AVDH megszűnik

Ha esetleg használtok bármilyen rendszerben AVDH "integrációt", akkor érdemes tudni, hogy a tervek szerint jövőre már nem lesz elérhető. 

A 2024. augusztus 31-én hatályos E-ügyintézési törvény szerinti azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés-szolgáltatás használatát 2024. december 31-ig kell biztosítani.

https://jogaszvilag.hu/szakma/az-elektronikus-maganokirat-tisztaz-vagy-…

Hozzászólások

Az ügyfélkapu változása is érdekes lesz. A prezentációból:

> AVDH: elektronikus aláírási szolgáltatásként megszűnik (DHSZ megmarad!)
> Ügyfélkapu: hagyományos egyfaktoros azonosítás megszűnik

Digitális állampolgárság Idővonal

k2024 ?     - Végrehajtási rendelet megjelenik
2024.07.01. - Dáp törvény hatályba lép
2024.09.01. - Eüsztv. hatályát veszti
2024.09.01. - DÁP mobilalkalmazás, eAláírás, eAzonosítás
2024.12.31. - Ügyfélkapus azonosítás, AVDH megszűnik
2025.06.01. - Közműszolgáltatókra vonatkozó szabályok életbe lépése
2026.01.01. - ePosta, eDokumentumkezelés, eFizetés

--
Légy derűs, tégy mindent örömmel

Lehet röhögni. Tudom, hogy "kicsit" maximalista vagyok. 😁

Mivel jelszókezelőt használok, így simán megtehetem, hogy eléggé hosszú jelszavakat használjak. Normál esetben legalább 24 karakteres, magas biztonságot igénylő esetben legalább 32 karakteres, kritikus biztonságot igénylő esetben legalább 48 karakteres legyen. Ez a házi policy nálam.

Ez a policy arra is lehetőséget nyújt, hogy a problémás oldalak, webshopok kiderüljenek számomra. A múlt héten például egy magyar, laptopokkal foglalkozó webshop akasztott ki: a kisbetű-nagybetű-szám karaktereken kívül SEMMILYEN MÁS nem lehetett a jelszóban. Ez 2024-ben egy rossz vicc. Ez így gagyi az én mércémmel mérve.

Három karakterosztály bőven elég tud lenni. Az extra írásjel a user által választott jelszavak esetén az írásban  "szokásos" írásjeleket fogja jelenteni (pont, kötőjel, esetleg aláhúzás, néha egyenlőségjel vagy plusz jel), aztán ennyivel ennyi a legtöbb usernél ott, ahol kötelező az írásjel a jelszóba - és ráadásul jellemzően a jelszó végére biggyesztve.
 

Három karakterosztály használatával is készíthető olyan jelszó, ami belátható időn belül rendes hash-t használva nem fejthető vissza. Ha meg a tárolásnál nagyon gyenge a hash, akkor ezen is múlhat inkább, mint a jelszóban használható bájtok halmazának a számosságán.

Kevesebb user supportot. Az emberek az irásjelet felejtik el leggyorsabban a jelszóban, és a "nem tudok belépni" olyan 40%-a az, hogy elfelejtette, hogy a végén van egy pont-kérdőjel-felkiáltójel-elefántsóhaj.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

No, mégse vagyok én olyan hülye: https://www.hwsw.hu/hirek/68245/jelszo-nist-karakter-hosszusag-ajanlas…

NIST ajánlás: https://pages.nist.gov/800-63-4/sp800-63b.html

"A CSP-knek engedélyezniük kell az akár 64 karakteres jelszó megadásának lehetőségét is, ahogy az ASCII és Unicode karakterek támogatását."

Köszönöm, végre! 🙇‍♂️ 🙇‍♂️ 🙇‍♂️

A PAM döglésének az esetére mit javasolsz? mert ugye ami meg tud dögleni, az meg is döglik... Oké, valami jelszószéf alkalmazás, aminek a jelszavának az n darabját m embertől lehet összeszedni (minden darabot legalább két ember ismer)... Aztán amikor nem tudod kopipaszta a jelszót (mert a jelszószéf program offline/offsite tárolt fájllal dolgozik), ami a fenti hsz-ból a második "a"-betűt tartalmazza, és nem megy a login, akkor lehet agyalni, hogy wtf... Ja, hogy az egy unicode-os ciril kicsi a-betű? Ránézésre nem látszik :-P

A backup visszaállításához is kell jelszó, mert illendően titkosított backup van, nem?

Ha a széf beázik, elvihető, netán nem bírja ki azt a tüzet, ami után még szükség van a tartalmára, az nem széf, nem biztonságos tárolóeszköz. És ugye nem egy, hanem két széf van minimum, nem ugyanabban az épületben, stb...

Ha a széf beázik, elvihető, netán nem bírja ki azt a tüzet, ami után még szükség van a tartalmára, az nem széf, nem biztonságos tárolóeszköz.

Részben nem értek veled egyet. Sajnos a tűz másodlagos hatása (hőhatás) tönkre tudja tenni a digitális adathordozókat. Egyszerűen elolvad a műanyag, tönkremennek a forrasztások. No meg nem mindegy, hogy mekkora tűzről beszélünk és mennyi ideig tart az.

Az sajnos tény, hogy a legtöbb cégnél nem tudnak sem széfet választani, sem elhelyezni azt.
Én meg hiába papolok, hogy nem teszünk széfet gipszkarton válaszfalhoz, padlóhoz rögzítés NÉLKÜL, 1. emeletre, ahonnan közvetlen kilátás van a hátsó udvarra, ami NEM VOLT bekamerázva.

A hőhatás kapcsán írtam azt, hogy "nem bírja ki azt a tüzet, ami után még szükség van a tartalmára" - mellé természetesen az abban elhelyezett adathordozót is jól kell megválasztani, illetve természetesen minimum másik tűzszakaszban, de célszerűen inkább másik telephelyen elhelyezett széfben másolatot is tárolni róla.
 

Nagy kerdes, hogy elmeleti vagy gyakorlati sikon akarjuk megoldani ezt a problemat. Gyakorlati modszerekkel leteznek kulcsrakesz, kiprobalt megoldasok, ezt onnan tudom, hogy en is egy ilyenen dolgozom.

Elmeletileg persze igazad van, mindig lesz egy erosebb flex, egy meg nagyobb foldrenges, egy meg erosebb urleny-hadsereg, egy meg forrobb szupernova, amig az igazan strapabiro rendszereket is egy pillanat alatt meg tudja semmisiteni :)

Emlékeim szerint már régebben is ajánlgattam: Shamir's secret sharing (ugyanaz a Shamir, mint az RSA-beli "S").

Mi azt találtuk ki, hogy a jelszószéf file-t az ország öt különböző pontján tároljuk, és mindegyik mellett ott van a mesterjelszó egy része is. A mesterjelszó visszaállításához az ötből legalább három rész (bármelyik három) szükséges.

Azt szoktam mondani, hogy ha az ország öt különböző pontján tárolt jelszószéf-file és a mesterjelszó ott tárolt része is megsemmisül, akkor már van nagyobb bajunk is ;-)

Kicsit kapkodnak, úgy érzem.  Jelenleg az AVDH *működik*, segítségével tudok ügyet intézni, dokumentumokat beküldeni például egészségpénztárnak, a DÁP meg sehol nincs, a dap.gov.hu arra kér, hogy menjek be a kormányablakba, hogy várólistára kerülhessek.  End userként kb. nem érdekes, hogy technológiailag mekkora tákolmány az AVDH, akkor kellene kiváltani, ha már van bejáratott, működő alternatíva.

Én hiába tudok S/MIME aláírt emailt küldeni vagy akár pl. a Docusign nevű rettenetet használni, ha a fogadó oldal kifejezetten AVDH-t szeretne és más fogadására/ellenőrzésére az ottani munkaerő fel sincs készítve.  És visszakanyarodva az eredeti hozzászólásomhoz, arra próbáltam kilyukadni, hogy mivel nem elérhető még széles körben az utódjául szánt szolgáltatás, a tervezett év végi kivezetést meglehetősen korainak tartom.

Nezd meg a planoknal a feature listat, az osszes publikus csomag a “simple”t tudja csak. Ami nem szamit elektronikus alairasnak, technikai ertelemben, az az a szint amikor wordbe odairod a neved vagy beilleszted az alairasod egy kepbol.

sajat maguk is leirjak:

If ID verification is needed, an advanced or qualified electronic signature may be required

rendes megoldas csak custom/enterprise csomagban van plusz penzert

A valós digitális aláírást biztosító, auditált rendszerekben a regisztráció során történik egy személy azonosítás (sok helyen ezért kell fizikailag is bemenni) majd pedig létrehoznak egy privát kulcsot egy HSM-ben, valamint beállítják a hozzáférését a felhasználónak az adott kulcshoz (két faktorosat). Innentől a felhasználó feladata ennek a védelme mert ezek az aláírások a bíróság előtt olyannak felelnek meg, mintha 2 tanú előtt történt volna meg az aláírás. Ezért vannak rommá auditálva ezek a bizalmi szolgáltatók.  

"a minősített elektronikus aláírás a saját kezű aláírással azonos joghatású, azaz ezzel más személyek „segítsége”, tanúk, ügyvéd vagy közjegyző nélkül is létrehozható olyan dokumentum, ami teljes bizonyító erővel bír, azaz az ellenkező bizonyításáig az egész EU területén teljes bizonyító erővel bizonyítja, hogy az okirat aláírója az abban foglalt nyilatkozatot megtette, illetve elfogadta vagy magára kötelezőnek ismerte el."

https://jogaszvilag.hu/szakma/digitalis-vs-elektronikus-alairas/

Ezért kell baromira védeni a digitális aláíráshoz szükséges hozzáférést, mert bizony el lehet adni az autóját valakinek teljesen törvényesen ha nem vigyáz az azonosításhoz szükséges dolgaira.
 

Nem ez az első hülye rendelkezés a világon, de van az a lobbi ami átnyomta.
Technikai szempontból nem változik semmi: a digitális aláírás azt bizonyítja hogy XY kulcsához volt hozzáférés, nem pedig azt hogy XY aláírta.
És persze: a felhasználó hibája ha ellopják az adatait, nem a rendszer rossz.

Az AVDH valóban baromság volt úgy,ahogy itt ment: user bejelentkezett usernév/jelszó párossal, és utána kapott a dokumentumára egy stemplit, hogy az AVDH-s aláíró azonosította és ő az, akinek mondja magát. Azonosította. Akár egy usernévvel meg egy jelszóval.
Az e-személyi az ennél fényévekkel jobb megoldás (volt), mivel ott egy célhardver birtoklása, és az azon lévő érvényes(!) certhez tartozó privát kulcs feloldásához szükséges, kötelezően x számjegyből álló PIN ismerete (volt) szükséges az aláíráshoz. Ez a módszer jelenleg is működik üzleti szolgáltatásként, csak épp egy QSCD eszköz kb. nettó 20E Ft körül van, és erre még kell a megfelelő szintű tanúsítvány is (jellemzően a kártya/token cert igénylésével együtt olcsóbb), de nem ördögtől való a birtoklás+tudás alapján elkészített, teljes bizonyító erejű magánokiratot biztosító elektronikus aláírás. Mivel a telefonból a privát kulcsot ugyanúgy nem tudod kinyerni, _és_ az eID-hez megkövetelték vagy a személyes azonosítást, vagy az NFC-s e-személyis azonosítást (személyi+pin), így az aláíráshoz szükséges kulcspár/cert elkészülte és telefonba költözése sem ördögtől való.

Az AVDH az volt, mint amit a neve is elárul: Azonosításra Visszavezetett Dokumentum Hitelesítés.
Az E-személyis aláírás tényleg jobb volt, de az meg már nincsen.
A DÁP meg nem megy megfelelő okostelefon nélkül. Szóval egy számítógéppel már nem használható semmire sem.

Érdekel, hogy így januárban hogy lehet majd ügyet intézni.

Nagy Péter

Hát, pontosan ez a gondom! A Digitális Állampolgárság nevű kezdeményezés azt eredményezi, hogy amit eddig ingyen és kényelmesen el tudtam intézni számítógépről, ahhoz most vagy be kell mennem, és papíron intézni, vagy tanúsítványt kell vennem pénzért (amihez szintén személyesen kell azonosítanom magam egy tanúsítvány-kiállítónál), és azzal intézni.

Nem érzem magam tőle Digitálisabbnak. 

Nagy Péter

És persze itt is felmerül az a kérdés, hogy ha a fogadó fél kifejezetten DÁP aláírást vár el, akkor kitörölheted a seggedet a digitális tanusítványoddal a _valamelyik_ kiadó cégtől.

Nem kell emlékeztetnem senkit ugyebár, hogy itthon még mindig csak a Netlock számít sok helyen elismert hitelesítésszolgáltatónak _kizárólag_.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Az egészben a legviccesebb, hogy az AVDH megszűnésének pillanattától pont előírták, hogy az ügyfélkapu eléréséhez kötelező a két faktoros ügyfélkapu+, vagy a DÁP használata. (az e-személyi-s bejelentkezést pedig attól a pillanattól vezetik ki éppen)

Nagy Péter

Ma reggel a https://magyarorszag.hu/szuf_avdh_feltoltes oldalon ez a szöveg fogad:

Tájékoztatjuk, hogy a 2023. évi CIII. törvény 119. § (2) alapján 2025. január 1-től a magyarorszag.hu portál Dokumentumhitelesítés szolgáltatása megszűnt. Más, a portálba integrált alkalmazások és űrlapok esetén a hitelesítés 2025. október 31-ig használható.

Hamarosan érkezik a DÁP eAláírás, ami regisztrált felhasználóknak lesz elérhető a Digitális Állampolgár mobilalkalmazásban.

Ezek a jó képességűek bezárták úgy, hogy nincs elérhető alternatíva.  Ez egy rossz vicc.

Ezt értem, van is DÁP-om, amiben viszont nincs benne az említett funkció.  (Azt most hagyjuk is teljesen, hogy a doksikat, amiket a számítógépen alá tudtam írni, most valószínűleg majd rángathatom valahogy a telefonra és onnan vissza, ha az appban lesz a funkció.)  Amit nem gondoltam volna, hogy a régit lekapcsolják, amikor még nem működik az új.  Ezt nem néztem ki a magyar közigazgatásból sem, de úgy látszik, nem fontos, hogy ne szopassák az állampolgárokat.

AZ URL elején "magyarorszag.hu" szerepel. Az, hogy ki (nem) csinálja meg (időre) az új funkcionalitást alvállalkozóként, ebből a szempontból nem releváns, én a Magyar Állammal volnék bármiféle kapcsolatban, ha szolgáltatnának.

A jogszabályok csak szövegek, amiket át lehet írni, sokkal olcsóbban és egyszerűbben mint egy e-aláírás rendszert lefejleszteni. Döntéshozóink azért ülnek ott és veszik (f)el a nagy pénzeket, hogy oldják meg, módosítsák a jogszabályt.

Szóval leszünk szívesek egy IT problémára nem egy jogszabályt idézgetni. Valaki nem végzi jól a munkáját, és ennek a jogszabály csak ékes bizonyítéka.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Főleg, hogy az AVDH eddig nekem csak PDF formok kitöltése után kellett, majd ezekkel milyen kényelmes lesz mobilon szarakodni. Én azért megkérdezném azoktól, akik fejlesztik ezeket: ők is a mobilon programoznak, vagy használnak még laptopot/desktop gépet? És ha ez utóbbi, akkor elvenném tőlük, aztán pötyögjenek érintőképernyőn, virtuális billentyűzettel.

Állampolgár vagyok és dokumentumokat akarok hitelesíteni :)

Egyébként ezidáig áramszolgáltatóval (E.ON), oktatási intézménnyel (ELTE) és egészségpénztárral tudtam így kommunikálni, amíg bele nem köptek a levesbe.  Utóbbihoz havonta egyszer kell benyújtsak nyomtatványt és a mellékleteit AVDH-val hitelesítve vagy papír alapon, postán, de az előbbit választottam, mert elég kényelmes volt, hogy nem kellett postázgatnom.

Nem gondolom, hogy a Netlock szolgáltatása tartósan ingyenes lesz, valószínűleg most a rászoktatási időszaknál tartunk.  De ha ettől eltekintünk, akkor is volt erre egy állami szolgálatatás és feltehetőleg lesz is a közeljövőben, inkább azt preferálnám.  Arról nem is beszélve, hogy az egészségpénztárnál dolgozó Mancika kb. arra volt betanítva, hogy miként kell egy AVDH-val aláírt dokumentumot ellenőrizni, nem biztos, hogy más szolgáltatással aláírt dokumentumot tud ellenőrizni és ezután jóváhagyni a kifizetésemet?  Szólj, ha van ilyen pozitív tapasztalatod, széllel szemben nem igazán szeretnék...  Jó esetben most ha elindul a DÁP eAláírás feature-e, annak az outputjának kezelésére majd megtanítják.

nekem a netlock mostanában fog lejárni 2-3 év után.
szerintem mindegyik hitelesített PDF pontosan ugyanúgy működik (uott mutatja a tulajdonságok között, ki írta alá) - a kérdés az az, hogy elfogadod-e a kiállító szervezetet hitelesnek.
Magán a dokumentumon el tudod helyezni, h hová kerüljön az 1db aláíráskép (amit ki is tudsz cserélni, h tényleg úgy nézzen ki, mint mondjuk egy céges aláírási címpéldányon)

A digitálisan aláírt dokumentum közhiteles, a Netlock-os ráadásul minősített, az pedig olyan, mint ha két tanúval irták volna alá. Ami az üzleti folyamatokban problémát okoz az az, hogy az ÁVDH-ban egy külön mellékletben automatikusan csatolódott a 4T, míg egy sima digitálisan aláírt dokumentumban, a tanúsítványban csak az aláíró neve és email címe fog szerepelni (a 4T akkor ha azt valaki beleírja a szövegbe.)

https://www.netlock.com/
Tegnap megpróbáltam desktopról. Elakadt a kameránál, pedig előtte adtam jogosultságot hozzá, teszteltem másik site-on működik is. Azt állítja nincs hozzá jogosultsága. Megkért folytassam a telefonos app-al. Mikor oda bejelentkeztem azt mondta a desktopon megkezdett regisztrációt csak ott folytathatom. Megpróbáltam még 2 böngészővel Linux alatt és egyikkel sem működik a kamera az ő oldalukon. 
Hogy innen hova tovább azt nem tudom, másik email címmel lehet, hogy működne az app, de állítólag az aláírásban csak az email cím lesz benne oda meg az kellene amivel elkezdtem desktopon.

A Netlock.com egy teljesen 0-ról újraírt, videóazonosítással működő aláíró rendszer, amely a régi NLSign mellett fut, de még nem cserélte le teljesen.

A videó alapú azonosítás biztosítja azt hogy te az vagy akinek mondod magad. A videót erre kiképzett személyek ellenőrzik. Ha ez sikeres, akkor létrejön az aláírás képesség, azaz a Netlock rendszer segítségével az általad feltöltött dokumentumra (vagy dokumentumokra) digitális aláírás tud kerülni. 

