-

Fórumok

-

Hozzászólások

Teljesen mindegy. Fehérgalléros munkakörben nem dolgoznak hétvégén, ha munkanap, ha nem.

Aláírás _Franko_ miatt törölve. 
RIP Jákub.
neut @

A hup egy külön világ, erre már rájöttem , nem sok köze van a magyar valósághoz :)

A kérdésre válaszolva nekem az a tapasztalat h pl nálunk a legtöbb munkavállaló nagyon várja az így kialakult hosszú hétvégeket. Ha nem helyeznek át , tuti nem adnak ki nekik a szabit… (ahol meg kötelező túlóra is van hétvégén ..)

OK, de arról beszélek, hogy neked, nekem talán jobb a helyzetünk, akkor adják ki nekünk a szabadságot, amikor kérjük. A munkanap áthelyezések nem is mi értünk vannak, hanem azokért, akik nem ennyire szerencsések.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Tegyük fel, hogy a cég elküldene szabira a szombati napon. Te viszont nem akarod kivenni, mert tudod, hogy úgyis láblógatás lesz, hiszen mások elmennek szabira. Akkor vagy a főnök kötelez rá, hogy kivedd szabinak, amitől igen morcos leszel, hiszen tudtál volna lábat lógatni, videózni a telefonodon stb. és a szabidat veszted el. Vagy pedig nem küld el szabira, és te nem tudsz mást csinálni, mint lábat lógatni, mert csak te ülsz bent a munkahelyeden...

Morcos leszek? Az Mt. szerint a szabadságot a munkaadó adja ki, nem a munkavállaló veszi ki. Persze egyeztet a munkavállalóval, de azt elrendelheti, hogy ilyenkor kötelezően kiadja a szombatokat. Nálunk egyébként épp ez a helyzet. Nem vagyok morcos, törvényes, de az sokkal nagyobb szívás, ha valakinek nem engedik meg, hogy egy nap kivételével egyben, elutazásra alkalmas 4 napja legyen. Ezért jó a munkanap áthelyezés, mert ezt a munkaadó nem tudja szétbarmolni. Nem mellesleg nyilván növeli a belföldi vendégéjszakák számát, segítve ezzel a turisztikában érdekelt vállalkozásokat.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ki nem sz*rja le a törvényt?

Én ma is dolgoztam, még csak be se írom, de ha nem mehetnék aznapi bejelentésre bármikor HO-ra/szabira, akkor holnap már máshol dolgoznék.

Ha már a törvényre kell hivatkozni, az régen rossz. És amúgy az csak a minimum, és sok helyen még azt sem tartják be.

Jó, de vannak, akiknek a munka kényszerpálya, nem mindenki válogathat a munkahelyek között, nem mindenki akkora király, hogy ő diktálja a feltételeket. Jó lenne végre megérteni, hogy a munkanap áthelyezések nem a HUP törzsközönségének igényei miatt jöttek létre.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez így ebben a formában téves. Nálunk pl. rendes munkanap volt az áthelyezett munkanap. Annyit módosítottak pár éve, hogy az áthelyezett munkanapon csak fél napot kellett dolgozni. Sajnos ezt akkor jelentették be, amikor én már kiírtam szabadságnak :) Ez van.

Belgiumban az ilyen beékelt hétfői vagy pénteki napokat egyszerűen kiadják szabadnapnak.

Szerkesztve: 2024. 08. 20., k – 19:03

Eddig sem volt értelme, most sincs értelme és soha nem is lesz értelme. :)

Szerintem van értelme. Azzal érvelsz, a hétfőt kiveszi, aki akarja. Igen, de az Mt. szerint ez inkább úgy van, hogy kiveszi, ha akarja és kiadják neki. Ellenben, ha az állam kikényszeríti a munkanap áthelyezéseket, akkor ez nem kérdés, a munkáltató nem rondíthat bele, nem veheti el az egyben négy napot. Persze kiadhatja kötelezően a szombati munkanapot, amit lehet, amúgy is kivenne a dolgozó. Ez az egyedüli hátrány, de annyi munkanap áthelyezés nincs, hogy ez felfalja a szabadság jelentős részét. Ráadásul nem biztos, hogy kötelezően kiadják szabadságnak ezeket a szombatokat.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Erre megoldás lenne, ha ezekről a napokról törvényileg a munkavállaló dönthetne (ha ki akarja venni, akkor a munkáltatónak kötelező kiadni). Ez még mindig jobb lenne mint a mostani kötelező cserélgetés.

(Én mondjuk nagyon hamar felmondanék, ha a szabik "kiadásából" problémát csinál a cég, és nem is hallottam még ilyen problémáról ismeretségi körömben, de el tudom fogadni,  hogy van ilyen munkáltetó / élethelyzet.)

