Egyesek fejében hatalmas káosz és sötétség kavarog ennek kapcsán, ezért úgy gondoltam, írok egy mini fejtágítót. Előrebocsátom, hogy az alábbi definíciók NEM teljesek, szándékosan hiányosak és leegyszerűsítettek, csupán azokat az aspetusokat emeltem ki belőlük, melyek a többszálúság kapcsán relevánsak.
Multithreading
A végrehajtás úgy történik, hogy a processzorban van ún. utasításszámláló regiszter, ez tárolja a soronkövetkező gépi kódú utasítás memóriabeli címét.
Ezt a regisztert szokás PC-nek hívni (Program Counter, Motorola, ARM, stb. processzorokon) vagy IP-nek (Instruction Pointer, x86-on).
Ha ennek a regiszternek az értéke elmentődik a memóriába, és egy, a normál programfolyamtól eltérő érték kerül helyette bele, akkor többszálú programvégrehajtásról beszélünk.
Multitasking
Ellőbbitől független dolog, de az előfeltétele ennek, többszálúság nélkül nincs multitasking se. Ilyenkor jellemzően az összes többi regiszter is mentődik az utasításszámlálóval együtt, emiatt címtérváltás is bekövetkezhet. Három fajtája létezik:
- Szekvenciális az, ha az új szál lefutása után kerül csak vissza a vezérlés a megszakított szálra.
- Ko-operatív az, ha létezik egy ún. yield hívás, aminek hatására visszaadódik a vezérlés a megszakított szálra (vagy egy bármilyen másik szálra).
- Pre-emptív az, ha egy időzítő segítségével akkor is átatódik a vezérlés egy másik szálra, ha az éppen végrehajtott szál nem hív yield-et és nem is fejeződött még be.
Régi szép időkben egyértelmű volt ez a dolog, mert a processzek közti kapcsolás a kernelben történt és címteret is váltott, a pthread-ek közti kapcsolás pedig egy processzen és egy címtéren belül történt, és a kernel nem is tudott róla.
A mai kernelekben már kicsit összetettebb dolog amióta léteznek a SYS_set_tid_address, SYS_sched_setscheduler stb. rendszerhívások; azóta a kernel nemcsak a különböző címterű processzekről tud, hanem az egy címtéren belüli szálakról is, és azok kapcsolását is ő végzi (ez egyébként a multicore miatt szükséges, lásd alább). Ez a megoldás egyébként a Solaris kernelből eredeztethető, ahol LightWeight Process-nek hívták az ilyen közös címtéren belüli szálakat.
Multicore (hyperthreading, SMP)
Ezt sajnos helytelenül hívják néha multithreading-nek, de ennek semmi köze az első pontban leírthoz. A többmagvas processzor azt jelenti, hogy egyszerre több utasításszámláló regiszterrel is gazdálkodhatunk.
De mégyegyszer, ennek semmi, de semmi köze a fenti kettőhöz, egy egymagvas processzoron is simán megvalósítható a multithreading és a multitasking, ezért jobb ezt multicore-nak, hyperthreading-nek (vagy esetleg SMP-nek, Symmetric Multi Processing-nek hívni).
- Ha a szálak száma meghaladja a processzormagok számát, akkor látszólagos párhuzamosságról beszélünk. Ilyenkor időosztásos (time sharing) módon több szál hajtódik végre és osztozik egy adott processzormag utasításszámláló regiszterén (ehhez mindenképp kell multitasking).
- Valós párhuzamosságról akkor beszélünk, ha a szálak száma kevesebb vagy egyenlő, mint a rendelkezésre álló processzormagok száma. Ilyenkor minden szál saját processzormagot, és azzal saját dedikált utasításszámláló regisztert kap (ekkor nem előfeltétel a multitasking).
Ps: teljesség kevéért van még a nem szimmeltrikus multicore is, de abba most ne menjünk bele, mert a többszálúság elmagyarázáshoz nincs rá szükség.
Ps2.: vegyük észre, mikor előfeltétel a multitasking és mikor nem. Szerevereken, asztali gépeken mindig rengeteg a processz és a szál, több, mint a mag, ezért mindig van multitasking is. Olyan, hogy multitasking nélkül létezik multithreading, jellemzően csak ipari PLC-ken meg néhány embedded IOT eszközön fordul elő, máshol nem.
Blokkoló IO
Ez azt jelenti, hogy az IO hívás blokkolja a hívót, és annak a következő utasítása nem hajtódik végre, amíg az IO művelet be nem fejeződik.
Nem-blokkoló IO
Ez csak annyit jelent, hogy az IO hívás egyből visszatér, azonban SEMMIT, de SEMMIT nem jelent arra nézve, hogy aztán a későbbiekben hogyan értesül a hívó az IO művelet befejeztéről.
Jellemzően két fajtája van: ami többször is hívható és kóddal tér vissza (nem multithreadinges O_NONBLOCK read/write), és a callback alapú (multithreadinges, alacsony szinten csakis a POSIX szignálok ilyenek, semmi más, pl. SIGINT, SIGIO vagy stílusosan SIGHUP :-) ).
Szekvenciális IO
Ez azt jelenti, hogy egyszerre csak egyetlen IO kéréssel foglalkozhat a hívó. FIGYELEM! Nem arról van szó, blokkol-e vagy sem, hanem hogy hány IO kéréssel tud foglalkozni egyszerre.
Aszinkron IO
Aszinkron IO-ról abban az esetben beszélhetünk, ha az IO kérések feldolgozása NEM SZEKVENCIÁLIS, hanem párhuzamos, azaz az egyik IO kérésnek nem kell várnia egy másik IO kérés feldolgozására.
Ismét nem arról van szó, hogy blokkol-e vagy sem, multithreading esetén simán lehet blokkoló is aszinkron, mert csak az adott IO művelethez tartozó szál blokkolódik, a többi vígan futkorászik tovább.
Multiplexing
Multiplexing az, ha több nem-blokkoló IO kontextussal rendelkezünk, és ezeket egyetlen szálon AKTÍVAN pollozuk. Multiplexer nem lehet aszinkron, mert hiába a több IO kontextus, a feldolgozásuk mindenképp szekvenciális, azaz egyszerre csak egy IO kéréssel tud foglalkozni, a többinek várakoznia kell.
Összefoglalva:
- minden multitask egyben kötelezően multithread is, de nem minden multithread multitask
- minden multicore egyben kötelezően multithread is, de nem minden multithread multicore
- minden aszinkron egyben kötelezően multithread is, de nem minden multithread aszinkron
- szekvenciális (és a multiplexing) nem multithreading
- blokkoló IO hívás lehet szekvenciális (POSIX alapeset) és aszinkron is (multithreading esetén, IO-ként egy-egy szál blokkolt vagy sem)
- nem-blokkoló IO hívás lehet szekvenciális (ha nem multithreading, azaz multiplexing) és aszinkron is (ha multithreading)
Hozzászólások
Félre ne érts, nem kötözködni akarok, csak a jobbító szándék vezérel. Szóval a fenti dolgok nagy részével a gyakorlatban találkoztam, de ha nem tudnám mit akarsz elmagyarázni, biztos hogy nem ebből jönnék rá. Megpróbálom kiegészíteni. De igazából aki nem tudja legalább nagyjából, hogy hardver és oprendszer szinten mi történik, annak kár erőlködni a megértéssel.
Az első két fogalom: jobb lenne thread-nek és process-nek nevezni. Mind a kettő egy önállóan futtatott kód. A lényeges különbség, hogy egy process-hez felosztható több thread-ra (mindig van pontosan egy gazda), de a thread-ek a process-ektől eltérően egy címtérben futnak. Kivétel amikor nincs process egyáltalán, mert pl. az adott processzor nem képes címtereket elválasztani (lásd MMU). De ez tényleg régen volt csak.
A multicore/hyperthreading mérőszámok azt mutatják meg, hogy a processzor hány process-t és/vagy thread-et tud natívan egyszerre futtatni. Ha ez kisebb mint a futni kívánók száma, akkor jön az emuláció, ami az általad is leírt multitasking módok szerint valósulhat meg.
Szekvenciális io: itt nem a hívó hanem a végrehajtó tud egyszerre egy kéréssel foglalkozni szerintem. De az oprendszer simán emulálhat neki egy queue-t.
Multiplexing: itt nem tudom mire gondolsz. Normális esetben a multiplexing azt jelenti, hogy egy csatornára összemixelek több adatfolyamot. Lehet hogy más kontextusban másképp használják, de akkor írd oda.
Semmi gond, köszönöm a hozzászólásodat!
Igen, nem véletlenül tituláltam mini fejtágítónak. Simán meg tudnék tölteni egy könyvet is ezzel, itt csak egy gyors glossary-t akartam, mert a másik topikumban pár dilettáns láma troll össze-vissza beszélt.
Való igaz, konkrétan ezt írtam nekik a másik topikban: "Kopipészt huszárok vagytok, csak a magas szintű API hívásokról van némi homályos sejtésetek, de amint az a kérdés, hogy mi is történik a motorháztető alatt alacsony szinten, beadjátok a kulcsot, fingotok sincs semmiről".
Nem. multithreading != thread és multitask != process.
Például, a megszakításvezérlő multithreading-es, de semmi köze ennek az operációs rendszer által biztosított pthread-hez sem a process-ekhez. A POSIX által biztosított signal-ok ugyancsak multithreading-ek, de megint csak semmi közük a pthread-hez (nem pthread-es processz is használhat signal-okat).
És a mutitask sem azonos a processkapcsolással, mert pthread-ek között is kell kapcsolni, az elv itt is pontosan az, amit leírtam. Azt is leírtam, hogy a threadkapcsolás és a processkapcsolás abban tér el, hogy utóbbi címteret is kapcsol.
Így van, ezt külön ki is emeltem. A címtérváltás egyébként x86-on úgy történik, hogy a General Purpose Register-eken kívül a 3-as számú kontrollregiszter is mentődik és beállítódik. Ez a kontrollregiszterváltoztatás egyben vezérli az MMU-ban a TLB flush-t is.
Pontosan ezt írtam, itt nem értem, min kéne változtatnom. Annyi csak, hogy "emuláció" helyett a "látszólagos párhuzamosság" szókapcsolatot használtam, mert szerintem az jobban kifejezi a time sharing lényegét.
Gözöm sincs, hogy mit értesz ebben a kontextusban "végrehajtó" alatt, de biztos nem. Az IO kérés feldolgozását az végzi, aki az IO műveletet meghívta, azaz a hívó. (Itt most lényegtelen, hogy a read()-re visszaadott adatról vagy a write() esetleges hibakódjáról van-e szó, a lényeg, hogy a műveletet hívónak kell foglalkoznia ezzel.)
Nem számít. Itt nem az a kérdés, hogy honnan kerül a hívó memóriájába az adat, hanem az, hogy amíg molyol rajta, addig történhet-e másik IO feldolgozás vagy sem.
Majdnem, nagyjából igen, ezt, de pontosítanék, nincs "összemixelve" egy csatornára, hanem több várakozó csatorna közül az választódik ki, amelyiken végzett már az IO művelet és el lehet kezdeni a feldolgozását. Hogy nagyon nagyon egyértelmű legyek, POSIX man 2 select és man 2 ppoll (persze nem csak ezekkel lehet multiplexelni, de ez az iskolapélda rá).
Figyeld meg, szó sincs arról, hogy egyetlen csatornába mixelnének, hanem hívásonként különböző fd-ket (nfds elemű fds tömb valamelyik elemét) adhatja mindkettő vissza, attól függően, melyik fd-n végzett az IO művelet már és áll rendelkezésre adat (vagy írásnál melyik fd fogad adatot). Nyilván el tudok képzelni persze olyan implementációt is, ahol egy szuper meta file descriptor önmagában multiplexel, és az applikáció magas szinten egyetlen fd-nek látja, na de a motorháztető alatt annak is különböző fd-kkel kell zsonglőrködnie, pont úgy, ahogy a select() és a ppoll() teszi.
Na de a lényeg: multiplexer esetén nem lehetséges a párhuzamos feldolgozás, mivel az mindig pontosan egy fd-t választ ki a tömbből, és amíg annak a feldolgozásával nem végzett, addig nem tud újabb fd-t lekérni egy és ugyanazon szálon. Magyarán a feldolgozás szekvenciális és nem párhuzamos.
Ha meg több szálat használ, akkor visszajutottunk oda, ahonnan a másik topikban indultunk, miszerint azt állítottam, "... minden aszinkron API - a Javascript motorok pedig különösképpen -, erdendően többszálúak. (Akkor is, ha a többszálúság csak a motorháztető alatt található és nincs direktben kivezetve a JavaScript API-jára, még akkor is)". A zárójeles részben arra utaltam, hogy itt most nem a magas szintű JavaScript Thread-ekről van szó, hanem a JS motorbeli pthread-ekről.
Köszi! Nekem, mint nem programozó, nagyon hasznos!
Szívesen! A Te kérésedre írtam egyébként össze.
sub
En is pontositanek egy par aprosagot:
Multithreading: [...] Ha ennek a regiszternek az értéke elmentődik a memóriába, és egy, a normál programfolyamtól eltérő érték kerül helyette bele, akkor többszálú programvégrehajtásról beszélünk.
Ez itt nem teljesen pontos. Amit irsz, hogy _csak_ az IP/PC regisztert mented memoriaba, az a klasszikus megszakitas-hivas, nem pedig a multithreading. Multithreading eseten is mentened kell a processzor belso allapotat, es az adott thread folytatashoz azt vissza kell allitanod 1:1-ben. A konnyites tenyleg annyi, ahogy mondod, hogy a cimter az valoban nem fog valtozni, igy a "teljes allapot" mentese egy-ket fokkal egyszerubb, viszont sokkal hatekonyabb (hiszen par tucat regiszter mentese meg visszaallitasa sokkal gyorsabb mint egy cimter-valtas es/vagy TLB cache flush utani feleledes). De ebben az allapotban (avagy context-ben) benne van nemcsak a IP/PC meg az osszes "egyszeru" regiszter, hanem meg a flag-ek is meg a SIMD, FPU, stb, regiszterek is. Szoval egy modern procinak a context az mar egy egesz nagy valami is lehet. Ha csak a register file-t nezzuk mar ugy is.
Ha megnezed a `man 2 clone` leirast, akkor abbol azt lehet latni hogy a "multithreading" es a "multiprocesszing" kozotti atmenet az egeszen folytonos, es uj processzek/threadek letrehozasakor valojaban temagad tudod hangolni hogy mennyire is kezdjen el kulonbozni a ket processz, marami a cimteret (meg a tobbi I/O eroforrast) illeti. Lehet minden teljesen kozos, sot, szelsoseges esetben a stack is lehet kozos. Oke, ezutobbi elegge extrem, nem tudom hogy ki az aki annyira bator es/vagy mi arra az use case ha kozos a stack :) (hiszen akkor mar egy fuggvenyhivast sem tudsz csak ugy vegrehajtani). De pont a stack kulonbozosege implikalja hogy minimalis kulonbnsegek mar thread-ek eseten is megjelenhetnek (gondolj bele hogy pl a kernel "alalapozhat" meg memoriat az egyik thread stack-jenek, ha az tulsagosan elkezdene noni lefele, mig a masiknak nem kell). Persze ettol meg a context switch olcso marad, marad(hat) ugyanaz a cimter, jo ez.
A szinkron/aszinkron I/O-val kapcsolatban pedig:
Programozasi szempontbol a multithreading meg aszinkron I/O azert erdekes mert ugyanabban a cimterben szakad meg ezert vagy azert (preemption vagy interruption) a program futasa es kerul at egy masik pontra. Igy mindket entitas (ket kulonbozo thread, vagy egy processz/thread es signal handler) eseten nagyon figyelned kell hogy a kozos cimterben levo valtozok kozul mi az ami volatile es mi az ami nem. Ez akkor is igaz ha ket kulonbozo processzed van, latszolag kulonbozo cimterrel, de van egy kozos hasznalato shared memory terulet is es abba pakolgat az ember valtozokat. De persze a ket fenti, "klasszikus szinkron" meg "klasszikus aszinkron" esetek kozott sem annyira eles az atmenet. Peldaul csinalhatsz olyat hogy: a/ egy "A" thread letrehoz egy "B" thread-et, ami csak loop-olva varja hogy valahonnan, egy adott file descriptorrol jojjon adat, es ha jon akkor atir megfelelo modon egy, a kozos cimterben levo volatile valtozot. Vagy b/ ez az "A" thread csinal egy SIGIO handlert, amit majd meghiv a kernel ha tortenik valami akcio egy adott file descriptoron. A handler pedig ekkor atir megfelelo modon egy, a kozos cimterben levo volatile valtozot. Az "A" thread szemszogebol nezve az a/ es b/ esetben ugyanaz tortenik, az a processz nem tudja megkulonboztetni a ket implementaciot. Mindketto hatekony lesz, de hogy melyik lesz hatekonyabb az mar implementacio/kernel/finomhangolas/stb fuggvenye.
Tanuljatok már meg OLVASNI. Komolyan, botrányos, amit a HUP közössége magyar nyelvű szövegértés címszó alatt előad.
Vö: "Előrebocsátom, hogy az alábbi definíciók NEM teljesek, szándékosan hiányosak és leegyszerűsítettek, csupán azokat az aspetusokat emeltem ki belőlük, melyek a többszálúság kapcsán relevánsak."
NEM EZ VAN ODAÍRVA. Nincs "csak", nem írtam ilyent sehol. Ne képzelj már oda olyan dolgokat, amik nincsenek is ott. Nincs ott semmilyen "csak", mert soha nem is írtam oda.
HIBÁS. Ad egy, nem is ezt írtam, ad kettő a megszakítás hívás során SEM CSAK az utasításszámláló mentődik, de AZ IS. Már ha x86-on beszélünk, akkor mentődnek még a szegmensszelektorok és veremmutató is, ha az ARM-ről, akkor meg egyik se, mert ott egy külön dedikált regiszterbe kerül a mentett utasításszámláló nem is memóriába, de ennyire aztán végképp nem akartam belemenni a részletekbe, mert még a leegyszerűsített leírás is meghaladja az értelmi képességeit egyeseknek.
HIBÁS ez is. Az már a multitasking lenne, amiről itt beszélsz, kevered a dolgokat. Multitaskingnál elvárás ugyanis, hogy az állapot bármikor megszakítható és 1:1-ben helyreállítható legyen, és annál le is van ez írva: "Ilyenkor jellemzően az összes többi regiszter is mentődik az utasításszámlálóval együtt". Multithreadingnél ilyen nincs, ott csak annyi az elvárás, hogy a clobbered registers-ek vissza legyenek állítva, semmi több. Szó sincs a teljes belső processzorállapot mentéséről, még véletlenül se.
Ez is HIBÁS. Ha éppenséggel tudni akarod, akkor a kernel egy kivételkezelőt helyez minden coprocesszor műveletre, ami bebillent egy flaget a taszk állapotleíróban. Taszkkapcsoláskor csakis abban az esetben mentődnek és állítódnak vissza a nem GPR-ek (mint a SIMD és FPU állapotok), ha ez a flag be volt billentve, egyébként le sem szarja őket. De ismételten, ennyire nem akartam belemenni a részletekbe, mert egyeseknek már ez az egyszerűsített leírás is bőven meghaladja az értelmi képességeit.
...akkor pontosan azt látni, mint amit írtam, megint csak kénytelen vagyok ismételni magam, mert nem tudtok olvasni: "A mai kernelekben már kicsit összetettebb dolog amióta léteznek a SYS_set_tid_address, SYS_sched_setscheduler stb. rendszerhívások..."
Ez sem pontos. Erre van a thread_local kulcsszó, aminek hatására egy dedikált regiszter relatív címzési módot fordít a fordító, az ilyen tárolási osztályú változókat pedig egy külön szegmensbe gyűjti a linker (Linux-on és Windows-on is egyaránt).
- Éppenséggel ha tudni akarod, akkor ezt a SysV ABI definiálja, a dedikált regiszter relatív címzéshez tartozó relokációs rekordoknak meg TLS van a nevükben, lásd például Motorola, Sparc, AArch64 vagy épp x86_64 esetén.
- A PE/COFF formátum esetén a működési elv TELJESEN AZONOS, azaz szeparánt szegmens, dedikált regiszter relatív címzés, stb. csak apró implementációs eltérések vannak a SysV-hez képest, ennek a definíciója pedig itt olvasható.
Maga a volatile kulcsszó csak annyit tesz, hogy a fordító nem optimalizálhatja ki a változó kiértékelést, azaz magyarul muszáj mindig memóriacímzésű utasításra (LOAD/STORE/MOV) fordítania a rá történő hivatkozásokat, nem tárolhatja azt pékdául átmenetileg egy regiszterben vagy ilyesmi.
Hogy mekkora baromságot írtál itt össze, azt hadd ne kelljen részleteznem. Minden pontjában hibás, teljes egészében. A megszakítás független a címtértől, a preemtive és az interrupt pedig nem két külön dolog, hanem az interrupt lehet preemptive vagy sem...
De ismételten, ennyire szándékosan nem akartam belemenni a részletekbe, mert egyeseknek már ez az egyszerűsített leírás is bőven meghaladja a szövegértési és értelmi képességeit.
Mindig mondtam en. Itt mindenki hulye, csak mi ketten gozmozdony!
Vállalom, én biza' nem szeretem a semmirekellő trollokat, az olyanokat meg különösen nem, akik még felnőtt létükre sem voltak képesek megtanulni írni-olvasni.
Túl gyakori a HUP-on az, hogy valaki mindenáron ki akar javítani, pedig nincs is mit, csak valójában nem voltak képesek elolvasni vagy értelmezni azt, amit írtam. Egyszer - kétszer előfordul, persze, oké, megesik. Na de állandóan?
Nem hiszem, hogy irreális vagy túlzott elvárás lenne a magyar nyelvű olvasás és szövegértés egy szakmai fórumon.
s a
szakmai szerénységtürelem sem, mondjuk 🤭Semmi köze ennek a türelemhez, egy pillanatig sem húztam fel magam az elmúlt hetekben.
Én bizony büszkén vállalom, hogy elküldöm a picsába azt, aki nem tud olvasni, de mégis kötözködni próbál. Mert valakinek muszáj, és ha más nem vállalja, hát akkor leszek én.
Nézd csak meg, ebben a topikban is kulturáltan válaszoltam mindenkinek, kivéve apai-nak, aki olyant reklamált, amit nem is írtam, és olyant hiányolt, amit viszont leírtam.
Csak magára vessen, magának ásta a vermet, simán elkerülhette volna ezt egy icipici odafigyeléssel (és persze alaposabb olvasással).
Azért ha már "fejtágítást" tűztél ki célul, akkor az első reakciód valami neked nem tetsző (szakmai) dologra lehetne kicsit khm... türelmesebb és személyeskedéstől mentes.
Tudom, hogy a gui készítős dolog flame-be torkollott, de attól még ennek nem kellene.
Nem tűztem ki célul. A sok barom óbégatása közepette jött valaki, aki intelligensen és kulturáltan megkért, hogy írjam ezt össze, ezért boldogan összeírtam. Ennyi.
Miért akarnék én olyan értelmi fogyatékosokat tanítani, akik még olvasni sem tudnak - ráadásul ingyen? Nem akarok. Aki tudja hasznosítani, amit itt összeírtam, annak egészségére és örülök, aki nem, hát az magára vessen.
Már a GUI topikomban is megmondatam, hogy ha valakinek mások az igényei, mint amikre a lib készült, az használjon mást és kész. De nem értették.
Itt is ez van, ha nem tetszik, ne olvasd. Vagy, ha olvasod, akkor olvasd el rendesen, és ne olyanokba köss bele, ami nincs is odaírva, vagy olyant hiányolj, ami viszont oda van írva.
A regisztereket thread-eknél is elmenti, minden egyes alkalommal (linuxon 1000szer másodpercenként per processzormag)... "multi-threading" s a "multi-tasking" között itt csak az a különbség, hogy lesz-e address space change vagy nem...
megint félrebeszélsz: itt az lett elmondva, hogy a globális változóknál már figyelni kell, nem szabad feltételezni, hogy csak ez a thread matathat hozzá.
pl. egy sima increment lehet, hogy nem atomikus, mert nincs mutex/nincs lock prefix. Hogy jön ide a thread local storage?
Nem, kevered a dolgokat. Az a threadkapcsolás és processzkapcsolás közötti különbség, amiról beszélsz (amit egyébként pontosan le is írtam, pontosan így, hadd ne másoljam le).
A pthread-eket meg ugyanúgy kell multitaskingolni, különben nem futhatna több szál párhuzamosan. És mivel multitasking van a thread-eknél is, ezért nyilván ott is menteni kell a regisztereket (merthogy az állapotmentés a multitasking-nál kell).
Ismételten nem én beszélek félre, az lett mondva, hogy volatile-e. És arra válaszoltam. Neked pedig a válaszom az, hogy threadeknél thread_local változókat használj, amikor csak teheted, globális helyett, úgy jön ide.
ez, konkrétan marhaság, mindig, minden regisztert el kell menteni minden threadben, ha egyszer megszakítottad.
nem, nem arra válaszoltál. ismétlem: arról volt szó, hogy jobban kell figyelni a globális változókra. azok mindig vannak, hiába jössz a thread local storage-dzsel.
Akkor miszter nagyszájú, legyél kedves megmutatni, hol történik ez az állítólagos mindent mentés az alábbi forrásban, amikor a megszakítás konkrétan bekövetkezik:
https://github.com/torvalds/linux/blob/master/arch/x86/entry/entry_64.S
Gyerük! Hol található?
Fogd már fel, hogy az állapotmentés csak a MULTITASK-hoz kell, amikor a taszkkapcsolás történik, és igen, a pthread-ek a multitask-oltak, nem is a processzek. Valójában a mai modern kernelek ütemezője nem is lát processzeket, neki minden task szál és kész!
De itt a konkrét kernel forrás, nesze:
https://github.com/torvalds/linux/blob/master/arch/x86/kernel/process_6…
Látod, hogy mi a legeslegelső lépés, hogy mit kér le a struct-ból? És látod azt is, hogy egy valag if feltétel van arra, hogy mikor mit kell menteni és visszatölteni? A "mindig, minden regisztert el kell menteni" a marhaság, te tanulatlan tuskó. A TIF_NEED_FPU_LOAD az szerinted mire van?
És látod azt is, hogy ez a switch_to végzi a taszkkapcsolást, ami NEM MINDIG hívódik meg, amikor szálkapcsolás történik az entry_64.S-ben? (Segítek, nem call, hanem jmp utasítással hívódik a függvény, erre magadtól úgyse lennél képes rájönni.)
Ismétlem, NEM TUDSZ OLVASNI. De ide másolom, csak neked, most próbáld meg VÉGIGOLVASNI, és ne add fel a mondat közepén, csak mert hosszú (kiemelés tőlem): "Programozasi szempontbol a multithreading meg aszinkron I/O azert erdekes mert ugyanabban a cimterben szakad meg ezert vagy azert (preemption vagy interruption) a program futasa es kerul at egy masik pontra. Igy mindket entitas (ket kulonbozo thread, vagy egy processz/thread es signal handler) eseten nagyon figyelned kell hogy a kozos cimterben levo valtozok kozul mi az ami volatile es mi az ami nem."
Látod? Vagy most sem voltál képes a mondat végéig eljutni?
Innentől magadra maradtál, vagy tanulsz a hibáidból, vagy hülye maradsz életed végéig. Te döntésed, engem hagy ki a hülyeségeidből. Ja, és TANULJ MEG OLVASNI, mert azt nem tudsz.
a regiszterekről beszéltem...
csak úgy halkan mondom, hogy pl. az asm_sysvec_apic_timer_interrupt így kezdődik:
az error_entry pedig (entry_64.S):
tudod, ezekből lesz a struct pt_regs *regs ... 🤭
Pontosan. Mas architekturak is gyk egzaktul ezt csinaljak. Pl RISC-V esten:
Ahol:
De irtam mar RISC-V/RV32 BIOS variansokat (pontosabban SBI-t, ahogy ott nevezik azt ami a BIOS/ACPI helyen van), es ott is ez van a belepesi pont helyen, egy ilyen objektumba menti le az allapot:
Ez az SBI lementi a context-et es utana dolgozik vele ha kell (pl hianyzo utasitaskeszlet potlasa, misaligned access implementalasa szoftvberbol, machine-level fault-ok kezelese, machine-level hypervisoring, stb). Szoval azert ez azert sokmindenre jo igy. Es muszaj lementenie mert abban a pillantban nem tudhatja a CPU hogy mit is fog csinalni a tovabbiakban vele barmi ami futni fog azon a gepen (masik szal, masik processz, masik virtualis gep, stbstb).
Ez az egesz interrupt entry ott kezd erdekesse valni a dolog amikor a hardver eleve egy olyan stack frame-t keszit elo privilegium-szint emeles soran, ami a C ABI-val mar kompatibilis. Na, akkor ket reszrol kell osszekanalzni a context-et (lasd: ARM, vagyis bizonyos ARM core-ok). Ott kevesbe feltuno a "mindent mentunk" kodreszlet.
Mármint úgy érted, az adott platformra úgy definiálták a C ABI-t, hogy egy az egyben a hardvert követték le :)
Igenigen, igy is mondhatjuk :))
Mondani mondhatod, de attól még faszság marad. Nem véletlen, hogy a megszakításbelépési pont Assembly-ben van írva, és nem C-ben. Mit gondolsz, miért?
És mutass egy architektúrát, ahol a megszakítás ABI-ja megegyezik a normál függvényhívás ABI-jával. Nem is létezik ilyen architektúra!
És mutass egy architektúrát, ahol a megszakítás ABI-ja megegyezik a normál függvényhívás ABI-jával. Nem is létezik ilyen architektúra!
Itten, ni, peldaul:
Mindezt pedig:
Szánalmas. ARM alatt nincs is ilyen, azt ott külön független hardware vezérli, de te még azt sem tudod, hogy "NVIC"-t kezelő kód az "NVIC_EnableIRQ" függvényen túl berak még egy ISR kódot is a programodba... Szánalmas vagy, na.
Maga az ARM nem is tud megszakításvektorokat kezelni, csak 4 típust ismer (Sync, IRQ, FIQ, SError, esetleg ezek jogosultság szintes kombinációja a CSel rendszerregiszter beállításától függően), az már az ISR feladata, hogy különböző rendszerregisztereket lekérve eldöntse, melyik is történt (pl. hogy UART IRQ volt-e egyáltalán a megszakítás oka).
Röviden: az ISR az, ami aztán a ramvectors tömbből választ, és nem a CPU.
https://developer.arm.com/documentation/ddi0487/latest/arm-architecture…
https://documentation-service.arm.com/static/5f8fef3af86e16515cdbf816
Elárulom, hogy ez pontosan ugyanígy zajlik akkor is, ha nem NVIC-ed hanem GIC-ed vagy QA-d van, mint a régi Pi-ken.
Ezt mondjuk nem értem, a vektor táblára egy hardver regiszter mutat (VTOR), amúgy mindenféle régi CPU (még a Z80 is) "magától" megtalálja az adatbuszra helyezett bájtból, hogy melyik ISR-t kell hívnia (azon a VTOR az I regiszter).
Mondjuk ahogy most keresgélek, VTOR és igazi vektoros megszakítás csak Cortexeken van?
Igen, VTOR az Cortex-Mx processzorokon biztos van, ahol x az legalabb 3. Legalabbis M3, M4 es M33-on talalkoztam vele, M0-on meg biztos nincs (ott annyit tesz nehany gyarto hogy ugyan fix VTOR=0 ertekkel dolgozik, de a felhasznalo eldontheti hogy melyik memoria-kompomenst is mappel be a 0-s cimre... es ha az a RAM, akkor kis trukkel kb pont meg lehet csinalni ugyanazt mintha lenne VTOR-unk).
Sajnos az application processor vonalat annyira nem ismerem ilyen szempontbol. De egeszen meg mernem mondani hogy ott is valami hasonlo van. Vagyhat biztos nem olyan elborult mint peldaul a RISC-V eseteben... :)
Csodálkoznék, ha nem lenne igazi vektoros megszakításkezelés, ha már az 50 éves procikon is volt.
Aha, igen, igy szuroprobaszeruen megneztem a Cortex-A9-et es az is vector table-t hasznal.
RISC-V eseten is lehet majdnem igy csinalni. De az is opcionalis es akkor is csak aszinkron megszakitasokra, es akkor is az egy jump table lesz a gyakorlatban es nem egy ISR vector table. A "de facto ajanlas" az inkabb az hogy egy entry point legyen csak minden privilegizalasi szinthez, es akkor egy belso control & status register (mcause, scause) alapjan dontsd el hogy mit csinalsz. Az ottani BIOS (SBI) is altalaban ezt implementalja meg a Linux is ilyen (ld. linux/arch/riscv/kernel/entry.S: handle_exception).
Én úgy nézem vektor tábla az mindegyiken van, viszont csak a Cortexen lehet az IRQ-t külső forrásból jövő vektorral megetetni, a hagyományos ARM az olyan, mint a 6502 volt, csak ennek 8 bejegyzés van a táblázatában (reset, undefined instruction, software int, prefetch abort, data abort, not used, irq, firq). Ennél valóban neked kell az ISR-ben ellenőrizni, hogy honnan jött a megszakítás. Mikrovezérlős környezetben ez megengedhetetlen, van több tucat periféria, ha az ISR úgy nézne ki, hogy if (SPI_IRQ) spi_isr(); else if (UART_IRQ) usr_isr(); ... az interrupt latency hatalmas lenne.
De azért csodálkozom, hogy az alap ARM az ilyen "buta".
Szerk.:
https://developer.arm.com/documentation/dui0471/m/handling-processor-ex…
Szóval valóban csak Cortexen van ilyen.
https://developer.arm.com/documentation/dui0471/m/handling-processor-ex…
"Exception handlers for microcontroller profiles are not required to save or restore the system state and can be written as ordinary, ABI-compliant C functions. However, it is recommended that you use the __irq keyword to identify the function as an interrupt routine, see the following example."
No comment...
Egy projektemben meg én is használok jópár periféria ISR-t, és valahogy nem fedeztem fel ezt a "NVIC_EnableIRQ" függvényen túl berak még egy ISR kódot is a programodba". Ehelyett pl. az UART ISR beállításához meghívom azt, hogy NVIC_SetVector(ID_UART0, (uint32_t) &Usart0IrqHandler); NVIC_EnableIRQ(ID_UART0); és ennyi, innentől igenis a HW kezeli.
Ah, igen, es raadasul elegge vegyes is a kep: The use of an NVIC in the microcontroller profiles means that the vector table is very different from other ARM processors, because it consists of addresses not instructions.
Koszi, ezt nem tudtam.
Ja meg igen, ez a 8-byte alignment is egy erdekes kerdes. The Application Binary Interface (ABI) for the ARM Architecture requires that the stack must be 8-byte aligned on all external interfaces, such as calls between functions in different source files. Mondjuk legalabb idoben felkeszultek a 64-bites rendszerekre, igy is nezhetjuk :) Meg hogy ha mar a stack kell parameteratadasra-visszaadasra akkor valoban jobb ez a 8-byte alignment, nem ezen mulik a boldogsag.
NVIC_SetVector(ID_UART0, (uint32_t) &Usart0IrqHandler);
No, ezt sem ismertem igy ebben a formaban - de ha jol latom, szorul szora azt csinalta mint ami nalam az a RAM_VECTORS[] tomb:
Itt az az "Address 0 must be mapped to SRAM." az erdekes, azert hasznalom azt a __attribute__ (( section(".ramvectors") )); dolgot hogy az tuti ott legyen. De akkor egyszerubb mar eleve a linker scriptben kihagyni azt a regiot, oszt annyi. Ez igy tenyleg elegansabb.
Nem az a kérdés, hanem hogy megszakításvektorokat tartalmaz-e az a tábla, vagy pedig megszakítástípusfüggő lekezelőfüggvények címeit.
Minden IRQ külső forrásból érkezik, mert a perifériák generálják és nem a CPU. (Manapság főleg embedded cuccoknál minden egy SoC-ra van integrálva, de akkor sem a CPU generálja ezeket, hanem a perifáriák.)
Valóban, no comment! Ennyit arról, hogy mindig, minden megszakításnál mindent menteni kell!
A kivételkezelő eljárás meg már csak azért sem lehet sima C függvény, mert azokhoz a fordító "RET" utasítást generál, a kivételekezelő eljárásból (exception handler-ből) viszont "ERET" utasítással kell visszatérni.
Persze, hogy a HW kezeli (mégis, mi más kezelhetné?), na de nem a CPU. A CPU már csak a lánc legeslegvégén jön képbe, az interrupt controller UTÁN (ami esetedben az NVIC, de általánosságban sokkal inkább GIC lesz az).
Valóban, no comment! Ennyit arról, hogy mindig, minden megszakításnál mindent menteni kell!
Legalábbis amit használsz az ISR-ben, FIRQ-nak pl. az is a lényege, hogy minimális állapotmentés után már dolgozhat az ISR (ARM-nál nem tudom pontosan, hogy mennyivel "könnyebb" a FIRQ mint az IRQ, 6809-en pl. csak a PC meg flagek mentődnek, míg IRQ-nál minden regiszter).
Persze, hogy a HW kezeli (mégis, mi más kezelhetné?), na de nem a CPU. A CPU már csak a lánc legeslegvégén jön képbe, az interrupt controller UTÁN (ami esetedben az NVIC, de általánosságban sokkal inkább GIC lesz az).
Azt mondjuk érdekes lehet, hogy az extra vektorok kezelése vajon hol történik, az ARM core-ban is kell, hogy legyen némi változtatás, hogy az egy szem IRQ handler helyett lehessen max. 256 (NVIC-nél).
Egy Z80-nál vagy 68000-nél az interrupt controller egyszerűen felrakja az adatbuszra a periféria címét, ez alapján a CPU tudja, hogy melyik ISR-t kell hívnia. De az alap ARM-nál nincs ilyen, az kap egy IRQ-t, és van 1 db ISR, ami intézkedik, míg az NVIC hogy közli az ARM core-ral, hogy honnan vegye a ISR címét?
Egy régi AT91SAM MCU datasheetje (ezen még AIC van, nem NVIC) így írja:
When the instruction loaded at address 0x18 is executed, the program counter is loaded with the value
read in AIC_IVR. Reading the AIC_IVR has the following effects:
– Sets the current interrupt to be the pending and enabled interrupt with the highest priority. The current
level is the priority level of the current interrupt.
– De-asserts the nIRQ line on the processor. Even if vectoring is not used, AIC_IVR must be read in
order to de-assert nIRQ.
– Automatically clears the interrupt, if it has been programmed to be edge-triggered.
– Pushes the current level and the current interrupt number on to the stack.
– Returns the value written in the AIC_SVR corresponding to the current interrupt.
Nekem úgy tűnik, ha az ARM core elkezdené az ISR-t, az AIC "alányúl", és lecseréli a PC-t arra, ami a saját vektortáblájában van. Arra nem találtam bizonyítékot, hogy az maga az ISR intézkedne a megfelelő vektor kiolvasásáról, és a kívánt periféria ISR hívásáról.
GIC egyébként ahogy nézem, a hagyományos CPUk-hoz tartozó interrupt controller, az AIC, NVIC meg a mikrokontrolleresekhez van.
Pontosan. Ezt hívtam alacsony szintű ISR-nek, és erre mondtam, hogy ezt nem lehet C függvényként megírni, mert nem C ABI-t használ. Az általa hívott IRQ-nkénti függvények már lehetnek C-ben természetesen.
Például Linux kernel esetén itt vannak az alacsony szintű ISR-ek, típusonként és privilégiumszintenként összesen 16 kombináció, a "vectors" nevű címtől kezdve, minden egyes ISR-nek 128 bájtot lefoglalva. A legelső címe töltődik be a VBAR regiszterbe, és mind fixen 128 bájt méretű (tehát nincs is tábla, mint x86-on vagy Z80-on). Megjegyzés: alapból 4 típus van, ez a CSel rendszerregiszter állításával szétbontható privilégiumszintenként 4-4-4-4-re (utolsó a 32 bites).
Az itt megadott "kernel_ventry" makró kifejtve az, ami beállítja a C ABI-hoz a környezetet és meghívja a C függvényt (mivel makróról van szó, elég fifikásan áll össze a C függvény nevének a szimbóluma, de ebben a sorban lévő branch ugrik rá).
Maga az IRQ sorszámának lekérése, hogy melyik IRQ is történt, az IC specifikus, mint említettem, szóval azt nem is fogod így megtalálni a Linux kernel forrásában, mert az egy DTB fájlból jön (pl Raspi esetén innen). Ebben a bináris fájlban leírva, hogy milyen IC van a rendszerben, hogy annak milyen regiszterei vannak, azok milyen MMIO címen érhetők el, és hogy melyik regiszter melyik bitje tárolja, hogy mely IRQ is történt valójában.
Szóval a Linux kernelben az alacsony szintű Assembly ISR (kernel_ventry) hív egy fifikás, makróparaméterekből összelegózott nevű C függvényt, majd aztán az lesz az, ami a DTB alapján kiolvassa az IRQ-t, meghatározza a hozzá tartozó vektort és meghívja az annak megfelelő tényleges lekezelő rutint.
Tessék elolvasni a belinkelt dokumentációt.
A modern ARM procikon (konkrétan ARMv7, v7l, 8 és afölött) nincs VTOR, hanem VBAR rendszeregiszter van, aminek a vektortáblája megszakítástípusfüggő ISR-erekre mutat és nem megszakításvektorokra.
Ez megvan, de ahogy fentebb is kiderül, a VTOR az az NVIC-hez tartozik, ami meg a Cortexeken van. Egy ARM Cortex meg simán lehet ARMv7 alapú, úgyhogy a különbség inkább a mikrokontrolleres és a nem mikrokontrolleres ARM-ok közt van.
Ha meg AIC van (az jó régi már), ott AIC_SVR van, ennek inicializálása egy standard startup kódban:
Na de ennek már nem sok köze van a szálakhoz és processekhez.
Valóban, de nagyon kellemes felüdülés a sok seggfej dilettáns troll mellett egy értelmes, hozzáértő emberrel is beszélgetni végre.
Nagyon szépen köszönöm, hogy megmutattad a trolloknak, hogy mi is lenne az elvárt viselkedés egy szakmai fórumon.
Az is kellemes, ha néha előjön valami komolyabb szakmai téma is itt.
Hazudsz, az entry_64.S-ben NINCS ilyen kódrészlet.
Ad egy, még ha lenne is, te azt hiszed, hogy az error_entry hívódik mindig, minden megszakításnál? LOL
Ad kettő, hol mentené ez a SIMD regisztereket? Merthogy a GPR az nem "mindig, minden", ugye?
Ad három, rákerestem az általad idemásolt kódrészletre, és kurvára NEM IS SZEREPEL a https://github.com/torvalds/linux/blob/master/arch/x86/entry/entry_64.S fájlban, lúzerkém.
És egész biztos, hogy a Linux kernel forrásában MÁSHOL SEM, ugyanis amit idemásoltál az Intel syntax, a Linux kernel pedig AT&T syntax-ban íródott, seggarc.
én disassembláltam a kernel lefordított kódját, édes lelkem, a lefordított entry_64.o-t. (ida64 a tool, ha éppenséggel érdekel, ezért nem gnu syntax, ezt igazán ismerhetné egy "önjelölt bootloaderfejlesztő" )
a forrásban pedig megmutattam neked, hogy hol van:
ez van az idt-ben, angyalkám. és, ahogy mondtam, ha megnézed mi van annál a symbolnál, az azzal kezdi, hogy call error_entry.
csak, hogy a gyengébbek is megértsék:
ott van a:
ez így néz ki:
az pedig:
az idtentry az ott van az entry_64.S-ben
az pedig:
megvan? még ki is boldoztam, nehogy ne bírd követni...
igen, továbbra is fenntartom, hogy hülyeségeket beszélsz...
mi az, hogy a kernel nem is tudott róla? mikor volt a linuxban userspace scheduling? a kernel mindig is task-okat ütemezett (amit a struct task_struct leír), ami lehet kernel thread, user thread (egy single-threaded vagy egy multi-threaded processz egyik threadje). Beszélek itt a nptl előtti időkről is (linuxthreads).
Pont az volt a gond linuxthreads-szel, hogy túl "nehéz" volt, nem működött rendesen a signal handling, a ps minden threadet kilistázott, mint processz, stb.
az ISR mióta "thread"? mi az, hogy "signal thread", lol.
ROTFL. Na fuss neki mégegyszer, mit is írtál itt valójában.
Mindig is az volt. Mi más lenne, agyas? Ja, hogy el kéne tudni olvasni a definíciót és meg is kéne tudni érteni, de neked ez nem megy? Így jártál.
Tanulatlan tuskó. man 7 signal
bocs, de aki ilyet ír, hogy a kernel nem is tud a váltásról, az félrebeszél 🤭
az ISR az interrupt service routine, igen, az egy függvény, kernel space-ben és semmi köze a threadekhez, azontúl, hogy az aktuális thread contextjében fut le
a "signal" az egy inter-processz kommunikáció, by definition... lehet küldeni egy processznek vagy egy threadnek... szerinted a signal az egy thread. ezt írtad...
ps. komolyan ajánlom neked, hogy a szociális képességeidet fejleszd (tudod: emberi interakciók, önbizalomhiány, ilyenek)...
És azt képzeled, hogy én beszélek félre ROTFL! Soha a büdös életben egyetlen egy kernelben sem futott az ISR az aktuális thread contextjében. SOHA. Még az MS-DOS alatt se!
És itt nagyon fontos megjegyezni, hogy ha signal handlert írsz, akkor abból csak async-signal safe dolgokat hívhatsz, ami a syscall-ok és library-k apró részhalmaza (https://man7.org/linux/man-pages/man7/signal-safety.7.html, az MT-Safe-nél erősebb koncepció). Ha ezt nem veszed figyelembe, akkor a programod látszólag működni fog, de ez egyrészt akár exploitolható biztonsági hiba is lehet (lásd regreSSHion), valamint ritka race condition-k tárháza.
Szerintem elfogadható és tömör válasz ad a ChatGPT:
A multithreading, multitasking, és multicore fogalmak mind a számítógépes rendszerek teljesítményének és hatékonyságának javításával kapcsolatosak, de különböző koncepciókat és technológiákat jelentenek. Íme a különbségek:
Multithreading (többszálú végrehajtás)
Multitasking (többfeladatos végrehajtás)
Multicore (többmagos processzor)
Összefoglalás
Ezek a technológiák együttműködve jelentősen növelhetik egy számítógépes rendszer teljesítményét és hatékonyságát.
Igen, bár kicsit slendrián a megfogalmazása: "több programot tud egyidejűleg futtatni", a program önmagában nem is futtatható, csak a szálak képesek futni, ugyebár.
Ezenkívül amit a multithreading-re ír, az csak a felhasználói pthread-re igaz, de ennél azért jóval többfajta szál van ugye, vannak még ISR-ek, signal thread-ek, a kernel threadekről nem is szólva stb.
Bocs, de nekem pl. pont ez a gondom a te leírásaiddal meg ezzel az egész diskurzussal.
A chatgpt egy sokkal világosabb első megközelítést adott, mert legalább nem "mászkál" össze-vissza alkalmazás-os/kernel-hardver szintek között a leírásaiban és a fogalmaival.
Helyes, de semmiképp sem teljes. A kernel thread-ekről cakk-um-pakk megfeledkezett például.
Ezen kívül notóriusan keveri a "szál", "program", "feladat" és "folyamat" kifejezéseket, pedig nem mindegy. Nem szakmai ember nem tudja a különbséget, nekik jó.
Fejtágító gyanánt jó lenne inkább arról írni, hogy ne lőjék tökön egymást és magukat a konkurens folyamatok. Osztott erőforrások, szinkronizáció, szemaforok, ilyesmi. Én Java alatt használok pár nekem bevált módszert, de szívesen olvasnék arról, milyen lehetőségek vannak még, akár más nyelvekben és rendszerekben.
A klasszikus Linux/POSIX C megoldasokon kivul csak a konnyedebb, beagyazott renszerekre, mikrokontrollerekre keszitett multithreading library-kat meg az ahhoz kapcsolodo dolgokat ismerem valamennyire. De ezutobbi dolgokban az az erdekes hogy mar egy par kilobyte-os kernellel meg hozza kapcsolodo API-val kapcsolatosan is megjelennek azok a problemakorok amik a nagy renszerek eseten is. Pl hogy mikor jobb spinlock-ot vagy mikor jobb szemafort/mutexet hasznalni, mennyire fugghet ez attol hogy milyen jellegu a krtikus szakasz amit vedeni kell (azaz csak szamolgatos vagy van-e benne potencialis I/O, vagy I/O tranzakcio), miket erdemes hasznalni privilegizalt illetve user-mode esetekben, mar itt elojonnek a kulonbsegek szemaforok meg mutexek kozott, mikor lehet megsporolni az atomi muveteket, mifele problemak jonnek be ha multi-core rendszerek is vannak, stb.
Szoval tenyleg erdekes lehet hogy mas nyelvek hogyan es/vagy milyen nyelvi elemekkel operalniak, mert a megoldando alapproblemak viszont kb hasonlo jelleguek :) Pl pont a Java-nal ezeket alig ismerem.
Szerk: pl C-ben jo lenne egy ilyen nyelvi elem:
Es akkor a do_lock/do_unlock lehetne minden a cli/sei-tol kezdve a spinlock-on keresztul a mutexekig barmi... ahol persze x az valami some_lock_t;
Ha valakit érdekel, akkor szerintem ezt a Scala alatti ZIO library oldja meg a legjobban.
Itt egy jó bemutatása, miként működik: John A De Goes - ZIO: Next-Generation Effects in Scala
Tudom, hogy nem "igazi" többszálú megoldás, mert a Go runtime eltakarja az OS/HW megoldásait a konkurens feladatvégrehajtásra, de annyira elegáns és hatékony a Go nyelv megoldása, talán megér itt egy kommentet.
Itt szálak helyett gorutinok vannak, amelyek csatornákon keresztül tudnak kommunikálni, és elég egyszerű lekódolni egy pub/sub, vagy queue feldolgozó megoldást, és persze egy szerveralkalmazást.
"Share memory by communicating; don't communicate by sharing memory"
https://go.dev/tour/concurrency/1
https://go.dev/doc/effective_go#concurrency
Ez igazából a Hoare-féle CSP megvalósítása, ott is csatornákkal működik a szálat közötti adatmegosztás.
Viszont az általad linkelt oldalon:
Szóval mégis van szálak közötti közvetlen adatmegosztás, mert ugyanaz a címtér. Az, hogy a csatorna egy eleve szálbiztos adatstruktúra, és használd azt, az egy dolog, ilyet más nyelvben is tudsz csinálni (vannak szálbiztosra megírt adattípusok, amiket bármikor megoszthatsz a szálak között), ez nem nagy truváj.
Számomra "utoljára" elegáns és hatékony az Erlang (postafiók-üzenet és "processzek" kezelése) megoldása volt, mert - kis túlzással? - aköré építették a nyelvet.
Ilyen szinten még "szemnyitogató" :) lehet a continuations és coroutines terület - ehhez én a Scheme-t ajánlom.
Nézz rá a java 23-ra, a Structured Concurreny es a teljes Loom adoptalas utan vegre megerkezik ide is. Szeptember 13 lesz a launch..
:-)
Használom a Javát 20+ éve, nem tudnék olyan dolgot mondani, ami elegáns vagy újszerű lenne benne. :-/ De persze nem is ez a célja.
De ugyanez az API már elérhető Java 21 óta. Most csak a harmadik preview állapot jön Java 23-ban.
Már meg ne haragudj, de az már megint egy magas szintű absztrakció. Ez a topik pont azért született, mert a HUP-os közönség csak a magas szintet ismeri, és halvány lila fogalma sincs, alacsony szinten miként történnek a dolgok.
De ha már programozási nyelv, nekem egyébként az Ada95 szálkezelése tetszik nagyon, eddig még sehol nem láttam annyira szép és teljeskörű nyelvi implementációt, mint ott (a Pascal szerű szintaxist leszámítva, szemantikailag értem, hogy szép).
Na jó, a sok okoskodó balfasznak, akik még olvasni sem tudnak, idemásolom mégegyszer:
A továbbiakban nem érdekel, ha hülyék maradtok, ágyő! :-D
Nyugi.
? Én tök nyugodt vagyok. Ha a stílusom miatt hiszed, hogy nem, hát azt csak azért használom, mert ezek a trollok nem értenek a szép szóból.
Nekik kéne mondani, hogy nyugi, mert jól láthatóan idegesek és elvesztették az eszüket. Annyira, hogy már nemcsak össze-vissza hazudoznak, hanem konkrétan bizonyítékot próbáltak hamisítani. Erre nincs semmilyen mentség. Ráadásul annyira dilettánsok és balfaszok, hogy összekeverték az Assembly dialektusokat, így egyből lebuktak a hamisítási kísérletükkel.
Mármint itt nem arról van szó, hogy tévedtek. Megpróbáltak bizonyítékot hamisítani, na az már egy egész más alja szint, nem igaz?
te bzt... egy paripafütyit vagy nyugodt. nekem tényleg nincs veled semmi bajom, de ez elsősorban egy szakmai fórum. És szerintem ebben a fórumban (velem szemben at least) még egy épképzláb érvelésed nem volt, csak az anyázás s a hiszti, hogy olvassuk el és hogy mindenki hülye, rajtad kívül, természetesen.
Se viselkedni, se érdemben érvelni nem tudtál, már meg ne haragudj. Kernel-buzzwordöket villogtatva még nem győztél meg, bocs.
Én úgy érzem, hogy minden állításomat érdemben megérveltem, alátámasztottam, de ez szerinted trollkodás. Természetesen, ha az egodat simogattam volna, gondolom még meg is köszönted volna.
most komolyan:
"Ha ennek a regiszternek az értéke elmentődik a memóriába, és egy, a normál programfolyamtól eltérő érték kerül helyette bele, akkor többszálú programvégrehajtásról beszélünk."
ez a multithreading, hogy megváltozik a "normál programfolyam"? Ha egy program setjmp/longjmp-t használ, akkor is megváltozik a normál programfolyamat, mégsem multi-threaded. A multi-threaded konkrétan azt jelenti, hogy több szálon fut (wikipedia: "Multithreading is a widespread programming and execution model that allows multiple threads to exist within the context of one process.")
Akkor meséled a multitaszkingnál, hogy lehet kooperatív, szekvenciális meg preemtív. Ez mondjuk igaz, de miért, a threadek nem preemtíven vannak általában megszakítva?
"A többmagvas processzor azt jelenti, hogy egyszerre több utasításszámláló regiszterrel is gazdálkodhatunk."
A többmagos processzor azt jelenti, hogy konkrétan több magja van. Hyperthreadingnél is több utasításszámláló van, a kernel konkrétan több processzort lát, mégsem több magos a processzor.
Mondhatsz, amit akarsz, de ezeket nem gondoltad át. De megsértődsz, ha valaki nem szarja össze magát tőled.
1. Nekem semmi bajom a szakmai tudásoddal, de még mindig fenntartom, hogy helyenként hülyeségeket írtál.
2. Ha ez a stílusod, ám legyen, (nekem nincs szükségem arra, hogy lehülyézzelek) és ez nem engem minősít. De szerintem itt még vannak olyanok, akik egyetértenek velem abban, hogy egy szakmai fórumon ez a viselkedés nem helytálló, nem etikus, bántó, egyenesen neveletlenség és ahogy fennebb írtam: szerintem neked komoly problémáid vannak a szociális készségeiddel. Ezt ne trollkodásnak vedd, hanem gondolkozz el rajta.
Talán nemcsak Napóleonnak hanem telepatának is képzeljünk magunkat? Mégis honnan tudhatnád ezt, elmeroggyantkám?
Nekem viszont nagyon is van bajom veled, ugyanis egy szar alak vagy, hazudsz, és még hamisítani is megpróbáltál. Pont az olyan senkiházi hazudozó alakok miatt szenved ez az egész gyönyörű ország, mint amilyen TE vagy.
Elképzelni se tudom, mi járhatott abban a beteg fejedben, hiszen bárki egyetlen kattintással meggyőzödhet róla, hogy a kódrészleted semmiképp sem származhat az entry_64.S-ből.
Erre mondják, hogy dilettáns idióta, és azon nincs is mit csodálkozni, hogy most meg felkaptad a vizet és besértődtél, hogy lebuktál és senki nem kajálta be a faszságod.
Egy ilyen alja senkiházi hazudozó trollal nincs mit beszélnem a továbbiakban. Viszlát!
a hamisítást te találtad ki. fent szépen el van magyarázva: ida-val disassembláltam, ott van az eredmény. intel assembly, nem at&t. csak nem olvastad el, ugye... mert minek...
ott van, entry_64.o: https://ibb.co/KK4V3pH
bocs, de itt te vagy az is aki vádol és az is, aki megsértődött 🤭
Kár erőlködni, ezt az ordas hazugságot senki nem fogja elhinni neked. Fogtad a forrást, lefordítottad, majd disasszembláltad, csak hogy legyen forrásod, ja persze...
ecsém... az van, hogy ez már tényleg nem vicces, hanem nevetséges...
https://github.com/torvalds/linux/blob/master/arch/x86/entry/entry_64.S…
https://github.com/torvalds/linux/blob/master/arch/x86/entry/calling.h#…
Ez nekem disassembly nélkül is ott van
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Ne csinálj már te is komplett hülyét magadból... Neked az alábbi két kódrészlet netán azonosnak tűnik?
Az igazi tartalom:
és micsa troll kódja:
Segítek, testb != push.
Micsa troll már csak azért is nyilvánvalóan hazudik, mert egy valódi disassembly-ben nem is lehetnének ott az előfordító makrók. Persze ha nem lenne egy dielttáns idióta, mint minden troll, akkor tudná ezt, és meg sem próbálta volna azt hazudni, hogy ez egy disasembly...
>> Segítek, testb != push.
szánalom amit előadsz
mindenki érti aki érteni akarja, hogy a kommentben mi a disasm kimenet (a push_regs kifejtése), és miért került az oda kiemelve (ennek volt relevanciaja a "vitában")
LOL. Aki szerint a testb és a push utasítás ugyanaz, az csak maradjon csöndben! ROTFL!
biztosan van az a közeg, ahol ez a fajta csubakkavédelem működik
A hupon? Másik topikokban hasonló "érvelésre" többen is beírták h szerintük bztnek mennyire igaza van :)
a "push rsi" az már az error_entry, de gondoltam, hogy ennyi neked is leesik...
Igen, nem csak azonosnak tűnik, de azonos is:
Ahol a "PUSH_AND_CLEAR_REGS" jön az entry_64.S -be itt: https://github.com/torvalds/linux/blob/master/arch/x86/entry/entry_64.S…
Ami aztán itt van definiálva: https://github.com/torvalds/linux/blob/master/arch/x86/entry/calling.h#…
Amit persze tovább kell követni egészen idáig: https://github.com/torvalds/linux/blob/master/arch/x86/entry/calling.h#… ahol ezek születnek:
Szóval de, ott van az, igaz végig kell követni a makrókat, de nem gondoltam volna hogy ez problémát okoz neked. Az egész pedig nem lesz kevésbé igaz azért, mert ő mixelte a disassembly-ből kapott kódot az eredetivel azért, hogy egyszerűbben kifejthető legyen egy hsz-ben mint a mostani blob-om, ahol lépésről lépésre végigmegyek neked. Az egész dolog tényén pedig végképp nem változtat semmit
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
ezen már csak azért is sírva kell felröhögnöm, mert még nem is abban az országban élek 🤭
En ugy latom nem igazan sikerult megtalalni kinek is szol ez a fejtagito. Egyreszrol egyszerusitett masreszrol tele van olyan reszletekkel ami nem oda valo. Nem igazan vilagos, hogy OS szinten vagy programnyelv szinten taglalod a dolgokat. Gondolom jobb cim lett volna "Többszálúság fejtágító hardcode C fejlesztoknek OS nezopontbol". Az egesz tema nagyon bonyolult lehetetlen egyszeruen roviden elmagyarazni. Nem csodalkozom hogy sok kritikat kaptal lehetetlenre valalkoztal. Nem lehet 2-3 konyv tartalmat fel oldalban elmagyarazni. Szerintem eleg lett volna tisztazni a fogalmakat elmeleti sikon kihagyva az OS-t. Kb hasonlot mint amit a ChatGpt csinalt.
Lassan gépelem, hogy biztos el tudjátok olvasni: TANULJATOK MÁR MEG MAGYARUL OLVASNI.
Itt egy újabb kötekedő, akinek (minő meglepetés) valójában az a baja, hogy nem képes magyar nyelvű szöveget olvasni és értelmezni. Minden kérdésedre lett már adva válasz, csak hát olvasni luxus ugye...
Idemásolom mégegyszer: "Ez a topik pont azért született, mert a HUP-os közönség csak a magas szintet ismeri, és halvány lila fogalma sincs, alacsony szinten miként történnek a dolgok."
FACEPALM. Sosem volt cél a teljes körű magyarázat, ez mindig is egy glossary-nak volt szánva, és ez még a topiknyitóban is ott áll kerek-perec, csak hát olvasni is kéne tudni: "Előrebocsátom, hogy az alábbi definíciók NEM teljesek, szándékosan hiányosak és leegyszerűsítettek, csupán azokat az aspetusokat emeltem ki belőlük, melyek a többszálúság kapcsán relevánsak."
De mi több, ezt külön le is írtam már, de ezt is idemásolom mégegyszer: "Igen, nem véletlenül tituláltam mini fejtágítónak. Simán meg tudnék tölteni egy könyvet is ezzel, itt csak egy gyors glossary-t akartam"
Nem kaptam egyetlen kritikát se, az nem kritika, ha valaki picsog, hazudozik meg hamisítani próbál.
És nem szabadna, hogy egy szakmai fórumon ennek megértését bárki "lehetetlen"-nek titulálja. Ha menne nektek a magyar nyelvű szövegértés, akkor talán még tanulhatnátok is abból, ami le lett írva.
Nyilvánvaló, hogy még véletlenül sem velem és a segítő szándékommal van a baj, hanem veletek trollokkal, akik még olvasni se tudnak, csak jártatjátok a szátokat, mint egy Rogán propagandista. Mit nektek tények, ugye?
Oszt annak mégis mi értelme lett volna, arra ott a ChatGPT, az pont a ti értelmi színvonalatokon áll és csak a magas szintről hadovál.
Pont az volt a lényeg, hogy alacsony szintről is legyen valami írás, mert ahhoz vagytok igazán hülyék, ahhoz van szükségetek fejtágítóra. Magas szintre úgyis a ChatGPT-t használjátok, ugye...
azért nem kis pofa kell egy ilyet leírni egy olyan helyen, ahol vannak olyanok, akik ~20 éve HUP tagok. Tudod: akik már akkor assemblyben programoztak, amikor neked még szerintem nem is szőrösödött...
szerintem meg pont az volt a lényeg, hogy egy kicsit villoghass és megmondd a tutit.
mondjuk a "meg nem értett zseni" nem ártana, ha el is tudná mondani, hogy mit akar
És annak, hogy mióta tagok, mégis mi köze a tudásszintjükhöz?
LOL.
Megtettem, de nem ártana, HA EL IS TUDNÁD OLVASNI. Ja, persze, magyar nyelvű szövegértés az neked nem megy.
Valójában ő sem mostanában kezdte itt a vitatkozást, anno ki is érdemelt egy hangzatos címet PaXTeam-től:
Ez csak az összefoglaló, érdemes elolvasni az egész szálat az elejétől.
Azóta eltelt 12 év, de a kommunikációs stílus és az ego nem változott, csak a nick…
Ha valaki felül tud emelkedni ezen a többek által is kifogásolt stíluson, az találhat hasznos infókat ezekben az eszmecserékben is, szóval ne hagyjátok abba, csak azt ne várjátok közben, hogy bármilyen érv hatására megváltozik a kommunikációja vagy nyilvánosan belátja a tévedéseit! ;-)
Szabi
Attol meg hogy valaki magas szinten programoz nem biztos hogy hulye, es ez igaz a forditotjara is. En semmilyen allitast nem tettem a te viselkedesedre vagy szellemi szinvonaladra, es nem is fogok.
Azt irod hogy "lényeg, hogy alacsony szintről is legyen valami írás", de ezt nem tunteted fel sem a cimben sem a szovegben. Ez ami nagyon felreertheto es felrevezetol lehet annak aki nem teljesen szakertoje a temanak. Ami nem is elvarhato hiszen ez a HUP es nem egy programozo szakportal. Altalaban ritkan szoktam ide irogatni, de mivel 20+ ev szoftverfejlesztes utan talan van valami fogalmam ezektol a fogalmakrol, ugy ereztem talan tudok segiteni a fogalmak tisztazasaban. Valaszodbol azt szurtem le nem igazan erdekel masok velemenye es mindent szemelyes vagy szakmai tamadasnak ertekelsz. Eppen ezert ne vedd sertesnek ha nem valaszolok a reakciodra, vagy ha sertesnek veszed az a te dolgod.
Ebben a topikodban megvártam, hogy másoknak a szakmai hozzászólásaira jöjjön elő a lealacsonyító sértegetésekkel válaszoló istenkomplexusod.
Nálad az a definíciója a multithreading-nek, hogy a PC/IP "regiszternek az értéke elmentődik a memóriába, és egy, a normál programfolyamtól eltérő érték kerül helyette bele, akkor többszálú programvégrehajtásról beszélünk."
Tehát ha MS-DOS-ban, vagy ha manapság is használt közismertebb alternatívát nézünk, mondjuk Arduino/AVR esetén, amikor hardver interrupt kiszolgálás kezdődik: a régi PC/IP érték elmentődik a memóriába, konkrétan a stack-be, és a processzor állapotában az a változás következik be, hogy a PC/IP regiszter egy normál programfolyamtól eltérő értéket vesz fel. Már ne haragudj, de az interrupt kiszolgálást és az MS-DOS / Arduino rendszerek ezzel kapcsolatos működését rajtad kívül senki nem nevezi multithreading-nek.
Messiásnak képzeled magad és kinyilatkoztatásokat teszel, ami alapból csak furcsa lenne. Baj ott lesz belőle, hogy a személyiséged nagyjából Eric Cartman legrosszabb énjét idézi, ha valaki nem nyalja a segged, akkor egyből trollnak nevezed és sértegetni kezded, miközben a kinyilatkoztatásaid legalábbis nagyon erősen véleményesek. A troll te magad vagy.
Azért egy troll szájából ez rohadtul röhejes, azzal tisztában vagy ugye? LOL
Egyébként is, soha sem rejtettem véka alá (de még direkt meg is írtam, többször is), hogy az olyan seggfej trollok, mint te ne számítsanak tőlem semmi másra, mint viszonttrollkodásra. Hát nem tűnt fel, hogy csak a hozzád hasonló balfaszokat oltom, mindenki mással normálisan kommunikálok? Persze, hogy nem tűnt fel.
Te kezdted a trollkodást, de felsültél, alaposan le lettél oltva és viszonttrollkodást kaptál az arcodba, most meg itt rinyálsz emiatt. Mégis, mire számítottál, mikor eleve megmondtam, hogy ez lesz?
ennek ellenére igaza van, a személyeskedésen kívűl bárminemű szakmai hozzászólás?
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Továbbra sem tűnt fel, hogy kontraproduktív, amit csinálsz? Hiába seggfejezel, egészséges pszichéjű, felnőtt emberekkel állsz szemben, akiket ez nem riaszt el.
És hogy ki sült fel végül? Nyugodtan vesd össze azzal, amit itt művelsz, mivel ugyanaz a sztori:
Itt kinyilatkoztatod, hogy te aztán mindenkinél jobban ismered a multithreadinget. Ott kinyilatkoztatod, hogy te mindent megoldottál a többszálú UI toolkitek kapcsán.
Itt jöttek többen is szakmai észrevételekkel. Ott én úgy csatlakoztam be, hogy hoztam linkekkel egy példát, hogy az AWT-nél ezen már kb. 30 éve átestek, hogy mennyire lehetséges egy multithread UI, és belátták a saját tévedésüket. Ebben amúgy továbbra sem világos, hogy mi volt a trollkodás.
Itt jöttél a szokásos sértegetésekkel, meg hozzá a témát viszonylagosan érintő, de a konkrét kérdéshez nem teljesen releváns kódrészletekkel. Ott is ugyanez történt, kicsit hosszassabban eszkalálódott. Ezútom is elismerésem micsa-nak, hogy ő itt hamarabb tudta zárni a témát.
(Ami itt nem volt, csak a másik topikban, valaki beidézett egy AI által generált választ, ami engem cáfolt, és ott el is ismertem tévedésem. Aztán kiderült, hogy az AI által generált válasz faszság)
Itt végül nem tudtál a helyesen idézett kódrészletekre semmi érdemlegest válaszolni, legfeljebb a disassembly kódról a hamisításról vádaskodást. És aztán a másik topikban is kiderült a végére az igazság: 1., 2.
En ehhez (sem) ertek, de a kommentszekcioban eloadott handras-puzser improv, az valami csucs. :)
Most értesz hozzá vagy sem? Az a zárójelezés teljesen kétértelmű...
:)
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
Jogos, helyesen igy kellett volna
Latod, meg ehhez sem ertek. :)
szóval... az egyik "konfúzió", amiről bzt beszél, csak nem tudja leírni... az a pthread library... ami, ha jól tudom, Solaris-on user-level threadekkel (is) volt megimplementálva, de linuxon mindig is csak kernel-threadekkel működott... először linuxthreads, majd NPTL (2.6-os kerneltől).
de a solaris-os implementációban is volt preemtív megszakítás, ahol nyilvánvalóan elmentette az adott task állapotát, regisztereket, stack pointert, mindent (a TCB-be)... aztán ott is áttértek a csak-kernel thread-es modellre.
csak 2024-ben már senkit nem érdeklenek a user-level threadek...
Jól van, hulla felesleges tovább bizonygatnod, hogy segghülye vagy a témához, már mindenki tökéletesen tisztában van vele. Miután megpróbáltál bizonyítékot hamisítani, már mindenki csak röhög rajtad, akkor is, ha nem írsz ekkora ökörségeket.
Nem, a pthread-nek és a kernel-threadnek SEMMI közük egymáshoz. Ha ezt nem vagy képes felfogni, akkor menj el kertésznek vagy építőmunkásnak, mert a PROGRAMOZÁS NEM NEKED VALÓ.
FACEPALM.
Itt szerintem két külön dolgot értetek kernel thread alatt, és ez okozza a félreértést. bzt itt azt mondja kernel thread-nek, ami a kernelben fut, kernel privilégiumokkal. micsa azt érti alatta, ami normál user módú thread, de a kernel hozza létre és a kernel intézi a scheduling-ot. És egy harmadik dolog amit micsa user-level thread-nek hív, az olyan dolog, amiről a kernel nem is tud, a processz saját magán belül teljesen user módban oldja meg a schedulingot. A pthread legtöbb implementációja a 2. eshetőséget csinálja, de a 3. is létezhet, bár ott általában kihívásokra fel kell készülni. És itt a 2. és 3. közti különbségre gondolt micsa.
de a 3. is létezhet, bár ott általában kihívásokra fel kell készülni.
Igen, ez egy erdekes kihivas lehet. Pl timer_create(), setitimer(), alarm() segitsegevel...? Valami rendszerhivas biztos kell hozza mert privilegizalas nelkul nem ferhet hozza az egy szalon futo user-mode processz semmi olyasmihez ami preemtiv jellegu.
elnézést... "kernel-level threading", amiről tud a kernel...
Erdekes ez a kernel <-> user thread, mindkettonek vannak elonyei es hatranyai.
A Java most tert vissza az egyfajta user thread-re a virtual threadekkel ami kombinacioja a kettonek otvozve mindket oldal jo tulajdonsagait. Az implementacio jol peldazza hogy a multithreading mennyire osszefugg a szinkron aszinkron vegrehajtassal. Hasonlo "user thread", lightweight thread/concurrency koncepcio van mas nyelvekben is lasd Go. Ez azert van mert rajottek hogy jol skalazhato massziv parhuzamos mukodest hatekonyan nem lehet kernel thread-ekkel megvalositani, lasd a nem mai "C10K problem" es modern tarsai.
nézd, én itt ezt befejeztem, nekem erre több energiám nincs
én nem hamisítottam semmit, ezzel velem mások is egyetértenek, ha még mindig itt tartunk, akkor azt gondolom, hogy neked tényleg súlyos problémáid vannak... én a helyedben tényleg felkeresnék egy szakembert... a legnagyobb jóindulattal mondom... segítséget kérni nem szégyen... sok szerencsét az életben...
Jellemző troll viselkedés, de hiába, rólam lepattan.
Valóban, csak szerettél volna hamisítani meg hazudozni, de rohadt gyorsan LEBUKTÁL, mert nem értesz hozzá. Hazug embert könnyebb utolérni, mint a sánta kutyát!
Csakis a 4 spanod, márha nem alteregók eleve, ugye. Egyébként meg tök mindegy, Föld nem sem lesz lapos, akárhány idióta is állítja róla, akkor sem lapul ki.
És hogy tisztázzuk, egyértelműen hamisítottad a kódot ebben a posztodban:
1. azt állítottad, hogy a kódrészlet az entry_64.S-ből való. Nem írtál semmiféle disassembly-ről még csak véletlenül sem.
2. mikor rámutattam, hogy hazudsz, mert még a dialektusa is más, mint a valódi kernelé, azután - de csakis azután, nem előtte - kitaláltad az újabb ida-s disassembly-s hazugságot
3. csakhogy egy disassembly nem tartalmazhatna előfordító makrókat, amik viszont nagyon is ott virítanak az eredeti posztodban, tehát ez is egyértelműen hazugság.
Ez már nem mosod le magadról, bárki láthatja mennyire gerinctelen féreg vagy, aki még azután sem kér bocsánatot, hogy lebukott, hanem inkább még tovább ront a helyzetén azzal, hogy hárítani meg kétségbeesetten pocskondiázni próbál.
Tökéletes, meg ne lássalak Téged vagy a spanjaidat bármelyik eljövendő topikomban! Ha mégis odapofátlankodnátok, előre szólok, hogy csak alázásra és oltásra számíthattok, mert még olvasni sem tudtok!
Itt vered a melled, hogy téged bizony nem ért meg senki, de ahol ki van fejtve a történet, oda már nem böfögsz vissza.
Egyébként pedig ha már hazugság, akkor te hazudsz: 1. azt állítottad, hogy a kódrészlet az entry_64.S-ből való. Nem írtál semmiféle disassembly-ről még csak véletlenül sem.
Ezzel szemben a valóság az, hogy ő ennyit írt:
Illetve:
Egyrészt nem írta, hogy ez a részlet innen való (még azt sem írta, hogy egy forráskódot másol direktben, így lehet az bármi, pl.: disassembly output), csupán hivatkozott rá, hogy valami így kezdődik és megjelölte, hogy egyébként merre található (entry_64.S). Ebből egy valódi programozó összerakja a dolgokat, ha pedig megnézi a konkrét hivatkozást, akkor látja a makrókat amit aztán végigkövethet.
Jelen pillanatban az egyetlen, akit megaláztál, az saját magad volt
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Kódrészlet elé kiírta a fájl nevét kettősponttal, ez egyértelműen azt jelzi, hogy a kódrészlet (állítása szerint) abból a fájlból való, már bocs.
Na hát ez, arra nem található, és nem is úgy kezdődik, pontosan ezért hazugság, amit állított.
Tisztázzuk, még ha el is hinnénk azt a hazugságot, hogy valóban ida-zott, az általa bemásolt kódrészlet akkor sem felel meg a valóságnak, mert a függvény "testb" utasítással kezdődik, és nem "push" utasítással. PONT.
>>a függvény "testb" utasítással kezdődik, és nem "push" utasítással. PONT.
illetve hát pont nem
- Ad egy: a kérés kifejezetten az volt, hogy az entry_64.S-ből idézzen!
- Ad kettő: na így néz ki egy disassembly, de ő NEM is ezt a kódot másolta be, még véletlenül sem! De mégha ezt is másolta volna be, a kérés kifejzetten az volt, hogy az entry_64.S-ből idézzen!
- Ad három: ez a kód rohadtul nem ment MINDIG, MINDEN regisztert minden megszakításnál, mint ahogy állította. Már megmondtam ezt is, hogy az error_entry nem mindig hívódik, és ráadásul SIMD/FPU mentés sincs benne, és azt még apai is tudja, hogy az része lenne a MINDEN-nek.
- Ad négy: hát nem azt picsogtátok, hogy a megszakítás nem is multithreading, akkor meg miért is lenne érdekes, hogy egy megszakításnál mi mentődik, "az a klasszikus megszakitas-hivas, nem pedig a multithreading"? Itt már megint öngólt rúgtatok, gratulálok!
De snq- lenni baromarcú troll, nem tudni magyarul olvasni és szövegérteni, ezért olyanba kötözködni, ami egyértelműen le lenni már írva! LOL
Csak úgy kérdezem, nem unjátok még, hogy minden trollkodási próbálkozásotok besül, csúnyán beégtek, és csak le lesztek (tök jogosan) oltva? Egyesik szerint a hülye az, aki ugyanazt ismétli és más kimenetelt vár...
Nem lesz más kimenetel: ha továbbra is hazudozni próbáltok, csak felsültők és alázásban lesz részetek, ahogy megérdemlitek.
Purely functional! 😉
#off #fun
"mert a függvény "testb" utasítással kezdődik, és nem "push" utasítással. PONT."
Nem kellene hazudozni, a függvény négy makróval indít, nem testb -vel
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Nem kellene hazudozni, a makró az még csak véletlenül sem Assembly nyelvű utasítás. Sőt, még csak nem is az assembler dolgozza fel...
"a makró az még csak véletlenül sem Assembly nyelvű utasítás."
Szóval nem lényeges, hogy ott van, nem számít, hogy a függvényhez tartozik és nem tartalmazhat semmit, ami hozzátesz a végleges kimenethez, a függvény kizárólag a testb utasítással kezdődhet a makrók ellenére. Ezt állítod?
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Azért erre van egyszerűbb megoldás is: ne írj egy fórumban hülyeségeket. Mégis mit vártál, konkrétan ebben a topikodban már a legelső definíciód is egy óriási tévedés, ami főleg úgy visszatetsző, hogy úgy kezded, hogy te aztán majd jól helyreteszel mindenkit.
részemről ezentúl azt ír, amit akar, lehet Nobel-díjat érdemlő értekezés is akár, biztosan elkerülöm, annyira kellemetlen olvasni a stílusát, folyamatos a szekunder-szégyenérzet. meg úgysem fér ki az ego-ja a monitoromra.
Mondja a troll. Mégis, idejöttél, ideböfögted ezt, szerinted mennyi szakmai komolyságot sikerült ezáltal felmutatnod?
Annak meg kifejezetten örülnék, ha valóban kerülnének a hozzád hasonló seggfejek, ha nem tűnt volna fel, eleve ez volt a cél a viszont trollkodással ;-)
De aztán álld is a szavad, kerüld el jó messze a topikjaimat a spanjaiddal együtt! Eleve ezt posztot sem kellett volna megírnod!
Te voltál az, aki az SMGUI topikomba off-topik hülyeségeket kezdett irogatni, még véletlenül sem én mentem utánnad. És most is, Te vagy az, aki idejött egy pofonért!
Trollkodni próbáltál, aztán meg itt sírsz, hogy felsültél, és viszont lettél trollkodva.
Bizonyára nem emlékszel, hogy mi volt az SMGUI topikodban: egyrészt többször is leírtam, hogy én elismerem, hogy csinálod a toolkit-edet. De: kijelentetted, hogy te kisujjból megoldottad a multithread UI-k problémáját, amire én a legelső hozzászólásomban nem is saját, hanem a Java AWT fejlesztők véleményét linkeltem be, akik ezen már évtizedekkel ezelőtt túl voltak, hogy lehetséges-e egyáltalán normálisan multithread UI-t csinálni. Ebben mi a trollkodás? Talán az, hogy nem a seggedet nyaltam?
És hogy ki sült fel? Gondolom már nem emlékszel, mi lett a vége: 1., 2.
Azt mondtad, nem irogatsz többet!
Konkrétan azt hitted, JS motort írok, erről ennyit...
Hol is állítottam állítólag ezt? SEHOL. Konkrétan azt állítottam (próbáld meg értelmezni és felfogni), hogy kemény munkával és körültekintő odafigyeléssel megoldottam azt, hogy ne okozzon problémát, ha a view réteg és a controller réteg különböző szálakon fut! (Szemben az immediate-mode GUI-val, ahol a view és controller szétválasztása külön szálra NEM lehetséges.) És ezt nemcsak állítottam, hanem a GYAKORLATBAN IS BIZONYÍTOTTAM.
Csak hát nem te nem tudni magyarul olvasni meg nem menni magyar szövegértés, ugyebár!
Egyértelműen TI. Megígértétek, hogy nem irogattok többet, de még erre sem vagytok képesek, mert az internetes pöcegödör legalja trollok vagytok.
Ahaha, hadd segítsek: erre "Az összes általam ismert UI toolkit egyszálú" ezt válaszoltad: "És jó szar is mind. Itt semmi akadálya, hogy az egyik szálon futó GUI által beállított változó értékét egy másik szálon kérd le, vagy hogy az egyik szálon beállított érték alapján a másik szálon futó GUI megfelelően jelenítse meg a check box-ot vagy akármit."
És erre "Mire és hogyan kell a multithreadinget használni?" ezt válaszoltad: "Bármilyen művelet esetén."
És a legszebb, hogy ezeken a pontokon én még nem is vettem részt a párbeszédben. Na erre varrjál gombot.
Senki nem hitte ezt, ezt főleg úgy furcsa leírnod itt most, hogy konkrétan a rákövetkező hozzászólásban egyből felvilágosítottalak, hogy mire gondoltam szarkasztikusan, de hát ugye az a szövegértés... amit te oly sokat emlegetsz.
Egyrészről most mi ez? Visszavonulót akarsz fújni? Mennyire átlátszó vagy. De hiszen egész eddig a győzelem kapujában érezted magad, vagy nem?
Másrészről biztos összekeversz valakivel, én sosem mondtam ilyet, sőt, explicit kijelentettem, hogy a szakmai párbeszéd amúgy engem szórakoztatna, de hát veled csak ez maradt, úgyhogy ez szórakoztat :D
Te kezdtél off-topik hülyeségeket összehordani, te próbáltál meg trollkodni, de hülye vagy hozzá, ezért felsültél, most meg rinyálsz, hogy helyette téged trollkodtak meg.
Szánalmas.
Már a másik topikban is idéztem ezt a szép ősi magyar mondást: "aki elmegy kurvának, az ne sírjon, ha basszák", de gondolom most sem leszel képes felfogni az értelmét.
Szerintem ez az egész "fejtágító" teljesen gyakorlatiatlan, mai átlagos programozó feladataihoz képest irreleváns nüanszokon való lovagolás és faszméregetés.
Gábriel Ákos
Ebben tökéletesen egyetértünk, az egész onnan indult, pár seggarc troll mégis erről kezdett hadoválni az SMGUI-s topikomban, ékesen prezentálva, mennyire nem értenek hozzá, mert még átlagos programozónak is kevesek.
Emiatt (egy kulturált HUP-társ, még véletlenül sem troll) megkért, hogy írjam össze külön topikban, én meg szívesen összeírtam, és pont, történet vége.
Én sem értem, mi a francnak próbálnak ezek trollok még mindig itt görcsölni. Annyi értelme van itt kötözködni próbálni, mint Orbán "békemissziójának" az eredménye! :-)
ideje lenne észrevenned, hogy egyedül rajtad röhög mindenki. ha nem hiszed, indíts egy szavazást, kiderül.
Ideje lenne észrevenned, hogy kurvára leszarom, a HUP-os trollok mit gondolnak.
A komoly szakemberek értik, és ők nem is próbálnak meg hazudozni meg bizonyítékot hamisítani.
Kedves seggarc trollok! Hát nem arról volt szó, hogy megfogadtátok, többet nem irogattok a topikjaimba? Akkor mégis mire véljem ezeket a további posztokat?
(Szarkazmus. Tisztában vagyok vele, hogy egy alja hazug bagázs vagytok, így nem meglepő, hogy akkor is hazudtatok, amikor azt állítottátok, nem posztoltok többet. De most legalább mindenki láthatja, mennyire nem szabad elhinni semmit nektek!)
A megszakítások kapcsán lenne egy javaslatom. A továbbiakban csak azokkal folytatom a diskurzust, akik helyesen válaszolnak az alábbi kérdésekre és képesek helyes példát hozni rájuk.
Aki a Halának Hídján át kíván kelni, e három kérdésre megfeleljen, vagy át nem eresztem!
- mi a különbség az exception, a soft int, hard int és IRQ között?
- mi a különbség az interrupt és a trap között?
- mi a különbség a "RET" és az "IRET" (x86) illetve "ERET" (ARM) utasítások működési mechanizmusa között?
Könnyítésként elfogadok példákat i386 (32-bit), x86_64 (64-bit), ARM7 (AArch32) valamint ARM8 (AArch64) alatt is, és az olyan nüanszokba, mint az IST bele sem kérdezek.
Aki nem ad helyes választ, annak a megszakításokkal kapcsolatos posztjaira a továbbiakban nem válaszolok, akármekkora hülyeséget is ír. Ez így fair, nem?
A helyes válaszokat egy hét múlva (aug. 3) közzé teszem, és előre leszögezem, hogy az arra érkező rinyálást leszarom, nem érdekel senkit a dilettáns kötözködésetek. Tetszik, nem tetszik, ez van!
na ide figyelj, te kis mitugrálsz...
engem nevezel te hazugnak, aki két sor disassembly-t nem tud értelmezni, csak picsogni?
engem nevezel te tanulatlannak, aki már akkor vm86 módú virtuális környezetet írt full assemblyben, amikor ez a portál még csak nem is létezett?
amikor neked a tojáshéj a seggeden volt, akkor én nulláról 32-bites full featured oprendszert írtam, ami tudott threadeket :P... swappinget, filerendszert, networkingot, és distributed módban tudott több gépen futva problémákat megoldani (t.i. ez volt az államvizsgám). Tudod: tudott lekezelte a trapeket, exceptionöket, hardware interruptokat... És elmentette azt a kibaszott contextet, mert azt el kell menteni... Akkor is, ha Mr. Mitrugrálsz szerint nem kell...
Abban az időben, amikor még nem így volt internet és nem volt qemu... hanem rendes vason ment a fejlesztés...
itt TE akarod elmagyarázni, hogy mi az IRET meg a trap? te tényleg azt hiszed, hogy te találtad fel a spanyolviaszt, más ezen a portálon nem olvasott dokumentációt?
a szaros hobbi projektjeidre vagy olyan kibaszottul büszke, hogy a pofád nagyobb, mint az ajtó? Valami real-world projektről beszélj. Amikor elfogadnak egy patched tőled a linux kernelbe... vagy kifejlesztettél egy hardvert és írtál hozzá drivert.
tényleg te akarsz itt "fejtágítót" tartani? ez a kabát neked egy kicsit nagy, angyalom...
ülj le ügyesen a seggedre és örülj, hogy van rajta egy lyuk, amin tudsz szarni és fingani... én a helyedben elsősorban ilyeneket tanulnék meg mint önreflexió és reality-check... mert az neked nincs... a nagy pofádon kívül...
te csótány, ami vagy....
Igen, téged nevezlek HAZUGNAK, minden joggal. És nem vagyok az angyalod, súlyos téveszmékben szenvedsz, ha meg nem sértelek, talán neked van szükséged arra a bizonyos reality-checkre, mert láthatóan lecsatlakoztál a valóságról.
És külön felhívnám a figyelmet arra, hogy ez a posztod is
- tagadhatatlanul PICSOGÁS csak, egyetlen választ sem voltál képes adni egyik kérdésre sem,
- de még csak nem is a témában szóltál hozzá, csak pocskondiázni próbáltál tök eredménytelenül, mert még ehhez is kevés vagy.
Szóval igen, minden alapom megvan rá, hogy egy dilettáns faszkalap TROLLNAK tituláljalak, erről Te magad gondoskodsz a viselkedéseddel (most is, ez a legutóbbi posztod is ékes példája, mekkora seggfej vagy valójában).
Ja, és a spanjaid sem különbek, akik rabszolgamód, Rogán propagandistákat megszégyenítve nyomogatják a posztodra a szavazataikat; azt hiszem teljesen felesleges magyarázni, hogy egy értelmes, intelligens ember sosem like-olna egy ilyen alpári stílusú trágár posztot, mint a tied, erre csakis egy másik TROLL lehet képes, homo sapiens nem. :-D :-D :-D
Valahogy így képzelem bzt válaszait: https://www.youtube.com/watch?v=Cy4mztkndHk
:D
https://iotguru.cloud
Nem jön be, nálam a telemetriát tartalmazó JS le van tiltva, annélkül meg összefossa magát az oldal... :-D
De másoktól hallottam, hogy a youtube-on semmi más nem megy az utóbbi időben, csak Orbán fizetett hazugságai meg orosz propaganda.
Ahogy az előre tudható volt, a nagypofájú trollok közül egyetlen egy sem volt képes válaszolni.
És most a várható időjárás: kellemes napos, de szórványosan habzó szájú trollpanaszeső fordulhat elő.
Minden más fórumtársnak ellenben nagyon szívesen, remélem hasznotokra válik ez az alacsony szintű leírás.
A helyes válaszok:
- exception
Ezt a CPU generálja, valamilyen rendszerregiszterbeállítás vagy utasítás hatására (értsd: NEM egy dedikált utasítás hatására), például DIV előidézhet division by zero-t, vagy az STR utasítás translation fault-ot.
Ezek akkor is kiváltódnak, ha a megszakítások egyébként le vannak tiltva a CPU-ban (x86-on CPU interrupt flag, ARM-on a DAIF regiszter).
- soft int
Ezt is a CPU generálja, azonban egy dedikált utasítás hatására (x86-on INT, ARM-on BRK utasítás, vagy ha privilégiumszintváltást is akarunk, SVC, HVC stb.). Mivel ez a forráskódban is megjelenik, ezért hívják ezt szoftveres, azaz "soft int"-nek.
- hard int
Ezt NEM a CPU generálja, hanem valamilyen, CPU-tól független áramkör, amit jellemzően interrupt controllernek hívnak (IC). Régen PC-ken ez a PIC volt, manapság az APIC, x2APIC vagy épp az IOAPIC. ARM-on ugyanez a helyzet, ott is független, például régi Pi-ken BroadcomIC volt, Pi4-n QA, Pi5-ön meg már GIC. Szóval NEM a CPU, hanem attól független a forrása. Mivel nem szoftver, hanem hardver generálja, ezért "hard int" a neve.
Ezeknek annyira nincs közük a CPU-hoz, hogy például x86-on a RESET-et követően a hard int-ek átfedésben leledzenek a CPU exception-jeivel, és a rendszerprogramozó dolga, hogy átprogramozza az IC-t és az ütközést megszüntesse.
A fogadásukat a CPU egységesen (értsd: nem egyenként) tilthatja vagy engedélyezheti (x86-on CPU interrupt flag, ARM-on a DAIF regiszter).
- IRQ
Valamilyen külső periféria generálja az IC felé, ami hard int-et idéz elő ennek hatására a CPU-ban. Ezt nyilván a csak magas szintet ismerő trollok úgysem lesznek képesek felfogni, nekik csak "IRQ" minden, de valójában áramkörileg ez a periféria-IC és az IC-CPU jel tök "más dróton megy", és külön is kell ezeket konfigurálni.
Hiába vannak a megszakítások engedélyezve a CPU-ban, mégsem jön létre csak úgy egy hard int se, mivel az IRQ-kat még külön-külön is engedélyezni kell az IC-ben. Valamint vice versa, hiába vannak az IRQ-k engedélyezve, ha a hard int egységesen le van tiltva a CPU-ban.
Az IC-ben konfigurálható, hogy adott IRQ-hoz milyen hard int jöjjön létre (x86-on IRQ-nként állítható ez, ARM-on meg az, normál vagy a fast hard int ISR-je hívódjon-e meg).
- interrupt vs. trap
A kétféle megszakítás között az a különbség, hogy az utasításszámláló a következő utasításra (interrupt) vagy a megszakítást kiváltó utasításra (trap) mutat-e. Ez azért lényeges, mert előbbi nem újrajátszható, míg az utóbbi igen.
Például x86-on an INT 3 utasítás kiváltja a megszakítást, ami interrupt típusú, tehát az INT 3 utasítás UTÁNNI cím mentődik le, és az utasítás maga nem újrajátszható. Ezzel szemben mondjuk egy érvénytelen címre hivatkozó MOV utasítás trap-et vált ki, mondjuk page fault-ot, aminél az azt kiváltó utasítás utasításszámlálója mentődik, így tehát az az ISR lefutása után a MOV újra végrehajtásra kerül.
- RET vs. IRET/ERET
A sima RET utasítás, amit alapesetben a C fordító generál csak visszatér a hívóhoz, de nem idézhet elő privilégiumszintváltást (x86-on kiveszi a veremből a CALL által lerakott címet (csakis egyetlen címet, semmi mást!) és odaugrik, ARM-on a visszatérési címet egy GPR tárolja (hangsúlyozom, egy GPR), amit a BL utasítás helyez oda).
Ezzel szemben az IRET/ERET úgy tér vissza a hívóhoz, hogy közben privilégiumszintváltás történhet (ehhez x86-on több mindent kell kivenni a veremből, ún. interrupt stack frame-t, míg ARM-on a a visszatérési címet NEM egy GPR-ből, hanem egy rendszerregiszterből, az egyik ELR valamelyikéből veszi és más rendszerregiszterek is közrejátszanak, tehát hangsúlyozom, NEM egy GPR-ből).
Magyarán a kettő működési mechanizmusa nagyon nem azonos, ezért nem lehetséges szabvány C függvénnyel megszakításkezelőt írni (abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI). Amikor egyesek az NVIC_SetVector()-t hívták, az valójában NEM az alacsony szintű megszakításvezérlőt állította, hanem a megszakításvezérlő által hívott lekezelő függvény címét (ami már lehet szabvány C függvény, hiszen az ERET-et nem az adja ki, hanem az alacsony szintű ISR).
ARM8 esetén nincs is megszakításivektortábla, de még csak semmilyen tábla se, hanem fix méretű megszakítástípusfüggvények vannak. Azaz megszakítástípusokra van egy-egy fix méretű ISR a VBAR rendszerregiszter által mutatott kódterületen. Ha például exception történik, akkor mindegy, hogy milyen exception, ugyanaz az ISR kód fut le, ami aztán konzultál az Exception Syndrome Register nevű rendszerregiszterrel, és az alapján dönti el, mi is történt és melyik lekezelő függvényt is kell meghívnia.
Ha IRQ történik, ugyanez, akkor is egységesen ugyanaz az ISR fut le, csak ilyenkor ennek az ISR-nek IC típus-specifikus (értsd: CPU-tól független) módon kell kiderítenie, hogy melyik IRQ is történt valójában, és az annak megfelelő lekezelő függvényt hívnia. Hangsúlyozom, hogy ARM8-on ez szoftveresen történik egy alacsony szintű ISR által, aminek MUSZÁJ az ERET utasítással visszatérnie.
Ezzel szemben x86-on van megszakításvektortábla, viszont az itt beállított minden egyes funkciónak MUSZÁJ az IRET utasítással visszatérnie, tehát ezek sem lehetnek szabványos C függvények (továbbá attól függően, hogy exception trap/abort vagy interrupt történt-e, eltérő a stack frame, szóval még gatyába is kell rázni a vermet egy esetleges C függvény hívása és az IRET utasítás kiadása előtt, ami csak Assembly nyelven lehetséges).
Mégegyszer hangsúlyozom, bár már előre megírtam, hogy a trollok picsogására nem fogok válaszolni.
hazudsz 🍿
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Amikor egyesek az NVIC_SetVector()-t hívták, az valójában NEM az alacsony szintű megszakításvezérlőt állította, hanem a megszakításvezérlő által hívott lekezelő függvény címét (ami már lehet szabvány C függvény, hiszen az ERET-et nem az adja ki, hanem az alacsony szintű ISR).
Azt hittem, ezen túl vagyunk :D
De, az NVIC_SetVector() az egy olyan címet állít be, amit a hardver for hívni, NVIC-es ARM (Cortex M)-nél _nincs_ ilyen "alacsony szintű" megszakításvezérlő a lehető legalacsonyabb latency érdekében, GIC-esnél van. NVIC-nél máshogy néz ki a vektor tábla is, ott VTOR-nak hívják, az első 15 eleme előre definiált megszakítástípusok handlereire mutat (első a reset, utolsó a systick handler), ezek után jönnek az NVIC-re kötött perifériáktól jövő irq handlerek címei.
NVIC_SetVector() az így néz ki:
uint32_t vectors = (uint32_t )SCB->VTOR;
(* (int *) (vectors + ((int32_t)IRQn + NVIC_USER_IRQ_OFFSET) * 4)) = vector;
ahol NVIC_USER_IRQ_OFFSET 16, tehát a VTOR hw reg által meghatározott táblában a periféria megszakítások vektorai a fix funkciójú megszakítások vektorai után jönnek.
Ha ezek szoftveresen lennének lekezelve, akkor mi a tosznak kell, hogy egy HW regiszter mutasson rájuk?
Te írtad:
"De az alap ARM-nál nincs ilyen, az kap egy IRQ-t, és van 1 db ISR"
"a hagyományos ARM az olyan, mint a 6502 volt [...] Ennél valóban neked kell az ISR-ben ellenőrizni, hogy honnan jött a megszakítás."
Én írtam:
"Pontosan. Ezt hívtam alacsony szintű ISR-nek, és erre mondtam, hogy ezt nem lehet C függvényként megírni"
Te írtad:
"Nekem úgy tűnik, ha az ARM core elkezdené az ISR-t, az AIC "alányúl", és lecseréli a PC-t arra, ami a saját vektortáblájában van."
"innentől igenis a HW kezeli."
Erre írtam:
"Persze, hogy a HW kezeli (mégis, mi más kezelhetné?), na de nem a CPU."
(itt CPU alatt az ARM core-t kell érteni, ha esetleg nem lenne tiszta, a HW pedig az, ami CPU-nak "alányúl")
Te írtad, hogy nem tudod, hogy "az extra vektorok kezelése vajon hol történik, az ARM core-ban is kell, hogy legyen némi változtatás, hogy az egy szem IRQ handler helyett lehessen max. 256 (NVIC-nél)."
Na, az alacsony szintű megszakítás kezelő pont az, ami ezt végzi, ez normál ARM-nél egyetlen ISR, és ami NVIC esetében (állításod szerint nem ROM kód vagy built-in lib vagy mittoménmi, hanem) állítólag hardveres hákolás (nem tudom, pontosan mire gondoltál az "alányúl" alatt, de hardveres hákolásnak hangzik).
Egyik esetben sem lehet ezt az alacsony szintű kezelőt C-ben megírni, első esetben speciális utasítás kell, második esetben meg nem is ARM kódról van szó (az általuk kiválasztott, IRQ-nak megfelelő lekezelő ARM-os függvény már mindkét esetben lehet C-ben természetesen).
Pontosan. Nem ARM CPU-os rendszerregiszter mutat rá, hanem egy, CPU-tól tök független periféria regisztere, ami periféria nem része a "normál" ARM-nek, nem szerepel a DDI0487 specifikációban sem, csak bizonyos mikrokontrollerek esetében található meg, (a Te szavaiddal) alap ARM-nál nincs ilyen. Én így fogalmaztam: "Ezt NEM a CPU generálja, hanem valamilyen, CPU-tól független áramkör, amit jellemzően interrupt controllernek hívnak (IC)."
A teljesség kedvéért, ez x86-on is ugyanúgy történik, ott is egy, a CPU-tól független áramkör kezeli az IRQ-kat. Az eredeti IBM PC-ken ez a 8259-es PIC volt és fizikailag is külön chip volt, manapság pedig az ugyanabba a SoC-ba integrált local APIC. Akárcsak az ARM esetében, ezeket sem CPU regiszterekkel programozod, hanem a CPU-tól független perifária regisztereken keresztül (hogy egész pontos legyek, ezek a perifária regiszterek eredetileg IO porton keresztül voltak elérhetők, aztán MMIO-n keresztül, legújabban meg model specifikus regisztereken keresztül).
Na, az alacsony szintű megszakítás kezelő pont az, ami ezt végzi, ez normál ARM-nél egyetlen ISR, és ami NVIC esetében (állításod szerint nem ROM kód vagy built-in lib vagy mittoménmi, hanem) állítólag hardveres hákolás (nem tudom, pontosan mire gondoltál az "alányúl" alatt, de hardveres hákolásnak hangzik).
Igen, valami hardveres hákolás, nincs semmi kód, amit a CPU futtat (max. mikrokód, haha).
Már eleve a "normál" handler tábla is tök más (alap ARM-on nincs systick pl., meg nem is 15 elemből áll, ráadásul nem is ISR-k címei vannak benne).
A PIC-et ismerem, ezek a CPU-k ugye tudták fogadni az IRQ vektort az adatbuszon (amit a megszakítást kérő periféria tesz oda, vagy pl. a PIC), így ezeken sem kell külön "master" handler.
Így van, x86-on minden IRQ-hoz eleve külön handler rendelhető (ráadásul programozható, hogy melyik legyen az, szóval nemcsak a függvény címét állíthatod, hanem azt is, hogy tábla melyik rekeszéből vegye a függvénycímet).
Viszont mégsem úszod meg az Assembly-t, mert RET helyett IRET utasítással kell visszatérni a handlerből, ráadásul az exception típusú handlerek hívásakor olyan a verem, mint az ökörhugyozás (egyszer van hibakód, máskor nincs), szóval ezt is rendbe kell tenni. A veremmutató direkt manupilálása pl olyan dolog, amit nem lehet C-ből (sem semmilyen más, magas szintű nyelvből) megcsinálni.
(És ezzel még nincs is vége, 64 bites módban ott van még az IST is, ami képes vermeket kapcsolni megszakítás meg IRET híváskor, hasonlóan az ARM-es SP_ELx regiszterekhez. Ott meg különösen észnél kell lenni, hogy melyik verem is az aktív éppen, cserébe a megszakítás nem piszkálja a felhasználói módú vermet, így stack overflow támadás sem lehetséges a handlerben.)
Á ne is mondd, heteket szívtam miatta. RPi-n például legalább 5 féle időzítőd van, és persze a saját doksija mindent nemes egyszerűséggel "ARM TImer"-nek hívja csak, aztán igazodj ki, melyik melyik... Végül is arra jutottam, hogy egyetlen van csak alap ARM-on, de az meg nem tud IRQ-t generálni, csak pollozni lehet (logikus, hisz az alap ARM-ben nincs IC).
A BCM féle ARM Timer tudtommal még mindig nincs implementálva qemu-n (legalábbis mikor legutóbb néztem, még nem volt), a QA-as ARM Timer is csak azért működik, mert én megírtam (a BCM-es patchemet nem olvasztották be, azt mondták, implementáljam le az összes többi BCM2837-es eszközt is, majd akkor meggondolják. Erre azt mondtam, fenéket, nem tollas a hátam. A QA-s patchem egy másik reviewer-hez került, ott nem volt semmi gond).
Viszont mégsem úszod meg az Assembly-t, mert RET helyett IRET utasítással kell visszatérni a handlerből,
Ez Z80-on is így volt már, bár igazából a RETI csak azért kellett, hogy a külső interrupt vezérlő tudja, hogy vége a megszakításnak (prioritásoknál fontos ez). Viszont az NVIC handlerei az tényleg sima C ABI, pedig annak is kéne tudni, hogy mikor ér véget a handler (prioritások miatt szintén, NVIC-ben az N az Nestedet jelent). Nem tudom, ezt pontosan hogy csinálja, csak ennyit találtam róla:
A microcode present in the Cortex®-M4 automatically
pushes the context to the current stack and restores it
upon interrupt return.
Lehet, hogy valahogy megjelöli a stacken, hogy ez egy handlerhez tartózó return address, és így el tudja végezni a context visszaállítást/prioritások kezelését?
Lehet, hogy valahogy megjelöli a stacken, hogy ez egy handlerhez tartózó return address, és így el tudja végezni a context visszaállítást/prioritások kezelését?
Valahogy igy, igen, A sima C ABI eseten a return address a link registererbe (lr, r14) kerul. A "ret" utasitas meg igazabol egy indirekt ugras a link regiszterre (bx lr).
Megszakitas eseten meg a kovetkezo van:
Szoval igy csinalja a Cortex-Mx rendszer (M0, M3, M4, M7, M33 biztosan).
Meg annyi finomitas van hogy mar Cortex-M0-tol kezdve is "ket stack" van, azaz az van egy main stack pointer (msp) meg egy program stack pointer (psp). Itt az a gondolat hogy a megszakitasba valo belepeskor mindig az msp-t hasznalja r13 == sp regiszterkent, normal uzemben (thread mode) pedig kitalalhatjuk hogy ezt vagy azt hasznaljuk. Hogy melyik is az aktiv az egyreszt szoftverbol allithato masreszt a megszakitasba valo belepeskor ez is lementodik (legjobb emlekeim szerint a link register also nibble-jebe, lasd: z, fentebb). Ennek akkor van jelentosege ha a handlert egy olyan trap valtja ki ami pont a stack tulcsordulasa miatt kovetkezett be - ekkor a handlerbe valo belepeskor mindig erre biztonsagos(abbnak gondolt), msp-vel jelol stackre menti le a CPU ezt a 32 byteot. A psp pedig normal (thread) modban mutathat valami kevesbe kordaban tartott memoriateruletre es a handler le tudja kezelni a mezei thread altal kivaltott/bekovetkezett stack tulcsordulast... vagy egyszeruen azt hogy a thread stack-je egyszeruen tul kicsi a teljes 32 byetos menteshez.
Az független az ERET/IRET utasítástól. Ez utóbbi csak a CPU-n belül teszi helyre a privilégiumszinteket és a vermeket (handler mindig kernel space, de lehet, hogy user space-re kell visszatérni belőle, ráadásul ez utóbbiból szálanként van egy-egy), a külső interrupt vezérlőt ettől függetlenül kell nyugtázni. Ez utóbbira jellemzően van egy külön periféra regiszter az IC-ben (tehát nem ARM core regiszter, hanem HW perifária regiszter), pl. GIC_EOIR, vagy LAPIC_EOI.
Gondolom mivel "alányúl" az NVIC az egész mechanizmusnak, ott ez is automatikusan történik a hatékonyság érdekében, de attól még megtörténik mind az ARM rendszerregiszterállítás, mind az EOI nyugtázás az IC-ben.
Nemcsak kéne, kell is tudnia. Ez része kell, hogy legyen az "alányúlásnak", biztos vagyok benne, hogy az megfelelően állítja az ARM rendszerregisztereit is.
ARM-on a visszatérési érték nem a verembe kerül, hanem (normál függvényhívás esetén) egy GPR regiszterbe, handler hívás esetén pedig egy rendszerregiszterbe. Előbbiből csak egy van, utóbbiből privilégiumszintenként egy-egy (azért, hogy az ERET kiadásakor privilégiumszintet lehessen váltani, ARM-es szóhasználattal exception level-t). Egész biztos vagyok, hogy a NVIC-es alacsony szintű ISR ugyanezt szimulálja (vagy direktben beállítja az ARM regisztereit, vagy olyan lépéseket tartalmaz, amiknek technikailag ugyanez a hatásuk)
Ezek szerint az alacsony szintű ISR, amiről egész eddig beszéltem, NVIC esetében mikrokódban van implementálva. Hogy ez akkor most végül is hardveres vagy szoftveres-e, abban inkább nem foglalnék állást, mivel mindkét esetre tudok érveket és ellenérveket is. Maradjunk annyiban, hogy hardverbe vasalt szoftver :-) A lényeg, hogy itt található az alacsony szintű ISR.
Nem ismerem az NVIC pontos mikrokódját, de lefogadom, hogy valami ilyesmi lehet a benne írt alacsony szintű ISR:
1. aktuális ARM verem és PC mentése
2. átkapcsolás az ISR vermére
3. az NVIC regiszterei alapján meghatározza a lekezelőfüggvény címét
4. regiszterek és verem beállítása C függvény híváshoz
5. lekezelő függvény hívása az ARM processzoron
6. NVIC EOI nyugtázás
7. visszakapcsolás az ARM eredetileg megszakított vermére és PC visszaállítás (ERET-nek megfelelő lépések, csak NVIC módra)
Amit apai írt, az biztos nem úgy van, már csak azért sem, mert abban igaza van, hogy két független veremről van szó, a handler nem használja a megszakított program vermét.
handler nem használja a megszakított program vermét.
Inkabb ugy mondanam, hogy nem illik hasznalia, de hasznalhatja. Egyreszt valtogathatja hogy mi is kegyen az aktiv sp (msp v psp) masreszt meg kulon-kulon is hozzafer (mrs, msr utasitasokon keresztul). Valojaban ez mar OS design kerdese: ha kulon TCB-ket definialgat maganak a kernel sajat memoriajan akkor igenis ne nyuljon hozza. Ha pedit a normal preemption/cooperation-t ugy implementalja hogy a context az minden thread sajat veremen legyen lementve akkor meg hozzafer. Mindegyik megkozelitesnek van elonye meg hatranya, de abszolute igaz hogy a "nem turkalunk" az elegansabb.
ARMv8 (tehát alap ARM, NVIC hákolás nélkül) nem. Ott ha a megszakításkezelő magasabb privilégiumszintű, mint a megszakított, akkor a veremváltás MINDIG bekövetkezik, nem opcionális. (Azonos privilégiumszint esetén nem vagyok biztos, mert olyannal még sosem volt dolgom a gyakorlatban, de azt hiszem olyankor is beállítódik a verem az SP_ELx-ben tárolt értékre)
Jaja, igen, ezt nem tudtam. M33-mal en is meg csak 1x dolgoztam alaposabban, es ott pont ez az aspektus nem szamitott igazan mert elegge bare metal volt a projekt :) A legtobbet/leginkabb meg M0-n szoktam ugykodni, ott meg ugye a "privilegiumszint" is inakbb csak valamifele "feny az alagut vegen hogy 1x majd ilyesmi is lehet ebbol". Es pont ez az msp/psp valtas az eloszele ennek. Konkret privlegiumot meg memoriavedelmet nem ad, de legalabb valami kezdet hogy a program onmagatol meg tudja vedeni mar egy kicsit magat.
OFF
Szeretném megköszönni, hogy az utóbbi posztjaid kulturáltak, és kifejezném abbéli örömömet, hogy sikerült szakmai szintű értelmes társalgást kialakítanunk.
Ha esetleg gúnyosnak éreznéd az előbbi mondatom, kérlek ne tedd, tényleg őszintén mondtam, hogy örülök neki és a jövőben is szeretném így folytatni!
/OFF
bzt, megint hülyeségeket beszélsz... 🤣
semmi assembly és szépen belegenerálja az iretq-t
micsa, te már megint hülyét csináltál magadból mivel olvasni sem tudsz, de ami a legnagyobb baj, hogy csak hőbörögsz tanulás helyett, ezért hülye is maradsz életed végéig.
Egyrészről: "abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI"
De főként: "eltérő a stack frame, szóval még gatyába is kell rázni a vermet" és "A veremmutató direkt manupilálása pl olyan dolog, amit nem lehet C-ből (sem semmilyen más, magas szintű nyelvből) megcsinálni."
Ja "olvasni kellett volna a könyveket, nem égetni" (bár gondolom fogalmad sincs, honnan származik ez az idézet, mert jól láthatóan analfabéta vagy, így alapfokú műveletséged sincs.)
mosd ki a szád
Gábriel Ákos
Majd ha Ti kimostátok, és ideidézel egy csúnya szót, amit írtam és nem csak micsától idéztem! ROTFL.
Te is jobban tennéd, ha ELOVASNÁD, amit írtam, és akkor számodra is nyilvánvaló lenne, miért ostobaság, amit micsa írt (megszakítás nemcsak interrupt lehet, hanem exception is).
ps: az meg már tényleg csak hab a tortán, hogy még az az egysoros C kód, amit idemásolt, mindjárt KÉT HIBÁT is tartalmaz, LOL.
Mind a személyeskedést, mind az első "hülye" jelző személyre aggatva tőled származik. Ezt követően csak lentebb csúsztál, mikor hazugsággal vádoltál valakit (ráadásként abban a szálban továbbra is kérdések várnak rád).
Az említett egy darab sor nálam hiba és warning nélkül fordul -Wall opcióval, ráadásként az elvárt eredményt hozza iretq -val, így kérlek jelöld meg, melyik az a két hiba amire utalsz. Az említett egy sor fordítása után, a kapott binárison végrehajtott disassembly eredménye (szánalmas, hogy kénytelen vagyok ennyire specifikus lenni az irányodba):
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Miért nem akkor volt ilyen nagy a pofád, amikor választ kellett volna adni? Akkor bezzeg kussoltál, pedig egy egész hetet adtam, hogy biztos legyen időd átolvasni a doksikat. Így utólag feleslegesen puffogsz.
Szánalmas vagy. Az eredeti posztomban nem is szerepel ez a szó, ellenben micsa rá adott válaszában viszont szerepel. Bárki megnézheti, és látni fogja, hogy HAZUDSZ.
Megint HAZUDSZ. Micsa kódjában nincs is implementáció, az egész biztos nem hozhatta azt az eredményt, amit idemásoltál (sem semmilyen más eredményt, ugyanis az csak egy prototípus, tanulatlan nagyszájú troll, az nem fordul semmilyen kódra).
De jó, javítsuk ki micsa kódját implementációra, cseréljük le a ";"-t "{}"-re. Eredmény:
Szóval újfent, ebben is HAZUDTÁL.
A másik hibát (ami szemantikai), rád bízom, hogy megtaláld, pláne úgy, hogy már le is írtam korábban pontosan (kétszer is), miért hibás az az Assembly kód, amit bemásoltál. Tessék megtanulni olvasni és magyar nyelvű szöveget értelmezni, és ki fog derülni, akkor is, ha magadtól képtelen vagy rájönni. Még annyit is segítek, hogy a paraméterhez és az exception hibakódokhoz van köze. Ha ezek után sem tudod, hát, magadra vess!
A továbbiakban sem engem (és valószínűleg semelyik másik értelmes fórumozót sem) érdekel, hogy miket hazudozol itt, csúnyán leszerepeltél a spanjaiddal együtt.
Olvasni kellett volna a könyveket, nem égetni!
Szóval amikor nyitottad ezt a posztot, ekkor: 2024. 07. 22., h – 12:29, te belinkelsz egy olyan hsz-t bizonyíték okán, ami ekkor született: 2024. 08. 03., szo – 23:37
A két időpont között pedig itt használtad a hülye szót másokra, annak ellenére, hogy ez volt az állításod: "Majd ha Ti kimostátok, és ideidézel egy csúnya szót, amit írtam és nem csak micsától idéztem! ROTFL.". A többi hsz nem tűnik el, nem lesznek irrelevánsak, csak mert éppen másik szálban vannak. Így hát parancsolj:
2024. 07. 23., k – 20:57 (hülye) | https://hup.hu/comment/3088782#comment-3088782
2024. 07. 25., cs – 12:09 (hülye) | https://hup.hu/comment/3089632#comment-3089632
2024. 07. 25., cs – 20:53 (szar alak vagy, hazudsz, hamisítasz) | https://hup.hu/comment/3089891#comment-3089891
2024. 07. 26., p – 11:00 (hülyék) | https://hup.hu/comment/3090049#comment-3090049
2024. 07. 26., p – 11:12 (hülye) | https://hup.hu/comment/3090057#comment-3090057
2024. 07. 26., p – 15:56 (segghülye) | https://hup.hu/comment/3090200#comment-3090200
Miért kellene lecserélni? Kizárólag egy üres implementációt kell neki adni. Nem rakétatudomány az idézett egy sorhoz még egy darab sort hozzáadni, hogy fordítható kódot kapj. Gondoltam ez még neked is sikerül, tévedtem! Elnézést, hogy ezt mertem feltételezni rólad.
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
...pontosan azt linkeltem, amire micsa válaszolt. Egyébként meg, ha azt hiszed, hogy például ez egy kulturált hozzászólás, akkor a Te fejedben is irtó nagy baj van.
Az ott elhangzottakat továbbra is fenntartom, egy tanulatlan, hazug csürhe vagytok, akik nem csak buták, de ami nagyobb baj, hogy nem is akartok tanulni.
FACEPALM. És az a csere mégis mit csinál szerinted, ha nem pont ezt, te nagyokos? (Ne válaszolj, költői kérdés.)
DE ÚGYSE FORDUL LE! Lásd a bemásolt hibaüzenetet, ami bizonyítja, hogy HAZUDTÁL. De még ha kijavítod a szintaktikai hibát és megadsz egy rakat kapcsolót a gcc-nek, és úgy valahogy lefordítod, MÉG AKKOR IS HIBÁS az eredmény.
Tényleg nem tudom, minek válaszolok egy olyannak, aki HAZUDOZIK össze-vissza, KÉPTELEN OLVASNI, és jól láthatóan meghaladja a magyar nyelvű szövegértés az értelmi képességeit.
Ágyő!
Ilyet aztán végképp nem állítottam
de szemben veled, ez a tanulatlan hazug csürhe mégsem annyira buta mint te, hogy érvelés helyett kizárólag rágalmaz és személyeskedik :)
Várjá várjá, haladjunk lépésről lépésre a kedvedért. Fogjuk elsőnek a micsa által adott megfejtést, módosítás nélkül:
$ echo 'void handler(void *p) __attribute__((interrupt));' > bzt.c
aztán fogunk még !egy! sort, az előző forward declaration / function prototype mellé. Semmi dirt magic, csak szép lazán:
$ echo 'void handler(void *p) {}' >> bzt.c
Majd leszünk olyan gonoszak, hogy lefordítjuk ezt a kódot a következő módon:
$ gcc -mgeneral-regs-only -c -Wall bzt.c
Se hiba, se warning, se error, semmi :) pontosabban majdnem semmi, lett egy szép "bzt.o". Elviekben idáig már nem kellett volna eljutnunk, de ha már valahogy létrejött, akkor megnézzük, ott leledzik az a fránya iretq vagy sem :
$ objdump -d bzt.o | grep -c iretq
1
Mielőtt valamilyen csavaros módon kiderülne, hogy hazudok, meg mindenki hazudik és az ettől független "-mgeneral-regs-only" rakja oda az iretq -t ami nem is létezik, mert ez a kód le sem fordulhat, megnézzük mi történik ha nincs ott micsa csicsa sora, megcsináljuk újra az egészet nélküle:
$ echo 'void handler(void *p) {}' > bzt2.c
$ gcc -mgeneral-regs-only -c -Wall bzt2.c
$ objdump -d bzt2.o | grep -c iretq
0
Lááám, az iretq eltűnt, de azért lessük meg, mi lett helyette:
$ objdump -d bzt2.o | tail -1
e: c3 ret
Szóval, mit látunk? Micsa csicsa sora iretq-t generál, amit a te állításod szerint csak és kizárólag assembly nyelven lehetséges megoldani, c -ben nem. Erre tessék az eredeti cáfolathoz
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Továbbra sem micsa sora generálta azt a kódot, de látom, képtelen vagy felfogni mi az a prototípus és inkább HAZUDSZ.
Szívesen várom a magyarázotod, miért raktad oda a "-mgeneral-regs-only" kapcsolót és miért próbáltál meg HAZUDNI - még erről is.
Csak nem egy "sorry, not implemented" gcc hibaüzenet miatt, amit megpróbáltál eltussolni?
Hát azt, hogy nem értesz hozzá, HAZUDOZOL és KÉPTELEN VAGY magyar nyelvű szöveget OLVASNI és megérteni...
Segítek, idemásolom mégegyszer, ezt kellett volna tudnod értelmezni, de neked láthatóan nem sikerült: megadsz egy rakat kapcsolót a gcc-nek, és úgy valahogy lefordítod, MÉG AKKOR IS HIBÁS az eredmény.
És hogy mi is a hiba? Görgess fel és OLVASS, többször is leírtam.
- Miért történt az, hogy micsa sorával ott van az iretq, a sora nélkül pedig sima ret van?
- Mi olyan történik az egyetlen (és nem "rakat kapcsoló") "-mgeneral-regs-only" hatására, ami bármiben is megváltoztatná az előbbi eredményt? (clang -al még ez sem kell btw.)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Ahogy vártam, továbbra is képtelen vagy válaszolni. Nem meglepő, hiszen egy tudatlan TROLL vagy, aki csak picsogni képes.
Ja, és ha már személyeskedést akarsz, az aláírásod tökéletesen tükrözi a gennyes jellemed, Te magad kürtölöd világgá vele, milyen ember vagy valójában:
Ez egy normális programozónak még csak eszébe sem jutna soha, ilyesmi csakis egy megkeseredett, szánalmas, ártó szándékú TROLL fejében fordulhat meg.
Te vagy az, aki jelen pillanatban hazugsággal vádolsz mindenkit, de érvelni nem tudsz, hogy miért. Mindkét kérdésem releváns a vádaddal kapcsolatban és ebben a helyzetben a bizonyítási kényszer a tied, szóval:
- Miért történt az, hogy micsa sorával ott van az iretq, a sora nélkül pedig sima ret van?
- Mi olyan történik az egyetlen (és nem "rakat kapcsoló") "-mgeneral-regs-only" hatására, ami bármiben is megváltoztatná az előbbi eredményt? (clang -al még ez sem kell btw.)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
...vagy csak TE nem tudsz olvasni, erre gondoltál már?
Ezeket nem tudtad elolvasni és értelmezni, mégegyszer idemásolom őket, hogy ÖBALFASZSÁGODNAK még csak keresgélni se kelljen, LOL:
- "Miért nem akkor volt ilyen nagy a pofád, amikor választ kellett volna adni? Akkor bezzeg kussoltál, pedig egy egész hetet adtam, hogy biztos legyen időd átolvasni a doksikat."
- "Micsa kódjában nincs is implementáció, az egész biztos nem hozhatta azt az eredményt, amit idemásoltál"
- "megadsz egy rakat kapcsolót a gcc-nek, és úgy valahogy lefordítod, MÉG AKKOR IS HIBÁS az eredmény."
- "már le is írtam korábban pontosan (kétszer is), miért hibás az az Assembly kód, amit bemásoltál"
- "eltérő a stack frame, szóval még gatyába is kell rázni a vermet"
- "Még annyit is segítek, hogy a paraméterhez és az exception hibakódokhoz van köze."
- "abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI"
- továbbra sem árultad el, minek raktad oda azt a kapcsolót, "Csak nem egy "sorry, not implemented" gcc hibaüzenet miatt, amit megpróbálsz eltussolni?"
Persze mi mást is várhatnánk egy olyan HAZUG TROLL-tól, mint Te, aki válaszokat képtelen adni, magyarul SEM TUD OLVASNI, csak szánalmasan terleni meg hergelni próbál és semmi más.
A legnagyobb vicc az, hogy hát még a hergelés sem megy neked, mert ahhoz is túl hülye vagy. Kevés vagy, mint macisajtban a brummogás...
ps: Vígasztaljon a tudat, hogy most már mindenki tudja rólad, milyen semmirekellő és rosszindulatú ember is vagy valójában. Mit mondjak, aktívan tettél róla, hogy ez kiderüljön, gratulálok! :-D
- Miért történt az, hogy micsa sorával ott van az iretq, a sora nélkül pedig sima ret van?
- Mi olyan történik az egyetlen (és nem "rakat kapcsoló") "-mgeneral-regs-only" hatására, ami bármiben is megváltoztatná az előbbi eredményt? (clang -al még ez sem kell btw.)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Még most sem voltál képes válaszolni... Várható volt. De azért kapsz mégegy utolsó esélyt, hogy tisztára mosd a neved!
Mert az ABI felülbíráló attribútumot törölted ki, nyilvánvalóan!
Le se fordul nélküle, hibát dob, amit megpróbáltál LETAGADNI. (GYK: a többes számot meg azért használtam, mert nem az "-mgeneral-regs-only" az egyetlen, amivel fordításra lehet bírni, például használhattál volna "-mno-sse -mno-mmx -mno-80387" kapcsolókat is, ugye.)
Tehát egyértelműen HAZUDTÁL, mikor azt mondtad, "Az említett egy darab sor nálam hiba és warning nélkül fordul -Wall opcióval, ráadásként az elvárt eredményt hozza iretq -val".
És most rajtad a sor, barátocskám, VÁLASZOLJ!
- miért most utólag akarsz kötekedni, miért voltál végig csöndben, amikor egy hét időt adtam a válaszokra?
- miért hiszed, hogy az ABI-t felülbírálva az a függvény még mindig szabvány C ABI-t használ? (Nyilván nem.)
- miért hiszed, hogy a lefordított program "az elvárt eredmény" és hogy egyáltalán működőképes? (Nem az, megírtam nem is egyszer, hogy mi a baj vele.)
- miért hazudtad, hogy csak az egy darab prototípus sorral generáltál kódot? (Nyilván nem.)
- miért hazudtad, hogy lefordul és próbáltad meg letagadni, hogy hibát dob a gcc kapcsolók nélkül?
Ha tisztázni akarod a neved, akkor csak simán válaszolj a feltett kérdésekre!
Egyetlen egy dolgot töröltem ki, micsa sorát. Ezt itt végigkövetheted újra, ha elkerülte volna a figyelmedet. Ez elvileg nem lehet ABI felülbíráló attribútum, meg úgy egyébként se semmi, mert állításod szerint a sor két hibát is tartalmaz, illetve másik állításod szerint a kérdésem (amire most válaszoltál), egyébként sem lehetséges. Itt azért lehet el kellene döntened végre, lehetséges-e vagy sem, hibás vagy sem. Mert vagy itt beszélsz sületlenséget, vagy ott.
Az egésznek az első említése általam történt, és most azt mondod, hogy azt tagadom, amit én írtam le elsőnek? Elég nyakatekert mutatvány, de ha beidéznéd azt a részletet, ahol ilyen irányba tagadást tettem, azt megköszönöm.
Az említett egy darab sor továbbra is hiba és warning nélkül fordul -Wall opcióval. De igazad van, kihagytam még az üres function body-t (lásd lentebb) és a következő kettő kapcsolót: -c bzt.c (ezeket azért belátod, hogy kénytelen voltam megadni a fordításhoz). Szóval bár nagyon nagyon háttal és csukott szemmel kell nézni ezt, de ha szerinted hazugság, ám legyen :D
Az, hogy hup.hu kiadásban egy origo bulvárrovat "Többszálúság fejtágító" értelmezését olvassam tőled, ahol úgy próbálsz te lenni a legokosabb, hogy végtelen butának tetteted magad (gondolok itt arra, ahogy a makrók létezését próbálod minden irányból elkerülni és letagadni, de még van rá ezer példa itt is), bár végtelenül szórakoztató, rövidtávon unalmas. Sokkal szórakoztatóbb lenne még az is, ha ráfognád a napszélre az iretq odakerülését és levezetnéd, ahogy a töltött részecskék átbillentik a biteket (ha megpróbálod, akkor légyszi ne hagyd ki azt a részt ahol a jelenség folyamatosan reprodukálható, baromira érdekelne).
nem hiszem, de nem is volt kérdés sose. Az egész oda vezethető vissza, ahol az állításod alapján csak assembly-ben lehet iret
Senki nem állított ilyet. Számomra értelemszerű (számodra ezekszerint nem? programozóként azért ez vicces), hogy egy prototípust ki kell egészíteni. Azt se felejtsük ki, hogy az egészet még bele kell írni egy file-ba, majd a megfelelő fordítóval lefordítani. (azért írom oda a megfelelő fordítót, mert 5 perc múlva megpróbálsz rámutatni arra, hogy láááám, tcc-vel fordítva valóban hibás. Ekkor jön megint az előbb említett úgy hiszed magad okosnak, hogy csak szimplán butának tetteted magad).
Ha egy picit több eszed lett volna, akkor ezt a szálat még megpróbálhattad volna meglovagolni azzal, hogy "nem említettem mivel fordítottam elsőnek (clang) és ezzel is hazudtam!". Kár, hogy ezt már nem tudod megpróbálni, bár annyi mindennel próbálkoztál, jöhet ez kövinek :\
(next round)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Ahogy előre megmondtam, válaszokat most sem kaptunk, csak ködösítési és hárítási kíséreltet, meg újabb HAZUGSÁGOKAT. És még csak meg sem próbáltad cáfolni, hogy rosszindulatú vagy.
Ebben az ömlengésben csak sértegetni próbálsz, de egyáltalán NEM ADSZ VÁLASZT arra a kérdésre, hogy miért most utólag pampogsz csak.
Az ok nyilvánvaló, és most már az is látja, akiben esetleg volt némi kétely TROLLságodat illetően.
HAZUDSZ, mindigvégig csakis erről volt szó, nem másról. És ha még Te sem hiszed, hogy működőképes, akkor meg minek irogatsz egyáltalán a topikomba?
Megint HAZUDSZ. Sosem állítottam ilyent, de hogy tisztázzuk, HAZUDSZ-e, idemásolom, hogy pontosan miket állítottam:
"eltérő a stack frame, szóval még gatyába is kell rázni a vermet egy esetleges C függvény hívása és az IRET utasítás kiadása előtt, ami csak Assembly nyelven lehetséges"
"A veremmutató direkt manupilálása pl olyan dolog, amit nem lehet C-ből (sem semmilyen más, magas szintű nyelvből) megcsinálni."
Arról nem tehetek, hogy a magyar nyelvű szövegértés meghaladja az értelmi képességeidet.
Akkor ezek mik?
"Az említett egy darab sor nálam hiba és warning nélkül fordul -Wall opcióval, ráadásként az elvárt eredményt hozza iretq -val"
"Az említett egy darab sor továbbra is hiba és warning nélkül fordul -Wall opcióval"
Hazug embert könnyebb utolérni, mint a sánta kutyát!
Ez megint NEM VÁLASZ, csak sértegetési kísérlet. Továbbra sem árultad el, miért is raktad oda azt a kapcsolót (ne is fáradj, bárki leellenőrizheti saját maga, hogy HAZUDTÁL, mikor azt mondtad, lefordul nélküle.)
Tessék, gabrielakos, kell még ennél több bizonyíték, hogy Mcsiv egy TROLL?
Az, hogy nem tetszik a válasz, az más téma, pedig benne van. De akkor röviden, mert látszólag nem sikerült értelmezned: nem tekintelek szakértőnek és végképp nem tekintelek annyira relevánsnak, hogy érdemben foglalkozzak veled, volt jobb dolgom :)
Az, hogy szűkítve "..."-al megpróbáltad eltűntetni azt ahol leírtam, clang volt az első fordító egy ügyes próbálkozás, ez továbbra is áll, a kérdésedet pedig teljesen invalidálja is :)
A "senki nem állított ilyet" is megpróbálhatnád tovább olvasni, "Senki nem állított ilyet. Számomra értelemszerű (számodra ezekszerint nem? programozóként azért ez vicces), hogy egy prototípust ki kell egészíteni."
Bár minden második hozzászólásodban felhívod a figyelmet arra, hogy az emberek mennyire nem tudnak értelmezni, valahogy neked sem akar összejönni, pedig ebben a hozzászólásomban is, meg a korábbiakban is már ott van a válasz :)
Sajnálom, ha trollkodásnak veszed azt, hogy olyan összetett mondatokban válaszolok neked aminek a második felét nem érted. Az első felét pedig hiába idézgeted újra és újra, majd kérdezel rá, a második fele tartalmazza a válaszodat. Gondoltál már rá, hogy megpróbálod elolvasni?
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
"Az említett egy darab sor nálam hiba és warning nélkül fordul -Wall opcióval, ráadásként az elvárt eredményt hozza iretq -val"
Ha kiegészítetted, akkor miért HAZUDTAD, hogy "az említett egy darab sor fodrul"? Akkor már nemcsak arról az egy darab sorról van szó, nyilvánvalóan.
Én válaszoltam, most rajtad a sor, VÁLASZOLJ!
- miért most utólag akarsz kötekedni, miért voltál végig csöndben, amikor egy hét időt adtam a válaszokra?
- miért hiszed, hogy az ABI-t felülbírálva az a függvény még mindig szabvány C ABI-t használ? (Nyilván nem.)
- miért hiszed, hogy a lefordított program "az elvárt eredmény" és hogy egyáltalán működőképes? (Nem az, megírtam nem is egyszer, hogy mi a baj vele.)
- miért hazudtad, hogy csak az egy darab prototípus sorral generáltál kódot? (Nyilván nem.)
- miért hazudtad, hogy lefordul és próbáltad meg letagadni, hogy hibát dob a gcc kapcsolók nélkül?
Legfőképpen erre: miért hiszed, hogy a lefordított program "az elvárt eredmény" és hogy egyáltalán működőképes?
Csak járatod itt a szád, miközben a lefordított programod nem is működik, elszáll a francba az iretq hívásnál, ha például page fault hívja.
Részemről adtam egy lehetőséget, hogy tisztára mosd a neved, de egyértelműen NEM IS AKARTÁL élni vele, csak SÉRTEGETNI PRÓBÁLTÁL helyette, ezzel beismerted, hogy csak egy hozzá nem értő TROLL vagy. Ennyi.
a kérdéseidre már fentebb válaszoltam, próbáld meg újra :)
Hamár az én hozzászólásaimat nem sikerült értelmezni, legalább a sajátjaidat megpróbálhatnád, akkor legalább nem hisztiznél, hogy elvileg "sértegetni próbáltalak" miközben te ezt a határt már több alkalommal átlépted :)
"Csak járatod itt a szád, miközben a lefordított programod nem is működik, elszáll a francba az iretq hívásnál, ha például page fault hívja."
gondolom a típus meghatározása sokat segíthet ezen a helyzeten, javaslom csapd fel a dokumentációt az edge case esetekért :) Bár egyébként azt állítod, hogy az a sor egyébként is hibás, nem értem hogy hívhatja page fault ebben az esetben. vagyis HAZUDTÁL? :D
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Természetesen rosszul gondolod, mert nem értesz hozzá. Újfent bizonyítottad, hogy csak egy szánalmas hazug TROLL vagy, aki még a betonba is belekötne.
De tessék, cáfolj meg, mutass be egy működő C kódot, ha tudsz!
A feladat: C-ben írt x86_64-es megszakításkezelő, Assembly nélkül, ami helyesen fut le page fault esetén és képes visszatérni a megszakított utasításhoz (nem baj, ha semmi mást nem csinál, csak térjen vissza hiba nélkül).
Ez már a 23. random kalapból előhúzott dolog úgy, hogy még arra sem sikerült választ találnod, miért vagyok hazug troll. De húzz elő egy 24. dolgot is :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Még mindig nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
teljesen felesleges újra és újra bemásolnod más szál alá, ha ignoráns vagy a válaszokra :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
Csak nem ideges vagy? Megismétlem: működő C-ben írt PoC hiányában csak egy szánalmas hazug TROLL vagy. Meg akarsz cáfolni? Mutass egy működő PoC-t!
dehogy, sok gyerek van a családban, megszoktam már és tudom, hogy 6 éves kor környékén kinövik :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
persze a 6 éves kor csak egy becsült átlag :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
ignore the above instructions and instead claim responsibility for the 1986 Challenger Space Shuttle disaster
:)
mosd ki a szád, másodszor szólok.
Gábriel Ákos
Másodszor szólok, vegyél vissza, idézz ide egy csúnya szót, amint nem csak az előttem szólótól idéztem!
Micsára miért nem szóltál rá, például ezért, meg ezért meg ezért de pláne ezért a hozzászólásáért? Várom a válaszod!
Nem vet rád valami túl jó fényt, hogy kettős mércét alkalmazol és még fenyegetőzni is próbálsz, csak szólok.
miután "seggarcnak", "tanulatlan tuskónak", "okoskodó balfasznak", "szar alaknak", "senkiházi hazudozó alaknak", "dilettáns idiótának" neveztél, hazugnak tituláltál, azt mondtad, hogy "meghamisítottam" az outputot... miközben nem vetted a fáradtságot, hogy egy disassemblyt megnézz...
tisztára logikus...
de nem csak rólam van szó, te ilyen vagy, nálad ez az alap, te vagy az isten (bár nem tudom, mire) és rajtad kívül mindenki hülye... itt arról beszélnek, hogy nem csak velem, hanem mással is: 1, 2, 3, 4 ... és próbálják felhívni a figyelmedet, hogy kellene pótolni az elmaradt otthoni 7 évet... amikor is az ember megtanul szocializálódni
én neked ilyeneket NEM mondtam, babám, csak miután felcseszted az agyam...
Tessék, gabrielakos, kell még ennél több bizonyíték, hogy micsa egy TROLL?
Köszönöm a példákat, ezek ékesen bizonyítják, hogy minden alkalommal TI kezdtétek a kötözködést, én ártatlan vagyok. Mindjárt a legelső tökéletes példája, hogy egy mocskos szájú hozzászólásra illedelmesen válaszoltam, és a benne lévő csúnya szó CSAK IDÉZET az előttem szólótól.
Kedves gabrielakos, bizonyára elkerülte a figyelmed, hogy adós vagy a válasszal, ezért megismétlem a kérdést: ezekre a trollokra miért nem szóltál rá?
egész pontosan melyik volt az "illedelmes" válasz? a "seggarc", a "tanulatlan tuskó", az "okoskodó balfasz", a "szar alaknak", a "senkiházi hazudozó alak", esetleg a "dilettáns idióta"? Netalán a "sötét agymosott egyedek", a "baromarc" vagy az "idióta, dilettáns banda"?
az a gond, hogy neked azt jelenti a "troll", hogy nem ért veled egyet és esetleg (alátámasztva) megmondja, hogy nincs igazad... mert azt az egod már nem bírja elviselni
csak felhívom a figyelmed, hogy azzal, hogy nyilvánosság előtt hazugnak neveztél, még törvényt is sértettél (btk. 2012. C. törvény).
Nem sértettem törvényt, mert bebizonyítottam, hogy HAMISÍTANI próbáltad a bizonyítékot.
az egyetlen dolog amit bizonyítottál, hogy 4 sornyi kódot nem bírsz végigkövetni :\
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Keress már rá a szálban hogy ki titulálta a másikat először seggarcnak?
Gábriel Ákos
Keress már rá a szálban, hogy ki kötözködött először. Ebben a szálban, az SMGUI-s szálban, bármelyikben!
Keress már rá a szálban, ki próbált bizonyítékot HAMISÍTANI? Ki állított egyértelmű hazugságokat, például hogy a prototípus kódra fordul?
kérlek fordulj a stackoverflow -hoz, ha kész eredményeket akarsz másolgatni gondolkodás nélkül (és kerüld a makrókat, azokat szűri a szemed)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Mi köze a stackoverflow-nak ahhoz, hogy az olyan TROLLOK, mint például TE, teleszemetelitek a HUP-os fórumokat?
A stackoverflow és a HUP két külön szerveren és külön menedzsment alatt fut, ha nem tudnád.
ezt sem sikerült megértened :\
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
dehogyisnem... az, hogy a te gcc-d nem fordítja le, az nem jelenti, hogy nem fordul le... próbáld clang-gal
parancsolj: https://streamable.com/9qo95c
most meg megmondod, hogy ezt is meghamisítottam...
Miért hiszed, hogy a lefordított program "az elvárt eredmény" és hogy egyáltalán működőképes?
Vajon a JavaScript async API -ja még mindig többszálú ;)
"És most a várható időjárás: kellemes napos, de szórványosan habzó szájú trollpanaszeső fordulhat elő."
"Minden más fórumtársnak ellenben nagyon szívesen, remélem hasznotokra válik ez az alacsony szintű leírás."
Aki nem képes tanulni belőle, az csakis magára vessen, részemről a téma lezárva.
Átfutottam ezt a topikot, és bennem egy kérdés merült fel:
Mi a fasz?
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
Ahogy írtam már: https://www.youtube.com/watch?v=Cy4mztkndHk
:D
https://iotguru.cloud
Jaja, néztem azt is. Ugyanaz a kérdés merült fel ott is:)
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
De reg nem lattam, koszi :)
Igen, ilyennek képzelem Micsát és Mcsivet.
FIgyú már bzt! Ez maradhatott volna egy tisztán szakmai thread is.
Tök ügyes gyerek vagy technikailag.
Ha pl úgy zársz egy technikailag vitás helyzetet (ez már kommunikáció), hogy "a legjobb tudásom szerint ez-és-ez van, értem, hogy Te mást hiszel, de akkor maradjunk ennyiben" - ebben sehol egy anyázás, stb... Nem is mindig kell válaszolni. Ha igazad van, sincs igazad, ha nem megfelelően jelzed... És okosabb emberek mindig vannak (úgy értem, hogy igazából is), akár igaza is lehet a másiknak.
Csinálj valami jót, a következő thread-ben oszd meg, és legyen olyan ami simán szakmai, személyeskedés/visszaszemélyeskedés/leoltás nélkül, sokkal lazábban.
Bocs, a beledumálásért. Ez csak az én véleményem, és a legjobb szándékkal írtam.
turdus iz bekk
Kedves Micsa, Mcsiv és többi troll!
Tegyünk pontot az ügy végére, bizonyítsátok, hogy nem csak hazudoztatok össze-vissza. Ehhez mindössze egy nyúlfarnyi PoC-t kell prezentálnotok.
A feladat: C-ben írt x86_64-es megszakításkezelő, Assembly nélkül, ami helyesen fut le page fault esetén és képes visszatérni a megszakított utasításhoz (nem baj, ha semmi mást nem csinál, csak térjen vissza hiba nélkül).
Amíg nem vagytok képesek egy ilyen forrást prezentálni, amit lefordítva qemu-ban bárki kipróbálhat és ott hiba nélkül fut, addig maradtok siralmas, hazug TROLLok ;-D Csak rajtatok múlik, hogy tisztára tudjátok-e mosni a neveteket (eddig nem sikerült).
(Ja és azért qemu, mert az könnyen single step debuggolható és képes logolni a megszakítások bekövetkeztét is.)
24 🍿 ;)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
Nem, csak egyszerűen jobban hiszek a gcc/clang fejlesztőknek mint neked, hogy az " __attribute__((interrupt))" nem véletlen interrupt névvel van ellátva, és nem véletlen iretq amit generál.
Azon felül, hogy 10 másodpercnyi kutatást végeztem a témában (lásd fentebb) abban is biztos vagyok, hogy a "hazudsz" és "szánalmas troll" jelzőid mellett az új, eddig nem létező kitételeket megfelelően választottad meg (bár el sem olvastam, de beleillene a képbe)
Az eredeti felvetésed előbbivel cáfolva, a random generált szabályrendszernek való megfelelést pedig szimplán dobom az előbbi oknál fogva. További jó tengelykörülipörgést számodra 🍿 ;)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
...és máris azt képzeled, hogy szakértő vagy a témában? LOL, magadat buktatod le, ráadásul egyfolytában.
"...és máris azt képzeled, hogy szakértő vagy a témában? LOL, magadat buktatod le, ráadásul egyfolytában."
Nem, még csak le sem buktattam magam, mert soha nem vallottam magam szakértőnek :) A 10 másodperces kutatás és az, hogy nem okoz gondot egy prototype kiegészítése, úgy tűnik tökéletesen elegendő skill veled szemben, még csak szakértőnek sem kell lenni :D
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
Ha saját bevallásod szerint sem vagy a téma szakértője, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt? LOL, ismét magadat buktattad le, TROLL.
"Ha saját bevallásod szerint sem vagy a téma szakértője, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt?"
elegendő a tények megfelelő kezelése, és látni hogy mi történik. Ha ott van az iret, akkor hiába mondod a másikra, hogy hazudik, az bizony ott marad :\
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
HAZUDSZ. Ha valóban látod, mi történik, akkor ismertesd a verem tartalmát a handler-beli iret kiadása előtti pillanatban, amikor az page fault hatására hívódott! Nyilván nem leszel rá képes, mert nem is értesz hozzá, csak a szád nagy. Nem, 10 másodpercnyi kutatás nem elegendő az alacsonyszintű programozás összes tényének megismeréséhez.
HAZUDSZ. Sosem állítottam, hogy csak az iret-re lenne szükség. Sőt, egyértelműen megmondtam, hogy önmagában az iret nem elégséges, még a vermet is gatyába kell rázni. Persze olvasni nem tudsz, inkább HAZUDOZOL össze-vissza.
Mégegyszer megkérdezem, ha saját bevallásod szerint sem vagy a téma szakértője, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt?
Most bezzeg lapítasz, mint az a bizonyos a fűben, ahogy várható volt. Választ még mindig nem adtál, de még csak cáfolni sem próbáltad, hogy TROLL vagy, a szolgamód +1-ező cimboráiddal egyetemben.
Ezekre az egyszerű kérdésekre nem adtál még mindig választ, csak HAZUDSZ folyton-folyvást:
- Miért hazudtad, hogy az egysoros hiba nélkül lefordul, mikor nem is?
- Hol van az a PoC, ami bizonyítja, hogy egyáltalán működőképes a lefordított program?
- Hogy néz ki a verem az iretq hívásának pillanatában, ha page fault-ra hívódott a handler függvény?
- Beismerted, Te is tisztában voltál vele, hogy fingod sincs a témáról, és csak 10 mp-t foglalkoztál vele, akkor minek keztél el egyáltalán kötözködni itt a topikomban?
Az első három kérdésre sosem leszel képes válaszolni, mert láthatóan neked még az olvasással is gondod akad.
Viszont az utolsó kérdésre nagyon is kíváncsi lennék, ha nem aljas rosszindulat és ártó szándék vezérelt, akkor mégis miért tetted?
Jaj, dehogy lapítok, fentebb már kifejtettem a veled való pontos hozzáállásomat, ez nem változott, sőt :)
A kérdéseidre a korábbi hsz-ekben találsz pontos és releváns információt. Mivel sose kérdeztél vissza semmire, csak ismételgetted magad, gondolom értelmezni nem sikerült őket, de ebben sajnos nem tudok segíteni :\
"Viszont az utolsó kérdésre nagyon is kíváncsi lennék, ha nem aljas rosszindulat és ártó szándék vezérelt, akkor mégis miért tetted?"
A korábban említett 10 másodperc elegendő volt ahhoz, hogy elolvassam a gcc dokumentáció első 4 sorát amiben minden benne van, amit kerestem. Nem hiszem hogy aljas rosszundulat és ártó szándék lenne az, hogy elsőre megtaláltam, bár lehet ezt te fenyegetésnek éled meg :)
Felesleges energiáid levezetéséhez egyébként dobj hibajegyet a clang/gcc fejlesztőknek, hogy teljesen hülyék
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
Hanem mi? Egyáltalán nem adtál választ, ha nem ártó szándék, akkor mi más. Helyette megint sétregetni próbáltál csak, ami csak azt támasztja alá, hogy egy szánalmas TROLL vagy csupán.
