Integrált energia mérő rendszer otthonra

Helló,

Szeretnék itthonra egy olyan rendszer kiépíteni/megvenni/üzembehelyezni, amivel a teljes ház, valamint adott nagyfogyasztók energia (áram) fogyasztását tudom mérni, monitorozni, viszont lehetőleg valami vezeték nélküli megoldáson (wifi, vagy más) keresztül, mivel nincs mindenhova UTP kábel odahúzva.

Sajnos a biztosíték szekrények teljesen tele vannak, így DIN sines megoldások nem igazán jöhetnek szóba, nagyobb szekrényt bevésni a falba meg most nem szeretnék nekiállni.

Így összefoglalva amire szükség lehet:

  • Export/import mérő a villanyóra után
  • Import mérő a napelem után (nálam az nem a villanyórához/után van kötve a fő biztosíték szekrény előtt, ezért kell külön mérni)
  • Nagyobb fogyasztóknak (elektromos fűtőpanel, klíma, fagyasztók, hűtők) konnektorba dugható mérő
  • Bojler (3 fázis), ez ugye közvetlenül, megszakítás nélkül van csatlakoztatva
  • Melléképület (3 fázis), úgy kezelve, mintha az egy nagy fogyasztó lenne - na itt a melléképület biztosíték dobozában viszont pont van hely

Néztem, hogy van sokféle gyártó sokféle megoldása (Shelly, pl.), de nem igazán igazodok ki ezeken a dolgokon.

Valamint SolarEdge inverterem van, amihez lehet venni export/import mérőt, és ezt az egészet (elvileg) modbus over TCP-n le lehet kérdezni az invertertől, amit fel lehet dolgozni, így elvileg az első két pont lefedhető ezzel (bár ehhez az is kellene, hogy végre valahára a telepítő bekapcsolja a modbus elérést az inverteren, vagy egyáltalán megértse a kérdést, így lehet, hogy nem érdemes ezzel számolni).

Semmi felhős megoldás nem érdekel, csakis helyben API-n, SNMP-n, vagy más módon lekérdezhető adatok kellenek, aztán azt majd én magam feldolgozom, csinalok belőle grafikont stb.

 

Ki milyen rendszert vagy megoldást használ ilyesmire, mit tudtok ajánlani?

Hozzászólások

Mobilon a setapp-al be tudod te is kapcsolni a modbus over TCP-t az SE inverteren.

A gari az egyik dolog. Itt - lehet - inkább attól is félnek, hogy ha beszabadulsz pár értéket eltekergetsz, akkor az nem biztos, hogy kompatibilits lesz a hálózattal.
Mittomén, bebököd neki a grid-nélküli módot és lelkesen generálsz áramot akkor is, amikor nem kellene, rá a gridre. 

 

Egyébként meg nem ez kell hozzá? https://www.solaredge.com/products/metering-and-sensors/solaredge-modbu…
Ha igen, akkor ezt még külön engedélyeztetni kell a setupban?

 

Érdekes, mintha csak azt hallanám, akik nálam telepítették az invertert. Kértem a hozzáférést, leráztak. Aztán egy ügyvéd által küldött felszólítás hatására mégiscsak lett admin hozzáférés. Írtak hozzá egy olyat, hogy akkor korlátozott garancia van, amin az ügyvéd  csak nevetett. Azért azon még gondolkozom, hogy futok egy kört a fogyasztóvédelemnél ezzel, mert sem az ajánlatban, sem a szerződésben nem szerepelt, hogy a megvásárolt rendszerem használatában bármi is korlátozni fog, harmadik személy jóindulatának legyek kitéve. Mondjuk bárcsak ez lett volna a legnagyobb probléma ezzel a tróger bandával, de kb. ez koronázta meg az egészet :)

 

De hogy on-topic is legyek: az ad-vesz mérő P1 portja hozzáférhető nálad? Mert ha igen, akkor fillérekből lehet rá barkácsolni esp8266 alapon olyat, amivel ki lehet olvasni a pillanatnyi export / import adatokat, pillanatnyi áramot és feszültséget fázisonként és wifi-n kommunikál...

https://eVIR.hu
Elektronikus Vállalatirányítási Információs Rendszer

Ráadásul az egész solaredge cucc egyik selling pointja, hogy szarrá van monitorozva minden benne és (ha jól van beállítva) mindent lát a végfelhasználó is.

 

A P1 port nem hozzáférhető plomba bontás nélkül, láttam azt a topikot igen a p1-es portos villanyórás dologról.

az ügyvéd mellékesen nem tájékoztatott h. kb.  2012 óta magánszemély részére a fogyasztóvédelem intézménye mint olyan megszűnt, és csak 1 impotens, erejétől megfosztott békéltetőtestület nevű megyékre leosztott bohócintézmény van, ahová az egyszeri paraszt mehet?

A békéltetőtestületekkel meg a cégeknek hálistennek nem kötelességük kooperálni semennyire sem, így a nagyok mind szarnak is rá és nem reagálnak. Fent szokott lenni az együtt-nem-működő cégek listaja, kb. rajta van A-tól Z-ig az orszag összes kft-jének a neve, magyartelekom, digi, szamszung összes diviziója stb.

