Fedora Linux 41 released

Jól látom, ez ma történt? https://fedoramagazine.org/announcing-fedora-linux-41/

https://fedoraproject.org/

Valaki próbálta már esetleg a 41-est?

Hozzászólások

Basszus, egy hete frissítettem a 40-esre.

Hogy repül az idő... :)

nTOMasz
"The hardest thing in this world is to live in it!"

Ejha, én még novemberről tudtam. Akkor este frissítek :) 

Szerkesztve: 2024. 10. 29., k – 19:00

Már vagy egy hónapja használom, csak nem volt kedvem írni róla, mert minek. A dnf5 tényleg gyors, kicsit szokni kell az elején. Annyi, hogy eddig a dnf erase az a dnf remove alias-a volt, de elavultatták, megszűnt az erase opció, tehát ha van scripted - nekem volt -, amelyben használod, akkor át kell írni remove-ra.

Mit beszéljek róla? Működik, munkahelyen is használom.

Munkahelyi gépen volt egy ijesztő jelenség - de mondom, ez még egy hónapja volt, de lehet, hogy még régebben -, hogy frissítés utáni boot-olásnál emergency módba került, mint amikor nem sikerül mount-olnia a root fs-t, vagy valami szörnyűség. Para, hogy most még command line-ból tudsz valamit kezdeni vele, megpróbálod-e, de vettem egy mély levegőt, reboot, aztán hiba nélkül indult. Azóta sem tudom, mi baja, de talán 6.11.0-s kernel volt, lehetett SELinux probléma, vagy valami nem sikerült a dracut-nak, s elrontotta az initram-ot, bár akkor nem értem, másodjára mitől indult el. Azóta semmi baj.

Illetve desktop gépemen hibernáláshoz tartozó daemon faild-et mond, viszont nem használom a hibernálást, másfelől ezer éve változtattam a default configon, s nyilván a config file-om ott van még, és akár ez is ütközhet a disztribúciót megalkotók elképzeléseivel. Nem nagyon érte el az ingerküszöbömet. RAID1 működik, minden van, hang, levelezés, böngészés, video, Microchip fejlesztői környezet megy rajta, virtualizáció működik.

Valami anomália volt a kulcsokkal, de nekem tiszta install Fedora 18 óta nem volt, azóta csak upgrade, még úgy is, hogy hardware-t és fs layout-ot is cseréltem alatta. Azt hiszem, rövidek voltak az ssh-hoz használt kulcsaim, újra kellett generálni, de az is lehet, más baj volt, s azért generáltam újra, mert azt hittem, ez a gond, már nem emlékszem. Lényeg, hogy megy az ssh kulcsos és password auth is. Távolról továbbra is be tudom kapcsolni a gépet, meg nyilván ki is.

Szóval működik, ahogy szokott. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Hát, nekem most telepítés után működik, bár a korábbi kernellel kellett bebootolnom.

Egy ideje, még Fedora 40 alatt kezdte el csinálni, hogy csak akkor jelenik meg kép, és kéri a jelszót a titkosított lemezhez bootoláskor a Fedora, ha kernel frissítés után lefuttatom ezt a shell script-et:

#!/bin/bash
set -e

if [ "$EUID" -ne 0 ]; then
  echo "A scriptet root felhasználóként kell futtatni."
  exit 1
fi

VERSION=$(rpm -q --last kernel | head -n 1 | awk '{print $1}' | sed 's/kernel-//')
FILENAME="/boot/initramfs-${VERSION}.img"

echo "Kernel verzió:  $VERSION"
echo "initramfs fájl: $FILENAME"

dracut -fv --add-drivers "nvidia nvidia-drm nvidia-modeset nvidia-uvm"  $FILENAME $VERSION

most ez már nem működött, mert telepítés után hiányolta a drivereket, vagy valami egyéb problémája volt.

Az itt kikisérletezett, és leírt módon telepítettem az nvidia drivert, mert nekem a python-os cuda-s lehetőség is kell: https://hup.hu/node/184701 + kiegészítve a fenti scripttel, amit magamnak csináltam, és mindig lefuttattam, ha kernel frissítés is jött.

