék futtatni a gépemen. Most még működnek a konfigurációs profilok, illetve recovery módban is ki lehet kapcsolni a Gatekeepert. Ki tudja, mit hoz a következő frissítés.

Mi az előnye, hogy ott van? Ez valami marketing dolog, hogy írjanak róla, mert amúgy már nem hír érték, hogy jön e vagy sem új?

1.. Mivel egy olyan platformról beszélünk, amin van _valóban müködő sleep mód_ aminek itt desktopon is van értelme, ezért valszeg a ki/bekapcs gombot szökőévente akarod majd megnyomni. A laptopomon is csak azért érek hozzá, mert azon van az ujjlenyomat olvasó is.

2., A régi Inteles Mac minimet kapcsoltam már ki véletlenül miközben hátul be akartam dugni valamit, mivel ott volt a ki-bekapcs gomb.

Nem mondom hogy jó design,  de a korábbinak is volt baja, és az egész miatt főleg azok sípolnak, akik amúgy sem használnak Macet. De legalább van min csámcsogni.

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

Más platformon is van _valóban müködő sleep mód_, ez nem Apple-exkluzív képesség, legalábbis nekem ez a tapasztalatom. Sleep problémám az eszközeimen utoljára több, mint 10 éve volt, és azt is meg lehetett oldani, egy USB-s kütyü okozta. Mindig sleep-elem a desktop gépeimet is, windózzal és linux-al is, nagyon régóta...

> Más platformon is van _valóban müködő sleep mód_

van, csak nem az a jellemzo. foleg ilyen szedettvedett epitett pc-ken, vagy linuxon... egy brand laptopon a gyarto altal telepitett winen vszinu mukodik, vagy ha valaki tud hw-t vasarolni es/vagy addig reszeli a linuxot akkor is.

amugy apple-nel is az usb tudja leginkabb elbaszni...

Mert nem is nézed. Nagyon jók az almás cuccok, de nem ők találták fel a spanyol viaszt, és nem csak ők tudnak jó cuccokat gyártani.

Ahogy arpi_esp írta, brand gépeken simán jó. ThinkPad laptopokat használok már több, mint 2 évtizede, ezeken win és linux alatt is mindig működtek a power management cuccok out-of-the-box. Kollégáimnak a Dell laptopokon is problémamentes. Dell és ThinkCentre desktop gépeken is mindig ment. Már anno Win98-on is működött, akkor szoktam rá a desktop gép sleep-elésére, talán Pentium 2 korszak volt. Szerintem már a P1 is tudott ilyet.

Az épített desktop gépeimen is mindig ment, nem tudom, mennyire szedett-vedett szarokat kell belerakni, hogy gond legyen. Ja de, volt régen egy AverMedia USB-s TV cuccom, annak a zárt drivere linuxon nem volt kompatibilis a sleep és egyéb módokkal, de némi udev mágiával meg lehetett oldani.

Rosszul tartjátok. Az a teteje. :-)

Nem ez a legnagyobb baj vele, hogy elérhetetlen helyre rakták a bekapcsológombot, hanem hogy lyukakat basztak az elejére :D (De ezt már a stúdióval is megcsinálták, szóval nem volt váratlan a dolog)

Szerkesztve: 2024. 11. 03., v – 19:46

De ezek után az is simán lehet, hogy jó helyen van a bekapcsoló gomb, mert azt szánták a tetejének, csak a feliratok vannak fordítva az oldalán. :)

Biztonsági okokból került az oda, hogy a kezdő hackerek még be se tudják kapcsolni. xD

Ennel nekem az almas eger toltocsatija jobban tetszik. Az is az aljan van, szoval hasznalat kozben nem tudod tolteni.

A Logi(tech)emnek meg pont ott van a csatlakozoja, ahol a kabel lenne, ha vezetekes egeret hasznalnek. Szoval nem megugorhatatlan feladat.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

En meg feldugom a toltore, es arra a mondjuk havonta fel orara vezetekeskent hasznalom. De biztos en nem ertem az AAPL designjat. A hasznalhatatlan megiscsak jobb, mint amit lehet hasznalni - Jony Ive valoszinuleg.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Ezt a logikát én sem értem. Igaz én ad-hoc töltöm a Logitech egerem. Ha épp eszembe jut rádugom, közben ugyanúgy használom. Igaz ennek az a logikája, hogy Linux alatt nem látom a töltöttségét.

De akkor sincs értelmes magyarázat arra, hogy miért kéne egy aksis egér töltőcsatlakozóját az egér aljára rakni. Ez szimplán hiba.

A type-C kabelen a 20V * 5A teljesen megszokott. Ez ugye 100W, ami ha mondjuk 12 orat rateszed otthon tolteni (8 orat alszol, de elotte-utana is otthon vagy egy kicsit), 1.2kWh naponta. Egy random kivalasztott Tesla model 3 - eleg gyakori EV - eszerint 3.9 merfoldet tesz meg 1kWh-nkent, ami 1.2kWh-ra szamolva nagyjabol napi 7.5km-nyi toltes. Nem valami sok, de azert nem is elhanyagolhato, varoson beluli ingazasra szerintem sokan mennek naponta maximum ennyit. A PD helyett EPR szabvannyal 48V 5A (240W) is elerheto, ezzel napi 18km lenne a megteheto tavolsag.

Persze ertelemszeruen inkompatibilis ezzel a kabellel+csatival, meg nagyon nem ilyen feszultsegre van tervezve, nincs benne boost konverter, nem szamoltam a vesztesegekkel, stb.. De szerintem erdekes utanaszamolni.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

A legközelebb a "butaság, de nem érdekel!" áll, közel a válaszomhoz, de a "Mac nem érdekel" lenne a tökéletes.
Soha nem próbáltam Apple terméket. Ahhoz túl drága, hogy egyszer leteszteljem, és érzésre nekem nem jönne be. Régebben eszembe jutott, hogy veszek egy használt MacBook-ot, de 150 ezerért csak olyat kapk, aminek már rég nincs támogatása és harverben is a belépőszint.
Én a Google fiókommal integrálódó rendszert akarok, ahhoz meg a ChromOS sokkal jobban illik. Igaz a Chromebook-nak is elég rövid a támogatási ideje, mondjuk egy telefonénál azért hosszabb.

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Szerkesztve: 2024. 11. 04., h – 08:52

O egy alul levo gomb, aki elolapinak identifikalja/"hatarozza meg" magat, ertem?

Nekem inkább az az érdekes, hogy ugyanazon az oldalon van az áram, a LAN, a HDMI, és a 3 USB is. Szóval úgy tervezték, hogy a bekapcsoló gombirányából menjen bele a 220 is, ami praktikusan az eleje. Rakhatták volna mondjuk az áram, LAN, és HDMI, meg egy USB-C-t hátra, mellé a power gomb, és előre meg két USB-C-t, és akkor a gomb is elérhető, meg normálisan is nézne ki az asztalon, hogy nem minden kábel előre lóg ki belőle.

Nagy Péter

Hát, lehet valakinek újdonság, de én láttam már olyan gépet, aminek az elején meg a hátulján is volt csatlakozó. 
Hátulra azok voltak kötve, amik állandóan be vannak dugva (áram, monitor, LAN), előre meg azokat kötjük, amiket időszakosan használunk (pendrive, fényképező, stb.)

Se azzal nem akarnék szórakozni, hogy egy pendrive miatt matassak mögötte, se egész nap nem szeretném a HDMI kábelt bámulni az elején, amihez amúgy sem nyúlok.
Akkor meg már miért ne férne el hátul a csatlakozók mellet az a power gomb is? Szemből nem zavaró, de mégis megtalálható. A Mid 2007-es iMac-en is hátul van a csatlakozók mellett, teljesen jó helyen.

Nagy Péter

Szerkesztve: 2024. 11. 04., h – 10:53

Ha már itt tartunk, a bekapcsgombos hisztinek nettó semmi értelme, de arról miért nem beszél senki, hogy ugye a korábbi M-es Mac mini az a régi formátumú házban volt de kivették belőle a belső diszk bővítési lehetőséget, ezért néhányan - naívan, nyilván - azt gondoltuk, hogy most hogy a MacBook Pro-kat gatyába rázta az Apple, és visszakaptuk a hiányzó SD kártya olvasót meg a MagSafe-et, meg a HDMI portot, talán majd a következő Mac minibe is visszaraknak legalább 1-2 SATA v. M.2 portot, hiszen olyan kicsi maga az alaplap, hogy a házba simán elférne, még lóméretű hűtéssel is, hely is lenne a hozzáféréshez, visszaállítva a Mac minit a korábbi "a közel tökéletes home mini szerver és NAS és méidaplayer és desktop munkaállomás mindenes" állapotba.