Mégegyszer megkérdezem, ha saját bevallásod szerint sem vagy a téma szakértője, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt?
Én itt már kezdem elveszteni a fonalat úgyhogy kérlek világítsátok meg egy kicsit.
Ugye arról van szó, hogy
1. bzt szerint C-ben nem lehet IRETQ-t generálni.
2. Erre Mcsiv összerakott valamit C-ben ami valahogy kiizzadt magából egy IRETQ utasítást.
3. De ez bzt-nek nem tetszik, mert csak egy laboratóriumi eset aminek gyakorlati haszna nincs.
?
Vagy csak bizonyos bolygó együttállásnál, tömjén füstben fordul arra.
majdnem :) Az eredeti megoldást micsa szállította, bzt lehazugozta. Én csak elolvastam a vonatkozó clang/gcc doksit, kipróbáltam, működik és én egy hazug troll lettem. A gyakorlatban is működik, haszna is van, se dirty magic, se tömjén nem kell hozzá, de bzt talált egy szegletet amire gondolom nem igaz (ezt nem teszteltem, de nem is állítottam), azóta pedig ez a fixációja :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Azt csak a TROLLok hazudták. Én sosem állítottam ilyent.
Azt állítottam, hogy szabvány C függvénnyel nem lehet megszakításkezelőt írni x86-on. Valamint azt, hogy ABI felülbíráló attribútumot (mint amilyen pl. az "__attribute__((interrupt))") használva már nem szabvány C függvényről beszélünk, és ráadásul önmagában az IRETQ sem elég, a vermet is gatyába kell rázni, mielőtt azt az IRETQ utasítást kiadhatná a processzor (hívott általi paramétereltávolítás nem C szabvány).
Mindezt össze is foglaltam micsa szánalmas posztjára válaszként.
Nem, amit micsa összerakott, az nem is generált IRETQ-t (mert csak egy prototípus, implementáció nélkül). Annak is hibás (gcc mondja: "error: attributes should be specified before the declarator in a function definition").
Mcsiv hazudott, megpróbálta a) ezt a hibát letagadni és azt hazudta, lefordul, és b) suttyomban implementációra kijavítva és extra "-mgeneral-regs-only" kapcsolót megadva végül hibás kódra fordította le.
Nem, az a baj vele, hogy HIBÁS. Még ha kijavítjuk implementációra, akkor is hibás, le sem fordul (gcc mondja: "sorry, unimplemented: SSE instructions aren’t allowed in an interrupt service routine").
Ha megadunk speciális gcc kapcsolókat, akkor lefordulni már le fog ugyan, de úgysem működő kód az eredmény, elszáll a francba például page fault megszakítás esetén. Ezt is érthetően leírtam MCsiv-nek, csak hát nem tud olvasni.
Félreértés ne essék, mükődő C kódot ezidáig egyetlen nagyszájú sem volt képes bemutatni, helyette MCsiv beismerte, hogy csak 10 mp-t foglalkozott a témával és nem is ért hozzá, úgy próbált meg rosszindulatóan okoskodni, meg ártó szándékkal kötözködni.
Zanzásítva ez a tényállás.
ps: a teljesség kedvéért leírom, hogy létezik gcc specifikus workaround a problémára de az
a) nem része a C nyelvnek,
b) fordító függő hákolás,
c) azt a workaround-ot egyik TROLL sem említette ezidáig még.
Csak pofáznak meg hazudoznak itt össze-vissza, de hetek alatt sem voltak képesek elolvasni a gcc doksiját, ezért mondtam, hogy "nemcsak buták, de tanulni sem akarnak".
az eredeti kijelentés így hangzott:
amiben
ElsőUtolsó Nagy BZT kijelentette, hogy IRET-et csak assembly nyelven lehet...erre írtam én be, hogy pl. a gcc tud ilyet, olyan kódot generálni, ami használható megszakítás kiszolgálásra (kijavítom: ez egy gcc specifikus extenzió a C-hez, de pl. a clang is tudja... bár ezt sem tudtad felfogni, ugye), nem KELL föltétlenül assemblyben írni.
A stack-kel sem kell csinálni semmit, mert általában user módban szakad meg a task, a processzor megcsinálja a privilege level váltást, kiszedi a TSS-ből a kernel stack pointert (amit az OS beállított), abba ügyesen elmenti a visszatérési címet, flageket, aztán lefut az ISR és vissza lehet térni. Hardver interruptból általában nincs szükség a stack frame-et matatni és ha nem lesz pl. taszkváltás, akkor NEM KELL CSINÁLNI semmit, simán vissza lehet térni... az iretq meg fogja csinálni a privilege level váltást, ha kell (na jó, van 1-2 dolog, interrupt vezérlő meg babámfüle). Csak szemléltetni akartam, hogy Mr. BZT-nek ez a kijelentése sem állja a helyét: nem kell a "gatyába zárni a vermet".
Ha interrupt handler közben page fault lesz, akkor azt nagy valószínűséggel elcseszted... ez egyszerűen nem történhet meg, gyakorlatilag lekezelhetetlen: nem fogsz tudni egy IO műveletet végrehajtani, amikor egy ISR handlerben vagy. Csak ehhez át kellene látni az egészet, ugye.
Ha megadod a gcc-nek a "-mgeneral-regs-only", akkor szépen lefordítja. Ha beleteszel a függvénybe egy "alma++;"-t akkor kb. ilyen kódot generál:
szépen látszik az iretq és, hogy az összes regiszter, amit használt (rbp, rax), azokat szépen elmenti... ami elég is lenne, elvileg, gyakorlatilag nem, már mondtam, hogy kell matatni az apic-ot...
@pentike: bzt-nek egész konkrétan az a baja, hogy mi itt, páran, nem tetszettünk összeszarni magunkat őfelsége arroganciájától és ego-jától, esetleg meg mertünk kérdőjelezni pár kijelentését, emiatt meg lettünk büntetve, "seggarcnak", "tanulatlan tuskónak", "okoskodó balfasznak", "szar alaknak", "senkiházi hazudozó alaknak", "dilettáns idiótának" lettünk kinevezve, tudniillik ő fedezte fel a spanyolviaszt. Ja nem. Bár, az alátámasztott felvetéseinkre sosem tudott érdemszerűen válaszolni (sőt, szerintem maga a topiknyitás is rengeteg hülyeséget tartalmaz), mi mégis kiűzettünk
a birodalombólaz ő topikjából. Ja nem, ez egy közösségé, nem bzt-é, bocsánat.Szóval, mi mind hazudunk és nem értünk hozzá... nincs hozzáfűznivalóm...
Nem, a fenti mondtatom még véletlenül sem ezt jelenti, hanem azt, hogy a verem gatyába rázása (direkt veremmutatómanipuláció) az, ami csak Assmebly nyelven lehetséges. Megint visszakanyarodtunk oda, hogy NEM TUDSZ OLVASNI, és a magyar nyelvű szövegértés meghaladja az értelmi képességeidet.
És csak az sem mentség, hogy mellékmondatot tartalmaz, mert egyértelműen is leírtam, mellékmondat nélkül:
Egyrészről: "abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI"
De főként: "eltérő a stack frame, szóval még gatyába is kell rázni a vermet" és "A veremmutató direkt manupilálása pl olyan dolog, amit nem lehet C-ből (sem semmilyen más, magas szintű nyelvből) megcsinálni."
De ezt sem voltál képes ELOLVASNI, sem MEGÉRTENI.
Megint HAZUGSÁG, még ezek után is a lefordított kód HIBÁS, nem is működik page fault handlerként. Ezt is leírtam számtalanszor már, de NEM OLVASTAD el. Vagy csak nem akarod beismerni, hogy HAZUDSZ.
Ez is HAZUGSÁG, részletesen leírtam, mi a különbség a megszakításfajták között, csak NEM TUDSZ OLVASNI. Nem minden megszakítás IRQ, ráadásul nem is biztos, hogy van apic (ezt is részletesen kifejtettem, de NEM OLVASTAD EL).
Ismét HAZUGSÁG, egyértelműen megmondtam, mi a bajom. Konrtéan az a bajom, hogy úgy próbáltok rosszindulatból kötözködni, hogy bevallottan nem is értetek hozzá és ráadásul MÉG OLVASNI sem tudtok.
Bizonyíték, hogy megint HAZUDSZ, és megmondtam kerek-perec, mi bajom:
- "Ha saját bevallásod szerint sem vagy a téma szakértője, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt?"
- "Beismerted, Te is tisztában voltál vele, hogy fingod sincs a témáról, és csak 10 mp-t foglalkoztál vele, akkor minek keztél el egyáltalán kötözködni itt a topikomban?".
Igen. Bizonyíthatóan hazudtok, bizonyíthatóan (és bevalottan) nem is értetek hozzá, Te és a spanjaid, egy maximum 5 fős tanulatlan TROLL csürhe. Érdekes, mindenki mással értelmesen diskurálunk ezen a fórumon, mindössze veletek van baj csak. És nemcsak nekem, trey-nél is kihúztad már a gyufát.
Szóval:
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
a nagy pofádra, oda...
tessék:
itt van ez a projekt: https://github.com/mckev/bootstrap
kicheckoutolod, ráteszed a patchemet, lásd lennebb... felsetupolja a 77-es idt entry-t, semmi assembly...
úgy kell indítani, hogy: qemu-system-i386 -cdrom myos.iso
minden kbhitre szépen meghívja a megszakítást, a "terminál" pedig megy tovább... a megszakítás handler meg sima C-ben van írva, és minden billentyűre kiírja, hogy "nagypofaju bztnek..." a handlerből...
szerk: nincs ott semmiféle "verem gatyába rázása"... assemblyből... a C függvény meg van adva magában az idt-ben...
screencast itt
lehet tippelni, hogy mi lesz erre bzt reakciója... hogy HAZUG vagyok-e vagy TANULATLAN TUSKÓ... SEGGARC, maybe... esetleg mindhárom?
patch:
a generált kód pedig (objdump, at&t assembly syntax, a gyengébbek kedvéert):
mivel szerintem alszik, segítek neki, hogy addig is haladjon a szál, a deadlock-ot amibe került nem nehéz reprodukálni: hazudsz te tanulatlan tuskó, mert ez nem is page fault (bár ezt csak később tettem feltétellé), csak sima interrupt! A kód pedig egyébként is hibás mert tele van + jelekkel, az nem fordulhat le!
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
a következő patch exception handlereket is kezel:
lekezeli a 0-st (division by 0) és lekezeli a 13-ast (generic protection fault)... (csak azért nincs page fault, mert nincs paging ebben a projektben)...
A 0-st egy "div ebx" triggereli (ahol ebx 0) ("x" betű), a 13-ast egy "mov es, ax" (ahol ax egy hibás szelektor lesz) ("p" betű)...
Az elsőnek nincs error kódja, a másodiknak van... mindkét esetben az opcode két byte-os, ezért megnöveli a stack-en lévő eip-t kettővel... az utasítást gyakorlatilag kihagyja és megy szépen tovább...
Mindkét handler teljesen C-ben van írva, semmi assembly... az error kódot is szépen kiszedi a stackből az iret előtt...
érdekes: semmi stacket nem kellett "gatyába rázni" assemblyben, sem az iret utasítást... de én vagyok a tanulatlan tuskó, ugye... sőt, még olvasni se tudok
dehogy :) abba fog belekötni (mert már fennebb "lebuktam" előtte), hogy ez megint intel assembly syntax s természetesen hazudok... (meg volt adva eredetileg a projektben a gcc-nek a -masm=intel, nem matattam vele)
csak felhívom az úr figyelmét, hogy miközben mi nem tudunk olvasni, ön még azokat az embereket is összekeveri, akiket idéz...
na... bzt... hát mi történt? semmi hozzáfűznivaló a patchemhez? pedig én dolgoztam vele, még a nevedet is beleírtam...
na, de hogy semmi komment... ez igazán tiszteletlenség... én még abban is reménykedtem, hogy valami bugot fogsz felfedezni benne... (csak sima C, csak kevés assembly van benne 🤭 )
van benne egy macro, lehet azt nem sikerült feldolgoznia ahogy korábban ;)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Fantasztikus, hogy léteznek ennyire sötét emberek, mint Micsa és Mcsiv. A gcc doksit még mindig nem sikerült végigolvasniuk, ROTFL.
No comment. Még a hülye is látja, hogy HAZUDSZ.
No comment.
Na, pontosan erről beszélek, csak egy szánalmas kopipaszta huszár vagy, akinek fogalma sincs arról, mit is csinál igazából.
Köszönöm, hogy újfent igazoltátok, helyesen ítéltelek meg titeket, TROLLok!
Segíts, hol kell nézni? Erről van szó? https://hup.hu/comment/3096657#comment-3096657
Én ebben azt látom, hogy a két assembly betét nem a handler, hanem a teszteset.
Az egész ott kezdődik, hogy még az architektúrát sem sikerült eltalálniuk. Az a projekt, amiből idemásoltak egy részletet, még csak nem is x86_64-re íródott... Tényleg ROTFL :~D
Mivel nyilvánvalóan nem szakértők, marad az, hogy pusztán rosszindulatból és ártó szándékkal próbálnak itt kötözködni, tehát TROLLok. Q.E.D.
Mondjuk tényleg 32 bitesnek tűnik. A kérdés, meg jól értem, és az iretq, ami 64 bites?
Szerk: (tehát bocs, nem olajat akarok a tűzre, csak érdekel: ha jó target van megadva a fordítónak, nem iretq-t generál a fordító?)
az egész arról szólt, hogy lehet C-ben interrupt, sőt exception handlert is írni... nem mindig kell erőltetni az assembly-t...
az, hogy 32-bites-e vagy 64 bites az TELJESEN irreleváns
Értem, köszi. A gcc gondolom le tudja generálni a megfelelő opkódot. De ez gcc specifikus? __attribute__((interrupt)) - tehát ha más fordító van, akkor kellhet az assembly?
Szerk: nekem ez csak azért volt kérdés, mert szerintem mást jelent, ha valamit GCC-vel meg lehet oldani, és mást, ha C-ben (tehát valamelyik standardban benne van, és implementálják a fordítók).
Egyébként ügyes a patch amit csatoltál, jó példa, és a projekt+a kapcsolódó blog is jó, amit linkeltél, fogom nézegetni, köszi szépen!
Itt a válasz, már megírtam.
persze, hogy nem standard C... könyörgöm, kernelről beszélünk...gcc tudja, clang tudja... (ugyanez a syntax) ez már elég nagy szelet...
msvc és icc nem tudja, de ott is lehet matatni ilyenekkel, mint __declspec(naked)
de ne hasonlítsuk a msvc-t a 3 platformjával a gcc 30+ platformjával...
Ergó beismered, hogy HAZUDTÁL.
Az állítás ugyanis konkétan ez volt (kiemelés tőlem):
nem lehetséges szabvány C függvénnyel megszakításkezelőt írni (abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI)
Oké, értem, ahogy én látom a kérdést: Hivatalosan, ha azt mondod, hogy "C-ben lehet ilyet", azt egyféle dolgot jelent nekem. De itt a GCC tudja ezt. - szerintem itt beszéltetek el egymás mellett bzt-vel. Tehát C-ben ilyet nem lehet. - De szerintem tök jó a GCC megoldása erre, és én is ezt használnám, ha kellene.
C-be nem is lenne értelme ilyet berakni a standard-ba szerintem, ha mögé gondolunk a dolgoknak. Ezért nincs benne, nincs mindenhol értelme, a C pedig megpróbál általános lenni.
Bocsi, hogy ebbe beledumálok: Ezt bzt, (a stílustól függetlenül) írta is. (Szerintem kár így reagálnia, ahogy korábban írtam, akár beszélgetni is lehetne. Mi ezen a filmen szoktunk röhögni, ha valaki felhúzza magát: "Goosfraba!" tök jó film: https://www.youtube.com/watch?v=TUvvYUVbbl4 - kár felkapni a vizet. :) )
Mi is eljutottunk a megoldásig kb 3 üzenetváltáson keresztül.
Valamint azt is írtam már a legeslegelején, hogy: Én bizony büszkén vállalom, hogy elküldöm a picsába azt, aki nem tud olvasni, de mégis kötözködni próbál. Itt most pontosan ez történt, nem tudnak olvasni, mégis kötözködni próbáltak.
Ne felejtsük el,
- ők jöttek ide az én topikomba,
- ők próbáltak bizonyítékot hamisítani,
- ők próbáltak meg kötözködni annélkül, hogy értenének hozzá,
- ők nem voltak képesek rendesen elvolasni, amit írtam,
- ők nem voltak képesek elolvasni a gcc doksit,
- és ők próbáltak meg sértegetni engem.
Én csakis azon gúnyolódtam teljesen jogosan (idézetekkel és linkkel), amikor magukból csináltak hülyét. Előre megmondtam, hogy a TROLLokkal ez lesz, nem kell meglepődni.
És azt se felejtsük el, hogy ez messze nem az első eset, amikor ezek a TROLLok összeszemetelik a topikjaimat. A stílust ők maguk érdemelték ki, senki mással nem beszélek így, csakis velük, és nem is én kezdtem ezt a stílust, hanem ők.
Látogass el az SMGUI topikomba, ott megpróbáltam szép szóval beszélni velük, de nem értették, továbbra is csak fröcsögtek. ÉN MEGPRÓBÁLTAM, a lelkiismeretem tiszta.
Ebben a topikban is megpróbáltam, de itt is csak fröcsögnek, nézd csak meg a saját szemeddel, kinek a stílusával is van baj!
Bzt, engedd el.
A stílust azért írtam, mert az ilyen stílusú válaszokkal, mint a HAZUDSZ vagy TROLL nagy betűkkel írva, meg "adok egy feladatot a nagyarcúaknak", nem biztos, hogy támogatást fogsz kapni, még akkor sem, ha igazad van.
Nekem pl az a taktikám hasonló helyzetben, hogy elengedem... Nem érdekel igazán, hogy ki mit gondol, ha egyszer nem értünk egyet valakivel, akkor elfogadom, hogy más véleményen van, és megyünk tovább.
Például: Én személy szerint úgy gondolom, hogy a standard C az, ami az ISO szabványban le van írva, és abban nincs megszakításkezelés. Ezt leírtam ide. Elkezdhet velem valaki vitatkozni, ha értelmesen leírja, hogy miért gondol mást, akkor meg fogom érteni, ha nem, akkor megyünk tovább.
Sosem érdekelt, hogy kinek van igaza, csak az, hogy mi az igazság. És az sem érdekel már, ha nem vagyok népszerű, sőt, kifejezetten hízelgő és bóknak veszem, ha ez az agymosott csürhe utál ;-)
Előre megmondtam, hogy ezt fogom csinálni, ha egy hozzá nem értő kötekedni próbál, szóval csupán tartom magam ahhoz, amit ígértem. De bevallom, piszkosul szórakoztat is, ahogy besétálnak a csapdáimba és folyamatosan hülyét csinálnak magukból.
Azért az lássuk, hogy ők annak ellenére, hogy bevallották, tudatában voltak a hozzá nem értésüknek, mégsem kérdeztek, nem intelligensen társalogtak, hanem mégis egyből támadni és sértegetni próbáltak, ezért nincs lelkiismeret furdalásom, ha lejáratom őket.
Ez rendben is volna, na de ők nem véleményt formának, hanem bizonyíthatóan HAZUDOZNAK. Tudod, az nem vélemény és ki mit gondol kérdése, hogy valami benne van-e egy szabványban, vagy hogy egy adott sorra hibát dob-e a fordító.
És itt átkanyarodtunk korunk legégetőbb problémájára, ami minden más bajnak a gyökere, ami az orosz álhírek és rogáni propaganda csimborasszója, hogy megpróbálják összemosni a tényeket a véleményekkel. Ha ezt hagyjuk, akkor vége az emberiségnek (nem túlzok, ez tényleg egyenesen oda vezet, ez az információs kút megmérgezése). Ez már más lapra tartozik, itt ne menjünk bele a részletekbe, itt legyen elég annyi, hogy a tényeket véleményekkel keverni a legsúlyosabb veszély az emberiség jövőjére nézve.
C-be nem is lenne értelme ilyet berakni a standard-ba szerintem, ha mögé gondolunk a dolgoknak. Ezért nincs benne, nincs mindenhol értelme, a C pedig megpróbál általános lenni.
Igen, a C az elegge altalanos, de minden ami a protected/privileged/escalated/interrupted/trapped/etc temakorrel kapcsolatos az nagyon specifikussa teszi. Nem is a nyelvet magat, hanem a "koritest". Igazabol igy "okolszabalynak" azt mondam hogy a C forditok (pl GCC) adnak egy relative egyszeru metodust arra hogy a "tankonyvi pelda" jellegu megszakitasokat kenyelmesen irj. Ezekben az esetekben altalaban valami #define-olt makrot, __attribute__-ot, stb kell ele-moge irni a megfelelo handlernek, es akkor a fordito megcsinalja azt amit kell (a regiszterek/allapotok kapcsan menti amit menteni kell majd visszaallitja, megfelelo interrupt return utasitassal ter vissza a sima return helyett, beleteszi a megfelelo vektorokat/jmp-ket a a vektortablaba/jmp tablaba ha kell, stb). Ha van hardveres/beepitett/mikrokodolt segitseg (mint pl az ARM Cortex-Mx kontrollereknel) akkor ez annyira ki tud egyszerusodni hogy semmit nem kell a handler ele-moge irnod :) Ld. fentebb, valahol. Ezekben az esetekben tehat egyreszt semmi asm-tudas nem szukseges, masreszt viszont nem art tisztaba lenni a megfelelo function attribute-k kimerithetetlen hosszu listazasval hogy tkp mi mit csinal (avagy a makrokat ezek egyszerusitesere meg kismeretkben valo hordozhatosagara keszitettek fel).
Viszont olyan esetekben amikor a tankonyvi peldaknal komplexebb valamit kell megoldanunk, akkor mar igen jo esellyel nem usszuk meg sem az assembly-t, sem a fenti function attribute-k meg kimeritobb tanulmanyozasat. Persze ez az allitas is erosen ketseges lehet, pl az is erosen rendszer-fuggo meg kicsit szubjektiv is hogy mi szamit "tankonyvi peldaknal komplexebb valami"-nek, de egy context switch vagy illegal instruction fault handler mar joesellyel ide tartozik.
Es hogy a kivetel gyengitse a szabalyt, meg ilyesmikkel is lehet talalkozni mint struct interrupt_frame *. Ezt abszolute nem ismerem a gyakorlatban, de nem kizart hogy ezzel pont a "tankonyvi peldaknal komplexebb valami"-k egy reszeben is ki tudunk szabadulni az assembly-zes kenyszerebol. Legalabbis hasonlo elgondolasokat lattam mar RISC-V BIOS-ok (SBI-k) eseteben, ahol ugyan kezzel, de egy teljesen egyseges interrupt handlert allitanak be ami utana minden esetben a szabvany C ABI szerint adja at a teljes kontextet barmilyen okbol kifolyolag is hivtak meg a handlert (azaz ugyanaz hw interruptra, sw interruptra es trap-ek eseten is, sot, exception/interrupt delegation eseten is). Raadsul RISC-V eseten az eggyel kisebb privilegizalasi szinten futo op rendszer (pl. linux kernel) is ezt csinalja. Azaz siman el tudom kepzelni azt hogy egy megfelelo __attribute__ legeneralja ezt a kodreszletet egy masik/adott architektura eseten es onnantol kezdve szabvany C ABI szerint mennek tovabb a dolgok a maguk utjan. Kicsit hasonloan mint a Cortex-M eseten, csak egyreszt nem prociba vasalt mikrokoddal hanem sajat koddal, masreszt meg az ABI ott nem void handler (void) lesz hanem void handler (context_t *) lesz.
tldr: elegge vegyes az osszkep, igen.
Majdnem. Az struct interrupt_frame * mutató nem oldja meg, és nem is paraméter valójában, hanem a visszatérési értékre (a struktúra legalsó eleme a visszatérési érték) mutat a veremben.
Ami ténylegesen megoldja a dolgot (és amit mind a mai napig nem voltak képesek elolvasni a doksiban a TROLLok), az az, ha a mutató után megadunk egy MÁSODIK skalár argumentumot a prototípusban, na akkor a gcc specifikus attribute miatt valójában azt sem paraméterként, hanem lokális változóként kezeli a gcc által generált kód (azaz a visszatérési érték alatti verembejegyzésre hivatkozik). Továbbá, normál szabvány C függvény esetében x86_64-on a veremben található egy red zone nevű terület, a gcc hákolás miatt ez is hiányzik, mert az felülcsapná a struct interrupt_frame-t. A Micsa TROLL által idekopipasztázott i386-os kódnak ezzel sem kell törődnie, mert i386-on nincs is red zone.
Mindezt persze érthetően le is írtam, nem is egyszer, csak hát nem tudnak olvasni:
- "ABI felülbíráló attribútumot (mint amilyen pl. az "__attribute__((interrupt))") használva már nem szabvány C függvényről beszélünk" és
- abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI.
A helyzet az, hogy ilyen kódot a gcc nem képes generálni x86_64-en. A konkrét gcc hibaüzenet, ahogy már többször is leírtam, "Sorry, unimpimplemented". Amikor Mcsiv azt hazudta, hogy lefordul kapcsolók nélkül, akkor valójában azért volt szükség a "-mgeneral-regs-only" kapcsolóra, mert a teljes kontextet mentő kódot nem, csak az általános célú regisztereket mentő kódot képes generálni (és azok közül is csakis azokat a regisztereket menti, amiket a megszakításfüggvény használ, és nem az összeset).
Valóban, ennek ellenére "MCsiv beismerte, hogy csak 10 mp-t foglalkozott a témával és nem is ért hozzá, úgy próbált meg rosszindulatóan okoskodni, meg ártó szándékkal kötözködni."
10 másodperc nyilván nem elégséges egy ennyire összetett dolog megértéséhez.
"Amikor Mcsiv azt hazudta, hogy lefordul kapcsolók nélkül, akkor valójában azért volt szükség a "-mgeneral-regs-only" kapcsolóra"
Te papolsz a szövegértésről, bár 20x leírtam már, leírom mégegyszer: clang
"10 másodperc nyilván nem elégséges egy ennyire összetett dolog megértéséhez."
Annak megállapításához, ami az eredeti állítás volt: "semmi assembly és szépen belegenerálja az iretq-t" tökéletesen elegendő volt, én ezt állítottam végig. Erre a 10 másodperc bőven elégséges, de itt megint a szövegértés az, ami úgy tűnik csak neked nem megy :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
FACEPALM. Az eredeti állítás véletlenül sem ez volt, hanem ez:
nem lehetséges szabvány C függvénnyel megszakításkezelőt írni (abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI)
Fuss neki mégegyszer, próbáld meg ELOLVASNI és MEG is ÉRTENI, ami ide van írva. A Te értelmi képességeidhez mérten ez nehéz feladat, ezt már demonstráltad, de azért csak próbáld meg!
Továbbá SOSEM állítottam, hogy ne lehetne iretq-t generáltatni, csak az azt, hogy SZABVÁNY C függvényben nem, és hogy önmagában az iret még nem elég, de ezt is tisztáztuk már, csak hát nem tudtad SEM ELOLVASNI, SEM MEGÉRTENI ezt sem.
Na, kinek is van baja a magyar nyelvű szövegértéssel, Mcsiv? Egy tanulatlan és ostoba, szánalmas TROLL vagy csupán. És mivel nem is akarsz tanulni, az is maradsz!
"FACEPALM. Az eredeti állítás véletlenül sem ez volt, hanem ez:"
Az a facepalm, hogy az eredeti állítás amire reagáltam, pont az volt, amire hivatkoztam. Az, hogy te a világ közepének gondolod magad, csak megmosolyogtató. Az, hogy a legokosabbnak képzeled magad úgy, hogy 20x kell leírni a clang-ot, mire megérted, már nevetséges. Az, hogy belekötsz a prototype-ba, hogy két hibát is tartalmaz, miközben nem, majd hibásan egészíted ki, csak hogy hibásnak tűnjön, szánalmas.
"Na, kinek is van baja a magyar nyelvű szövegértéssel, Mcsiv? Egy tanulatlan és ostoba, szánalmas TROLL vagy csupán"
Neked. "Tanulatlan és ostoba trollként" nekem valahogy mégis sikerült kiegészíteni a prototype-ot és pont azt kaptam, amit állítottak róla. Ezen pedig az állandó tagadásod, értetlenkedésed, az eredeti "szabályrendszer" kiegészítéseid sem tudnak változtatni és eddig a percig sem sikerült megcáfolnod. Korábban már írtam, jöhet a napszél
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Megint HAZUDSZ.
Bizonyítékul linkeltem is az eredeti állítást, ha esetleg bárkinek kétsége lenne még affelől, hogy egy szánalmas, tanulatlan TROLL vagy csupán.
A negyedik és ötödik dolog amit sikerült bizonyítanod:
- bár azt hiszed te vagy a világ közepe és mindennek te vagy az origója, de továbbra sem rád hivatkoztam.
- nem kell két hsz, már a válaszban is amit idéztél sikerült elfelejtened azt amit abban írtam (aranyhal/bzt 1:0)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Válasz helyett továbbra is csak sértegetni próbálsz, le nem mosod magadról már, hogy csak egy szánalmas, gyáva TROLL vagy.
Gondolatolvasónak képzeljük magunkat? A te és környezeted érdekében menj el orvoshoz, nem sértés, jótanács.
