(MEGOLDVA) Chrome címsorának betűméretét hogyan lehet megnövelni?

https://ibb.co/kXCcr9Q próbáltam a KDE betűkészlettel, a Chrome beállításaiban a Megjelenés menüben a betűmérettel, de egyik sem vezetett eredményre. Hogyan tudom megnövelni a betűket a címsorban?

Köszönöm mindenkinek, aki segítő ötletekkel vitt előre, hogy rátaláltam a teljes megoldásra. Az első lendületet a neutrino sora adta meg, ugyanakkor minden segítséggel gazdagabb lett a tudásom.

Itt a megoldás: https://nezhar.com/blog/fix-chrome-scale-factor-ubuntu/

Hozzászólások

Hidd el, nem a kereső használatával van baja. Az angol nyelv a probléma. Nekem nem is jut eszembe magyarul beírni bármit a keresőbe, ha infós kérdésem van. Teljesen felesleges. Angol nyelven általában releváns  találatok jönnek. Ez van. Rétegnyelv a miénk. Szép, de nem ez az informatika nyelve.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Szerkesztve: 2024. 08. 15., cs – 21:27

Userként konzolból így indítva működik a címsor betűméretezés: google-chrome-stable --force-device-scale-factor=1.5 ugyanakkor nem menti el ezt a beállítást a chrome. Itt azt olvasom, hogy lejjebb kell vennem a monitor felbontását :https://askubuntu.com/questions/1100819/increase-the-size-of-address-ba…. Nem azért vettem 4K-s monitort, hogy fullHD-ban használjam, vagy még kevesebb felbontásban. A firefox szépen megjeleníti a címsort, csak a chrome nem. Mielőtt bárki azt javasolja, hogy akkor használjam a firefoxot, jelzem, hogy nem esik kezemre a firefox, nem szeretem.

Miért kellene elmentenie? A paramétert add hozzá a Chrome indításához használt parancsikonhoz/menüponthoz, illetve az alapértelmezett böngésző beállítására szolgáló parancshoz, valamint az internetes protokollok és a Chrome által kezelt fájltípusok parancssorához.

:)

most mar sirok baszod. egyszeruen bele kellett volna basznod egy wnhatever.desktop file-t a homeodba a local/share/applications-ba aztan azt irsz bele amit akarsz. Ez korulbelul 20 eve miota van freedesktop meg XDG igy mukodik, de latom a tovabbi hozzasdzolasokban meg mindig bohockodsz. 

Mondom en csak rohogni jarok ide :D

Mageia9 KDE a rendszer, egyelőre külföldi fórumokon sem találtam erre olyan megoldást, amivel minden indításnál elég lenne a chrome ikonra klikkelni.

Ez nem függ sem attól, hogy milyen disztró, sem attól, hogy milyen asztali környezet. Ez így működik minden disztrón, mindenféle grafikus felületen.

Többféle mód is van rá, ahogy írták. Vagy csinálsz neki az asztalon, gyorsíndításban, valahol ikont, azt átszerkeszted, hogy nem a chrome binárisra mutat simán, hanem chrome --kapcsoló 1 --kapcsoló 2, stb.-re átszerkeszted kézzel.

A másik módozat, amit szintén írtad, hogy /usr/share/applications mappában megkeresed a Chrome .desktop fájlját, és azt szerkeszted át, ehhez rendszergazdai jog kell, vagy átmásolod az chrome.desktop fájlt a ~/.local/share/applications/ mappába, és ott normál felhasználói joggal beleszerkesztesz az exec=chrome sorba a paramétereket.

Így vagy az ikonnal indítva, vagy normál módon az alkalmazásindító menüből kiválasztva már így fog indulni a Chrome, ezekkel a megadott paraméterekkel.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

/usr/share/applications/chromium-browser.desktop

Nézd meg mivel indítja a chromium -ot. Ha csak simán az exec-nel chromium-browser van, akkor az egy link, nézd meg hova mutat: ls -l /usr/bin/chromium-browser.

Szerintem az /usr/lib/chromium-browser/chromium-wrapper-ra

Nézd meg a PATH valtozod, echo $PATH, Ha értelmes rendszer a mageia akkor a home könyvtárad bin könyvtára előrébb van mint a /usr/bin

Ekkor a home könyvtárad bin könyvtárába másold át a chromium-wrapper-t chromium-browser néven, és add hozzá a kívánt kapcsolót. 

Vagy ahogy fentebb írták, a home könyvtárban hozol létre egyedi chromium-browser.desktop fájlt. 

Megannyi lehetőség.

Ha értelmes rendszer a mageia akkor a home könyvtárad bin könyvtára előrébb van mint a /usr/bin

A Home könyvtárban van Bin könyvtár? Soha nem láttam ilyet. Amit találtam ez: /usr/bin/google-chrome-stable . Tartalma: 

#!/bin/bash
#
# Copyright 2011 The Chromium Authors
# Use of this source code is governed by a BSD-style license that can be
# found in the LICENSE file.

# Let the wrapped binary know that it has been run through the wrapper.
export CHROME_WRAPPER="`readlink -f "$0"`"

HERE="`dirname "$CHROME_WRAPPER"`"

# We include some xdg utilities next to the binary, and we want to prefer them
# over the system versions when we know the system versions are very old. We
# detect whether the system xdg utilities are sufficiently new to be likely to
# work for us by looking for xdg-settings. If we find it, we leave $PATH alone,
# so that the system xdg utilities (including any distro patches) will be used.
if ! command -v xdg-settings &> /dev/null; then
  # Old xdg utilities. Prepend $HERE to $PATH to use ours instead.
  export PATH="$HERE:$PATH"
else
  # Use system xdg utilities. But first create mimeapps.list if it doesn't
  # exist; some systems have bugs in xdg-mime that make it fail without it.
  xdg_app_dir="${XDG_DATA_HOME:-$HOME/.local/share/applications}"
  mkdir -p "$xdg_app_dir"
  [ -f "$xdg_app_dir/mimeapps.list" ] || touch "$xdg_app_dir/mimeapps.list"
fi

export CHROME_VERSION_EXTRA="stable"

# We don't want bug-buddy intercepting our crashes. http://crbug.com/24120
export GNOME_DISABLE_CRASH_DIALOG=SET_BY_GOOGLE_CHROME

# Sanitize std{in,out,err} because they'll be shared with untrusted child
# processes (http://crbug.com/376567).
exec < /dev/null
exec > >(exec cat)
exec 2> >(exec cat >&2)

# Note: exec -a below is a bashism.
exec -a "$0" "$HERE/chrome" "$@"

Azt vettem észre, hogy van az /usr/bin/google-chrome ami egy szimlink a /etc/alternatives/google-chrome-ra. Viszont az  /etc/alternatives/google-chrome meg a /usr/bin/google-chrome-ra egy szimlink... :D

a which google-chrome kimemente a /usr/bin/google-chrome... Ebből nekem nem esik le, hogy honnan a viharból indítja el magát a chrome-ot.

A dpkg -L google-chrome kimemente pedig azt mutatja, hogy  az /opt/chrome/chrome binárist indítja el a rendszer, amikor a google-chrome-t indítom. Viszont a google-chrome-stable szintén egy szimlink a  /usr/bin/google-chrome-ra.

A /opt/google/chrome/google-chrome meg egy shell szript az /opt/chrome/chrome-ra. Érdekes.  Na m1.

Azt eldönthetnéd, hogy akkor most milyen böngésző, a témaindítóban még Chrome-ot írtál, itt meg már Chromiumot emlegetsz. Az sem mindegy, hogy hogyan telepítetted, a disztró tárolójából, vagy valami univerzális csomagformátummal futtatod, pl. Flatpak, vagy Appimage.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

https://ibb.co/fNn7TnN fogalmam sincs, hogyan lehetséges ennyi egyforma nevű file. Vannak amiknek a tartalma ugyanaz, de van olyan is, ami nem egyezik a többi ugyanolyan nevűvel tartalmilag. Így fogalmam sincsen, mit kellene kiválasszak a sok egyforma nevűből és hogy ha törlöm a többit, akkor mi lesz.

Ez nem jó, ez egy keresés eredménye. Nem kell keresgetni, egy fájlkezelővel nyisd meg azokat a mappákat, amiket írtam.

Jó terminálból is:
VISUAL="nano" sudoedit /usr/share/applications/chrome.desktop

A nano helyére egy olyan text editort írj, amit tudsz kezelni. Anélkül a vi-jal nyitja meg a sudoedit a fájlokat, attól le fogja dobni az agyad a láncot. Lehet nálad nem chromel.desktop lesz a pontos név, előtte ezzel a paranccsal ellenőrizheted:
ls -lh /usr/share/applications/

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

https://ibb.co/GvFhFj8 ide az exec= után mindegy milyen útvonalat adok meg, a régi módon nyílik meg a Chrome. Azt is megcsináltam, hogy kitettem desktopra az ikont és abban szerkesztettem meg, de onnan sem indult a megadott értékekkel, hanem az alapállapotot töltötte be.