én kérek elnézést a téves infóért:
https://netlock.hu/download/inf-vra-hu/

valódiságának és érvényességének megállapítása érdekében – az alábbi műveletek elvégzésére felszólító írásos utasításokat jelenít meg:
• Igénylő hangosan, érthetően és lassan olvassa be a Szolgáltató által SMS-ben küldött, a videós azonosítás céljára érvényes, központilag generált ellenőrző kódot;
• Igénylő hangosan, érthetően és lassan olvassa be a személyazonosító igazolványának számát;
• Igénylő mutassa fel a kamerába személyazonosító okmányának fényképes oldalát, tartsa ott pár másodpercig, majd billegtesse a kamera előtt;
• Igénylő mutassa fel a kamerába személyazonosító okmányának hátoldalát, tartsa ott pár másodpercig, majd billegtesse a kamera előtt;
• Igénylő mutassa fel a személyazonosító okmányának fényképes oldalát úgy, hogy az igazolvány és az Igénylő arca is egyértelműen látszódjon.

Nincsen szó második fényképes igazolványról.

Namost, az ÁVDH csak és kizárólag arra volt kitalálva hogy az állampolgár az államigazgatással tudjon hitelesen kommunikálni. Ennek nem volt része se áramszolgáltató, se oktatási intézmény, sem pedig egészségpénztár. Az hogy egy csomó cég elkezdte a saját üzleti folyamataikba beépíteni egy olyan probléma amire már sokan felhívták a figyelmet, többek között pont ezért nyitottam ezt a topicot is.

A törvényt elég régóta kihirdették, ezt pedig az adott cégeknek kellett volna figyelnie és az üzleti folyamataikat átalakítani. Ezt nem tették meg, szóval most majd elindul a kapkodás, valószínűleg fél éve múlva újra lesz valamilyen működő megoldás.

Utánaolvastam, a közüzemi szolgáltató még a törvényben is meg van említve (https://njt.hu/jogszabaly/2015-222-00-00), a többi valóban nincs.  Ez egy kicsit árnyalja a képet, ettől függetlenül szerintem akkor is sima kiszúrás ez a helyzet.  Ha nem akarták, hogy ezt másra használják, akkor miért nem fojtották el csírájában, amikor a covid idején erre mások "rátelepültek"?  Ha rákeresek a google-ben mondjuk arra, hogy "avdh pénzintézet", azért nem csak az én szolgáltatóm jön fel.

zeller fentebb hivatkozik arra, hogyha az AVDH továbbra is elérhető, akkor az a törvény megsértése lett volna.  Az, hogy a DÁP eAláírás funkció nem indult el, az amúgy nem az?

Találtam egy cikket a témában: http://web.archive.org/web/20241220074028/https://www.portfolio.hu/uzle…

(szerk.: archive.org link az eredeti helyett)

Masik rendeletben volt amit keresel: 

451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet 112. §

(4) Az e § rendelkezései szerint kiállított okirat teljes bizonyító erejű magánokirat.

nem azert fogadtak el a szolgaltatok mert ilyen fasza gyerekek, hanem mert a fenti rendeletben benne van, hogy ek kell fogadni.

(En ugy laton, hogy ez a paragrafus meg eletben van, tehat ha valaki az epapiros feluleten gyart avdh doksit, meg ugyanugy el kell fogadni? Zavar van az erobe, mert az uj pp-bol meg kiszedtek).

Ez a zeller-féle hivatkozás engem mindig nevetésre ingerelt. Nagyon nehéz lett volna egy épp aktuális salátatörvényben módosítani az említett passzust, és a fix időpont helyett beleírni, hogy a DÁP aláírás megjelenése után egy hónappal. Vagy akár a fix időpontot fél évvel átírni. 

Ha nevetséges, ha nem, a jogalkotó erre nem gondolt, ezt nem módosította időben - a jogalkalmazó meg köteles a jogszabálynak megfelelően eljárni.
Az jó kérdés, hogy a DÁP-ban nem működő funkció (e-aláírás) miatt perelhető-e bárki/bármilyen entitás, vagy sem? És ha igen, milyen kereset alapján, mennyi idő alatt és milyen eredménnyel...

"zeller fentebb hivatkozik arra, hogyha az AVDH továbbra is elérhető, akkor az a törvény megsértése lett volna.  Az, hogy a DÁP eAláírás funkció nem indult el, az amúgy nem az?"

Az jó kérdés - ha van jogszabályban rögzített kötelező határidő a teljes körű működésére, akkor de jure jogszabályt sértenek vele, de ettől még csak akkor tudsz elektronikusan aláírni, ha az e-személyiden van még érvényes aláíró cert - mert azok nem lettek visszavonva, illetve az azzal aláírt dokumentumok minősítése (teljes bizonyító erejű magánokirat) sem változott.

Szerintem nem sietik el, arról sincs semmi info, hogy mi lesz a központosított "haver IT-k által összetákolt" iktatórendszerekkel, ahol szintén ilyen AVDH szerű tákolmányt hívnak "elektronikus aláírásnak" és azt is kétlem, hogy a választási rendszerünk a közeljövőben QR kódot fog dobálni az eszig helyett. (mondjuk ez utóbbi addig jó szerintem :))

Lehet, hogy allamigazgatasra volt kitalalva, de torveny va ra, valamint burosagi gyakorlat, hogy azt minositett alairaskent kell kezelni (belfoldon). Last Eüvhr 112.

lehet, hogy az elgondolas az volt, amit irsz, de mivel kitalaltak, hogy minositettnek szamit, es nem irtak oda, hogy csak az allamigazgatasban, el kell(ett) fogadniuk. Az persze nem mentseg, hogy tobhonapja semmit nem tettek, de az allam reszerol is el van szarva, hogy kivetettek egy megoldast ugy, hogy az azt levalto alternativa nincs keszen (es az alairast mar szeptemberre igertek a dap indulasakor)

Ott a pont. De ugye a jogalkotók jellemzően jogászok, akik a digitalizációt a papíros világ 1:1 leképezéseként képzelik el: és ennek az ékes példája az is, hogy ha hihetően azt mondod, hogy te vagy Gipsz Jakab, akkor az általad elénk tolt papírra ráírjuk, hogy ezt Gipsz Jakab írta, pecsét, aláír.s és máris lesz egy "hitelesen Gipsz Jakabtól származik" dokumentum...

Ja, és az e-személyis irány már bizonyított, hogy működik, alkalmas a digitális térben azonosításra - akár a meglévő, egyedi PKI alapon működő hardvertokenes megoldásokat nézzük, akár azt, amit az észtek raktak össze - csillió évvel ezelőtt...

De van, ellátogatsz az https://epapir.gov.hu -ra kiválasztasz egy random címzettet/témacsoportot/ügytipust, írsz valami kamu tárgyat, szöveget, majd megnyomod a tovább a csatolmányokhoz gombot, feltöltöd a pdf-ed, megnyomod a hitelesítés gombot, majd a letöltés gombbal letöltöd az AVDH-s doksit utolsó lépésként a Levél törlése gombbal eldobod az egészet. 

(Mondjuk ennyi erővel mehetett volna a mohu-n is tovább, de én ezekben már logikát sem keresek) 

Jó a tipped, módosult ez is.  Ebből a cikkből http://web.archive.org/web/20241220074028/https://www.portfolio.hu/uzle… szemezgetve:

A DÁP eAláírást fejlesztő Idomsoft reagált cikkünkre, álláspontjukat az alábbiakban változtatás nélkül közöljük:

Az AVDH kivezetésére azért van szükség, mert nem felel meg, sőt, valójában sosem felelt meg az elektronikus aláírásokkal kapcsolatos európai uniós elvárásoknak, többek között IT biztonsági szempontból sem. (Bár a Pp. lehetővé tette a belföldi használatát.) A Digitális Állampolgár alkalmazás eAláírás funkciója már az Európai Unió szabályozásának megfelelően készült, megfelel az IT biztonsági kritériumoknak, és így nemzetközileg is használható lesz.

Fontos hangsúlyozni, hogy az AVDH szolgáltatás kivezetésével egyidejűleg a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény 2025. január 1-jén hatályba lépő módosítására is sor került a 2024. május 7-én kihirdetett a digitális állam megvalósítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2024. évi XII.  törvénnyel. Ennek értelmében hatályát veszti az a rendelkezés [325. § (1) bekezdés g) pont], amely az AVDH-val hitelesített dokumentum esetén teljes bizonyító erejű magánokirat létrehozását tette lehetővé.

A Google Play Store-ban a changelog (https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.gov.dap.app) szerint az appban amúgy benne kellene lennie az aláírás funkciónak, szóval lehet, hogy holnap az első munkanapján Manuál Józsi átbillent szerveroldalon egy flaget és lesz öröm és boldogság :D  Kíváncsian várom a fejleményeket.

iOS-en is 1 hete volt release, ott is azt írják, hogy már elérhető, viszont a menüpont hiányzik.
Sőt a dáp honlapon is az van, hogy elérhető az e-aláírás.

Valószínűleg az AVDH lekapcsolás miatt mindenképp ki kellett jönniük, csak még valami "technikai probléma" van :D
Főleg hogy törvényileg már szeptember 1-el el kellett volna indulnia a szolgáltatásnak...

Na meglátjuk, reméljük mennek a bugfixek, és pár napon belül mehet az éles teszt :D

Közben a Telex megkérdezte az IdomSoftot, hogy ez úgy mégis hogy.

Válasz: „A digitális aláírás valóban élesedett a Digitális Állampolgár alkalmazás legutóbbi verziójával, a felhasználók azonban a más hasonló jelentőségű szolgáltatások gyakorlatának megfelelően, fokozatosan kapnak hozzáférést a funkcióhoz”.

"Ezek a jó képességűek bezárták úgy, hogy nincs elérhető alternatíva.  Ez egy rossz vicc."

Jogszabályi kötelezettség:

[...] Az azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés-szolgáltatás 2025. január 1-től csak a digitális szolgáltatást biztosító szervezet részére, a nevében eljáró személy nyilatkozatának hitelesítésére, valamint 2025. október 31-ig a támogató szolgáltatással integráltan nyújtható.

 

 

Azaz ha nem zárják be, akkor jogszabályt sértenek.

Mi lenne, ha a jogszabályok olvasása helyett megnéznénk a felhasználó szemszögéből?  Ha bármi okból nem készültek el és nem tudták az új szolgáltatást elindítani, meddig tartott volna egy módosító, ami ezeket a határidőket update-eli?  Egy olyan országban, ahol ennél sokkal súlyosabb dolgokat átírnak éjszakai salátatörvényben.

Felhasználóként pont nem annyira érdekel, hogy egy jogszabály következménye-e a kialakult szituáció vagy csak egyéb bénaság eredménye, a végeredmény az, hogy eddig tudtam doksit "aláírni" (bele ne kössél, hogy technikailag ez nem az, meg az AVDH is mekkora tákolmány, a fogadó oldalnak teljesen megfelelt), most meg nem tudok.

Szerintem a fő mondanivalóm nem ment át.  Nem Gipsz Jakab AVDH üzemeltetési kisiparost - aki a NISZ-nél dolgozik és utasításokat hajt végre - szapulom, hogy miért lőtte le, hanem azt a rendszert, ahol egy ilyen szituáció kialakulhat, hogy a régi rendszer már nem megy, az új meg még nem.  A rendszerbe itt beleértendő a vonatkozó törvénykezés is, ha úgy szeretnéd, mivel végfelhasználóként az érdekel, hogy meg tudom-e csinálni, amit szeretnék, vagy éppen nem.

Ennél sokkal bonyolultabb a helyzet.

Egyszerűbben:

Ha majd lesz DÁP akkor sem fogod tudni használni (a kormány tervei szerint) úgy ahogy előtte a DÁP-ot használtad, mivel a résztvevők (az eAláírás szolgáltatója is pl) azt hirdetik, hogy te nem használhatod az eAláírás-t csak magánszemélyként (ez gyakorlatilag az itt is elpanaszolt eseteket tekintve jó 90%-a volt a forgalomnak)
Szóval láthatóan szándék van arra, hogy ha te üzleti célból küldözgetsz dolgokat, akkor a DÁP-ot ne fogadják el.
 

Bonyolultabban:

Volt néhány téma itt a HUP-on amiben próbáltam felhívni a figyelmet, hogy nagyon fontos dolog nincs implementálva a DÁP-ban. 
A DÁP-ban szerintem (a botrány csökkentése végett) élesedni fog 1-2 héten belül mindenkinek az eAláírás. 
Azonban a DÁP alkalmazást (szerintem tudatosan tovább táplálva a látszólagos monopóliumot) korlátozni szeretnék magánhasználatra. Idézem az oldal FAQ-ját:

"Csak magánszemélyként használhatom a digitális aláírást?

Igen, a felhasználást a DÁP törvény magánszemélyekre korlátozza.

Ha nem magánszemélyként, hanem például cégvezetőként vagy ügyvédként írsz alá a Digitális Állampolgár mobilalkalmazással, a digitális aláírás nem lesz érvényes."

A második mondat egyébként _szemen szedett hazugság_ mivel attól nem lesz az aláírás érvénytelen, hogy extra szerepkörben történik a felhasználása. Azonban valóban van arra vonatkozó szabály (2023. évi CIII. törvény 54. §), hogy az eAláírást "magánszemélyként" használod (felhívnám a figyelmet a "szakmai" megnevezésre:)).
Viszont mindenki természetes személy aki DÁP-ot tud kapni, a jogi személyiséget a szerepkör alapozza meg, amit eddig sem és ezután _sem_ fogja az egyszerű elektronikus aláírás bizonyítani (nem csak a DÁP, egyik sem) szóval ehhez kellene szerepkör szolgáltató (van) :) 
A szerepkör szolgáltatást ami a 2023. évi CIII. törvény 107. §  szerint a kormánynak kellene valamit adatbázist üzemeltetni, és a kormány részére lehetőségként megadja, hogy szerepkör tanúsítót jelölhet ki (NISZ Zrt a kijelölt szolgáltató  320/2024) :).

Az állami szerepkör szolgáltatás létezik (2021-től) és erre lehet a NISZ-el szerződést kötni már egy ideje. Ilyenkor a szolgáltató (SZTSZ) tud majd szerepkör tanúsítványt kiállítani ami egy rövid életidejű tanúsítvány (20 perc - 24 óra)
Ezzel a kiegészítő tanúsítvánnyal lehetne igazolni, hogy az aláírás pillanatában a szerepkör joghatását az aláíró az gyakoroltatta. Nos, ez az eSzemélyi-s aláírásra van szükség és szerény véleményem szerint a technikai megvalósítás egy rakás fos (telepített KEASZ, driverek, stb).

Ez egyébként teljesen másolná az eIDAS2 EUDI Wallet (háttérlink: https://code.europa.eu/eudi/ referencia architecture  ez lenne az attribútum szolgáltató) megoldásának jogi környezetét, a magyar tákolásról nem érintettként nincs információm, csak amennyit a törvényi háttérről láttam. 

De visszatérve a valóság talajára, a jelenlegi törvényi környezet nem várja el a szerepkör igazolását az aláírás pillanatában. A szerepkör igazolható extra dokumentumokkal (ügyvédi kamarai tagsági jogviszony, társasági szerződés, stb).
Az elektronikus aláírás fogalma mindig természetes személyhez kötött, ha nem azt úgy hívják e-seal, de azzal pedig a személy nem igazolható. A személy részére kiállított tanúsítványban vagy a technológiai megoldás képi elemében lehet extra információ, de az a kiállítás pillanatában felvett információ, így nem képes semmilyen igazolást létrehozni.
Szóval ha _valóban igaz lenne_ amit a DÁP-al kapcsolatban az IdomSoft a honlapra írt, akkor jelenleg semmilyen módon nem lehetne aláírni semmilyen elektronikus tanúsítvánnyal. De ez persze a részükről csak a megszokott ködösítés/szakmai kompetencia hiány.
Így az _én_ véleményem szerint a DÁP-al történő aláírás a szerepkör igazolását figyelmen kívül hagyva (ami pedig egy kvázi nem létező fogalom jelenleg) a formai követelmények betartásával teljesen egyenértékű a személy aláírásával és így használható bármilyen üzleti célra is.

Szóval tényleg jó lenne ami az EUID wallet-ben is tervezve van, hogy lenne attribútum szolgáltató ahonnan az adott aláírási rendszer ezt az adatot lekérhetné, és már maga az aláírás önmagában tanúsítaná a szerepkör meglétét is. De jelenleg erre technológia megoldás ( legalábbis az én ismereteim szerint) nincs és ennek követelményét előre vetíteni szerintem megtévesztés. 

Négy nagyon zavaró tényező van.

1, A magyar megvalósítás az EU eIDAS2-re épít logikában, de kiherélve szarul és kapkodva valósít meg
2, Az embereket megtévesztik, ezzel további káoszt idézve elő
3, A jogszabályi megvalósítás lukas, és helyenként teljesen szakmaiatlan
4, A kapkodásra csak az a magyarázatom van, hogy a folyamatban lévő eIDAS2 alapú EUDI tárcát nem szeretnék ha használnák a magyarok, ezért előtte kell valami platform amit itthon jól-rosszul összetákolunk. 

Ennek az eredményeit láthatjuk most. 

Persze sokak szerint minden fasza (pl. Trey :) bocs.. ) 

Ez egy nagyon jó hozzászólás volt. Most néztem a microsec oldalát és ők elég hosszan írnak arról hogy hogyan is lehet azt biztosítani hogy a kapott fél biztos lehessen abban hogy a szervezeti tanúsítvánnyal aláíró személy az aláírás pillanatában még mindig a cég képviselője. Erről mit gondolsz? Illetve ha jól értem ennek az ügyeskedésnek lenne egy normális alternativája a szerepkör tanúsítvány, viszont ott a hash aláírását ha jól értem az állam végezné el az új DÁP rendszerben? Vagy ez hogyan is történne?

https://www.microsec.hu/hu/pki-blog/elektronikus-alairas-cegkepviselokn…

Nem számít mi van a cégnyilvántartásba feltöltve, minden aláírás hiteles ami az adott személytől származik és igazolja (QES) a kilétét. A kérdés arra vonatkozott, hogy igazolható az adott személy szerepköre _egy meghatározott_ pillanatban. Erre lenne megoldás az attribútum szolgáltató ami a magyar jogrendben az SZTSZ. 

Ha jól értem ez is egy ilyen részleges csinálmány: "Ennek az az előnye, hogy a befogadó fél nem kérdőjelezheti meg (az aláíró tanúsítvány adatainak a cégnyilvántartásban történő ellenőrzése után), hogy az adott tanúsítvány valóban a cégképviselőhöz tartozik."

A kérdés számomra az, hogy az életciklus management hogy van megoldva, mert mi történik akkor ha a cégképviselő otthagyja a céget viszont a cégnyilvántartás nem lesz frissítve (mert gondolom ez nem automatikusan megy).

Ha jól értem erre lenne egy általános megoldás az SZTSZ / attribútum tvány.

