Neptun törés

Több egyetemen is áll, van, ahol adatok is kijutottak, van, ahol ezért inkább lekapcsolták. Tud valaki valamit? :D

Hozzászólások

Fejleszteni tudni kell.

Elobb utobb talan a kodgyartas helyett lesz megint ? rendes fejlesztes is. Mondjuk teszteléssel.

Elozetesen.

Esetleg ha rajonnek, hogy a zsrolovirus es tarsai jobbuzlet mint a drog akkor elkezdik a "haborut" ?

Igy is ott kukorekolnak az oroszok elokertjeben, az a kicsi nem szamit, ha neha behugyoznak az ablakon...

Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.

Ezt követően indult el egy általánosabb igényeket lefedő rendszer tervezése, amely a Neptun 2000 névre hallgatott. 1997-ben két másik intézményben is bevezették a rendszert, ami azóta számos változáson ment keresztül.

Ezek a köcsög puhány agilis húszhuszas szoftverfejlesztők... Pedig mikor még fortanban írtak mindent, vízezésmodellben, rendesen.

2000-es évek ide, Fortran oda, vízesésmodell amoda, elmondhatjuk, hogy a Neptunt a hőskor első koffein-kód konverter babzsákfejlesztői tákolták az akkor legdivatosabb (egyben szokás szerint leginkább bloat) Java-ban és minden létező hibát elkövettek, amit egy startup cégnél el lehet követni. Ez oda vezetett, hogy egy karbantarthatatlan bloat szarkupac lett belőle, mire kifejlődött. Nem beszélve a skálázhatatlanságáról és a teher alatti döcögéséről. Persze az egyetemekre való bemarketingelése annál jobban ment. Most meg nyilván az egyetemek fogják a hekkelésből származó kárt is megfizetni, adófizetői pénzen.

Hát ugye a "kliens" direkt adatbázis kapcsolattal dolgozott, szóval abban volt minden okosság, ami elment, ha mondjuk dolgozókról volt szó a tanulmányi osztályon, de nem volt túl jó ötlet odaadni a hallgatóknak az adatbázis kapcsolatot minden joggal. Na, erre jött az a sokáig élő workaround, hogy akkor ezt a vastagklienst csak RDP-n érik el, lekorlátozott környezetben.

> az akkor legdivatosabb (egyben szokás szerint leginkább bloat) Java-ban

van annal lejjebb is: Delphiben takoltak 20 eve.

es tavasztallal (RDP) lehetett a szerverre csatlakozni, eleinte nem is volt webes felulet.

elbirt 1 szerver ugy 100 klienst...

> Persze az egyetemekre való bemarketingelése annál jobban ment.

gondolom ez a NER erdeme, eleinte volt tobb rendszer a neptunon kivul, csak aztan kotelezove tettek a neptunt.

van annal lejjebb is: Delphiben takoltak 20 eve.

Nem, a 20 éves Delphi kifejezetten gyors, natív kódot készít azonkívül, hogy VCL. Lásd Total Commander, amit Delphi 2.0-ban buildelnek 32-biten, így Windows 95-ön is elfut, ugyanazokkal a feature-ökkel, amikkel Windows 11-en. Ellentétben a Java-val, ami ritka nagy bloat volt a JVM-jével és a GC-jével már akkor is, főleg tákolmány módon használva, ahogy Neptunék csinálták.

es tavasztallal (RDP) lehetett a szerverre csatlakozni, eleinte nem is volt webes felulet.

Na, az valóban nem lehetett valami gyors (reszponzív) a 2000-es évek internetkapcsolataival.

gondolom ez a NER erdeme, eleinte volt tobb rendszer a neptunon kivul, csak aztan kotelezove tettek a neptunt.

Nem jól gondolod. Ez a "mit teszünk az európai színvonalú felsőoktatásért" szlogen alatt a felsőoktatást tandíjasítani szándékozó, a diákokat 18 éves korban multik diákhitelébe verni akaró, az állami vagyont PPP-rendszerbe kijátszogató Pannon "Puma" Gyurcsány-kormány érdeme.

Óriási tévedésben vagy.

