31 éve jelent meg a Windows 3.1

31 éve jelent meg a Windows 3.1.

Hozzászólások

Na ide a szavazatot, hányan használtunk iskolában vagy munkahelyen Windows 3.1-et. Öregszünk...

Ifjabbaknak: 1 megabyte RAM-os 286-on még elsétált ezen az MS Word is.
de pár évvel később, amikor felkerült rá a webböngésző, akkor már kellett a böngészéshez a 4 megabyte RAM-os 386.

Azért 286-oson elég szerényen futott, és emlékeim szerint valamiféle multitaskhoz is már 386-os kellett.

Használtam én is 4 MB RAM-mal, Word 6.0, és Excel 5.0 akár egyszerre is futhatott rajta. Ettől függetlenül nem sírom vissza, mert alapjában véve egy fos volt. Operációs rendszernek meg végképp nem mondanám.

Mellékszál: viszont az akkori Office programokban már szinte minden benne volt, amire a felhasználók 98%-ának szüksége volt.

12 MHz-es 286-osom volt 2 MB memóriával, ennél gyorsabb szerintem nem is volt ilyenből, bár amikor 1994-ben vettem a nyári munkás keresetemből, már erősen elavultnak számított.

Emlekeim szerint teljesen jól futott rajta a Win3.1.

Meg az X-Wing is, bár a hipertérbe ugráskor azért be tudott lassulni, amikor csíkká változtak a csillagok. :)

Akkor még azért el lehetett férni 40 MB-os HDD-n is.

20-25 MHz-es 286-ok voltak még.

Xwing max detail-el nem, de alacsonyabbal megy élvezhetően.

Nyilván a win 3.1 "béna" volt, de azért nézzük már meg, hogy milyen hardverre volt írva. Ahhoz képest szerintem nem rossz eredmény.

Egy win 95 486 alatt gyakorlatilag nem használható, egy 98 pedig P1 alatt.

Van 286-osom 12mhz-es 1mb ram + ega kártyal, gyakorlatilag használhatatlan a win 3.1, a paint még úgy ahogy elmegy de kb. ez a max,ha azt nézem hogy milyen hw-ra volt írva akkor meg egyenesen szégyen, érdemes megnézni a korabeli más platformokat....

Nem tudtam 2 Mega RAM-mal képernyőképet készíteni a 286-osomon, mert nem fért bele a Paint a memóriába :D

Úgy tűnik, a Paint ekkor  még nem tudott tömöríteni.
Nem találok semmilyen 3d party programot, ami elmegy real módban és megoldja.

http://plazmauniverzum.hu <> A látható anyag 99.999%-a plazma <>

Igen, egy fos, de a legjobb GUI DOS-ra. PC-n ellenfele nem volt, csak ilyen Win1-2, GEM, hasonlók, amik a kanyarban sem voltak. OS/2 létezett, de akkor még GUI nélkül. Nyilván a unixos, X-es rendszerekkel nem vette fel a versenyt, de nem is került annyiba, és a hardver/helyigénye is alacsonyabb volt azoknál. Ma már én se tudnám használni, mint írtam a workflow-ja elég idejétmúlt, nehézkes, meg hiányoznának a simított betűtípusok, és egyéb modern huncutságok. Plusz alapvetően én is inkább DOS-t használtam helyette, azon sok minden gyorsabban futott, játékok, meg programozás, a Win 3.1-et inkább akkor vettem elő, ha médialejátszás kellett (később azokra is lett jobb DOS-os alternatíva), vagy valami GUI-s szerkesztő, vagy a játék volt windowsos.

Pedig mikor a 3.1 megjelent, akkor már ott volt a Linux, de még erősen gyerekcipőben, tényleg még csak egy pár floppy-s rendszer volt akkoriban, mai fejjel inkább azt használnám mégis. A BSD-k meg egy évre rá jelentek meg.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

OS/2-nek volt GUI-ja, amikor a Windows 3.1 megjelent. Amikor OS/2-n dolgoztam egy darabig (91-ben), akkor a Windowshoz megtévesztésig hasonló grafikus felülete volt, és akkor már nem volt külön neve. 

De gyakorlatilag szinte az OS/2 megjelenésétől volt GUI, Presentation Managernek hívták. https://en.wikipedia.org/wiki/Presentation_Manager

Akkor lehet az OS/1-gyel, vagy az OS/2 2.x-szel keverem, én úgy emlékeztem, hogy nem volt GUI hozzá, de ezek szerint mégis (ráadásul meg kell mondjam, hogy a kép alapján nem is néz ki rosszul, fain retrós felületnek tűnik). OS/2-t én csak Warp 4-től kezdve használtam, akkor is csak kiegészítő jelleggel, érdekességképpen, abban már valóban volt, de az a Win95 után jelent meg. Egyébként bajom sose volt az OS/2-vel, de sose győzött meg, nem értettem, hogy mitől lenne jobb, mint egy Windows NT. Mondom, mai fejjel, tudva, hogy csak annak van jövője, csakis Linuxot használnék, ha visszamehetnék a 90-es évekbe. Csak nyilván akkor ezt még nem tudtam, hogy mit hoz a jövő. A technológiát, meg a szoftveres, OS-trendeket nagyon nehéz megjósolni, főleg évtizedekre előre.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Vagyis marhára nem ismerted, fogalmad sem volt róla, hogy mit mikor tudott, de tényként leírtál marhaságokat. Nem először, és tartok tőle, hogy nem utoljára. Amikor az OS/2 készült, akkor a MS és az IBM még erősen stratégiai szövetségben voltak, az OS/2 is közös termék volt, a probléma az volt, hogy az OS/2 hardverigénye meglehetősen nagy volt az akkor elérhető hardverekhez képest. A MS viszont hamarabb akart bevételt, és ők azt szerették volna, hogy gyengébb hardveren is menjen ugyanaz a felület, így inkább a Windowsra gyúrtak rá, ami aztán az IBM-nek nyilván nem tetszett, ezért volt a szakítás, nagyjából az OS/2 2.0 vagy 2.1 környékén. Licenc persze ment keresztben, ezért tudta az IBM bepakolni a gyakorlatilag teljes Windows API-t bepakolni a Warp3-ba (csak hogy tudd: az a Win95 előtt jelent meg pár hónappal), és pl. volt idő, amikor a Borland Deplhit jobban tudtam használni OS/2 alatt, mint a Windows alatt (volt valami rossz driver a videokártyámhoz, amit viszont a Warp jobban kezelt).

Az OS/2 1.2-nél már létezett a Presentation Manager, szerintem te a saját elképzeléseiddel keverted a dolgokat.

Ennyi zöldséget hogy tudsz összehordani?

Csak hogy a végéről kezdjem: "Pedig mikor a 3.1 megjelent, akkor már ott volt a Linux, de még erősen gyerekcipőben"
- Windows 3.1 1992. április 6-án jelent meg.
- Linux 1991. szeptember 17-én jelent meg. De ekkor még nem létezett hozzá GUI tudtommal.

Akár a Slackware, akár a Debian első verziója is később jelent meg, mint a Windows 3.1. Még az SLS is később jelent meg, mint a Windows 3.1.

Szóval a gyerekcipő kifejezés itt nem teljesen fedi a valóságot. Erősen fényezed a Linuxot, holott 1992-ben még sehol se volt, nem hogy gyerekcipőben. Gyerekcipő állapotban inkább 1994-1995-re jutott el, amikor is már több disztribúció adott ki több verziót (Slackware, Debian), elkezdtek a kereskedelmi cégek is rápillantani (SuSe, Redhat), illetve a nagy Unix gyártók is fél szemüket a Linux felé fordították.

Elment 286-oson, de azért nem ártott alá egy 386-os, hogy minden funkcióját ki tudd használni, meg minél több RAM, böngészés nélkül is.

Ennek a Windowsnak tetszett a legjobban a felülete, kicsit motif/mwm/CDE/Irix beütése van, máig ez a kedvenc retro UI-om. Bár a workflow kicsit ósdi, hogy a programok csak egy speciális program menedzserből érhetők el, és az asztalra minimalizálódnak, ahol nem lehet őket átlátni, főleg, ha egy ablak takarja őket.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Na, erről a ChiWriterről még csak nem is hallottam. Brutál egy cuccnak néz ki. Nyilván ma már csak modern plain TeX-et használnék, bármi mást időpocsékolásnak tartok, vagy proprietary megoldásnak. Annyival szebb dokumentumokat lehet vele írni, mint bármi mással, még akkor is, ha az ember nem képleteket ír.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Windows for Workgroups 3.11 volt az első win amivel találkoztam. Állítólag kevesebb bug volt benne, mint a 3.1-ben. Ezt már nem tudom megerősíteni.

1998-ban kerültem el szakközépiskolába, ahol tanultunk 10 ujjas "gépírást"... EKSZER után Win3.11-en futó Word 6.0-ban tanultunk szövegszerkesztést 2000-2002-ig. Fekete-fehér képet produkáló monitorokon... :P

A gyors gondolat többet ér, mint a gyors mozdulat.

Win 31 + Calmira = Szegény ember Windows 95-je! :)

Szerkesztve: 2023. 04. 07., p – 20:58

Imádtam, Eg co proci nelkuli 486-on 4M-val winsock-al már tcp/ip is simán ment. (alapbol nem volt benne) Tömegesen használták a diákjaim, főként netscape futott de sokszor futtattak mirc-et is párhuzamosan, plusz a word-öt a szakdolikhoz. :)

De a legjobb ami nekik bejött ekkor a 286-on kermittel futtatott (serial kapcsolattal kapcsolodott a szerverre) unix login után a pine futtatás amit összeraktam nekik. :)

Ahh igen, idősebbek lettünk, rég volt.

Szijártó Zoltán
Aki tud az alkot, aki nem tud az csak szövegel.

Nem nagyon értettem annak idején (sem) az ilyesmihez, de úgy éreztem, hogy ez valahogy nem jó. Aztán rátaláltam az OS/2-re. Először a Warp 3 került a gépemre, majd pár évvel később a Warp 4. Ezekben is volt beépített Windows 3.1, meg talán DOS prompt is, de ezeket sosem használtam, vagy legalábbis nem tudtam róla, hogy használom, amikor egy DOS-os programot vagy játékot futtattam éppen. Az érdekelt csak, hogy menjen és ne fagyjon rommá a gép ha egy program valamiért elszáll. Ebben az OS/2 baromi jó volt. Volt hozzá egy WatchCat nevű progi amivel ki lehetett lőni a beragadt processzeket. Aztán szép lassan eljárt felette az idő. Úgy kb 2000-ig használtam.

[Falu.Me]==>[-][][X]

Szerencsére kimaradt. '90-91 körül egy XT-t használ(gat)tam, aztán '97-ig csak a C64 volt.
A win 9x meg roppant alkalmas volt arra, hoyg az embert linuxra terelje.

http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Nekem nem volt elég nagy HDD-m, hogy alap telepítővel felhúzzak rá Linux-ot GUI-val. Most már tudom, hogy nem lehetetlen, de internet és hozzáértő haverok nélkül egy Linux desktop distrót (főleg újság mellékletekről) nem tudtam a bőven 1 gbyte alatti HDD-imre felimádkozni, míg a 9x-eket legalább lemeztömörítéssel fel tudtam, de főleg DOS-oztam, mire meg lett rendes HW, jöttek az értelmesebb NT alapú utódok, azokkal nekem nem volt gondom.

Megjelent a Windows 3.1 1992-ben, aztán kijött a 3.11 (nem tudom, pontosan, mikor), viszont szinte közvetlen azután megjelent a Windows for Workgroups 3.11 is, amibe már beleintegrálták az SMB protokoll elég gyatra verzióját. Az már tudott peer-to-peer hálózatot, de tényleg csak akkor, amikor már futott a GUI. Ez volt az első verzió, amikor már nem csak egy grafikus felület indult el a DOS felett, hanem egy valós operációs rendszer funkció is (a hálózatkezelés). Az SMB protokol egyébként a Microsoft Lan Manager Server által használt protokoll volt, ami mellesleg OS/2 alapú volt, és egész jól működött, felhasználói szempontból talán még jobban is, mint az akkor viszonylag egyeduralkodó Novell Netware.

Amit az akkori 3.11 WfW netbios tudott, az még fényévekre volt egy normális hálózatkezeléstől. Azonos hálózati szegmensben lehetett mappákat megosztani. Jó lassú volt, és nem emlékszem, hogy olyan nagyon üzembiztos lett volna. Ahogy a memória kezdett fogyni, a megosztott mappák helyett csak a homokórázás ment, aztán lehetett újra kitallózni a megosztásokat.

Már egy kicsit is komolyabb megoldáshoz kellett IPX, leginkább egy Novell 4 vagy afeletti megoldás, hogy mondjuk egy vállalati hálózatot össze lehessen vele hozni. A TCP/IP-hez is kellett egy Trumpet Winsock, vagy hasonló IP stack.

Főleg hogy a share-hez tartozott a jelszó, nem pedig a felhasználóhoz, szóval volt ott hülyeség rendesen. Komolyabb megoldásként annak idején létezett a personal netware (netware szerű, de PtP módon működő hálózat), illetve hasonló funkcionalitással megjelent a Novell DOS 7, az DOS szintjén tudott elég jó hálózatot csinálni, ha jól rémlik, azzal trükközött a MS, hogy ne fusson rajta rendesen a Windows, így aztán nem is terjedt el igazán.

A hiányosságok, amelyeket leírtál, adottak voltak, de ennek simán oka lehetett önmagában a P-t-P egy klasszikus kliens-szerver rendszer esetében arra általában figyeltek, hogy a szerver combos legyen. És persze akkoriban a network protokolok közt meglehetősen nagy volt a káosz, az információ meg kevés, így aztán ment a küzdés, hogy pontosan mit kell beállítani. De az egészben mégis az volt a viszonylag nagy durranás, hogy a Windows árában benne volt valamiféle hálózat (vagyis kvázi ingyen megkaptad a Windowshoz a hálózatot is)

Szerkesztve: 2023. 04. 10., h – 12:27

"Microsoft TCP/IP-32 for Windows for Workgroups 3.11"

Szerk: Ez PDA_FAN-nak lett volna válasz

Egyetemista koromban egy félhavi ösztöndíjból vettem egy 486-os laptopot használtan, azon volt win 3.11. Arra kellett, hogy az egyetemi méréseken ne kelljen papírra írni az adatokat, és otthon desktopon kiértékelni, és ha valami kimaradt, újramérni az egészet. Gnuplot futott rajta, valami alap LaTeX is. Amúgy az utolsó előtti windows, amit használtam. Még a 95 megvolt, azóta Linux, akkor lássam viszont az egész wint, wordöstül, IE-stül, amikor a hátam közepét.