Először nézd meg egy terminálból, parancssorból megfelelően paraméterezve működik-e. Ha igen, akkor kezdj bele abba, hogy alias-t írsz hozzá, vagy egy shell scriptet, vagy megkeresed, melyik file-ban lehet paraméterekkel hívni az indítás során. Az már technikai részletkérdés, melyik utat választod. Előbb nézd meg, egyáltalán működik-e, amit szeretnél.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Köszönöm mindenkinek, aki segítő ötletekkel vitt előre, hogy rátaláltam a teljes megoldásra. Az első lendületet a neutrino sora adta meg, ugyanakkor minden segítséggel gazdagabb lett a tudásom.

Ezzel kellett kiegészíteni a google-chrome.desktop fájlt: 

Exec=/usr/bin/google-chrome-stable --force-device-scale-factor=1 %U
Exec=/usr/bin/google-chrome-stable --force-device-scale-factor=1
Exec=/usr/bin/google-chrome-stable --force-device-scale-factor=1 --incognito

Szvsz. ezek a fájl külön résziben vannak, és az egyik (pontosabban a másik) a normál indításra vonatkozik, a másik (pontosabban az egyik) arra, ha ráhúzol egy fájlt/szöveget (pl. linket) az ikonra, a harmadik pedig arra, ha módosítóbillentyűvel vagy menüből privát módban akarod indítani a böngészőt.

:)

Szerkesztve: 2024. 08. 20., k – 15:43

hu baszod 5 napba telt megtalalni es elvegezni amit leirtak :D 

kemeny :D

raadasul rabasztal mert az /usr/share/applications-ben irtad azert is at, nehogy mar a kovetkezo frissiteskor ne bassza felul a rendszer. Ha a $HOME/.local/share/applications-ban irtad volna at, az overridolta volna. Mondjuk mindek is tepem a szam.... :)

made my day again :D

De miért is? Miért nem csak ott? A frissítés a másik helyen vissza fogja írni.

Ez úgy szokott lenni, hogy a disztribúció készítői valahova a /usr/lib, /usr/share, vagy valahova a /var/lib alá - itt még vannak további alkönyvtárak - teszik a default configot, a ~/.local alá semmit. Ezért alapértelmezett módon működni fog. Ha viszont a felhasználónak speciális igénye van, azt a ~/.local vagy ~/.config alatt létrehozott file-ban elmeséli az adott alkalmazásnak, s az alkalmazás elsődlegesen ezt veszi figyelembe. Ha itt nincs neki szóló file, akkor megy tovább, s keresi a rendszer által szállítottat, s működik abból.

Annak tehát semmi értelme, hogy mindkét helyen javítsd, ugyanis az is előfordulhat, hogy a ~/.local-ban rossz névvel vagy alkönyvtárban van, és csupán azért működik, mert a system default-ot felülírtad. Most örülsz, mert elfedted saját hibádat, majd egy frissítés visszaírja a system default-ot, aztán megint lesz sírás. Így tehát nem tudod, hogy mitől működik.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Mivel ugyanazt a file-t másoltam át a .local alá, mint ami az usr/stb alatt módosítva lett, így remélhetően nem lesz felülírva egy frissítésnél.

update: köszönöm szépen, hogy ilyen türelmesen leírtad ezt.

Tudom. Azt írtam, hogy ha a $HOME-ban elcseszte, de a system default-ot nem, akkor ez nem fog kiderülni, mert a system default miatt jó lesz. Elszúráson azt értem, hogy például hibás elérési útra hozta létre a $HOME-ban a file-t. Ebben az esetben ez egy hibaelfedés, és a frissítéskor jön az arconesés.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

na varom a jovo heti topicot, amikor valami egyszeru dolgot kerdezel amit a man-okban, vagy akar a google elso talaltaval is meg lehet talalni, es amire megadjuk a valaszt azonna, de te majd egy hetig rugozol rajta ide-oda kapkodva es mindenkit kiosztva hogy milyen bunko hogy nem segit... mar all a cerka, tocsogos testapolo bekeszitve :D