A topicba lévő eszközt hozzámvágták. Mit lehet vele kezdeni?
Dobjam ki? Van még rá valamilyen os? (XP-t kivéve)
- 2271 megtekintés
Hozzászólások
win7, de 10-hez is lehet neten drivereket talalni.
I don't run often, but when I do, I run as administrator.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Linux oldalról 32 bites Q4OS-t tudom javasolni trinity környezettel, esetleg debian 12 32 bit LXQT.
Windows vonalon kizárólag offline módon XP (de ezt írtad hogy ne), sima 32 bites W7 elég lassúcska lesz, de ha rákeresel a harr-harr falván arra hogy experience tiny7 akkor egy meglepően gyors rendszert fogsz kapni ami offline módon szintén jó cucc retro játékra.
Ezen felül be lehet fogni néhány külső USB-s winyóval hálózati backup sharenek bármilyen GUI nélküli linuxal.
Ha ezek közül egyiket sem érzed magadénak akkor kuka.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
en Void Linuxot tettem egy ilyenre, Pico8 celszamitogepnek tokeletes :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy időben haiku-t játszottam rajta (haiku os nightly buildek) aztán végül egy kis linuxos rohangálós diagnosztikai gép lett, amit elég rádugni hálóra, és telnet, ssh, meg ilyenek. Tökéletes, kicsi, könnyű, elfér mindenhol.
-42-
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van nekem is valami ilyesmi a fiókban, 5+ éve még használtuk is:
Egy akkori ubunut volt rajta, egy mesegyűjteménnyel, amit VLC-vel lehetett rajta nézni. A gyereknek jó volt nyaralás alatt :)
Mai desktop felhasználásra a RAM igen kevés, és a CPU is nagyon gyenge, bármelyik mail tablet lekörözi :D
Ha mindenképp akarsz vele valamit kezdeni: Thin client-nek még akár jó lehet - ha találsz hozzá megfelelő host OS-t.
szerintem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ki semmiképp ne dobd. XP, ha Windows kell, ha unix/like, akkor azok a disztrók jók, amiket előttem ajánlottak (Void, Debian 32 bit), esetleg MX, Arch32 vagy Sparky Linux, esetleg AntiX, Devuan, Slackware, valami könnyebb ablakkezelővel, Openbox, IceWM, JWM, fvwm, i3wm, Sway, Hyperland. El lehet ezeken játszani BSD-kkel is, főleg FreeBSD-t ajánlom, de próbálkozhatsz az OpenBSD vagy NetBSD valamelyikével (szintén a fent említett ablakkezelőkkel), vagy NomadBSD, ha még sose BSD-ztél, esetleg ha kíváncsi vagy, Haiku-val.
Nyilván sokat így se kell várni egy ilyen géptől, inkább csak hobbiprojektnek jó, hogy mit tudsz kihozni belőle. Böngészésre sem alkalmas normálisan, max. csak valami nagyon ultrakönnyített böngészővel, amivel egy csomó weboldal nem vagy nem jól jelenik meg. Pale Moon talán a használhatóság határán van, ha nem nyitsz meg 1-2 fülnél többet, bár ez attól is függ, hogy mennyi RAM van a gépben. Videókból is max 480p, DivX/h264, az se böngészőben, hanem natív lejátszóban, amiből az mpv-t ajánlom.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha ki akarod dobni, előtte szólj.
Számomra még egy eeepc701 is használható.
10-féle lény van:
-- aki ismeri a bináris számrendszert,
-- és amelyik nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az kemény, abban 900 MHz-es mobil Celeron van, meg 512 MB RAM. Nekem már minimalista Linuxra (akkor még 32 bites Arch + i3wm/Openbox) már egy Asus X101CH is nagyon gyenge volt 8 éve, pedig abban 2 magos, 4 szálas, nagyobb cache-es Atom N2600 proci van, meg 1 giga RAM volt odaforrasztva. Főleg a RAM miatt volt nyögvenyelős, a rendszer nem ment rajta rosszul sovány alkalmazásokkal, de a böngészőből csak a Pale Moon volt már akkor is használható, az is nagyon a határon volt, durván swapolgatott 1-2 füllel is.
