Vészesen kevés a hely - minden héten

Fórumok

Az utóbbi időben rendszeresen panaszkodik a telefon, hogy a belső tárhelyen vészesen kevés a hely.

Ekkor szépen sorba kell menni az alkalmazásokon és amelyiknél van rá lehetőség átpakolni SD kártyára.

A gondom az, hogy ez csak napokig működik, mert szinte mindegyik alkalmazás úgy gondolja, hogy jobban tudja mit akarok, ezért visszaállnak belső tárhelyre.

Hogyan lehetne "véglegesen" átpakolni legalább azokat, amelyeknék erre lehetőség van.

Az is segítene, ha csak az iGO térképeit tudnám SD-re pakolni.

 

Bárkinek ötlet?

Hozzászólások

A térkép elérési útját a sys.txt fájlban tudod megadni. Ha rootolt a telcsi, van valami app amivel az alkalmazásokat át tudod pakolni, nem emléxem a nevére, talán App2SD.

"A térkép elérési útját a sys.txt fájlban tudod megadni."

Az a windows-os iGO8-on van, az androidos v9... már nem találtam. A windows-os változattal épp a fordítottja volt a baj. Az ember megvette SD kártyán, amelyen alig volt + szabad hely. Így vagy IGO vagy SD kártyát lehetett használni, mert 2db SD slot "nem igazán volt jellemző" a telefonokban.

Erre nekem is az volt a megoldás, hogy a hivatalosan megvett IGO SD kártyája maradt a fiók mélyén és nagyobb SD-re meg a feltört verzó került, amely mellé volt hely pl. fényképeknek. Itt a feltört verzió sokkal használhatóbb volt mint a "gyári". Persze nagyobb SD kártyán nem lehetett kapni. :(

 

"Ha rootolt a telcsi, van valami app amivel az alkalmazásokat át tudod pakolni, nem emléxem a nevére, talán App2SD."

Nem rootolt, így ezt nem tudom használni. Egyes alkalmazásokat (messenger, vibert stb.) át lehet tenni SD-re (meg is oldódik vele a hely probléma), csak vissza rakják magukat, így folyamatos harc megy a helyért.

Azt nem tudom, hogyan lehetne lebeszélni őket, hogy vissza pakolják magukat.

Milyen telefon, milyen Android? Mert nagyon nem mai darabnak tűnik a problémád alapján... Azt tudomásul kell venni, hogy a térképi adatbázis nem kicsi, hanem nagy. Nagyon nagy. Ha egy 8-16GiB-os készüléket navigációra akarsz használni, akkor ott másnak nem igazán lesz helye, ha megfeszülsz, akkor sem. És arra is készülj fel, hogy Android verziótól függően az eszközöd kieshet a támogatott kategóriából - azaz az alkalmazásokból az új verziók, illetve frissítések nem fognak rá felmenni.

Vagy azt csinálod, hogy adott eszközt csak navigációra használod, és veszel okostelefonnak egy másikat, vagy együtt élsz azzal, hogy csak navigáció fér el rajta (még!), vagy migrálod az egész hóbelevancot egy új, nagyobb memóriával rendelkező készülékre.

"Azt nem tudom, hogyan lehetne lebeszélni őket, hogy vissza pakolják magukat."

Úgy, hogy minden frissítéskor (amíg kap  a telefonod alkalmazásfrissítést, mert öreg Android esetében már azok sem fognak rá felmenni) elvégzed ezt a tüneti kezelést.

"Milyen telefon, milyen Android?"

Samsung Galaxy S7, Android 8.0.0, 32GB + 64GB SD

"Vagy azt csinálod, hogy adott eszközt csak navigációra használod, és veszel okostelefonnak egy másikat, vagy együtt élsz azzal, hogy csak navigáció fér el rajta (még!), vagy migrálod az egész hóbelevancot egy új, nagyobb memóriával rendelkező készülékre."

Igen, csak kicsit bosszant, hogy egy szoftveres beállítás miatt (nem maradnak ott vagy az IGO-t nem lehet átkonfigolni) kellene egyébként minden másban jól működő készüléket kidobni.

"Úgy, hogy minden frissítéskor (amíg kap  a telefonod alkalmazásfrissítést, mert öreg Android esetében már azok sem fognak rá felmenni) elvégzed ezt a tüneti kezelést."

Értem, csak ez épp nem a visszapokálászásról lebeszélés. :(

"egy szoftveres beállítás miatt (nem maradnak ott vagy az IGO-t nem lehet átkonfigolni) kellene egyébként minden másban jól működő készüléket kidobni."

Szoftveresen bő három és fél éve EOL az Android 8, a 27-es SDK level sem mai csirke már - jó kérdés, hogy az iGO fejlesztői mikor fognak minSdkVersion-ben ennél magasabbat igényelni - akkortól ugyanis frissítés nuku, újratelepítés nuku.

"Értem, csak ez épp nem a visszapokálászásról lebeszélés. :("

Ezt tudod tenni, mást nem. Vagy elfelejted az Android8-as eszközt univerzális használatra, és csak navigációra fogod használni.

 

Anno az iGO SzülinAPP volt Androidra, csillió évvel ezelőtt, azt használtam, de az két telefonnal ezelőtt volt :-) és nem is húztam át az újabb eszközre, pont a tárhelyes nyűgje miatt. Ahogy olvasom, a mostani verziónak is vannak ilyen problémái, plusz a térképe is eléggé ritkán frissül - bónuszként Android Auto-val sem kompatibilis...

Az, hogy hol van a térkép, az egy dolog - kérdés, hogy az Android engedi-e az alkalmazásnak az SD-kártyáról kezelni a fájlokat...

Megnéztem a dátumot 2x is, hátha valami 2014-es topik...

Idővel el kell engedni a régi eszköz kezét, mert sok vele a szívás. Ez egy ilyen szitu. Egy mai középkategóriás telefonban van 256-512G belső tárhely.

Hát igen, ezek az SD kártyával bövitem a háttértárat dolgokat el kell engedni, ez a 2010-es években volt sláger, amikor a 32G-s telefonokat (ahol 8-16G-t meg is evett az OS) reklámozták hogy "de bövíthetö SD kártyával", a nép meg ugrott rá mint gyöngytyúk a t...ra. Azt persze nem reklámozták hogy a média fájlokon kivül mást nem teszel rá (egy darabig az OS is támogatta az SD-re helyezést, de a gyári megoldás nem rakott mindent SD-re az Appból).

Apámnak volt olyan telefonja (mert idösebb korára árérzékenyebb lett) amin tényleg meg lehetett csinálni hogy a háttértárat bövíteni lehetett SD kártyával, át is pakolta böszen a programokat rá, boldog is volt kb 2 hétig, hogy nem kell telefont vennie, majd úgy összerogyott az Android hogy bootloopba ragadt.

Médiát (fotók, videók) én már csak sdkártyára rakatnék. Most volt friss élmény egy telefonnal a családban. Leesett pofával előre, hiába védőtok, hiába kijelzővédő fólia, látszólag sérülésmentes volt a kijelző, mégis megszűnt képet adni, csak 1 fehér csík a szélén. Feloldani nem lehetett, így meg lockolta a storage-t usb-n. Magyarul ami le volt rá mentve rengeteg fájl, plusz fotók videók (nem volt google cloud-ba szinlronizálva), mind elérhetetlenné vált. Mivel usb-c port van rajta, egy ideig reméltem h. kötök rá hdmi-s átalakítóval tv-t, fog ott adni képet. De mivel csak gagyi spórolós usb 2.0-s samsung A széria, nem a csúcskategóriás (és méregdrága) S széria, kispórolta belőle a gyártó az usb-n keresztül képátvitelt. De még ha lett is volna képátvitel, kellett volna 1 usb-s hub amin keresztül billentyűzetet vagy egeret ráköthettem volna, h. az unlock PIN kódot be tudjam adni. Viszont ha nincs unlock PIN kód beállítva csak fingerprint (aminek az olvasója természetesen már nem külön szenzor, hanem a képernyőbe van építve), akkor az...surprise.. nem működött! Ha unlock jelkód van, azt se oldod fel billentyűzettel, ott meg vakon kellene megtippelni a jelmintázatot, ha nincs képátvitel. Kíváncsi lennék kinek sikerülne így feloldania egy telefont.

És mindezek után ha kiderül h. nemcsak a telefon, de az egész alaplap is sérült, és neadjisten device encryption is aktív volt, akkor a világ semelyik kürtkft-je nem fogja visszanyerni semmilyen adatokat.

Naszóval ezután azt mondom, h. ennyi szopás után inkább egy sdkártya encryption-mentesen.

Ennyi szopás után én a helyedben arra a következetésre jutottam volna, hogy ha nem jó a Google, akkor választok más felhős szolgáltatást, vagy csinálok sajátot (pl. Synology NAS vagy NextCloud), és oda szinkronizáltatok/mentek mindent a telóról, ami nekem fontos lehet (képek, videók, akármi).

Ugyanis egy elvesztés, lopás, ennél komolyabb leejtés, vízbe esés, stb. ellen az SD kártya használata sem ment meg. A telefonon lévő adatra (szerintem) úgy kell tekinteni, hogy nincs meg. Ha azt szeretnéd, meglegyen, akkor a telefonon kívülre, automatizáltan másoltatni kell valami módon a keletkezett tartalmat.

Normális világban a telcsibe lenne 32Gb eMMC amin csak az oprendszer lakik, egy SD UHS slot, amiben a kártyán a júzer cuccai beleértve a telepített appokat is tárolódnak. Telefon tönkremenetele után kártya ki, telefon kuka, új telefon kártya be, örül. Túl egyszerű lenne, ez a baj vele.

A valosagban megis az tortent, hogy a keves belso tarhelyet vasarlo emberek vasaroltak meg a legolcsobb/leggagyibb SD kartyakat, igy lelassultak esetlegesen estek keltek az appok es maga a telefon is, amikor megprobaltak vagy az appokat athelyezni az SD-re, vagy magat a /data -t. Sokkal kevesebb felhasznalo zaklatja a supportot, ha a /data stabil, gyors, megbizhato adattaron van, mintha engednek SD-re kirakni.

Elvi síkon nincs igazad, ez a Google hibája és mesterséges elavultatás, és rátolják ezt a hülyeséget a felhasználóra, mert ezt ők jobban tudják, hogy mi kell neki, felülírva az ő beállításait. Ha van az SD kártyáján hely, a rendszernek ahhoz kéne igazodnia.

Gyakorlati síkon viszont egyet tudok érteni, lehet megpróbálni ez ellen harcolni, de reménytelen, kudarcra van ítélve, így életszerűség okén néha könnyebb, ha az ember beadja a derekát, és nem próbál szélmalomharcot vívni, ami csak arra lesz jó, hogy szétkeseríti az életét, és nem mutat meg vele senkinek semmit.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

"Ha van az SD kártyáján hely, a rendszernek ahhoz kéne igazodnia."

Android 6 környékén még olyan opció is volt, hogy az SD kártyát alapértelmezett tárhellyé lehetett tenni. Volt "format as internal" menüpont, onnantól oda települtek az appok és minden egyéb is azt használta. A meglévő adatokat meg át lehetett mozgatni.

Hasonló cipőben jártam én is, a vége az lett hogy vásároltam egy 256 GB tárhellyel rendelkező telefont a régit meg nyugdíjaztam. Nem csak a tárhely volt kevés, de az akku is elfáradt benne. Ha mazochista vagy cserélhetsz akkut, beletehetsz egy SD kártyát és mondhatod, hogy belső tárhelyként formázza, ilyenkor a kártya kódolva lesz, de kibővül a tárhely. Oszt majd jönnek ilyen-olyan fagyások, programok random bezáródnak stb. Nem éri meg, engedd el...

Minden hulla a Mount Everesten valamikor egy nagyon motivált ember volt.

Ha Samsung telefonod van, akkor nem tudsz mit csinálni, azoknál egyszerűen elfogy a hely, akkor is, ha gyári visszaállítást csinálsz - custom ROM vagy másik készülék a megoldás.

Melyik része? A régebbi low-end Samuk, 8GB, 16GB ilyesmi belső tárhellyel, szépen elfogy alóluk a hely a frissítésekkel.

Több Samu telefon is volt a családban, ahol a 16GB-s belső tárhelyből a "rendszer" elfoglalta a nagy részét, és semmilyen módon nem lehetett szabad helyet varázsolni. Nyilván az sem segít, hogy a szoftverek jelentősen meghíztak pár év alatt (pl. a Play Services rendszerapp már sokszáz mega), de az, hogy minimál telepített szoftverrel a rendszer 10GB-ot egyen egy régi telefonon, régi Android-al, hát, szerintem nem normális. Összehasonlításképp a régi Moto G-m, LineageOS-el, 8GB-on is könnyebben boldogul, mint a régi Samsung nemtudommilyen, 16GB-al, lepucolva.

Régebben neki akartam állni, hogy kinyomozzam, mi a fene az oka, de aztán hagytam a francba, nem volt kedvem rootolni és kutakodni az Android nevű tákolmány belében azért, hogy egy amúgy is öreg készülék életét meghosszabítsuk. 

Nem csak Samu, nekem két telefonom is így ért véget. HTC Desire volt az első androidos telefonom, azt emiatt rootoltam, mert elfogyott a ROM terület az újabb és nagyobb Android miatt, akkor még maga az Android nem támogatta, hogy SD kártyára lehessen alkalmazásokat tenni, a custom ROM viszont igen. Később egy Sony Xperia ZR (ha jól emlékszem) is így járt, gyári reset után a gyári alkalmazások frissítése már megette a helyet, arra is egy mókolt Androidot kellett feltenni, hogy az SD kártyát is igénybe tudja erre venni.

Az a része, hogy csak a Samsungnál van ilyen. A fenti igaz az összes 8-16GB tárhellyel rendelkező régi telefonra. Ugyanúgy el fog fogyni az a pici hely Motorolán, Xiaomin, Honoron, stb. mert itt nem a gyártó a rossz, hanem a tárhely kicsi. 

Egyébként aki még ilyen 8-16GB-os ősrégi vackokkal szenved és telefonáláson, meg sms-en kívül bármire akarja használni, az meg is érdemli. Pár tízezerért lehet kapni (64-)128-256GB tárhellyel új telefonokat, azokon egy ideig nem fog elfogyni a hely. Le kell cserélni az ilyen régi vackokat és kész, nincs más megbízható megoldás. 

Szerkesztve: 2024. 08. 16., p – 12:40

Nagyjabol mar leirtak: alapvetoen az SD kartya egy eltavolithato eszkoz. Androidon vagy adatot tarolsz rajta, vagy eleve ugy formaztatod vele, hogy belsonek szamitson. Utobbi esetben a belsot fogja kiegesziteni, titkositott, ebben az esetben maceras attenni masik kutyube, de tenyleg olyan, mint ha a belso lenne nagyobb. Ha valamiert megis kiesik az eszkoz, eltunnek a futo telefon kepernyojerol az alkalmazasok, random idopontban ujraindulgat, teheted ki ujra az ikonokat, stb.

Meg regen felmerult egyik navi gyartonal, hogy a terkepet belso vagy kulso tarhelyre tegyek-e, ill. hogy mennyi a sebessegbeli kulonbseg a ketto kozt. Irtam egy olyan programot, ami ezt tesztelte, a belso koroket vert a class 10 SD kartya sebessegere (ami meg a 4-esre). Szoval ha szamit a sebessege is, akkor egyertelmu a valasztas. (ez mondjuk WinCe6 volt, de a hardwarenek mindegy)

Az iGO-nak van egy halom beallitasa, ez - ahogy irtak mar - a sys.txt-ben van. Androidon az apk-ban van a "belso" sys.txt. Ezt ugy emlekszem kimasolja valahova a filerendszerbe is, de van, amire a belsot hasznalja (van egy C++ engine, ez egeszul ki platformfuggo kodokkal, a Javaban irt Androidos sys.txt parser a belsot nezi csak, de ami az engine-nek kell, az a kulsot veszi alapul). Nem emlekszem mar a reszletekre, neked valoszinuleg az apk-ban levot kell modositanod, az a biztos. Viszont release-fuggo, hogy hogy kerul oda a terkepadat.

Ha valami hivatalosan kiadott apk (pl. SzulinApp), akkor a contentet a Google Play teszi valahova, ennek a mikentjevel nem foglalkoztam. Ha ncore-rol van, akkor az a legegyszerubb, ha lemasolod az apk-t (sima zip), torlod belole a digitalis alairast, modositod a sys.txt-t a megfelelo content path-ra, aztan alairod magad (nem erdekli a pontos alairas, ha nem kerul Play-be). Persze ha a rajta levo apk es a tied alairasa nem egyezik, update-kent nem megy fel, csak akkor, ha a regit torlod, ezt meg feltelepited. Az utobbi idoben nem kovettem az Androidos - meg iGO-s - fejleszteseket, szoval azota sok dolog valtozhatott. (neked viszont korabeli kutyud van, arra meg relevans lehet)

szerk: persze a symlink is lehet jo, ha tudsz irni a belso tarhelyre (egyszeruen atrakod a contentet a kartyara, az eredeti helyere meg belinkeled)

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Azóta nyugodtabban alszom, amióta nem használok SD kártyát androidos telóban. Remek készülékeket lehet kapni 256 GB belső tárhellyel, az a méret valószínűleg a legtöbb SD kártyát használónak már elég.

Egy időben gyűjtögettem a megdöglött kártyákat - gondolván, hogy egy szép napon mindet kiszögezem a gyártó cég kapujára. Mint a mesében. Aztán inkább kidobtam mindet.

Menetrögzítő kamerák SD kártyára mentenek. És ha valami, amkor azok aztán kapják a terhelést extrém módon. Mégis jól elmennek évekig.

Szóval a 15 évvel ezelőtti gagyi sdkártyákat nem érdemes hasonlítani a mai V40 class SDkártyákhoz.