Itt vannak felelősségi körök. Ugyanezek egy része létezik a személlyel kapcsolatban is, hogy érthető legyek a példa:

Az elektronikus aláírás technikailag nem lesz valótlan, hogy a személy elhunyt. Az aláírás hitelességéhez ellenőrizni kellene mikor történt az aláírás és hogy akkor az illető még élt e (nem a nyilvántartások, hanem a valóság szerint)

A kitérő után, visszatérve ugyanarra kérdésre

A cégjegyzés alapja nem a cégbírósági bejegyzés, hanem a (befogadható és jogszerű) társasági szerződés. A bejegyzés csak egy igazolás arról, hogy a cégbíróság elfogadta a változást mert az jogszerű. És ez nagyon ingoványos talaj, hogy a tulajdonos kit tekint cégképviselőnek. Én láttam már olyan példát, amikor ez nem volt eldönthető, és két valós személynek is volt létező és felhasználható igazolása arról, hogy ő a cégjegyző, a másik fél a cégjegyzékben történő bejegyzést vette alapul, amit utána megdöntöttek bírósági eljárásban, így a szerződés amit a cégjegyzék alapján létező "cégképviselő" kötött érvénytelen volt. 

Szóval ennyit az "elektronikus/nem-elektronikus" cégképviselet kalandosságáról. Persze ezek elszállt határesetek. De ugye egy ilyen eseteket nem az általános hanem a határesetekre kell vizsgálni, mert abból lehet a probléma.
Lehet olyan utólagos kétség ami felülbírálja az akármilyen attribútum szolgáltató adatát, de itt a felelősség körök megoszlanak:
1, a változás bejelentése annak a feladata aki ebben érdekelt (cégjegyzésnél a tulajdonosok, magánszemélynél maga a személy vagy annak elhunyta esetén az örökösök, persze nyilvántartásokból néhány dolog automatizálható) de mint látható, a felelősség itt azon van aki tud az adott változásról és érintettje
2, a változás bejegyzéséért a hatóság a felelős
3, a változás nyilvántartásáért egy felhatalmazott szervezet felel (esetünkben a céginformációs szolgáltató)
4, az így létrejött/megváltozott/megszűnt szerepkörökért egy felhatalmazott szervezet felel  (esetünkben ez a platform  szolgáltató Magyarországon)
5, a szerepkörök tanúsításáért a feladatot ellátó szervezet felel (attribútum szolgáltató, Magyarországon az SZTSZ szolgáltató) 
6, az egész integritásáért és az aláírás elhelyezéséért meg az aláírást elvégző felel (itt már látható, hogy a szerepkör azonosításhoz kell online kapcsolat mindenképp és szerződés az attribútum szolgáltatóval) 

Tehát a kérdésedre, hogy változás/megszűnés esetén ki a felelős azt kell megvizsgálni kinek a felelősségi körében történt a hiba, és attól függően lehet dönteni. Én el tudok képzelni mind a 6 esetben problémát, aminek a kimenete nagyon sokféle lenne. Ennek egyszerű digitálisan feldolgozható megoldása csak az általános esetekre van és a 3-astól felfelé lehet valamilyen technológia garanciákat biztosítani. De semmi nem lesz 100%-os. De a mostani 0%-hoz képest bármi jobb. A microsec céginfós megoldásával csak a feldolgozhatóság és a törvényi háttér hiánya a probléma. 

Ez egy félmegoldás, mivel a e-Szignó megoldása egy olyan rendszeren alapul ami nem azonnali frissítésű és a törvény által nem elismert forrás, valójában kiváltja azt a befogadó részéről, hogy ellenőriznie kellene, ha megnézed az eIDAS2 EUDI referencia ábrát amit linkeltem ennek az SZTSZ-ből kellene jönnie, ami valami más attribútum (sorozatszám, kiállító, vagy a tanúsítvány ellenőrző információját ) össze kellene rendelni az alaptanúsítvánnyal.

Ezek az attribútum tanúsítványok nem rendelkeznek extra védelemmel, azaz nem kell egy privát kulcs hozzá, a lényege pont abban van, hogy a tanúsító szervezet a törvényileg meghatározott szolgáltatótól egyedi azonosító alapján beazonosítva (adóazonosító mint a magánszemély összefüggő adata, adószám/cégjegyzékszám/etc mint a megvalósítandó szerepköz az input) egy aláírt attribútumot kap vissza. Ennek hitelességét a SZTSZ platform szolgáltató adja (ne keverjük az SZTSZ hitelesítőt az SZTSZ platform szolgáltatóval). 

Azaz a digitális ellenőrizhetőség az ami nem valósul meg a fenti megoldással. A terv nem ez, és a microsec is előrébb jár már ennél, gondolom ez egy régi bejegyzés. 

Az egésszel a probléma inkább az (nem a fenti microsec "megoldással" hanem ami most van generikusan), hogy már megint a kib*szott gomboz varjuk a kabátot, mert a gomb fontosabb mint a kabát. Ennek oltárán minden hasra esik.
 

1 faktoros authentikacioval, Juliska123! jelszó mellett egyébként is megkerdojelezheto a hitelesség. 

Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)

Erre _sem_ lett volna szabad használni, mivel egy usernév/jelszó párossal teljes egészében megszemélyesíthető az adott állampolgár úgy, hogy annak, amit így tesz a támadó az adott polgár viseli az összes jogkövetkezményét - de elég, ha az összes adatát, ami üf.kapun keresztül elérhető leszipkázzák...

Mondjuk úgy, hogy az qrvarégen volt, hogy a usernév/jelszó elégségesnek tekinthető volt - az igazi gond a 2FA kiterjesztésével/kötelezővé tételével az volt, hogy az n+1 ügyfélkapu alá integrált rendszerben nem voltak képesek mindenütt megvalósítani az ügyfélkapu+ kompatibilis működést...

Nem jól érted. Korábban nekem a Lechner tudásközpontnál lévő szolgáltatásokhoz nem működött az ügyfélkapu+ (az érdeklődésemre válaszul azt írták, hogy dolgoznak rajta - legalább fél évvel voltunk az ügyfékapu+ bevezetése/élesítése után egyébként...) de tippre azért bátorkodnak betervezni a 2FA kötelezővé tételét (vagy ugye az e-személyis logint), mert addigra minden érintett/kapcsolódó rendszer képes lesz ezt kezelni.
 

Az faca, egy durva nagy visszalépés, mert ugye ToTP-t kávédarálón is lehet futtatni minden biztonsági körítés nélkül, egy hardvertokenes cert alapú login ennél sokkal biztonságosabb, hiszen a birtoklás az egy és csak egy eszközhöz köti a logint, nem egy szoftveresen simán másolhatóhoz. (Kereshetem elő a üfkapu+ usernév/jelszó párost - szerencsére a GA-ban minimum két telefonon ott van a 2. faktorhoz a secret...)
 

Az ügyfélkapu+ jelenleg is GA-val vagy MS Authenticator-ral, szabványos TOTP-vel működik, mindkettő képes a kódokat (azaz azokat a shared secret-eket, ami alapján generálható az idő alapú kód) google, illetve microsoft fiókba menteni... És onnan sima liba kihúzni egy másik eszközre az összeset egyben, de GA-ból egy saját formátumú QR-kóddal is átvihető egy másik GA instance-ba. Ez lesz ahelyett, hogy egy kizárólag egy példányben létező hardvertokenen tárolt, onnan ki nem nyerhető kulcsot használna azonosításra az ügyfélkapu... (hogy ez e-személyi, vagy valamilyen más, X509-es certet használó megoldás, jelen esetben mindegy.)
 

Annyit még hozzátennék, hogy TOTP-t pl. KeePass is tud kezelni (pluginnal még jobban), és a GA-ból a QR kóddal exportált tokeneket a KeePass alá is be lehet olvasni (vagy fordítva is, lehet exportálni is). A KeePass pedig utána kiír minden secretet, ami csak érdekel, akár QR kódot is mutat hozzá.

Nagy Péter

A tokennel az a baj, hogy ahhoz minimum driver kell a géphez, és telefonról például mérsékelten lesz üzemképes, mert nem tudod hova bedugni, stb.

Sajnos hiába az a legbiztonságosabb megoldás, az r=0.5 felhasználókkal inkompatibilis. Még a TOTP azonosítás is rengeteg helyen billeg, nagyon komoly mennyiségű felhasználó támogatás fog kelleni a használatához, de azt jelenleg beláthatóbbnak gondolom (mert jobban el is van terjedve) mint egy token alapú cuccot.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Az e-személyi tökéletes eszköz lett volna, ahogy az eID-re történő, qrmányablakba befáradás nélküli regisztrálás is működik. Vagy ahogy az eszemélyihez készült app is, ami egy sima kártyaolvasót csinál a telefonból, amivel az eszig PC-s alkalmazás hálózaton beszélget...

 

Az okostelefonbuzi mivolta miatt, a Google/Apple-függősége miatt és amiatt, mert jól működő okostelefonok százezreit kell kidobálni, az Android 10 és iOS 16 minimum OS-követelményeknek köszönhetően. Mindeközben biometrikus azonosítás már Android 5.0-án is van.

Nem a biometrikus azonosítás hiánya a probléma, hanem az, hogy a régi android-okban rengeteg olyan hiba, sérülékenység van,a mit de facto már nem fognak javítani. Egy security device lukas, gyártói supporttal nem rendelkező szoftverrel nem security device, hanem e-hulladék, akár tetszik, akár nem. Nem kell a régi telefont kidobni, csak épp biztonsági eszköznek, illetve elektronikus okmánynak nem lehet azokat használni.
 

Nem kell a régi telefont kidobni, csak épp biztonsági eszköznek, illetve elektronikus okmánynak nem lehet azokat használni.

Lehet őket használni, biztonságtudatosan, pont úgy, mint egy Windows XP-t, a támadási felületeket minimalizálva. iOS esetben pedig nem is igaz, amit írsz, mert biztonsági javításokat szokott kapni.

Szerkesztve: 2024. 09. 01., v – 20:02

Aki pedig nem rendelkezik kétévente újravásárolt okostelefonnal, az visszatérhet a papíralapú ügyintézéshez, aláíráshoz, ugyanis már induláskor Android 11 az igénye az IdomSoft Zrt. babzsákfejlesztői által összetákolt Digitális Állampolgár csinálmánynak.

Ismét jól működő rendszerek tönkretételével akarunk fejlődni™.

AVDH egy csökevény volt

Ezt nem vitatja senki.

Az új megoldással el fogom tudni intézni az állami (egészségpénztári, stb) dolgaimat a desktop Fedorámról vagy hozzáköt valami szűk platformhoz, mert csak? Ha hozzáköt, akkor per definition funkciót vesztek el, ami zavar. 

Az appot nem én fejlesztem, de ahogy sejtem a telefont fogja használni aláíró eszközként (mint szinte minden ilyen). Ami teljesen rendben van. Nem hinném, hogy a te desktopodat fel kellene adnod emiatt, csak épp kell egy (meglévő) eszköz majd az aláírás elfogadására. Ha nem így csinálják meg, akkor Viktornál panaszkodj. 

Van ügyfélkapud? Van. Abból tessék ügyfékapu+ -ra váltani. Mivel a QR-kód tartalma jól definiált,a mit a 2FA beállításához kapsz, azzal akár egy konzolos totp-alpkalmazást is meg tudsz etetni, és onnantól kezdve készen is vagy.

Egyébként meg lehet venni kártyaolvasót nem túl súlyos pénzekért, és azzal, meg az e-személyiddel (és a megfelelő alkalmazással) alá tudsz írni, be tudsz jelentkezni az ügyfélkapu-n.

Hogy egy rolling disztribúcióban ezek mennyire működőképesek, azt nem tudom, de a szolgáltatásokat jellemzően a felhasználói bázis eloszlása alapján a nagy többségre alakítják ki.

Van ügyfélkapud? Van. Abból tessék ügyfékapu+ -ra váltani.

what? Ez hogy jön ahhoz, hogy kivezetik az AVDH-t, és, ha jól értem a szálat, a helyette jövő DÁP nem lesz elérhető desktopon?

(régesrég 2FA-s az ügyfélkapum, ne is beszéljünk róla, mekkora szar megvalósításban)

Szerintem Polgárjenő vagy ASP-s iktatórendszerrel ír alá (az is ilyen AVDH szerű hozzácsapja PDF-be mellékletként ki írta alá, majd a rendszer aláírja), vagy a NISZ-es GOVCA-s PKI-s mókolással, hisz az esziges aláírásából nemigazán derül ki, hogy ő polgármesterként írta alá. 

A cikkből:

... januártól már csak e-aláírással lehet ügyvédi meghatalmazást adni az ingatlanos ügyintézésekhez. Az eSzemélyihez kapcsolt aláírás azonban a lakosság 98 százalékánál nincs meg, és az AVDH sem lesz már használható ...

Az ütemtervük szerint a DÁP mobilalkalmazás, eAláírás, eAzonosítás 09.01-től elérhető és úgy néz ki január 1-től megkerülhetetlen. Mintha most lenne teszt üzem jövőre pedig éles üzem...
--
Légy derűs, tégy mindent örömmel!

Azért jó az AVDH, mert működik, platform-független és tetszőleges dokumentum aláírható vele. Emellett PDF-be is képes beágyazni az aláírást. Ha a Digitális Állampolgárság fronton is születik egy ilyen megoldás, akkor az is megfelelő lesz az AVDH helyett. Ha nem születik, akkor az visszalépés lesz az AVDH-hoz képest, akkor is, ha az AVDH most egyesek szerint nem tökéletes.

1. Irreleváns, amennyiben magyarországi ügyintézésről van szó.

2. A felhasználó és a rendszer által van aláírva, pontosabban a rendszer által, a felhasználó nevében.

3. Semmivel sem szarabb, mint egy okostelefonos szutyok, ami még a kétfaktoros hitelesítés koncepcióját sem teljesíti, ha minden az okostelefonon történik.

és milyen igazad van. Nem ettől. Hanem ettől lesz igazam:

2. A felhasználó és a rendszer által van aláírva, pontosabban a rendszer által, a felhasználó nevében.

Ez mi? Érted mi az az elektronikus aláírás? Vagy csak megerősíted, hogy igazam van és ilyen formában helyeselsz?

3. Semmivel sem szarabb, mint egy okostelefonos szutyok, ami még a kétfaktoros hitelesítés koncepcióját sem teljesíti, ha minden az okostelefonon történik.

Miről beszélsz? Tudod hogy fog működni?

Ez mi? Érted mi az az elektronikus aláírás? Vagy csak megerősíted, hogy igazam van és ilyen formában helyeselsz?

Te érted, hogy az elektronikus aláírás mitől lesz hiteles? Nem attól, hogy én generálok egy random kulcsot és azzal aláírok valamit. Hanem attól, hogy azt a Belügyminisztérium is hitelesnek ismeri el és ez a hitelesség bármikor ellenőrizhető. Ha az aláírás az én gépemen történik, nem az Ügyfélkapu szerverein, ugyanúgy szükségem van hitelesített kulcsra, amit a Belügyminisztérium is hitelesnek tekint. Ezt felfogod? Ha igen, akkor innentől már csak egy lépésre van az, hogy kb. mindegy, kinek a gépén történik az aláírás. A lényeg, hogy kinek a megbízásából.

Miről beszélsz? Tudod hogy fog működni?

Pontosan úgy, ahogy az összes többi "kétfaktoros" app, ami megelégszik azzal, hogy az egyik faktor az okostelefon, meg a másik faktor is az okostelefon.

Tehát, nem, megint nincs igazad, csak igyekszel erőltetni a csőlátásod azzal, hogy másokat leminősítgetsz.

Nem érted a pki "lényegét" és ilyen "apróságokat" elfelejtesz, hogy mindketten egy harmadik (megbízható) entitásban - a tanúsítóban bíztok meg - ill. hogy a privát kulcsod a te birtokodban van jó esetben egy biztonságos tároló eszközön és azt nem hagyja el soha, ezért más a te "nevedben" aláírást nem tud készíteni.

Sajnos hajbazernek abban igaza van, hogy ha egy azonosítás mindkét faktora elvégezhető ugyanazon az okostelefonon (weboldalon bejelentkezés, plusz appban hitelesítés), akkor tökmindegy, hogy a mobilappba ki adta ki a tanúsítványt, és az sem segít, ha a tanúsítvány telepítése netán az okmányirodában történt, személyes azonosítás után.

Hajbazernek abban nincs igaza, hogy ez a megoldás olyan, mint a jelenlegi AVDH. Nem olyan, mert illetéktelen behatolónak előbb fizikailag hozzá kell férni az eszközhöz. Ez azért mégsem ugyanaz a szint, mint ha nekiállnék az Ügyfélkapuban próbálgatni a neveket, jelszavakat. 

Ha úgy csinálják meg ahogy kell, akkor valószínűleg összeraktak egy teljes cert. rendszert a háttérben, azaz van egy SSA, van egy SAM, illetve van egy HSM amelybe legenerálódnak a privát kulcsok de ezt kívülről nem lehet kinyerni hanem csak aláírásra használni. A HSM előtti dobozok feladata a kulcshoz való hozzáférést korlátozni: azt biztosítani, hogy mindenki csak a saját kulcsához fér hozzá és azzal csinál aláírást. Ha minősített aláírást akarnak, akkor ehhez szükséges a 2 faktor (ha jól emlékszem a SAM-hez tartozó CC PP-ben vannak a követelmények, de ez kihivatkozik az EN 419 241-1, ahol leírja hogy ezt hogyan kell), mindenesetre itt van a kapcsolódó PP:

https://www.commoncriteriaportal.org/files/ppfiles/anssi-cc-pp-2018_02f…

Az aláírás során a dokumentumból képződik egy hash, ehhez hozzácsapják az auth információt, meg hogy melyik kulccsal szeretnénk aláírni, átmegy az SSA-SAM-be, ott megtörténik az ellenőrzés, a privát kulcsot aktiválják, ezzel aláírják a hash-t, majd az aláírás plusz a cert bekerül a PDF-be. Hogy a komplett dokumentum elküldésre kerül-e és ők csinálják meg a csomagolást vagy hogy ez a kliens oldalon történik-e, ez egy jó kérdés. 

De a lényeg: ahhoz hogy ez a folyamat végigmenjen tehát szükséges a 2 faktor megadása, ez általában egy felhasználónév/jelszó illetve egy TOTP kód lesz. Ez igy együtt fogja engedélyezni az aláírást. 
 

Az állam megengedte magának hogy bízzon benned (meg te is benne), hogy helyetted készít aláírást - ha előzőleg azonosított elégséges módon. Ennek viszonylag kevés köze van ahhoz, hogy technikailag mi lenne a megbízható vagy hol kéne még a világban megbízható aláírást készíteni tudni.

(Ha jól tudom személyit is lehet úgy pótolni, hogy nem változik a privát kulcsod... Az kit zavar? ;) )

Nem szükséges. Nem fog lerohadni a lábam, ha be kell mennem a kormányablakhoz személyesen, ügyet intézni.

Inkább sajnáld azt az Isten tudja mennyi okostelefont, amit emiatt fognak újravásárolni, kidobni.

Sajnáld a privát szféráját azoknak, akiknek ezentúl muszáj lesz eladniuk a lelküket minimum az Apple-nek vagy a Google-nek, hogy élhessenek a Digitális Állampolgárság lehetőségével.

Nem kell semmit sem kidobni. Az e-személyihez kell egy megfelelő kártyaolvasó, amit akár az eSzemélyiM alkalmazással is ki lehet váltani, ha minden igaz.

