Villanybojler led világítási idő mérése

Egy villanybojler napi/havi fogyasztását szeretném lemérni. A villanybojler nem konnektorról üzemel. Szeretném elkerülni a lakáselosztóban történő szerelést, ezért arra gondoltam, hogy valahogyan mérni kellene, hogy naponta mennyi időt világít a bojleren a piros led.
Érdekelne, hogy erre milyen megoldások léteznek.
 

Hozzászólások

Az egyik vezetéket nem tudod áthúzni egy ferrit gyűrűn? Mert ahhoz lehetne elektronikát csinálni. A LED-hez is tudsz venni egy fototranzisztort vagy fotodiódát, egy mikrokontrollerre írsz valami nyúlfarknyi firmware-t, s már meg is vagy vele.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerkesztve: 2023. 12. 06., sze – 07:00

Lusta infós megoldás:

ESP32CAM, amin van usb

Kész olcsó hardver mindennel ami kell neked ("fény szenzor" - kamera, wifi)

Közel szereled a lámpához, akkor nagy lesz a különbség a képen a lámpa két állapota közt, így fénykép elemzés nélkül is könnyen el lehet dönteni az értéket (pl. file közepe felé kiveszel mondjuk 100 byte-ot és összeadod. Ha jó nagy, akkor világos). 

Így csak szoftvert kell írnod, de a kép kiértékelésén kívül kijön a tutorial-okból.

Lehet hogy félreértem, de ha naponta azonos időben leolvasod a vezérelt órát amire a bojler van kötve az nem megoldás ? :)

Ingyen van.

Ezt most találtam:

https://www.hqelektronika.hu/hu/littelfuse-hall-szenzor-38-24vdc-20ma-55100-3h-02-a

Lehet, hogy kipróbálom. Elvileg a mágneses teret érzékeli. Talán a vezeték körüli teret is. Ha rákötöm a kimenetét egy Arduino Nano-ra, akkor bármit ki tudok vele számolni/kiíratni.

Ennek digitális kimenete van. 5.9 mT fölötti indukciónál jelez, hogy van mágneses tér. Ha elég nagy teret csinálsz - szerintem a drót körüli kevés lesz -, akkor is csak az derül ki, hogy folyik ott áram, de az nem, hogy mennyi.

Szerk.: Váltakozó mágneses teret egy tekerccsel is lehet érzékelni, annak jelét lehet erősíteni. Ezért nem elvetendő az a ferritgyűrű, amelyen van egy tekercs, és a vizsgálandó áramot szállító vezeték is átbújik rajta.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

akkor is csak az derül ki, hogy folyik ott áram, de az nem, hogy mennyi.

Tudtommal a bojlerben van egy fix ellenállású fűtőszál, amin mindig nagyjából ugyanannyi áram folyik át, ha éppen fűt. (Értem, hog a hő hatására picit változik az ellenállás, de nem gondolom, hogy jelentős mértékben.)

A bojler alján meg ott van a fűtőszál teljesítménye.

Én most pl. ACS770LCB-050B-PFF-T használok árammérésre, saját fejlesztésű áramkörben.

Az RS Components-en netto 2600Ft-ért, a HEStore-ben Netto 3031Ft-ért lehet kapni.

Megoldás ha nem akarsz elektronikát használni, ha fűtőbetéttel párhuzamosan kötsz egy 230v-os relét, és annak a NO kontaktusairól indítasz egy számlálót…

Lehet kapni kínai fogyasztásmérőket is, azt is lehet használni.

El nem hiszem, komolyan, hogy valaki képtelen leszedni a bojler alsó részét, lekötni az erősáramú kábelt és átkötni egy fogyasztásmérőn, vagy akár körétenni egy lakatfogót, ami nagyjából egy 5-10 perces művelet.

Helyette fényszenzor, kamera, mikroprocesszor, bloat szoftver. Ha vannak a modern világnak átkai, ez biztosan közéjük tartozik.