Faternak szintén akkoriban volt viszont egy Asus nem is tudom milyen eee PC modell, abban N450-es gép, ami gyengébb, meg 1 mag, 1 szál, fele annyi cache, de cserében 2 giga RAM volt odaforrasztva, azt elégedetten használta Win7-tel (nem Starter, hanem Pro). Itt is az extra RAM volt nagy segítség.
Ma már ezek a netbookok nagyon elégtelenek mindenre, nem is csoda, hogy kihaltak, vannak még ARM-es modellek, de senki nem nagyon veszi őket. Kiszorították az értelmesebb szubnotik, pl. Thinkpad X-es sorozat, Macbook Air, stb., amik használtan ma már szintén fillérekért mennek, és azokban azért Core i5/i7 van, igaz az is csak 2 mag, 4 szál jellemzően, de 2-4× annyi cache, meg magasabb energiakeret, 4-16 GB RAM, na, az már tényleg használható bármivel, rendes 64 bites gépek, 64 bites UEFI, jó drivertámogatás minden OS alatt, Win 7-10 és 11 is megy rajta, Linuxból sem kell csak a soványabbakra szorítkozni, BSD-támogatásuk is jók. Ahol még ezek a netbookok nagyon rosszul öregedtek, azok a kijelző, na az nagyon fostalicska rajtuk.
Persze egy eee PC 701 is használható, de maximum csak terminálos vékonykliensnek, meg erre-arra, zenehallgatás, stb., csak böngészni ne akarjon rajta az ember, mert az gyorsan nagyon csúnya lesz. 512 MB RAM mellett a systemd-s disztrók is kiesnek szerintem, arra talán most az MX, Devuan, Void a legjobb, vagy valami BSD, hasonlóan sovány ablakkezelővel, terminálos programokkal.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem csak grafikus felulet van, lehet karakteres feluletet is hasznalni.
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valóban, és én így teszek. Pedig jóval erősebb gépem van (Ryzen 6800H, Ryzen 2600, illetve volt egy Ryzen 4700U, ami tönkrement, mindegyik 16 giga RAM-mal), de a programjaim 99,9%-a terminálos, meg saját script. Tényleg alig pár kivétel van, ami GUI, amit nem lehetett megúszni, mainstream böngésző (Firefox), Steam/ScummVM, Gtk3-color-picker (ezt billentyűzet RGB világításának beállításához használom nagy ritkán), ebből csak a Firefox, ami tényleg mindig megy, a többi elég ritka. A többi tényleg terminálos program (st-ben futtatva), Vifm, neovim, mpv, cmus, htop-vim, C syle calc, stardict-cli, fzf/dmenu, Zathura, qpdf, scrot, sxiv, xxd/bvi, Transmission CLI tremc TUI klienssel, cal/calcurse, pulsemixer, ffmpeg (audio és video felvételéhez, webkamerához, konvertálásokhoz, plusz flac, lame, oggenc, opusenc), imagemagick / convert (ez jó háttérképkezelőnek, font view-ernek, screenshot toolnak, stb. is, nem csak képek konvertálására és generálására, még a pywal-t is kiváltja), sox, XeTeX, pandoc, sc-im, R, SQLite, asciiqarium + alock zárolásra, qemu-kvm CLI-ben, DosBox-x, egy csomó saját POSIX script (mount-olás, szkennelés scanimage CLI-lal, médiafájlok konvertálására, webradio fzf+mpv-vel, időjárás curl + wttr.in segítségével, andoidos teló MTP mountja, alias-ok ki/betömörítésre, tipikusan tar.zst, játékok futtatása fzf-fel kiválasztva, doksik gyors megnyitása fzf-fel, és indexelésük, SSD-k állapotának lekérdezése + trimmelésük, nyomtatáshoz script).