Az, hogy a személyazonosításra használt okmány vagy elektronikus eszköz milyen biztonsági feltételeket kell, hogy teljesítsen, azt szerencsére nem te határozod meg - ha nem tetszik, nincs megfelelő eszközöd, akkor nem kell használni.

Az, hogy a személyazonosításra használt okmány vagy elektronikus eszköz milyen biztonsági feltételeket kell, hogy teljesítsen, azt szerencsére nem te határozod meg - ha nem tetszik, nincs megfelelő eszközöd, akkor nem kell használni.

  1. Biometrikus azonosítás már Android 5.0-án is van. Nem biztonságról beszélünk itt, hanem az IdomSoft babzsákfejlesztők kényelmeskedéséről.
  2. Egy eszköz annyira biztonságos, amennyire a felhasználója biztonságtudatos.
  3. Nem azzal szokott probléma lenni, hogy egy alkalmazás megkövetel bizonyos biztonsági feltételeket, saját magára nézve. Azzal van, amikor a felhasználói szabadságot tiporja sárba azzal, hogy márpedig mindenhez is, az okostelefonon globálisan szükség™ van™ ujjlenyomattal nyitható lock screen-re, nem csak magához az alkalmazáshoz, ahogy egyébként értelmes és logikus lenne.

Már a 6-os android, mint minimum (API level 23) is warning-ot generál a google store-ba töltött alkalmazásnál, és a tervek szerint hamarosan a "nem frissíthető" kategóriába kerülnek azok az alkalmazások, amik ezt a minimumot adják meg. Ami meg ennél régebbi minimumot igényel, az már most sem megy át a Google élesítési validáción. Szóval hiába is akartak volna 21 vagy 22 API-szintet adni minimumnak, a Google nem fogadta volna be az alkalmazást.

"Egy eszköz annyira biztonságos, amennyire a felhasználója biztonságtudatos."

Ha hálózat felől, alkalmazásokon keresztül törhető, akkor nem adok neki hálózatot soha, mert biztonságtudatos vagyok... Csak épp jelen esetben pont kell neki hálózat...

Az eszköz feloldása és az alkalmazáson belüli azonosítás nagyon nem ugyanaz a réteg, nem ugyanaz a funkció. Használsz jelszót a windows-on? Minek, mikor az összes webes alkalmazásban, amit nyomogatsz róla, van jelszó...
 

Szóval hiába is akartak volna 21 vagy 22 API-szintet adni minimumnak, a Google nem fogadta volna be az alkalmazást.

Akkor lehetett volna Android 7 a minimum.

Az eszköz feloldása és az alkalmazáson belüli azonosítás nagyon nem ugyanaz a réteg, nem ugyanaz a funkció.

Én is ugyanezt mondtam. Az ilyen biztonságos™ alkalmazások mégis kikényszerítik, hogy legyen lock screen.

Captain Obvious Stirkes Again.

Attól, hogy értelmező szótárt játszol, még nem lesz szükséges a lock screen egy olyan alkalmazásnak, amit lehetne egymagában is védeni ujjlenyomat bekérésével úgy, hogy a többi appot békénhagyjuk (a felhasználó belátására bízzuk) az által, hogy nem rakunk kötelezően lock screen-t.

Nem kell ilyen appot mutatnom, ugyanis számtalan olyan app van, ami a kritikusabb műveletek elvégzése előtt is kérnek azonosítást, pl. Apple FaceID-t. Ilyen alapon nyugodtan lehetne bekérni az ujjlenyomatot az e-személyi appban.

Nem beszélve arról, hogy a lock screen-nek is van timeoutja, tehát ha a felhasználó nem zárja le a telefonját, az ugyanaz a kategória, mint amikor nem lép ki a NetBankból, vagy nem zárja be az ujjlenyomattal indított e-személyi appot.

Valaki esetleg használja az eszemélyi-s ügyfélkapu belépést linux alatt? Neten nem sok infót találtam róla...

Persze, de azért mondjuk egy parancssoros TOTP referenciaimplementációval nem biztos, hogy egyszerű lesz :-) És itt is van a hátulütője, illetve a visszalépés a hardvertokenes (e-személyi) azonosításhoz képest: az azonosításra szolgáló eszköz illetve információ tetszőleges számban észrevétlenül másolható, ellopható.

Naszoval. Ugyfelkapu+ igenylese soran ott a QR kod, de el lehet kerni tole a TOTP secretet is. Ez mehet az oathtool-nak, es boldogsag.

Igy nem kell mindenfelet jottment telefonos auth applikaciora bizni a titkaimat. Mehet a kod egy jelszo adatmazisba, AES256 titkositott fileba, szep sarga Post-it papirosra a monitor szelere stb.

Egy igen-igen lényeges különbség van a TOTP kulcs, és a TOTP generálta egyszer használatos kód megosztása között: az előbbi esetben egyszer kell az érintett közreműködése, utána tetszőleges alkalommal tud bármilyen ügyben eljárni az, akinek kiadta a kódot, az utóbbi esetben meg csak egyszeri bejelentkezésre van lehetőség - igaz, akkor szintén bármit is megtehet a nevében az, aki megkapta a kódot. (Igen. elvileg bejelentkezve maradhat sokáig, ha megfelelő időközönként kattint valamire, bár merem remélni, hogy a session újraazonosítás nélkül értelmes idő után lejár, és ismét kér user/pass/2FA-t...)
 

Nagyon nem tudja arrafelé senki, hogy hogy működik ez...? Mert nekem kifejezetten úgy tűnik... A TOTP esetén a secret (gy.k. "titok") az ott van mindkét oldalon, és abból meg a pontos időből készül publikus algoritmussal egy numerikus kód. Ha a secret-et elviszi valaki, akkor onnantól kezdve b/6-ja a 2FA-t, mert aki elvitte, az is tud 2. faktorhoz kódot generálni...

 

Én is ezt mondom, hogy ez egy olyan előrelépés, ami hátrafelé történik... Ennél még az e-személyin lévő cert alapján történő login is jobb lenne... És az sem egy űrtechnolóia...

Én a "sima" ügyfélkapuróla hogy kitolták az ügyfélkapu+ -t, váltottam, illetve amikor az első e-személyit megkapta, akkor vettem egy kártyaolvasót, és inkább azt használtam bejelentkezésre - mert a három közül azt tartom a leginkább biztonságosnak. Erre most vissza..asznak a usernév-jelszó-tetszőlegesen sokszorosítható TOTP használatára, mert az e-személyis fejlesztésből... már nem lehet több gempát kiszedni...
Mondjuk ha az eID-s azonosítás úgy fog működni, hogy qr-kód, amit az eID beolvas, és másik csatornán beküldi, hogy "oké, mehet", akkor az jó is lehet - csak ugye ehhez média, illetve kamera jog kell az alkalmazásnak...

"Mondjuk ha az eID-s azonosítás úgy fog működni, hogy qr-kód, amit az eID beolvas, és másik csatornán beküldi, hogy "oké, mehet", akkor az jó is lehet - csak ugye ehhez média, illetve kamera jog kell az alkalmazásnak..."

ez nem olyan, mint az otp qr kodos belepese?

neked aztan fura humorod van...

Egyébként is tönkreteszi valid pdf/A3 -at:
verapdf avdhA3-ff846980-c6b4-48b6-8f55-62b479775289.pdf

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<report>
  <buildInformation>
    <releaseDetails id="core" version="1.26.1" buildDate="2024-05-16T16:30:00+02:00"></releaseDetails>
    <releaseDetails id="validation-model" version="1.26.1" buildDate="2024-05-16T18:13:00+02:00"></releaseDetails>
    <releaseDetails id="gui" version="1.26.2" buildDate="2024-05-19T13:33:00+02:00"></releaseDetails>
  </buildInformation>
  <jobs>
    <job>
      <item size="1206764">
        <name>/home/zolti/Downloads/avdhA3-ff846980-c6b4-48b6-8f55-62b479775289.pdf</name>
      </item>
      <validationReport jobEndStatus="normal" profileName="PDF/A-3B validation profile" statement="PDF file is not compliant with Validation Profile requirements." isCompliant="false">
        <details passedRules="141" failedRules="4" passedChecks="7020" failedChecks="9">
          <rule specification="ISO 19005-3:2012" clause="6.8" testNumber="3" status="failed" failedChecks="2">
            <description>The file specification dictionary shall contain key AFRelationship of type Name identifying the relationship between the embedded file and the content of the document</description>
            <object>CosFileSpecification</object>
            <test>AFRelationship != null</test>
            <check status="failed">
              <context>root/EmbeddedFiles[0]</context>
              <errorMessage>The file specification dictionary for an embedded file does not contain the AFRelationship key or it has invalid value type</errorMessage>
            </check>
            <check status="failed">
              <context>root/indirectObjects[71](63 0)/directObject[0]</context>
              <errorMessage>The file specification dictionary for an embedded file does not contain the AFRelationship key or it has invalid value type</errorMessage>
            </check>
          </rule>
          <rule specification="ISO 19005-3:2012" clause="6.8" testNumber="4" status="failed" failedChecks="2">
            <description>The additional information provided for associated files as well as the usage requirements for associated files indicate the relationship between the embedded file and the PDF document or the part of the PDF document with which it is associated</description>
            <object>CosFileSpecification</object>
            <test>isAssociatedFile == true</test>
            <check status="failed">
              <context>root/EmbeddedFiles[0]</context>
              <errorMessage>The file specification dictionary for an embedded file is not associated with the PDF document or any of its parts</errorMessage>
            </check>
            <check status="failed">
              <context>root/indirectObjects[71](63 0)/directObject[0]</context>
              <errorMessage>The file specification dictionary for an embedded file is not associated with the PDF document or any of its parts</errorMessage>
            </check>
          </rule>
          <rule specification="ISO 19005-3:2012" clause="6.8" testNumber="1" status="failed" failedChecks="4">
            <description>The MIME type of an embedded file, or a subset of a file, shall be specified using the Subtype key of the file specification dictionary. If the MIME type is not known, the "application/octet-stream" shall be used</description>
            <object>EmbeddedFile</object>
            <test>Subtype != null &amp;&amp; /^[-\w+\.]+\/[-\w+\.]+$/.test(Subtype)</test>
            <check status="failed">
              <context>root/EmbeddedFiles[0]/EF[0]</context>
              <errorMessage>MIME type null of an embedded file is missing or invalid</errorMessage>
            </check>
            <check status="failed">
              <context>root/EmbeddedFiles[0]/EF[1]</context>
              <errorMessage>MIME type null of an embedded file is missing or invalid</errorMessage>
            </check>
            <check status="failed">
              <context>root/indirectObjects[71](63 0)/directObject[0]/EF[0]</context>
              <errorMessage>MIME type null of an embedded file is missing or invalid</errorMessage>
            </check>
            <check status="failed">
              <context>root/indirectObjects[71](63 0)/directObject[0]/EF[1]</context>
              <errorMessage>MIME type null of an embedded file is missing or invalid</errorMessage>
            </check>
          </rule>
          <rule specification="ISO 19005-3:2012" clause="6.2.11.4.2" testNumber="2" status="failed" failedChecks="1">
            <description>If the FontDescriptor dictionary of an embedded CID font contains a CIDSet stream, then it shall identify all CIDs which are present in the font program, regardless of whether a CID in the font is referenced or used by the PDF or not</description>
            <object>PDCIDFont</object>
            <test>fontFile_size == 0 || fontName.search(/[A-Z]{6}\+/) != 0 || containsCIDSet == false || cidSetListsAllGlyphs == true</test>
            <check status="failed">
              <context>root/document[0]/pages[0](4 0 obj PDPage)/annots[0](85 0 obj PDWidgetAnnot)/appearance[0]/contentStream[0](81 0 obj PDContentStream)/operators[2]/xObject[0]/contentStream[0](78 0 obj PDContentStream)/operators[6]/xObject[0]/contentStream[0](74 0 obj PDContentStream)/operators[4]/font[0](AAAAAB+Roboto-Regular)/DescendantFonts[0](AAAAAB+Roboto-Regular)</context>
              <errorMessage>A CIDSet entry in the Font descriptor does not correctly identify all glyphs present in the embedded font subset</errorMessage>
            </check>
          </rule>
        </details>
      </validationReport>
      <duration start="1725721286833" finish="1725721287583">00:00:00.750</duration>
    </job>
  </jobs>
  <batchSummary totalJobs="1" failedToParse="0" encrypted="0" outOfMemory="0" veraExceptions="0">
    <validationReports compliant="0" nonCompliant="1" failedJobs="0">1</validationReports>
    <featureReports failedJobs="0">0</featureReports>
    <repairReports failedJobs="0">0</repairReports>
    <duration start="1725721286756" finish="1725721287608">00:00:00.852</duration>
  </batchSummary>
</report>
Szerkesztve: 2024. 10. 04., p – 12:21

Az egész eIDAS találmány egy katasztrófa (mivel a gyakorlatban drága és körülményes, nincsen elég szolgáltató megfizethető áron és platformfüggetlenül, aki megfelel az eIDAS-nak), csak akkor használjon valaki elektronikus aláírást, ha kötelező, egyébként jobb a papír alapú. Amit sokan elfelejtenek, hogy nem elég valamit elektronikusan aláírni, hanem azt utána elektronikusan archiválni is kell, minősített elektronikus archiváló szolgáltatással, különben idővel lehetséges, hogy a már aláírt dokumentum elveszíti a hitelességét.

Gyakorlatilag 2 db ilyen archiváló szolgáltató van, ebből az egyik a Netlock volt amit éppen most szüntette meg teljesen az elektronikus archiválást! Nem viccelek. Elektronikus aláírást adnak, de az archiválást már oldd meg, ahogy tudod... Van a Microsec archiválás és nagyjából ennyi, mást nem is tudok.

Nem, az archiválás nem azt jelenti, hogy fellövöm felhőbe, ennél sokkal bonyolultabb.

Akkor tudna terjedni az elektronikus aláírás, ha az állam biztosítana legalább magánszemélyeknek ingyenes elektronikus aláírást, időbélyeget ÉS minősített elektronikus archiválást is, ami mind eIDAS-kompatibilis lenne, ez tudná kiváltani a papír alapú ügyintézést. Az archiválás hiányában én semmit sem írnék alá elektronikusan, hiszen idővel a már aláírt dokumentum elveszítheti a hitelességét, és akkor olyan mintha nem is létezne. Csak az archiválás biztosítja hogy hosszú távon is megőrzi a dokumentum a hitelességét, de amíg az állam nem ad ilyet ingyen, addig sokkal jobb papír alapon aláírni. (Most magánszemélyként / kkv-ként értem, nyilván ha naponta keletkezik több ezer aláírandó dokumentum, az más kategória.)

Azt értettem, de - naívan - azt gondoltam, hogy ezeket a kormány is aláírja diigtálisan... Na mindegy.

Érdekes dolog ez az elektronikus aláírás, én is még csak piszkálgatom a témát, mert szerencsére a mindennapokban _még_ semmi szükségem rá, csak nem akarok hülyén meghalni. Én hiszek abban, hogy ha majd szélesebb körben lesz rá szükség, lesz az archiválásra is valamilyen megoldás, akár itthon, akár az EU-ban. De ez kettős dolog: egyelőre a legtöbb szolgáltató/merchant is a papíros dolgokban hisz, pedig cégként biztosan egyszerűbb lenne a digitális. 

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Az eIDAS egy nagyon erős szabályozás, mert egy minősített elektronikus aláírással aláírt dokumentum teljes bizonyító erővel bír. Ez egy nagyon nagyon erős vélelem, és ezért nagyon magas szintre van rakva a biztonság: egy tanúsítványkiadó cégnek elképesztően sok szabályozásnak kell megfelelni mind IT biztonság, mind folyamatok szintjén, ráadásul folyamatosan auditálják őket, mind a szoftvereket mind pedig a működést/folyamatokat. Ez egy nagyon nehéz domain, folyamatosan tanulni és képezni kell a dolgozókat mert csak igy tartható fenn egy bizalmi szolgáltató működése. Az eszközök pedig folyamatosan avulnak, a szoftvereket pedig fejleszteni kell.

Ehhez képest valójában nem drága, havi durván 5 ezer forint + áfa körül van mindkét cégnél egy minősített tanúsítvány, cserébe az irodádból el tudsz mindent intézni. Hogy ez valakinek megéri-e, vagy sem, ez egy jó kérdés, ki kell számolni.

Az archiválást valószínűleg azért szüntette meg a Netlock mert amennyibe az valójában kerülne, annyit nem hajlandó érte senki fizetni, a felülbélyegzés egyébként még csak-csak megoldható, de a végtelen ideig tárolás úgy, hogy az tutira meglegyen... hát, nem egyszerű. Egyébként van olyan cég, amely ad is erre megoldást:

https://www.digitdoc.hu/megoldasaink/hosszu-tavu-archivalas

Archiválásra egyébként 5+ illetve 11+ év esetén érdekes, a legtöbb kézzel aláírt dokumentumot valójában már 5 év után selejtezik.

Az elektronikus aláírással alapvetően szerintem nincs gond, ha bejön ez az új mobilos megoldás azzal egy átlag ember a használati eseteinek a 95%-át le tudja fedni, a maradék 5% esetén pedig majd szépen kézzel aláír, a cégeknek meg letöbbször tömeges aláírásra van szükség, azt pedig most is megoldják.

 

De az milyen már hogy elektronikus aláírás archiválási szolgáltatás nélkül? Pont ez a baj az elektronikus aláírással, hogy kell mellé archiválás is, az meg te is írod olyan bonyolult és drága, hogy nem akar vele senki bajlódni. Tehát a gyakorlatban jelenleg az eIDAS nemigazán működik. Kellene sokkal több cég aki kínál megfizethető áron elektronikus aláírást, időbélyeget ÉS archiválást egyszerre, vagy ha ez nem megy, akkor az állam adjon ingyen, hogy terjedjen a digitalizáció. El tudom képzelni hogy megérné, ha az állam adná ingyen mindenkinek, ha ezzel nőne a GDP (pl. sok időt spórolna mindenki amit produktív, termelő munkára fordíthatna).

Érdekes lenne megnézni, hogy az USA-ban hogy működik ez ez elektronikus aláírás dolog, valahogy csak eldöcögnek ott milliárd dolláros cégek.

De érted, az a baj, hogy a magyar piac csórókból áll, itt még az is meglepő hogy van egyáltalán két épkézláb cég amely digitális aláírással foglalkozik, eiDAS-t rendesen betartva (jó, három, mert ott a NISZ is). Mindenki azt hiszi hogy ez mekkora egy atom biznisz, pedig valójában nem, mint valaki, aki azért pár évet lehúzott ebben az iparban, biztos hogy eszem ágában nem lenne ilyen céget csinálni, lényegében bármilyen másik céget csinálok akkor nagyságrenddel kevesebb szívással sokkal de sokkal több pénzt lehetne keresni.

Igen, ideális esetben a magyar állam adna mindent is, valójában meg a mobilos aláírásos megoldás szerintem bőven jó lesz a legtöbb embernek. Nem fognak azzal foglalkozni hogy dokumentumokat archiválgassanak, főleg most, hogy már mindenki átállt ECC-re, annyi ideig meg a legtöbb dokumentumra nincs szükség hogy felül kelljen hitelesíteni, vagy esetleg biztonságosan elarchiválni.

De az egész EU-ban nem nagyon van épkézláb szolgáltató, ez a baj. Lehetne legalább egy cég aki az egész EU-t kiszolgálja, többnyelven, platformfüggetlenül, megfizethető áron. A múltkor ahogy néztem, nem találtam ilyet. Elektronikus archiválásra kértem ajánlatot külföldi cégektől és horror árakat mondtak. Valamiért az egész EU-ban nem nagyon megy ez az eIDAS dolog, ezért kellene akkor a tagállamoknak mögé tenniük ingyenes állami infrastruktúrát, mert eddig a magánszektor nem látott benne fantáziát, pedig a digitalizáció nagyon fontos lenne az egész EU-ban.

Olyan, hogy az állam biztosít valamit, olyan valójában nincs. Olyan van, hogy az állam tud pénzt adni cégeknek, hogy csináljanak valamit, meg tudja az esetleges negatív mérleget megtolni, és ezt reklámozni is tudja mint saját cucc az állampolgárok felé, de maga az állam az egy vezetési forma, önállóan nem képes szolgáltatásokat biztosítani (a legtöbb esetben). A problémát szerintem ebben az esetben az jelenti, hogy nincs olyan - képzett - szakembergárda, aki bevállalná az ezzel a dologgal járó szopásokat. És igen, tudom, hogy jó pénzért mindenkinek korpásodik a haja, de különbség van aközött, hogy korpásodjon, vagy hogy hajhullásod legyen.

Egyébként itt egy réspiac, miért nem alapítasz rá céget te? Nyilván azért, amiért mindenki más: mert vagy nincs meg hozzá a megfelelő szaktudásod, csak fotelből okoskodsz, vagy megvan hozzá a megfelelő szaktudásod, tudod, hogy mekkora szopás ez napi szinten, épp ezért nem csinálod. 

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Egy jó és megbízható minősített elektronikus archiváló rendszer drága. Mind hardveresen, mind szoftveresen. Csak a hardver (CAS) 100+ millió Ft-nál kezdődik. Pl: Dell EMC Centera - nem tudom, hogy most mi a pontos utódja a Dell EMC-nél, ha van egyáltalán; talán az ECS vagy az ObjectScale.
Persze, össze lehet tákolni / rakni Garázs Bt. módon is - csak az nem egy enterprise megoldás, amire komoly üzletet is lehet építeni.

Ami nagyon érdekes lesz a DÁP aláírásnál, hogy mekkora értékhatárig van biztosítva / szolgáltatói felelősségvállalás mértéke. Ha csak 5-10 millió Ft, akkor azzal még egy új autó vásárlási szerződést is nehéz lesz aláírni. Ráadásul csak magánszemélyként érvényes. Nem hiszem, hogy mondjuk egy cégvezető vagy egyéni vállalkozó használhatná a DÁP-ot aláírásra.
Ez idővel úgyis kiderül.

Amikor elolvasom az ilyen rant-et az első pár mondatból mindig kijön, hogy orbitális információhiány van vagy bias. eIDAS nem kizárólag (és specifikusan nem) csak elektronikus aláírásról szól.
Másrészről elég sok nemzeti szolgáltató van, több köztük ingyenesen biztosít eIDAS kompatibilis XAdES/PAdES aláírást amit borzasztóan könnyű. Sok közül külföldi személyek számára is elérhető. 
Az elektronikus aláírásban azért van timestamp, hogy vizsgálható legyen, hogy az adott időpontban valid volt e az aláírás. Így az aláírás érvényességének elvesztése ne érintse a dokumentum valid voltát. (ide véve az e-seal-t is)

Nem Magyarország specifikus, de az embereknek idegen ez és nem eléggé elterjedt. Az ezt támogató eljárások pont a normál EU direktívák implementálása okán abba a ciklusba érnek mint pl. Magyarországon a DÁP által (jövőben) elvégezhető aláírás.  Sajnos ezt akadályozzák az olyan tényezők, hogy a magyar kormánynak jelenleg a hatalom megőrzés fontosabb ezért a lopás előbbre való, ezért is nincsenek kész ezek a dolgok időben, nem csak az elterjedtség miatt.

itt asszisztáltok Orwellnek , szép világ ez. :)  Lassan kihalnak az öregek kell ez a francnak , élvezzetek.

Persze hogy értem a témát.  Másrészt amikor gyerek koromba olvastam Orwellről már tudtam hogy nem érem meg de csak sikerült az utópiából eljutni a peremére azaz ide és nap mint nap szembesülni vele hogy a környezetembe mennyire másként élnek meg dolgokat emberek.  A HUP közösség is hihetetlenül megosztott, elég csak a komment szekciót olvasgatni, ami nagy részben már nem a szakmai részről szól. Régen nem feszültek ennyire egymásnak a hozzászolok.  https://disztopia2038.hu/ Ezzel a DÁP-pal csak közelebb kerülünk valamihez ami senkinek sem azt jelenti amit gondol róla.

Oké segítek a téma az AVDH megszűnéséről szól a következő helyet itt hagyom neked, hogy az AVDH megszüntetése milyen módon járul hozzá az orwelli  látomásodhoz:

(hint az AVDH-t egy magánszemély által személyes megjelenés alapján létrehozott virtuális fiókon keresztül érted el, AVDH helyett használhattál eddig is bármilyen eIDAS kompatibilis minősített aláírást) 

tudom miről szól, de ez az egész nem oszt nem szoroz, aki akart eddig is és ezek után is megtalálja a pajzson a rést, viszont az információk egyre jobban összeérnek olyanok kezében akiknek ez hatalmi előnyt jelent, ha nem érted az a Te buborékod , de ez nem baj , majd akkor lesz ha valami nem fog tetszeni mert Te másképp gondoltad

Szerkesztve: 2024. 10. 09., sze – 08:08

Ha esetleg megse lesz semmi a dáp-os alairasbol, es nem hosszabbitjak meg az avdh-t, milyen (olcsó) eidasos szolgaltato van, akinel lehet venni minositett alairast (mint maganszemely)?

olcso, hat jo kerdes. Avdh ugye nulla volt, de persze csak itthon volt ervenyes. Node a netlock oldalan latott evi 50 is soknak tunik.

Nem feltetlenul akarok ertekben alairni, hivatalos ugyet inteznj tok jo az avdh, pl nak fele, vagy az nfk (ok siman emailbe kuldott dolgot pattintjak vissza, vagy posta, vagy elektronikus alairas jatszik). De akar egy sima domain atregisztraciorol legyen szo.

Kipróbáltam az ügyfélkapu+-t oathtool-lal. Ment, mint atom.

A családot decemberben átmozgatom ügyfélkapu+-ra.

Úgy tűnik, hogy az újságírók sincsenek toppon.

 

Ruszin Zsolt szerint a könyvelőirodák egyelőre abba az irányba indultak, hogy kihasználják azt a lehetőséget, miszerint egy Ügyfélkapu-fiókhoz (a főnökéhez) a gyakorlatban korlátlan számú mobiltelefont/autentikátort lehet párosítani, így a többiek is használhatják tovább a főnök ügyfélkapuját. Ez azonban valójában kiskapu, amit az üzemeltető Idomsoft bármikor bezárhat a párosítható autentikátorok számának korlátozásával.

 

Van egy közös titok (shared secret), meg egy időpont. A kettő összekombinálásával valahogy létrejön egy 6 számjegyű kód. Teljesen mindegy, hogy korlátozzák-e az authentikátorok számát, vagy nem. A shared secret is jelszó, magyarul két jelszó van: a belépési és a shared secret. Ehhez jön hozzá az aktuális idő. A három input ismeretében bárhonnan képes az ember belépni bármivel. Ha úgy tetszik, ESP32-vel is.

Hiába korlátoz a rendszer egy authentikátorra, mert semmi nem akadályoz, hogy a shared secretet még 67000 telefonnal és 98000 PC-vel megosszam. Magyarul semmi sem változik a szimpla jelszó authentikációhoz képest. Nincs telefonhoz kötve, nincs tablethez kötve, tetszőleges gépen legenerálhatom a 6 jegyű kódot, tetszőleges operációs rendszer tetszőleges programja előállíthatja, tetszőleges mennyiségben.

Egy shared secretet használva simán belépek Linuxról és Androidról is. Kipróbáltam.

 

https://hvg.hu/kkv/20241008_ugyfelkapu-dap-digitalizacio-ugyintezes-kat…

Ezért tartom baromi rossz iránynak az e-személyis login kivezetését, mert az egy és csak egy eszközhöz kapcsolt bejelentkezési lehetőség, aminél gyakorlatilag garantálható, hogy az jelentkezik be, akinek a birtokában van az azonosítóeszköz és ismeri a hozzá tartozó megfelelő méretű PIN-t, mivel az eszköz nem másolható. A standard ToTP alapvetően egy másolható eszközre bízza a második faktort, bár ezt is meg lehet csűrni-csavarni azzal, hogy a device azonosítását is beleszövik az így már nem szabványos második faktorba. De ez egyedi klienst, illetve egyedileg fejlesztett szerver oldali komponenst igényel.
Szóval egyelőre megy, de az eID-s login, mivel a 2. faktort biztosító szoftver és a szerver oldal is ugyanannál a fejlesztőnél van, így a megrendelő döntése alapján simán be lehet hozni egy egyedi megoldást, ami device azonosítását is megoldja, és n darab eszközre korlátozza az adott állampolgár megszemélyesítését az ügyfélkapu felé.

Elosztott jelszót jelent röviden. A jelszó egyik felét a PC-n tárolod a böngészőben, a másik felét meg az authentikátor alkalmazás tárolja.

 

A hozzáadott érték minimális:

- hosszabb lesz a jelszavad

- két helyen lesz tárolva

 

Ugyanakkor kriptográfiailag a történet egyenértékű a szimpla jelszavas azonosítással.

És biztonságos módon tárolni - na ez az, amiben gondok vannak/lehetnek - hiszen nincs semmilyen garancia arra nézve, hogy ezek a secret-ek nem vihetők el, nem másolhatók le n+1 példányban akár észrevétlenül. A személyi, mint fizikai eszköz (benne a kívülről nem elérhető privát kulcs) többszörözése azért khm. kifejezetten nehéz feladat. Volt addig, amíg az eID app meg nem jelent, lehetővé téve bárkinek bárki személyijét behúzni az alkalmazásba a PIN-kód ismeretében - onnantól az eredeti hardveres azonosítóeszköz pin-kódja (tudás), illetve birtoklása (kártyaolvasóba berakott személyi) nem szükséges ahhoz, hogy adott illetőként azonosítsa magát az ügyfélkapu felé - vagy akár egy rendőri igazoltatásnál.

Tudom, corner-case, hogy valakinek az e-személyije ideiglenesen olyan kézbe kerül, aki valahogy megismerte a megfelelő PIN-t, és annál a támadónál van arra alkalmas mobiltelefon, és...

Nem állítottam, hogy a TOTP jobb, mintha valami tokenen volna, azt vitattam, hogy minimális előnye van A TOTPnek egy sima jelszóhoz képest. Mert persze lehet szarul csinálni, de nem túl nehezen lehet úgy is jól, hogy én reasonably biztonságosan tárolom a shared secretet, és nem kell mindenféle megbízhatatlan hálózaton kiadnom a kezemből állandóan.

Fogsz egy minimálisan szükséges képességű telefont, egy randomjoska gugli fiókot, aztán hajrá... Ha ennyire nagyon parázol attól, hogy úristenmittudnakmegrólad... Igen, a "hol vagy" az a ufk+ esetén is nagyon jól behatárolható IP-cím alapján... De te tudod, hogyan akarod magadat szivatni... (Ugyebár a NAV által elkészült szja bevallás tervezetet sem fogod tudni elérni máshogy, úgyhogy nulláról kell majd neked összevadászni minden adatot (helyesen és pontosan!), de te tudod... (Egyébként az eID képes PIN-kóddal is menni, bár a 6 számjegy kontra biometria kapcsán nekem egyelőre ez utóbbi tűnik jobbnak... )

Jelenleg, de dolgoznak már a biometria nélküli DÁP-on. Olvasd el a google play válaszokat a hozzászólásoknál. Az IdomSoft visszaválaszol.

Szóval lesz DÁP biometria nélkül, gyanítom, hogy 2027-ig meg is engedik, hogy így lépj be.

Az erős azonosításnál kell a "birtoklás" is, ha tényleg jól akarjuk csinálni. Az e-személyinél a birtoklás egy és csak egy eszközhöz köti az azonosítást, a ToTP meg az n darabból egyiknek a birtoklásához. Azaz a megfelelő tudás birtokában n user azonosíthatja magát adott személyként - és ezt az érintett akár észlelni sem tudja, mivel a totp secret tárolható olyan szoftveres megoldásban, ahonnan azt észrevétlenül el lehet vinni.

 

És mi van, ha nincs okostelefonod?

Pont ugyanaz van, mint a 2000-es évek elején, a kormány Microsoft Windows alá írt exe fájlokat osztott meg, mer az úgyis jó.

Akkor legalább volt wine, hogy a kormányzati szarságokat hellyel-közzel futtatni tudjuk.

Most előírják, hogy kötelező vagy Android, vagy iPhone okostelefont vásárolnod. Miért is?

 

Ez jó lesz nekünk? A történelem megismétli önmagát, csak sokkal rosszabb leosztásokkal.

Ha nincs okostelefonod, akkor kiveszel szabadságot, besétálsz a megfelelő hivatalba/hatósághoz, beszélgetsz az ottani emberekkel... (Nem te írtad, hogy szereted ezeket a dolgokat?)

Az ügyfélkapu-val elérhető szolgáltatásokat ilyen módon is igénybe lehet venni - az üfk és a rá épülő szolgáltatások a használatot teszik kényelmesebbé, ennyi, és nem több.

 

Mi a kapcsolat az e-kréta (mobilos és webes felülete is van) és az eID / ügyfélkapu plusz authentikációs módjainak változása között? Mert én nem látok ilyet... Vagy arra akarsz célozni, hogy "nekünsevótokostelefonunkosztmégis..."? Ebbe a mocsárba nem húzol le - neked a lovaskocsi meg a penna-ténta-papíros a módi - másnak meg más...

Az e-személyis azonosításnak? Mondjuk az, hogy technológiából adódóan egy és csak egy példányban létező eszközzel történik az azonosítás, azaz nem elég egyszer rövid időre hozzáférni az okmányhoz és a kapcsolódó PIN-kódhoz, amivel tetszőleges számú mobiltelefonra fel lehet pattintani az adott személy azonosítására alkalmas szoftvert...

Ha ez tömegesen előforduló jelenség lesz, akkor az állam nyilván le tudja korlátozni 1 eszközre a DÁP-ot központilag, bármikor. Egyébként pedig elvárt az állampolgártól a gondosság, hogy ne írja filctollal a pint a személyire, miegymás. Én nem látok ebben kivetnivalót. Nem kötelező PIN kódot kérni a személyihez, ha kérsz, akkor nagyobb a felelősséged is, ennyi. A bankok sem térítenek ha az ügyfél volt hülye.

> Ha ez tömegesen előforduló jelenség lesz, akkor az állam nyilván le tudja korlátozni 1 eszközre a DÁP-ot központilag, bármikor. 

A nulladik időpillanattól ez kellene legyen, mert ez biztosítaná az identitáslopás megakadályozását, ami jelenleg is óriási probléma nemzetközileg is. Jelenleg az állam nyitott kapukat hagy ennek.

> Egyébként pedig elvárt az állampolgártól a gondosság, hogy ne írja filctollal a pint a személyire, miegymás

Hát, az állam ebben az esetben nem ismeri az állampolgárait. És nem is csak az a baj, hogy fölírják a PIN-t, hanem hogy a PIN 1234, 1111 vagy 0000 lesz. Mert rengeteg a szögegyszerű ember, akinek maga a PIN nyűg és teher, és egyszeűen nem érti azt, hogy ez őt védi, mert "ő nem akar ilyesmiket megjegyezni, hagyják őt békén". És egy kvázi államilag kötelező valaminél ezekre az emberekre is lőni kell sajnos, nincs olyan, hogy "elvárható gondosság".

> A bankok sem térítenek ha az ügyfél volt hülye.

Igazad van, és ez jó is így. Ám, egy identitáslopás esetén sokkal nehezebb megállapítani, ha az ügyfél volt a hülye, és konkrét károkat lehet okozni nagyon sok embernek, nem csak annak, aki hülye volt. És itt már felmerül az állam felelőssége is, hogy vajon jól tervezte-e meg ezt a rendszert.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Attól, hogy 1 eszközön futhat DÁP még ellopható az identitás. Továbbra sem lesz kötelező PIN-t aktiválni az eSzemélyi-n. Van elvárható gondosság, olyanannyira, hogy a jogban is ismert fogalom. A bankok sem szaroznak sokat azzal, hogy megállapítsák ki volt a hülye: alap, hogy az ügyfél. Egyébként pedig mindig a hülyének kell megtéríteni a másik kárát, ha a hülyeségével okozott kárt.

Az állam nem felelős azért, ha az állampolgár hülye. Megadja a lehetőséget mindeninek, hogy hülyén, de biztonságban éljen, pl azzal, hogy nem aktiválja a PIN-t az eSzemélyin, nem használ DÁP-ot, satöbbi. Ennél többet nem kell tennie.

Az okmányt is le lehet nyúlni, és amíg az érintett nem veszi észre, hogy nincs a birtokában, addig hoizzá hasonló fizimiskájú támadó tudja magát azzal igazolni, a megtámadott illető identitását "felvéve".
Azzal, hogy az egy és csak egy valid eszköz van (e-személyi) ami jogilag egyértelműen adott személyt azonosít helyett tetszőleges számban létrehozható mobiltelefonos identitás ugyanehhez a személyhez az identitáslopásra jóval nagyobb lehetőség van. Ez olyan,mintha mondjuk eddig Yubikey tokennel használtál volna egy szolgáltatást, de az új rendszerben egy másolható eszközre térnének át. 

Semmiféle igazolvány nem tudja garantálni önmagában, hogy azt a jogosultja használja. Ezért van az, egyéb faktoroknak is meg kell majd majd felelned ha tényleg necces dologról van szó – összenézik a fényképed a fejeddel, ellenőrzik az eSzemélyin rögzített ujjlenyomatod a valóssal, stb. Ha egy lenyúlt DÁP identitással rohadt nagy kárt lehet okozni akár magadnak akár másnak, akkor ott valójában az a gond, hogy hiányoznak az egyéb authentikációs faktorok. Ott nem lenne szabad a DÁP-ot engedni autentikációra önmagában és ennyi.

Jelenleg a DÁP kb az ügyfélkapu belépésre jó ahol egyébként még a 2FA sem kötelező, a könyvelők pedig .doc fájlokba gyűjtik az ügyfeleik ügyfélkapu loginját. Ez jelenleg egy elméleti sebezhetőség és messze nem a leggyengébb láncszem amennyiben valaki az ügyfélkapuhoz akar hozzáférni más nevében. Hogy a jövőben mire lesz jó, az majd kiderül, de biztos vagyok benne, hogy pl még bankszámlanyitáshoz sem lesz elég a DÁP magában, hanem marad a videóhívás ahol megnézik a fejed is mellé.

Igen, a könyvelők viszont nem szeretik a felelőséget. Ezért amikor ezt a kötelező ügyfélkapuzást bevezették ahelyett, hogy meghatalmazást kértek volna sorra zavarták be a vállakozókat ügyfélkapuért természetesen a könyvelőiroda email címével.

Hiába volt kifüggesztve a NAV-os állásfoglalás, hogy ezt meghatalmazással kellene. :P

Úgyhogy ez nem kényszerképzet hanem a való világ , ezért sírnak amúgy az Ügyfélkapu+ miatt. (nem tudom őket sajnálni)

Mindent lehet rosszul használni. Ennyi. A HU-faktortól nem lehet a HU-t megvédeni, maximum edukálni lehet... (HU: Hülye User)
 

Aki sír az üfk+ miatt, az sírjon, senki sem hatódik meg rajta - a megbízója meg (talán) rájön, hogy a saját identitását nem kéne odaadni a könyvelőnek úgy midnenestől - ahogy azt korábban tette, amíg usernév/jelszó páros elég volt a bejelentkezéshez.

Igen, sokan fognak a sima üfk kihajítása miatt copni - nem tudom sajnálni őket...

Akkor poénból találta ki a NAV az UJEGYKE (leánykori nevén EGYKE nyomtatványt). Nem pedig az adózói képviselet bejelentésére. 

Arról nem beszélve, ha a cégvezér kiadja a könyvelőgizinek az ügyfélkapu felhasználónevét / jelszavát akkor könyvelőgizi nem csak a NAV-nál intézkedhet cégvezetőként hanem bárhol (ugye jó esélyel cégkapu hozzáférés is van mellete :))

Az EGYKE-nek egy szerepe van, hogy nyilatkozhatsz ki kezelheti a cég számára érkező iratokat és adót vallhat be. A könyvelő csak az általa adott jognyilatkozatokért felel, ha az abban lévő megfelel annak a tartalomnak, amit a könyvelő a cégtől kapott akkor semmi más felelőssége nincs. Ez a szakmai felelősség. Ez a felelősség akkor is fennáll, ha ők csak könyvelnek de a bevallást a vállalkozó adja be, vagy a vállalkozó nevében a könyvelő tölti fel. Csak könnyebb a problémát a könyvelőre tolni ha nem ment be a bevallás időben, vagy hibás. De ha ezen vitatkoztok a könyvelőddel, akkor jobb ha otthagyod. 

Ez esetben vitatható a felelősség, mert de facto a benyújtó felel az adatokért, márpedig ha Cégesch K. József identitásával történik a bevallás benyújtása Cégesch K. József vállalkozásáról, akkor C. K. József lehet felháborodva, de első körben ő felel, mivel a NAV felé ő nyújtotta be a bevallást. Ha  C. K. J. vállalkozása nevében a P. Manczi könyvelőirodából Pczi Manci nyújtotta be, C. K. J. cégvezető meghatalmazásának a birtokában, akkor P. Manci az, aki elsődlegesen felel az adatok valódiságáért és a rendelkezésére álló adatok alapján a helyességéért.
 

Ez esetben vitatható a felelősség, mert de facto a benyújtó felel az adatokért

Ezt azért meg kellene vizsgálnod, mert a cég vezetője felel a könyvelésbe átadott anyagokért, a könyvelő csak a bevallás helyességért felel. Azért pedig akkor is ha nem külön hozzáféréssel adja be. 

Hát, én nem nagyon (nagyon nem) értek ezekhez, de itt tippre azért feszül némi ellentmondás az elmélet és a gyakorlat között :) Szerintem is ez kicsit ilyen hiedelem alapú, és nem fogja megúszni a kedves könyvelő, ha tényleg oda kerül a sor, de azért jóval nehezebb dolga lesz a kliensnek. Mer' még ha az ki is derül hamar, hogy ja, hát ő könyvelt, a gázosabb szarokra még mindig tárogatja majd a kezét a könyvelő, hogy ja, hát azt nem ő, sőt direkt mondtam is, hogy erre figyeljen, hogy el ne rontsa... És mivel az ilyesmi gyakran kéz a kézben jár valami kreatív könyveléssel, meg svarccal, egyébként se nagyon fognak bíróságon pattogni egymással, kitalálnak vmit, ember befizeti a büntit, aztán vagy elmegy máshoz, vagy nem, de a könyvelő, az kb radar alatt marad.

A másik, amire gondolni tudok, hogy szerintem könyveléshez is kell biztosítás, mint az ügyvédeknek, és egyrészt azon spórolnak, másrészt meg ha szar van, nem kell annak a kontójára kártalanítani az ügyfelet, ezzel egyrészt további költségbe, másrészt meg további kellemetlen kérdezősködésbe keveredni.

Aztán persze, ha mégis bukik a buli, akkor igazából mindenki nagyobbat fog szívni jó eséllyel...

Nem érted, vagy nem akarod érteni? Nagyon nem mindegy, hogy egy kizárólag egy példányban létező, nem másolható eszköz az, amit azonosításra lehet használni, vagy egy (ebből "származtatott") olyan eszköz, amiből több is létezhet.

A sima üfkapu-t már régen be kellett volna szánatni a sima usernév/jelszó azonosítás miatt, mivel az elég régóta nem számít erős azonosításnak. Csak ugye voltak olyan szakrendszerek, amik nem voltak képesek megugrani az ügyfélkapu+ kompatibilis működést.

 

Értem, de minden biztonsági rendszernek csak annyira kell jónak lennie mint amekkora a fenyegetés és ez az elv itt nem sérül. Nem tömegesen kihasználható az a támadási vektor amitől parázol, mivel ahol nem babra megy a játék, ott a DÁP app csak egy faktor lesz az authentikációban. Nem érdemes erre teljesen rácsavarodni.

Egy NEM sokszorozható eszközt kivezetnek, ez a gond, és helyette CSAK olyan lesz, amiből lehet több példány.

"a DÁP app csak egy faktor lesz az authentikációban"

Egy olyan eszköz, amiből akármennyi is azonosíthatja ugyanazt a személyt, anélkül, hogy tudna róla az érintett. És kérdés, hogy a DÁP-os QR-kódos auth során az eszközt egyedileg azonosító adat (jó esetben még a geolokációs adat is) vajon eljut-e a ügyfélkapuhoz, és ott naplózzák-e? (Bár ez csak utólagos vita esetén lehet egy információ arról, hogy a vitatott bejelentkezés honnan, hogyan történt.)

 

Azért a személyit és a PIN-t egyidejűleg nem egyszerű megszerezni. Gyanítom, hogy az átlagembernek 80%-ban arról sincs fogalma, hogy van hozzá PIN, nemhogy a tartalma :) Ráadásul előfordul, hogy az okmányirodában nem is foglalkoznak a kezdeti PIN beállítással, vagyis marad az, amit a borítékban kiküldtek, és mivel viszonylag kevés embernek van e-személyi olvasója, amivel ez esetleg megváltoztatható, az úgy is marad.

A borítékban aktiváló kód van, amíg azzal nem aktiválod (állítasz be saját PIN-t) a chip-en, addig nem is használható.
DÁP-ot próbáltunk aktiválatlan kártyával regisztrálni, nem is jutott el a PIN kód kérésig.

Egyébként eSzemélyim app-al lehet aktiválni megfelelő telefonnal (iOS és android is) a személyit, lehet PIN kódot is módosítani, már nem kell hozzá kártyaolvasó.

A chip-nek ami a Szig-ben van, nincs olyan művelete, hogy "nosza add ki a privát kulcsot", csak olyan, hogy "készíts aláírást (signature)" a privát kulcs használatával (non-repudiation).

Kiegészítő érdekességek:
* titkosítani (encryption) nem lehet vele, egyrészt mert a cert nem engedi, másrész mert EC-s kulcs
* október 1-óta nem kérhetsz ilyen funkciót a Szig-be (korábban sem nagyon reklámozták)

Hol lehet jelentkezni alfateszternek? Abból kiindulva, hogy egyesek szerint mindenki bétateszter aki eddig regisztrált a dápra.

Ugyanitt, ha átírom a "eSignatureEnabled"-et és a "certifiedPdfEnabled"-et (miért van a kettő külön?) true-ra a configban az már BTK-s?

„A digitális aláírás valóban élesedett a Digitális Állampolgár alkalmazás legutóbbi verziójával, a felhasználók azonban a más hasonló jelentőségű szolgáltatások gyakorlatának megfelelően, fokozatosan kapnak hozzáférést a funkcióhoz”

Látott bárki közelről olyan embert, akinél ez a funkció működne?  Ha igaz, amit a cikkben írnak, akkor dec. 18. óta van fokozatos engedélyezés.

Tegnap reggel egy rádióműsorban azt mondta Dr. Kósa Ferenc, a Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség Egyesület (MELASZ) elnöke (itt visszahallgatható: https://millasreggeli.hu/podcast/millasreggeli-podcast-ugyfelkapu-valta… 2:35-től van az interjú), hogy a DÁP eAláírás bevezetésének a korlátja jelenleg az, hogy még aláírótanúsítványokat kell kiállítani.  Ha ez igaz, akkor az Idomsoft mellébeszél, vagy legalábbis nem bontja ki az igazság minden részletét. 

A beazonosítás már megtörtént a DÁP regisztrációkor. Az alapján generálni egy tanúsítványt nem tart pár mp-nél tovább technikailag. A háttérfolyamat meg biztos ki van találva, mert az app releasek megjelentek december végén. Én inkább arra gondolok, hogy még mennek a hotfixek, vagy a backend nem is ment még élesbe :D

A könyvelőknek a jogkövetés/szabálykövetés nem az erősségük - információbiztonsági téren meg az olajbányász béka valaga alatt vannak valahol.
A DÁP eszközhöz, valós birtokláshoz kötött 2. faktor (ugyanúgy, mint az e-személyi (volt)), az sms, az e-mail, a TOTP nem az (az sms elvileg az, hiszen a SIMID-hoz van kötve, hogy hova kerül kézbesítésre, de ez lehet egy GSM-es eszköz is, amihez 12345 user hozzáférhet).

Az, hogy nekik úgy kényelmes, hogy mindenhez is mindenki hozzáférjen, az az ő se&&fájásuk, kéretik a jogszabályokat illetve a magyarorszagponthu felhasználási feltételeit betartani, és akkor nem lesz gond, hogy DÁP vagy esetleg TOTP kell. Jaaa, hogy ahhoz meghatalmazást kell adni adott ügykörre adott személynek? Záksőn, jelenleg ez a jogszerű megoldás - nem az, hogy az ügyfél odaad nekik egy paksaméta aláírt, üres A4-es lapot, hogy csináljanak a nevében azt, amit akarnak...

Ráadásul egyáltalán nem problémás meghatalmazást adni, és szintén elektronikusan intézendő. Az ügykörök meg a megfelelő checkboxok kiválasztásában kimerülnek, hozzá nem értők akár mindent is bejelölhetnek.

Sosem adom ki könyvelőknek az ügyfélkapumat, mégis ha 1-2 évente egyszer előfordul hogy valamit nekem kell intéznem. (Jellemzően valamilyen eldugottabb sóhivatal semmivel nem harmonizált de ügyfélkapura kötött rendszerében.)

Megmondom őszintén amelyik könyvelő az ügyfélkapu+ miatt nem tudja elvégezni a munkáját, annak én bevonnám az engedélyét.

Kb az okirathamisítás kategória más ügyfélkapujával ügyet intézni a jelenléte nélkül. Képzeljük el mi történne amikor bemegyek egy hivatalba személyesen, más valaki személyi igazolványát bemutatva ügyet intézni úgy, hogy az aláírás helyére majd jól odaírom az ő nevét. Normális?

Megmondom őszintén amelyik könyvelő az ügyfélkapu+ miatt nem tudja elvégezni a munkáját, annak én bevonnám az engedélyét.

Szerintem itt létezik (régebben legalábbis létezett) "kreatív inkompetencia" is. Nem akar felelősséget vállalni a munkájáért. Számlát nem ad, semmit alá nem ír, hivatalos meghatalmazást/képviseletet nem vállal.

Nagyjából senkit nem érdekel, hogy aki nem ért hozzá mit szeretne. Az, hogy van egy rossz vagy elcsúszott megoldás, azzal önmagában nem igazolható, hogy helyette egy másik megoldás jobb. Az SMS második faktor nem jó megoldás, és a TOTP-t nem igényel mobiltelefont. 
Ha majd csak a DÁP lesz, akkor kezdhetsz sírni, de még mindig lesz lehetőséged személyesen ügyet intézni, persze még az is lehet, hogy lesz valamilyen nem telefon alapú csak-olvasható titkosító tárad ami majd kompatibilis lesz egyszer az ügyfélkapuval. Addig csak fogadd el, hogy egy normálisan használt támogatott telefon sokkal jobb mint amilyen kényszermegoldásokat te elképzelsz.

Az e-személyi sokmindent tudott, nem csak azonosítást meg aláírást. A kártyaolvasó - kliens szoftver gyakorlatilag egy távoli terminál volt a szerver előtt, és minden kérdés/válasz meg lett járatva oda-vissza, és a végpont, a jogosultságától függően kapott vissza a kártyáról információt.

Gondolták, hogy az túl bonyolult a pórnépnek...majd az okostelefon megold mindent, úgyis azt simogatja mindenki naphosszat. Erre kiderül, hogy ez se tetszik az embereknek. Azért ilyenkor felmerül bennem, hogy a legtöbb tényleg csak tiktokot/instagramot pörget rajta, vagy igazából rohadtul nincs igény az okostelóra, viszont normális old-school telót már nem lehet kapni.

Ha a bevezetése során mondjuk az első e-személyi mellé mindenki kaphatott volna maximum 2-3E Ft-ért egy kártyaolvasót, amivel érdemben használhatóak a sima plasztiklapnál komolyabb funkciói, akkor talán többen használták volna, de így, hogy x éve tizenezer Ft körüli költséggel járt, így kevesen vették igénybe, plusz ha minden igaz, a magyarorszagponthu-n azonosításra is csak később lett használható - miközben paralel még például a közműtérkép, e-építési napló tájékán csak a sima üfk-s login működött, akinek üfk+ volt, az ott semmit nem tudott intézni...
 

Személy szerint én az e-személyire alapuló rendszert* jobbnak gondolom, mint a mobil telefonra alapulót. Ez ügyben egyetértek zellerrel. Csak korlátozott jogokkal történő hozzáféréshez engedélyeznék egyszerűbb rendszert. ( polgárbarát alapon) Ha az nem megoldható**, akkor Pisti bácsi gyalogoljon.

*Csak ugye a hibák.

**De azért szerintem ezt meg kellett volna próbálni. Ha másképp nem, belső folyamattervezéssel.

Az e-személyi szerintem azért magasabb security szintet képviselt, viszont jóval alacsonyabb volt az elterjedtsége a maga komplexitása miatt (vegyél 15 ezerért kártyaolvasót, legyen nálad egy laptop amikor használni akarod, ne felejtsd el a pin kódod, stb.) mint amit a DÁP el fog érni. A cloud aláírásnak pedig van egy olyan előnye hogy egy csomó funkciót lehet rá építeni (pl. csoportos aláírás, OS független integráció, stb.) tehát sokkal inkább a jövőbe mutató szerintem.

Most voltam kormányablakban személyit hosszabbítani, tele volt DÁP-ra regisztrálókkal.

(Volt ott egy ilyen AI ügyintéző, személyire annyit mondott, hogy ez a szolgáltatás most nem elérhető...)

Szóval miután sorra kerültem, az ügyintéző adott egy PIN kódos borítékot, és azt mondta, hogy lehet, hogy megint lehet majd aláírásra is használni a személyit. De még semmi sem biztos.

Emlékszem, 10 éve megkérdezték, hogy akarok-e vele aláírni, de mondták is, hogy én azt úgyse akarom használni, meg a cert 2 évre érvényes, míg a személyi 10-re.

Azért szomorú, hogy ez az okostelefonos szerencsétlenkedés váltja. Meg így, aki szerint elég az ÜK+...hát nem elég annak aki AVDH-t akar helyettesíteni.

"2025. január 1-től OTP SZÉP-kártya-szerződést csak személyesen, OTP Bank fiókokban lehet kötni.

Ennek az oka, hogy 2025. január 1-től kivezetésre került az Ügyfélkapus azonosításra épülő elektronikus aláírási forma, az AVDH.

Mivel az online SZÉP-kártyabirtokosi szerződéskötésünk az AVDH-ra épült, és jelenleg nincs olyan alternatív elektronikus aláírás, amit az állampolgárok széles köre használhat és az online folyamataink kezelni tudják, sajnos januártól átmenetileg le kellett állítanunk az online szerződéskötést addig, amíg új megoldást nem találunk."

Szimpatikus, hogy ők nem követik a struccpolitikát és felfedik a miértet.  Ahogy az államigazgatás egyéb területein tetten érhető a "szolgáltató állam" elve - nekem például a NAV-val is többszöri jó tapasztalatom van -, itt is követhették volna azt a vonalat, hogy nyújtanak az állampolgároknak folytatólagosan egy szolgáltatást.  Még itt a HUP-on is felbukkan az "eredetileg nem arra volt", "miért nem lehet" szemléletmód (van olyan is, aki ezt törvényből próbálja levezetni, pedig a törvény is módosítható volna), mégis azt gondolom, hogy ha a saját részükre (állammal való kapcsolattartásra) kifejlesztenek egy ilyen funkciót, nem hiszem, hogy "enni kér", ha másra is használnánk azt az aláíró funkciót.  A DÁP kapcsán amúgy is több helyütt elhangzott, hogy "piaci szervezetek számára" is elérhető lesz több funkciója, a magánszemélyek és "piaci szervezetek" közötti kapcsolattartásra az eAláírás adná magát.

Az ÁVDH-nak létre se kellett volna jönnie, csak kellett valami gyorsan és ez lett belőle. A DÁP alapvetően a jó irány, csak már réges régen meg kellett volna csinálni. Csak ugye ez nem úgy működik hogy összerakunk 5 perc alatt egy trust service provider-t (mint a Netlock vagy a MicroSec), egy ilyen cég összerakása, a szabványok és szabályozások megismerése, az ehhez kapcsolódó fejlesztések elvégzése, ezek auditálása évek munkája, és az ehhez értő embereket nagyjából a fenti két cégtől lehet elcsábítani mert nem fog más érteni hozzá, és a know-how felszedése évek munkája.

Elfogadom, hogy technikailag óriási mélységei vannak ennek a területnek és nagyon kell vigyázni, hogy el ne rontsák. Gondolom megfelelő szintű audit sem triviális ilyen esetekben. Ami kérdés felmerül, hogy ez előre nem látszott?

Vajon miért nem lehetett ott hagyni az AVDH-t (akár a kétfaktoros Ügyfélkapu vagy DÁP logint megkövetelve), amíg el nem készülnek *rendesen* egy ilyen fejlesztéssel?

(És tudom, loop, körbeértünk, itt is van az első hozzászólásom ebben a topicban három hónappal ezelőttről: https://hup.hu/comment/3106358#comment-3106358 ).

