Vajon a konkurenciát nevezik-e csalásnak?

Nézzük ezt a cikket. Az én értelmezésemben az állam szüttyög, valaki megcsinálta jófejségből, a GVH meg durcás, sértődött. Ne értsetek félre, általában hasznosnak tartom a GVH munkáját, jelen esetben viszont az az érzésem, nincs itt semmiféle kalózkodás, csalás, pusztán valaki csinált egy vélhetően jól használható valamit ingyen, és szakmai féltékenységből betámadták a projectet, pénzt paripát fegyvert nem kímélve, ahelyett, hogy azt az erőforrást is az alkalmazás mielőbbi kifejlesztésébe ölnék.

Drága TEK, NBSZ, *RFK, GVH! A fentiek csupán vélelmezések részemről, még okostelefonom sincs, így nem tudtam meggyőződni a sérelmezett alkalmazások jóságáról vagy rosszaságáról. Nem érdemes tehát rámrúgni hajnal 5-kor az ajtót, amúgy is kellő erő hatására azt is bevallom, hogy én tulajdonképpen egy partravetett hal vagyok. :)

Mit gondoltok minderről?

Hozzászólások

Különben ugyanilyen érzésem van, amikor az OÉGYI vagy a NÉBIH kivon valami online rendelhető potencianövelő szert, mondván, milyen egészségkárosító, miközben szerintem az elmaradt hasznot féltik a gyógyszergyártók és forgalmazók. Sejtésem szerint semmi baj sincs azokkal a gyógyszerekkel sem.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nekem a NÉBIH ténykedésében az fáj, hogy nem a gyártót ellenőrzi direktben, hanem csak közvetlen. Esetemben a lánc harmadik állomásán szokott mintát venni, olyan helyen ahol a tárolásra nincs ráhatásom. Nem tudhatjuk, hogy menet közben mi történt a termékkel, hol volt tárolva. Ettől függetlenül, ha ilyen helyen talál terméket és a minőség nem felel meg, ekkor 5 napom (nem munkanap!!!) van bebizonyítani, hogy a  termék jó.  Ez alapvetően lehetetlen küldetés, mert egy független labor 14-21 nap alatt vizsgál be egy terméket. A megoldás erre a lehetetlen helyzetre az áremelés és az, hogy minden egyes sarzsot (gyártást) bevizsgálunk és addig nem engedjük piacra, amíg nem kapjuk meg a hibakeresés független akkreditált negatív eredményét. A elég sok állami szerv tud erről, hogy nálunk mi az eljárás, emiatt többen a mi termékeinket használják, köztük a citált intézmény is.

ps.: A NÉBIH még soha, egyetlen egyszer sem jött ki sem a gyárba, sem a raktárba, hogy mintát vegyen. Vélelmezem tudja, hogy nem találna itt hibát.

ps2.: Örülök a  NÉBIH létezésének, de nem értek egyet egyes eljárásaival.

Gyógyszerek terén valahol igazad van, valahol nincs.

Nem véletlenül létezik a táplálék kiegészítők, VN gyógyszerek, gyógyhatású készítmények, étrend kiegészítők stb. kategóriája. Számtalan köztük nettó átverés, mivel nem tartalmazza azt a hatóanyag mennyiséget, ami érdemben hathatna. Márpedig a fogyasztókat átverik, ha xy anyagból csak 100-200 mg-nak van érdemi hatása, de csak 1-2 mg van az adott készítményben.

Nekem ennyiből kb. fogalmam sincs mi történt, de az arculati elemek használata nem hangzik bíztatóan. Hogy hogyan parseolta össze az adataikat az app nem tudom, de amíg nincs rendes API addig őszintén szólva engem kb. nem is érdekel ez az egész árfigyelőizé.

