Otthoni mobilinternet kérdések, tapasztalatok

Ez a topic elsősorban azokért lett létrehozva, akik még mindig ADSL és hasonló netkapcsolatok végén szenvednek.

Mivel hosszas ígérgetések ellenére évek alatt sem indult el az optikai szolgáltatás (bár a kábel két éve ott lóg, csak sötét :D), ezért a dolgot megelégelve befizetnék egy otthoni mobilinternet csomagra. Voltak már hasonló topicok korábban, de az aktuális helyzet érdekelne mobilinternet fronton.

Egyelőre csak a yettel-nél találtam ilyet. Ők viszont úgy látom elég korrektül kezelik, nincs adatforgalmi korlát, explicit le van írva, hogy még fájlcserélőt is engednek (nem tervezem ilyenre használni) és elvileg 5G is rendelhető (bár a címet megadva csak 4G-t enged). Csak az nincs leírva, hogy milyen IP címet kap az ember.

Első kérdés, hogy más szolgáltatónál van-e valakinek tudomása hasonló csomagról.

Második kérdés - lehet hogy naiv - adnak-e publikus IP-t? Ha azt nem adnak, akkor legalább IPv6 van? Ahonnan elérném, jellemzően szintén van IPv6, így az nem lenne akkora akadály.

Starlink ez utóbbi miatt esik ki (ha az ára nem lenne elég).

Harmadik kérdés: elérhető valós sebesség, stabilitás, késleltetés. GSM torony kb. 1.5 km, közvetlen rálátással.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2022. 09. 04., v – 21:55

Mit jelent nálad a szenvednek, és mi az a sávszélesség és főleg válaszidő, amit szeretnél?

GSM toronnyal nem lehet kisegítve. :) Neked LTE jellegű kell, szóval bázisállomás.

Szenvedés az 5/0.5 sávszélesség. Válaszidővel nagy baj nincsen, amíg nincs kiterhelve, de ez sajnos elég hamar bekövetkezik.

Amit szeretnék, az legyen 25 ms max.

Elnézést ha nem vagyok tisztában a helyes kifejezésekkel, de gyanítom hogy az általam "GSM toronynak" nevezett építményben nem csak 2G-re alkalmas készülékekkel van felszerelve.

4G lefedettség persze, van.

ADSL után másfél évig toltam mobilnettel, telenorral. Az, hogy mennyi a korlát, van-e public ip stb gondolom a megállapodástól, és a pénztárcától függ.

Az én SIM-em publikus IP-t kapott korlátlan csomagban. IPv6 tudtommal nem volt. Én beltéren sima USB sticket toltam, volt térerőm.

A sebesség meg sokminden függvénye. Reggel akár 80M/50Mbitt is mértem, de hétvégén volt, hogy 2-3Mbit volt. Stabilitással nem volt gondom. Késleltetés a szokásos LTE: 40-50ms 

Fedora 41, Thinkpad x280

Köszönöm, ilyen tapasztalatokra van szükségem. A publikus IP nagyon jó lenne, különösen ha nincs IPv6.

40-50 ms kicsit meglep, mert ennyit tud a starlink is. De talán még elviselhető az is.

Ebben bíznék, ha irányított antennával rálőnék a toronyra, akkor talán kicsit jobb lesz.

üzemeltetünk/monitorozunk jópár mobilnetes végpontot, jellemzően Mikrotik CPE-vel, Yettel SIM.

~35ms +/- 10ms helyszíntől függően. (a Yettel "központ" és végpont között ~25-30ms a válaszidő "normál" esetben)

Az, hogy irányított antennát használsz, a moduláción (átviteli sebességen) tud segíteni (amennyiben a központot kiszolgáló uplink-en van szabad kapacitás), de a válaszidőn nem nagyon.

A starlink tud 40-50ms válaszidőt? hova? 

Szomszédomnál ilyen telenoros 4G csoda van.
IPv6 van, IPv4 az APN függően tud lenni publikus és natolt is, amire állítod. 
Éjjelente felmegy a letöltési irány 180-200Mbit/secig, nappal jellemzően 80-140. Felfelé 35-45Mbit/s. Késleltetést pontosan nem tudom, de érzésre fürgébb a DSL alapú csodáknál. 
Viszont mikor előfizetett rá, mondták neki, hogy sávosan van besorolva anyagilag a várható tempó alapján, szóval megrendelni csak akkor engedik, ha a szabad kapacitás az adott helyen engedi.
Összességében meglepően jól működik.