Ha valakinek nem ez volt az első gondolata, akkor jobb, ha utána nem is piszkál erősáramú részt. A javasolt megoldások hobbista biztos galvanikusan leválasztott módon működnek. 10 éve meggondoltam volna hogy bonyolult a javaslatom, de most van egy marék ilyen olcsó bizbasz a fiókban, kiveszed, műk, nem kockázatos az életedre vagy az épület gépészeti működésére

Ha van a fiókban nem használt cuccod, és azt hasznosítod újra, az már más kérdés. Ha tízezrekért kell hozzá a Raspberryt, meg a kamerát beszerezni az az alja szégyen kategória, amiről beszéltem. Egy villanyszerelő is megcsinálja ennyiért vagy olcsóbban a kézenfekvő megoldást (fogyasztásmérő).

Nem akarja megbontani a kötéseket. Ha ismeri a fűtőszál teljesítményét - rá van írva a bojlerre -, akkor valóban elegendő a bekapcsolt állapotban töltött idő ismerete.

De ehhez minek Raspberry-Pi? Egy alig néhány száz forintos mikrokontroller miért nem elég? Jó, tudom, kell még néhány alkatrész, valami tápegység, meg kérdés, ő méri az időt, vagy például UART-on közli egy számítógéppel, hogy be- vagy kikapcsolás történt.

Amúgy az egész nem ér ennyit, inkább becsülnék valamit. Emögött szerintem valami vita áll, ahol azt kell bizonyítani, hogy a vízmelegítés fáj-e sokba, vagy sem. Különben igen, az, hiszen a víz fajhője nagy. Nem a néhány tíz watt világítás a sok, meg a TV, router, számítógép, de még csak nem is a hűtő, bár az már érzékelhető.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Habjbazernek valasz inkabb, csak ide irom, mert amit leirtal szerintem is valid.

Szoval ha hozzavetolegesen (de amugy nem is tul pontatlanul) meg szeretnem merni a bojler fogyasztasat, vegiggondolva a fentebb irtakat, lehet, hogy en is a lampat figyelnem.

A lakatfogo, meg a fogasztasmero netto baromsag erre a feladatra - vajon mennyibe kerul egy lakatfogo vagy egy fogyasztasmero, es mennyi alkatresz van benne? Meg komolyan, az a terv, hogy beepitunk egy lakatfogot a bojlerbe / melle??? Az OP kerdesebol nem derul ki, hogy 1 honapot akar-e merni (szoval csak atmeneti), vagy folyamatosan akarja hasznalni (minden honapban tudni akarja) - utobbi esetben egy okorseg a lakatfogos otlet.

Ehhez kepes, egy ESP-01 + egy fototranzisztor kb. szotyi arban van, sokkal kevesebb alkatresz (terheles a kornyezetnek), egyszerubb megcsinalni is, nem kell bontani sem hozza, WiFi-n jonnek ki akar real-time az adatok. A halozati feszultsegen kivul (amit valoszinuleg lehet konstansnak venni ha nem kell nagy pontossag) csak a bojler futoszalanak teljesitmenyet kell tudni, es mar kesz is az <1000Ft-os fogyasztasmero. Es egyuttal lehet is integralni valami rendszerbe, pl. Home Assistant.

Eddig nem gondoltam ra, de lehet, hogy en is megcsinalom.

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Captain Obvious Strikes Again.

A vezérelt fogyasztót külön villanyóra méri, tehát OP esetében irreleváns a kérdés, mert a vezérelt fogyasztót mérő óráról egyszerűen leolvashatná a bojler fogyasztását. Tehát OP vagy nagyonhülye, vagy nappali áramról üzemelteti a bojlert, ahol más is fogyaszt a bojleren kívül.

Tudatos barmifogyasztonak van otthon mindene IS. Tehat relative 0Ft az (is), amit te hulyesegnek tartasz.

Remelem csak szorakozasbol vitatkozol velunk, trollkodsz, magad azert nem veszed komolyan a hulyesegeket amiket irsz ;-)

Azonban egy fogyasztásmérő nem kerül annyiba, mint egy képfeldolgozó-rendszer kialakítása a bojlernél.

Nem tudom ezt honnan veszed (mar ha nem szamitjuk a villanyorat amit a tobbiek emlegettek), tekintve, hogy hoztam peldat. A kepfeldolgozason nem tudom miert lovagolsz, de meg akkor sem draga, ha ugy csinalod.

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Felteszem az altalad annyira favorizalt Tudatos™ fogyasztasmerot mokusok hordjak ossze simogatasert cserebe, es veletlenul sem kinai (biztos "svajci" - gondolom) ;-)

Meg nyilvan kevesebb alkatreszbol is van osszerakva - oh, wait!

Olyan gyonyoruen epited ezt a hulyeseghalmot, bar kicsit aggodom, hogy rad dol, de hordjad meg ra, van hely :-)

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Szerintem en mar bizonyitottam, ellentetben veled, aki csak hajtogatja a Tudatos™ fogyasztasmeros otletet, amibol meg nem sikerult latnunk, hogy az mennyivel kevesbe bloat - szoval nem hiszem, hogy nekem kellene megmagyaraznom, de tessek:

- ESP8266 board: $3 (szallitassal)
- Fototranzisztor: ~100Ft
- USB adapter / 500mA (telefontolto): ~500Ft (na, ez az, ami meg szinte biztos, hogy a nem Tudatos™ fogyasztonak is van otthon)
- Egyeb alkatreszek, vezetek, stb: nagyvonaluan legyen 500Ft.

Ez igy egyutt kevesebb mint 2500Ft.

A FW megirasa aranylag egyszeru, de letezik szinte keszen is amit kb. konfiguralni kell. Szerintem osszesen nincs 30 alkatresz az egesz rendszerben, Wi-Fi modulostol, USB adapterestol. Az ESP modullal csinaltam mar villanyora leolvasot (AP + webszerver, Wi-Fi kliens + webszerver (hogy meglevo Wi-Fi halozatban mukodjon) illetve magamnak MQTT mivel azon megy minden mas is), legkondihoz vezerlest, 1-wire homerot es mas egyebeket, szoval nagyjabol kepben vagyok vele, hogy mirol beszelek, meg milyen bonyolultsagu ez a "bloat". Ja, es nem kell megbontani hozza a bojlert.

 

Viszont ha mar en igy, reszletesen leirtam, legyszi tamogasd meg a hulyeseghalmot azzal, hogy te is megteszed ezt a Tudatos™ fogyasztasmerovel kapcsolatban (de ne legyen kinai, mert szerinted az rabszolgamunkaval keszul) mielott rad dol.

Elore is koszi.

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Ez igen! Ezert erdemes volt kommentelned. Elmagyarazom az en allaspontomat (tobbedszer) es ennyit birsz kipreselni magadbol. Igy nincs sok ertelme vitatkozni.

 

Nem baj, legalabb latjak masok is, hogy erveid nincsenek, csak a hulyesegedet tudod hajtogatni. Ja, varjunk, csak! Hiszen eddig is lattak :-P

 

Hulyeseghalom™ :-D nem szegyen ez, ennyire vagy kepes :-)

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

"Oké, akkor kérlek döntsd rám a hülyeséghalmot™, és magyarázd meg légyszíves, hogy OP előadott bloat ötlete mivel kevésbé bloat, mint egy fogyasztásmérőt odarakni."

Akkor mégis mi a lófaszt akartál ezzel?

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

Egy jót röhögni azon, amikor bebizonyosodik, hogy sza2king egy fősodratú off-the-shelf babzsákvillamosmérnök, aki hozzá nem merne nyúlni a bojlerhez, hogy rárakjon egy fogyasztásmérőt, inkább 100x komplexebb áramköröket épít a fényérzékelőivel.

Hat, te aztan ritka szerencsetlen ember lehetsz, ha ez az oromod - nem kivanom hogy ez legyen az eletben a legnagyobb, de te vonzod magadra, legalabbis abbol amit eloadsz bohockodsz itt, lehet, hogy megis.

De sajnos el kell keseritselek, nem azert tartom jobb otletnek a lampafigyelest, mert nem tudnek / mernek egy "ultrabonyolult" villanybojlerrel elboldogulni, hanem azert mert az altalad favorizalt megoldas dragabb / bonyolultabb / "bloat™"-abb mint amit az OP altal felvetett es en is egyetertek vele.

Viszont amit te csinalsz, az mindossze szanalmas vergodes a sajat magad altal kialakitott csapdaban, igy szerintem nem te rohogsz rajtam, hanem rajtad rohognek masok.

Ettol fuggetlenul szivesen latnam ahogy alatamasztod ervekkel a te allaspontodat (ahogy en tettem, pl. konkret hardware-t javasolva, netan koltsegeket is megmutatva) - ha valoban jobb, egyszerubb, olcsobb, en hajlando vagyok beismerni, hogy tevedtem. De ugy erzem erre nem lesz lehetosegem, ha irsz is valamit az megint "bloat™", "fosodratu™" "babzsakvillamosmernok™" bofoges lesz erdemi dolgok nelkul.

Az "off-the-shelf"-et meg vegkepp nem ertem. Egyreszt, te banyasznal sziliciumot? Vagy honnan kezdened a "tudatos fogyasztasmero™" elkesziteset? Ha nekiallsz NYAK-ot kesziteni, mar buktad mind koltsegben, mind kornyezettudatossagban (amit annyira szeretsz hangoztatni) - sajnos a Kinaban tucatszam keszulo dolgok nem csak olcsobbak, de az okologiai labnyomuk is kisebb mint ha otthon probalod eloallitni. Masreszt, miert is gond az "off-the-shelf"? Ha van valami keszen es megveszem az rosszabb, mintha ugyanazt megprobalnam magam, rosszabb hatekonysaggal eloallitani?

 

PS:

hogy rárakjon egy fogyasztásmérőt, inkább 100x komplexebb áramköröket épít a fényérzékelőivel.

Esetleg azt is elarulhatnad, hogy miert 100x komplexebb egy fenyerzekelot illeszteni egy feldolgozo egyseghez (pl. egy tetszoleges MCU) mint valamit amit (valtakozo) aramot mer - ja, azt hiszem itt is tevedtel, egy fototranzisztorhoz kell osszesen egy darab digitalis bemenet. Aramot hogyan mersz?
Azt azert meg rolad is feltetelezem, hogy nem egy mutatos muszert kivannal ratenni (bar meg ahhoz is kell legalabb egy dioda), ha meg ennel bonyolultabbat akarsz akkor valoszinuleg bloatabb lesz mint egy mikrokontroller.

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

"Esetleg azt is elarulhatnad, hogy miert 100x komplexebb egy fenyerzekelot illeszteni egy feldolgozo egyseghez (pl. egy tetszoleges MCU) mint valamit amit (valtakozo) aramot mer - ja, azt hiszem itt is tevedtel, egy fototranzisztorhoz kell osszesen egy darab digitalis bemenet. Aramot hogyan mersz?"

Bocs, de itt és most hajbival kell egyetéreni: A poszt-toló a címben ugyan időtartamot szeretne mérni, a bejegyzésben viszont villamos fogyasztást, ami persze elfogadható közelítéssel arányos az idővel, de ennél sokkal-sokkal egyszerűbb lehúzni a vezetéket a fűtőszál végén lévő saruról, átfűzni egy ferritgyűrűs áramváltón, ami rá van kötve egy fogyasztásmérő áram bemenetére, illetve a fogyasztásmérőnek adni 230V-ot a feszültség bemenetére. És ez a nem pilácsfigyelés és időmérés megoldásnak a bonyolultabbik változata, mert csilliószám van olyan fogyasztásmérő eszköz, amit csak beköt a fogyasztó meg a hálózat közé, azaz a fűtőszál mindkét sarujára menő vezeték lehúzandó, készítendő négy bekötővezeték (kettő dugóval, kettő lapos véggel), és a mérő négy (vagy 2+1) csatlakozására megfelelően rákötni, összedugni, és örömködni vala neki.

Aha, persze. Aztán ha betojik a glimmlámpa, vagy épp vibrálni kezd, akkor azt a zavart majd yool kezelni is fogja a sw, vagy mi... :-) Ja, van n+1 olyan fogyasztásmérő is, aminél a mérőváltó lakatfogó-jelleggel van kialakítva, úgyhogy a bojler vezetékezését nem is kell hozzá megbontani. A dobozkának persze kell adni 230V-ot, de az csak kettő darab vezeték bekötése, ami megint csak nem bonyolult...

A vezetek megbontasa nelkul nem tudom hogyan fog menni az arammeres (nekunk pl. MT kabellel van bekotve), ha oda es vissza is folyik az aram akkor az 0-t kell mutasson.

Egyebkent gyorsan raguglizva, 3500Ft alatt nem talaltam konnektorba dughato fogyasztasmerot, gondolom a lakatfogos megoldasok az ilyen kommersz cuccoknal csak dragabbak lesznek. Amugy milyen fogyasztasmerot neztel?

 

Aztán ha betojik a glimmlámpa, vagy épp vibrálni kezd

OK, de elromlani barmi elromolhat, akar a fogyasztasmero is ;-)

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Mivel a bojler fogyasztását szeretné mérni, így én abban gondolkoztam, hogy a burkolata alá kerül a cucc, ez az egyik. A másik, hogy egy fogyasztásmérő motyó, ami wifi-zigbee-ficemfacom képességű dobozka (akkora, ami a szabvány szerelődobozba belefér) az úgy néz ki, hogy lóg rakta egy mérőváltó, aminek az egyik tekercse fix, a vas/ferritmag meg két részből áll, és ezeket összepattintva van egy "luk" a gyűrű alakú mag közepén, és ezen kell egyszer keresztülhaladnia a mérendő áramot szállító vezetéknek. És a burkolat alatt már szépen ott figyel a fűtőszálra menő két vezeték külön-külön...  Példa: https://www.aliexpress.com/item/1005005789811077.html

Keresni meg: https://www.aliexpress.com/w/wholesale-Energy-Meter-with-Clamp.html

Ezekben a Tuya smart cuccokban is ESP8266 van (van, amihez letezik alternativ firmware is). Ugyanolyan mikrokontroller (es modul), ami szazadennyi elektronikaval (1 db. fototranyo+felhuzoellenallas) kiegeszitve mar bloat volt.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

OK, ha valoban aramot is kell merni (es nem csak folyik / nem folyik, ami a bojler eseten kielegito lehet) akkor erdemesebb ezeket hasznalni. De az is latszik, hogy (meg ha igy is kb. filleres dolgokrol beszelunk) kb. egy nagysagrenddel dragabbak mint a lampa figyelese.

Viszont ezekben ugyanugy egy kontroller van, mint a lampas megoldasban, szoval nem kevesbe "bloat" (es ugye ez volt az alapproblema).

Sajnos a felmerulo kerdesekre nem hinnem, hogy valaszt kapunk, tekintve, hogy hajbazer csak fikazni tud, meg hajtogani a sajat kis buzzwordjeit, de erdemi valaszt meg egyszer sem adott.

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Ha a fűtőszál névleges teljesítményének és a hálózat névleges felszültségének az szorzatát szeretnénk idő szerint integrálni, akkor jó a mennyi ideig világít a glimm/van bekapcsolva a fűtőszál. Ha a tényleges villamos teljesítményt szeretnénk regisztrálni, akkor arra a pillanatnyi értékeket (U, I) vagy mechanikusan, vagy elektronikus úton szorzó-integráló eszközre lesz szükségünk.

Műszaki tartalom nélkül megpróbálom érzékeltetni a bloat fogalmát - másik irányból közelítve.

Este van, csak néhányan lézengenek a metrón. A mellettem ülő kislány előkapja a hátizsákból a laptopot (==powerbank), usb kábelt és a mobilt, majd ezeket összedugja és berúgja a MirrorAppot, melynek segítségével megigazitja a frizuráját.

Anyád ugyanezte megtette volna - kevesebb tudással - hiszen a szemközti ablak is tükörként viselkedik. - Gondolta halkan Stirlitz.

Érted?

Hát én Socomec Countis és Diris fogyasztásmérőket szoktam használni, de annak az ára talán több mint a bojleré! Cserében fogyasztást mér. Nálam a fogyasztásmérő egy műszert jelent, aminek megfelelően magas az ára is.

Mennyi most egy áramváltó? Most a napokban telepítettem egy elosztómba fogyasztásmérőt, ez így alsóhangon egy 200eFt-ban áll meg anyagban. Az áramváltó 15eFt/db! Persze lehet Sonoff meg hasonlókat felhozni példának, de az nem mérőműszer!

Jelen esetben jó esély van arra, hogy nincs erre a pontosságra szükség - ha igen, akkor meg amiről szó volt, lehet venni felújított (nem hitelesített, de a megadott OP-t gyakorlatban tudó) forgómorgót is...

Nekem egyébként egy Sinotimer "márkájú" van felrakva pont egy bojler elé, és egészen jó pontossággal "hozza" a fogyasztást (minden egyéb fogyasztó lekapcsolása után egy felfűtési ciklus végén ha jól rémlik valami 2-3% között volt az eltérés a szolgáltatói mérőhöz képest).
 

32 bites mikrokontrollerek még mindig jó áron vannak. Ezekben van A/D konverter több valóban független, tehát nem multiplexált bemenet, darabonként simán MS/s nagyságrendű mintavételi frekvenciával, 200 MHz system clock, DMA, miegymás. Ha ebből 50 Hz-re valaki nem tud elég pontos fogyasztásmérőt barkácsolni, akkor szégyellje magát. Jó, tudom, PCB-t kell tervezni és gyártatni, kell némi szabadidő és kedv hozzá.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

2-3% között volt az eltérés a szolgáltatói mérőhöz képest

Műszer, fogyasztásmérés nos ezek nem kompatibilisek a fenti 2-3%-os dologgal.

Egy 0,01mm felbontású tolómérő 1,5MFt, míg van az OBI-ban 2500Ft-ért is valami hasonló, amiről azt sem tudjuk, hogy milyen pontossággal mér.

A hitelesített fogyasztásmérőnél jobb OP-ú eszköz, illetve változtatható terhelés nem állt rendelkezésre a kínai eszköz teljes és korrekt hitelesítéséhez, illetve a metrológiai jellemzőinek a meghatározásához. (Lenne rá lehetőség, de fölöslegesnek tartom belefeccölni a munkát, időt, energiát...)

"Egy 0,01mm felbontású tolómérő 1,5MFt" - ahol olyan pontosság és hiteles mérés kell, ott bizony "előfordulnak" ilyen árcédulák... De a poszt-tolónál a fogyasztás mérésével kapcsolatban nem kell hitelesített, nagy pontosságú eszköz.

Alapjában érzékelem, amit mondani akarsz, de manapság olcsó a komplexitás. Mennyiért is tudsz megvenni egy 8 bites mikrokontrollert? Néhány száz forint talán. Minden benne van, programtár, RAM, időzítő-számlálók, órajel generátor, reset áramkör, UART, I/O interface, analóg komparátor, műveleti erősítő, PWM, megszakítás logika. Az a szép, hogy ha van kedved, időd és szakértelmed hardware-t építeni, programot írni C-ben vagy assembly-ben, záros határidőn belül megvagy vele, és ott a jó érzés, hogy pont úgy működik, ahogyan szeretnéd.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A fogyasztasmero egy sokkal bonyolultabb eszkoz. Raadasul ha nincs rajta kijelzo, hanem wifis, ugyanaz az ESP mikrokontroller van benne, amihez eleg lenne egy fototranzisztor meg egy felhuzoellenallas is (mar ha nincs benne alapbol megfelelo meretu - legtobb mikrokontrollerben be lehet kapcsolni). Ez galvanikusan el van valasztva. Ha vezerelt aramu eszkozrol van szo, akkor meg jogilag lehet problemas, ha eszreveszik, hogy babralt vele.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Nos hát akkor megállapodhatunk abban, hogy nem kell pontosan mérni, ezért bőven elég egy időmérésrő eszköz, amit fotodiódával lehet vezérelni. Én meg fognék egy optót amivel sorba kötnék egy ellenállást, és az egészet ráakasztanám párhuzamosan fűtőbetétre.  A tranzisztoros kimenettel meg kapcsolnám az ESP egy bemenetét. Mert azért egy fotodióda rögzítése is jelent még kihívást. Ha viszont egy ESP CAM-ot veszel, akkor elég csak SWt írni: FFT, képfelismerés… az is jó kisvprojekt egy Arduinora! Lehet hogy olyan board, amin ezek képfelismerési toolok már rajta is vannak alapból… De lehet akár Keyence, Cognex, Omron stb. kamerás szenzort is használni!

Ha olcsó az ázsiai munkaerő, kettőt felvennék, négyórás váltásokban néznék a glimmlámpát, feljegyeznék a be- és kikapcsolási időpontokat. Nem kell megbontani hozzá a bojler burkolatát. :)

Optocsatoló LED-jével antiparalel tennék egy diódát - pl. 1N4148 jó is lesz -, illetve nem csak egy ellenállást, hanem egy kondenzátort is sorba kötnék vele, és akkor a disszipáció is kisebb lesz.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ha ismeri a fűtőszál teljesítményét - rá van írva a bojlerre

Itt szokott általában elbukni a dolog. Egyrészt a mi bojlerünkön sincs ilyen adattábla. 30-33 éves Hajdú 200 literes. Nem véletlenül vittem az eredeti papírjait és a kiszerelt alkatrészeket 2022. januárjában az Orczyhoz, mert csak így tudtak méretben, teljesítményben is helyes pótalkatrészeket adni. Ők is pislogtak picit.
Másrészt simán bele lehet tenni kisebb és nagyobb teljesítményű fűtőszálat is - ha a fizikai paraméterek engedik. Láttam már olyat, hogy kisebbet tettek bele, mert olyan volt csak beszerezhető gyorsan. A meleg víz meg kellett.

általában

Túlzás.

 

Egyrészt a mi bojlerünkön sincs ilyen adattábla. 30-33 éves Hajdú 200 literes.

Elvileg a gyárban tettek rá. Alul van, ~hátul. Könnyű nem meglátni, ha ~alacsonyan van felszerelve a bojler.

 

Ők is pislogtak picit.

A beszámolóból nem derült ki, miért.

:)

Ha tízezrekért kell hozzá a Raspberryt, meg a kamerát beszerezni az az alja szégyen kategória, amiről beszéltem.

https://vi.aliexpress.com/item/1005002205557256.html

Persze nem kell ehhez kamera:

https://vi.aliexpress.com/item/1005005737787092.html + egy fototranzisztor.

Jo, kell megy egy tap, mondjuk egy nem hasznalt telfontolto.

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Egyébként a villanybojlert rendszeresen "illik" tisztítani (vízkő), illetve az anódot ellenőrizni, és ha kell, akkor cserélni, úgyhogy akár a teljes szétszedés-összerakás is magától értetődő feladat kéne, hogy legyen... Bár oké, ezekhez azért kell némi műszaki véna, ahogy ahhoz is, hogy egy lehúzható kábelsaruval készült csatlakozást megbontson, a vezetéket átfűzze egy ferritgyűrűn, ami valójában egy fogyasztásmérőnek a mérőváltója...

Jelen! :) Bár én úgy, hogy hárman, kényelmesen, nem az enyémet. Én a villamos részét, a rengeteg vízkő kiszedését más csinálta. Közben dumálás, szendvics evés, sörözés. Aztán részben sósavval, részben manuálisan fűtőbetét közelébe jutás, majd smirglivel fémtisztára alakítás. Ezt is én csináltam. :) Utána már csak össze kellett rakni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Jelen! Hajdu 150 literes bojler teljes rendszeres karbantartását magam csinálom. A-tól Z-ig. Legutóbbi vízkőtelenítés alkalmával belső cső, fűtőszál, stb csere is megvolt. Nem nagy ügy :) Jelentős részt youtube videóban ott van, a maradék józan ésszel működik. Az az ici-pici ami esetleg trükkös az meg pár telefon és segít a gyártó, de ilyen azért nem sűrűn volt. A villanybojler azért egy kő egyszerű dolog. A szopó rész annyi, hogy előre kell készülni alkatrészekkel, mert elég ciki ha nincs melegvíz 1-2 napig tehát idő nyomás alatt megy a meló.

Nekem egy Sonoff POW méri a fogyasztást ami aztán Tasmotával kergeti MQTT-n keresztül influxdb-be az adatokat, majd Grafana vizualizál.

És milyen fogyasztásmérőt kössek rá ami viszonylag pontosan mér, kibírja egy bojler áramát és nem 70-100 ezer körül van az ára? Nekem több dugalljba köthető fogyasztásmérőm is van, és kb. 4-5 szörös különbség is előfordul a legkevesebbet mérő és a legtöbbet mérő között, ha egymásba dugom őket. Továbbá a legtöbb fogyasztásmérő alatt ott van kommentekben, hogy a 16 amper kamu rajta, nagyobb fogyasztónál túlmelegednek és tönkremennek.

Alapvetően a bojler áramát ismerem, és nyugodtabban aludnék ha a fogyasztásméréshez nem erősáramú szerelés történne.

Shelly 1PM-et vettem a hajdu boylerhez (most már nem is egyhez). Öt perc beszerelni, egy beállítani.
Hajdu default elektronikája mellé simán befér, 2 szál plusz vezetékre van szükség.
Homeassistanthoz is simán csatlakozik. Innentől nem csak mérni hanem távolról kapcsolni (automatizálni) is tudod.
Egyetlen "hülyesége" van a shellynek, "O"-val jelölik a vezérelt kimenetet, a többi magától értetődő. 

Gábriel Ákos

Előbb dokumentációt olvasunk, nem pedig a ráírt betűkből fantáziálunk valamit. A betűk azért vannak, hogy a manualban írtak azonosíthatók legyenek.

Engem ebben a Shellyben az zavar, hogy nem az van rárajzolva vázlatosan, ami a dobozban van, hanem az, amit köré lehetne építeni, de mivel ez utóbbi függ attól, ki mit csinál, az változhat. Éppen ezért félreérthető a rajz.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

en is ezzel mernem a fogyasztast. csak siman atfolyik rajta az aram es kesz. arra kell csak figyelni, hogy a power hasznalatot wattperc-ben meri! a Wh-hoz nyilvan osztani kell 60-al. de talan a HA ezt megcsinalja helyetted.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

A pl arra is vonatkozik, hogy vannak szofisztikáltabb megoldások is erre 35mm sínre szerelhető módon, de a google ezt dobta ki először...

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol

Sose fulld trollba a kretént.

Ezt nem biztos, hogy sikerült megértenem.

Arra gondoltam, hogy az idő mérése jó becslést ad, ha tudjuk a bojler névleges teljesítményét, és vélelmezzük, hogy az valóban annyi. Ugyanakkor a hálózati feszültség nem állandó, a fűtőszál teljesítményének is van valamekkora eltérése a névlegestől még névleges feszültségen is, a fűtőszál ellenállása hőmérsékletfüggő.

Viszont néhány százalékos hibájú becsléshez jó a tényleges üzemidő mérése, s ha a kérdés arról szól, hogy apa és gyermeke azon balhéznak, hogy gyermek sokáig fürdik, ami recesszióba döntötte a családi költségvetést :), gyermek meg azt mondja, ez elenyésző pénzben, akkor ehhez jó az időalapú becslés. Ha valamiért pontosan kell mérni, akkor valóban mérni kell rendesen U * I * t * cos(fi), ha meg a jelalak nem szinuszos, akkor bizony szépen integrálgatni, de ezt a fogyasztásmérők vagy megteszik elektromechanikusan, vagy elektronikusan és egy processzor segítségével.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerkesztve: 2023. 12. 20., sze – 12:31

Fázis jelenlétét érzékeli, figyeli kis méretű, wifi -s  :

https://www.mentavill.hu/termek/shelly-plus-i4-wifi-modul-196908,

illetve shelly PM, EM -ek (kis ferritgyűrűvel, szerintem befér). Ezeket akár valamelyik elosztódobozba is szerelheted. ahol van egy pici hely. EM letölthető csv-be teszi a fogyasztást. Többi nem.

Mindnek van aliexpressszes "megfelelője".

Illetve aliexpresszen "occsó" kismegszakító, fogyasztásmérős, ez ugyan szereléssel jár.

ESP  mindennel együtt elég nagy , főleg  a tápdugó. 

Regi telefon, fixen tapra, kis szigeteloszalag.

N percenkent egy fenykep kb. barmilyen timelapse appal. Ha piros, akkor fogyaszt, ha fekete, akkor nem.

Aztan vagy a telefonon dolgozod fol, vagy atkuldod valahova.