Most Fronius inverter van, amire azt mondja az ember, h nem tud akksit kezelni. Ha akksit karok, akkor invertert kell cserélni.
Ezt javasolja:
https://napelem-inverter.arukereso.hu/huawei/lifepo4-luna2000-5kw-c0-p8…
https://napelem-inverter.arukereso.hu/huawei/luna2000-5-e0-p869275530/
https://napelem-inverter.arukereso.hu/huawei/sun2000-10ktl-m1-10-kw-p85…
Ő a tipusszámot adta meg nekem, az árukereső link már tőlem van, ha abba akarna vkin belekötni. Remélem, nem írtam el.
Annyi témába vágó ember van itt, érdekel, h mások szerint is helyes választás lenne-e a fenti, v. ha nem. akkor miért, milyen jobb alternatíva javasolt, mire kell figyelni?
A lényeg lemardt. Most klasszik, hálózatra táplálós megoldás van és hibrid rendszert szeretnék, tehát töltse fel az akksit és tápláljon a hálózatra is.
- 1388 megtekintés
Hozzászólások
Javaslom a Facebook-on az alábbi csoportot:
Kezdő Szigetüzemű napelem használók csoportja
Itt segíteni fognak.
Ezen felül:
Velük is fel tudod venni a kapcsolatot, ők is igen segítőkészek.
( •̀ᴗ•́)╭∩╮
"speciel a blockchain igenis hogy jó megoldás, ezért nagy erőkkel keressük hozzá a problémát"
"A picsat, az internet a porno es a macskas kepek tarolorandszere! : HJ"
Az élet ott kezdődik, amikor rájössz, hogy szart sem kell bizonyítanod senkinek
Ha meg akarod nevettetni Istent, készíts tervet!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A tárolókapacitással rendelkező rendszer, nem azonos a szigetüzemmel!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az áramszolgáltató által elfogadott inverterek listájából indulnék ki: tippeket is kapsz és nem mész el olyan irányba, ami amúgy sem jó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vannak akku gyártók, akik a meglévő string inverter DC oldalára raknak LiFePo4 akkut. A DC oldalon magas feszültség van, kell DC leválasztó kapcsolót beépíteni.
Kell MPPT töltésvezérlő, BMS.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A lényeg lemardt. Most klasszik, hálózatra táplálós megoldás van és hibrid rendszert szeretnék, tehát töltse fel az akksit és tápláljon a hálózatra is.
Mi a pontos cél? Magánszemély vagy még szaldós elszámolással, de szeretnél előre felkészülni a szaldó nélküli világra? Mennyi most az önfogyasztásod százalékban? Milyen arányban oszlik el a fogyasztásod egyidejűleg(!) a három fázis között?
Én úgy látom, hogy az akkumulátoros megoldások az elkövetkezendő pár évben jelentősen fognak fejlődni, tehát nem feltétlenül jó ötlet a mostani megoldásokba beruházni, ha az nem feltétlenül szükséges. (Amíg bármilyen formában létezik a szaldó - akár havi szaldó lesz majd jövőre - addig gyakorlatilag nem tudsz profitálni az akkupakkból.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mégis miben fognak fejlődni? Az akku technológia nem a számítástechnika ütemében fejlődik. Termelési olgalon nem látszik most olyan tényező, ami miatt árcsökkenésre lehetne számítani. Egyedül az állami támogatások hajtják külföldön is a piacot. Az energiválság meg felfelé hajtja az árakat. Józan ésszel, most kell venni, annak aki akar, mert ha bedobnak egy támogatási konstrukciót az árak emelkedni fognak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mégis miben fognak fejlődni?
Leginkább lehetőségekben és rugalmasságban.
Ha 5+ évvel ezelőtt vettél egy invertert, akkor az szinte biztosan nem volt hibrid. Aztán, elkezdtek beszivárogni a hibrid inverterek, eleinte jelentős felárral. Ha ma szeretnél egy új rendszert telepíttetni, gyakorlatilag csak hibrid inverterre fogsz ajánlatot kapni.
Ha most összehasonlítod a piacon elérhető hibrid invertereket, akkor azt tapasztalod, hogy jelentősen eltérnek a képességeik. Eleve, a rendszerek nagy része teljesen proprietary, az inverterhez csak megadott típusú BMS-t kapcsolhatsz, megadott típusú akkupakkal. A konfigurációs lehetőségek általában erősen korlátozottak, gyakran kapsz egy legördülő listát benne két vagy három opcióval, hogy "Maximum self consumption" meg "Time of use", aztán kész. Nem tudod szabadon megválasztani azt, hogy mikor és hogyan töltse az akkumulátort és mikor és milyen feltételek mellett tudd kivenni a töltést az akkumulátorból. (Nevezzük az egyszerűség kedvéért ezeket nagyrészt akár szoftveres korlátoknak és vendor lock innek is.) Eltérő az is, hogy milyen backup lehetőségeid vannak grid kimaradás (áramszünet) esetére (ha egyáltalán van bármi), az hány fázisú, milyen egyéb eszközök (backup box, energy meter, stb.) kell hozzá, ...
Most kezd beszivárogni a piacra egy csomó olyan újdonság, ami sok tekintetben lehet, hogy egy-két éven belül egészen más utat fog kijelölni: a string invertertől független akkumulátoros tárolórendszerek, olyan BMS modulok, amiket bármilyen akkuval használhatsz, valódi szünetmentesítés áramszünet esetére, stb.
Nekem most egy Huawei SUN2000 inverterem van - jelenleg akku nélkül. Mint inverter, maximálisan elégedett vagyok vele. Mivel erősen érdekelnek a tárolási lehetőségek, én is megnéztem a LUNA2000 akkucsomagot és BMS-t, és van egy olyan érzésem, hogy ha nincs az a kényszer, hogy most azonnal kell venni valamit, akkor egy-két éven belül ennél sokkal jobb opciók lesznek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen. szaldós elszámolás van és nem akarok majd akkor szopni, amikor mindenki más is kapjod majd.
Emellett nyugodt szívvel szeretnék akár éjszaka vizet melegíteni, mosni stb. Tehát függetlenedni a hálózati környezettől.
Nehéz megmondani. milyen arányban oszlik el a fogyasztás nincs rá mérésem. Se a fogyasztásra, se a termelésre igazán. Igen, kéne, h legyen:)
Amiket a másik commentben írtál, nekem sajnos nem mond sokat:/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Emellett nyugodt szívvel szeretnék akár éjszaka vizet melegíteni, mosni stb. Tehát függetlenedni a hálózati környezettől.
A függetlenedés alatt mit értesz? Áramszünet esetén használhatóságot?
Egy akkumulátoros, hibrid inverterrel gyakorlatilag egyáltalán nem fogsz függetlenedni a hálózati környezettől. A topicnyitóban említett Huawei SUN2000 hibrid inverter (is) egy grid tied inverter, ami azonnal leáll, ha nincs grid, illetve - BMS, akkupakk és backup box (ez legutóbbi önmagában további 1000 EUR felett van) csatlakoztatása esetén - egy egyfázisú(!) vészáramkört meg tud táplálni. A házban lévő, gridhez csatlakoztatott áramköreiden tehát egyáltalán nem lesz áram. Neked kell kézzel átdugni a kritikus fogyasztódat a ház áramköréről a backup boxon található vészáramkörre, vagy vissza. (Esetleg építhetsz egy mágneskapcsolós rendszert, ami ilyenkor a kritikus fogyasztókat átkapcsolja - de, ez akkor is csak egyetlen áramkör.) A vészáramkör ráadásul - emlékeim szerint - max. 3300VA-t tud, inverter- és akkumérettől függetlenül.
A Fronius hibrid inverterekhez van egyébként olyan backup box, ami háromfázisú backupot ad, de az is három független áramkör, nem pedig az, amin a házban lévő fogyasztóid vannak. Az átkapcsolás sem szünetmentes, hanem valahány másodperc. Magyarországon pedig emlékeim szerint nem kapsz engedélyt olyan rendszerre, ami képes automatikusan átkapcsolni grid tied módból szigetüzemre.
Nehéz megmondani. milyen arányban oszlik el a fogyasztás nincs rá mérésem. Se a fogyasztásra, se a termelésre igazán. Igen, kéne, h legyen:)
A háromfázisú inverterek - gyártótól függetlenül - csak szimmetrikusan tudnak termelni a három fázisra. Ha azt akarod, hogy a saját akkupakkodból ne termelj vissza a szomszédoknak is gridre, akkor a legkisebb terhelésű fázishoz kell igazítanod (korlátoznod) a termelést. Ez azt jelenti, hogyha az egyik fázison pl. csak a tűzhelyed van, akkor - ha nem megy a tűzhely - akkor gyakorlatilag egyáltalán nem tudsz kivenni energiát az akkupakkból. (Ez egy szélsőséges példa, de a fázisok aszimmetrikus terhelése igen gyakori eset egy átlagos háztartásban.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> Áramszünet esetén használhatóságot?
Nem volt jó a megfogalmazásom. A cél nem safe backup áramszünet esetére. Bár logikus lenne, h ez is működjön, de ha nem, hát nem.
Arról van szó, hogy van egy rakás bizonytalanság a szaldó kezelás körül. Pl. fogalmam nincs, hogy fogja kezeli a állam a visszatáplálást több szempontból sem. Igazából ha lenne róla információm, azt sem hinném el, pl. azért sem, mert már többször átkúrt az mvm/elmu.
Szóval szeretném, hogy minél kevésbé függjön a számlám az mvm kénye kedvétől, tehát minél több áram helyben használódjon fel. Gyakorlatilag ne legyen a számlára hatása annak, h ha éjszaka van, akkor bekapcsoljam a mosógépet v. ne.
Nem tudom, ez így mennyire érthető.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tökéletesen követhető, nevezzük a célt úgy, hogy az önfogyasztásod növelése.
Az átlagos háztartás önfogyasztása a termelés 20-30%-a körül szokott lenni. Ezen lehet javítani "okosvezérléssel" (pl. akkor megy a bojler, ha süt a nap, stb.) illetve akkupakkal. Én a racionális optimalizálásokat elvégeztem, így az önfogyasztásom tavaszi időszakban 27% körül van, nyáron kevesebb lesz. (A kiugró, nagyobb termelési értékeket nehezebb ügyesen felhasználni.)
Egy 5kWh-s akkupakkal szerintem reálisan kb. 35-40%-ig lehet növelni az önfogyasztást.
Persze, vannak speciális esetek, pl. ha elektromos autót tudsz napközben tölteni. Azzal gyakorlatilag a teljes termelést fel lehet szívni az adott idősávban, így lényegesen jobb önfogyasztási százalékokat lehet vele produkálni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ezt szeretném. Okos nem vagyok és nem is akarom/tudom átalakítani a fogyasztokat okossá úgy igazán.
Mondjuk az elektromos autó az, aminél valószínűleg nagyon sokat számítana. De mivel nem értek hozzá, egyelőre marad az, h ha süt a nap, akkor rádugja az ember.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Relatíve olcsón, kockázatmentesen, fokozatosan tudsz okosítani a házon. Sokkal olcsóbb mint egy akkupakk.
"MVM hatás" csökkentésére lehet egy ötlet az is, hogy a megtermelt energiát valamilyen módon "azonnal pénzzé teszed", ezzel kvázi finanszírozva az éjszakai fogyasztást.
Régebben erre kézenfekvő volt a kryptobányászat, ma nem tudom ez mekkora biznisz még.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az ilyen kavarások nem nekem valók, h bányászok, h abból legyen pénzem másra.
Az egyszerű, gondozás és felügyelet mentes megoldást keresem:)
Tegyük fel, h a mosógépet fel akarom okosítani, h akkor mosson, ha amikor van felesleges áram (ez már amúgy eleve megcsinálja, hogy éjszaka moshassak, amikor eszembe jut a munkából hazaérve).
Hogy történne ez?
Főzés még inkább irreális. Vízmelegítő inkább, bár kérdés, mit szól hozzá a készülék, h kapcsolgatom ide-oda. Szóval igazából az úgy működne, h ha a készülék szabályozná magát.
Aminél sokat számíthat, ha a fűtés, bár feltételezem, annak meg az akkupakk egyébként nemsokat jelent, seperc alatt leszívja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy Panasonic T-CAP hőszivattyú olyan 2kW körül vesz fel. Egy 15kWh-s akupakk kiszolgálja valamennyire, de inkább 30 kWh kell hozzá. A probléma azonban nem itt van, hanem hogy télen ennyi energiát extrém mennyiségű napelem panellel lehet termelni, aminek sok hely kell és jelentő költséget jelent.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
amennyiben havi szaldó lesz, úgy látom, h téli hónapokban (nov-dec-jan) lesz villanyszámlám - és a fogyasztásomnak kb a felét fogom megtermelni, plusz nem villannyal fogok fűteni. a többi hónapban nem lesz fizetendő villanyszámlám.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tegyük fel, h a mosógépet fel akarom okosítani, h akkor mosson, ha amikor van felesleges áram
Hát meg akkor, amikor ki tudsz pakolni belőle. Azzal nem sokra mész, hogy délelőtt napelemből mosol egyet, este meg a poshadt ruhát kimosod mégegyszer, hogy ne legyen büdös. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy vegyél kombinált szárítós gépet, ami még drágább és azzal száríts, ami még többet fogyaszt!
Ráadásul valamiért az összes mosással is foglalkozó ismerősöm azt mondja, hogy a kombinált gép nem jó. Mekkora hülyeség pedig, hogy kivesszük a ruhát a gépből, hogy áttegyük a mellette álló másik gépbe, ami pont ugyanúgy néz ki.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mekkora hülyeség pedig, hogy kivesszük a ruhát a gépből, hogy áttegyük a mellette álló másik gépbe, ami pont ugyanúgy néz ki.
mindent arra használunk, amire való. Mosógép mosni - szárítógép szárítani.
Tudod, olyan, mint a 4évszakos gumi. Sokkal jobb, mintha nincs, de se télen, se nyáron nem ideális :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy vegyél kombinált szárítós gépet, ami még drágább és azzal száríts, ami még többet fogyaszt!
De az vízből fogyaszt többet, nem (csak) áramból, amit viszont nem termel a napelem. :)
Ha X kiló ruház tudsz mosni vele, akkor nagyságrendileg X/2 kiló lesz a szárító funkció kapacitása, azaz ami ruhamennyiség eddig egy mosásnyi volt, az kettő lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A probléma ezzel inkább az, hogy a kombinált vagy mos vagy szárít. Azaz egy ciklus ruha időben több. Ami meg pont nem jó a csúcstermelésnél.
Nálunk a zasszony meg van kérve arra, hogy ha a HB házvezérlés jelez, akkor lesz szíves mindkét gépet használni, hogy minél több áramot tudjunk a termeltből felhasználni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha a HB házvezérlés jelez, akkor lesz szíves mindkét gépet használni
Ezt lehet ennyire előre tervezni? A mosás eco programmal 2-3 óra (a víz miatt eco), a szárítás szintén. Ha egyszer elkezdek mosni, akkor mosás után rögtön átpakolok, nem várok vele órákat, hogy jobban süssön a nap. Max annyi, hogy ha már szárítok, akkor be tudnék pakolni még egy mosást, ami ugye megint csak 2-3 óra, addigra meg nem lesz csúcstermelés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ok, nem úgy van az, hogy CSAK AKKOR történi mosás ... hanem ilyenkor kap infót az ember, hogy MOST érdemes mosni.
100%-ot mi sem tudunk elérni, de így valamenyire azért javítunk a helyzeten.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez kb annyit jelent, h. az inverter termelését kérdezgeti az automata, és ha látja h. a csúcs közelében van, akkor elkezd pusholni egy üzenetet, hogy "na most álljatok neki áramot fogyasztani ahogy csak bírtok" ? Plusz hozzá némi időjárás előrejelzés, hogy "deviszont fél óra múlva vihar, szóval a mosást ne most rakjátok be!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ilyesmi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Öblités-stop (mosás végén hagyja a vizben ázni a ruhákat) segit ezen. Mivel az áramfogyasztás 90+%-a mosás, azon belül is leginkább a vizmelegités viszi el, este csak centrifugálni kell, annak a fogyasztása pedig kb semmi. És nem lesz büdös a ruha.
Más kérdés, ha száritógépet használ az ember, akkor nem sok értelme van, mert akkor az meg este fog fogyasztani.
A kombi mosó-száritógépek pedig eleve nem túl jók, ráadásul egy száritógépből a program végén azonnal ki kell venni a ruhákat, különben lehet vasalni is...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Arról van szó, hogy van egy rakás bizonytalanság a szaldó kezelás körül.
Ez ugyan igaz, de a bruttó elszámolással kapcsolatban még több nyitott kérdés van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> A háromfázisú inverterek - gyártótól függetlenül - csak szimmetrikusan tudnak termelni a három fázisra. Ha azt akarod, hogy a saját akkupakkodból ne termelj vissza a szomszédoknak is gridre, akkor a legkisebb terhelésű fázishoz kell igazítanod (korlátoznod) a termelést. Ez azt jelenti, hogyha az egyik fázison pl. csak a tűzhelyed van, akkor - ha nem megy a tűzhely - akkor gyakorlatilag egyáltalán nem tudsz kivenni energiát az akkupakkból. (Ez egy szélsőséges példa, de a fázisok aszimmetrikus terhelése igen gyakori eset egy átlagos háztartásban.)
Biztos is, h aszimmetrikus a terhelés.
Ha jól értem, ennél okosabbat nem nagyon lehet csinálni. Esetleg azt, hogy minden fázisra van 1 akkupack? Vagy az nem értelmes, ill. a gyakorlatban nem is kivitelezhető.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Esetleg azt, hogy minden fázisra van 1 akkupack? Vagy az nem értelmes, ill. a gyakorlatban nem is kivitelezhető.
Nem az akkupakk a lényeg, hanem az inverter. Egy akkupakkhoz használhatsz három külön egyfázisú invertert, és akkor tudsz aszimmetrikusan termelni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A SUN2000-nél a lekapcsolást/átkapcsolást a backup box végzi. Azaz a backup box LOAD lábára vannak rárakva "kritikus" rendszerek (ROUTER:), világítás, hűtő, garázskapu, meg ilyenek. Ha áramszünet van, akkor 1-2 mp alatt a mágneskapcsolókkal leválasztja a grid-et és folytatja a vészáramkörös kiszolgálást. Nincs szükség manuális interakcióra, a leválasztás és a visszakapcsolódás is automatikus.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a backup box LOAD lábára vannak rárakva "kritikus" rendszerek (ROUTER:), világítás, hűtő, garázskapu, meg ilyenek
Na ja, új kivitelezés esetén ez a kívánatos. Ha viszont egy meglévő házba teszel fel egy backup box-ot, akkor ez nem feltétlenül lesz egyszerű, mert ezek a fogyasztók általában szanaszét vannak szórva a ház különböző áramkörein, így nem feltétlenül triviális őket különválasztani egy dedikált backup áramkörre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nézzük inkább másik irányból: a nagyfogyasztók: sütő, bojler, miegymás általában külön körön vannak a házan. A "maradék" meg már ritkán éri el a 3kW-ot.
Egy hűtő mapaság olyan 70W-ot fogyaszt, TV 40-et, LED világítás is 400 alatt marad, tehát ha a nagyfogyasztókat kihagyja, akkor a "maradék" teljesítheti a követelményeket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
LG OLED van itt is ... még nem mértem ... kezdjek félni? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
65 collos C1: világos jeleneteknél közepesre levéve a fényerőt is 200+ Watt. DuckTv (kisgyerek miatt) kb. a legrosszabb OLED fogyasztó, mert végig világos a kép. Sötét jeleneteknél mondjuk lemegy 100W alá. Kikapcsolt képernyő, csak zenét játszik: 40W.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Drága dolog ez a gyerek :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
na csak beleírtál mielőtt szerkeszteni tudtam volna:
65 collos C1: világos jeleneteknél közepesre levéve a fényerőt is 200+ Watt. Magas (80+ OLED fényerő állásban): akár 320W-t is eléri. DuckTv (kisgyerek miatt) kb. a legrosszabb OLED fogyasztó, mert végig világos a kép. SDR-ben 70-es fényerőn (pedig a csúcsfény ráadásul még OFF) közel 300W-ot eszik. HDR nem ilyen vészes, mert ott csak az lesz fényes, aminek annak kell lennie. SDR-ben meg szószerint minden.
Sötét jeleneteknél mondjuk lemegy 100W alá. Kikapcsolt képernyő, csak zenét játszik: 40W.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megmértem, 65" LG C2, mindent bekapcsolva: 90W körül fogyaszt Netflixet nézve (wifin)
Megnyugodtam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nehezen hiszem el h. a C1--> C2 modelre váltással az LG a fogyasztást lefelezte-harmadolta volna. Tökfekete képnél nekem is 40Watt. Rakj be egy teljes képernyős hófehéret.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kids care üzemmód, havas lejtős sielős: 120W
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha ez tényleg így van, és nem vmi energiatakarékos közel-nulla fényerősségű beállítás van a háttérben, akkor ott valami nagyon hatékony fogyasztáscsökkentő varázslat történt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ducktv-vel vigyázni kell. Múltkor haverokkal bölcs borozgatás/sörözgetés közben valamiért témába került hogy mennyire gyógyegér dolgok mennek ott és bekapcsoltuk... 3 órán keresztül elemeztük a műsort és próbáltuk megérteni mi történik. Voltak érdekes sztorik és nagy röhögések :)
Amikor nagyon pici volt az első gyerkőc, akkor ducktv volt a megoldás a körömvágásra és hasonló kritikus műveletekre, de szépen lassan immúnissá vált, azóta mondókák festik alá ezeket az élményeket :) A kisebbik pedig egyáltalán nem érdeklődik a tv iránt szerencsére, viszont gyönyörűen működik nála is a mondóka/gyerekdal kombó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A 19-20 óra közötti alvásra készülő sáv a legabszurdabb, mikor mindenféle ágyban alvó dolgok lebegnek / forognak az égben. Amúgy szerintem nincs velük semni gond. Raul a karibi zöld viziló, és a szignálja a kedvencem :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Froniushoz ajánlott a Victron. Azt még ki kell találnod hogy 1f vagy 3f.
Különbség van aközött hogy működő hálózat (azaz van szinkron) mellett akarsz akkuból fogyasztani vagy álló hálózat (nincs szinkron) mellett akarsz akkuból fogyasztani (vagy akár napelemből rátáplálni).
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Emellett nyugodt szívvel szeretnék akár éjszaka vizet melegíteni, mosni stb.
Ezt felejtsd el, soha meg nem térülő beruházás nappal akkuba eltenni villamos energiát, hogy éjjel abból vizet melegíts. Vízben olcsón lehet hőenergiát tárolni akár pár napig is, ha van felesleges energiád és használsz meleg vizet, akkor tárold a felesleges energiát rögtön a vízben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogyan?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csereljem ki a mosógépet olyanra, ami tudja venni a vizet egy bojlerből? Vagy nem értem. Amúgy ami bojler van (volt, Hajdu 200 literes), az vhogy nem tudott elég vizet gyártani még fürdéshez sem igazán. Mondhatni, egy kalap szar volt. Tönkre is ment.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, megy a bojler mikor termel a napelem, a mosogepet, mosogatogepet stb meg a melegvizre kotod es akkor kulon nem kell felfuteni.
Mosogatogepek siman kezelik ezt, mert ott nem kell hidegviz, mosogep sem akad fenn a dolgon, viszont az obliteshez hidegviz kell. Azert kellhet ket bemenetes, vagy csinalsz valmi valtoszelepet okositassal.
egy bojlerba mi megy tonkre? Ha nincs elhanyagolva es nem csupa vizko az egesz, az egy hot egyszeru szerkezet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudom, nem ertek hozza. Mondjuk el is volt hanyagolva. De meg az elejen is keves volt, emlekszem ra.
A mosogep nem cserelheto, mert szinten eppen uj:)
A mosogatogep eseten fizikailag nem megoldhato a problema.
BTW, elsosorban nem penzugyi okositast szeretnek, csak egyszerusiteni az eleten, fuggetlenedni a gondoktol.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
BTW, elsosorban nem penzugyi okositast szeretnek, csak egyszerusiteni az eleten, fuggetlenedni a gondoktol.
Nézd, akkor hagyd a picsába és felejtsd el az egészet, azzal van a legkevesebb gond. Innen nézve azon kattogsz, hogy a napelembe lelkesen beletett sok pénz kapcsán hogy jössz ki kevesebb veszteséggel, ha az éves szaldó megszűnik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Már a probléma felvetése is érdekes. Viktor és a Zunió füttyentenek egyet, azt rohanunk akkupakkot venni, a déli napelemet Kelet-Nyugatra rakjuk az egyenletes termelés miatt, meg felszereljük a vissz-wattot,...
Ki a fenét érdekel, hogy miről hablatyolnak odafenn?
Befektetsz 10 misit, utána ugyanezek az észlények kitalálják, hogy mégis vissza lehet táplálni.
Azt sem tudják, hogy másnap miről fognak szavazni, nemhogy hosszútávú stratégia.
Ugye Paks 2-vel szabályozni lehetne a termelést SZET, akkupakk és minden egyéb faszság nélkül...
:)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A bökkenő az, hogy jelenleg nem az áram ára magas, hanem a szállításáe. Az embereket szoktatják hozzá, hogy az annyiba kerül és pont.
Szóval ha lesz valaha is PaksII, akkor is írtó drága lesz a kWh, mert magasan marad majd a szállítás.
A NER kitermeli azt, hogy mindenki az önellátás irányába megy, ha tud.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Rohadt drágán szaladgál az az áram a rézvezetékben.
Egyszer megépíted és 50 évig ott van. A NER díjszabásának köze nincs a valósághoz.
:)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Erről beszélek én is ... hogy hiába tervezel bármit is, a cél az, hogy a NER elvegye mindenedet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Már a probléma felvetése is érdekes. Viktor és a Zunió füttyentenek egyet, azt rohanunk akkupakkot venni, a déli napelemet Kelet-Nyugatra rakjuk az egyenletes termelés miatt, meg felszereljük a vissz-wattot,...
A Zunió úgy szokott füttyenteni egyet, hogy évekkel korábban kijön az adott törvény, irányelv vagy rendelet és éveket adnak arra, hogy ezt a tagállamok érvényre juttassák. Ez esetben 2019-ben lépett életben az irányelv, amit 2015-ben kezdtek tárgyalni, szóval, ha egy ország vezetése nagyjából odafigyelt erre, akkor volt akár 9 év felkészülni, de négy év biztosan.
Ugye Paks 2-vel szabályozni lehetne a termelést SZET, akkupakk és minden egyéb faszság nélkül...
Nem, nem lehetne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lehetne. :)
60MW-tal képes emelni Paks 2 a naftát 5 percenként.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
60MW-tal képes emelni Paks 2 a naftát 5 percenként.
Erre mindegyik képes önmagában (3%/perc a maximális teljesítménynövelés), ha nagyon szükséges, de egyrészt a 3200 MW termikus teljesítmény elérése így is több mint öt óra, másrészt ez nem azt jelenti, hogy képes rendszeresen napon belüli állítgatásra.
Ezek a reaktorok ugyanis nagyobb teljesítményváltoztatásra korlátozott számban képesek, a VVER-1200 (V-392M) specifikációja szerint:
- 2 százalékon belüli teljesítményváltoztatásra korlátlan alkalommal,
- 2-5 százalék közötti teljesítményváltoztatásra 70000 alkalommal
- 5-10 százalék közötti teljesítményváltoztatásra 15000 alkalommal,
- 10-20 százalék közötti teljesítményváltozásra 1000 alkalommal,
- 20 százalékot meghaladó teljesítményváltoztatásra 65 (!) alkalommal képes.
Ezeknek a limiteknek az elérése után komplett nagygenerál jön több hónapos, illetve akár több éves leállással, indokolt esetben fődarabcserével. Ezen túl a gazdaságossági számolások 96 százalékos kihozatalra készültek, vagyis akkor gazdaságos az erőmű, ha 60 éven át 18 hónapos üzemeltetési ciklusban csak üzemanyagcserére áll le (másfél évente három hetes leállás), különben erősen csökken a projekt megtérülése.
Szóval a specifikáció szerint nem is lehetne és ha lehetne is, akkor se éri meg napon belül állítgatni. Ha elkészül egyáltalán.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
évek óta terítéken volt, hogy megszűnik a szaldó, csak a pontos dátum volt kérdéses. De örökké amúgy sem tarthatott volna ha akarnák, mert volt rá deadline, hogy mikor kell kivezetni legkésőbb. Szóval azért ott volt ez az info, csak persze, a napelem telepítők - már ha tudtak róla - nem reklámozták ezt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csereljem ki a mosógépet olyanra, ami tudja venni a vizet egy bojlerből?
1, Aham, olcsóbb, mint a mosógéphez venni akkumulátort.
2, Igényli bármi, amúgy, hogy ne hideg vízzel mosson a mosógép?
3, Tegyél egy termosztatikus keverőszelepet a mosógép elé, amivel beállítod a mosás előtt a hőmérsékletet, ha mégis magasabb hőmérséklet kell. A mosógép ettől nem lesz szomorú.
Amúgy ami bojler van (volt, Hajdu 200 literes), az vhogy nem tudott elég vizet gyártani még fürdéshez sem igazán.
1, Ha hőenergiát akarsz felhalmozni, akkor nagyobb tartály kell.
2, Az igényekhez kell szabni a tartály méretét.
3, Akkora puffer kell, amibe belefér a felesleges hőenergia.
Mondhatni, egy kalap szar volt. Tönkre is ment.
Miből gondolod, hogy egy hibrid inverter és egy akku nem fog tönkre menni idővel?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem gondolom. Nem is irtam ilyet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A puffer annak is a kérdése, hogy mivel fűt az ember. Ha padlófűtés van, akkor maga a padló lesz a buffer, felesleges a tartályt túlméretezni.
Minden más esetben valamennyit számít, de hőszivattyúnál pont nem annyira.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A puffer annak is a kérdése, hogy mivel fűt az ember. Ha padlófűtés van, akkor maga a padló lesz a buffer, felesleges a tartályt túlméretezni.
Kérdés, hogy mivel és hogy fűtesz és mennyi beton van a padlóban... ráadásul nem lesz jól szabályozható hőkapacitás, nem tudod a hőleadását befolyásolni.
Például 100 négyzetméteren 10 centi beton 22 tonna, de hőkapacitása ~20 MJ/K, 2 köbméter víz hőkapacitása pedig ~8 MJ/K; viszont a 2 köbméter vizet fel tudsz melegíteni akár 95 °C hőmérsékletre.
Minden más esetben valamennyit számít, de hőszivattyúnál pont nem annyira.
Én hőszivattyúval is használom, ha már van 2x1000 liter a kazán miatt, mert adott esetben be tudok tárolni nappal jobb COP mellett hőenergiát és éjjel a rosszabb COP mellett nem megy a hőszivattyú, illetve napkollektorral is be tudok tárolni akár 85-90 fokos vizet, amit a padlóban nem lehetne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ok, meggyőztél.
Napkollektor mennyit termel télen borús időben?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mennyire van minden "szolgáltatásod" villanyra állítva? Gondolok a villanybojler, fűtés (nem a villanykályha, hanem a hőszivattyú), akár hibridautó, konyha és mindenre, és mennyire van mondjuk egy cserépkályha vész eseti backupnak?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gáz nincs és van egy kandalló, ami a ház egy kisebb részét képes fűteni.
Miért érdekes?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- nem ide -
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Uj inverter uj engedelyezesi eljarast jelent, lehet jova se hagyjak, es akkor kiesel a szaldobol is nem?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Dunno, igen?
Nézi azt vki?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az engedélyeztetés a konkrét inverterre vonatkozik, még a serial numberét is felírják / lefotózzák az inverternek átvételkor. Ha invertert cserélsz, azt engedélyeztetni kell. Szerintem a szaldóból kiesés nem vonatkozik meglévő termelő berendezés cseréje esetére (elvileg nincs új hálózatcsatlakozási szerződés és új hálózathasználati szerződés olyankor), de FIXME.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyetemes szolgáltatókként változó a gyakorlat, illetve még szolgáltatón belül területenként is van más-más gyakorlat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az eonnal a a hmke szerzodesben benne van az inverter tipusan felul meg a serialja. Igy akkor uj kene meg akkor is ha csak gariba cserelik?
persze kerdes, hogyha kicsereli vki svarcba az kiderul e valaha. Gondolom nem, legalabbis amig nincs aktiv kommunikacio az inverter es a szolgaltato kozott, ahol kiderulhetne a turpissag.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Viszont ha kimegy az áramkommandó, és kiderül a turpisság, akkor szabálytalan vételezésnek minősül.
Lagzi Lajos is azt hitte hogy minden ok: https://youtu.be/MMV1kHLZ5jc
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
node a Lakodalmas Lajos az áramot lopta, nem pedig csak az invertert cserélte ki svarcba.
Elzárták a vizet és akkor is volt víz, meg elzárják az áramt és akkor is van áram, azzal könnyen le lehet bukni. De kétlem, hogy távcsővel nézegetnék az inverter serialját, ha amúgy nincs semmi más gond.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> node a Lakodalmas Lajos az áramot lopta, nem pedig csak az invertert cserélte ki svarcba.
Nekem ez az egész ügy nagyon sántít. Én nem nézem ki Lajcsiból, hogy tudna villanyt szerelni, áramot lopni meg pláne nem.
Azaz kellene legalább 3-4 embernek csücsülnie.
Sokkal életszerűbb, hogy azon a "környéken" bevett "szokás" volt az áramlopás, amivel lajcsi is élt. Azaz volt vállalkozó aki megcsinálta, akit kifizetett, volt ember az áramszolgálatónál aki elsimította a dolgokat, és ment az élet normál mederbe. Egészen addig, míg valamelyik főkutya valamiért meg nem haragudott lajcsira és borította az egészet, de úgy, hogy csak lajcsi legyen a bűnös. Olyan maffiaállam szaga van így az egésznek.
Röviden: vagy minimum 5 embernek kéne csücsülnie Lajcsi mellett, vagy nem is kellett volna lebuknia. De így kilóg a lóláb.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mivel eladni úgysem nagyon tudod az invertert, még az jelenthet megoldást, hogy felraksz egy másik invertert a jelenlegi mellé :-)
És a kutya nem fogja azt vizsgálni, hogy neked melyik "dróton keresztűl megy petró"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sőt, ha úgy teszed fel a plusz invertert hogy az mindig fogyasztóként viselkedjen (sose tegyen vissza áramot a hálózatba) akkor teljesen jogszerű és szakszerű vagy.
Fogyasztót sose kell bejelenteni.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lófaszt nem tudunk arról, hogy mi lesz majd a napelemekkel, én a helyedben nem terveznék előre egy 10-15 év alatt megtérülő beruházást úgy, hogy naponta változhatnak a jogszabályok és előírások.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Épp a kiszámíthatlantól szeretnék függetlenedni vmennyire.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem ezzel az ötletszerű vagdalkozással nem fogsz függetlenedni, ahhoz teljesen más alapokra kell helyezni a ház energetikáját, az életstílust és a komfortot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem célom a 100%.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy párezer literes gázolaj tartályt rakjál tele naftával és akkor jópár évig nyugodt lehetsz energia szempontból.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagy tanya, és sok meló.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az altalad linkelt huawei luna2000 akksi 5kWh-ás, és a gyártó szerint 6000 ciklus az élettartalma, és kerül 400-500eFt-ba.
Azaz 1kWh energia 14Ft-ba kerül, ha nem lesz az akksinak semmi baja, és kiszolgál. A 6000 ciklus eléggé kiemelkedő, már-már marketing szagú.
Ha egyébként a "szokásos" 3-5000 ciklust vesszük alapul, 80%-os kisülés mellett, akkor már 34Ft-ba kerül 1kWh elrakása.
Én az akkumulátor irányát egyelőre zsákutcának tartom, én konkrétan pont fele ennyibe (azaz 6000 ciklus, 5kWh, 200eFt) kerülő akksinál fogok elgondolkodni.
Egyébként az 5kWh az kb. semmi. Egy 6kWp napelemes rendszernél napi 10kWh-t kellene eltenned, azaz hetente 70kWh-t.
Ha ezt fűtésre használod, akkor tegyél el melegvizet, és az egész akkuzást kikerülted.
Ez pedig bojler és puffertartály.
Egy átlagos háznak kell napi 20-40kWh hőenergia, abszolút nem elhanyagolható mennyiség.
Az elektromos autó is nagy fegyvertény, mivel 30kWh+ már nem ritkaság, azzal pedig már lehet "játszani". Azaz kivehetsz belőle értelmesen 16kWh energiát, és beoszthatod, hogy melyik nap hova mész, és az autó töltést el tudod napolni akár 2 nappal is, hogyha nagyon rossz az idő és úgy jön ki a lépés.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az altalad linkelt huawei luna2000 akksi 5kWh-ás, és a gyártó szerint 6000 ciklus az élettartalma, és kerül 400-500eFt-ba.
A töltésvezérlő kerül 400-500e Ft-ba, maga az akkumulátor 1 millió Ft felett van.
a gyártó szerint 6000 ciklus az élettartalma
Ha minden nap teljes ciklus van, akkor az 16,4 év. Nem lesz mindennap teljes ciklus, másrészt, az az akku 6000 ciklus után sem kuka lesz, hanem mondjuk 70%-os lesz.
A 6000 ciklus eléggé kiemelkedő, már-már marketing szagú.
LFP akkunál? IMHO nagyon nem. Én ilyen specifikációkat találtam most hirtelen:
- 5000 ciklus - 75%
- 10000 ciklus - 63%
- 20000 ciklus - 48%
- 50000 ciklus - 33%
Azaz 1kWh energia 14Ft-ba kerül, ha nem lesz az akksinak semmi baja, és kiszolgál.
Ha pedig a szolgáltató nem veszi át a túltermelésedet, vagy éppen fillérekért veszi át, akkor máris baromi gyorsan megtérül. Jelenleg a "normál" lakossági tarifa bruttó 70 Ft/kWh körül van, a cégemnél nettó 130 Ft és 170 Ft-ért vesszük a delejt, igaz, ezekben már benne van a 30 Ft körüli infrastruktúra használati / elosztói díj is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm a pontosítást. A te számaiddal még rosszabb a helyzet.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
>Az elektromos autó is nagy fegyvertény, mivel 30kWh+ már nem ritkaság, azzal pedig már lehet "játszani".
Az elektromos autónál nem ugyanaz jön ki, hogy az akksi (plusz a rendszer inverterek, szabályzás, satöbbi) amortizációja drágább lesz mint a megspórolt áram?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Saját tapasztalat az az, hogy anyagilag kijöjjön:
- használtan kell venni, hogy bármiféle megtérülés szóba jöhessen.
- nem töröd össze
- a gyártó által írt karbantartások mellé nem jön valami nem várt meghibásodás
Minden elektromos autó drága volt újonnan, ebből az is következik hogy nagyon limitált darabszámot adtak el belőle.
Amiből az is következik, hogy nem kapsz hozzá utángyártott alkatrészt, csak gyári újat.
Én úgy számoltam az én esetemben, hogyha elmegyek 100ekm-t meghibásodás nélkül, akkor nagyjából jó vagyok, ha 150ekm-t megyek el vele, akkor pedig valamennyi picike haszon is realizálódott. Az én esetemben ez olyan 8-10 éves használatot jelent.
Ez az anyagi része. Az érzelmi része is elég erős az én esetemben. Ez a legszebb kocsi az életemben (annyira cukin ronda), így valószínű,
hogy 30 évig velem lesz, és a fél bele ki lesz cserélve, úgy hogy én fogom szerelgetni.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Milyen?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bocs, nem magára az autóként használatra gondoltam, hanem arra, hogy ha vissza is táplálnál belőle. Tehát akkupakként használod a háztartásban. Ugye autóként a folyékony üzemanyaggal versenyez az akksi tárolókapacitása, akkupakként viszont a vezetékes árammal, ami még mindig távol van egymástól.
Nekem range extendernél kezve jön számításba az elektromos autó, ez a Wankel motoros Mazda bevallom tetszik. A család miatt már csak a legalább 7 személyes autók jönnek képbe, de ezek 7 személlyel kompromisszumos méretűek, úgyhogy inkább csak kisbusz. Úgyhogy megvárom amíg lesznek ésszerű elektromos buszok range extenderrel ésszerű áron a másodpiacon. Szerintem most még azt sem kell nézegetnem, hogy mit fogok megvenni használtan, mert az még a tervező asztalon van csak...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> Bocs, nem magára az autóként használatra gondoltam, hanem arra, hogy ha vissza is táplálnál belőle. Tehát akkupakként használod a háztartásban.
Egy 30kWh-s auto is eleg kompromisszumos mar (hatotav 130-180km). Ha ezt elkezded jobban amortizalni (mert noveled a ciklusat, hogy oda-vissza taplalgatsz), es a 30kWh kapacitasbol csinaltal egy 15kWh kapacitast, akkor aztan lassan tenyleg csak bevasarlo autod lett.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy teslában most cseréltettem akkut. A régi akkut simán elvitték napelemhez egy tanyára. Az akku ára kb annyi mint egy benzinesre 5 év alatt rendesen ráköltesz. Egy másik családi benzinesen pl. katalizátort csináltattam, 1.5 millióért 6 évesen. Persze lehet kivágni a katalizátort, de lehet 60%-os akkuval is járni... Szóval az állaspontot meghatározza az üléspont.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem egy átlag elektromos autóból nem tudod kivenni az áramot, csak belerakni.
De lehet tévedek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az átlagból igen, de kezdenek terjedni a V2L és V2G megoldások.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni