A Valve közölte, hogy nem lesz Counter-Strike 2 macOS-re

Címkék

Se régebbi hardverekre, beleértve a DirectX 9 és 32 bites operációs rendszereket (értsd régi Windowsokat). Ezek összesen nem teszik ki a CS:GO játékosok 1%-át:

A technológia fejlődésével azt a nehéz döntést hoztuk meg, hogy megszüntetjük a régebbi hardverek, köztük a DirectX 9 és 32 bites operációs rendszerek támogatását. Hasonlóképpen, a továbbiakban nem támogatjuk a macOS-t. Ezek együttesen az aktív CS:GO játékosok kevesebb mint egy százalékát képviselték. A továbbiakban a Counter-Strike 2 kizárólag a 64 bites Windows és Linux rendszert fogja támogatni.

Részletek itt.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 10. 11., sze – 06:49

Hogyan lett a lesajnált Linuxból #1 gaming platform és hogyan süllyedt az egykor #1 támogatott macOS a kutyát nem érdekel szintre.

Mindeközben Linuxon a Counter-Strike 2 natívan támogatott:

 

trey @ gépház

Windows 96.94% (+0.33%)

Linux 1.63% (-0.19%)

OSX 1.43% -0.14%

forrás

ebből neked hogy jött ki hogy a linux a #1 gaming platform?

voltak macosre tehát játékok csak senki nem játszik macen ezért nem fejlesztenek rá többet. melyik amúgysem játszó játékos fog ezért sírni macen? :D

"senki nem játszik macen" - ez nem igaz, eleg sokan jatszanak Macen (meg ha nyilvan sokkal kevesebben is mint windowson). Sok uj AAA jatek kijon nativan Macre, de rengeteg windows-only jatekot jatszanak pl. CrossOverrel (azt mondjuk nem tudom, de kivancsi lennek ra hogy ez a Steam OS-statisztikajaban hova kerul)

így van. egyetértek.

 

trey sajna jól eltűnt, pedig engem még mindig érdekelne, hogy hogyan és mivel számolt ami alapján az 1.63% több mint a 96.94%. 1-2 steamdeckes ismerősömön kivül az összes gamer haverom Windows PC-n játszik vagy konzolon. ez egyik se linux. :(

1-2 steamdeckes ismerősömön kivül

Az elég furcsa. Steamdecknél az a normál folyamat, hogy megrendel->átvesz->kibont->Windows install. Már aki tényleg használni is akarja, nem csak jampeckodik vele. Opcionálisan a sor folytatható lenne akár azzal is hogy "-> elad", de nem akarok ennyire általánosítani, ismerek olyat, aki megtartotta :D

Es szerintem a tulajdonosok nagy resze igy van vele.

Amig ra nem jon, hogy az aktualis steames legtobb napi jatekosszammal rendelkezo top 10-es listabol 8 cim nincs Linuxra.

Ha a top 30-at nezem, akkor jobb az arany, mert ott mar 9 jatekbol valogathatnak a #1 gaming platform vasarloi. :D

Egy csomo jatek eleve nem jatszhato SteamDecken mert egyszeruen nem kompatibilis az konzolos interfesszel: a legtobb RTS vagy FPS. Aki ilyet vesz az ezzel tisztaba kene legyen.

Tovabba, van vilag a top10 jatek, illetve az AAA jatekokon kivul is. En pl semmit nem jatszok ami a top10 lista kozeleben is lenne akar.

Arra kell eszkozt venni amit az ember jatszani szeret, szerintem ezzel legtobb SteamDeck tulaj tisztaba van mar vasarlas elott. En pl utanneneztem, hogy fogom-e tudni jatszani vele azt ami engem erdekelt.

:wq

1. Counter-Strike 2 - *
2. Dota 2 - *
3. Baldur's Gate 3 - **
4. PUBG - ****
5. Call of Duty - ****
6. Apex Legends - **
7. Team Fortress 2 - *
8. Cyberpunk 2077 - **
9. Rust - ****
10. GTA V - ***

*: fejlesztő által támogatott
**: fejlesztő által támogatott Protonon keresztül
***: támogatott Protonon keresztül
****: nem támogatott, szarul vagy sehogy sem működik

A top 30-mas állításba már nem megyek bele. Manapság már elég érett és stabil a Proton ahhoz, hogy sok fejlesztő ezen keresztül publikáljon natív Linux verziókat. Ezen esetekre még nincs alkalmazva a Linux badge, de a játékok adatlapján fellelhető a kompatibilitási értékelés. Több AAA megjelenésnél már szempont, hogy launchkor megfelelően fusson Linuxon, például a Spider-Man és az Elden Ring esetén nyíltan szó volt a Proton támogatásról megjelenés előtt és kifejezetten Decket érintő optimalizálásokat is kaptak. A Microsoft is külön figyelmet fordított a Halo: The Master Chief Collection Linuxot/Protont érintő bugjainak és fixálták is őket.