 

+ 41-re frissítés után kiírta, hogy a boot alatt vészesen kevés a hely (de az nvidia driver update hibát nem ez okozta).

Letöröltem az nvidia drivereket, és most újra fel akartam tenni, de itt már csak hibát mond a gnome update.

Szerintem újrahúzom 0-ról, mert amúgy is írtak valamit az nvidia driverekről, hogy https://fedoramagazine.org/announcing-fedora-linux-41/ Secure Boot support for systems which need the proprietary Nvidia driver

Lehet, hogy felesleges, de tisztább - szárazabb érzés, és nem tart semeddig. - Bár komolyan gondoltam rá, hogy kiírok egy debian-t is, és ha nem megy elsőre az update, azt teszem fel. :)) (de az igazság, hogy az nvidia driver frissítéssel volt csak igazából gondom eddig)

Bár at a Debiant nem neked írtam. :)

Azért az gyilkos, amikor egy awk outputját egy sed-be pipe-olod. Mi az, amit nem lehet megcsinálni az awk-val ott rögvest? Nézd meg az awk sub() függvényét! ;)

Nekem rengeteg beállításom összejött évek alatt, s nem csak a /home alatt, szóval kizárt a tiszta telepítés.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Azért az gyilkos, amikor egy awk outputját egy sed-be pipe-olod.

:)) észre sem vettem, ez így sikerült. :D Nem nagyon szoktam használni az awk-t, csak kicsit ismerem. :)

Debian: az első linux volt, amit sokat kellett céges környezetben használnom, és nagyon szeretem. De utána ez történt a RHEL, és a CentOS-sel is. :)

Igen, az egész head meg csere mehetett volna egy awk, vagy egyetlen sed parancsként (mindkettő tud csak az első sorban műveletet végrehajtani), de végül is nem olyan rossz a scriptje. Alapvető hibakezelés van benne, nagy hülyeséget nem írt bele, az egész működőképesnek látszik. Amit én talán még tanácsolnék neki, hogy univerzálisabb legyen a scriptje:
1) #!/bin/bash helyett #!/bin/sh, ez úgyis Fedorán is a /bin/bash-hoz van symlinkelve, de így több rendszeren is használható lesz a script, jobb lesz a hordozhatósága, a kódban egyébként sincs semmi bashizmus, amihez feltétlen csak Bash lenne jó, és ne futna ksh, dash, stb. shell alatt
2) nem hiba, de kicsit fura, hogy a változóknak nagybetűs a nevük, ezt akkor szokás, ha globális környezeti változóként export-álják őket az egész shellbe
3) én az üzeneteket angolul tenném bele, ez is a script hordozhatóságát javítja, esetleg így más is hasznát venné, aki nem magyar. Tudom, sokan azt szeretik, hogy ha egy magyar rendszeren minden magyarul van, és nincs „kűffődi string” benne hagyva, de ez limitálja a felhasználhatóságot egy nyelvre

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ezek ilyen izomból készült és "lusta" script-ek, amint működött már készen is volt. :) Meg nem is gondoltam, hogy bárhova kiteszem. :) De köszönöm a tippeket, átgondolom és javítom.

Bash programozásban a freebsd alatt érdemes amúgy a bhyve-hoz készült vm utility-t megnézni, én már tervezem egy ideje, de azok nagyon jó script-ek szerintem. A múltkor kerestem benne hibát.
Egy másik, komolyabb szinten van, mint ahogy én csinálok egy scriptet.

Szerkesztve: 2024. 10. 29., k – 22:20

Hát, hogy is mondjam...

Felteszem az nvidia drivert, és baromira nem működik, egy fekete képernyővel kifagy az egész, és ez nekem egyet jelent:

Nem próbáltak ki egy 40xx nvidia kártyát úgy, hogy be van kapcsolva a secure boot, és titkosítva van a hdd, tehát jelszót kér az elején. Szerintem elég alapvető dolog, és nem működik.