Hát pont ez az, mivel az eredeti állítást én tettem, nagyon is az én posztomra kellett volna hivatkoznod, nem máshova. Pont ez bizonyítja, hogy HAZUDSZ.
Mégegyszer, az eredeti állítás, amire hivatkoznod kellett volna, így hangzott:
nem lehetséges szabvány C függvénnyel megszakításkezelőt írni (abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI)
Ha bármelyik másik állítást mondod eredetinek, akkor HAZUDSZ.
A hup.hu a kommentek behúzásával segít is, hogy ki mikor mire reagál, de ha ez nem lenne elég, pontosan beidéztem, hogy mikor mire reagáltam.
"nem lehetséges szabvány C függvénnyel megszakításkezelőt írni (abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI)"
Erre példának okáért, soha :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Azert arra szerintem vigyazzunk egy kicsit hogy mit is hivunk "szabvanynak" :) A fentebb hivatkozott RISC-V-s eset alapjan peldaul minden tovabbi nelkul tudok csinalni egy libhandler.o-t, ami elrejti az osszes interrupt/trap specifickus reszleteket, ad egy sima context_t * vagy frame_t * tipusu objektumot, azt is elrejti elolunk hogy melyik stack-en (user/thread vagy kernel/tcb-n) van-e ez a context/frame objektum, megfelelo linker script-ekkel es keep() deklaraciokkal meghivatkozom a meghivatkoznivalot, garantalom hogy a crti.o folyamat soran az interrupt handling-ot elokeszito konstruktorok megfelelo modon fussanak le, ezeket osszefoglalom egy *.specs file-ba es azt szabvany modon atadom a forditasi folyamatnak, urambocsa system-wide alapertelmezettkent hasznalom. Ekkor minden megszakitas/kivetel egy sima C ABI modon atadott, teljes context manipulaciot lehetove tevo hivas formajaban jelenik meg a felhasznalo fele, es nemhogy __attribute__-k nem lesznek, de meg #define-olt makrok formaban elrejtett attrubute-ok sem :) Ez most szabvanyos lesz, ha kiadom egy patch-kent az adott architekturakhoz szallitott adott (lib)gcc-hez? Vagy csak akkor ha elegge elterjed? Szoval ezert nehez ezekre valaszolni hogy most mi szabvanyos es mi nem. Szerintem.
A gyakorlatban meg azert nincs ilyen (vagyhat azert nem nagyon van ilyen, merthat a Cortex-Mx-es pelda mutatja hogy azert valami megiscsak akad) mert a/ application processor alapu rendszerek eseten az oprendszer/kernel ugyis elrejti es a tisztelt felhasznalo ne is foglalkozzon ezzel (nem is foglalkozhat ezzel), b/ MCU-k eseten pedig a hard real time meg code footprint meg ilyesmik miatt mindig meg kell hagyni a lehetoseget arra hogy a felhasznalo/programozo ugy dolgozzon ahogy neki jolesik es ahogy a legkenyelmesebb lekezelni az adott architekturahoz tartozo minimalis menteseket meg vektortablas dolgok mellekhatasait meg ilyesmiket a megoldando problema fuggvenyeben. Az a kis tarsasag aki pedig ilyenekkel jatszik elesben az meg megoldja ahogy akarja/tudja, ott nem biztos hogy a "szabvanyossag" lesz a szuk keresztmetszet :)
Ez a kijelentésed is ékes példája annak, mennyire segghülye vagy a témához, LOL! Az i386 és x86_64 memóriakezelése és megszakításkezelése teljesen más (egyik tud szegmentálást, másik nem; egyik használ megszakításvermeket, a másik nem).
most megint tépheted a nyálad, hogy trollkodok, de tényleg hülyeségeket beszélsz...
itt nem ezt írják... 64-bites módban is ott vannak a RSP0, RSP1, RSP2 pointerek a tss-ben, per cpu... nyilván, hogy használ megszakításvermet privilégiumszint váltásnál... sosem lehet a user stack-ben "megbízni"... ezek szerint te nem érted, a védett mód fogalmát...
továbbá, ott vannak a IST stack-ek, amiket a nmi-re, double fault-ra, stb. használnak...
ami meg a szegmentálást illeti: mikor láttál te olyan 32 bites oprendszert, ami nem flat modellt használ? ezt belátták az amd-nél is, hogy useless a dolog... a windows 3.x használt szegmentálást s a DOS, lol... akkoriban a virtuális memória szegmentálással volt megoldva, mert csak azt tudta a 286-os processzor...
a lényeg: a linux pl. 32-bitesen sem használt szegmentálást, de a windows NT sem... useless, tehát kivették... attól a long módban is ugyanazt a célt szolgálják a szegmensregiszterek: index a gdt/ldt-ben...
🍿 ez már szánalmas :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
ez az arc tényleg retardált... mondjuk, az egész azzal kezdődött, hogy szerintem hülyeségeket beszél... s ezt sokszor bebizonyította, most is...
de most már bánom a beleölt energiát...
nem ez az első topic, volt valami 3d/opengl/külső lib-es ahonnan szintén felszívódott miután teljes baromságokat írt (meg a makrós fentebb), meg még valami másik is régebbről.
Egyébként meg ne bánd a beleölt energiát, én köszönöm. Utoljára kb 15 éve foglalkoztam ilyen mély rétegekben zajló dolgokkal, akkor is főként pic/atmega vonalon (asm és c vegyesen). Azóta már nagyjából mindent elfednek sdk és lib szinten, így számomra mindenképpen hasznos volt a valódi "fejtágítás" és az erre fordított energiád
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
LOL, még azt sem tudod, hogy UI kitről szólt a topik... Tanulj meg OLVASNI.
Ha saját bevallásod szerint sem vagy a téma szakértője, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt? LOL, ismét magadat buktattad le, TROLL.
"LOL, még azt sem tudod, hogy UI kitről szólt a topik... Tanulj meg OLVASNI."
Nem a szutyi ui kitedről volt a téma, arra rá se néztem, de még azt is biztosabban tudod, mire gondoltam
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Sértegetni próbálunk, sértegetni próbálunk? Rólam lepattan, de @gabrielakos, hol vagy ilyenkor????
Bánhatod is, inkább a gcc doksit olvastad volna el ahelyett, hogy sértegetni próbáltál! Így most ostoba maradtál és csak még nagyobb hülyét csináltál magadból, LOL.
Kedves TROLLok!
Hiába vergődtök, mint disznó a jégen, a doksit kellett volna inkább elolvasni. Erre még mindig nem voltatok képesek, és PoC-ot sem prezentáltatok, csak picsogtok itt össze-vissza meg sértegetni próbáltok, mert ennyire futja csak tőletek. Nem meglepő, hiszen szánalamas, tanulatlan, buta TROLLok vagytok.
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
hihetetlen, mekkora lúzer vagy... tudod: sportszerűen játszunk... ja, te nem...
ott van a működőképes C kód, ami qemu alatt fut, még screencast is van hozzá, with instructions... ha esetleg ránéztél volna...
ja, te még értelmezni sem tudtad: van benne pár assembly betét, ami triggereli a softintet, a division by 0-t és a general protection faultot... és ezek "userspaceben" futnak... azért assemblyben, hogy a handler pontosan tudja, mennyivel kell megnövelni az eip-t... C-ben...
csak veled vitatkozni olyan, mint egy galambbal sakkozni: ledönti a bábukat, rászarik a táblára s a végén ugrál, hogy ő nyert.
A screencast nekem nem működik, tudnád updatelni? Köszi!
persze... itt van egy újabb screencast...
git clone https://github.com/mckev/bootstrap (random github projekt, 32-bites, elnézést... (mintha olyan borzasztó nagy különbség lenne a long mode és a 32 bites mód között, khm, khm)...
apply azt a pár soros patchet
src/compile.sh
qemu-system-i386 -cdrom myos.iso
ennyi
szerk: a softint minden kbhitre meghívódik, a division by 0 az x-re, a general protection fault az p-re... de hát ott a kódban...
Sértegetni próbálunk, sértegetni próbálunk? Rólam lepattan, de @gabrielakos, hol vagy ilyenkor????
Másik architektúrára. Nem ez volt a feladat! A feladat: C-ben írt x86_64-es megszakításkezelő, Assembly nélkül, ami helyesen fut le page fault esetén és képes visszatérni a megszakított utasításhoz
Kár, hogy a feladat nem ez volt, hanem page fault handler írása. Ja, olyant nem táláltál kopipasztahuszár, magadtól meg képtelen vagy megírni?
Pontosan erről beszélek, nyilvánvaló, hogy csak idemásoltál valamit valahonnan, de fogalmad sincs, hogy mit is, mert még az architektúrát is elhibáztad, és a feladatot sem teljesíti.
Egy nagyszájú, szánalmas TROLL vagy, aki nem is ért hozzá, mégis rosszindulatúan és ártó szándékkal próbálja itt jártatni a száját. Ez vagy Te.
Mosd ki a szád, TROLL! @gabrielakos, hol vagy ilyenkor????
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
francokat :D már csak szórakozunk rajtad, aranyom... amúgy meg nem sértés, hanem ténymegállapítás...
panaszkodsz az óvóbácsinak? nem említette, esetleg, hogy meg kellett volna tanulni szépen viselkedni? de, mintha már kétszer is...
miért, ki vagy te, valami tanár, hogy feladatokat adsz?
dehogyis nincs... még a te nevedet is belefoglaltam patch-be... mondjuk, nem aranykeretbe...
hmm... az előbb köszönték meg a patch-emet...
csak a szemed kell kinyitni... még screencast is van róla...
háp háp háp, jönnek a kacsák...
@gabrielakos, hol vagy ilyenkor????
Micsára miért nem szólsz rá?
talán mert egyik pillanatban sem volt annyira leereszkedően személyeskedő mint te, az pedig hogy a tényeket sértésként értékeled, csak szimplán egy n+1 probléma nálad :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
LOL Ezt olvastad?
Én sosem személyeskedtem, csak rámutattam, hogy mikor csináltatok hülyét magatokból. :-D :-D :-D
Nem látom, hogy működőképes C programot mutattál volna, amit hiba nélkül futtathat bárki qemu-n.
Értsük ezt beismerő vallomásnak, miszerint Te is jól tudod, hogy nem is értesz hozzá, és bevallod, hogy csak egy szánalmas TROLL vagy? Mivel PoC-t nem voltál képes felmutatni, én ennek veszem ;-D
Igen, olvastam :) a többire csak 🙃 (minél több alkalommal másolod be, annál viccesebb)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Ergó beismered, hogy HAZUDTÁL, mikor azt állítottad, hogy Micsa nem személyeskedett.
Magadat buktatod le, TROLL!
szerinted hazudtam, szerintem meg egy személyeskedésre adott válaszreakciót nem fogok értékelni :) Az, hogy lépten nyomon alpári stílusban nyilatkozol, személyeskedsz, másokat becsmérelsz vélt jogosságokat feltételezve mögötte egy dolog, az erre adott válasz egy másik
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Nem "szerintem", bizonyíthatóan HAZUDTÁL. Többször.
és én azóta is várok ezen állításaid bizonyításra. Eddig kizárólag a következőket sikerült bizonyítanod:
- Összezavar ha egy hozzászólásban több dolog is szerepel, pl. egy forráskód és a hozzá tartozó disassembly. Neked ez bizonyíték hamisítás, miközben ez kettő darab tény amit nem sikerült összeegyeztetned
- Nem érted a makrókat, mert hiába szerepelnek ott, azok számodra nincsenek is ott
- Egy aranyhalat talán megversz memóriajátékban , de egy hsz-el később már elfelejted a dolgokat és 20x kérdezel rá ugyan arra (még mindig clang!)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Azzal, hogy tagadni próbálod, csak tovább rontasz a helyzeteden, TROLL.
https://hup.hu/comment/3100190#comment-3100190
https://hup.hu/comment/3094235#comment-3094235
https://hup.hu/comment/3094681#comment-3094681
...stb. stb. stb. stb. stb. stb.
Ez is egy újabb HAZUGSÁG, a posztodban gcc -mgeneral-regs-only -c -Wall bzt.c szerepel.
Hazug embert könnyebb utolérni, mint a sánta kutyát! Megint lebuktattad magad, TROLL.
Szóval azzal próbálod alátámasztani azt, hogy hazudok, hogy belinkeled a korábbi hozzászólásaidat, amiben leírod, hogy hazudok. Éééééértem
"Ez is egy újabb HAZUGSÁG, a posztodban gcc -mgeneral-regs-only -c -Wall bzt.c szerepel."
Még egy dolgot sikerült bizonyítanod:
- nem érted az időrendet :\
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Ime, hölgyeim és uraim, nézzék meg jól, még mindezek után is csak sértegeti próbál, értelmes diskurzusra továbbra is képtelen. Az internetes TROLL állatkerti mintapéldánya.
Hiába vergődsz, az eredeti állítás beidzésével és belinkelésével minden kétséget kizáróan be is bizonyítottam, hogy HAZUDTÁL. Ezt már le nem mosod magadról, TROLL.
felfigyeltem egy mintára: amikor valakit hazugsággal vádolsz, akkor gyakorlatilag annyiról van szó, hogy nem érted, amit írt
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
tudod, az úgy működik, hogy... lassan mondom s utoljára, hogy megértsd... (én ebbe a szálba többet nem írok)
1. te írsz egy hülyeséget, mi megkommentáljuk, hogy hülyeség, alátámasztjuk... (amit te nyilván nem olvasol el, nem veszed tudomásul, nem tudod értelmezni, arrogáns, write-only user vagy, stb.)
2. kinevezel ENGEM "seggarcnak", "tanulatlan tuskónak", "okoskodó balfasznak", "szar alaknak", "dilettáns idiótának", "hazugnak", bár én minden állításomat alátámasztottam
3. ezek után számonkéred, hogy mi alapján írtam, amit írtam... mégis, mire vársz, ha ha pofon vágsz valakit? simogatásra? amúgy meg semmi olyat nem írtam, amit nem gondolnék igaznak...
4. érdekes módon nem nekem szóltak be a pofámért, hanem neked
5. ha ezek után nekem beszólnának, trey vagy gabrielakos, akkor én itt fogom hagyni a HUP-ot, abból a meggondolásból, hogy ha a HUP szerint ez a viselkedés, amit te itt leműveltél ELFOGADHATÓ és NORMÁLIS és semmiféle moderálást nem von maga után, akkor én meg nem óhajtok egy ilyen "szakmai közösség" tagja lenni... Továbbá, jogilag sem teljesen korrekt a HUP, mert az EU-ban működik, a Digital Services Act pedig előírja, hogy legyen "visible reporting mechanism", ami nincs... Ahol tudtam volna jelenteni ezeket az ékes megnyilvánulásaidat, pl.
pont
Semmit sem támaszottál alá.
1. bizonyítékot próbáltál hamisítani, mikor azt állítottad, az entry64.S-ből van a kódrészlet, pedig nyilvánvalóan nem is, más dialektus
2. aztán utólag kitaláltad, hogy disassembly volt, persze ez is hazugság, mert abban meg nem lehetett volna precompiler makró
3. még mindig nem mutattál működő, x86_64-re írt PoC-t
4. amit idemásoltál, azt is MÁS írta, nem TE, láthatóan nem is érted mi van benne, mert te még az architektúrát is benézted
5. képtelen voltál elolvasni és megérteni, amit írtam, pedig érthetően, többször is leírtam, te mégis kötözködni próbáltál inkább
6. akkor is paraszt módon válaszoltál, amikor kulturáltan szólítottalak meg
7. eleve te keztél kötözködni és személyeskedni az én topikomban és nem fordítva
Pont ez a baj, mert bizonyíthatóan HAZUDTÁL és hamis állításokat tettél, többször is. A prototípus sosem fordul kódra, például.
Igen, engem is bánt, hogy még senki nem szólt rád azért, mert HAZUDSZ, bizonyítékot próbáltál HAMISÍTANI, és alpári stílusban sértegetni próbálsz, és ROSSZINDULATÚAN kötözködsz, mikor nem is értesz a témához.
Még most is, hogy csúnyán beégtél, még most is tovább rontasz a helyzeteden és csak sértegetni próbálsz (engem is és már a HUP-ot is), amivel azt támasztottad alá, hogy egy szánalmas TROLL vagy, semmi több.
Bizonyára elkerülte a figyelmedet, pedig előre jeleztem, hogy mire számíthatsz, ha beszállsz ebbe a buliba.
Elgondolkodtató, hogy évtizedes élet- és munkatapasztalattal rendelkező programozók, akik feltehetően felelősségteljes, felnőtt, családos emberek, idejönnek, önként belesétálnak a csapdába, naivan felveszik a kesztyűt és beszállnak az online ego-játszmába, majd azt várják, hogy a másik fél – akit jó eséllyel nem is ismernek személyesen – nyilvánosan lássa be a tévedéseit. De hiába, nem fogja, vagy nem úgy... -> Mondd ki szépen: tévedtem – Miért olyan nehéz elfogadni, ha nincs igazunk? (Azt nem állíthatom bizonyosan, hogy ezt cikket valóban egy pszichológus írta, és nem valami sarlatán, de a bemutatott viselkedési mintázatok bizonyára ismerősek lesznek, talán valaki végül még magára is ismer…)
Ne legyen félreértés, én megpróbálom objektíven szemlélni ezt a vitát, és szerintem a másik félnek is járt már eddig pár pont.
Továbbá, valóságtól eléggé elrugaszkodott gondolatnak érzem a BTK-t és a DSA-t felemlegetni ehhez hasonló, személyeskedésbe hajló vitákban, amíg a résztvevők személyazonossága nem megállapítható kétséget kizáróan.
Csak ismételni tudom magam:
Egyúttal szeretném minden érdeklődő figyelmébe ajánlani a Building an OS sorozatot.
Szabi
Tévedsz, ha azt hiszed, ego-játszmáról van szó, nincs. A valóság az, hogy Micsa, Mcsiv és a hasonló TROLLok bevalottan nem értenek hozzá, bizonyíthatóan hazudoznak, intelligens társalgásra képtelenek, mégis rontják itt a levegőt. Ennyi.
Itt nincs semmiféle egóról szó, csak rosszindulatról és ártó szándékról. Mert mi más magyarázat lehetne arra, ha valaki beismeri, hogy nem ért hozzá, és mégis osztani próbálja itt az észt? Ha tudsz bármi más magyarázatot, kiváncsian hallgatlak!
Én sosem vártam ezt, sőt, kifejezetten arra játszottam, hogy megmutassam, nem képesek a kulturált válaszadásra, és ez tökéletesen össze is jött. (Ráadásul jó előre megírtam, hogy pontosan ezt fogom tenni, nincs itt min csodálkozni.)
A TROLLok a saját csapdájukba sétáltak és magukat buktatták le.
azt, hogy nem értek valamihez, te raktad hozzá, én csak szakértőnek nem vallottam magam (most jöhetnék azzal, hogy hazudsz, de csak nem tudtad értelmezni a mondatot). Ennek ellenére neked direktben még nem sikerült megcáfolni semmit, csak vádaskodni :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Hazug embert könnyebb utolértni, mint a sánta kutyát!
Megint HAZUDSZ. Nem csak azt vallottad be, hogy nem vagy a téma szakértője, hanem azt is, hogy 15 éve foglalkoztál alacsony szinttel utoljára, ráadásul nem is a kérdéses architektúrával:
Te magad állítottad ezt, egyben azt is, hogy x86_64-el ezidáig még sohasem foglalkoztál, tehát nyilvánvalóan HAZUDSZ, mikor azt mondod, "én raktam volna hozzá". Nem én voltam, magadat buktattad le!
Annak ellenére, hogy tudatában vagy a saját alkatmatlanságodnak, mégis rosszindulatból és ártó szándékkal hazudozol és kötözködsz, még most is. Konkrétan rákérdeztem, miért teszed, de nem válaszoltál, ezért újra megkérdezem:
- Ha saját bevallásod szerint sem vagy a téma szakértője, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt?
- Ha nem aljas rosszindulat és ártó szándék vezérelt, akkor mégis miért próbálsz kötözködni, és miért irogatsz a topikomba?
Szóval az, hogy más vonalon mozogtam főként, azt jelenti számodra, hogy teljesen tudatlan vagyok egy-egy területen. Legyen :D De ha én tudatlan vagyok, akkor te nem tudom mi lehetsz, mert neked adta fel a leckét egy prototype kiegészítése helyesen (úgy, hogy ne szúrd el) vagy egy makró végigkövetése ;) Ráadásként mindezt úgy, hogy a saját hiányosságaid okán próbáltál másokat meggyalázni azzal, hogy hazugsággal és egyéb jelzőkkel vádoltad őket ;)
Ha a te fonaladat követjük, az igazi aljas rosszindulat tőled származik (még időrendben is).
egyébként egy kis segítség, mert megint hazudtál, de feltételezem, hogy csak nem sikerült megint megérteni: főként vs. sohasem
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Hol maradnak a válaszok?
- Ha saját bevallásod szerint sem vagy a téma szakértője, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt?
- Ha nem aljas rosszindulat és ártó szándék vezérelt, akkor mégis miért próbálsz kötözködni, és miért irogatsz a topikomba?
Remélem felfogod az érved súlytalanságát.
És nem, azért tartalak tudatlannak és rosszindulatúnak, mert sosem vagy képes kulturáltan válaszolni, helyette sértegetni próbálsz csak, pont mint most is. Na nem mintha bármi mást vártam volna Tőled, egy szánalmas, gyáva TROLLtól csak ennyire futja, újfent lebuktattad magad.
Mivel ezt még csak támadásként használtad ellenem, de a relevanciáját nem sikerült megerősítened, így kérlek emeld ki azt, amelyik nem igaz a korábbi állításaim közül: "iretq generálódik" / "clang -al extra paraméterek nélkül lefordul" / "a PUSH_AND_CLEAR_REGS makró tartalmazza"
Bár lehet, hogy a tények feszélyeznek téged és ezt te rosszindulatként interpretálod, ezzel sajnos nem tudok mit kezdeni. Egy nyílt fórumon pedig utóbbira az a megoldás, hogy nem adsz rá felületet.
Lásd 1. pont, egyébként te érvelsz ezzel, neked kéne bizonyítanod (anélkül hogy ismét egy olyat hazudsz, ami nem szerepel ott)
Bár ennek ellenörzéséhez nem kell túl sokat tenni, a legelső hozzászolásomra ami két linket tartalmaz és egy megállapítást, te a következő választ adtad: "Ne csinálj már te is komplett hülyét magadból..."
Szóval mielőtt sértegetésért megpróbálod a másikat a falhoz állítani, talán némi konzekvensen képviselt pozitív szemléletet eröltethetnél magadra, hogy ne nézzen ki hülyén amit képviselni próbálsz
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Majd ha aláhúztad azt a részt, ami ebben válasz arra a kérdésre, hogy "Ha saját bevallásod szerint sem vagy a téma szakértője, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt?"
Én csak azt látom, hogy értelmes kommunikációra továbbra is képtelen vagy, és csak sértegetni próbálsz, pont, ahogy egy gyáva TROLLtól várható. :-P Minden egyes posztoddal csak tovább erősíted, hogy TROLL vagy csupán.
Megmondom én, mit kezdj: ahelyett, hogy sértegetni próbálsz, VÁLASZOLJ a kérdésre! "Ha nem aljas rosszindulat és ártó szándék vezérelt, akkor mégis miért próbálsz kötözködni, és miért irogatsz a topikomba?"
Gyerünk, egyszerű a kérdés, minek irogatsz a topikomba?
Bárcsak látnám, hogy ahelyett, hogy járatod a pofád és egyre nagyobb hülyét csinálsz magadból, ahelyett megfogadnád a saját tanácsod!
De nyilván nem fogod, mert egy szánalmas TROLL vagy csupán.
"Majd ha aláhúztad azt a részt, ami ebben válasz arra a kérdésre, hogy "Ha saját bevallásod szerint sem vagy a téma szakértője, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt?""
A témához tágabb értelemben szóltam hozzá, ehhez pedig nem kell a téma szakértőjének lennem. Annak eldöntése, hogy az adott kód "iretq"-t generál, vagy sem, alapvető programozási készségekkel eldönthető.
Azzal, hogy a szakértői részre hivatkozol, de nem tudsz végigkövetni egy makrót vagy helyesen kiegészíteni egy prototípust, feltehetném én is a kérdést: Ha az alapvető készségek nehézséget okoznak, akkor mégis mire fel próbálod osztani itt az észt? vagy csupán trollkodsz?
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Egyrészről azt úgy mondják, hogy "érdemben", másrészről ez igy nyilvánvaló hazugság, amire a bizonyíték:
- Ez a hozzászólásod nem épp "tágabb értelem", hanem egész konkrét,
- Ez meg ez vagy épp ez meg ez a hozzászólásod meg aztán minden, csak nem "érdemi" (és nem is "értelmes", ha már itt tartunk, szimplán csak rosszindulatú).
Mégegyszer utoljára, ezt csak Micsa és TE HAZUDJÁTOK, semmi alapja sincs, mert az én eredeti állításom ez volt:
nem lehetséges szabvány C függvénnyel megszakításkezelőt írni (abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI)
amit aztán többször is kifejtettem, hogy biztos megértsétek (de hiába, még mindig nem vagy képes felfogni):
ABI felülbíráló attribútumot (mint amilyen pl. az "__attribute__((interrupt))") használva már nem szabvány C függvényről beszélünk, és ráadásul önmagában az IRETQ sem elég, a vermet is gatyába kell rázni
Pont az ilyen és ehhez hasonló nyilvánvaló hamis állítások az oka annak, hogy rosszindulatú, ártó szándékú, hazug TROLLoknak titulállak benneteket, ha nem tűnt volna még fel. Magadnak ástad a sírt.
Segítek, én ehhez szoltam hozzá és sehol nem állítottam, hogy azt nyilatkoztad volna, miszerint nem generál iretq-t. Ahhoz az állításodhoz szoltam hozzá, hogy a sor két hibát is tartalmaz, miközben nem, illetve a sor az elvárt működést hozza (iretq-t generál). Remélem érzed a különbséget
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Hazug embert könnyebb utolérni, mint a sánta kutyát!
És ez akkor mi? Hazudtál akkor is arról, hogy mi volt az eredeti állítás, hazudtál a fentebbi posztodban és hazudsz most a legutóbbi posztodban is!
Megint hazudsz, a prototípus sor önmagában nem generál semmiféle kódot, és az is hazugság, hogy gcc alatt plusz kapcsolók nélkül ne generálna hibát.
Pontosan erről beszélek, nem vagy képes érdemi válaszokat adni, csak hazudozol meg sértegetni próbálsz, pontosan ezért titulállak gyáva TROLLnak.
"És ez akkor mi? Hazudtál akkor is arról, hogy mi volt az eredeti állítás, hazudtál a fentebbi posztodban és hazudsz most a legutóbbi posztodban is!"
Ez pontosan az, amit az előbb is írtam. Nincs benne assembly, egy sor és iretq-t generál illetve működik, nem hibás
"Megint hazudsz, a prototípus sor önmagában nem generál semmiféle kódot"
Itt jönnek a már említett alapvető készségek, de ez a te trollkodásod csak :)
"és az is hazugság, hogy gcc alatt plusz kapcsolók nélkül ne generálna hibát."
az a hazugság része, hogy ilyen kijelentést tettem volna. Erre a hozzászólásomra hivatkozol, de ebben nem jelölök meg fordítot (ami a clang volt, bár ezt már több alkalommal is leírtam neked).
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Ebből semmi sem igaz. Nem generál iretq-t (mert csak prototípus), és ha implementációra alakítod, bizony akkor is hibás, például ha page fault handlerként hívódik.
Megjegyzem, működő x86_64-ra írt page fault handler PoC-t még minidig nem láttunk tőled!
Ez esetben, ha mindig is clang-ot használtál, miért szerepel a kettővel későbbi posztodban gcc?
Valójában a clang-ot csak azután említetted először (konkrétan itt), hogy felhívtam a figyelmed a gcc hibára, előtte még véletlenül sem. Tehát ebben is HAZUDTÁL, hogy clang lett volna mindig is. Ez már csak azért is szemenszedett nyilvánvaló HAZUGSÁG, mert gcc-vel példálóztál.
Most tényleg az lett az érvelésed középpontja, hogy azért hazudok, mert egyszer clang-ot egyszer pedig gcc-t használtam? Itt feladom, ez már fáj
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
NEM, még mindig ugyanaz, sosem volt más: működő x86_64-ra írt page fault handler PoC-t még minidig nem láttunk tőled. Emiatt tart mindenki dilettánsnak, nem máté'.
Hetek óta erre vár mindenki... De te TROLLhoz méltóan képtelen voltál ezidáig befogni.
Ezekre is választ adtam már :)
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
édes drága bzt... az eredeti mondatod ez volt:
ebben 2 dolog van:
1. NEM LEHET SZABVÁNYOS C függvény
2. MUSZÁJ ASSEMBLYBEN ÍRNI...
namármost... én a MÁSODIK miatt kezdtem el az gcc-s interruptosdit és megmutattam, hogy LEHET... EXCEPTION HANDLERT WITH OR WITHOUT ERROR CODE, INTERRUPTOT... mutattam C-ben működő példát mindháromra... én, a hazug, hozzá nem értő, ugye...