1. A Neptunban sose volt Java.

2. BME-ről tudok nyilatkozni: Az az RDP nem Windows RDP volt, hanem Citrix alapon ment. 1 Citrix gép (frame) 25-50 felhasználót szolgált ki. Volt 5-7 db frame szerver és így olyan 200-300 hallgató férhetett hozzá a Neptunhoz. Először csak a HSZK-ból, később koleszokból, egyetemi hálóról. Majd olyan 2005-2006 körül engedélyezték az otthoni hozzáférést is BME VPN-n keresztül.

3. A Neptun térnyerése nem a NER alatt kezdődött. Sokkal korábban. Keress rá mondjuk Fauszt Zoltánra és barátaira. A 90-s években elkezdődött, ahogy először a BME-re telepedtek rá. Majd jött a többi egyetem, főiskola - Corvinus, DE, BGE stb.

1. igen

2. BMF-en nem citrix volt hanem sima windoz terminalserver RDP, es tudtommal az elso perctol elerheto volt barhonnan, vpn nelkul. 100 klienst kibirt egy szerver de csak 3 szerver volt osszesen, 1 fenntartva az adminisztracionak.

3. a ternyerese lehet, de volt egy pont valamikor a 2010 korul amikor megtiltottak/ellehetetlenitettek a konkurencia hasznalatat, es aki addig mast hasznalt (pl. ELTE-n ETR vagy mi volt a neve) az is ra lett kenyszeritve a neptunra. a BMF/OE mondjuk az elso perctol neptunozott, de nem mindenki. 

ha lehetne konkurencia, akkor mar kibaszkodtak volna mostanra a neptunt mindenhonan... ehelyett a neptunt keszito SDA studio masik remek termeket, a Poszeidon iktatorendszert eroltetik mostanaban ra mindenkire, nem csak az oktatasban.

2. Ja igen, a BMF. Több ismerősöm is oda járt. Irigyeltem őket, hogy ők otthonról neptunozhatnak.

3. Mert az SDA-nak kitűnő politikai kapcsolatai voltak, vannak.

Poszeidon: Meséljek róla vagy meséljek? :) Neptun alapokon fejlesztették, a másik állatorvosi ló projekt. Ráadásul összekapcsolták úgy a Neptunnal, hogy ahol már futott a Neptun, oda könnyű volt a Poszeidont telepíteni (könnyű: SDA mértékkel nézve). Árukapcsolás.
Ahol meg nem volt még Neptun, oda is kellett telepíteni egy mini Neptunt a Poszeidon működéséhez emlékeim szerint. A Poszeidon korai verzióinál mindenképp.

> kitűnő politikai kapcsolatai voltak, vannak.

az biztos. az egyik kft-nek, aminek vannak allami megrendelesei is, emiatt kotelezo lett a poszeidon bevezetes, kulonben bukjak a szerzodest... nagyon boldogok tole. ugy tunik, barki aki kapcsolatba kerul a NER-el, fizetheti az SDA-adot is.

> Poszeidon: Meséljek róla

koszi, ismerem... szerencsere nekem nem kell dolgopozni vele (se mint user se mint uzemelteto), de latom a kollegakat anyazni nap mint nap...

A Neptunt a BME-n kezdték fejleszteni. A termék elkészülte és BME-re, majd egy-két másik intézménybe való bevezetése után néhány évvel lett ebből a csapatból az SDA cég.

Volt szerencsém kezdetektől használni a Neptunt, de a covid előtti két évben a webest is sokat használtam.

Soha sem tették kötelezővé a Neptunt. Annyi történt, hogy ment egy megkeresés az egyetemek felé, hogy a minisztérium 3 évre kifizeti az Oracle licencet ha a Neptunt választják. Ezek után nem túl meglepő módon azok az egyetemek akik ETR-t használtak inkább váltottak Neptun-ra. 

A Neptun azokon az egyetemeken működik úgy-ahogy normálisan ahol van kompetens informatikai kar. Bár itt is vannak kivételek, mint a menthetetlen dinoszaurusz ELTE, ahol az ik karon elfogadhatóan működő Neptun van, de az ÁJK-soknál órához kötött kattintási verseny ment még pár éve is, amikor ugyanis például megnyílt a vizsgafelvétel az első 5 percben le kellett kattintani, 5 perc elteltével ugyanis garatáltan összeomlott a Neptun. 