Pedig bizony van... Eleve csak egy resze folott donthetsz te,  masik (nagyobbik) resze folott a munkaltato dont. 

Ahogy fontebb is irtam, a hup.hu nem reprezentalja a Magyar atlagot, itt foleg infrasok/programozok,etc.. vannak. Nalunk a cegnel a sori dolgozoknak kotelezo hetvegi tulora van, szabira csak engedellyel mehetnek. Jelenleg azon megy a brainstrorming, hogy hogyan lehetne megakadalyozni, hogy a dolgozok tul sokaig legyenek WC-n vagy kajaszuneten. (blokkoloval elzart WC, bufe, stb...)

(Én mondjuk nagyon hamar felmondanék, ha a szabik "kiadásából" problémát csinál a cég, és nem is hallottam még ilyen problémáról ismeretségi körömben, de el tudom fogadni,  hogy van ilyen munkáltetó / élethelyzet.)

ez megintcsak a fentebb feszegetett fehérgalléros téma. egy mcdonalds/lidl/aldi a szabijaid 2/3-át (vagy mennyi a törvényileg általuk megszabott) kiadja, amikor nekik jó. de tippre egy audi/bmw/beszállítói is a nyári leállás alatt szabira küldik az embereket.

Mi beszallitok vagyunk, nem nagyon kuldenek szabira senkit nyaron sem, max gyartunk raktarra :)

Pont az a baj, h tobbet kene dolgozni, ugy ahogy a vevo akarja... (őt nem erdeklik a mi nemzeti unnepeink...)

Volt egy olyan anekdota a cegnel par eve, h egy nagy nemet autogyarto azt kerdezte, kivel kell beszelni a miniszteriumban(!!!) h ez az agusztus 20-i hulyeskedes ne legyen es toljak az emberek akkor is...

Sikerült neki, egyik előző munkahelyemen a közvetlen ügyfélarc munkakörökben dolgozók munkarendjét szerződésesen hozzá igazították az ügyfél ország hivatalos munkarendjéhez, azaz német ünnepnapokon nem kellett dolgozniuk, de a magyaron igen. Ebben különösen jópofa, hogy pl Németországban csak kis számú olyan munkaszüneti nap van, ami az egész országra érvényes, egy jelentős része tartomány és vallás függő.

Az Mt-s szabadnap-differenciàt akkor kifizették busásan? Elhiszem h. sok (főleg külföldimulti) szemében ez az ország az ideális rabszolgatelep a szarulfizetett sorimunkára, ami a nyugati melósoknak már büdös. De sajnos ez még nem az USA, és az itteni rabszolgáknak (Usa-val ellentétben) még sajnos vannak Mt alapján némi jogai.

Elvileg igen. Tudtommal a fiamnak is kifizetik rendesen az ünnepnapi pótlékkal megfejelve (amikor angol területre dolgozott, mivel ott csak december 25. ünnep, 26-án dolgoznia kellett - itthonról). Ő nem bánta, mert egyedülálló, szóval nem számított neki annyira (a családi összejövetelt igyekeztünk úgy rendezni, hogy ne ütközzön), a (dupla) pénz viszont jól jött.

Ha választhatsz a munkanélküliség és éhenhalás, vagy aközött, hogy aláírod, hogy szabadságon vagy, de be kell menned dolgozni, ez utóbbit választanád. Kevesebb gőg jobb lenne, hiszen ha itt lesz egy háború, akkor lehet hogy nem a pointerre mutató pointer dereferálásán mélázunk majd, hanem gázálarcban, kesztyűben pakoljuk a taligára az elégett holttesteket, s aligha az lesz a prioritás, hogy felmondanál-e, ha nem akkor adják ki a szabadságot, amikor kéred.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem haragszom, ha nem válaszolsz, ez a szabad döntésed. Ugye azzal volt problémám, hogy elég gőgösen kijelentetted, felmondanál ilyen helyzetben, de nagyon sokan kényszerpályán vannak a munkaerőpiacon. Nem úgy megy, hogy felmond, majd három hét múlva van egy hasonló, de minden eddiginél többet fizető, kényelmes munkahelye. Továbbá azért írtam a szélsőséges példát, mert még ha nem is szeretsz szembesülni vele, veszélyes világban élünk, s amit írtam, hamar valósággá válhat. Mindazonáltal pusztán arra utaltam, pillanatok alatt kerülhetsz olyan helyzetben, ahol ezen kijelentéseid minimum túlzóak lesznek, s jóval kevesebbel is beéred majd.

Semmi bántót nem írtam, legalább is nem volt ilyen szándékom.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ezt megfordítva az itt nagyon nem népszerű proletár vonal felé, ha kellően sokan nem hagynák magukat, akkor nem lennének ilyen szivatások, ilyen "kényszermunkák". De itthon az emberek túlnyomó többségének 1 heti vésztartaléka sincs, és ezzel a munkáltatók tisztában vannak, és kisajtolják az utolsó csepp energiát is a dolgozóból mondván, örülj, hogy van munkád (a nyugatihoz képest sokszor éhbérért)...

Szóval én egyetértek azzal, hogy igen is, álljon ki mindenki a jogaiért. Meg persze azzal is, hogy ezt sajnos nagyon sokan nem tehetik meg. De azzal nem, hogy gondolják is úgy, hogy nem kell kiállni, mert minek, nekünk ez jár...

Ez az árnyalás így rendben van. Amúgy nehéz ez, mert van egy rakás nemszeretem munka, mi van, ha azokat senki sem végzi el? Ezért nem értek egyet azzal, hogy átlagos, sőt átlag alatti képességű emberek is felsőfokú végzettséghez jussanak. Elértékteleníti a diplomákat, valamint a hatása pustán anyyi lesz, hogy miniszoknyában kávéfőzéshez akkor majd diplomás manager assistens fog tartozni, mert az érettségi már semmit sem ér. Ez nem jó irány, legyen értéke az érettséginek, s legyen kiemelt értéke a diplomának, mint volt ez régen.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerkesztve: 2024. 08. 20., k – 23:10

Nekem  OK, hogy volt nègy szünnap.

Ez kicsit olyan, mint az óraátállítás: bosszantó, semmi értelme, de azért utcára menni nem érdemes miatta :)

Pont a minap gondolkoztam rajta, hogy felkeresem a parlamenti képviselömet ezzel a kérdéssel, de azért nem állnék fél lábon amíg ezt megváltoztatják :)

Azért az kimutatható, hogy egy olyan cégnek aminek vannak külföldi partnerei, mekkora hatékonyság csökkenést okoz ez a kavarás. Én tartanék meetinget szombaton, mert dolgozom, de a másik oldalon meg senki sem elérhető... Ezért én dolgozom, de mégsem...

Egy olyan cég esetén, ahol vannak külföldi partnerek, alapvetően az is gondot okoz, hogy a külföldi partnernek máskor vannak a nemzeti ünnepei, mint nekünk. Tarts nyugodtan meetinget pl. november 10 (11?)-én belgákkal vagy franciákkal. Nehéz lesz, ők akkor ünneplik, hogy legyőztek minket az első világháborúban :)

Ez ilyen műfaj, ilyenkor dolgozhatsz együtt a többi magyar kollégával, ahogy pl. ma ugyanezt élhették át bármelyik külföldi partnernél. Ez egy ilyen műfaj, tudni kell kezelni.

Köszönhetően a rabszolgatörvénynek - ami latszólag kevésbé ütötte meg az egyébként sem rendes munkát végző "baloldali értelmiség" ingerküszöbét, mint az Internetadó -, nagyon sok magyarországi cégnél nehéz kivenni akkor a szabadságot, amikor a tisztességes dolgozó szeretné. :( Szóval ha nem lenne ez, akkor a hétfőt/pénteket nem lehetne, így meg a szombatot, ami egyébként valószínűleg kisebb probléma.

Az lehet, de folyamatos munkarend, több műszak, túlórák esetén nem éjfélre adódnak a munkanap határai, itt már számít, hogy 11 óra kell minimum két műszak között szabadon, mennyit lehet egy húzásra dolgozni szabadnap nélkül. Gondolom, ez a 4 nap valóban pihenés lehet sokaknak így.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerkesztve: 2024. 08. 20., k – 20:37

Nalunk ezt az egesz dilemat a ceg egy huszaros vagassal megoldotta: a ledolgozos napokat megkapjuk ajandekba. Igy sem a ledolgozos szombatokon nem kell bemenni dolgozni, sem az altala kivaltott napon. Nem szabadsagot irnak ki es nem is nem fizetett, Ezt egy-ket eve vezettek be.

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

A 3 műszakos gyári melónál ez fel sem merül, mert ott normál esetben szombaton is, így meg az ünnep előtti napon is megy a munka, és kizárólag az ünnepre állnak le. Ott nincs munkanap áthelyezés, így nincs is mit elengedni.

Aki ilyen helyen vállal munkát, az (remélhetőleg) tisztában van ezzel, ahogyan a mentős, rendőr, tűzoltó, boltos, ápoló, stb. mind tudja, hogy az ő munkarendje nem az irodistákkal egyező lesz, és nagyjából még az ünnepnapok sem számítanak, nemhogy az áthelyezésesek. Az más kérdés, hogy olyan bérezést kell(ene) kapniuk ezen munkaköröknek, hogy kárpótolva legyenek ezért legalább anyagilag.