Hát nem. Az Apple inkább átdizájnolta a házat, hogy még VÉLETLENÜL SE merülhessen fel, hogy valaki bővíteni MERÉSZELI, házilag. Ez sokkal nagyobb baj az egésszel mint a kicseszett kikapcs gomb. Szerintem. Persze tudom, van tándörbolt akárhány, arra lehet diszkeket fűzni külsőleg, tök jogos, végül is a kuka-MacPro amit szintén csak külsőleg lehetett karácsonyfaként teleaggatni mindennel, az is mekkora siker volt. Ne hülyéskedjünk már.

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

Ez csak azért gáz mert őket követi mindenki.

Ja, én azt hittem, hogy középen van. Hogy fel is kelljen emelni, hogy meg tudd nyomni. Így rendben van. :)

Lenovo gépen billentyűzetről Alt+P és bekapcsol a gép.

Írják itt páran, hogy nem kell ki- és bekapcsolni. Én még csk olyan kikapcsolást nem igénylő rendszereket láttam, amelyeknek nem volt grafikus felületük. Jellemzően ezek valamilyen szerverek: Novell, Linux, stb. De személyi számítógépet, aminek van grafikus környezete, olyat még nem. Volt inteles Mac Minim is, meg most egy M2-es, és tényleg nagyon jó a memóriakezelése, és tényleg nem egyszer napokig nincs leállítva - de az nonszensz, hogy hónapokig megy. Persze, bírja, csak egy idő múlva jöhetnek a furcsaságok: nem indul valami, lelassul, hibaüzenetet ad. Még a csodálatos, mindent felülmúló memóriakezelése ellenére is.

Jah, egyik megboldogult korábbi munkahelyem egyik nagy innovációja, ott lestem el. Majdnem minden eszközöm újraindul vasárnaponként hajnali négykor. A szerverek is. Egyedül a k8s clusterem a kivétel, ott be vannak osztva a node-ok más napokra is.

Érzésre az IT problémák nagy részét megelőzi. :)

...minden eszközöm újraindul vasárnaponként hajnali négykor. A szerverek is. Egyedül a k8s clusterem a kivétel, ott be vannak osztva a node-ok más napokra is.

Ezek személyes, vagy céges cuccok?

Ha személyes, akkor szívesen hallanék arról, hogy mi, miért, mikor, mire használod, stb.

Megér egy blogbejegyzést?

Személyesek. Ne gondold túl, van kb. 3-4 "szerver" eszköz, ebben már benne van a Synology NAS is a padláson. :)

Valójában szignifikáns pénzt meg tudnék fogni havonta, ha ezeket felszámolnám, csak hát ahhoz meg idő kellene. Nagyjából mindenem elférne egy bérelt szerveren, a Hetznernél 40-50 euróért már egész értelmeset adnak (használtan ofc). Fel is írtam magamnak fejben, kösz, hogy szóba hoztad! :)

Megér egy blogbejegyzést?

Őszintén? Nem. :) Nem túl érdekes a projekt, csak összeszedtem a mindenféle szétszórt tetszhalott projektjeimet (meg a másokét - például) és beszórtam őket egy k8s-be. Különösebb értelme nincs, mert egy WP oldalt berakni egy konténerbe, és úgy ahogy van, fellőni k8s-be, kb. értelmetlen, de annyiból mégsem, hogy így legalább egy helyen van, és (lekopogom) még ritkábban kell hozzájuk nyúlni.

Nyilván Apple, de én az asztali PC-nél is csak akkor böködöm a power gombot ha áramszünet után nem reagál az USB inputra.

Nekem szemeteskuka Mac Próm van, azon a bekapcsológomb hátul van, a tápkábel-ethernet-hdmi hármas között. Nem egy nagy élmény hátul kutakodni a gomb után :D 

szerintem teljesen mindegy hova került, normális esetben úgy sem használod minden nap. korábban ha jól emlékszem hátul volt.

a céges HP laptopomon amit pár hónapja használok konkrétan meg kellett keresnem, hogy pontosan hol van a billentyűzeten. felnyitom felébred, lecsukom elalszik. ha olyan helyzet van, akkor meg restart van, akkor se kell.

Én TUDOM, hogy igazam van. És ha nincs is, akkor is NEKEM van igazam, mert én vagyok az Admin. Ennyi!

Mivel az alapja már egy jó ideje ARM, így alapvetően egy always-on állapotban lesz ami képes egy alap pc standby szintjére levinni egy sleep fogyasztást is. Jó ötlet és irányadó.