Szerintem egy országos SaaS központi Neptunt kellene csinálni minden magyar egyetem számára, központilag adminisztrálni és nem az egyetemekre terhelni az üzemeltetését egyénileg. Akkor talán nem történnének olyan vicces események, mint elfogy az Oracle alól a tárhely vagy mostani eset. Moodle-ből sem ártana egy központi szolgáltatás amit használhatna minden olyan magyar egyetem, amely úgy ítéli meg saját maga nem boldogul igazán a Moodle vagy hasonló rendszer működtetésével. Az ETR-ben volt ambíció valami e-tananyag modulra, bár nem Moodle szinten. Neptunnál is van hasonló de működni még sehol nem láttam, mindenki örül ha az alapfunkciók mennek. Így marad a kettősség, azaz Moodle Neptun mellet hosszútávon. 

Pedig mikor még fortanban írtak mindent, vízezésmodellben, rendesen

Mezítláb vittük minden áldott nap a szakadó esőben a lyukkártyákat a számítógépterembe, mindkét úton hegynek fel száz kilómétert, és ha eláztak útközben, akkor a rendszergazda olyan nagy pofont adott, hogy lerepült a fejünk. 

AFAIK a Neptun soha nem mukodott rendesen (a citrixes-delphis plane, de a webes sem igazan). Ezt szoktak az egyetemek tetezni azzal, hogy egyszerre nyitjak meg a jelentkezeseket, hogy a rendszer biztosan ne birja a terhelest.

Majd ha valaki ir egy olyat, ami mukodik, remelhetoleg a biztonsagra is figyelni fog.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

En is ugy tudom. Ettol meg megoldhatnak, hogy ha egy egyetemen van mondjuk 10k hallgato meg 5 kar, akkor az adott karhoz tartozo targyakat egy het 5 kulonbozo napjain nyitjak meg, hogy elosszak a terhelest. (a kozos targyakat meg valamikor utana)

Vizsgajelentkezesnel lehetne ugyanez (vagy ha tobb kar van, pl. delelotti meg delutani idopont).

Ehelyett a szokas az, hogy egyszerre megy minden, es ha 2k egyideju bejelentkezest meg ki is birna, 10k-tol leterdel.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Mondjuk hallgatoszam szerinti csokkeno sorrend mukodhet, mert akkor lesz a legegyenletesebb a terheles (a masnap targyat felvevok miatt). A random is jo >0 valoszinuseggel.

Melyik lenne amugy a legfontosabb idopont? A hetfo delelott vagy a pentek delutan? A karoknak is az lenne a jo, ha nem szivatnak egymast meg a hallgatoikat (ilyenkor a tanarok meg tanszeki adminisztratorok sem nagyon tudnak belepni), es megegyeznenek.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

A problémát az okozza, hogy van pár szabadon választható tárgy, amire "be se kell járni, és potya ötös", na ezek miatt vár mindenki klikkelésre kész ujjakkal 23:59-kor. A saját mintatanterv szerinti tárgyak fölvételével nem siet senki, ha csak azok lennének, a terhelés is egyenletesebb lenne. Erre lehetne megoldás a karok szerint eltolt tárgyfölvétel (bár ezt az első karon kívül mindenki igazságtalannak érezné), vagy a szabválok későbbi kiírása.

Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com

mifelenk azert akartak sokan karacsony elotti par napba vizsgazni mert hogy akkor ugysincs szive buktatni a tanarnak :)

en meg mentem januar legelejen, tok egyedul vizsgazni, mondta is a ttanar hogy neki erre most nincs ideje, mondjam meg szerintem hanyasra tudom az anyagot... megmondtam, beirta, viszlat :)

Nem jó megoldás.
Így előfordulhatna az, hogy mondjuk a BME VIK hallgatói felveszik a GTK-s tárgyak egy részét, mint szabadon választható tárgyak. Csak ezek a tárgyak meg kötelezőek a GTK-soknak, akik meg nem tudják már felvenni, mert elvették a VIK-esek. Ohh, hányszor volt ebből gond, köpködés, meg emelni kellett a kurzus létszámát. Majd az oktató is fortyogott, hogy 250-ről 400-ra emelték a limitet. Az előadásra meg bejárt 50-60 ember, mégis CH.Max-t meg IB028-t kellett lefoglalni hozzá.

Veges eroforrasok vannak, es mindig is lesznek (ha mas nem, a nagymellu szoke bikinimodellek szama veges). Valahogy el kell donteni, hogy ki kapja, lehetne random sorsolassal, lehetne ugy, hogy ki fizeti erte a legtobbet, jelenleg itt az a modszer, hogy aki eloszor lefoglalja maganak.

Neked mi lenne erre a megoldasod? (mondjuk van egy laboros targy, egyszerre 10 embernek van fizikailag hely - veges eroforras, es egy heten van 10 idopont)
Az eloadasokra az online oktatas persze egy megfelelo valasz.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Ez elég rég működik az ELTE-n (én 2006-tól jártam oda), de nem igazán oldotta meg a problémát, mert az igazi harc akkor kezdődött el, amikor már órarendbe illesztették a kurzusokat 🙂 A rangsorolásos jelentkezésnél akkortájt ez még nem mindig történt meg. Az akkori Neptunnál talán egy fokkal jobb ETR-t is meg tudta borítani.

> mi lenne erre a megoldasod? (mondjuk van egy laboros targy, egyszerre 10 embernek van fizikailag hely

hat biztos nem ez, hogy aki gyorsabban kattint az jut be...

iratnek valamilyen tesztet az elmeleti anyagbol, es a top 10 jutna be

vagy megneznem a hasonlo tematikaju targyakbol addig gyujtott atlagat/pontjait...

N+1-szer volt erre kísérlet. Mivel egyetemi autonómia van és mindenki 1000 felé húz, ezért sose lett belőle semmi akkor. Ha jól tudom, akkor a BME-n már ezt sikerült megoldani. Csak 20-30 év kellett hozzá.

Igazából a következő időszakok voltak kritikusak mindig:
- Előzetes tárgyfelvétel
- Normál tárgyfelvétel első pár órája
- Vizsgajelentkezés első pár órája

en annyit tudok, hogy 2-3 usert tortek fel (gondolom gyenge jelszo vagy elloptak adathalaszattal), es a nevukben belepve a multkori korlevelre (ahol valaki elfelejtette beXelni hogy ne lehessen ra valaszolni) valaszolgattak...

az összes ZH-mra neptun kód & nevet kért mindenki.

max ott van köze az anonimizécióhoz a neptun kódnak, hogy a webre már csak a neptun-kód / eredmény összerendelés került ki publikusan, így egy random ember nem tudott a teljes évfolyam sokéves eredményeiből adatbázis építeni.

(bár rendszeresen kicsúszott 1-1 neptun-név táblázat különböző tanszékekről, így a lelkes adatgyüjtögetőnk valszeg így is építhetett, amit akart)

nyöah.

gajdos csinálta az adatb-n azt a bme bscn (~ötödik féléves tárgy volt), hogy volt 10 fős, géptermes gyakorlattól kezdve a 150 fős nagytermes gyakorlatig minden volt - ahova ő a ki milyen érettségit írt, és a hogyan teljesített bsz1-en eredmények alapján osztotta be a hallgatókat -, az valami, ami egy nem jó practice, sőt. nyilván, a gajdos szerinti low-end kapott egy 150 fős gyakorlatot, egy olyan gyakvezt, aki tavaly éppen átment és a gyakorlatvezetésért sem kap lófasz pénzt se, és kb. nulla lehetőséget, már előre leírva őket selejtnek.

(mondom ezt úgy, hogy én első tárgyfelvételre átmentem gajdos tárgyain, és a létszám-alapján-osztott gyakorlatoknak is 10-es végében voltam, nem a 150-esben, szóval azon kivételes hallgatók egyike vagyok, akik nem a sok pótvizsga-díj miatt gyűlölték a tárgyait és oktatási módszerét.)

az más kérdés, hogy mivel az oktató tudja a neptun<->név összerendelést, így a neptun-kód erre a problémára nem jó megoldás.

Azzal remélem más is tisztában van, hogy nagy eséllyel 5-10-20 évvel a végzés után is be lehet lépni a Neptunba a saját kódunkkal és jelszavunkkal. Azaz lehet próbálkozni nem csak az aktív hallgatók kódjaival, jelszavaival...

és ha már elfelejtettem a jelszavamat? a neptunkód még megy fejből, de reset password link nincs a login alatt. Azt se tudom milyen email címre küldenék az új jelszót, egyetemi mailboxba? Az megszűnik kb azonnal a végzés után.

Lehet kérni az adataim kezelésének befejezését ennyi évvel a végzés után?

A neptunkód globális azonosító, vagy csak az adott intézmény neptun-szigetén belül létezik? Azaz elképzelhető h. ugyanaz a neptunkód bme-s neptunban egyidőben létezik az elte-n is, csak éppen 2 eltérő emberhez tartozik?

Még mindig 6 karakteres a neptunkód? Ha vannak esetleges tiltott kombinációk, és eltárolják az összes régit is, nem fogbak kifutni a rendelkezésre álló kombinációkból nagyobb intézmények így 20-30 év után? Ugyebár eleve valamilyen algoritmus generálja az ID-t a user neve meg pár adata alapján, azaz tetszőlegesen szabad ID-t nem kaphat, ha már minden korábbi hasonló karaktersort kiadtak korábban.

A neptunkód globális azonosító, vagy csak az adott intézmény neptun-szigetén belül létezik? Azaz elképzelhető h. ugyanaz a neptunkód bme-s neptunban egyidőben létezik az elte-n is, csak éppen 2 eltérő emberhez tartozik?

Nekem az a tapasztalatom, hogy minden felsőoktatási intézményben ugyanazt a neptun kódot kapod. Hogy technikailag ennek mi a megvalósulása, vagy egy esetleges ütközést hogy kezelnek, azt nem tudom.

Nekem az a tapasztalatom, hogy minden felsőoktatási intézményben ugyanazt a neptun kódot kapod. 

Nekem két neptun kódom van, a névből generált azonosító is különbözik, nem csak a postfix (intézmény azonosítója).
De persze a második létrehozásánál lehetett valami adminisztrációs oka is annak, hogy újat hoztak létre.

A neptun kód generálásához felhasználják több személyes adatodat is, köztük van az édesanyád neve. Jellemzően egy személyhez akkor generálódik két intézményben különböző neptun kód, amennyiben nem pontosan ugyan úgy rögzítik be a személyes adatokat, pl. anyukának két keresztneve van, de csak az elsőt írják be.

reset password link nincs a login alatt

TO tud csak segíteni, ha kell valamiért hozzáférés. Nekem már volt, hogy kellett, mert kértek valamihez leckekönyv-másolatot, vagy mittudomén mit.

Lehet kérni az adataim kezelésének befejezését ennyi évvel a végzés után?

Szerintem nem, legalábbis nem teljesen.

A neptunkód globális azonosító, vagy csak az adott intézmény neptun-szigetén belül létezik?

Is-is. :) Nem SSO, de a te adataidból generálják, tehát ideális esetben ugyanaz, mindenhol. De ettől még lehet külön account, külön jelszóval.

> Lehet kérni az adataim kezelésének befejezését ennyi évvel a végzés után?

kerni lehet, de nem fogjak teljesiteni. par eve volt is botrany belole, egy volt hallgato feljelentett egy egyetemet emiatt, de a jogaszok szerint torvenyi eloiras a tanulmanyi adatok megorzese nagyon sok evig, igy ezert nem teljesitettek.

Akkor átfogalmazom: mennyi minden maradt meg aktívan az adatbázisban? Az összes vizsgám, IV-m, UV-m, gyakjegyek, dátumok, a komplett 5 év minden apró részlete, vagy a személyes adataim kivételével redukálták a végzettségem adataira (amik pl. végül belekerült a diplomába)?