Talán még az e-mailkliens átmeneti nálam, legtöbbször neomutt-ot használok, az aerc nem jött be, de néha napján a Thunderbird-öt is előveszem, ha HTML-es mailt kell szerkeszteni, vagy nagy mennyiségű mailt szelektálni, mert az nehézkes neomutt alól. Illetve nagyon ritkán felteszem a DeadBeef-et, ha sok fájlt kell konvertálni, több mappa mennyiségben, vagy tag-eket szerkeszteni, de erre is marha ritkán van szükség, most is sok hónapja nincs is fent.
Az ablakkezelőm is nagyon sovány, bspwm, előtte dk wm ment, 2 mega memóriát esznek (bár ebbe az sxhkd nincs beleszámolva), minimalista tiling WM mindkettő. Se login manager, se dbus, se auto mountolós funkció, se értesítések, se dokk, se menü, se semmi nincs a desktopomon, se kompozitor, egy polybar-t kivéve, meg feh háttérképkezelő, ami azonnal kilép, miután a root window-ba kitette a képet, tehát némi bufferen kívül (amit a háttérkép foglal el) nem vesz el erőforrást. Még a bootolás is minimalista, GRUB helyett systemd-boot, Gentoo-n meg a kernel bootol közvetlenül UEFI-ből).
Pár programból így is próbálok még minimalistábbra váltani, épp folyamatban vannak, Vifm-ből sfm-re (bár ebben a rendezéseket nem tudom megoldani egyelőre, még patch-ek sem léteznek rá), neomutt helyett a heirloom mailx-et próbálgatom (mailek válogatása, olvasgatása nehézkes egyelőre, azt fzf-fel próbálom megoldani), de egyelőre nem jön be, feh helyett imagemagick, neovim helyett nvi (túl fapados), transmission-cli helyett btcli saját scrippel (ebben a torrentek sortartását és az egy torrenten belül letöltendő fájlok kiválasztását nem tudom megoldani egyelőre), bspwm helyett saját nowm-fork (végtelenített üres xinit-loop, suckless-féle wmtool-ok közül esetileg meghívva 1-2), de ebben egyelőre az ablakok közötti váltást, meg használható tilingot nem sikerült megoldanom. Esetleg sudo helyett doas, bár azzal az autokiegészítés nem megy néhány CLI programnál, pl. pacman csomagnevek). Ezekkel még köröket kell futni. Készülőben van egy saját fájlkezelő, POSIX shell script, ami fzf-re fog épülni, fzfm lesz a neve. Sőt, mostanában elkezdtem játszani portable acme thttpd + POSIX shell script CGI megoldással is, egyszerű dinamikus weboldalak előállításához.
Próbálkoztam tty + tmux-szal is, de ugye abban se Unicode, se 256/true color támogatás sincs, betűtípus is korlátozottabb, nincs hardveres gyorsítás, meg ugye az a néhány megamaradt GUI program igényli az X-et sajnos továbbra is. Szeretem a minimalizmust, mert
1) villámgyors és hatékony workflow-t eredményez, 3-5 mp.-es bootidő, minden program azonnal a képernyőre vágódik, nincs lag, mikrolag se, nincs betöltési idő, nincsen splash screen nézegetés
2) nem kell egerészni, nem kell GUI, minden megy billentyűzetről, gépírva, modális vi/vim-billentyűkkel, nem kell ikonok, menük, fülek között keresgélni egérrel
3) hordozhatóbb, más disztrók felé, BSD rendszerekre is
4) elmegy gyengébb gépen is, ha épp a jövőben csak olyan lenne kéznél, így nem kell eszközönként mindig más szoftveres megoldásokat megszokni.
5) kevesebb függőségük van, kisebb kódbázis, könnyebben debugolható, kevesebb bennük a sechole, kevésbé törnek el egy update-kor, stb..
