szárítógép hőcserélő kipucolása

AEG inverteres szárítógép hőcserélőjét szeretném kipucolni. Mi a javasolt anyag és technológia? Köszi!

Hozzászólások

https://www.preciz.hu/szabadonallo-termekek/szaritogep/hoszivattyus-sza…

Nekünk ilyen van. Ez hőszivattyús, a hőcserélő nem kivehető.

Annak ellenére hogy minden ciklus után ki van porszívózva, mégis lerakódik a szösz a lamellákon, próbáltam óvatosan hurkapálcikával kipiszkálni miközben megy a porszívó, de lassú és nem is hatékony.

Minden nyáron amikor nincs használatba, a helyi márkaszervizessel elvitetem és ő kipucolja, azt mondta, hogy szétszedik és magasnyomású mosóval tisztítják meg, nem tudom, hogy tényleg így van-e de amikor visszahozzák az egész gép makulátlanul tiszta.

Csatlakozom az előttem szólóhoz. Nem lehet házilag. Amit látsz, azok a lamellák csak egy része az összesnek, a többi nem hozzáférhető. Nekem a szerelő azt mondta, hogy nyáron elviszi, kimossa (50eFt), addig szárítsak a napon.

Tipikusan az a dolog, ami több problémát hoz, mint amennyit megold

Meggyőzhető vagyok.

trey @ gépház

Feleségem nagyon szereti tervezhető a mosás, szárítás, vasalás, elpakolás ciklus.

Mire a szárítógép végez, mehet bele az újabb adag ruha.

Ha a ciklus végén megtörténik a ruhák kipakolása mehet vállfára, vagy összehajtogatva a szekrénybe, nem kell vasalni (természetesen vannak anyagtípusok amiket így is vasalni kell.)

Amíg lehet kint szárítani, addig nem használjuk, de a téli időszakban nagyon hasznos a számunkra.

Lehet benne cipőt, plüss állatot is szárítani.

De olyant is hallani, hogy kurva párát csinál, száll a szösz mindenfelé, mellette még most a pucolása is. Ja és ebben az energia-cefet világban még a villanyt is zabálja. Meg még bekerülési költsége is van.

A ruha meg régen megszáradt a kötélen. Magától.

trey @ gépház

arról nem esett szó, hogy sokkal puhábbak a ruhák utána mintha simán száradt volna. télen 2-3 napig kerülgetni kell a ruhákat.
az elektromos vízmelegítő mellett a szárítógép a másik amire használat előtt azt mondja az ember, á ez nem kell. szöszt tényleg inkább gyűjti.

nincs aláírásom

btw, nem engem kérdeztél, meg nem is kötekedni akarok, de válaszolok, nyilván függ miről is van szó, boxer, zokni? ing , ha ing milyen anyag, stb. nadrág? farmer? szövet? stb..

Nekem a farmer + a szövet hosszú gatya mondjuk ha a mosás elkészült -> 17.00-ra hétfőn, akkor szerda reggel már fel tudom venni. Annyi "trükk van" nadrágoknál ilyenkor, hogy kedd-en fordítok rajta egyet (értsd kifordítom, zsebek miatt stb) szal ~1 nap alatt megszárad kb minden is, legalábbis nekem, kötélen, nem radiátor felett :)

Polók egy fokkal gyorsabban, boxerek, zoknik a leggyorsabban ugye.. ami necces, az a téli kabátos móka, az is anyag függő nyilván.. de ott azért lehet kell inkább 2 nap.

ps.: no offense, csak saját tapasztalatok <-

ps2.: jah annyi "trükk" van benne, hogy egyszer rámegy a sima programon egy 900-as centrifuga + utána ráküldök egy sima centrit 1000-el. <-

A ruhaszárító kötél csinál nagy párát, főleg ősszel és tavasszal bent a lakásban. Mármint nem önmagában...

A szárítógép sem kíméli a ruhát, de összességében több a haszna. Mindig összegyűlik egy gombócnyi szösz, ebből gondolom, hogy egy idő után elfogynak a ruhák. Ja nem, asszony folyton vesz újat.