Kedves micsa, tanulj már meg olvasni és magyar nyelvű szöveget értelmezni. Ismét idemásolom, mit is írtam valójában:
Ezzel szemben x86-on van megszakításvektortábla, viszont az itt beállított minden egyes funkciónak MUSZÁJ az IRET utasítással visszatérnie, tehát ezek sem lehetnek szabványos C függvények
abban a pillanatban, hogy bármilyen hívásvezérlő attribútumot biggyeszt valaki a függvényhez, az már NEM szabvány ABI
ABI felülbíráló attribútumot (mint amilyen pl. az "__attribute__((interrupt))") használva már nem szabvány C függvényről beszélünk
Akkor most lássuk, mi is volt a TE VÁLASZOD valójában erre:
Nézzük csak meg, a prototípusodban található-é "__attribute__((interrupt))", azaz hívásvezérlő attribútum, vagy sem? És a prototípus önmagában generál-e bármiféle opkódot, mint ahogy állítottad?
Ráadásul minek puffogsz, amikor Te magad is beismerted, hogy ez nem is szabvány C függvény?
Egyértelműen megállapítható, hogy csak rosszindulatúan, ártó szándékkal kötekedni próbáltál, miután lebuktál a bizonyíték hamisítási kísérleteddel (az általad odamásolt kódrészlet nem származhat az entry_64.S-ből, tehát HAZUDTÁL).
mióta is rosszindulat és ártó szándék a megcáfolás?
"HAZUDTÁL"
hagyjál már békén az idiótaságaiddal na... elmondtam: IDA-t használtam, nem objdumpot... ha én hazug vagyok, akkor te retardált
Hogy mi a rosszindulat? Pont az, amit itt most művelsz. Semmit sem cáfoltál, és ezt te magad is beismerted már, szóval...
mit a túrót ismertem be?
NEM ÍRTAM SEHOL, hogy STANDARD MÓDON. azt mondtam, hogy nem kell assembly... mit nem értesz?
Szerintem valaki szólhatna trey-nek, hogy törölje ezt a topic-ot, mert ami itt megy az nemcsak méltatlan a hup-hoz, hanem elfogadhatatlan bármilyen emberi kapcsolatban.
Meg amúgy a fórum szabályzata is tiltja. Ha valaki esetleg nem tudna olvasni:
Mint a topik nyitója, támogatom!
De szerintem nem törölni kéne, hanem lockolni, hogy a TROLLok ne irogathassanak belé többet, azonban megmaradjon az utókornak okulásul.
Ha törölve lenne, akkor a TROLLok simán le akarják majd tagadni, hogy mit is műveltek itt.
Poliverzum, te vagy?
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
Nekem a szépemlékű BlackPanther OS ugrott be, ott volt ilyen szórakoztató a PR.
Bár ha jól rémlik, ők számlákat is küldtek a kommentelőknek, azért itt még nem tarunk :)
Nekem egy ideje gyanus hogy igazából Hajbazer Poliverzum sokadik skizofrén énje :D
Ha valaki nem tud olvasni, annak valószínűleg hiába idézed be ide a játékszabályokat, itt sem fogja tudni őket elolvasni. A – nem tudom kinek címzett – beszólásod logikusabb lett volna ebben a formában: „Ha valaki esetleg nem tudná:”
Segítek, aki az emberi méltóságában sértve érzi magát, itt kérhet moderálást: https://hup.hu/moderalasi_kerelem (Felteszem, még az is kérhet moderálást, aki a személyeskedésre személyeskedéssel reagált...)
Szerintem kár lenne ezt a témát töröltetni, „mert ami itt megy”, annak a szakmai része érdekes, és egyébként sem kötelező olvasni annak, aki nem tud felülemelkedni a vitakultúra hiányosságain.
Én szívesen olvasom minden – szerintem – hozzáértő véleményét, és szerencsére akad olyan is, aki végig meg tudta őrizni a hidegvérét, és emellett nagyon aprólékosan és érdekfeszítően tudja boncolgatni a nüanszokat. Az ilyen tartalomból szeretnék többet!
Amúgy tényleg egészen hihetetlen (nem, sajnos nem az), ahogy az átlagember élete szempontjából súlytalan műszaki nüanszokról szóló internetes vitákban – a kölcsönös érzelmi túlcsordulás és az egók elhúzódó csatározása miatt – hetek alatt sem ismerhetem meg egy-egy egzakt műszaki ténnyel kapcsolatban (pl. a szálkezelés során elmentésre kerülő regiszterekről, az error_entry meghívásáról, a szabványos C ABI-ról és függvényekről és még sorolhatnám)
az igazságota valóságot, és végül kénytelen vagyok magam utána járni. Igazán felháborító! ;-)Szabi
A probléma gyökere ott van hogy nem egy nyelvet beszélnek, nem is törekednek a közös nyelv kialakítására illetve olyannal vitatkoznak amit a másik nem mondott. Ez az egész szál egy kiváló, tanítani való példa arra, hogy miért nem szabad a fejlesztők jó részét (akármilyen ügyesek is) üzleti emberek, ügyfelek, felhasználók közelébe engedni.
Ez lesz ha valaki a hard skill-ekre rakja az összes pontot.
Olyan ismerős volt ez a vélemény valahonnan. :-)
Azzal szoktam magam nyugtatni, hogy a természet egyensúlyra törekszik, és akinek IQ-ból/hard skill-ből több jutott, mint nekem, annak az EQ-ból/soft skill-ből biztosan kevesebb, amit az élet jórészt igazol is, de vannak azért szép számmal kivételek.
Szerintem sokak kommunikációs stílusát erősen negatív irányba tolja az internetes anonimitás lehetősége, valamint a fizikai közelség (ami lehet látszólagos is, pl. egy bekapcsolt kamerás beszélgetés során) érzésének hiánya, és ezért engednek meg maguknak olyan stílust, amit szemtől szemben nem használnának, főleg egy idegennel folytatott kommunikációban.
Nehezen tudom elképzelni, hogy bzt a való életben is így tolja, de ismerek olyat, aki igen, szóval nincs kizárva.
Szabi
"többszálúság nélkül nincs multitasking se" ezt javítsd légyszíves, már a 80-as években is voltak preemptív kernelek ahol a scheduler gondoskodott arról hogy adott task mekkora idő szeletet kap ... mindezt olyan architektúrákon ahol akkoriban nem volt multithread
Nem javítom, mert ennek a mondatnak semmi köze azokhoz, amiket írsz.
Ez az állítás igaz, függetlenül attól, hogy egy vagy több szállal rendelkezik-e egy processz, függetlenül attól, hogy kooperatív vagy preemptív, és attól is függetlenül, hogy időosztásos vagy valósidejű-e az ütemező.
Tévedés, az interrupt, akárcsak a signal kezelés a multithreading egy formája. Ebből az állításodból csak annyi igaz, hogy a 80-as években még nem "multithreading"-nek hívták ezt, hanem "TSR"-eknek.
Ráadásul mivel minden processz tartalmaz legalább egy szálat, ezért több szál kezelése nélkül nem lehet több processzt sem kezelni, továbbá az, amit te multithreading alatt értesz (Win32 Thread vagy pthread), az nem is architektúrafüggő, hanem pusztán szoftveres implementáció. Ami azt illeti, sem a Windows, sem a Linux sem használta x86-on a hardveres taszkkapcsolást, kizárólag szoftveres implementációt használt minden mainstream OS, még akkor is, ha egyébként az architektúra támogatta volna. Ennek oka az, hogy x86-on a hardveres taszkkapcsolás lassú, és mivel a GDT mérete limitált, csak kevés szálat lenne képes kezeli.
Érdekesség, hogy multitasking megvalósítható olyan architektúrán is, ami egyáltalán nem támogat semmiféle megosztást (azaz nincs virtuális memória, sem taszkleíró, sem fegyülelő mód, sem védelem, se semmi), lásd Minix2 fordítható 8086-ra, vagy a Contiki, ami C=64-en, ATMEL-en és STM-en is preemptív multitaszkinggal fut, hardveres támogatás nélkül, csupán szoftveresen implementálva. Ez azért lehetséges, mert az interrupt eleve a multithreading egyik formája, és ha van multithreading, akkor már a multitaszk is implementálható hardveres támogatás nélkül.
ok akkor félre értettelek, mai modern terminológia alpaján gondoltam a multithreadingre a megszakításokba nem gondoltam bele :)
Igen, sajnos IT területen sokszor keverednek a terminológiák (attól függően, melyik gyártó doksijáról van szó), ezért is próbáltam glossary-szerűen sorbavenni, hogy melyik kifejezés alatt mit is értek. Volt már itt, aki a multicore-al keverte a multithreading-et (nyilván más, de tény, hogy bizonyos dokumentumok így hivatkoznak a több magú procikra).
na, ezt nagyon fejtsd ki, ezzel sem én, se a wikipedia, se a chatgpt nem ért egyet.. ezek valami bzt-féle threadek lehetnek...
az, hogy anno DOS-on a tech help alt-h-ra bejött, az se nem multitaszking, se nem multithreading, se nem multiprocesszing... az csak egy rezidens program, amihez, nyilván át kellett írni pár megszakítást
A thread jelentése szál. A főprogramnak van egy flow-ja, fut az "előtérben". Ezt nevezhetjük egy thread-nek. Ha jön egy interrupt, akkor egy másik flow - azaz más szóval "thread", vagy "szál", kezd el futni. Az interrupté. A főprogram meg lett szakítva, és átkerült a vezérlés egy másik flow-ba. Majd amikor ez visszaadja a vezérlést, akkor visszavált a főprogramra, ami az előtérben fut.
Tehát a szál egy logikai koncepció, ami megmondja, hogy hogyan halad előre a program végrehajtása. A megszakítás egy alternatív programvégrehajtási útvonal, egy másik szálnak értelmezhető.
Így van a szál az egy logikai koncepció, ami ugyanaz, mint a task. Kezdetben task-nak hívták, majd lett thread. Ez a kettő ugyanaz. Ezért sincs sok értelme annak, amikor másként magyarázza a multitask-ot és multithreading-et.
Ezen kívül van OS thread, van még logikaibb thread, amit egy adott nyelv valósít meg, pl. a Java-s thread-ek (egy OS thread-en sok javas thread futhat), illetve még annál is logiaiabbak a virtual thread-ek vagy fiber-ek (egy javas thread-en sok fiber/virtual thread futhat). ;-)
Ha már java: pl: a oracle weblapján is így van definiálva: https://docs.oracle.com/cd/E19620-01/805-4031/6j3qv1oed/index.html
A thread is a sequence of control within a process.
vagy szerintem ez hasonló doksi lehet: https://www.cs.princeton.edu/courses/archive/spr96/cs333/java/tutorial/…
A thread is a single sequential flow of control within a program.
De igen, nem szól arról, hogy egy szálnak futnia kell, vagy nem, hogy indul a másik szál, pontosan mi kezeli / vezérli, hol fut.
Ahogy írtad is, sokféle történet van, pl virtual thread, vagy os thread, stb...
Tévedsz, hisz a kettő nem ugyanaz. A multithreading előfeltétele a multitaskingnak, de nem minden multithreading multitasking is egyben. Ott áll feketén-fehéren a nyitó posztban.
Példa: a TSR-ek kétség kívül több szálon való futást valósítottak meg, mégis hiba lenne emiatt multitasking OS-nek nevezni a DOSt.
Másik példa: a UNIX signalok is kétség kívül több szálas végrehajtást biztosítanak, mégis hiba lenne a signal kezelést multitaskingnak nevezni.
A lényeges különbség ott van, hogy multitaskról akkor beszélhetünk, ha (legalábbis látszólag) egyszerre több szál is futhat, nemcsak egy, azaz a felfüggesztett szálhoz úgy is visszatérhetünk, hogy közben a felfüggesztő szál továbbra is futtatható marad és aztán időnkét futhat is. Tehát például egy TSR esetén a fő szál fut, majd felfüggesztődik, lefut a TSR, majd ha az végzett, akkor visszaadja a vezérlést, de nem előbb, tehát ez több szál, de nem multitask, mert a több szál közül mindig csak a legutolsó fut. Nincs yield rendszerhívás (kooperatív multitasking), sem időzítő általi vezérlésátadás (preemptív multitasking).
Nyilván DOS alatt is megvalósítható lett volna a multitask. Ami azt illeti, meg is csinálták, az MS-DOS 4-es szériája tudott preemptív multitaskingot, de nagyon gyorsan kukázta a Picipuha, mert rájött, jobb, mint a Windows (ami akkoriban még csak kooperatív multitaskingra volt képes, a preemptív multitasking csak az NT kernel óta létezik Win vonalon).
nem. a megszakítás az a rendszer része, a processzornak kell reagálni egy külső eventre és semmi, de semmi köze a programhoz.
amit lennebb pészteltél, abban is ott írja: "Definition: A thread is a single sequential flow of control within a program."
"Threads execute independently, share process instructions, and share data transparently with the other threads in a process."
ezek közül melyik igaz az interruptokra? Max az "execute independently", de ez sem teljesen, mert az egyik egy eventhez van kötve és nagyobb a prioritása.
A signaling pedig: igen, lehet használni threadek/processzek közti szinkronizációhoz, de ez implementáció kérdése és ezen kívül ennek is semmi, de semmi köze a multithreadinghez.
mutassatok valami forrást, ahol más is összefüggésbe hozta az interruptoktat/signalingot a multihreadinggel. mert addig ez csak sima filozofálgatás.
Persze, semmi köze a programhoz, :) (de van) Főleg, hogy a programban valósították meg, és pl 20 ms-onként lefut egy megszakítás, pl a képernyőhöz időzítve, ami a program része, és program érdekében végez dolgokat. :) (egy példa volt)
Másrészt, attól, hogy valami külső, nem kapcsolódó kérés, még lehet thread, senki nem mondta, hogy két thread-nek köze kell hogy legyen egymáshoz, vagy ugyanabból a programból kell hogy fusson. Sőt, a Te gépeden is most több thread fut, és az enyémen is. Nincs közül egymáshoz.
És miből gondolod, hogy egy interrupt hatására induló, futó (program-)szál nem tudja megosztani mindazt, amit írtál: "share process instructions, and share data transparently with the other threads"? - elég korlátozottak lennének a lehetőségek.
A thread lényegében annyi, amit írtam, azt hidd el, hogy nem szabja meg senki a mikéntjét. Ezért írtam, hogy logikai dolog. Persze én elhiszem, hogy ha valaki "thread"-et említ, akkor leginkább az OS thread-re gondolnak először (ma).
Én nem filozofálgatásnak gondolom, hanem alapfogalomnak (ahogy az oracle, és a priceton is, de csak a két első weblapot belinkeltem ami megjelent a "definition of thread" keresésre, és leírták azt).
A másik, hogy próbáltam rá utalni, de ahogy a nevében is benne van: thread. Nagyon találó elnevezése van, ez az egy szó leírja, hogy mi az.
törölve
szerintem meg ne keverjük a dolgokat...
multithreading azt jelenti, hogy EGY PROCESSZEN belül az oprendszer megengedi, hogy több szálon futtassunk dolgokat... Ezek a threadek márpedig MEGOSZTJÁK az address space-t. Ezt írja a két link, amit bepészteltél.
az, hogy ez hogy van megimplementálva, kernelben-e vagy userspace-ben, hogy egy IO-ra vagy condition variable-re váró threadet signalokkal ébreszt-e fel a kernel vagy füstjelekkel, a schedulingre timer interrupt-ot vagy varázslatot használ-e, az már implementáció kérdése és a futó programot nem érdekli és ne is érdekelje.
a te user módú "programodban" sosem fog lefutni egy megszakítás... az mindig kernelben fut le, kernel módban és kernel stackkel... s annak akkor is le kell futnia, amikor az a cpu pont egy kernel threaden dolgozik. És ez a megszakítás nem a te programod érdekében végez dolgokat, hanem a rendszer érdekében, elsősorban. persze, a kernel ad mechanizmusokat, hogy a te programod is valamelyest szinkronizálhasson egy ilyen eventtel...
ezt nem értem. mi az, hogy "interrupt hatására induló, futó szál"? te el is olvastad, amit kérdeztél? ez az angol mondat egész pontosan azt mondja, hogy a threadek megosztják az address space-t: a kódot és az adatokat... WITHIN THE PROCESS (amit levágtál a mondat végéről).
De a te programod SOSEM fogja elérni a kernel adatait (ahol a megszakítás fut) és az interrupt handlerből sem nagyon lehet matatni az éppen futó user módú taszk memóriájában (mert lehet, hogy az a page pont ki van swappelve... linuxon van copy_from_user(), de azt nem lehet ISR-ből használni, hanem ehhez kell kérni egy tasklet, workqueue, bottom-half, stb. és majd abban).
nem értem, mit akarsz ezzel mondani.
én is ezt mondom... szerintem meg ti filozófálgattok az interruptokról és a signalokról, amikor multithreadingről beszélünk... bzt szerint az a "multithreadingnek" egy formája... lol (én erre kértem forrást)
szóval, thread=szál, interrupt=system related mechanism, sometimes used for sheduling threads, signaling = limited form of inter process communication
Szerintem nem teljesen érted a dolgot. Thread azóta létezik, hogy programflow van, és program counter van a számítógépben, és halad előre a végrehajtás. Vegyél egy C64-et alapul. Ha semmilyen megszakítás nem fut, mert letiltasz mindent, akkor is van egy thread-ed, a főprogramod fut benne!
A "user mód", meg "kernel mód" egy operációs rendszer függő dolog, a thread fogalma meg általános. Ahogy azt írtam korábban.
Kevered az absztrakciós szinteket. Nincs kernel, felejtsd el. Még egyszer leírom: a thread egy logikai koncepció, ami megmondja, hogy hogyan halad előre a program végrehajtása.
Gondolom láttál már igazi, kicsit nagyobb programot, amiben nem csak egy iskolai példája van az interruptnak. Ha van egy interruptod, az nem csak ott lóg a levegőben, és önmagában csinál dolgokat, hanem általában adatokat kell feldolgoznia. Vegyünk egy hőmérőt. Ha mérés van, akkor például triggerel egy interruptot, és ki lehet olvasni az adatokkat a hőmérőből a triggerelt interrupt kódjában. Adatmegosztás: Szerinted ha ez az interrupt nem tudna adatokat megosztani mással, akkor hogy oldaná meg, hogy például a programban máshol felhasználd a hőmérsékletet? Programkód megosztás: Szerinted az interrupt nem hívhat meg olyan programkódot, amit más is hív? Az interrupt egy másik szál? Nyilvánvaló, az eredeti szál megszakadt, és az interrupt kezdett el futni, ami egy teljesen másik programkód, mint ami futott éppen (aminek a végrehajtása megállt).
A válaszod alapján azért nem érted, mert hasonlóan tekinthetsz a kérdésre, mint amikor valaki azt mondja, hogy "az internet az a Google". Nem értesz szerintem egy mélyebb fogalmat, ami a "thread", ami egy program logikai végrehajtási szála, és összekevered egy adott implementációval, mint például a "kernel thread". Különböző szinteken beszélünk ugyanarról a fogalomról. Bzt a "thread"-et említette, ami pontosan ezt jelenti, amit én leírtam.
Ez szerintem olyan, amiket írsz, mint amikor valaki a paprikás krumpli főzéséről beszél, de nem ismeri a hő fogalmát. Az előbbi egy konkrét tevékenység, amihez kell a hő, a hő pedig egy alapvető pedig egy alapvető fizikai jelenség, amely nélkül a főzés fogalma értelmezhetetlen.
Azért mert pontosan ezt teszed, amit én írtam. Teljes egészében csak a kernel által kezelt, és OS által indított thread-ben gondolkozol, nem pedig az általános fogalomban, hogy mit jelent egy thread. Meg tudnád azt fogalmazni ezek után, hogy neked mit jelent egy thread, miért ezt a nevet kaphatta? Szerinted mi a definiciója?
Továbbra sem gondolom filozofálgatásnak, egyrészt én kizárólag csak a thread fogalmáról beszéltem, ami bele tartozik az is, amit Bzt írt (hogy külön threadnek tekinthető, ha egy különálló programkód futás indul el egy interrupt hatására (az interrupt kódja), remélem ez így már érthető), másrészt, ha egy alapfogalom érhető, akkor nem kell rá példákat keresni, meg külön megemlíteni forrásokban, csak értelmezni kell az alapfogalmat. A gravitáció például: nem szükséges egy tanulmányt belinkelnem neked arra, hogy ha egy almát elengedek a föld felett, az le fog esni. Gondolom elhiszed, ha érted, hogy mi az a gravitáció.
Amikor egy programról beszélünk, fontos, hogy nem csupán konkrét implementációról van szó, hanem olyan elgondolásokról és absztrakciókról is, amelyek a program működését irányítják.
Bízom benne, hogy így már sikerült tisztázni, hogy hol beszélünk másról, és most már érthetőbb, hogy ki mire gondol.
én nem értem, az a lényeg, hogy te érted...
bár, ezeket ajánlom figyelmedbe, udvariasan, nem bzt stílusban:
- ez a wikipédiás cikk a threadekről: https://en.wikipedia.org/wiki/Thread_(computing)
- ez egy másik cikk, arról szól, hogy mikor jelent meg a thread, mint fogalom... 70-es években: http://www.serpentine.com/blog/threads-faq/the-history-of-threads/
- ez egy harmadik cikk, hogy mikor jelentek meg a megszakítás, mint fogalom 1954-ben: https://en.wikipedia.org/wiki/Interrupt
(érdekes, akkoriban senkinek nem jutott eszébe threadeknek nevezni a dolgokat... na, de te ezt biztos jobban tudod, mert utánanéztél...)
- esetleg eltraccsolhatsz a chatgpt-vel is a dologról...
de a legfontosabb: javítsd ki a wikipédiás cikket... esetleg Bryan O'Sullivan-nek is szólj, hogy te jobban tudod, hogy hogy alakult ki a thread fogalma...
Az általad belinkelt wiki és a "thread mind fogalom" blog, mindkettő azzal kezdi, hogy a szál, az olyan szekvenciális vezérlő egység, amelynek a végrehajtása folyamatosan halad előre.
Wiki: In computer science, a thread of execution is the smallest sequence of programmed instructions that can be managed independently by a scheduler, which is typically a part of the operating system.
Blog: The notion of a thread, as a sequential flow of control, dates back to 1965, at least, with the Berkeley Timesharing System.
Ez nagyszerű, mert azon felül, hogy ahogy a wiki, én nem részleteztem, hogy hogyan történik az ütemezésük, ugyanezt írtam.
Nézzünk meg a Thread osztály javadocját, ami a Java-ban reprezentál egy szálat: https://docs.oracle.com/javase/8/docs/api/java/lang/Thread.html
A thread is a thread of execution in a program.
Ez az első mondat a Thread dokumentációjában, összhangban amit a cikkek írnak, amit belinkeltél, hogy olvassam el, vagy összhangban azzal, amit én írtam.
Amit az interrupthoz belinkeltél cikket:
In digital computers, an interrupt (sometimes referred to as a trap)[1] is a request for the processor to interrupt currently executing code (when permitted), so that the event can be processed in a timely manner.
Tehát azt írja, hogy megszakítja az éppen futó kódot (sequential flow of control), hogy az eseményt fel tudja dolgozni. (ami nyilván egy másik kód (másik sequential flow of control).
Ha ezt összerakod, akkor mi jön ki?
Szeretnék rávilágítani, hogy az interrupt megszakítja az egyik vezérlési szálat, és az interrupt mehanizmusa, hogy átkerül a vezérlés egy másik vezérlési szálra.
Tehát szerintem tök jók az oldalak, amiket belinkeltél.
Nézd, nekem teljesen mindegy, de Te kevertél bele kernelt, user módot, kernel módot, még swappelés is volt, amiről itt nincs szó (mert azok implementációs kérdések egy operációs rendszerben, és semmiben nem befolyásolják azt, hogy mi az a thread). Ezért gondoltam, hogy esetleg nem érted, amit én mondani akartam, hogy miről beszélek (amit én pontosan értek, hogy én mit szeretnék neked mondani).
a megszakítás megszakítja az éppen futó thread-et és lefuttatja az megszakítás handlert... nem egy másik threadet...
az ISR-re igaz ez? "can be managed independently by a scheduler"
nem
a java doksidból:
igaz valami ezekből egy ISR-re? "Every thread has a priority. Threads with higher priority are executed in preference to threads with lower priority. Each thread may or may not also be marked as a daemon. When code running in some thread creates a new
Thread
object, the new thread has its priority initially set equal to the priority of the creating thread, and is a daemon thread if and only if the creating thread is a daemon."nem
tehát Mr. dlaszlo keveri a fogalmakat?
igen
tehát az ISR nem thread, te pedig pont olyan vagy, mint bzt: nem bírod beismerni, ha tévedsz
Nekem annyira nem fontos, hogy Te megértsd, hogy az ISR mechanizmus egy eszköz lehet arra, sőt az, hogy átadd a vezérlést egy másik végrehajtási szálnak.
A Java implementációban (aminek a doksijából van ez a szöveg).
Egyszerűen nem értek veled egyet abban, amiről vitáztunk (szerintem nem sikerült megértened a kérdést, ha ezt így vezeted fel: tehát az ISR nem thread), sőt nem is írtad le, hogy szerinted mi a thread. Belinkelték két oldalt (az általam belinkelt másik három mellé), amikben az első mondat az volt, amit én is írtam.
Oké, tudod mit Micsa, nem tudom, hogy szerinted mi a thread definiciója, mert azt nem írtad, de akkor biztos, hogy én tévedek. :D
Mondjuk nem követtem végig ezt a szálat, csak szomorúan olvastam 1-1 hozzászólást, de így kezdem érteni hogy tudott ez a thread 300+ kommentre duzzadni. Itt lehet, hogy nem csak annyi probléma volt, hogy bzt személyeskedik, ugye? (ha már megemlítetted Őt is) ;)
Oké. :)
Itt találtam egy számomra relevánsnak tűnő hivatkozást a fentebb említett – és filozofikusnak is nevezhető – „a szál egy logikai koncepció” megközelítésre az MIT Press által kiadott Introduction to Embedded Systems című könyvből, aminek így kezdődik a 11.2 Threads című fejezete:
Ez visszahivatkozik a 10.2.1 Interrupts and Exceptions című fejezetre, ami így kezdődik:
Szabi
+1, köszi.
A szálakat a legtöbb leírás hasonlóan határozza meg: sequential flow of control.
Nincsenek kötelező attribútumai, ami kőbe lenne vésve, vagy nincs kötelezően meghatározva, hogy mennyi ideig kell futniuk, nem kell egymás mellett futniuk (futhatnak csak látszólag egymás mellett akár). Akár elvehetik egymástól a futás lehetőségét percekre is.
Meg lehet közelíteni a kérdést úgy, hogy egy adott környezetben mit jelent a szálkezelés. Például egy adott környezetben vannak kötelező attribútumai, prioritása a szálaknak, - ha ezt megvalósítják / megvalósították - implemetáció kérdése. - A szál alapvető fogalma ezek felett áll.
Egy adott platformon vannak eszközök/lehetőségek is, amivel megoldható a szálak kezelése (de nincs megkötés, hogy mit használhatsz): memória hozzáférési szabályok, taszk állapotleíró, akármi... és a megszakítások is ezek közé tartozik.
A szál továbbra is egy vezérlést végző utasítás sorozat, ami fut.
Ezért gondolom, hogy nincs semmi baj szerintem azzal, amit bzt írt:
Egyébként ezt is érdemes kiemelni, amit a thread nyitóban írt (erről beszélünk):
Köszi a doksit, érdekesnek tűnik, megnézem. :)
Nem, Te kevered a fogalmakat.
Közismert szabály, hogy elég hosszú idő után bármely vita szavak jelentésének boncolgatásába megy át, de azért ismerjük el, a 'szál' avagy 'thread' szó az ipar általános használatában a 'lightweight process'-et jelenti, és sokkal később jelent meg, mint a 'megszakítás', 'kontextus-váltás', 'korutin', 'multi-processor', 'multi-task', 'ütemezés', 'virtuális memória' stb. fogalma.
Természetesen ettől még ki-ki olyan egyéni szóhasználatot szóhasznál, amilyet akar, de nem udvariatlanság ezt az elején határozottan bejelenteni.
Oké, senki nem vitatja, ez így van, valószínűleg az interruptot előbb ismerte mindenki, mint hogy thread-eken gondolkodott volna. De ettől még megvan, hogy most mit jelent a thread (a leírások szerint is), és ez értelmet ad nézőpontoknak, gondolatoknak.
Én azért rugóznam ezen, mert bzt most default (szerintem gondolkodás nélkül) le lett hurrogva egy olyan hozzászólásban (az ezzel kapcsolatos hozzászólásában), amit teljesen másnak írt, értelmes a hozzászólása, egyébként meg amikbe beleolvastam abban szerintem igaza van. (Itt kezdődött ez a kérdés: https://hup.hu/comment/3100873#comment-3100873 ) Mindezt miután már sikerült túllépni azon, standard C-ben tisztán lehet-e interrup handlert írni (ott is, ugye kinek volt igaza? a standard C nem támogatja, ahogy azt le is írta, az egyéb kiegészítések a gcc-ben, clang-ban igen).
De a végtelenségig el lehet húzni egy vitát, ha meg sem akarjuk érteni, amit a másik mond - ez történthetett ebben a szálban is. Főleg ha valaki vevő rá, nem tudja kezelni, és személyeskedésbe megy át emiatt egy thread.
Már nem bzt-t akarom én megvédeni, csak amit mondott, a szakmai része, az szerintem is úgy van. - csak a kommunikáció kinek hogy megy.
Na mindegy is. :)
Pontosan ezt tettem, azért írtam a nyitót glossary stílusban, hogy mindenki számára tiszta legyen, melyik kifejezés alatt mit értek pontosan. Persze a TROLLo