Most már van egy friss nvidia driverem, és cuda toolkitem. Pont úgy kellett telepíteni, ahogy eddig (nagy kavarással), és az nvidia a f*sz hanyag, mert a legfrissebb cuda-toolkit-et a fedora 39-es repójukból kell feltenni. 41-es még nem létezik, a 40-esben nincs benne... Nem tudom, hogy miért nem lehet ezt úgy megcsinálni, hogy átlátható legyen, hogy mi hol van.

Azt, amit az nvidia driverről állítanak, hogy majd ha gnome-ból telepítem, akkor generál a telepítő egy kulcsot, és azt feltölti a mokutils-sal a secure boot-hoz, hát ez nekem nagyon nem így működik, nyomát sem látom.

Továbbra is használnom kell a kis script-emet, annyi, hogy driver telepítés után ha rebootoltam csak úgy tudok bebootolni, ha a nouveau-t leveszem a kernel paraméterekből a blokkolás listáról. Ha lefutott a dracut-os script, már működik utána minden.

Ezt egy "mezei felhasználó" még mindig nem tudná végigcsinálni, ez az nvidia integráció szerintem egy katasztrófa. Most minden működik, de várom, hogy valami verzió szétcsússzon, mert különböző repo-kból telepítettem az összetartozó dolgokat.

Már gondolkodtam rajta, hogy jobban jártam volna vele... :) Van amúgy egy AMD-s gépem, most nas-ként üzemel, egy 5600G van benne, amiben van GPU is integrálva.

Szerintem a fő gépemnek is elfogadnám, mert meglepően fürge kis masina. :)

De most egy darabig marad az intel + nvidia, mert ez is itt van.

This release also removes GNOME's X11 support in the Workstation edition.

Szomorú vagyok, ~13 éve váltottam debianról, fedorara lehet megint hopponálnom kell ...

Fedora 40, Thinkpad x280

Sajnos hasonló dolog lesz nekem is: waylanddal, nvidia driverrel a vice (c64 emulátor) nem frame pontos, akadozik, szaggat. Eleve meg sem jelenik a kép indulás után a vice ablakában, csak ablak átméretezés után. Nem tudom, hogy nvidia driver, wayland, vagy vice hiba, de így nem maradhat, megoldás kell. X11 alatt jó volt. Tegnap éjjel jöttem rá…

https://imgur.com/a/z79bgtK - két gépen is így indul, amíg nem méretezem át az ablakot ez látszik, ha kicsit állítok az ablak méreten, akkor helyre ugrik.

Driver version: 560.35.03

NVIDIA GeForce RTX 4060

Kernel: 6.11.5-300.fc41.x86_64

Gnome 47, Wayland.

Vice verzió:  3.6.1 (GTK3 3.24.43, GLib 2.81.0, Cairo 1.18.0, Pango 1.54.0)

A másik gép egy RTX 4070 Ti Super.

Mi lenne más a gond? X11-el egyébként tökéletes. + ami inkább fájdalmas (és nekem használhatatlanná teszi), hogy például megy egy scroll, ami frame-enként frissülne és waylanddal "riceg"/akad időnként. Vagy egy rasterbár, vagy bármi. - így kódoláshoz nem nagyon lehet használni.

Korábbi driver verziókkal is így működött (egy adott verziótól) a Fedora 40-es alatt, és ott is x11-el használtam emiatt a rendszert.

Most nekifutottam még egyszer, és szerencsére egy mozdulat feltenni az x11-et: https://imgur.com/a/VogvnSw

dnf install gnome-session-xsession

ezután már ki tudtam választani belépéskor a szokásos helyen, megjelent az opció. Remélem működik is minden. :)

Szerkesztve: 2024. 10. 30., sze – 11:45

Ha másnak is van beragadt "Secure boot dbx konfigurációs frissítés - UEFI secure boot forbidden signature database" csomagja a gnome szofverközpontban, ami se jobbra, se balra, és nem lehet feltenni:

sudo dnf reinstall dbxtool
sudo pkcon refresh force
sudo systemctl restart packagekit
sudo fwupdmgr update

Ezután végre eltűnt...