6) könnyen témázható, mert csak egy háttérképet, és a bar/terminál színtémáját kell lecserélni, és a többi program igazodni fog ehhez, egységesen néznek ki, plusz a terminálos programok distraction free felületűek, se menü, se grafika, se reklámok, se aláhúzás, se felugráló értesítések, stb. nem vonják el az ember figyelmét a lényegtől, a nyers adathalmaztól, amivel dolgozik
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Meghoztad a kedvem egy kis cli mókához. Sokadik ilyen kommented után gondolkodóba estem hogy az én kis eeepc-met (N450, 2 giga ram, 160GB HDD) mire használom, és hát tulajdonképpen:
- ventoy pendrive-ot csinálni
- mc-vel adatot mozgatni
- néhanapján logokat grepelgetni
- zenét és netrádiót hallgatni
- nagyon bézik vi/nano szerkeszteni attól függően melyik a praktikusabb az adott célra
Namármost ezeket egytől egyig meg lehet oldani grafikus felület nélkül, szóval miért ne alapon nekimentem. Elsőre nem vadulok arch irányba, egy mezei 64 bites debian jó lesz kezdésnek, aztán ha esetleg falba ütköznék vagy csak elkap a kalandvágy akkor nekimegyek egy archnak is.
szerk:
Jelentem: Tökéletesen elégedett vagyok a váltással. Nyilván továbbra is célszerszám de elmondható róla az ami egy jó gép ismérve: pillanatok alatt bebootol, azonnal reszponzív, tökéletesen ellátja a feladatait. Néhány friss élmény: googler és links tökéletesen alkalmas arra hogy beszerezzek velük bármit ami kellhet (jelen példában néhány iso és ventoy, volt ami torrentként jött, volt ami ftp-ről, volt ami sima http) aria2c letöltő nagyon penge cucc ami leszed mindent is. Apt helyett nala, df helyett duf, néhány alias belőve magamnak, mc teszi a dolgát, ventoy szépen csinál/frissít pendrive-ot. Jah és fbi képmegjelenítő is hibátlan.
Egyedül a mountolgatás kicsit kézihajtány de nem vész, még azt is megkockáztatnám hogy szórakoztató. Egy napnyi nyomkodás után sikerült 170 mega ram fogyasztásra felcsúszni, mindezt úgy hogy minden instant előttem van egy olyan gépen ami amikor 13 éve megjelent már akkor ipari hulladéknak számított. Jó, nyilván kicsit 90-es évek feeling, de én azt szeretem, htop teljes folyamatlistája elfér 1024x600-on hogy még bőven marad hely is :D
Egyedüli azt tudom felírni neki hogy eljárt felette az idő, még ez a 8-10 watt fogyasztás is indokolatlan, macbook air mellette ennyiből reccenés nélkül lehozza a napi igényeimet. Ettől függetlenül rohangálós kisgépnek hibátlan, megy vissza a kesztyűtartóba "javítósnak".
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Majd ha megunod a mountolás kézi varázsát, nézz utána az autofs -nek (leánykori nevén automount, vagy am-utils)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én ebben egy félkézi módszert használok. Írtam rá egy saját scriptet, ami kilistázza az összes mountolható meghajtót és lemezképet, fzf-fel lehet választani, majd felcsatolja egy előre megadott vagy megadható helyre. Majd egy speciális billentyűvel ki lehet belőle lépni, akkor umount-ot hajt végre. Így nem megy semmilyen ilyen auto-megoldás a háttérben, de mégis kényelmesebben tudok felcsatolni, ha kell.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Itt csak 2 usb port van, home alá csináltam egy usbl és usbr mappát (bal-jobb port), umount-ra pedig csináltam umr és uml aliast.
