(Ergonomikus) E27-es LED fényforrást keresek

Sziasztok,

korábban nagy elégedettséggel használtam néhány neves gyártó - akkor még szinte kizárólag SMD LED-ekből készült - fényforrásait, azonban azokat már nem gyártják, a ma kapható, leginkább filament LED-ekből készült utódmodellek pedig borzasztóak. Konkrétan 10+ féle "körtét" vásároltam kipróbálásra, és mindegyik megbukott az alábbi szempontrendszer alapján:

  • Legyen E27 foglalata
  • Legyen szabványos gömb méretű (A60)
  • Legyen 300 fok körüli megvilágítási szöge (ezt a filament LED-ek éppen tudják, azért írom le, hogy a buflák, nyakba épített tápegységgel ellátott, leginkább egyirányba világító példányokat ne ajánljátok)
  • 1055 lumen - 1500 lumen közötti fényáram (75-100W hagyományos izzó helyett)
  • Legyen tejfehér vagy opál, lehetőleg üvegből készül búrája (egyenletes, derített fényt akarok, nem árnyékokat és túlzott kontrasztot)
  • Ne vibráljon (tesztelésére: mobiltelefon kameráján keresztül nézve ne legyen "redőny" effekt)
  • Ne zümmögjön (ezen mostanság a nagyobb márkák is megbuknak)
  • Legyen jó a színhőmérséklete (nekem a 2800K tetszene a legjobban, de a piacon leginkább 2700K és kisebb arányban 3000K van, így ezek közül kell válogatni)
  • Legyen jó színvisszaadása (mindenre ráírják, hogy CRI 80+, aztán...)

Nem kell:

  • Dimmelési lehetőség
  • Színhőmérséklet állítás
  • Egyéb okos- és IoT fícsörök

(csak látni szeretnék)

Az egyébként durva, hogy egyazon (nagynevű) gyártótól veszel ötféle LED körtét, papíron mindegyik 2700K és CRI 80+, aztán ahány, annyiféle színe van, mégpedig drasztikus eltéréssel.

Legutóbbi bukások:

  • A Ph*l*ps Lighting egyik terméke szinte teljesen megfelt volna, de olyan szinten zümmög, hogy a szomszédos helyiségből is hallom, nyitott ajtó mellett. Mindjárt kilövöm csúzlival...
  • Az OS*AM / Ledv*nce több terméke is zavaróan vibrál
  • Barkácsáruházi ismeretlen márkás: olyan sárga fénye van, minta zállat.

Kinek mi vált be manapság?

Hozzászólások

Nekem akkor zúgott a led-izzó, amikor túl magas volt a feszültség a házban. 250-255 volt körül ingadozott. este 5-kor jelentettem a titásznak, reggel fél 8-kor már az oszlopon volt egy koma a ház előtt...

Szerkesztve: 2023. 02. 10., p – 01:04

Ilyeneket használok évek óta. Bár néhány szempont szerinted nem jó, de bátran merem ajánlani.

(jelszó: zamzungcsipszett :-D)

Nem szeretnélek győzködni, csak leírom a véleményemet. ;)

A két lámpának más a tápegysége. A filament - nyilvánvalóan egy bizonyos igényt elégít ki - szerintem nem túl jó megoldás. Ez itt egy tápegység, ami a gyártónak megéri, mert egyszerű és olcsó. Ha megnézed a kék görbét, ennél is ingadozik a fényerő. A mechanikai kivitel miatt eleve rosszabb a hűtése is, ami általában kisebb teljesítményű példányokat eredményez. Ilyet nem választanék.

A másik kivitelnél a bonyolultabb tápegység kitakar, de ez egy ilyen technológia. (Ha kisebb lenne, akkor túlmelegedne.) Egy csillárnál ilyenkor érdemes "hátrafelé" világító tagot berakni, de falra szerelve vagy irányított világításnál éppen ideális a 200 fok.

A CRI csak egy mérési módszer, a 80% elég gagyinak tűnik. Éppen ezért lehet az egyik 80% jobb, mint a másik. Ki kell tapasztalni...

Szerkesztve: 2023. 02. 10., p – 01:36

Nem tudom a Phi*ps melyik terméke volt, amelyik zümmögött, de szerintem ez jótállási kérdés. Corepro-ból épp nemrég cserlétettem vissza egy zúgós példányt - olyan volt ahogy mondod, magában nem volt nagyon hangos, de a lámpatest rezonált tőle, jól felerősítette, a szomszéd szobából is hallani lehetett. Egy darab volt ilyen a szállítmányból, a többi teljesen csendes volt, Lumenetnél elfogadták jótállási indoknak és cserélték.

Ami színre bevált: Philips Warmglow sorozat. Igen, dimmelhető, nekem is felesleges én sem használom ki. Viszont színre eddig kb a legjobb izzólámpa-pótlék.
- A 2700K az tényleg annyi, nem 2500, mint sok más gyártónál.
- CRI90-et állítanak róla, ezt nem tudom objektíven mérni, de színre határozottan jobb a többinél. Pl a CRI95-ösnek hirdetett Beghelli-khez képest is határozottan jobb színe van. A vörösek erősek benne, emberi bőr színtónusok kifejezetten jók. Közvetlenül 100W-os izzó mellé rakva még éppen meg tudod különböztetni színre őket, de ha egyszerre csak az egyik ég, akkor már nem nagyon. Spektrumát felvettem, érdekesség, hogy - ledektől teljesen szokatlanul - van benne vonalas spektrum is a vörös végen.
- Vibrálás, egy nagyon-nagyon kicsi van. Telefonnal 960fps-es videón éppenhogy látszik, hogy az 50Hz-es ciklusokban a nullátmenetnél 1 frame-en egy nagyon kicsit halványabb, a maradék 18 frame-en teljesen konstans a fényereje. Nem mindig sikerül felvenni, nagyon el kell találni az expozíciót vagy a fázist hogy látszódjon. Ezzel szemben ugyanezzel a módszerrel egy 100-as izzólámpa (szemre láthatatlan) villogását nagyon is jól fel lehet venni, vagyis az biztosan elmondható, hogy az izzónál kevésbé villog. Szerintem egyelten esetben lehet _esetleg_ probléma belőle, ha videót akarsz forgatni a fénye mellett.
- Zúgós példányt nem találtam közte. Elég sok, talán 16 darabot vettem belőle, 7.5W (1000lm) és 10.5W (1500lm) méretben, opál és átlátszóban is.
- A filament-ek ilyen cikk-cakk alakzatban vannak benne, nem egyenesen. Emiatt a tisztabúrás változat sem vetít árnyék-mintázatot. Viszont a filamentek nem egyforma színűek (ezzel van megoldva, hogy dimmelésnél csökkenjen a színhőmérséklet). Emiatt szerintem érdemes lehet az opálbúrást venni.
- Sajnos akadnak kisebb-nagyobb selejtek. Egyikben a filament-ek nem szabályosan állnak, hanem kissé megnyomorítva, működik de mivel átlátszó búrás -> csúnya. Egy opálbúrásban pedig egy kis üvegszilánk maradt a gyárban, ami mozgatva folyamatosan koptatja a bevonatot -> csúnya) Mivel zárt búrás lámpába raktam ezért nem zavaró egyik hiba sem, de azért ilyen drága lámpánál jobb minőségbiztosítást várnék.
- Hatásfoka jó, 140-150lm/W között.
- Drága. Érdemes nézni, hogy le van-e akciózva valahol.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Philips E27 LED 17W 2452lm 2700K filament LED -> zúgott, mint a veszedelem, garanciában cserélték

Osram E27 LED Value 11W 1521lm 2700K filament LED -> nagyon vegyes minőség (villog, zúg, hamar tönkremegy kombinációi), többszöri ismételt csere után más típust kértem

Philips E27 LED 10,5W 1521lm 2700K filament LED -> nem zúg, de néhány darab elég hamar tönkrement, garanciában cserélték

Osram E27 LED Parathom 11W 1521lm 2700K filament LED -> nem zúg, de néhány darab elég hamar tönkrement, garanciában cserélték

Egyes régebbi Osram filament LED-eknél volt, aminél egy idő után jött elő a zúgás, sajnos garanciaidőn túl...