Tudom, hogy a szabadságok jó részével mostanra a munkáltató rendelkezik, de akinek vannak mondjuk gyerekei, akikkel nyáron otthon kell maradni ovi/suli/tábor hiányában, vagy sok egyéb okból ki van számolva a szabadsága napra pontosan, annak biztosan szívás egyet "elveszteni", ha épp nem tudja úgy tervezni, hogy akkor pont szabin akarjon lenni, amikor így kötelezően kiadják.

a ledolgozós szombatok produktivitása elmarad egy átlag hétköznaptól, de messze nem nulla, van értelme. A kékgalléros polgártársaknak meg kb. mindegy, hogy szombaton vagy hétfőn dolgozik, nekik ez a irodisták számára kusza munkarend a mindennapok része (operátor, boltos, pincér stb).

Nem bukott semmit, mert hétfőn meg szombat lett, tehát ha hétfőn dolgozik, szombati pótlékot kap. Amúgy meg jó fej vagy, akkor is bukja a pótlékát, ha noha folyamatos munkarend van, de épp nem osztják be hétvégére. De ez már munkaszervezés, a csere az csak csere, nem minősítettek át semmit sem más minőségűvé. Szombaton lett hétfő, hétfőn lett szombat. Összesen ugyanannyi szombat és ugyanannyi hétköznap. Csak máskor.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Konkrét cégről beszélsz, gondolom. Egy konkrét cég egy bármilyen random szombatra is megteheti, hogy nem szervez műszakot, de ez független a munkanapok cseréjétől.

Amúgy mennyi a pótlék szombatra? Talán két hamburger ára? De így legalább pihenhet a nyomorult, csere nélkül meg két hamburger áráért hajszolják tovább. Nem véletlen, hogy az Mt. szerint a szabadság pénzben nem megváltható. A cégeknek megérné, csak a dolgozó szívná meg.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerkesztve: 2024. 08. 20., k – 21:40

Véleményem szerint az egész munkanap áthelyezésnek semmi értelme. Sem mikro, sem KKV, sem multi szinten.

nálunk páran kivették a szombatot. ők se, mi a többség, akik nem vettük ki se dolgoztunk. egy ügyfél sem keresett minket. csak a munkavállaló nyert rajta -> felőlem maradhat!

a karácsony körüli cserélgetések idén külön tetszenek!

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Úgy általában, semmi értelme nincs. 1-1 napokon semmi nem múlik, a munka megvár.

Nálunk kötelező egyébként kivenni az ilyen szombatokat.

Úgy általában, semmi értelme nincs. 1-1 napokon semmi nem múlik, a munka megvár.

Ezt az érvelést végiggondoltad? A munkaidő mennyisége nem változik a cserétől. Az a kérdés, hogy munka, szabad, szabad, munka, szabad, munka legyen, vagy munka, szabad, szabad, szabad, szabad, munka, ez utóbbi esetben persze szombaton le kell dolgozni azt, amit felszabadítottak. Utána más kérdés, hogy azt a szombatot kötelezően kiadják, vagy a dolgozó dolgozik, vagy fakultatívan kiveszi. A csere lényege az, hogy ha valaki ki szeretné venni azt az egy napot, hogy legyen 4 napja egyben, abba a munkáltató a csere által nem tud belerondítani, nem mondhatja azt, hogy toll a füledbe, nem adom ki azt a napot szabadságként, gyere be dolgozni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Bár szerencsére kevés kivételtől eltekintve akkor és annyit megyek szabira/HO-ba, amikor és amennyit nem szégyenlek, de ezek a "ledolgozós szombatok" tipikusan az első napok, amiket kiírok szabadnapnak magam számára. Aztán jön a december utolsó két hetéből minden, amit állam bácsi munkanapnak gondol.

De azért az ilyen keverések mindig tudnak szép meglepetéseket okozni:
Valamikor kb. 20 éve már reggel 7-kor csörgött egyfolytában a telefon, hogy rohanjak rögtön, nagy baj van, mert senki nem tud bejutni az épületbe.
Persze, mert pár hónappal előtte bevezették a beléptetőkártyát, és hozzá a policy-t, hogy a mezei dolgozó csak hétköznap 6-18 között léphet be. A date parancs meg azt mondta, hogy saturday van kezitcsókolom, tessék szépen hazamenni. Persze akiknek 7x24-es kártyájuk volt, azok közül valahogy éppen senki sem toporgott az ajtóban szombat hajnalban :)

Lazán kapcsolódik: Idén volt egy olyan hétvége, amikor szükségünk volt egy másik egységtől is egy-két kollégára. Erre közli a drága főnökük, hogy neki nincs joga hétvégi munkavégzésre kötelezni a beosztottjait. Mondom neki "Kiscsillag, nem kötelezni kell, motiválni! Ha nagyon geci akarok lenni, akkor mondjuk 200e/nap-ról indul a licit, és az jön be, aki a legkevesebbért vállalja :)"