Mintha nem akarnád érteni amit írtam. A Steamen jelenleg nincs lehetőség arra, hogy kizárólag Proton support esetén legyen Linux badge, viszont van kompatibilitási osztályozás, ha megnézed egy játék adatlapját. A Baldur's Gate Verified státusszal rendelkezik, ha pedig ránézel a patch notes-okra (példa), akkor külön Steam Deck bekezdéseket is láthatsz, magyarán hivatalosan támogatott.
A SteamOS pedig nem is rakja előtérbe a platform badge-eket, a kompatibilitási értékelést nézi, így a Deck tulajoknak teljesen magától értetődő, hogy a Baldur's Gate-tel minden probléma nélkül játszhatnak, és számos más játékkal is, hiába nincs mellettük a pingvin. Igen, OOTB. Szeptemberben egyenesen a BG3 volt a legtöbbet játszott játék az eszközön.

Van lehetoseg, ha SteamDeckrol nezed a Store-t akkor prominens helyen ki van jelezve minden jatek Store oldalan, hogy mi a tamogatottsagi statusza. Tovabba, ha PC-rol bongeszed a Steam store-t, akkor is fel van tuntetve minden jatek oldalan, hogy mi a tamogatottsaga SteamDecken, de ekkor egy kevesbe prominens helyen.

Amirol a kollege beszelt feljebb, az a Linux tamogatottsag. Ez valoban nem volt tul egyertelmuen kijelzve a SteamDeck elott. Sok jatek jatszhato volt Protonnal, de ez sehol sem volt jelezve. A legegyszerubb modja a Linux tamogatottsag felmeresenek a https://www.protondb.com/ volt. Most mar lehet koveteztetni a SteamDeck tamogatottsagbol.

:wq

Ez most tisztán az én saram, rosszul fejeztem ki magam.
A Valve gyakorlatilag csak a Deck kompatibilitást jelzi a SteamOS Wayland kompozitorján. Teljesen mellékesbe rakja, hogy Windowsra vagy Linuxra fordított binárisokról van-e szó. Így fordulhat elő, hogy a Faster Than Light csak "Játszható" értékeléssel rendelkezik, holott van Linuxra fordított verziója, azonban nem Deck kezelőikonokat mutat.
Ezzel kontrasztban ott van például az Ori and the Blind Forest, ami kizárólag Windowsra érhető el, de a Deck kompatibilitása "Ellenőrzött" (elég hülye kifejezés, de ez a legjobb minősítés), mert minden kritériumnak megfelel.
Több játék esetén pedig akkor is a Windows verziót telepíti, ha van elérhető Linuxra, de szar a port, vagy már nem foglalkoznak vele, például Borderlandsek. Manuálisan ezt felül lehet bírálni, csak minek.

Szóval egy Deck usernek semmit nem kell tudnia arról, hogy milyen op.rendszer fut az eszközön, nem aszerint telepítenek játékokat. Maga a Deck a platform, nem a Linux.

A Steam felmérések (legújabb) alapján a Steam Deck részesedése gyakorlatilag megegyezik a SteamOS-ével.
AMD VANGOGH: 43,07% (Linuxon belüli részesedés)
SteamOS Holo: 43,04% (szintén)

Minden tényközlésnek látszani akaró állításodat a kisujjadból szopod ki? Vagy nálad valóban 0,03% a normál folyamat?

Nem vettem észre, hogy #1 lenne a Linux, még mindig Windows-on érhető el a legtöbb játék, azonban az biztos, hogy az Apple Silicon-ra váltás miatt a macOS-re kb felesleges volt telepíteni a Steam-et, GOG Galaxy-t, Epic Games-t... lesz ez még így se.

A kedvencem az volt, amikor az egyik kedvenc árkád játékom, a Horizon Chase Turbo nem elérhető M1-re Epic-en, míg Steam-en igen... szóval vehettem meg ott (Epic-en még korábban lootoltam).