Szerintem már akkor is igazad volt. Az AVDH egy igénytelenül megalkotott rendszer volt, ami viszont működött, mégpedig jól. Nekem úgy tűnik, hogy a szokásos okoskodás áldozata lett: kurva könnyű megmondani, hogy MI NEM JÓ és aki ezt könnyedén megállapítja, azt baromira nem érdekli, hogy MI LEGYEN HELYETTE.

Hiányzik a megvalósításban és a bírálatban is az igényesség, helyette erősen NOT MY JOB elkötelezettségű a műszaki értelmiségünk.

(Friczy erről a megjegyzésemről meg fogja állípítani, hogy politikai sugallata van, ami miatt nem érdekli amit írok.) 

Ebben egyébként teljesen igazad van, úgy kellett volna összerakni a történetet hogy folyamatosan biztosítva legyenek a funkciók, de szerintem hiányozhatott annak a megértése hogy mibe is másztak bele pontosan, vagy ha ez meg is volt, a "business/jogász" oldal volt az erősebb, és eldöntötték hogy ha január 1, akkor január 1, lesz ami lesz.

Szerintem is szimpatikus a közlemény, mert valóban hallgathattak volna, de talán mégsem lenne egy bank számára elérhetetlen fejlesztés, hogy olyan elektronikus aláírást szerkesszenek saját maguk, amely az AVDH-t kiváltja. Ennek szerintem nem a pénz a legfőbb akadálya és mégcsak nem is valamiféle szakmai policy, ami tiltaná, hanem az, hogy egy informatikus és egy jogász géptelen racionálisan együttműködni.

Igen. Ez lényeges probléma. Nem tudom, hogy van-e olyan, hogy "jogász társadalom", valószinüleg nincsen, de rengeteg a silány jogász, különösen a szabályozás oldalán. És ezeket nem veti ki semmilyen szakmai norma. Egy silány informatikus viszont szerintem éhenhal, vagy Windowst ápolgathat éhbérért. Pedig majdnem minden vállalkozás életében borzasztó hatékony tud lenni az értelmes jogász-informatikus együttműködés. Láttam már ilyenre példát.

Vagyis hozzon létre egy komplett elektronikus aláírás-rendszert, oldja meg, hogy a szerződést kötni kívánók meg is kapják a hozzá szükséges tanúsítványokat, mindezt azért, mert az állam nem teljesíti önként vállalt kötelezettségét, tudván, hogy ezt a rendszert várhatóan teljesen feleslegessé teszi a DÁP e-aláírása, ha végre tényleg elindul? Mindezt azért, hogy az új SZÉP-kártya szerződéseket meg lehessen kötni (amiből egyébként kevés van, mert a legtöbb ember már szerződött)?

Szerintem túlzottak az elvárásaid.

"talán mégsem lenne egy bank számára elérhetetlen fejlesztés, hogy olyan elektronikus aláírást szerkesszenek saját maguk,"

Bíróság előtt nem támadható elektronikus aláíráshoz rendszert építeni nem egyszerű, és nem is olcsó. Márpedig egy ilyen szerződésre vonatkozóan kifejezetten erős követelmények vannak annak aláírásával, az aláírások hitelességével kapcsolatban. 
Azt is gondold végig, hogy ha a bank ad certet, írja alá, hogy ezt a szerződést pistikével kötöttük, és ellenőriztük, hogy ő pistike, akkor bizony az "online" térben szerződésre csak a videóbanki azonosítás marad - oda kellett volna becsatornázni az OTP pénztárszolgáltató ezen folyamatait is, ami megint csak nem két fillér, és nem kevés idő. És jó kérdés, hogy az OTP bank, mint entitás videóbankárai kezelhetik-e az OTP pénztárszolgáltató ügyfeleit, vagy erre teljesen külön team/videóbanki csatorna kell?

A sorrend a jogi háttér áttekintése, ebből a szükséges folyamatok megvalósíthatóságának a felmérése, úgy szabályozási, mint humán erőforrás, illetve IT fejlesztés szempontjából. Mindezt természetesen hozzávetőlegesen beárazva.

Az egy létező elképzelés, hogy az elektronikus azonosítás az állam feladata. De ez szerintem nem kézenfekvő. Mindannyiunk kommunizmusban szocializálódott lelkivilágának persze kedves, hogy oldja meg az állam. Bármit is oldjon meg az állam. Valójában egy akkora bank, mint az OTP, a marketing büdzséjének töredékéből szerintem ezt megoldhatná - mégpedig jogilag tiszta és technikailag biztos módon. Nekem inkább az tűnik irracionálisan álomszerűnek, hogy ezt több bank akár saját maga is megodhatná, ha lenne valamiféle szociális identitásuk, akár normát is teremthetnének. A szakmai hozzáértés létezik, de egyelőre elnyomja a hazai bankok profitkényszere.

"kommunizmusban szocializálódott"

Fiatal vagy, megbocsátható, hogy rosszul tudod... Szocializmus volt, kommunizmus csak egy elvont jövőkép volt...

" egy akkora bank, mint az OTP, a marketing büdzséjének töredékéből szerintem ezt megoldhatná - mégpedig jogilag tiszta és technikailag biztos módon."

NEM feladata megoldani, és igen, ami nem kötelező, arra akkor költenek, ha a megtérülésének a val.sége elér egy elvárt szintet. Egy OTP pénztárszolgáltató nem fog videóbankot építetni/építtetni magának, illetve nem fog a csoport másik cégének az ilyen szolgáltatásába külön cégként betelepülni (gyakorlatilag külön kezelendő ilyen esetben az összes mentés, az összes videochat, ami az ő ügyfelükkel történt, (de ennek már a belépéskor ki kell derülnie), külön dedikált ügyintézők kellenek, stb.), mert nem éri meg.

Ami van, az a banki szolgáltatásokhoz a videobanki felület, de az ugyebár a bank, nem pedig a pénztárszolgáltató...

"A szakmai hozzáértés létezik, de egyelőre elnyomja a hazai bankok profitkényszere."

Aki befektet, az nyereséget szeretne látni a befektetett pénze után - ennyi.

Alapjában véve egyetértek azzal, hogy nem fognak erre költeni, hanem inkább kibekkelik addig, amíg a DÁP eAláírás elkészül.  Nem fog hirtelen akkora mennyiségű új ügyfél SZÉP kártyát igényelni, hogy erre szükség legyen.

Annyit tennék csak hozzá, hogy pont az OTP SZÉP esetében már az OTP Bank kezeli a számlákat és a kártyákat is, állományátruházás történt.
ld.: https://www.otpbank.hu/portal/hu/hirek/szep-kartya-kibocsatas-atvetele

Ez persze nem megoldás bármi más szervezet (legyen akár OTP a nevében) hasonló problémájára, csak itt már jogilag is a bankhoz tartozik ez a szolgáltatás.

Ezzel "csak" a videóbanki szeparációt nem kell megvalósítani, az összes, eddig AVDH-s online folyamatot, ami a szépkártya kapcsán volt, azt át kellene dolgozni videóbanki azonosítással működőre, ami - mármint a videóbank - nem csak annyi, mint egy zoom/teams/meet/stb. video chat, amit felvesz az egyik fél...

Na még visszatérve az archiválás kérdéséhez: Ugyebár ahogy írtam fentebb, nem elég az elektronikus aláírás, mert archiváló szolgáltatás is kell mellé. Korábban aláírt dokumentumok később elveszíthetik a hitelességüket. Több dolog miatt is, de pl. azért, mert változik a jogszabály, a régi titkosítást kivezetik mert nem lesz biztonságos.

2025-ös hír: https://g7.hu/vallalat/20250103/olyat-villantott-a-google-hogy-az-elemz…

A korábbi bináris alapelv helyett használt kvantumhálónak köszönhetően az adatok feldolgozási sebessége olyan mértékben nőtt, hogy a kvantumcsip számolási sebessége matematikai modellezés alapján öt perc alatt képes megoldani egy olyan összetett számolási problémát, amit az úgynevezett szuperszámítógépek 10 a huszonhatodik hatványon év alatt oldanának meg.

Nem tudom, hogy erre gondolt-e valaki? Mármint arra, hogy a kvantumszámítógépek közelebb vannak, mint gondolnánk. És azok fel fogják tudni törni a mostani elektronikus aláírásokat. Tehát muszáj lesz egy elektronikusan aláírt fájlt azonnal archiválni, mert az archiváló szolgáltatás törvényileg is garantálja, hogy az adott dokumentum hiteles marad, pl. mindig felülhitelesíti újabb és újabb, akár egyre erősebb elektronikus aláírásokkal.

Enélkül viszont (archiválás nélkül) nem garantált, hogy évek múlva is hiteles marad az elektronikusan aláírt dokumentum.

Microsec-nek van ilyen archiválás szolgáltatása, mást nem is tudok. De nem olcsó.

Igen, itt erről bővebben tudsz olvasni: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Post-quantum_cryptography

Ami egy fontos dolog hogy a quantum gépek nagyon drágák, nem elérhetőek, és a támadás végrehajtása emelett nincs arányban a haszonnal: a legtöbb digitálisan aláírt dokumentum itthon jórészt valami szolgáltatói szerződés lesz. Mit nyersz vele? Semmit. A dokumentumokat egyébként most is meg kell őrizni, annyi lesz a különbség hogy majd végig mennek rajta és újra felülbélyegzik egy új algroitmussal ami már kvantum védett.

Most még, de egyre fejlődnek. "majd végig mennek rajta és újra felülbélyegzik egy új algroitmussal ami már kvantum védett." - igen,ez az archiválási szolgáltatás, de ha nem fizetsz rá elő, akkor érvényét vesztheti egy fontos dokumentum. Ha saját magad barkácsolod össze, akkor neked kell bizonyítani, hogy tényleg működik, biztonságos a rendszer. Ha megbízol egy minősített archiválási szolgáltatót, akkor a törvény elismeri, hogy az archivált dokumentumok hitelesek, és a másik félnek kell bebizonyítania, ha szerinte ez nem így van. Ez nagy különbség.

Egyedül erről a szolgáltatásról tudok: https://e-szigno.hu/archivalas

Legkisebb csomag is 38 100 Ft/év, ezt ugye minden évben fizetni kell, de csak 60 MB van benne, könnyű túlmenni. Következő csomag már 91 440 Ft/év. Simán kijöhet, hogy jobban megéri inkább maradni a papír alapú dokumentumoknál, hiszen elektronikusan aláírt dokumentumoknál hozzá kell adni az archiválás költségét is.

Államnak kéne biztosítania ilyen minősített, ingyenes (vagy nagyon olcsó) archiválást, ha el akarjuk terjeszteni az elektronikus ügyintézést. Nem fog átlag felhasználó ezért 100 ezret fizetni minden évben. Vagy ha nem fizetsz, akkor nem garantált, hogy később is hiteles marad a dokumentumod, ill. neked kell bizonyítani később, hogy tényleg hiteles maradt. Viszont archiváláskor a törvény alapból elismeri, hogy hiteles az archivált dokumentum (ha a szolgáltató minősített archiválási szolgáltató).

Ha a dokumentum archiválását eIDAS szerinti minősített szolgáltató végzi, akkor a bíróság abból indul ki, hogy az archiválást a szolgáltató "jól" végzi és annak kell bizonyítania állítását, aki ezzel ellentéteset állít.

Az eIDAS 13. cikk (1) szerinti bizalmi szolgáltatóként felelősek vagyunk minden olyan kárért, amelyet szándékosan vagy gondatlanul okozunk. Nem minősített szolgáltatók ilyen erős garanciát jellemzően nem vállalnak archívumuk biztonságára.

Ha magad barkácsolsz össze egy ilyen archiváló rendszert, akkor ezek a fenti garanciák nincsenek, hacsak nem szerzel eIDAS szerinti minősített archiválási szolgáltató státuszt.

De ezt szerintem nem neked kell megcsinálni, hanem az államnak vagy az adott szervezetnek amelyikkel te szerződésben vagy. Ők csak küldenek egy új PDF-et hogy "figy már, felülbélyegeztük a meglévő dokumentumot, annak a tartalma nem változott, rakd el akkor ezt". 

Nem küldenek, hanem tárolod náluk a dokumentumokat, és le tudod tölteni, amikor kell. Biztonsági mentést, felülhitelesítést is végeznek. Állami szolgáltatóról nem tudok, csak a Microsecet ismerem. Az a lényeg, hogy fizetni kell érte, drága. Pont ezt mondom, hogy nincsen ilyen állami szolgáltatás, tehát ha csak elektronikus aláírást adnak ingyen, az önmagában kevés, mert kellene adni mellé archiválási szolgáltatást is, vagy pedig neked kell előfizetni pl. a Microsecre, vagy ennek hiányában neked kell majd később bizonyítani, ahogy tudod, hogy a korábban aláírt dokumentum még mindig érvényes.

A korábban aláírt dokumentum egészen addig hiteles lesz amig nem jön egy olyan hivatalos döntés hogy egy adott időponttól az adott algoritmus már nem számít elég erősnek. Ilyenkor semmi mást nem kell csinálnod mint fognod a dokumentumaidat és egyesével kérni rájuk egy időbélyegzést (amely már az új algoritmussal fog történni) majd ezeket újra elrakni. Természetesen dönthetsz úgy hogy a dokumentum biztonságos tárolását  és annak biztosítását hogy mindig jó algoritmussal legyen aláírva kiszervezed egy külső szolgáltatónak. 

De, és itt jön a de. Nem minden dokumentumot ami digitálisan kerül aláírásra szükséges "sokáig" megtartani/archiválni. A papir alapú dokumentumok jó részét 1-5 évig tartják meg és utána fizikailag is mennek a zúzdába. A maradéknál viszont tényleg kezelni kell a helyzetet.

bármilyen elektronikusan aláírt dokumentumot újra lehet hitelesíteni, az archiválás a bizonyításhoz szükséges tanúsítványok archiválásában merül ki. Ez egy jogi kérdés, és vannak fejlettem jogi/technológiai elgondolások (eIDAS2) amit lehetne mintául venni, de anélkül is kezelhető ez a probléma. 

Ha valaki utánaolvas a részleteknek, akkor úgyis megfelelő formátumot fog használni.

Idézet Wikipediából - https://en.wikipedia.org/wiki/XAdES:

  • XAdES-B-B (Basic Electronic Signature), The lowest and simplest version just containing the SignedInfo, SignatureValue, KeyInfo and SignedProperties. This form extends the definition of an electronic signature to conform to the identified signature policy.
  • XAdES-B-T (Signature with a timestamp), A timestamp regarding the time of signing is added to protect against repudiation.
  • XAdES-B-LT (Signature with Long Term Data), Certificates and revocation data are embedded to allow verification in the future even if their original source is not available.
  • XAdES-B-LTA (Signature with Long Term Data and Archive timestamp), By using periodical timestamping (e.g. each year) compromising is prevented which could be caused by weakening previous signatures during a long-time storage period.

Naponta monitoroznod kell a jogszabályokat, aztán jogszabálykövetően, technikailag is kifogástalanul kell ezt végrehajtanod, aztán szükség esetén neked kell az egészet bizonyítani. Vagy kiszervezed a minősített archiváló szolgáltatásba, és megoldják ők. Átlag felhasználó ezt nem tudja, de haladó sem, mert el fogja felejteni. Erre próbálok rávilágítani, hogy hiába volt eddig AVDH, meg ami most jön helyette, ez így kevés, mert kéne mellé adni automatikus, eIDAS-minősített archiválási szolgáltatást is.

Végrendeletek, céges iratok, nyugdíjhoz szükséges dokumentumok, diploma, bizonyítvány, házassági anyakönyvi kivonat, stb. Ha mindent digitalizálni akarunk, akkor bőven keletkeznek olyan iratok, amiket 50-70 éven keresztül is tárolni kell, és archiválni. De olyan gyorsan fejlődik a technológia (AI, kvantumszámítógép), hogy akár pár éven belül is lehetnek nagy változások, ami miatt a korábbi kriptográfiai eljárás már nem biztonságos.

De itt a kérdés hogy valóban a dokumentumot akarod tárolni, vagy pedig csak az adatot, és erről adsz egy hiteles dokumentumot (mint állam vagy szolgáltató). Tehát mondjuk ha az egyetemtől kérek egy diplomamásolatot akkor ők nem a diplomámat fogják lefénymásolni hanem a náluk lévő adatok alapján kiállítanak egy új diploma példányt (papíron) vagy esetleg a jövőben elektronikus úton. Ha kérek házassági anyakönyvi kivonatot, akkor is pontosan ez fog történni. 

Lehet nyilván mondani azt hogy én elektronikusan kérem a diplomámat és azt tárolgatom, de hát az is elveszhet, vagy akármi.

A dokumentum is csak egy adat. Az adatot tárolhatod txt-ben, PDF-ben, vagy adatbázisban is, de ez önmagában így kevés, mert kell rá elektronikus aláírás és időbélyeg is. Enélkül nem tudod bizonyítani, hogy az adat tényleg akkor keletkezett, amelyik dátum hozzá van rendelve, és hogy azóta nem változott meg a tartalma. A törvény is nevesít technológiákat, amivel ez garantálható, többek között a minősített elektronikus aláírás és minősített időbélyeg.

Ha neked van egy adatbázisod időbélyeg, elektronikus aláírás nélkül, akkor senki nem fogja elhinni neked, hogy 1) az adott rekord tényleg 2009.10.25-én keletkezett, amit állít magáról, és 2) azóta tényleg nem került módosításra.

Ez jogos, csak kérdés, hogy miről is akarunk kiállítani digitálisan aláírt dokumentumot. Nézzünk mondjuk egy munkáltatói igazolást. Van egy munkaügyi adatbázis az adott cégnél, a benne lévő adatokból generálnak egy PDF-et (Gipsz Jakab, született ..., 2020.01-01-től a Jézus Szive Bt. alkalmazásában áll), ami aztán szépen aláírásra kerül és ennyi. Mivel a cég adta ki, a cég vállalja a feladatot az adatok hitelességéről.

Ha az egyetemi diplomámról kérnék egy elektronikus másolatot akkor valószínűleg szóról szóra ez történne, felmennek az adatbázisukba, megkeresik a nevem, megkeresik hogy mikor végeztem, és ezekből az adatokból generálnak egy PDF-et, amit digitálisan aláírnak. Nem hiszem hogy tárolnak mindenkiről egy elekronikusan aláírt diplomát PDF-ben csak azért mert hátha kell majd valakinek. Hogy az egyetem házon belül a traceability-t hogyan oldja meg (valós információk alapján történjen meg a dokumentum kiállítása) az egy belső működésbeli kérdés.

Ellenőrzi a cég az adatok hitelességét, valódiságát, aztán aláírja, időbélyegzi. Aztán megint ellenőrzi.

Vagy kinyomtatja papír alapon, aláírja kézzel. Akkor a papírt kell megőrizni.

A második példában ha csak mezítlábas adatbázis van, az nem lesz jó, így nem hitelesek az adatok. Valószínűleg papír alapon őrzik ezt, papír alapú aláírással. Vagy ha nem ,akkor megint visszakanyarodunk oda, hogy elektronikus aláírás, időbélyeg kell, és archiválás.

Ezekről a kérdésekről törvény is van hogy mit ismer el a törvény hitelesnek. A NAV is szokott erről kiadni tájékoztatót. Szervezet esetében a számviteli bizonylatokat is úgy kell tárolni, hogy az eredet hitelessége, adattartalom sértetlensége és olvashatósága biztosított legyen. Ez alapján történhet papír alapon a tárolás, vagy elektronikus formában (elektronikus aláírás, időbélyeg, archiválás). NAV simán megbüntethet egy szervezet, ha ezeket nem tartja be. Itt jól összefoglalja, kicsit régi, de az alapelvek nem változtak: https://nav.gov.hu/ado/afa/Az_elektronikus_szaml20200416

A második példában ha csak mezítlábas adatbázis van, az nem lesz jó, így nem hitelesek az adatok.

Ha én mint jogi személy az adatbázisomból generálok egy pdf-et, kinyomtatom aláírom vagy pdf -ként hitelesítem az ugyanúgy hiteles. Függetlenül attól, hogy azok az adatok milyen adatbázisból érkeznek. Az adatok hitelességért én felelek és ha én azt mondom hiteles akkor azok is.

"Ha neked van egy adatbázisod időbélyeg, elektronikus aláírás nélkül, akkor senki nem fogja elhinni neked, hogy 1) az adott rekord tényleg 2009.10.25-én keletkezett, amit állít magáról, "

Szerinted az összes közhiteles adatbázisban minden rekordon ott van az időbélyegzés? Mert ugye azt mondod, hogy egy adatbázisba beírt 1967k.8.9. mint keletkezési dátum anélkül, hogy lenne mellette egy időbélyegzés 1967-ből...
A csak elektronikusan létrehozott dokumentumok esetén _sem_ minden esetben kell rekordonként időbélyegzés ahhoz, hogy az abban szereplő időpontot valósnak és hitelesnek lehessen tekinteni: a teljes mentésre rakott időbélyeg mutatja azt, hogy az adott mentésben szereplő adat a megadott időpontban létezett, és azóta nem változott. A legtöbb esetben a rekord keletkezési ideje az (azaz mióta létezik az adott rekord) a lényeg, és ez pont azt mutatja meg, hogy az időbélyegzés pillanatában mér létezett.

A jogászok jogászkodhatnak, csak épp hülyék a technológiai oldalhoz - lásd GDPR - adatok törléséhez való jog.

Nem csak az algoritmus lehet elavult. Hanem a tanúsítványok is lejárnak. Mivel esélyes, hogy minden dokumentum más időpillanatban keletkezett, ezért máskor is "romlanak meg". Ez 5-10 dokumentum esetén még követhető.
Viszont ha naponta keletkezik akár csak 5 új dokumentum, akkor nincs az az ember, aki ezt leköveti. Ilyenkor kellenek automatizmusok, amelyek ezeket megoldják a háttérben.

Egyedül erről a szolgáltatásról tudok: https://e-szigno.hu/archivalas

Imho ha lesz erre valós kereslet, akkor lesz kínálat is. Meg gondolom nemcsak a magyar piacon lehet szolgáltató, ha csak az eIDAS-megfelelés az elvárás.

Én most momentán nem tudok fejből olyan doksit mondani, amit e-aláírással láttak el, és akár egy forintot hajlandó lennék fizetni az archiválásért. Ez majd biztos változik idővel, de addigra szerintem lesz választék szolgáltatóból is.

Normál esetben nincs is szükség archiválásra. Csak 10+ évi tárolást igénylő dokumentumok esetén szükséges a felül hitelesítés.
Az aláírás nem fog eltűnni a PDF-ből, max a kiállító főtanúsítványa jár le.

Lehet nem volt még ilyen per, ahol ilyen dokumentum szolgált alapul, de kizártnak tartom, hogy a bíró azt mondja, hogy nem fogadja el azt a szerződést, ami anno Valid volt (hisz akkor mindenki elfogadta), csak lejárt a pl. a netlock főtanusítványa, emiatt már nem lehet ellenőrizni az aláírás hitelességét.

Pl. a netlock-ot ha megkérdezik ilyen esetben hivatalból, ő biztos meg tudja mondani, hogy igen, ez 2024-ben hitelesen lett aláírva a mi tanúsítványunkkal.

Azért teszik rá az időbélyeget is, hogyha lejár a tanúsítvány, akkor az időbélyeg megmondja, hogy amikor aláírták a dokumentumot, akkor még érvényes volt a tanúsítvány.

Ez a 10+ év nem tudom, hogy jött ki. Nincs ilyen szabály.

Többféle módon vesztheti el érvényességét egy már aláírt fájl, pl. már lejárt a tanúsítvány, van rajta időbélyeg, de az időbélyegszolgáltató tanúsítványa valamilyen ok miatt visszavonásra kerül, akkor még azelőtt kéne rá új időbélyeg. de ez csak egy példa.

"emiatt már nem lehet ellenőrizni az aláírás hitelességét." - akkor a bíró sem fogja elfogadni.

De hát hogy ne lehetne ellenőrizni az aláírás hitelességét? Ehhez az kell hogy megfelelő formátumban történjen meg a PDF aláírása, mondjuk LT/LTA-val: amikor is a teljes cert láncot, időbélyeget, sőt, még a visszavonási listát is belerakják a PDF-be, tehát pontosan le lehet ellenőrizni mindent is. Igy az se gond, ha a fő tanúsítványt visszavonják, mert a dokumentum önhordó.

https://www.criipto.com/blog/pades-signature-levels-explained

Ha az időbélyeg veszíti el a hitelességét, akkor nem tudod bizonyítani, hogy akkor írták alá a dokumentumot, amíg még a tanúsítvány érvényes volt. Ezért figyelni kell az időbélyeget is és szükség esetén időben újabb időbélyeget tenni rá, amíg még az előző érvényes.

Nem véletlenül maradt csak a Microsec a piacon. Minősített archívumot felépíteni és üzemeltetni drága. Nagyon drága. Már a hardveres felépítése miatt is: nem veszhet el adat. Soha. PKI-val összekapcsolva az adatbiztonság is jelentősen javítható. Ehhez meg a Microsec ért itthon.

Ha komolyan gondolkodnának picit magasabb szinten, akkor EU szinten is lehetne olyan minősített archiváló szolgáltatásokat csinálni, amelyek piacképesek. Csak hát a piac kicsit "befagyott": se új ügyfelek nincsenek, se a cégek nem hajlandók átlépni az államhatárokat, se a digitális érettség nincs elég magas szinten, a magánszemélyeknek sincs pénzük / igényük igazán ilyen szolgáltatásra.

Alapvetően bárkinek van lehetősége bizalmi szolgáltatót grundolni, de nem véletlen hogy nagyjából 3 cég van a piacon: túl kicsi a magyar piac és egy bizalmi szolgáltató létrehozása és fenntartása baromira nem akkora biznisz mint amekkorának sokan gondolják. Nem véletlen hogy a microsec is a V2X irányba mozdult el. 

De ugye megvan hogy ezek nem magyar szabályozások hanem EU/EIDAS szabályok. Ezek pedig azért jöttek létre mert egy bizalmi szolgáltató értéke nem az hogy digitális tanúsítványt ad ki (ezt egy open source tool-lal te is meg tudod oldani magadnak) hanem az hogy bizalmat ad: van egy nagy erős személyazonosítási folyamat melynél megbizonyosodnak arról hogy az igénylő az, akinek mondja magát. Ez 4 szem elv alapján legalább ketten megnézik, és az azonosítás eredményét dokumentálják. Ezután megtörténik a tanúsítvány kiadása, amelynél nagyon komoly szabályozások vannak hogy pl. a privát kulcsot hol kell tárolni, azt fizikailag (elzárt terem, biometrikus azonosítás) és technikailag is védeni kell (auditált HSM). A kulcs használatnál biztosítani kell hogy tényleg a megfelelő személy fér hozzá (fizikai kártya + pin kód vagy felhős aláírás kétfaktoros authentikációval), a hozzá kapcsolódó rendszereknek pedig egy nagyon komoly security audit-en kell átmenni, ha pedig saját fejlesztés történik akkor azt úgy kell már tervezni hogy a CC EAL4+ szintnek megfelelő auditon átmenjen. Magát a céget is auditálják, az összes folyamatot, működést, mindent is. Egy ilyen cégnél folyamatosan pörög valamilyen audit.

Ezért mondom hogy bárki csinálhat bizalmi szolgáltatót, csak mögé kell rakni egy elég komoly infrastruktúrát (nem csak technikai hanem személyi illetve folyamatbeli) ezt pedig működtetni kell. Ettől kerül egy bizalmi szolgáltató annyiba, amennyibe, és ezért sincs igazából választék: ez egy nagyon drága, nagyon speciális szaktudást igénylő, iszonyatosan technikai domain. 

De ugye megvan hogy ezek nem magyar szabályozások hanem EU/EIDAS szabályok

Sok dolgot tudnék felsorolni ami direkt a monopólium fenntartását célozta a múltban, és semmi köze nem volt az eIDAS-hoz. De se energiám nincs erre, se értelmét nem látom, mert az a múlt. De a jelenre vonatkozó példának itt a DÁP, ami simán használható lehetne mindenki számára, a szerepkör szolgáltatást kellene megoldani mellé. Nem véletlen, hogy nem a törvény máshogy fogalmaz valamint a EUDI wallet tartalmazná ezt a funkciót is.  Amellett, hogy az egész tele van hibákkal jogi szempontból, ez a szándék jól látható. 

ez a doksiból kéne kitunnie nem? mikor papir alapon intézel valamit, ott is ugyanúgy irsz alá, csak az egyiknél úgy van, hogy én, jóska pista, másikba meg hogy xy cég, képviseli jóska pista.

aztán a megfelelő helyekről lehet ellenőrizni, hogy jogosult e képviselni.

Ez szerintem egy nagyon jó kérdés, az az érzésem hogy igen, ez jogilag fontos lehet, de erről egy jogi állásfoglalást kellene keresni. Főleg akkor lehet érdekes ha egy adott iratot valaki több különböző szerepkörben is aláírhatja és ennek más lenne az eredménye a szerepkörtől függően. 

Az, hogy ez az aláírásnak a része kellene hogy legyen (tehát mint amikor aláírja és lepecsételi a cégtulaj) vagy ettől függetlenül jelenjen meg az iratban (Kovács János, mint a Bebuksz 2025 ügyvezetője) az egy külön, de igencsak jó kérdés.

Nem kamu az, egy rendes személyes tanúsítvány, amiben kiegésző adatként ott van, hogy nem csak a személy lett beazonosítva a tanúsítvány készítésekor, hanem az is, hogy az a személy aláírási joggal rendelkezik a tanúsítványban feltűntetett cégben.

Nagyon sok aláírónak csak azért van ilyen tanúsítványa, mert pl. MNB-hez csak ezzel lehet adatot szolgáltatni, vagy számlákat cégként elektronikusan aláírni, stb.

Ha jól tudom (törvényben olvastam korábban), akkor a sima személyes tanúsítvánnyal is lehet cégszerűen aláírni, csak mindig mellékelni kell az aláírásmintát is mellé. Ezt lehet kiváltani a "céges" tanúsítvánnyal.

Te valamit keversz, ezt hívják attribútumnak vagy magyarul "szerepkörnek". Ehhez kell egy szerepkör szolgáltató aki nem azt mondja meg hogy az _aláírás tanúsítvány elkészültekor_ volt e ilyen jogosultsága a személynek, hanem azt, hogy _az aláírás pillanatában_. Ilyet semmilyen szolgáltató nem nyújt jelenleg.  A KEASZ-al meg lehetne oldani, de itt "üzleti tanúsítványnak" neveznek _nem rendelkezik_ ilyen lehetőséggel. Ameddig eljutottak ezek a cégek az az, hogy a tanúsítvány kiállításának pillanatában ellenőriznek. Ez kb sz.rt se ér. 

A személyes aláírás most is törvényes. Csak ezek a cégek kavarják a kulimászt. A kérdés mekkora felad hárul a szerződő félre, ugyanis amennyiben az aláírás folyamatánál keletkező aláírás nem biztosítja azt, hogy a szereplőről eldönthető legyen, hogy az aláírás pillanatában birtokolta e a jogosítványt, hogy eljárjon a jogi személy nevében akkor erről a szerződő félnek kell meggyőződni, és dokumentálni az ezt megerősítő tényeket (ugyanúgy mintha kézzel írnál alá). A cégszerűségnek az a feltétele, hogy a jogszerűség bizonyítható legyen (akár utólag, akár az aláíráskor) és a dokumentum aláírásánál egyértelműen meg legyen nevezve a jogi személy.  

Épp arról beszéltem, hogy ezeket a sz.rra se jó tanúsítványokkal etetik a jónépet, a jogalkotó meg asszisztál. 

Igazad van, ez lenne a helyes működés. De ha belegondolsz papíron sem így működik.
Kapsz az ügyvédtől egy aláírásmintát, és évekig azt használod, senki nem nézi meg, hogy az még érvényes-e.
Pedig megtehetné, ott a cégnyilvántartás, cégkivonatban szépen látszódik mikor ki volt jogosult (és milyen módon, pl. együttesen) aláírni.

Persze ha nem jogszerűen írsz alá, utólag peres eljárásban simán kiderül, és semmis lesz amit aláírtál.

Szóval szerintem még csak szolgáltatás sem kellene rá (mármint automatizálható, programozható), mert ott a cégjegyzék jelenleg is, ami részben erre szolgál.

Egyszerűen el kellene fogadni azokat az aláírásokat, ahol a tanúsítványban nem szerepel a cég neve. De akkor akár DÁP-al is alá lehetne írni (már ha elindul végre..) céges papírokat is, viszont a honlapon direkt kiemelik a FAQ-ban, hogy nem lehet. Nyilván attól hogy technikailag Valid az aláírás, még törvényileg lehet invalid :D
"Csak magánszemélyként használhatom a digitális aláírást?
Igen, a felhasználást a DÁP törvény magánszemélyekre korlátozza.
Ha nem magánszemélyként, hanem például cégvezetőként vagy ügyvédként írsz alá a Digitális Állampolgár mobilalkalmazással, a digitális aláírás nem lesz érvényes."

Valójában ez sem jó teljesen ugyanis neked azt kell biztosítani hogy egyetlen tranzakcióban történjen meg a döntés arról hogy valakinek van-e joga aláírni és maga az aláírás. Ha a kettő között történik egy módosítás (pont abban a pillanatban vették el a jogát mert mondjuk azonnali hatállyal elbocsátották) akkor nem szabadna megtörténni az aláírásnak.

Mivel ez nincs megoldva (se a cégjegyzékben, se sehol) ezért itt valójában csak jogilag lehet "igazságot" tenni, utólag.

Szerinted ma ha kirúgnak egy közepes cégnél egy vezérigazgatót, az hány nap, mire átmegy a cégbíróságon?
Mármint az új aláíró(k) bejegyzése.

Pont ezért szokott együttes aláírás lenni, ami meg persze a napi működést tudja nehezíteni.

Nem kell az e-aláírást sem túlbonyolítani, mivel a papíros aláírást is a jog kezeli. Nem beszélve arról, hogy papíron (ha mindkét fél akarja) simán vissza is tudnak dátumozni szerződéseket.

A problémás esetek úgyis a bíróságon dőlnek el....

54. §  (7)
"A felhasználó az eAláírást magánszemélyként használja. Az eAláírás nem tanúsít attribútumot."

Mondjuk ez szerintem pont csak annyit mond, hogy nem tanúsít attribútumot és kész. Ha én mint másik szerződő fél megbizonyosodom róla, hogy az aláíró valóban aláírásra jogosult volt a cégben az aláírás pillanatában, akkor szerintem semmi nem zárja ki, hogy az elfogadható aláírás.
Viszont a korábbi eSzemélyis aláírásra is az volt mondva, hogy hiába személyes tanúsítvány, csak magánszemélyként használható, ott a NISZ ÁSZF hivatkozott arra, hogy cégképviseletre egyáltalán nem használható.

Ami viszont érdekes, hogy a magyarorszag.hu-n a korábbi AVDH leíró oldalon van egy ilyen bekezdés:

"Az AVDH szolgáltatással elsősorban természetes személyként van lehetőségünk az elektronikus nyilatkozattételre. Gazdálkodó szervezet nevében tett nyilatkozat hitelesítésére az AVDH szolgáltatás önmagában nem használhatóígy ebben az esetben az eljáró szervnek szükséges ellenőriznie a gazdálkodó szervezet nevében nyilatkozó természetes személy törvényes vagy ügyleti képviseleti jogosultságát a közhiteles nyilvántartásba (pl. cégnyilvántartásba) vagy a Rendelkezési Nyilvántartásba történő bekérdezéssel, vagy ha a nyilvántartás alapján az eljárási képesség nem ellenőrizhető, akkor az igazoló dokumentum bekérésével. Ennek egyik oka, hogy az igazolás nem tartalmazza, mely szervezet nevében tesz/tehet nyilatkozatot a természetes személy, mi az adott szervezetnél betöltött szerepköre.  Ehhez kapcsolódik az is, hogy míg az elektronikus aláírás vonatkozásában rendezi a jogszabály, hogy mi minősül a cégjegyzésre jogosult cégszerű aláírásának, az AVDH-s hitelesítés esetében viszont nem."

Forrás: https://magyarorszag.hu/szuf_hir?id=13848d46-ed6d-4762-8e63-befbf7ac65b1

Szóval még az AVDH is elfogadható volt, ha ellenőrizve volt az aláíró aláírási jogosultsága. Szóval nem technikai akadálya van/volt, hanem egyszerűen azt mondják, hogy cégképviseletre nem engedik a használatot.

"Amennyiben a bejegyzés nem történik meg, és a képviselt cég nevét az aláíró tanúsítvány sem tartalmazza (ún. szervezeti tanúsítvány esetén a cégképviselő neve mellett a cég neve is feltüntetésre kerül a tanúsítványban, a képviseleti jogot a bizalmi szolgáltató ellenőrzi), a befogadó fél további igazolást kérhet az aláírás hitelességének igazolására (hasonlóan a papíralapú aláírásmintához, amely alapján a kézi aláírások összehasonlíthatók)."

A tanúsítvány kiállításának pillanatában ellenőrizni azt hogy aki egy céges aláíró tanúsítványt kér, az szerintem egy teljesen valid lépés és erre szükség is van. 

Az hogy az aláírás pillanatában az adott személy még mindig ott van-e a cégben az nincs ellenőrizve, de ezt meg a cég feladata lenne kezelni (visszavonatni a tanúsítványt például), pont úgy, ahogy elvesszük a kilépőtől a bélyegzőt, a bejárati kulcsot, meg a belépőkártyát.

Egyébként ha belegondolsz ezt papir alapon is simán meg tudja tenni valaki, maximum később egy bírósági eljárás során érvénytelenítik a szerződést. 

Mert ugye ha bemegyek az bankhoz és kötök egy szerződést akkor honnan is tudnám hogy aki bent ül a fiókban és aláírja nekem a papirokat azt nem rúgták-e már ki 5 perccel azelőtt.  

nem elérhetőek

Cloud szolgáltatásként elérhető több is évek óta. Jelenleg leginkább a qubitek és gate-ek száma korlátozza a lehetőségeket, valahonnan az rémlik, hogy egy crypto algoritmus megtöréséhez ezres nagyságrendű gate szükséges.