Pont az ellenkezoje tortenik, amiota van szaritogep, azota nincs para es nagyban csokkent a lakaspor mennyisege. Persze nem szabad mindent beletenni, pl farmert, polot soha, de agynemut, takarot, konyharuhat, fehernemut, torolkozot siman.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Ha belegondolsz, ugyanazt a vizet vonja ki a ruhából, amit teregetéssel is megtennél, nem rak bele többet. Nekem előtte volt kondenzációs szárítógépem, azért abből is ki lehetett tölteni egy mosási nap végén 5-6 liter vizet, ami egyéb esetben párát csinált volna, szóval nem, nem csinál párát, inkább szárítja a levegőt.

Ja és ebben az energia-cefet világban még a villanyt is zabálja.

Most nincs szárítógépem, és hogy ne legyen túl magas a páratartalom, most egy sima párátlanítót üzemeltetek, ami ugyanezt csinálja, csak több körben.

Régebbi, még nem hőcserélős gépek a párát kifújták. Lehetett hozzá kötni egy hosszú csövet, azt kilógatni az ablakon, és akkor oda ment a pára. Villanyfalónak tényleg villanyfaló. (Volt ilyen masinánk, de csak néha használtam. Párna nagyon nehezen szárad meg magától.)

Amúgy száraz, szeles időben hidegben is meglepően gyorsan megszáradnak a dolgok a szabadban. És sokkal kellemesebb lesz, ha sütötte a nap, mintha szárítóban száradt volna.

Szerkesztve: 2022. 10. 17., h – 14:06

Éppen tegnap csinaltam meg a sajátot (szinten AEG). Vastag szőrű ecset, porszívó, az agresszivabb, beragadt porcicakhoz pedig lamellafésű.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

nem csináltam ,csak egy tipp: sűrített levegő ?

minden háztartásban kell lennie egy kompresszornak :-D

Istennel a hazáért és a szabadságért !

Offtopik: kombinált mosó- és szárítógép jó? 

Imho annak lenne értelme, mert ha úgyis kézzel kell átpakolnom a ruhákat, a fene megette az egészet, akkor már megszáradhatna a madzagon is, ingyen. :)

"Offtopik: kombinált mosó- és szárítógép jó?"

Igen is meg nem is. Igen, mert beleszórom a zoknikat, és este szárazon kiveszem és beborítom a zoknisfiókba. Nem, mert (sokkal?) tovább szárít mint a szárítógép, illetve ha van egy mosó- és egy szárítógép is, akkor mehetnek párhuzamosan is.

Szóval nekem lesz a mosó-szárítógép mellett egy szárítógép is.

Defináld: jó.

Kompromisszum, mert általában, ami kettő dologra jó, az igazából egyre sem. Ha jól tudom, azért kompromisszum, mert a mosáshoz az a jó, ha a dobban kicsik a lyukak, mert az intenzív áramlást okoz. Szárításhoz meg a nagy lyukak az ideálisak. Emiatt, és amiatt, hogy szárításhoz nagyobb tér szükséges lesz érthető az, hogy nem ugyanakkora a mosási, és a szárítási kapacitás. 

Ettől még lehet neked jó, de az sem véletlen, hogy szárítógéppel jobban ellátott országokban sem divat ez a kombináció.

Röviden: Nekünk nagyon nem vált be.

Három dolog:

- Sokkal tovább szárított, mint a mostani szárítógép

- Büdös lett tőle a ruha

- A szárítás utáni mosás összeszöszölte a ruhákat.

Szóval amire jó, ha nagyon muszáj, mert pl kell egy ruha, akkor ki tudod benne szárítani.

A Whirlpool egyszemélyes hivatalos márkaszervize kiröhögött hogy olyan hülye vagyok hogy elhittem, hogy a kombinált gép tudja amit ráírt a gyártó, és örüljek, hogy foglalkozik velem, mert a kombi gép csak vész esetére van, ha évente egyszer megszorul az ember, a rendszeres használat tönkreteszi hetek alatt... És amúgy tényleg, 6 napig bírta. 

Ja és a ráírt 45 perces program miatt is én vagyok a hülye, olyan fizikailag nem létezhet. Akkor sem, ha 5 napig szépen tudta.

 a fene megette az egészet, akkor már megszáradhatna a madzagon

^ This.
Ha alkalmanként használod (vagy fizikailag nincs hely), akkor értelmes kompromisszum. 
Én egy ilyen gardrób méretűt vettem, amibe 14/9 kg ruha belefér.
Gyakorlatban a teljes töltet szárítása lényegében lehetetlen. 

Trey: nem csinál párát... A kondenzvíz vagy egy tartályban gyűlik össze ami kiönthető, vagy kapásból megy a csatornába, ha van lehetőség a kivezetésére.

A hőcserélő takarítás sajnos tényleg elő probléma, mert a sok apró szösz ami nem akad fönt az előszűrőn az bizony a hőcserélőn fog. 

Tessék lássék megoldás a hőcserélőt levegővel fújkálni, mert azt gondolnám hogy csak mélyebbre fújom a koszt. Illetve mivel a hőcserélő gyakran nyirkos emiatt a rákerülő szösz elég szilárd réteget tud alkotni. 

Az én típusomnál is idegesíteni kezdett ez a probléma 3 év után, (vagyis csak a tudat) és ezzel a laza 5 órás művelettel oldottam meg:

https://youtu.be/MB-F2bb4Yjo

Hozzá kell tennem, hogy mint később kiderült nem volt indokolt ennyire aggódnom miatta mert a belső lamellák nem voltak piszkosak... Persze ezt addig nem láthattam amíg szét nem bombáztam. 

"Dilbert-elv: a legkevésbé hatékony dolgozók végül szükségszerűen oda kerülnek, ahol a legkevesebb kárt okozhatják – a vezetésbe."

Ebből a szempontból "jobb" volt az előző kondenzációs gépem, abban a hőcserélőt egyben ki lehetett venni (itt más a technológia, ez szerintem nem lehet egyszerűen megtenni). A légcsatornát meg ki lehetett pucolni a feltárt lyukon keresztül, mélyen a gép belsejébe nyúlva.

Egyszer szétszedtem egy hasonló Whirlpoolt, de soha többet. Egyébkét ahogy a videó végén is látszik, a szivacs felfogatása konstrukció hibás. Visszahajlik és átengedi a szöszöket. Pár darab befőttes gumival jobb lett, de nem az igazi. Havonta 1x porszívó+ fogkefe és szinten lehet tartani.

Jogos amit mondasz. Gumiztam egy darabig, de akkor meg a szivacs közepe volt hajlamos felhajlani. Sehogy se volt jó. 

Gyártanak hozzá utángyártott szűrőt, ahol a szivacs már két műanyag filter közé van fogva. 

Nézd csak: 

https://orczy.com/szuro_komplett_eredeti_whirlpool_szaritogep_70025?utm…

Jobb lett tőle egyértelműen, de nem tökéletes. 

Viszont megtanultam elengedni. Annyira nem gáz, hogy komolyan aggódjak rajta. Ha 3 évenként ki kell takarítani, ki fogom bírni. (Persze egy 5 fős családnál lehet, h hamarabb problémás lenne)

Azóta vicces volt amikor a Médiában láttam olyan szárítót, aminek az alsó szűrő könnyű tisztíthatóságára egy külön szlogen hívja fel a figyelmet. 

"Dilbert-elv: a legkevésbé hatékony dolgozók végül szükségszerűen oda kerülnek, ahol a legkevesebb kárt okozhatják – a vezetésbe."

Szerkesztve: 2022. 10. 17., h – 16:18

Boccs ha eltérítem a topikot kicsit, de klíma kűltérire van vmi jó videó, hogyan álljon neki az ember megpucolni? Eleve szétszedni nem merném. Laikus (én) szemével látszólag nincs tele retekkel a kűltéri lamellái, de 6-7 év után nem tudom higyjek-é a szememnek, v. nehezen láthatóan is bír sok retek lerakódni.

Ha védett helyen van (terasz) ahol nem kapja direktbe a természet erőit, akkor lehet nem érdemes vele foglalkoznod. 

Ha mégis, akkor fontos, hogy a vezérlő részét ne áztasd el. Általában egy védett helyen van egy fém lemez mögött. 

Sajátomat megcsináltam a nyáron egy alacsony nyomású jól irányítható sugárral. Nem hozott ki annyi koszt ami miatt érdemes volt nekikezdeni. 

"Dilbert-elv: a legkevésbé hatékony dolgozók végül szükségszerűen oda kerülnek, ahol a legkevesebb kárt okozhatják – a vezetésbe."

Van egy családi barátunk, aki háztartási gépek javításával és karbantartásával foglalkozik, több évtizede, több - nevesebb - gyártó hivatalos "márkaszervize", így van benne némi tapasztalat... AEG és Miele gépek esetére minden ügyfelének azt javasolja, hogy keressenek valaki mást és/vagy a gyári szervizt...

A gyors gondolat többet ér, mint a gyors mozdulat.

Nem hőszivattyús szárítógép egy adag ruhát (~5 kg) 8 kWh áramból szárított meg, plusz ugye a levegőbe nyomta ki a párát.
Új, hőszivattyús és tartályos (egy tartályba megy a víz) ugyanezt 2.5 kWh-ból csinálja meg. 

Lazán kapcsolódik, kicsit több mint 2 éve vettünk egyet, a márka most inkább legyen mindegy. Mikor közeledett a két év gyanúsan nőtt a szárítási idő. Holott a szűrők takarítva voltak. Majd következett egy nyár amikor is nem használjuk. Ősszel láss csodát, ahogy átléptük a garancia idejét, már nem szárított. Ugyanis elengette a gázt. Futottam jópár kört, darabokra is szedtem, de nem lehetett javítani. Mert a klímás haver ugyan feltöltötte volna ismét, ám annyira rosszul javítható a klíma kör benne (hőszivattyús szárítógép), hogy nem tudja garantálni, hogy sikerrel jár. Ezért kuka és venni kellett egy másikat. Ezúttal más márkát és kiterjesztett garanciával. Telefon beállítva, hogy jelezze garancia lejárta előtt 6 hónappal és fokozottan figyelve lesz. Tanulság, ha még gar. időn belül vagy és már nem úgy viselkedik mint kéne, vitesd el, javíttasd ki, még ha szódával elmegy akkor is. Ismerősi körben szintén így jártak, ráadásul másik márkával. Aki érintett ajánlom ezt a kis össze foglalót:

http://szamosiszerviz.hu/hir/a-szaritogep#

Egyébként nem lehet nélküle élni mert megesz a penész. Télen nem lehet simán teregetve szárítani. Akinek erre van külön, jól szellőző helység, annak persze felesleges.

Asszony be van tanítva arra, hogy akkor mosson és szárítógépezzen, amikor termel a napelem! :D

Egyébként a normális szárítógép nem párásít, mert a kondenzvizet tartályban gyűjti, illete a hátán BEKÖTHETŐ a csatornába (szifonnal). Utána már nem kell a kondenzvízzel foglalkozni, csak szöszölni

számítógépet olvastam!:D

hőcserélő? miről maradtam le?!:D

Szerkesztve: 2022. 10. 18., k – 13:25

Gépcsere... :(

Nekem whirlpool-om volt évekig, szerettem, nagyon jól működött, de katasztrófa volt tisztitani. Volt az ajtó alatt egy szűrő, az még könnyű volt, de alul a hőcserélő és előtte egy műanyag keret, arra ráhúzva valami hülye anyagból egy szűrő, ami folyamatosan félretolódott, ment mellette a szösz mögé, egyenesen a hőcserélőbe,  egy katasztrófa. Ez az egész őrület, szögben állt a nyiláshoz képest, képtelenség volt kiporszivózni vagy bármivel is hozzáférni nagy részéhez, mert nem fordult be még a legkisebb porszivó feltét sem, az ablak mögé.

Néztem videót róla, konkrétan az egész gépet szét kell szedni cefetekre és kb az utolsó alkatrész a hőcserélő, amikor már semmi nem maradt a gépből, csak az alja. Tehát gyakorlatilag a hőcserélőre van ráépitve az egész gép. Én is 50e-s nagyságrendet hallottam a szerviztől, hogy kitisztitsák.

Elmebeteg, aki ezt tervezte, meg az is jóváhagyta. (aki megvette - én - az meg hülye)

Azóta Bosch serie 8 van, ajtóban szűrő sincs, alul van egy jó nagy műanyag szűrő amit kb 15 száritásonként kell tisztitani és tökegyszerű, nyilegyenesen kijön, kimosod, viszlát. Mögötte van a hőcserélő lamella, egy porszem sincs rajta, de ha lenne, azt is könnyedén ki lehetne porszivózni.

A történetem ugyanez. Szintén Whirlpool. Szétszedtem, magasnyomásúval kitisztítottam a lamellákat, szép tiszta lett, de már előtte is gázhiányos lehetett, mert egyre gyengébben muzsikált.
Összeszereltem, de nem szárított. Bosch serie 8 megrendel, szállítókkal Whirlpool elküldve a bontóba. Azóta (~2 év) nincs gondom a lamella tisztogatással.