Az Apple egyébként valamikor az Apple II idejében volt No.1 gaming platform (vagy akkor se :D )

Miert lenne felesleges? nekem fent van mindharom emlitett Launcher :D Bar teny hogy a Steamen kivul a masik kettot eleg ritkan hasznalom. De sok inteles jatek siman megy Rosetta2-vel Apple Siliconon is. Sot, a GPTK-val nem keves Windowsos jatek is :D

 

Az Epicen gyakran elofordul hogy Windows only egy jatek ami mashol tartalmaz Linuxos/Maces verziot is. De az is, hogy VAN Maces verzio Epicen is, csak nem tuntetik fel, nezted? :D (most rakukkantottam, nekem Epicen nincs meg ez a jatek, de pl a rendszerkovetelmenyek kozott ott a MacOS ful is)

Hogy valaki a kerdest is megvalaszolja:

  • Amikor az Apple elkezdett minden <1M HUF-ba kerulo gepet Intel GPU-val szerelni
  • Amikor az Apple alapveto GUI API-khoz kezdett nyulni breaking modon evente, de olyan modon, hogy ahhoz kepest a lesajnalt Xorg egy stabil API
  • Amikor azt mondta dobja az OpenGL-t
  • Amikor megprobalta a Metalt eladni, mint sajat fejlesztes, mikozben egy wrapper egy regebbi OpenGL fole
  • Amikor alapdolgokat nem osztott meg az M1 es M2 GPU-jarol a jatekfejlesztokkel sem

Roviden nagyjabol ezek lehetnek az okai.

Ettol meg tovabbra is a Windows marad a fo jatekplatform, de az Apple kepes volt "annyit hibazni" (inkabb akkora erdektelenseget mutatni a gamerek fele), hogy a Linux feljojjon a masodik helyre, mint desktop gaming platform.

Azert az Apple az utobbi idoben (~egy ev?) eszrevenni latszik a gamingben rejlo lehetosegeket, es erre igyekeznek is rafekudni. A hardware adott hozza, a szandek es a marketing hianyzik, ugy tunik most mindkettonel eroteljes javulas van. (ennek eros jelei pl. a GPTK, a Kojimas haverkodas, stb)

1. minek? proton teljesen jol mukodik, en mar regota tolom siman linux alatt a legtobb jatekot. eszre se veszed, hogy wine van mogotte.

2. "legtobb", a te koreidben. FYI, pl. root/jailbreak is a telefonok jo, ha 1%-at erinti. A linux desktop penetracioja is 1% korul mozog, pedig az meg csak nem is hekkeles es kalozkodas. a "legtobb" user nem nyul a default konfighoz se, nemhogy szethackelje a meregdraga kutyujet...

A macOS egy nagyon drága linux alapú kémszoftver. A drágaság matt van egy látszólagos odaképzelt vagyok valaki érzet.

"nagyon drága linux alapú kémszoftver"

"nagyon draga":  ingyenes

"linux alapu": semmi koze a Linuxhoz azon kivul, hogy a Linux es a MacOS egyarant UNIX-like rendszer "the current macOS is a UNIX operating system built on technology that had been developed at NeXT from the 1980s until Apple purchased the company in early 1997"

"kémszoftver": ezt reszletezd legy szives. konkretan mirol kemkedik, kinek, hogyan? :)

Az ingyenes elég határozatlan ez esetben. Tekintve, hogy MacOS-t hivatalosan csak Apple gépre lehet feltenni, illetve Apple gépet csak MacOS-sel lehet használni (M1 óta mindenképpen), így tekinthetjük úgy is, hogy a MacOS ára bele van építve az Apple gépek árába (ismeretlen összeggel). Így én nem mondanám ingyenesnek, ahogy pl. az iOS-t, iPadOS-t sem.

Szerintem meg nyugodtan tekinthetjuk ingyenesnek. Akar a regi verziot hasznalod, akar az ujat, nem kell fizetned pluszban. Ingyen letoltheted barmelyik elerheto verziot. 

"A Mac gépek gyári tartozéka" - ugyanugy mint ahogy sok gepnel a rajta levo FreeDOS vagy Linux, megsem mondod azt hogy emiatt a FreeDOS fizetos.

Az alaplap, a keszulekhaz mind be van arazva, kerdezz meg nyugodtan egy szervizt mennyiert adjak :)

Szerkesztve: 2023. 10. 11., sze – 09:55

Nálam a macre váltás magával hozta a konzolra váltást is. Mondjuk CS-al utoljára az 1.6-al játszottam, nem vagyok egy nagy FPS játékos, inkább stratégia, autóverseny meg RPG megy. 
Ellenben a családban sokan játszanak linuxon szóval csak örülök ha nő a támogatottsága. 

Szerkesztve: 2023. 10. 11., sze – 17:18

Az is állhat a Steam bejelentése mögött, hogy oké, hogy Win-re van a legtöbb játék, de ők megpróbálják tolni a Linux disztrók szekerét is.

Ha már Mac és játék. Baldur's Gate-et próbálta már valaki M1-en (vagy M2-n)? A követelményeknek megfelel, a Steam szerint egy patch is van, és most már tökéletes. Illetve hasonló kérdés a Civilization VI. támogatása.

IC.

Szerintem ne parazd tul, ha nagyon biztosra akarsz menni erdemes megnezni Steamen a jatek forumat, ott biztosan latni fogod ha barmi gond van bele pl Macen. Amugy szerintem vedd meg, lesz ket orad eldonteni hogy jo-e neked vagy sem, ha nem tetszik akkor refund, teljesen jol mukodik a rendszer. (Eddig kb ketszer volt hogy refundot kertem, egyszer sem azert mert ne ment volna a jatek, csak olyan botranyosan szar volt az igeretekhez képest, hogy mar csak elvbol sem hagytam naluk a penzemet)

Nem hibáztatom őket, a DX9 kb. 20 éves technológia, már DX12-nél, Vulkan-nál járunk, felesleges erőltetni tovább. A 32 bitnek is időszerű kihalnia, főleg a 2 gigás címtér miatt, ami egy thread-re jut. Ezek tényleg nem alkalmasak sok gigás modern játékok alá, csak visszafogják a fejlődést. A régi gépesek, és lagacy OS-est használok játszanak régi játékokkal, és ezt nem is gúnyból írom, van egy csomó régi játék is, amik elég jók, és érdemes őket pótolni. Sokszor még jobbak is, mint a maiak, nincsenek leegyszerűsítve, leárkádosítva, konzolos szintre butítva. Aki nem volt mindig hardcore gamer, mindig akad valami régebbi vagy retró játék, ami szórakoztató, és érdemes pótolni, egy élet kevés arra, hogy az ember mindent bepótoljon. Nem muszáj mindenkinek CS-t meg legújabb AAA címeket tolni a régi rendszerén, ha meg azt szeretné, akkor upgrade-elje néha a hardvert, OS-t. Ez ilyen, a gaming sose volt ingyenes, meg jótékonysági alapú.

Az Apple meg maga tehet róla, hogy erőltetik a Metal API-jukat és emiatt nem támogatja őket kb. egyik játékfejlesztő se. Ezért nem kéne szarniuk a szabványokra.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ja, az nagy klasszikus, és angolozáshoz is kiváló, Zak McKraken, Day of the Tentacle, Monkey Island, Goblins, Leisure Suite Larry, Police/Space Quest, Indiana Jones, stb. sorozat is. ScummVM is jóság, elég sok hasonló játék elfut benne, natívan. De 2000-2012 között is van egy csomó jó régi, de kvázi modern játék, nem hinném, hogy mindenki játszott mindegyikkel. Ezeknek nem csak a hardverigényük alacsony, hanem általában jobban le is szoktak lenni akciózva, meg letölteni is könnyebb őket okosban, ingyért.

Nekem pl. Crysis, Far Cry 2, Far Cry 3, XIII, Max Payne van félbehagyva most. Csak nincs sok időm rá, főleg mióta megvan a gitár, amit nemrég vettem.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ilyen gitár, itt van róla demó. Szenvedek vele, nem 42 éves korba való ez. Szabadidőm sem lenne túl sok, de azt a keveset simán elviszi. Főleg, hogy sok háttértudás kell hozzá, beállítás, hangfelszerelés, audio interface, pluginek, milyen pengető, milyen húr, és akkor még nem is játszottuk magán a gitáron semmit. Óriási időtemető, birka türelem kell hozzá, mert amúgy nagyon frusztráló. Könnyebbnek gondoltam, mert 15 évig klasszikus gitáron játszottam, de azóta egy évtized eltelt, hát nem sok mindent tudok abból hasznosítani. Mindegy, ha már megvettem, én is próbálom komolyan venni, meg tisztességen kihozni belőle, amit lehet.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Jó kis zuzos Jackson, metálgitar (clap)

Én pár héttel a 44. szülinapomon előtt vettem elo a gitart 20 év után, de anno kb semmire nem jutottam vele, most sokkal komolyabban veszem, így egy év után már nagyon élvezem :)

a klasszikus gitar nagy segítség, nekem pl a komplett zeneelmeletet, a gitar felépítését, stb meg kellett tanulni nulláról.

kell egy jó erősítő aztan kész, nem kell tulbonyolitani.

az tény hogy nagyon frusztrálo tud lenni, főleg az elején, de megéri :)

Day of the tentacle nagy kedvenc. Általános iskolában játszottam végig úgy, h. az egyik csaj osztálytársamnak (jó nő volt már akkor is) volt meg, és ő mondta el mindig merre mit kell csinálni minden héten. Így eltartott pár hónapig mire sikerült a végére eljutni. Ja, meg akkoriban nem sokat értettem angolul, kb. tippre ment mi a történet és mi miért történik benne.