A fogyasztóvédelmet csak a saját kíváncsiságomra gondoltam megkérdezni, mert szerintem az azért elég jelentősen befolyásoló körülmény, hogy a megvásárolt termék felett nem rendelkezhetek szabadon teljes körűen és erről előre nem tájékoztattak. Nem mintha bármit is állítgatni szeretnék rajta, de egy inkorrekt hazudozó amatőr bandától sem szeretnék függőséget éveken keresztül, ha már egyszer rossz döntést hoztam amikor ezeket választottam. 

https://eVIR.hu
Elektronikus Vállalatirányítási Információs Rendszer

De mint írtam, A FOGYASZTÓVÉDELEM, mint intézmény már nem foglalkozik az olyan egyszeri emberrel mint Te. Továbbküldenek automatikusan a másik haszontalan társasághoz, A BÉKÉLTETŐ TESTÜLET nevűhöz.

Informatikai jogban tapasztalt jogász-t kellene keresni, az talán ki tudja bogozni a SolarEdge ÁSZF-jét, meg az online szolgáltatásuk Terms&conditions részét, különös tekintettel a partnerhálózattal való függőségre.

Az én Fronius rendszeremet is a telepìtő regisztrálta be a Fronius Solarweb-re, és elvileg ők bele is látnak az én rendszerembe az ő mester-accountjukon keresztül.

Azt nem írta, hogy eredetileg mit kért, csak, hogy az ügyvédi levél után kapott admint. Mondjuk kérdés mit ért az alatt, Solaredgenél az end user admin szint is read only kb. Az inverter elállításához meg nem kell semmilyen jog, mert azt lokálba meg lehet oldani :D

Az nem is zavar, hogy a _gyártó_ monitorozza, szolgáltatást nyújt, ellenőrzi a készülékét garancia miatt, stb. Engem az zavar, hogy dilettáns a telepítő, hülyeségeket állít be (pl. az én nevemet írja be a cég neve helyett) , nem engedélyezi az API hozzáférést, nem tölti fel a fotót, nem állítja be a felületen a bevétel számításhoz a paramétereket, és hozzáférés hiányában én sem tudtam beállítani. Nem tudom megnézni az inverterben azokat a reportokat / chartokat, amelyeket tudom, hogy benne vannak, de nem volt hozzá jogom. Hetekig nem válaszol a leveleimre, majd aztán megírja, hogy nincs hozzáférés, köszi a megértésemet.

Gondolom téged sem elégítene ki, ha kizárólag az ad-vesz mérőn monitorozhatnád a fázisonkénti terhelést, a pillanatnyi feszültséget, a termelési adatokat miközben ott van egy eszköz amit azért (is) választottál mert mindent (is) tud, de nem férsz hozzá egy olyan ember miatt, aki agyilag fel sem fogja, hogy mit szeretnél, az API számára értelmezhetetlen fogalom, stb... 

https://eVIR.hu
Elektronikus Vállalatirányítási Információs Rendszer

Ebből laikusként annyit értettem, hogy string1 és string2 elvileg 2 egymástól független napelemtábla-adag, 1 közös inverterre kötve. A 2 adag tud egymástól függetlenül termelni, pl. mert külön helyre vannak felrakva, nem egyszerre vannak napon vagy árnyékban. Ha nincs a 2 string külön konfigurálva, akkor hiába külön bemenetre vannak kötve az inverteren, elrontják egymás termelését kvázi mintha 1 stringre lennének kötve fizikailag? Vagy mi volt az okozott hiba?

2 string 2 MPPT-re van kötve, azok aztán 1 inverterre. 
Ha a második MPPT nincs "bekapcsolva" akkor másolja az első vezérlését azaz nem független stringként viselkedik. Ez pl. akkor szopó ha az egyik string árnyékot kap mert akkor feleslegesen lehúzza a másikat is. 
Fizikailag, villamosságilag helyesen volt bekötve a rendszer, igazából "csak" a konfiguráció maradt el hanyagságból vagy hozzá nem értésből.

A megértés amúgy némi doksiolvasást, típusismeretet igényel, más gyártó motyója simán működhet teljesen másként.

Gábriel Ákos

Szerkesztve: 2022. 06. 06., h – 23:08

Nagyobb szekrényt bevésni a falba meg most nem szeretnék nekiállni.

Nem kell bevésni, tedd/tetesd fel elé. Én is 2 évig pörögtem ezen, aztán megléptem, nagyon szépen megcsinálták. A vezetékek előre lettek hozva, nálam szerencsére mindegyik elég hosszú volt, de ez csak a konkrét szerelésnél derült ki, a felmérésnél még az volt a terv/ajánlat, hogy DIN sorkapcsokba mennek, és abból lesznek előre hozva. Mondjuk nálam kicsit nagyobb volt a motiváció, mert fi relék sem voltak, és nem is fértek el a régiben sehogy.

Shelly 3 EM amúgy nagyon jó, tudja amit szeretnél (persze 1db nem lesz elég) és nem feltétlen kell DIN sínre tenni, persze szép csak úgy lesz. Viszont nálam a régi szekrénynél ott volt meglőve a dolog, hogy az áramváltói sem fértek el a kismegszakítóba menő vezetékeken, talán 2db-ot tudtam úgy befeszegetni hogy működött ugyan, de a szekrény előlapját már nem lehetett feltenni. Az új szekrényben bőven lett hely, falon kívüli Hager, 96db DIN hellyel, fém, rendes nyitható ajtóval. Ha szerelni kell valamit, csak le kell csavarozni a megfelelő sorhoz tartozó fém takarólemezt, imádom. Bónusz benne, hogy az inverter is az elosztó mellett van, így az AC oldali cuccait (megszakítók, túlfeszvédelem) is be lehetett szerelni az új szekrénybe.

Az biztos, hogy falon kívüli elosztó nem lesz :)

Néztem a Shelly cuccait, ha jól értem, ez kellene nekem:

  • Shelly 3EM - DIN sines, 3f mérő - ez elvileg jó akkor mindenhova ahová 3 fázisu fogyasztót kell mérni?
  • Shelly Plug: konnektoros cuccokat mérni
  • Shelly 1PM: szintén konnektorhoz, ha befér az aljzatba - Viszont nem világos, hogy ennek kell e DC, vagy az ilyen vagylagos

Az adatgyűjtésnél mindegyiket egyesével kell lekérdeznem, vagy van valami központi szoftver amibe beküldik az adatot és onnét egybe kivehetem (nem a cloudos cuccokra gondolok, hanem helyi hálón)?

  • Shelly 1PM: szintén konnektorhoz, ha befér az aljzatba - Viszont nem világos, hogy ennek kell e DC, vagy az ilyen vagylagos

Nem kell neki a DC, vagylagos.

Továbbá mehet az is szerelődobozba, akárhova (tudom, hogy neked most pont nem, de lehet hozzá venni DIN sín tartót is). Azzal azért legyél tisztában, hogy míg a 3EM (meg a sima EM) clampos, szóval nem kell bontani a mért kört, az 1PM a saját reléjével kapcsolja azt (nyilván a plug is) 

Az adatgyűjtésnél mindegyiket egyesével kell lekérdeznem, vagy van valami központi szoftver amibe beküldik az adatot és onnét egybe kivehetem (nem a cloudos cuccokra gondolok, hanem helyi hálón)?

Ezt nem egészen értem. Ha egyesével kérdezed, hova teszed a választ? :) Vagy úgy érted, hogy "push" vagy "pull" megoldással megy e az adatgyűjtés? A válasz az, hogy mindkettővel. Ha te akarod kérdezni, arra van http api, ha azt akarod hogy a Shellyk küldjék, arra van mqtt és coiot (coap).

Falon kívüli szekrénnyel mi a gond? Ha gondolod küldök after/before fotót, szerintem semmi gond vele, nagyon jól néz ki, a Hager pedig elég vékony.

Tavaly óta van : (többet nem tudok róla:-) 

https://iotcentrum.hu/termek/shelly-pro-4pm-fogyasztasmeros-wifilan-okosrele-din-sinre-szerelheto

 

HA fórumról:

Immár integrálva a Home Assistant Core 2021.10.0-val, és tökéletesen működik.

Ipari megoldásnak használtam Socomec DIRIS Digiware rendszerét kiegészítve Contis E43-al. Digiware U + Digiware I modulokkal nagyon egyszerűen lehet összehozni nagy rendszereket is. Az iparban a 50kVA feletti fogyasztókat mérni kell, ami azt jelenti hogy mindent mérni és monitorozni kell. 

Nálam van egy Shelly 3EM a villanyóra után közvetlenül: https://iotgurulive.github.io/web-api-examples/multiple-complex-chart.h…

És van még három Shelly 1PM, amivel egy-egy fogyasztót mérek és/vagy például kapcsolja az éjszakai világítást naplemente/napfelkelte között. MQTT-n küldik az adatokat, nem kell érte lehajolni, de a kérdés az, hogy mi a célod a dologgal:

Örömmel tölt el, hogy méred vagy valami logikát akarsz valamire felépíteni?

Egyrészt, szeretem a szép grafikonokat :)

Hát, én is, de azért jelentős költségei vannak ennek.

Másrészt segíthet jobban belőni a fázisszimetriát (sajnos 3x16A van és több nem is lehet, ráadásul legutobbi óra ellenőrzésnél a C16-os biztiket kicserélték B16-ra).

Azt kb. egyszer kell belőni, ahhoz nem kell az egész mindenségnél is fogyasztást mérni egyesével folyamatosan.

Ha csak nem visszwatt védelemet kell megvalósítani, nincs szükség fogyasztásmérőre.

Szerk: Most olvasom, hogy mit akarsz csinálni. Szerintem ez egy hobby projekt neked, sok értelme nincs, de legalább nem a nyaralásra költöd el a pénzed. :)