 

Szerkesztve: 2022. 09. 05., h – 10:08

Yettel, 10 telephely belváros, Huawei b535-333-eszközzel. 
Átlag 80-140le/30-40 fel. Backup netnek használjuk, amikor a voda elszáll akkor van hogy 110-120 user ücsörög rajta. 

Nézd meg a https://www.cellmapper.net/map-neten hogy a közeledben lévő tornyon milyen bandok vannak. Ha csak B20 van a közeledben akkor nem igazán lesztek barátok. Ha viszont van B1-B3 és azt össze is fűzi akkor jönnek a jo sebességek. 

Huawei b535-333 <--- ehhez az eszközhöz van egy js hack amivel rá tudod kényszeriteni az adott bandra.

Flottás simet használnuk 4990 és public ip. 

Szerkesztve: 2022. 09. 05., h – 12:06

Vodánál nincs semmilyen korlátlan net, meg amúgy se ajánlom.

Telekomunk van, legkisebb mobil csomag, korlátlan adatforgalom, multisim, 3 mikrotikben. A sebesség változó, de stabil. Ajánlom.

A digi is megfontolandó, nem korlátlan, de a 30GB 1600ért nem rossz, és elég egy hónapban még akkor is, ha youtube-ozol (jó, torrentre meg backupolni nem).

Telenorhoz soha semmilyen közünk nem volt.

"Sose a gép a hülye."

ez 1) promo reklámoldalas szöveg, vagy 2) szerződési feltételek között vállalt "f@szomakésaláteszemhanemúgyvan" ? Vakon az 1.-t mondanám. Csak hát panasz/egyetnemértés esetén a 2. az egyetlen létező dokumentum a bíróság előtt.

Mondom máshogy: reklámban BÁRMIT ismétlem BÁRMIT hazudhatsz, ha utána van róla írásod egy eldugott aloldalon, ahol az igazat is megmondod.

Aztán majd a GVH jól megvág pártízmillióra, ha úgy érzik.

Én nem szoktam ezeket böngészni, másrészt nem is a publikus csomagokat szoktuk kapni, hanem amikor oda kerül a sor, hogy módosítani kell, lejár a hűség vagy kell egy új sim, akkor megkeresem a kapcsolattartót és vele megbeszélem. Egyébként pedig a linkelt csomag lakossági, lehet hogy cégnek nem lehet, vagy nem ugyanezzel a feltétellel. Nem tudom, nem is érdekel. Az volt, hogy nincs korlátlan netjük, ezért lett a telekomtól.

"Sose a gép a hülye."

Én MikroTik routerben USB stickkel használtam Yettel korlátlan 4G-t, backup-ra. A válaszidő nálam elképesztő, 13--18 ms volt a bix.hu-ra. A sebesség az 20--50 Mbps körül alakult, de legalább stabilan. A net APN-nel (adat célú előfizetés) van publikus IPv4 cím, online APN (ami a hangcélú kártyákon van) IPv6-ot ad ugyan a nettel ellentétben, de nincs publikus v4.

 

Yettel Otthon netnél arra érdemes figyelni, hogy ha nincs 5G, a 4G-n van valami adatkorlát (Otthon net lite). Flottákban meg 5000 Forint körül van korlátlan 4G is ami elvileg felmegy 5G-re is ha elérhető.

TheAdam

Mérd le, az a biztos. Úgy általában baromi jó, de pl az előző lakhelyem pont cella határon volt, két egyébként jól látott torony közt, konkrétan használhatatlan volt. Száz méterrel arrébb meg minden oké.

Na, tegnap akkor hosszas mérlegelés után (hirtelen felindulásból) végül megrendeltük ezt a Yettel csodát.

Pár tanulság:

A cím miatt szívózhatnak. Nálunk konkrétan a következő történt. Házszám/A épület benne van az adatbázisban (szomszéd). Házszám/B nincs.
Erre így online nem is engedi megrendelni. Ami oda van írva, hogy hívd őket, ott valójában nem tudnak segíteni. Arra fel is hívják a figyelmet, hogy ez külön sávon megy (ami amúgy jó dolog), tehát abban a cellában kell lenni.
Mondom nekik, hogy 30 m van a két épület között, lehetetlen hogy ne legyen jel, de ez sem segít.
Szóval a telefonos ügyfélszolgálat azért nem állt a helyzet magaslatán.

Aztán nekem is világos lett, hogy mi lehet a probléma: a fent említett cellmapper.net-en a yettel cella határ TÉNYLEG épp úgy halad el, hogy a szomszéd benne van, mi meg nem. Tehát az adatbázis nem hülye, más kérdés hogy a jel nem így tűnik el.
Így be kellett sétálni hozzájuk, de úgy aztán odaadták a routert meg a SIM-et, azzal hogy semmit nem tudnak garantálni.

Természetesen max. térerőt mutatott, és hasít is, szóval elégedett vagyok. Este mérve szinte hozta is a 150/50-et, amit ígérnek (4G). Ping 35 ms körül (terheletlenül).

Kap publikus ipv4-et!

Beállítás: a Huawei routert hoztuk el, amiben van bridge mód beállítás (azt nem tudom, hogy a másikban is van-e). Na itt azért voltak szívások.
Egyik részemről user error, mert soha az életben nem használtam még ilyet, nem tudtam hogy megy. Eleve kevesen használnak ilyet linux alatt, ritkán kapsz mobilon publikus IP-t, így általában nincs sok előnye. Fórumokon keresve sem sokat találtam, hogy miként kell használni. Próbáltam PPPoE-vel, hát semmi. Aztán ~1.5 óra keresgélés után nagyon a fejemhez csaptam, hogy csak be kell dugni a gépbe, és a gépet DHCP-re állítani :D

Ennyire azért nem volt egyszerű, mert korábban letiltottam a DHCP-t. Ha kikapcsolod a DHCP-t, nem fog működni! Viszont bridge módban már nem elérhetők a DHCP beállítások.

Helyesen a következőt kell csinálni (ez biztosan működik): még router módban fel kell venni a gép MAC címét a DHCP-be. AZTÁN kell átkapcsolni bridge módba.

Így aztán már megy normálisan.

Természetesen vannak más módszerek is a bridge mód funkcionalitás elérésére, pl. DMZ-be tenni a kívánt gépet, de nem akartam kerülőket.

IPv6-ról nem tudok nyilatkozni egyelőre. A modem még router módban nem írta, hogy kapna IPv6-ot, viszont bridge módban a gép kapott valami global scope címet, de nem tudtam pingelni. Erre még rá fogok nézni, kevés tapasztalatom van IPv6-al.

 

Nyilván olyan szintű stabilitást nem kell tőle várni, mint egy kábeles nettől, de érzésre nagyon jó, gyors lett, főleg ahhoz képest, amit leváltott.

Nyilván olyan szintű stabilitást nem kell tőle várni, mint egy kábeles nettől, de érzésre nagyon jó, gyors lett, főleg ahhoz képest, amit leváltott.

He-he... :D

Én UPC/Vodafone kábeles net gyengesége miatt használom, eleinte backup volt, most már csak akkor váltok vissza UPC/Vodafone net-re, ha valóban sok adatot akarok letölteni, mert nem akarom ezzel terhelni a Yettel/Telenor hálózatát.

Szerkesztve: 2022. 09. 13., k – 06:53

Első hét után első probléma, de lehet hogy kliens oldali. De azért nem biztos.

Hétfő hajnalban megváltozott a külső IP (ezek szerint hetente változtatják). Innentől kezdve elment a kapcsolat.

Olvasgatva a syslogot: addig szépen mennek a DHCPREQUEST-DHCPACK párok, azonban ettől kezdve csak DHCPREQUEST van, de az folyamatosan. Válasz nincs. Nyilván net se.

Lehet hogy related: a huawei router csinál egy furcsaságot, amit már mások is észrevettek: hiába van bridge módba állítva, +1 hop belekerül a traceroute-ba. Mégpedig állítólag azért, hogy így el lehessen érni a web interfészét bridge módban is. Tehát ha bekonfigurálom 192.168.1.1-re, és közben a bridge interfészen kapok egy publikus IP-t, akkor ennek ellenére elérem a 192.168.1.1-et.

És lehet hogy itt a gond? Ugyanis a DHCPREQUEST-eket erre az internal IP címre küldi. De aztán hogy ott belül mi történik... a fene tudja. Mindenesetre a linuxos dhclient úgy tűnik nem tudja megemészteni, hogy nem kap választ az eddigi IP címével a DHCPREQUEST-ekre, a router meg nem gondolja, hogy neki kellene ezzel foglalkoznia. Nyilván a megoldás egy új DHCPDISCOVER lenne, de hogyan veszem erre rá a dhclient-et?

Itt volt 1-2 evig Telenoros mobilnet, havi 60GB limittel, igazabol nem volt vele gond, pedig itt a hazon belul annyira fos a terero, hogy telefonalni is csak ablak mellett lehet, ugy-ahogy. Azert mikor megerkezett az uvegszal, valtottunk gigabites korlatlan netre :D