Mi korábban ilyet vettünk, ez csendben van (mondjuk ez a viselkedés a vegyes OSRAM termékminőséget látva, gyártási sorozatonként/tételenként eltérhet), de ahogy írtam, néhányat garanciális cserére kellett küldeni már belőle, mondjuk a cseredarabok és a többi egyelőre bírja:

https://lumenet.hu/osram-e27-led-parathom-11w-1521lm-2700k-melegfeher--…

A jelenség közvetlenül nem függ a teljesítménytől, a teljesítmény esetleg a zúgás mértékét befolyásolja.

Valójában a bennük lévő kapcsolóüzemű tápegység működése során keletkezik a jelenség, ha a villamos kapcsolási frekvencia alap- vagy felharmonikusai az áramkörben lévő tekercseket (mágneses erőhatások és magnetostrikció) és/vagy a kondenzátorokat (elektrostrikció) olyan mechanikai rezonanciába hozza, mely hallható tartományú hangot eredményez.

Én pl pont a Philips corepro 7W-osnál szoptam be a zúgós példányt. Szóval szerintem nincs ilyen szabályszerűség, gondolom a tápegység tekercse vagy jól van impregnálva vagy nem. Egyszerűen az alkatrészek minőségbiztosítása gyatra.

Maximum azt tudom elképzelni, hogy a lineáris stabilizátoros tápokban nincs tekercs, így nem nagyon van minek zúgnia. Cserébe szar a hatásfokuk, tűzforrók, ezért gondolom a gyártók inkább kis teljesítménynél alkalmazzák ezt a megoldást.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Szerkesztve: 2023. 02. 10., p – 04:00

nyugodtan kiírhatod a márkaneveket olvashatóan, nem fognak érte lecsukni. Cserébe a keresőben meg lesz található annak akit konkrétan ezek érdekelnek.

Na a fentebbiek miatt szavazok én a mai napig az aluprofil+LED szalag+minőségi DC tápegység kombóra. Drága, de nincs kompromisszum és örök élet. Persze ahol már fent vannak a lámpatestek, én sem szívesen cserélném le.

Szerkesztve: 2023. 02. 10., p – 07:45

Ikea lampak ka mar majdnem mind cri90+ osak, es bagoert adjak oket.

Ismerősömnél a társasházban valamilyen személyes becsípődésből csak IKEA LED-eket vesz a közös képviselő, a teremgarázsban és a lépcsőházban a lámpák random 20 százaléka mindig ki van égve. Egyszer, kb. 10 évvel ezelőtt vettem nekik a lépcsőházba (még a régi, jófaja szériából) 10 darab Philips LED-et, azok máig világítanak.

Szintén be vagyok csípődve az IKEA-ra árérték aránya miatt, és bár nem társasházi léptékben, de a családban mindenhol kb. az megy, és ilyen gyanúsan idő előtti kiégést nem tapasztaltam, sőt szerintem még nem is volt igazán. Osram ledesből volt viszont olyan ami talán 3 órát bírt.

IKEA-sból valami még elsőgenerációs ledeset épp most pakoltam át a gardróbba, mert láthatóan csökkent a fényerő, és oda még elég lesz. De az legalább 6-7 éves, és igen sokat égő helyen volt.

Perpill a helyzet az, hogy nem is tudom mikor vettem utoljára úgy izzót, hogy valóban kellett volna, mert amúgy mindenféle maradék van még "raktáron". :) Annyira, hogy még Osram 100W-os hagyományost is találtam, pedig az nem tegnapi, és még 1-2 kompakt fénycső... :)

Worksforme, hehe.

Bár nekem konkrétan összesen egy ledlámpával van tapasztalatom, mert azóta is megy. Úgy... háttőő... ja ~10 éve lehet hogy vettem.

Bármikor elhiszem, hogy a gyártók ügyesen terelik a népeket arrafelé, hogy az amúgy "örökélet" LED-eket is cserélni kelljen, legalább évente. V.ö.: dubai lamp.

Na, most elkapott az ideg, megnéztem, 960 FPS-sel készült videóból az jön le nekem, hogy ez is vibrál 50 Hz-en, bár eddig sose tűnt fel. Viszont munkavédelmi szempontból már esélyes, hogy nem megfelelő mondjuk egy forgácsolóüzemben, de itthon egerészni jó :D

Nemnem, száz lesz az.

960(*) FPS, kikockázva, érzésre 8 frame a sötét-világos-sötét, de ez nem túl egzakt így, viszont egyrészt max. ennyit tud a technikám, másrészt meg lusta vagyok a kikockázott képeket valami értelmesebb módszerrel vizsgálni.

*) Ami vagy annyi, vagy nem :)

Tudtommal vakteszten az jött ki, hogy nem feltétlen a nagyobb CRI-jű fényforrások fényét tartották természetesebbnek.

Azt is figyelembe kell venni, hogy lehet hogy egy fényforrás jól reprodukálja a Nap spektrumát, de kis fényerőhöz megszoktuk a melegebb színeket (ami persze alacsony színhőmérsékletű :D), míg a nagy fényerőnél ez természetellenesnek hat. Ez fordítva is igaz, a nagy színhőmérsékletű világítás pedig alacsony fényerőnél hat furcsának.

2700K-s cri90-es lampat kell akkor venni :)

A magas CRI ertelme az, hogy bar valoban van meg nemi elteres a napfeny es a lampa kozott 90 felett (plane 95+) -nal mar igazabol nem tud olyan jelentos lenni, hogy zavaro legyen.

de mivel az emberek otthon nem tudnak CRI-t merni, gyakran kicsit, khmmm, 'loditanak' a gyartok is. Pl. a led CRI-jet adjak meg, aztan meg mikor arra rahuznak egy burat, azt mar nem merik kulon :)

kis fényerőhöz megszoktuk a melegebb színeket (ami persze alacsony színhőmérsékletű :D), míg a nagy fényerőnél ez természetellenesnek hat. Ez fordítva is igaz, a nagy színhőmérsékletű világítás pedig alacsony fényerőnél hat furcsának.

Ennek van egy neve is: https://en.wikipedia.org/wiki/Kruithof_curve

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Én is most vettem IKEA-ban ezt: https://www.ikea.com/hu/hu/p/solhetta-led-izzo-e27-1055-lumen-fenyereje-szabh-kerek-opalfeh-90498694/

L/W aránya elég jó. Még régen az előd verzióból vettem régen, az 13W-ot kért be ugyanilyen paraméterek mellett. Látszik, hogy fejlődött... Az mondjuk azóta is megy...nem akar meghalni... Philips viszont nálam elég sok ment az örök vadászmezőkre. 

Ne vibráljon (tesztelésére: mobiltelefon kameráján keresztül nézve ne legyen "redőny" effekt)

 

Ez regi mobiloknal volt gond. Az ujabbak (<5ev) szinkronizalnak firmwarebol 50/60Hz tobbszorosere, hogy kiszurjek a redonyeffektust.

Szoval lehet csak egy mostani mobiltelefont kellene vasarolnod, hogy nyugodt legy.

Mas mobillal probaltad?:)

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

ott a pont, a vibralas igazabol mindenkit zavar, csak nem feltetlen veszi eszre.

de merni kameraval, az kb. olyan, mint 230-at merni az ujjaddal. :P Annyira sok faktortol fugg, hogy be fog-e villogni a mobilod kameraja:

- kamera framerate
- fenyesseg/sotetseg (=mennyi a frame-enkent expozicios ido)
- van-e 50/60hz szures
- mennyi a mobil-kijelzod frame-rate-je
- ... (meg valszeg par dolog)

Szoval csak azert, mert nem villog, nem feltetlen lesz jo egy lampa, es viszont, ha villodzast latsz, az lehet akar az is, hogy a 10khz-es villogast a 100hz-es kamerad pont rosszkor 'mintavetelezi', es igazabol semmi baj a lampaval.

Ha komolyan zavar es fejfajast okoz neked a villodzas, lehet erre ali-rol olcson frekvencia meroket venni, de ha ugyes vagy, akkor fogsz egy fenyerzekeny diodat, es rakotod egy oszcilloszkopra. Ha nincs szkopod, vagy draga, akkor arduino-bol lehet csinalni szamitogepre kothetot olcsoer'.

jaja, irj a gyartonak, hogy legkozelebb a villogast 50Hz-re tegye, mert nem tudsz kamerazni :)

 

Este amikor vezetek haza sotetben, akkor a hazak ablakain benezve konkretan latom a villogo lampakat.

En ledes lampat csak olyan helyre teszek, ahol ritkan vagyok (pince, folyoso, kazanhaz), minenhol mashol hagyomanyost hasznalok, mert megtehetem:)

 

Volt az ikeanak egy tok jo mennyezeti ledes lampaja, valami 2500Ft volt, mindenestol, de sajnos kivontak, pedig akartam volna venni belole meg vagy 25-ot.

Most csak ilyen 25eFt/db-os csunya cuccuk van.:(

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Azert tegyuk hozza, ezt a kamera app csak egy bizonyos zarido-tartomanyban tudja megtenni (<=1/50 vagy <=1/60 de nem sokkal). Marpedig a mobil kamerajan nincs valtoztathato blende (amelyik kevesen van, ott is csak ketallasu kb 1fe kulonbseggel) ugyhogy csak az iso-val meg a zaridovel tud expoziciot allitani. A masik meg a rolling shutter (ettol lesz csikozott a kep, ha nagyon kicsi a zarido), amivel a kamera app nem tud sokat csinalni. Maximum sorozatkepet lo, es valahogy mozgaskompenzalja majd atlagolja, viszont ha a redony-effektus tul eros, akkor mozgasdetektalast osszezavarja es nem tudja kikompenzalni.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Pár hete vettem a Praktikerben szép E27 LED körtéket. Nincs az a műanyag nyak, full mattított üveg. A márkáját most fejből nem tudom, talán OSRAM-ok voltak.
Mindenképp javaslom a mattítottat; a filamentesek - főleg a nagy fényáramúak - nagyon kápráztatják a szemet imho.

Az a baj az OSRAM-mal, hogy teljesen random minőséget kapsz. Pár éve azt mondtam, hogy OSRAM-ot soha többet, mert pont ugyanolyan lutri, mintha bármilyen random kínai noname-et vennék.

Most meg kezdünk ott tartani, hogy a piacon lévő sok szemét között még talán az OSRAM az egyik legjobb...

A legutolsó OSRAM beszerzésből egyébként eléggé sok elromlott rövid idő alatt, általában vibrálnak is (főleg a filamentesek), és némelyik még szolidan búg is.

Amennyire látom, az OSRAM-nak különböző típusai vannak, különböző árfekvésben. Amelyik külső kivitelre szebb (pl. full üveg), annak tapasztalatom szerint a fénye is szebb (és nyilván drágább is, általában 3000+ Ft/db). A tartósságáról nem tudok még nyilatkozni; eddig keveset futottak.

Low cost LED körték között ugyanez a tapasztalatom, amit leírtál (márkától függetlenül).

Ha olcsó kell és nincs szükség extra fényáramra, a Lidlis Livarno Lux 806 lumeneseit szoktam pakkban megvenni.
Ahol 1000...1500 lumen/égő kell, vagy fontos a megjelenés, oda a full üveg mattított drága OSRAM-ok váltak be eddig.

A tiszta búrás filamenteseket nem szeretem, mert basszák a szemet.

Egyébként igen, a Lidl-ös Livarno-k meglepően jók tudnak lenni, legalábbis a fény minőségében. Nekem mondjuk nem az E27-essel, hanem a GU10-es spotokkal van tapasztaltom. CRI97-et állítanak magukról. Egy helyen van keverve hagyományos halogénnel (nem volt szívem kitekerni az utolsó működő izzót, tapasztalatom az, hogy elrakni nem érdemes, ha használt izzót megbolygatod, utána nagyon gyorsan kiég, úgyhogy amíg a helyén magától ki nem ég, addig marad), és kb színre nem mondod meg, hogy melyik melyik. Egy hátránya van, hogy a tápegysége nagyon béna, lineáris stabilizátoros - nyilván ezzel tudják olcsóra kihozni - emiatt a hatásfoka elég gyenge és melegszik is rendesen. Cserébe viszont nincs benne kb semmi, ami zúgni tud.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

+1: semmi hangjuk nincsen
A lineáris stab is ki van úgy hozva, hogy ne sokat ejtsen. Természetesen soha nem fogja hozni egy jó minőségű kapcsolóüzemű táp hatásfokát, de legalább nem vibrál és nem cicereg.

Ez a CRI érdekes dolog. Volt, hogy direkt cserélgettem CRI80-as OSRAM-okat a CRI97-es Livarnókkal. Figyeltem a szobában a színeket. Nem tudtam különbséget tenni.

A lineáris stabbal kompromisszumot kell kötniük a villogásmentesség, a hatásfok valamint a power factor között. Általában úgy lövik be, hogy pont 230V-on egy nagyon picit éppenhogy villogjon. 960fps-sel egy frame kb 10 frame-enként kicsit sötétebb, a többi konstans fényerejű - szemre láthatatlan, viszont erről elég egyértelműen felismerhető

A CRI meg olyan, hogy ha egyszer rájössz, hogy mit kell nézni akkor többet nem tudod "unsee"-elni. A Livarnokra konkrétan nem is figyeltem, hogy milyenek, akciós volt egy 6-os csomag, gondoltam egy próbát megér. Az első bekapcsolás után rögtön elkezdtem keresni a dobozon, hogy ez nem high CRIs-e véletlenül, mert színre túl jó volt.

Tenyeredet tedd alá, nézd a bőr színét. Aztán nézd súrolófényben a csillogását a bőrődnek. Látni fogod a különbséget.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Ennek több oka lehet.

Lehet a hálózati feszültség is alacsony a tervezetthez képest, a tisztán lineáris szabályozás nagyon érzékeny rá (ha pedig az ideálishoz képest túl magas a feszültség, akkor pedig kénytelen elfűteni a többletet, ezért nagyon melegedni fog).

A másik meg, amit írtam fentebb, a gyártó kénytelen kompromisszumot kötni. Nagyobb kapacitás -> kevesebb feszültség-hullámzás, akkor - ha ehhez jól hozzá van igazítva ledek sorbakötött össz-feszültsége - a lineáris stabilizátornak kevesebbet kell elfűtenie. Viszont minél nagyobb a kapacitás, a kondenzátor feszültsége annál hosszabb ideig van a hálózati feszültség pillanatértéke felett. Vagyis áramot felvenni a hálózatról egyre rövidebb impulzusokban tud. Minél rövidebbek az áramimpulzusok, annál nagyobbak kell, hogy legyenek, hogy kilegyen az átlagos teljesítményfelvétel. Nem tudom, hogy magyar vagy eu szabvány szerint mi a megengedett minimális teljesítménytényező, de talán 0,5 alatt már problémás. A rövid impulzus = nagy felharmonikustartalom, rádiófrekvenciás zavarjelet fog visszanyomni a hálózatba, amit a hosszú vezetékek antennaként kisugároznak. Nyilván a gyártó rakhat soros ellenállást a hálózati oldalra, hogy korlátozza a kondenzátor töltőáramát (szoktak is, általában egy kiégő "fusible" ellenállással, ami egyben a tűzvédelmi biztosíték is - nagyon olcsó verziókban természetesen szokás kispórolni), de ez megint hatásfok-rontó, melegszik, ezért az értéke nem lehet túl nagy.

Szóval akármit is optimalizálsz, valamelyik paramétered rossz lesz. Ezért szokták a gyártók úgy belőni, hogy pont 230V-on még éppen egy picit villogjon, úgy hogy szemmel észrevehetetlen legyen. A teljesítménytényezőt belövik a szabvány által megengedett minimumra és ezzel kiadódik a legjobb hatásfok, ami csak belefér ebbe a design-ba.

Sajnos azzal is számolni kell, hogy a kondenzátor veszíteni fog a kapacitásából, pláne ha közvetlenül mellette fűt a lineáris stabkocka, vagyis a kezdetben villogásmentes izzó is idővel egyre jobban fog villogni.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Lehet én egyszerűsítem le a kérdést, de nem lehet h. a világon kapható LED "izzók" 99%-ban ugyanaz a pocsék kínai szar belső van, csak a papírdoboz meg a ráírt márkában különböznek? Illetve a felkapott sztármárkák beltartalma a népszerűség felfutásával rohamosan silányul, hogy profitmulti még +1 euro/dollárcent hasznot realizáljon rajta, jelentős élettartam leromlás mellett? Szóval felesleges kitesztelni a tuti márkát+típust, hacsak nem 1 életre (mármint a humán, nem az izzó) való készletet be nem spájzolsz az éppen bevált cuccból. 

Nálam járt már ilyen, pontosabban a 4W-os verziója. Egy szóval összefoglalva: sárga. Két szóval: nagyon sárga.

Egyáltalán nem hasonlít egy 3000k-es fehérre. Ha esetleg 527-es színű régi halofoszfátos fénycsővel volt dolgod, na kb olyan. Egy régi Tungsram F29-es színű (új rendszerben 530-as) fénycsőnek kifejezetten szép színe van ehhez a ledhez képest.

A tényleges CRI-t nem tudom megmérni, de kb 50-60 környékére tippelném. A színhőmérséklet szinte meghatározhatatlan, annyira messze van a színkoordinátája a feketetest görbétől. A legközelebbi mérési eredményem kb 2500k.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Ennek az eredetije a "Dubai-bulb" volt, amire az ottani politikai vezetés indított projektet a Philips-szel. Requirement volt a 200+lm/W és a 50000 óra élettartam. Ez annek a kicsit módosított EU-s változata. A másik az EU új energiabetűjelzései, ahol a korábbi A-ból most G meg H lett, gondolom bizonyos helyeken ez is requirement lehet.

Nyilván van olyan hely, ahova jó ez a szín is. Kültérre, egész éjjel világító időkapcsolós lámpába teljesen jó. Üzemi területre, alagsorba, ahol éjjel-nappal égnie kell és csak az a fontos, hogy láss mellette, szintén.

A 4000K-es nem próbáltam ki. Nekem a logikus tippem az lenne, hogy zöld színe lesz.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

pocsék kínai szar belső

Ezt a 'kinai szar' hozzaallast nagyon el kellene mar felejteni! Nem szar a kinai, a legjobb minoseget is kinaban gyartjak. Egyszeruen arrol van szo, hogy mit rendelnek a gyartok. Es igen, az EU gyartok megrendelik a legolcsobbat, ami teljesiti a specifikaciokat, hogy tobb penz maradjon a reszvenyesek osztalekara.

A kinai ipar, mint olyan, kivalo minosegben, gyorsan es flexibilisen termel, messze megelozve a nyugatit, csak a minoseget ott is meg kell fizetni.

Nekem volt egy kollegam, aki rengeteget meselt arrol, hogy mennek a dolgok kinaban, es most at is allt erre, hogy probalja megertetni a nyugati es a keleti vilagot egymassal, erdemes megkukucsolni a linkedin oldalat: https://www.linkedin.com/in/j0hnlin

Ablaknak hívják a szót amit keresel. 

 

Egyébként igen, kína, elavulási tényező, sok sikert. 

 

(részemről ó divatúan de egy rendesen szellőztettet csillárban évtizedekig elmegy egy jó CFL de ez már nem járható út ma. Ennek ellenére nekem kültéren mai napig szépen megy 5db philips CFL, beltéren WC , Fürdő mind 13 éve...)

Kanlux típusú E27-es led égőket keress!

Nekem nagyon bejöttek.

pl.: Kanlux 29602 Kanlux XLED A60 LED izzó 7W-NW 4000K fényforrás (dinavill.hu)

( •̀ᴗ•́)╭∩╮

"speciel a blockchain igenis hogy jó megoldás, ezért nagy erőkkel keressük hozzá a problémát"
"A picsat, az internet a porno es a macskas kepek tarolorandszere! : HJ"

Az élet ott kezdődik, amikor rájössz, hogy szart sem kell bizonyítanod senkinek

Ha meg akarod nevettetni Istent, készíts tervet!

Őszinte leszek, nem voltam oda tőlük. Eddig zúgós, hibás példányt valóban nem fogtam belőle (7W, 8W, 10W-os verziók jártak nálam, 2700k, 4000k nagyrészt átlátszó, 1-2 opál, ill. ST64-es is. Összesen talán 30db-os mintám volt, kb 2 évvel ezelőtt).

Az általános gyártási minőségük eléggé "megkérdőjelezhető", a filamentek random irányokba állnak (eleje fényesebb, mint a hátulja és a színe is más - nem mindegy hogy szerelik be őket). Emiatt soknak elég erős iránykarakterisztikája van. Az egyik irányba világos és fehér a másikba sötét és barnás-sárga színű. Lehet játszani a foglalatba csavarásnál, hogy a jobban világító fele jófele álljon... A filamentek nagyon vastagok (ez valami újabb fajta, ránézésre kerámia-alapú megoldás, ennél a gyártónál láttam először), egyenesen vannak beszerelve, emiatt elég erős árnyékokat vetít. Az opál változat ebből a szempontból jobb, abban cikk-cakk mintában vannak. (Viszont emlékeim szerint az opál változat lényegesen drágább is volt).

A színük, not great, not terrible. Enyhe sárgás színhibája van mindegyiknek. A színhőmérséklet a megadottnál alacsonyabb, 2500-2600k körüli, ill. 3700-3800k. Ha nincs a közelben másik lámpa, amivel összehasonlítanád, akkor elmegy.

Vibrálást emlékeim szerint nem produkált egyik sem.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Akkor ezek nagyon régi tesztpéldányok lehettek.

A mostaniak sokkal jobbak.

( •̀ᴗ•́)╭∩╮

"speciel a blockchain igenis hogy jó megoldás, ezért nagy erőkkel keressük hozzá a problémát"
"A picsat, az internet a porno es a macskas kepek tarolorandszere! : HJ"

Az élet ott kezdődik, amikor rájössz, hogy szart sem kell bizonyítanod senkinek

Ha meg akarod nevettetni Istent, készíts tervet!

Nem értek hozzá, de jó lenne beledumálni: kompakt fénycső? 

Alig gyártják már, és minimum 1,5-2,5x annyit fogyaszt, mint egy ledes. E mellett érzékeny sűrű kapcsolásra, vagy pláne a kapcsolgatásra. A másik dolog, hogy a méretük elég vegyes (volt), sokszor nem fértek be normál izzó helyre. Ez kísérte a ledeseket is, de mostanra már nagyon jókat kapni.

Legyen E27 foglalata
Legyen szabványos gömb méretű (A60)
Legyen 300 fok körüli megvilágítási szöge 
Legyen tejfehér vagy opál, lehetőleg üvegből készül búrája

Legyen jó színvisszaadása 

 

Érdekes elvárások, egy alapvetően olcsó workaround megoldással szemben...

 

miközben szerinted nem kell:

  • Dimmelési lehetőség
  • Színhőmérséklet állítás

 

Szerintem pont a dimmelési lehetőség, és a színhőmérséklet állítás az, ami miatt egy led-es világítás igazán jó lehet.

Csak ezzel a két fícsörrel sokkal 'modernebb' szebb, és minden szempontból jobb világítást lehet csinálni, bármilyen helyiségbe.

 

Azzal, hogy egy hagyományos körte helyére próbálsz tenni valamit, azzal durván korlátozod a kihozható végeredményt - lehet hogy olcsóbb, mint egy teljesen újratervezett ledes világítási megoldáshoz képest.... de hogy megéri-e az erősen kérdéses.

 

szerintem.

Szerkesztve: 2023. 02. 18., szo – 04:44

Ha találsz ilyen izzót, nekem is elárulhatnád melyik. Az a baj, hogy a ledek végletesek, az olcsó kínaiaknak nagyon fekália a fénye, nagyon szűk spektrum, szar fényerősség. A drágák meg irreálisan drágák tudnak lenni, lásd Phillips okoségők, és az ilyen vibrálás, zümmögés még azoknál sem zárható ki. hajbinak lesz igaza, egyre inkább visszasírom a hagyományos égőket. Igen, sokat fogyasztottak, de normális fényük volt, és nem voltak drágák.

Én most egy noname kínai okosledet hajtok, itt a UK-ben rendeltem BC22-es foglalat, mert itt az van, nem zümmög, nem vibrál, de a fénye gyenge, pedig megfelelő wattosat vettem a szoba méretéhez képest.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”