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

Nyilván nem tudom, mi történhetett, de a cikk nem ír semmiféle konkrét csalásról, csak arról, hogy prüszkölnek, mert valaki már megcsinálta ingyen, gyorsan azt, amit mások drágán, lassan sem egyelőre. Gondolom, azért is kínos, mert ha csillió forint lesz, akkor nehéz lesz védeni, mi a fene került ebben annyiba, amit valaki vélhetően munka mellett, hobbiként megcsinált ingyen. Meg fogják sokan kérdezni, mi kerül százmilliókba, vagy ki tudja, mennyibe ezen.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Hát ez nem újdonság. Eleve van valami 6 termék az egészben, cashmap meg eddig is létezett... mehet ez is a nemzeti linux meg adattörlési akármicsoda és hasonlók mellé a süllyesztőbe, de a rövidre szabott haláltusa közben persze csurranjon a pénz ide-oda.

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

>  de a cikk nem ír semmiféle konkrét csalásról

hát sztem itt arról van szó h jogilag az adatgyüjtemény mint szellemi tulajdon védett és nem lehet engedély nélkül felhasználni pl. megjelentetni más módon, mint ahogy a tulajdonos szándékozott. Bár magam nem gondolnám h egy ilyen jogszabály ne érett volna meg a pusztulásra...

"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"

Kérdés, hogy full nyílt oldal scrape-elés útján történő feldolgozása és tovább szolgáltatása illegális e. Egy biztos, hogy mindig indulatokat vált ki az adott oldal gazdájából.

"nyílt oldal scrape-elés útján történő feldolgozása és tovább szolgáltatása"

Nem hinném, hogy ez komolyan kérdés volna.

Nem, nem dolgozatod fel és főleg nem épithetsz a lopott adatokra egy másik szolgáltatást. Akkor sem, ha nem kérsz érte pénzt, sőt még akkor sem, ha az eredeti oldal nagyon csúnya.

Ha akkora nagy vágyad ilyen oldalt késziteni, akkor szerezd meg legálisan az adatok forrását, szerződj le akivel kell, stb-stb.

Igen, sokan azt sem értik, hogy a zene, film, program és egyéb letöltés mitől lopás, hiszen "megmarad" az eredeti helyén is, tehát nem lett ellopva.

Az, hogy elérhető egy weboldalon valami - ami mögött esetleg egy rakás munka áll, mire az adatvagyon előáll - egyáltalán nem jelenti, hogy te azt az adatvagyont ellopva saját szolgáltatást épithetsz belőle.

(az meg hogy még reklámokat is rakott a figura a "szolgáltatásába", tehát pénzt keresett a lopott adatokkal, külön viccessé teszi az ügyet)

Böngészőt használtál már? És plugin-eket? Más adatait jeleníti meg nálad, nem feltétlen az adatok gazdájának szándéka szerinti formában, hanem ahogy te szeretnéd. Mondjuk reklámok nélkül. Ha egy app-ba ágyazott böngészőt készít valaki, ami szebb kinézetet ad, esetleg kereshetőbbé teszi az eredeti oldalt, az már oké? Ha az app készítője szeretne bevételt kapni a munkájáért és tesz bele reklámot, az már nem oké? Nagyon nem tiszta szürke terület ez. 

Mármint az én böngészőmből scrapelné végig valakinek az oldalát, kigyűjtené a a tartalmat, belefűzné a saját reklámjait és elémrakná?

Hát ügyvéd nem vagyok, de szivesen megnézném ezt a produkciót a biróságon, mert szerintem hamar ott kötne ki :)

A bönésző pluginek mégcsak hasonlót sem szoktak csinálni. Ezzel szemben, ha ez a plugin a kérdéses oldalon mondjuk a csúnya css-t, széppé alakitaná, eltüntetne pár értelmetlen adatot és hasonlók, azzal nem volna semmi gond.
1 oldalt töltök le a szerverről, azt az 1 oldalt látom, szebb-jobb formában.

Csak ismételni tudom magam, nagyon nem ugyanaz a kettő.

A második felére gondoltam igazán - azaz letöltenéd a weboldalt (amit amúgy rondának tartasz), és ez után használható kinézetűvé és széppé alakítja.

Bár ha arra gondolok, a VideoDownloadHelper az egy elterjedt böngésző plugin, ami az általad letöltött oldalt nyálazza át, majd miután kimazsoláz belőle egy halom neki hasznos infót, felkínállja egy menüben, hogy töltsd le ezt-vagy-azt a videót. Aminek csak érintőlegesen van köze ahhoz, hogy épp mi van az oldalon, mert ha a böngészőben épp 640x480-ban is nézem a videót iszonyat szar alacsony bitrátájú mp3-ban jövő zenével, attól ő még szépen kinyeri, hogy milyen egyéb felbontásban és formátumban lehet ezeket letölteni, s letöltheted akár 4K-ban is DTS hanggal  ha amúgy épp elérhető. Szóval ha nem is végigscrapeli a túloldalt, de nem is csak rusnya CSS-t helyettesít szép CSS-sel.

De még ebben az esetben is ott tartunk, hogy egyetlen oldalt töltött le a plugin, nem scraptelte végig a szerver összes oldalát, és azon a letöltött oldalon ügyeskedett.

Ráadásul ez még mindig egy böngésző plugin, nem egy független app, saját szerverrel (ahova letárolta a lopott adatokat az illető) és feltételezem saját reklámokat sem rak bele az a böngészőplugin, csak hogy pénzé is tegye a lopott adatokat.

Ez nem ugyanaz, mégcsak nem is hasonló.

Szerintem loop-ba kerültünk.

"Mit gondoltok minderről?"

A cikk végén ott a válasz: az ingyenes app idegen tollakkal ékeskedik, azaz mások adatait használja  - illetéktelenül.

"A GVH nem adott engedélyt az illegális alkalmazás létrehozójának az árfigyelő rendszer adatainak felhasználására és egyes arculati elemeinek használatára".

Ezt értem, de ezért erős a „csalókra figyelmeztet” kifejezés. Mondják, hogy szerzői jogsértés történt, de az app használata a felhasználók érdekeit nem sérti. De azért haladéktalanul törölje a felhasználó a telefonjáról. Mint az albán vírus, ahol e-mailben megkérik a felhasználót, hogy törölje fontos file-jait. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

"de az app használata a felhasználók érdekeit nem sérti. "

Már miért ne sérthetné. Az állitja magáról, hogy a felhasználó szempontjából megbizható gvh adatait szolgáltatja és közben meg kicserélhet bármilyen adatot bármilyenre.

Mondja azt, hogy ez itt a kispista bt app-ja, kispista bt által összeszedett, nagyon valós™ adatokból dolgozik és nézzük meg hány letöltése lesz.

Maximum az arculati elemek tekintetében lehet jogos a GVH panasza.
Az árak publikusak, én is bármikor gyűjthetem őket és megjeleníthetem egy weboldalon, mobilon. Semmi sem tiltja és nem is tilthatja. A GVH-nak meg nehéz lesz bebizonyítania, hogy az árfigyelő oldalról szedtem az adatokat.

Az Szjt. szerint:

61. § (1) *  Szerzői jogi védelemben részesül a gyűjteményes műnek (7. §) minősülő adatbázis.

84/A. § *  (1) Ha a törvény eltérően nem rendelkezik, az adatbázis (60/A. §) előállítójának hozzájárulása szükséges ahhoz, hogy az adatbázis tartalmának egészét vagy jelentős részét

a) másolat készítése útján [18. § (1) bek. b) pont] többszörözzék (a továbbiakban: kimásolás);

b) a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tegyék az adatbázis példányainak terjesztésével vagy – a 26. § (8) bekezdésében szabályozott módon – a nyilvánossághoz való közvetítéssel (a továbbiakban: újrahasznosítás).

Akkor a Google a magyar oldalakat illegálisan indexeli be?

Nem. Javaslom, hogy az Szjt-t egészében tanulmányozd, és ne próbáld meg egy teljesen más esetre ráhúzni az általam beidézett paragrafusokat.

De lehet, hogy neked van igazad, csak minden magyar jogász akkora barom, hogy még nem jutott eszébe csiliárdokra perelni a Google-t és az összes keresőt üzemeltető céget. (facepalm)

Van ahol eszükbe jutott, de kíváncsi vagyok vajon az eredményt sikernek könyvelik-e el.

Kanada: a Facebook-on mostantól kanadai hírportál anyaga nem megosztható, ezek a médiumok nem használhatják a platformot maguk sem.

Franciaország: itt tavaly ért véget egy három éves pereskedés, kb úgy kezdődött, mint a mostani kanadai, azaz az újságok pénzt kértek a Google news aggregator miatt, az levette őket, ettől betérdeltek, visszakönyörögték magukat, végül a Google valamennyi lóvét visszaosztott nekik (kevesebbet mint kértek, de megfelelően magyarázva mintha az újságok nyertek volna), így most inkább csendben vannak.

A kereső és social media biznisz mások tartalmaiból dolgozik, csak azok ritkán anyáznak érte, mert a globális elérésű platformok nélkül a tartalmuk pár poros bit lenne az internet eldugott sarkában, amit senki nem talál meg. Aztán mint látod van ahol próbálnak anyázni, csak akkor hamar kiderül, hogy egy szimbióta együttműködésből nem lehet fájdalommentesen kilépni. 

A példáid nem az indexelésről szólnak, hanem a tartalom lenyúlásáról és újrahasznosításáról. Ez tényleg problémás, de még mindig semmi köze az indexeléshez, amit a 35/A § szabad felhasználásnak minősít (ami ellen a tulajdonos tiltakozhat – tehát véleményeddel ellentétben opt-out –, pl. az általad is emlegetett robots.txt is pont erre való).

Nem. Javaslom, hogy az Szjt-t egészében tanulmányozd,

Már ne haragudj meg, tényleg nem bántásként írom, de nem kellene ezzel oltani embereket, ha te már a saját idézetedben sem látod meg a hibát (hint, az eredeti (ÁF) adatbázis nyilvános) arról készítenek kivonatot (jól/rosszul kérdés mindegy).

Emellett a GVH adatszolgáltatása közvagyon. Annak feldolgozásával míg más törvényt nem sért, jogsértést nem követhet el. 

Google az eredeti formában mutatja be az oldalt, annak tartalma, megjelenése, tulajdonos érdekei nem sérülnek.

Ezzel szemben ez a cucc - vagy akár a ChatGPT - csupán az árfigyelőben levő adatokat nyeri ki és jeleníti meg a saját felületén, abból hasznot generálva.

Nem érzed a különbséget?

Te nem használsz Google keresőt? Megpróbálja a kérdésedre a választ kiemelni, és a saját oldalán mutatni. NEM az eredeti formában, bár belinkelve az eredetit. Viszont amikor ez jól sikerül neki, megkapod a választ, így már nincs értelme felkeresned az eredeti oldalt, így az elesik a hirdetési bevételétől, míg a Google lubickol benne. 

Te nem érzed a hasonlóságot?

Opt-out

Egyetlen szolgáltató egyetlen termékében. Ha szeretném, hogy "ne lopják" az adataimat és a látogatóimat, akkor keressem meg az összes szolgáltató összes termékének beállítását ha egyáltalán van ilyen? Ha az Szjt opt-in, akkor elvárnám, hogy egy csupasz, de információ szempontból értékes blogbejegyzésem védett legyen általa anélkül hogy fel kéne kutatnom mindenkit aki nem garantáltan elő személyként jelent meg az access logban. 

Amit opcionálisan kell csak figyelembe venniük. Plusz ha megnézed Tassadar által linkelt leírást, az épp nem a robotos.txt alapján működik, hanem egy speciális, csak az adott funkciót tiltó header tag alapján. Ha legalább a robots.txt mindent lefedne szabályozási hátszéllel, akkor már nagyot lépne előre a dolog megértése és használhatósága. Ami ma van, az kb látszatintézkedés, ahol a gazdasági és politikai hatalom tudja érvényesíteni az akaratát ráadásul a helyzet függvényében változó módon, a többiek pedig ennek hatását csak elszenvedni tudják.

Amit opcionálisan kell csak figyelembe venniük.

Mint már említettem, nem: https://hup.hu/comment/2950719#comment-2950719

Plusz ha megnézed Tassadar által linkelt leírást, az épp nem a robotos.txt alapján működik, hanem egy speciális, csak az adott funkciót tiltó header tag alapján.

Szóval a dolog úgy néz ki, hogy a törvény ad lehetőséget arra, hogy ne engedd meg, hogy az adataid használják. Ha megengeded, akkor vállald a következményeit. (Mindenki szeretné, hogy indexelje a Google, de ha már túl jól csinálja, az a baj.)

Nem a Google az egyetlen kereső, aggregátor, AI tanító, brand analizátor, stb. Brutál forgalmat generálnak ezek, és ha voltál már közel nagyforgalmú oldalhoz, akkor láthattad, hogy sokszor még a kereső etikettet sem tartják be, és mondjuk 200 párhuzamos szálon darálják naponta 2x le a teljes tartalmat. Szjt kb akkor véd, ha egy nagy kiadó van mögötted végtelen pénzzel, és akkor is inkább az ő anyagi érdekeit védi, mint a tiéd. Ellenben sajnos jól fel lehet használni a fejlődés ellen, és silókba zárni az információkat

Szjt kb akkor véd, ha egy nagy kiadó van mögötted végtelen pénzzel, 

Tévedés. Az Szjt. magyar „találmány”, és itt a vesztes fizet elv érvényesül. Szóval nem neked kell fizetni (perilletéket is lehet jegyeztetni), feltéve, ha neked van igazad.

> AI tanító

ezek a CommonCrawl datasetet (vagy annak szarmazekait: WebText, OSCAR stb) hasznaljak, nem direcktbe crawloznak

> és mondjuk 200 párhuzamos szálon darálják

ennek azert oka szokott lenni (jartam a masik oldalon):

- nincs sitemap.xml ezert muszaj mindig az egesz siteot rekurzivan vegignyalni hogy megtalalja az uj tartalmat

- limitalva van a requestek szama/sebessege per connection, es ezt ugy lehet megkerulni ha 200 szalon tolja (vagy fel evig fog futni)

hogy ez mennyire etikus azon el lehet vitatkozni, mindket oldalnak megvan ra az oka, a szolgaltato vedi a tartalmat es/vagy az eroforrast (server terheles, adatforgalom), a crawler pedig csak vegezni akarja a dolgat, barmi aron...

ő maga írta ki az app leírásában, hogy onnan van az adat http://web.archive.org/web/20230806105642/https://play.google.com/store…

Egyébként szerintem is fura, hogy kötelezően szolgáltatott adat, amit az állam közzé tesz az ne lehessen felhasználható más által. Vicces, hogy az állam egy cégen át korlátozza az állítólagosan nagyon terjeszteni kívánt adatokat. Mintha csak azt szeretnék, hogy bizonyos cég vehessen fel vaskos közpénzeket a szolgáltatásért.
 

Nincs ilyen, ez egy félreértés, indítson eljárást a GVH, az adat nem az ő tulajdona. Ezért nem vonatkozik rá az SZJT, pontosan le van írva mit kell gyűjtenie, az adat szolgáltatva van.

A GVH nevével akkor élnek majd vissza ha azt írják az adat onnan van, de mégsem egyezik meg vele.

Még mindig nem érted, hogy nem végez olyan munkát ami ezt az adatot a sajátjává tenné. Pontos instrukciók mellett kötelezően szolgáltatott adatokból állítja elő, miközben törvényi kötelezettségének tesz eleget azzal, hogy kiteszi a nagyérdemű elé, ami szándék szerint (törvény) nekik szántak. Nincs olyan bíróság ami az 1:1-ben történő felhasználás után elmarasztalna bárkit, hisz csak segít a GVH feladatában. De nyomjad nyugodtan.

Még mindig nem érted, hogy nem végez olyan munkát ami ezt az adatot a sajátjává tenné.

Nem is állítottam.

Pontos instrukciók mellett kötelezően szolgáltatott adatokból állítja elő,

Pontosítsuk: nem adatokat, hanem adatbázist állít elő.

miközben törvényi kötelezettségének tesz eleget azzal, hogy kiteszi a nagyérdemű elé, ami szándék szerint (törvény) nekik szántak. 

Lényegtelen, mi célból készít valaki gyűjteményes művet (pl. adatbázist), védi a szerzői jog.

Még mindig nem érted, hogy lényegtelen, hogy nem az adat a sajátja, hanem az abból épített adatbázis. Senki nem sérti a GVH (IdomSoft) szerzői jogait, ha ugyanazokat az adatokat begyűjti és szolgáltatja. De ha más begyűjött, rendszerezett adatait (aka. adatbázis) szolgáltatja, akkor bizony azzal megsérti az adatbázis (nem az adatok!) tulajdonosának szerzői jogait, hiszen újrahasznosítja az adatbázist, amit (ahogy már korábban beidéztem) explicit módon tilt az Szjt.

De nyomjad nyugodtan.

Ebben az eljárásban nincs semmi meglepő. Aki Magyarországon él, ismeri az itteni viszonyokat, az tudhatja, hogy nem szabad a NER-t bántani.
A NER morcos, ha nem tudja lenyúlni a maga részét és nem tud leszámlázni / lenyúlni milliókat. Senkinek se legyen kétsége, hogy egy ilyen alkalmazásért nem 1 misit fognak leszámlázni. Ezt természetesen végül az adófizetők fizetik ki. A nepotizmus, belterjesség, korrupció ára. Hányinger.

Engem ez arra emlékeztet, amikor Szincsák Tamás rengeteg magyar városhoz csinált úgy helyi tömegközlekedéshez menetrendet, hogy elérte a nyilvános api-t, összerakta a sablont, behúzta mindegyikbe az adatot, kis nem tolakodó reklám benne-> profit.

Valakinek ez elkezdett nem tetszeni, és a debreceni ilyen app pl. ellehetetlenült. Jogtalan használat, mert profitszerzés, meg ilyesmi...

Lett helyette ott egy hirtelen csak helyi viszonyokra lefejlesztett DKVTransIT app.

Eltelt pár év, most az országos mindenhol helyi menetrend appot ugyanúgy ő csinálja. :)

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol

Sose fulld trollba a kretént.

Már csak az a kérdés, hogy most honnan lehet letölteni az apk-t?! Csak kipróbálnám...

„Niemand ist unnütz! Man kann immer noch als schlechtes Beispiel dienen!”

dzsolt

a playstore archiv linkben benne a csomagnév és a google kereső kidobja apk mirror oldalakon, de hogy mind tényleg az -e és nem valami kamu telepítő, ezeknél nem tudom. 
Android studio szimulátorban vagy más hasonló megbízható emulátoron lehet érdemes csak kipróbálni ilyeneket. Random kínai emulátor vagy rendes telefonra ismeretlen forrásból appot rakni nem életbiztosítás.

Itt látni több képernyőt is róla
https://apkcombo.com/arfigyel%C5%91/com.bunnysoft.arosszehasonlito/