Mount meg sudo fdisk -l, listából kinézem az eszközt/partíciót, utána meg sudo mount /dev/sdx usbr vagy usbl.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nezz utana az uuid alapu device azonositasnak, akkor meg diskelni sem kell, mehet fixen noauto-val fstabba
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mivel rohangálós gép ezért mindig más eszközt rakok bele, emiatt UUID alapján nem hiszem hogy előrébb lennék. Évente 3-4 alkalommal van rá szükség, akkor belefér a fenti félperces ujjgyakorlat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Időközben néhány update: mocp gyönyörűen viszi az MP3-akat, ytfzf-el tudok videókat keresni, mpv-vel lejátszani letöltés nélkül (illetve lokál fileokat is természetesen 720p-ig bezárólag). Egy config file létrehozása után egy sort belőve pedig fixen 720p-t kezd el automatikusan játszani (akadás nélkül, tty2-n futó htop 1.57-es loadot mutat lejátszás közben), képekre pedig már említettem az fbi-t. Hangerőt alsamixerrel tudom állítani (vagy belövöm fixre és mpv-ben 0 vagy 9 hangerő fel/le, mocp-ben meg , és .).
Egy intel atom N450-től 2 giga rammal szerintem ez igencsak megsüvegelendő teljesítmény :)
https://www.passmark.com/baselines/V11/display.php?id=504334530233
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Slackware fut rajta a mai napig saját forgatású kernellel, 4GB RAMmal, squashfs-re írt alkatrészekkel -- és ha megmondanám, miket műveltem egy olyan géppel, amit te csak terminálos vékonykliensre tartasz alkalmasnak, sírva futnál el.
Nem az a lényeg, hogy mik a mai kor divatjának megfelelő vasak, hanem az, hogy ami éppen van, abból mit hoz ki az ember.
10-féle lény van:
-- aki ismeri a bináris számrendszert,
-- és amelyik nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hogy tettel az eeepc 701-be 4GB memoriat? erdekelne, mert anyamnak is van egy, es csak toredeke van benne.
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez engem is érdekelne, mert akkor az 1000H-m is kaphatna bővítést a mostani 2 gigáról. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt gondolom, sehogy, szerintem a 4 GB a tárhely mérete.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az lehet, az is keves vol benne, sd kartyaval kellett potolni
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, 4 GB RAM-mal az más lehet némileg, a 701-es gépekben tudtommal 512 mega RAM van, nem bővíthető, oda van forrasztva. Meg Celeron M, és nem is az, hogy csak 1 mag, 1 szál, de alacsony órajel is, lófütty cache, nagyon soványka. A saját forgatású kernel tuti segít, de hát míg az is lefordul rajta, rémálom lehet. Meg az is segít, ha Slackware, azzal a systemd-t is megúszod. Sőt, talán Slackware-en kívül (ami beéri i586-tal) nem is megy rajta már modern Linux, mert azoknak i686 + PAE kell, meg SSE2 pár csomagnak.
Nekem van egy 11 éves ThinkPad X220-am, abban pedig i5-2520M van, ami klasszisokkal veri a 701-es eee PC-t, de hét soványka már, pedig SSD és 16 giga RAM is van benne. Végül is nem lassú az én fentebb sorolt felhasználásommal, de full desktop modern OS-ekhez azért gyengécske már, igaz nem a teljesítménye miatt cseréltem le, hanem a kiöregedett GPU, fos kijelző miatt, meg hogy majdnem szétesik már fizikailag. Ilyen kísérletezős gépnek tartom, olyan címen, hogy régi gépből mit lehet kihozni, anno Arch Linuxszal használtam, aztán OpenBSD-vel, most majd FreeBSD megy rá, hasonló szoftveres környezettel, amit fentebb írtam.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha jol remlik a 701-esen gyarilag puppy linux volt, ha nem kell frissitened akarmeddig elmegy vele.
en debiant tettem ra lxde-vel, arra mar nem emlekszem hanyas debiannal megy most, de azzal is elmegy akarmeddig ha nem kell frissitened, nem hasznalsz bongeszot, stb.
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem is van egy 701-es, Debian fut rajta. Bringatúrán blogot írtam vele.
Csaba
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem álltak görcsbe az ujjaid az apró billentyűzettől? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát, a hidegtől inkább (Észak-Norvégia, Rovaniemi - Nordkapp útvonal volt).
Csaba
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Alpine Linux vagy TinyCore?
Lubuntu-t mondtam volna még pár éve, de a legutolsó 32 bites a 18.04 volt, a normál support pár hónapja járt le. Viszont privát célra kérhetsz ingyenesen - maximum 5 gépre - Ubuntu Pro-t, azzal még 2028-ig jó vagy (ESM), ha nem kellenek a legfrissebb programok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van egy Asus Eee pc-m. 1001px. Kubuntu van rajta. Csak időnként működik valamiért a kijelző. Akkor viszont minden látszik. Valószínleg valahol érintkezési hibás.
Ha kell valakinek a Keleti, vagy a Hősök tere környékén átvehető személyesen keddenként. Elfogadnék egy min. 8G-ás pendrive-ot cserébe. Vagy valami SSD-t, mert most ment tönkre egy Lenovo x240-ben egy 440G-ás SSD.
Elsőbbséget élvez holtversen esetén bzs, mert Ő jelzett itt igényt ilyen kisgépre. Néhány napig lehet licitálni ki-mit tud adni érte.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én a helyedben bzs-nek adnám. Szívjon vele ő! :)
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
El is fogadnám. És nem "vékonykliensnek", ahogy azt itt valaki írta...
10-féle lény van:
-- aki ismeri a bináris számrendszert,
-- és amelyik nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ilyen gépet nagyon könnyű szerezni, főleg ha van valami céges vagy bontós, esetleg elektronikus hulladékkezelős ismerősöd. Ilyeneket tömegével dobnak ki, az eee PC-nél erősebb C2D-ós laptopok 1-2 giga RAM-mal is vagy ingyen, vagy gombokért mennek. Szerintem ha itt olvassa valaki, talán itt a hup-on is van ilyesmi valakinek elfekvőbe, szerintem személyes átvételnél ingyen odaadja. Ezekre a gépekre a legtöbben már elektronikus hulladékként tekintenek, nem sokan tudnak vele akármit is kezdeni, támogatott Windowsok nem támogatják, mainstream full DE Linuxra (Ubuntu és társai) is vagy alkalmatlan, vagy csak nyögvenyelősen használható. Nem viccelek, halál komolyan írom. Sőt, volt itt 1-2 hete a hup-on egy topik, ahol régi Xeon szervert lehetett elvinni ingyen 48 giga RAM-mal.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
bitcoin "secure" walletnek jo. :)
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Fél éve lepasszoltak nekem egy 1101HA-t, ezen a témán felbuzdulva elővettem a fiók mélyéről (szó szerint) és el is kezdtem feltérképezni. A CirMOS elem döglött benne, de bebutult az XP. Próbáltam Q4OS-t, de se a saját programjával se a Rufus-sal készített pendrive-ról nem tudtam elindítani a telepítőt. Az UNetBootIn-nal meg a végén hasalt el, hogy nem talált állományokat, amikor a GRUB-ot kellett már telepíteni. Most egy Debian NetInstall mászik fel LXQT felületet választva, majd látom, lesz-e belőle énekes halott...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na, felkúszott a Debian 12, LXQT-val, de böngészőt ne akarjunk használni, mert eret vágunk. Lassan jönnek be más programok és beállítások is, de maga a felület egész használható érzetű. Feltettem egy Remmina-t, és csatlakoztam egy Windowshoz. Így már egész használható, még távoli asztalon indított videók is jobban nézhetők, mint helyi böngészőből :D, de távoli asztalon irodai programokra teljesen jó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van nálam egy Lenovo IdeaPad S10-2 (Atom N280-as procc), kedvet is kaptam hozzá. :)
Van otthon valahol egy 2 GB-os DDR2-es ramom, megpróbálom belerakni, meg találtam itt benn egy 32 gb-os samsung m2 ssd-t, meg egy 512-es siliconpower ssd-t, belerakom, felrakok rá egy debian 12 32 bit+MATE-val, aztán megnézem filmezni mennyire lehet használni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1005PX van nekem 2 GB RAM-mal, Xubuntu fut rajta gyönyörűen. Nagyon kényelmes használni, böngészésre is (főleg olvasni való oldalakra gondolok) plusz VLC-n filmeket néz rajta a gyerek:)
Időközben az aksija döglött meg, de még pár éve ebuy-en tudtam hozzá rendelni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Feltelepítettem én is egy Debian 12-vel a fentebb emlegetett Lenovo IdeaPad-ot, Mate felülettel, KörKockát szépen betölti, parancssor nyunyorgatható rajta, filmeket lejátszik helybe 720p-s mkv-ig bezárólag, minden másra használhatatlan. Köszönöm a tippet én is :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én megfogadtam, ha egy gépnek gyengébb a processzora a cpubenchmark.net szerint mint 852 pont vagy kevesebb a memóriája mint 2GB, akkor nem telepítek rá desktop rendszert.
A 852 pont a Raspberry Pi 4-ben lévő processzor. :)
Amúgy aránylag gyenge processzorral a Chrome OS Flex egészen jól fut, de igényli a RAM-ot. Legalább 4 GB jó ha van. Ha a Linux részt is használod alatta akkor valószínűleg 8+ GB is jól jön.
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megnéztem a nálam levő 1101HA Z520-asát az általad említett oldalon, 122 pont :D
Amint böngészőt kell berántani (frissebb firefox vagy chromium), meghal az egész, bármilyen lájtos OS mellett (kínomban Slax-ot is néztem).
Néztem még a Devuan-t is, mintha a boot gyorsabb lenne amúgy nem volt nagy különbség.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, az Atom prociknál reális átlag, 150-300 pont környéke, kb. erősebb P4/AMD64, nagyon gyenge Core2DuoL/C2Celeron szintje, annál többet nem lehet elvárni. Mégse a proci ezeken a szűk keresztmetszet, hanem a RAM, ami nem is bővíthető, mert vagy a chipset nem kezel 2 gigánál többet, vagy oda van forrasztva. Devuan az jó rá, de igen, a böngészés az, ahol letérdelnek ezek. Böngészőnek max. Pale Moon, esetleg surf, Falkon, azok is max. 1 fül, lightos beállítások, h264 addon, uBlock, NoScript. Nagyon más nem, a Slimjet, Dillo soványabb, de azokkal a modern, korszerű weboldalak nem jelennek meg.
Grafikus felületben IceWM, JWM, fvwm, Trinity Desktop, WindowMaker, Openbox, Fluxbox, ilyesmiket ajánlok, esetleg ha valaki a tilingban kezdő, de nem riad vissza tőle, akkor awesome, i3wm.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mate sajnos nem a legerőforrásbarátabb, egy lxqt határozottan gyorsabb ilyen vason. Ha még szeretnél egy kis tempót kipasszírozni belőle akkor egy próbát megér.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bármelyik DE, legyen az akár LXQt, LXDE vagy Trinity, lényegesen több erőforrást igényel akármelyik WM-nél (pl. IceWM, JWM, Fluxbox).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez így van, de még talán az általad említett három DE belefér. A WM-ek valóban jobban ajánlottak. Azok közül is IceWM, Fluxbox, könnyű őket konfigurálni, témázni, kompletten tálcával, háttérképkezelővel, billentyűzetkezeléssel jönnek, így egy kezdőnek sem lesznek frusztrálóak, WM létükre elég DE-szerűek, ám beérik nagyon kevés memóriával. A JWM, Openbox, fvwm is, jó, de ott már jóval többet kell konfigurálgatni, aki nem haladó, az kicsit pain in the ass-nek érezheti, tiling WM-ektől meg lodabhatja az agya a szíjat. A WindowMaker meg nem annyira hagyományos, Windows-stílusú desktop.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Mate, Cinnamon, KDE, Gnome, Budgie, Unity felejtős ilyen netbookon, nem is a proci a szűk keresztmetszet, hanem a RAM. A Mate talán határon van, de én azzal nem próbálkoznék, sok lesz neki. Asztali környezet közül tényleg max. LXQt, vagy TDE.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni