Napelemes kezdő felhasználó

Van 27x380W panel a tetőn, 12.5-ös Fronius Symo inverterrel.
A panelek elvileg 10.2kW-t adnak le összesen.
Árnyékolás miatt 18+9 két stringbe van beosztva. De ma nem volt semmi árnyék.

Kezdő felhasználóként a kérdéseim:

- mai napon 8.2kW volt a max teljesítmény. Full telibe napos idő volt. Én ezt keveslem. Tényleg kevés?
- MPPT2 nincs bekapcsolva, azaz nincs a két string külön szabályozva. Ez hülyeség ugye? Tegyék csak át a kisebb stringet az MPPT2-re ugye?
- ebben a felállásban akkor mi termel végül és mi nem?
- 600V-ra van állítva az indulási feszültség - reggel. De még 500V-on is termelt valamennyit (este). Érdemes lejjebb venni?
- ha én mókolok a menüben (22742 kód alatt például) tök simán a neten elérhető hivatalos (user) doksik alapján akkor ugorhat a garancia? (Mondjuk az mppt2 bekapcsolását nem lépem meg nyilván)

Általános kérdések:

- volt valami gyűjtőoldal de már nem emlékszem a nevére ahol konkrét telepített solar rendszerek adatait lehetett nézegetni amit az emberek tesznek közzé. URL?
- van valami ajánlott “solar-os” fórum? Akár FB…

Köszi!

Hozzászólások

A 10kW, az gondolom a kWp érték valójában, és lejön még az inverter hatásfoka. Szerintem a 8,2kW nem rossz ilyenkor, de majd egy tapasztalt és hozzáértő kijavít. Összehasonlításképp 12 éve a melóban lévő papíron 25-26kW-os cuccból 20-22kW-nak már örültünk nyáron.

Szerkesztve: 2022. 03. 13., v – 01:46

mai napon 8.2kW volt a max teljesítmény. Full telibe napos idő volt. Én ezt keveslem. Tényleg kevés?

Panelek pontos tipusa? Teljesítmény alapján monokristályos, de gyártók között is van eltérés. Mono panel esetén szerintem ez a teljesítmény nem tűnik alacsonynak, nem ideális a besugárzási szög most még. Április május környékén lesz a csúcstermelés, ha akkor is alacsony a teljesítmény, akkor lehet gond de amit megadtál az nem túl sok információ.

MPPT2 nincs bekapcsolva, azaz nincs a két string külön szabályozva. Ez hülyeség ugye? Tegyék csak át a kisebb stringet az MPPT2-re ugye?

Ha a tájolás egyforma, akkor nincs értelme sztringekre bontani.

600V-ra van állítva az indulási feszültség - reggel. De még 500V-on is termelt valamennyit (este). Érdemes lejjebb venni?

Szerintem nem.

ha én mókolok a menüben (22742 kód alatt például) tök simán a neten elérhető hivatalos (user) doksik alapján akkor ugorhat a garancia?

Az nem, maximum a termelésed rontod el.

Biztos vagy benne, hogy ket stringed van? Attol, hogy a panelek ket 18+9-es csoportban vannak elhelyezve, meg nem feltetlenul igy van.

Siman sorba kotve szerintem nem lehetnek, mert 27 panellel mar atlepned az inverter maximalis bemeneti feszultseget. Eltero szamu panelekbol allo stringeket pedig nem lehet parhuzamositani. Ha nalad valoban csak egy MPPT van hasznalatban, akkor hirtelen nem tudok mas felallast elkepzelni, mint hogy van 3 9-es string parhuzamositva.

Nezd meg a DC oldal dobozat, ha megszamolod, hogy hany biztosito meg tulfesz levezeto van benne, illetve hany vezetek megy belole az inverterhez, abbol ki kellene derulnie, hogy mi a helyzet.

A masodik MPPT-t hiaba is kapcsolnad be ha nincs ra semmi kotve.

Egyebkent nekem van egy 10-es Symo, ennek van egy felhasznaloi adatlapon nem dokumentalt 6kW-os teljesitmenykorlatja / MPPT. Ha valoban csak egy MPPT van hasznalatban, akkor lehet, hogy te is egy ilyen plafonba utkoztel. Ha nem a kesobbi bovithetoseg kedveert van nagyobb invertered, akkor ezen ertelmetlenul buksz valamennyi termelest.

Egyebkent nekem van egy 10-es Symo, ennek van egy felhasznaloi adatlapon nem dokumentalt 6kW-os teljesitmenykorlatja / MPPT

Ezeket honnan lehet megtudni? Minden ilyen kiderüléséhez 1 elcseszett kivitelezés, és utána perlekedés a bíróságon a kivitelezővel sztori kell?

Pl. az én Fronius Syno 3.7.3.S-emnek milyen elhallgatott hibája van?

Nekem ugy jott elo, hogy 8+8 kW van rakotve K-NY tajolasban. Nem akartam nagyobb invertert, mert ahhoz mar 3x32A-re kellett volna boviteni a betapot. Leszimulatoroztam, hogy evente kb. 200 ora van, amikor atlepne a teljesitmeny a 10kW-ot, es valami 300 kWh veszik igy el, gondoltam jo lesz. Aztan meg neztem, hogy az egy oldal teljesitmenye sehogy nem akar 6kW fole menni akkor sem, amikor az osszteljesitmeny 10kW alatt van, mikozben a string feszultseg megemelkedik -> nem veszi le az inverter az elerheto teljesitmenyt.

Erdekes modon a mellette levo Huaweinek nem okoz gondot, hogy egy stringen van az osszes panel, le tudja venni a 6.6kW-ot rola. Na de az nem a vilag legjobb invertere. Meg a hutese is passziv.

éppen telepítés elött állok, 10kWs Symo, Dél Kelet tájolásban 9.9kWp (Canadien/Longi/Trina 450W-os modulokból). Hogyan/mivel szimuláltad?

Én ezt találtam: https://pvsol-online.valentin-software.com/ és "nagyjából" az jön ki, mint az ajánlatban: 1111kWh-al kevesebb - a szimuláció 2x Primo GEN24 4.6 Plus-t rakott be. Akkor ez a 6.6kW-s határ nekem is problémát okozhat a 10kW-s inverteren?

Igen, ha nem csal az emlekezetem, en is ennek a probaverziojat hasznaltam.

Mivel tovabbra sem talaltam infot a 6kW-os korlatrol, nem tudom, hogy mindegyik froniusban van-e ilyen, vagy tipus, esetleg sorozat fuggo, de igen, van ra nemi esely, hogy beleszaladsz. Ha viszont osszesen 9.9kW-od lesz es az szet van szedve ket nagyjabol egyforma stringre, akkor nalad ez a gyakorlatban nem fog gondot okozni.

Ezek benne vannak az (angol-német) doksiban, tehát ha letöltöd és átbogarászod azt a pár száz oldalt "hobbiból" akkor akár már tudhatod is.
Persze szakembereknek szól, tehát egy töritanárnak nem biztos hogy megvan a kontextus.

Nekem sajnos meló miatt rossz volt a sorrend ezért kénytelen vagyok utólag javítgatni, nem tudtam őket helyben letolni.

Gábriel Ákos

Tudok neked én is olyan doksit írni / adni, hogy ha nem kollégák vagyunk ugyanabban az iparágban 10+ év tapasztalattal, simán elsiklasz / félreérted a trükkös belecsempészett limitációkat, még ha rámutatok a konkrét oldalszámra ill. az oldalon belül arra a bekezdésre, mondatra ahol épp át akarlak baszni.

Szóval az h. egy 600 oldalas PDF-ben le van valahol írva mindenféle limitáció és laikusoknak-nemnyilvánvaló korlátok, az nem sok segítség, ha a kivitelező erre nyilvánvalóan és egyértelműen nem hívja fel a megrendelő figyelmét.

Kibontottam a postát, benne volt a jegyzőkönyv.

Két string van, az egyiken mértek 743V-ot a másikon 349-et. Ez a 9-18-as elosztásnak megfelel.

DC oldalnak “doboza” nincs az inverter közelében. Mit keressek?
Két pár piros-fekete megy a DC oldalon az inverterbe, a fizikai elvezetés alapján azt mondanám hogy csak az MPPT1-et használja tehát kvázi párhuzamosan van kötve.
Ha ezek most így párhuzamosan vannak kötve akkor gyakorlatilag a nagyobb string “nyomja vissza” a kisebb stringet és amit nem “nyom vissza” az megy termelésbe. Jól gondolom?

Nagyon érdekesen alakul a feszültség profil a nap folyamán, ahogy nő a teljesítmény, csökken a fesz. Nekem ez is azt mondja hogy “nyomja vissza” az egyik string a másikat.

A teljesítménylimitet (áramlimitet) én megtaláltam a doksiban, tény hogy “nem annyira reklámozzák”. 

Ahogy számoltam ha szétszedném 2 stringre akkor a limitnek is megfelelne. Így nem. 

Lehet hogy csak annyi van elszúrva hogy a kisebb stringet át kell köttetni MPPT2-re?

Túlfeszvédő és 3xC20 az “AC” oldalon van. Mondjuk lehet hogy a túlfeszvédő a DC áramkör része, de ezek egy dobozban vannak.

A 9-18-as felbontás eredetileg azért született mert van egy diófa ami néha árnyékolhatja a tető egy kicsi részét. Most már tudom hogy 3x9-be kellett volna köttetni amből 1x9-et kellett volna az MPPT2-re kötni. 

A panelek JA Solar 380Wp panelek.

Veszteségről: nézem homeassistanton keresztül amit a fronius integráció ad infót, van külön DC és AC teljesítmény, nagyjából 1% a veszteség. Sokkal több nem is lehet mert akkor eszelősen kéne fűtse az invertert, a ventilátor viszont gyakorlatilag nem is megy.

Gábriel Ákos

Ha ezek most így párhuzamosan vannak kötve akkor gyakorlatilag a nagyobb string “nyomja vissza” a kisebb stringet és amit nem “nyom vissza” az megy termelésbe.

Az igaz hogy a PV panelek "áramgenerátorok", de nem hinném hogy 2 munkapontos inverternél 2 sztringet párhuzamosan kötnek be. Ha mégis, akkor hülyeséget csináltak.

 

Szerk: A paneleknél vannak teljesítmény optimalizálók? Van árnyékolás?

Bocsi, e felett a hsz-ed felett elsiklottam. Nem ismerem a Foroniust, de nálam pont egy ilyen elcseszést csináltak, mint amire gondolsz: a SAJ-nak 2db független mppt bemenete van (PV1, PV2), ebből a PV1 viszont 2x2 csatlakozóval van ellátva, azaz van lehetőség az inverteren is párhuzamosítani 2db stringet. Ez be is kavart a telepítőknek, mert elsőre mindkét stringet a PV1-be csatlakoztatták. Észrevették maguktol, átkötötték még a telepítés alatt.

Ha nálad is ez a szitu, akkor biztosan át kell kötni.

Szerintem jobb az a 18 panel sorban mint szetszedve 2x9-re es parhuzamositva. Abban a feszultsegtartomanyban jobb az inverter hatasfoka.

DC oldalra is szoktak tenni tulfesz levezetot, sot, van, aki olvadobiztositot is, es ezek altalaban az inverter kozeleben vannak. Ha nalad nem, az inverterbol jovo piros-fekete vezetekeket kovetve meg tudod keresni. Ha nincs, akkor ez egy eleg erosen koltsegoptimalizalt rendszer.

Nem szoktak keverni az AC oldallal, kulon doboz.

Ha neked tenyleg parhuzamosan kotottek a 18 paneles stringet egy 9 panelessel, akkor az el van szurva. Konnyen ellenorizheted: a solar.web webes valtozataban meg lehet nezni a termelest / MPPT, ha az egyiken 0, akkor elrontottak.

Az viszont normalis, hogy napkozben valtozik a bemeneti feszultseg, az MPPT kitalalja, hogy mennyi epp az optimalis.

Az aramlimit != teljesitmenylimit. Elobbi valoban benne van a doksiban, utobbi nincs.

Majd nyaron beindul a ventilatorod, nem fogsz tudni megmaradni a kozeleben. Nem veletlenul van benne a kezikonyveben, hogy csak 1km hosszu telek vegen levo szerszamosbodera szabad telepiteni. Nemelyik telepito promocioban fulvedot is ad hozzajuk:

https://youtu.be/JHrbx4OzgKM

Jól gondolom?

- 2 MPPT azt jelenti hogy 2 külön feszültségem van? (a két string számára nyilván)

- egy MPPT-n belül párhuzamosan vannak kötve a stringek (ha esetleg van több).

Ergo most a két stringem (9 és 18) szarul kötve egyik sem az ideális tartományában üzemel hanem kialakult egy nagyjából a kettő közöttinek megfelelő állapot amit az MPPT "lát" és próbál tekergetni.

Egy MPPT-re ha párhuzamosan kötnék 2 stringet akkor azok illik hogy egyformák legyenek.

Gábriel Ákos

2 MPPT azt jelenti hogy 2 külön feszültségem van? (a két string számára nyilván)

2 MPPT áramköröd van a DC oldalon, amik a rákötött sztringekre állítják a munkapotokat külön-külön.

Egy MPPT-re ha párhuzamosan kötnék 2 stringet akkor azok illik hogy egyformák legyenek.

Ahoz hogy a munkapontok is azonosok legyenek az árnyékoknak, a tájolásnak is azonosnak kell lennie. A 2 MPPT-s invertereknek a DC oldalán van 2 MPPT modul, ami az inverternek egyforma DC feszültséget de eltérő áramokat szolgáltatnak.

Ugyanitt jelezném annak akinek túl hangos a Fronius invertere: 
- van egy “fizikai hack” amit youtube-on megtalálsz
- van egy firmware javítás ami szabályozási hiba javítást tartalmaz pont erre a problémára

A changelog alapján brutális hogy micsoda gagyi hibákkal kiengednek firmware-t élesbe.
 

Gábriel Ákos

További kérdés: firmware-t frissíthetek EON garanciavesztés nélkül? Elvileg Fronius direkt támogatja a user általi FW frissítést, szabadon letölthető és ott az USB a készülék alján.

Gábriel Ákos

Szerkesztve: 2022. 03. 13., v – 11:48

Nekem majdnem ugyanilyen elrendezésem van (27 x JA Solar 370W, 18-9 elosztásban), a tájolása az összes panelnek ugyanaz (délnyugatias, azimuth 33 fok) . Viszont ténylegesen két string van, azaz két pár DC kábel jön le a tetőtőről, és megy az inverter két független mppt bemenetébe. Az inverter egy SAJ Suntrio Plus 10K. A tegnapi napi peak 9.45kW volt (13:40-kor egy pillanatra), de valóban nem ilyenkor szoktak lenni a legmagasabb értékek, mert a beesési szög még nem ideális (a tető dőlésszöge nálam 35 fok). A napi össztermelés 57.7kWh volt (lett volna több is, de van a görbében 1-2 gödör, gondolom volt pár kisebb felhő).

Április-májusban szokott lenni az, hogy még hideg van, és már a beesési szög is jobb, ilyenkor látom a 10.1 - 10.2 kW-s csúcsokat, de lenne ez több is, csak a SAJ itt vág. A mintavételezésed nem tudom milyen, ha a Fronius cloudos monitoringját használod, az elég ritka (5-10 perces talán?), a késő téli körülmények miatt, lehet hogy csak simán nem láttad a valós a maximumot, mert éppen nem volt mérés. Nálam 15 sec-es mintavételezés van, az inverter local api-ját kérdezi egy Home Assistant.

Just for the record

Symo 10.0-3-M

Trina Solar 300 20 db

Trina Solar 375 14 db

DNy, 7%-os dőlés

2022.02.12 termelés 45,39 kWh, max 7,04 kW

A 8,02 kW sztem jó eredmény, de nem az számít, hanem a napi teljesítmény.

03.13. termelés 48.83kWh, max teljesítmény: 7,97kW.

Gábriel Ákos

Ha rosszul lennének bekötve a stringek, akkor szerintem nem ennyi lenne. Amúgy erről végül ki tudtál deríteni valamit? Nálam úgy ~15-16%-al lett több tegnap, a peak pedig 8.88kW volt, de ennyit okozhat a tájolás kisebb eltérése is. A mai nap jobbnak néz ki egyelőre, már most karcolgatja a 9kW-t.

tisztességes cég -még létesítés előtt- képes neked egy kalkulációt készíteni (gyári programmal és adatokkal), hogy adott helyen, tájolással és dőlésszöggel mekkora éves termelés várható.

Nekem '22 júl1-el adták át, és úgy látom, h a kérdéses időszakra jósolt termelést bő 10%-al meghaladta tavaly a tényleges.

Először nekem is jól hangzott, hogy majd a nagy fasz elmü milyen profin költségbecslést ad nekem, aztán ki fog vonulni hozzám, aztán majd profin kivitelez. Aztán végül nem szavaztam nekik bizalmat.

Aki áramszolgáltatóval csináltatta meg a napelemes rendszerét tokkal vonóval, és nem a bíróságra jár azóta is perlekedni velük, megírhatná így utólag mi volt a tapasztalat, mit csináltak jól, mit basztak el, mit bánt meg stb. Biztos van jópár user aki rakatott fel napelemet, mégse látni sok hasznos tapasztalatmegosztásokat.

Nalam, 45db 385W-os panel, Huawei 15kW-os 2 munkapontos inverter. 4 egyenaramu bemenete van, igy paronkent parhuzamosit. 15-15 megy az MPPT1-re, 15 az MPPT2-re. Tokeletes arnyekmentes delre nezo tetosik. Igy az MPPT1 dupla akkora terhelest kap aramerossegben. Kerdezgettem, nem lehetne-e valahogy elosztani jobban a terhelest, de azt mondtak, hogy ez igy jo. 17.325kW osszteljesitmeny mellett mostanaban 15.72kW volt a legnagyobb lejovo teljesitmeny eddig. Napok ota felhomentes ido van, napi 110kWh-t termel. 

Megnéztem a "dobozt" és az abban levő túlfeszvédőket. Az AC-ra van kötve.

DC oldalon lejön a napelemről a vezeték és kalap-kabát. Ez így szabályos-szabványos vagy reklamáljam meg?

Gábriel Ákos

Esetleg a padláson még elképzelhető, hogy megtalálod a DC dobozt.

A külön köztes DC megszakító a napelemek és az inverter közötti szükségessége függ a DC kábel lakótérbe bejutási helyétől a inverterig mért távolságtól . Tűzoltóság(katasztrófavédelmi) megkötés. Ha ez 5m alatt van, akkor nem kell külön ilyen, elég az inverteren lévő DC szakaszoló forgókapcsoló. A tűzoltó áramtalanítani tudja a tetőt, locsolás előtt. A villamos mérőhelynél meghatározott esetekben kell ugye a tűzvédelmi főkapcsoló, ebben az esetben távvezérelhető módon a napelemek DC oldalát is meg kell tudni szakítani pl  motoros DC kapcsolóval (Santon)

Az inverterben van lehetőség beépített DC oldali túlfesz levezetőt használni. Bár kétlem , hogy valaki ilyet rendelne  a Fróniustól a sima általánosan használt helyett. Dehát nem zárható ki, hogy nálad az inverterbe tették a Fronius-os kiegészítő SPD modult.

https://www.fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Installation%20Instructions/42,0410,2024.pdf  59.oldal

Ugyanígy vannak beépített DC olvadóbiztosítékkal ellátott inverterek.

Igazából általánosságban a DC oldalon elvárt funkciók:

- a DC string megszakításának lehetősége,

- DC oldali túlfeszültség védelem

- minden string külön olvadóbiztosítékkal védve legyen a napelem táblák Isc rövidzárási áramát figyelembe véve. (még párhuzamos kötés esetén is)

 

Mellékszál, de természetesen elvárt a napelem tartószerkezet EPH bekötése is. Tehát a piros, fekete stringvezetékek mellett egy 10-16mm2-es zöld-sárgának is kell lejönnie a tetőről.

Igazad lehet abból a szempontból, hogy testzárlati érintésifeszültséget alacsonyan tudja tartani a villámvédelmi földelőhálózat.

Egy villám esetén a villámáramot levezető alumíniumon eső feszülség jól meg tudja emelni a potenciált az egész napelemes cuccal együtt. Ami viheti magával interteresől az egész villamos hálózatot.

Emiatt célszerűbbnek látom a zöldsárgát egy alsó EPH csomópontban megkötni. Aztán egy jól időzített villám úgyis felülír mindenféle óvatoskodást .  ;-)

Egy villám esetén a villámáramot levezető alumíniumon eső feszülség jól meg tudja emelni a potenciált az egész napelemes cuccal együtt. Ami viheti magával interteresől az egész villamos hálózatot.

Miért vezetné bárki be az EPH-t vagy a villámvédelmet az inverterbe?

Emiatt célszerűbbnek látom a zöldsárgát egy alsó EPH csomópontban megkötni.

Az már régen rossz, ha a védővezető egy EPH csomópontba van bekötve. Védővezetőt a földelősinbe, EPH-t az EPH-csomópontba, míg villámvédelemnek saját földelése van.

Aztán egy jól időzített villám úgyis felülír mindenféle óvatoskodást.

Ezért találták ki a koordinált túlfeszültség védelmet.

A külön köztes DC megszakító a napelemek és az inverter közötti szükségessége függ a DC kábel lakótérbe bejutási helyétől a inverterig mért távolságtól . Tűzoltóság(katasztrófavédelmi) megkötés. Ha ez 5m alatt van, akkor nem kell külön ilyen, elég az inverteren lévő DC szakaszoló forgókapcsoló. 

Az OTSZ és TvMI az irányadó szabályok. A tűzeseti DC oladli leválasztó kapcsoló, a DC túláramvédelem és a DC leválasztókapcsoló nem összemosandó fogalmak!

A tűzoltó áramtalanítani tudja a tetőt, locsolás előtt.

PV paneleket csak letakarással lehet áramtalanítani. Áramtalanítani az épület villamos hálózatát és készülékeit tudják csak.

A villamos mérőhelynél meghatározott esetekben kell ugye a tűzvédelmi főkapcsoló, ebben az esetben távvezérelhető módon a napelemek DC oldalát is meg kell tudni szakítani pl  motoros DC kapcsolóval (Santon)

Az OTSZ és a szabvány határozza meg, hogy mikor kell tűzeseti főkapcsolót beépíteni.

minden string külön olvadóbiztosítékkal védve legyen

Öööö, túláramvédelmet kell kialakítani, lehet az akár DC kismegszakító is.

Mellékszál, de természetesen elvárt a napelem tartószerkezet EPH bekötése is. Tehát a piros, fekete stringvezetékek mellett egy 10-16mm2-es zöld-sárgának is kell lejönnie a tetőről.

Öööö, az EPH mint ahogy a neve is mutatja: együttesen érinthető fém szerkezetek egyenpotenciálra hozása. Az EPH nem vezethet hibaáramot! Az EPH, villámvédelem és védővzető külön fogalmak! Az EPH-t be kell kötni az épület EPH-jába, és a villámvédelembe ha van! Az EPH vezeték szükséges keresztmetszetét a szabvány írja elő, és az nem 10-16mm2!

Tűzeseti leválasztó nem kell azt tudom merthogy rövid a DC szakasz.
DC szakaszoló kapcsoló van az inverteren.
DC kismegszakító vagy van benne vagy nincs, nem tudom.
EPH-t sem tudom, nem láttam amikor csinálták az egészet.

Nagyon amatőr kérdés, a ház EPH kialakítását hogyan tudom legalább szemmelverni? Hol keressem? 
A villanyszerelőm anno meglépett, nem volt rendes átadás-átvétel.

 

Gábriel Ákos

függőlegesen mért >5 méter távolság a napelem és az inverter között --> tűzeseti leválasztót kell kötelezően beépítani, a kivitelező ezt mondta. Kb 80-90 ezer Ft-os extra költségtétel. Nálam legalábbis annyi volt.

Aztán hogy azt az 5 métert valójában vízszintesen elérve is kell-e a leválasztó, nem tudom. Lehet hogy akkor is ugyanúgy kell.

Vedd elő a kiviteli tervet. Azon rajta van a villamos tervező neve és elérhetősége. Ha kérdésed van hívd fel! Vesd össze a tervet a megvalósulással. Ha nem kapatd meg a tervdukumentációt, akkor kérd el a cégtől akivel csináltattad a rendszert. Ha még úgy is fenntartásaid vannak a megvalósítással kapcsolatban, akkor megbízhatsz egy műszaki felülvizsgálót, aki ~30eFt-ért ad egy szakvéleményt is.

Nem kaptam meg a kiviteli tervdokumentációt. A szerelő srácok kaptak egy skiccet, ami amúgy használhatatlan volt mert más méretű panelokat hoztak mint ami a terven volt :) 

Úgyhogy biztosan nem a leadott tervek alapján készült el a kivitelezés (amennyiben a panelkiosztás is a terv része).

Az ötlet jó, tudsz esetleg ilyen felülvizsgáló kontaktot adni?

Gábriel Ákos

Saját kárán és pénztárcáján megtanulja az ember hogy nem fizetünk ki magyarországon 2022-ben már SENKIT, amíg a szintén nem elfelejtett vállalkozói szerződés szerint MINDEN, ismétlem MINDEN leszállításra nem került. Inkább tartozzak én pénzzel a fasszopó vállalkozónak, mint a vállalkozó tartozzon nekem munkával. Mert míg előbbi esetben az ember azt rendesen kifizeti, utóbbi esetben futkoshatsz az istenverte mocsodékok után akár évekig is.

Amúgy mit jelent az hogy az MPPT2 nincs bekapcsolva ennél az inverternél? Nem logikus, hogy van áram a bemeneten és nem indul el a ketyere. Vannak a csilivili ficsörök a SW-ben, de hogy manuálisan kellene beavatkozni egy MPPT működésébe, az már fantasy kategoria...

A kialakított stringektől függően többféle beállítás és üzemmód lehetséges: 22.oldaltól

https://www.fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Installation%20Instr…

Alapvetően 2db MPPT bemenete van az inverternek, teljesítménytől függően 2 vagy 3 csatlakozópont /MPPT

- A két munkapontkövetőre rá lehet tenni az eltérő feszültségű stringeket.

- Párhuzamos stringet alapvetően azonos feszültség esetén érdemes kialakítani, ez mehet ugyanarra az MPPT bemenetre, ha a párhuzamos string összáramát képes fogadni az adott bemenet.

- van lehetőség külső stringgyűjtő boxokat alkalmazni, ahol a string párhuzamosítás megtörténik, és már csak 1 pár megfelelően vastag solarkábelen csatlakozunk az adott munkapontra.

ebben az esetben a bejövő "nagy áram" egyenletesebb elosztására van lehetőség olyan módon, hogy összekötöm a két munkapontbemenetet és kikapcsolom az MPPT2-t. Csak MPPT1 végez munkapontkeresést, MPPT2 tükörben ugyanúgy működik mint MPPT1. VAnnak direkt ilyen célra DC CONN KIT 25, DC CONN kit 35 néven eszközök.

 

MPP2 bekapcsolása a Basic menűből lehetséges: 117.oldal

https://www.fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Operating%20Instruct…

https://www.youtube.com/watch?v=NDTMe6nbGQE

Köszi a magyar linket eddig az angolt olvastam (azzal se volt gond).

Melyik az a barom manager aki szerint jó ötlet egy PDF-be belegórni 3-4 nyelvű használati utasítást?
Nehogy lehessen benne normálisan keresni.

Nincs DC Con Kit. 1-1 vezeték van az MPPT1-re és MPPT2-re. Ezek szerint most az a történet hogy megy mindkét string csak az MPPT2 tükrözi MPPT1-et, azaz majdnem biztos hogy nem is megy, mert 9 panellel nem fog 600V-ot elérni.

Gábriel Ákos

Ma kérdeztem egy osztrák supportostól, és ez a válasz jött: kapcsold be és tedd auto trackingre. 

Akkor kell manuálra rakni ha kicsi a 2. sztring, és alacsony a feszültség. Azért lehet kikapcsolni, mert az egyforma stringeket érdemes párhuzamosan kötni, ha az MPPT1 áramkorlátba még belefér az eredő áram. Az MPPT1 áramkör egy drágább, az MPPT2 áramkör egy olcsóbb modul.

Nézd meg a termelést nappal, aztán kapcsold be, és látni fogod hogy megemelkedik a termelés a kijelzőn.

Na látod ezt meg kell nézni a manualban. Milyen paneljeid vannak?

Az indulási feszültséget biztosan le kell venni. A munkaponti és üresjárási feszültségeket és a zárlati áramot kell megnézni. Ha nézek egy 445W-os Sharp NU-JD445 panelt, akkor üresjárásban 9*49,04V=441,36V amire a 600V nem igazán optimális.

>> Van még paraméter tábla NOCT-re is (mi ez?)

STC( Standard Operating Cell Temperature)

Irrdiance 1000W/m2, Cell Temperature 25oC, Air Mass AM1.5. *Measuring tolerance: ±3%.

 

NOCT(Nominal Operating Cell Temperature)

Irradiance at 800W/m2, Ambient Temperature 20°C, Wind Speed 1m/s.

 

Érdekességként nézz csak rá a 380W-os panelre mekkora teljesítményt is ír NOCT esetén (tehát úgy általános körülmények esetén, nem laborban mérve  belevakítva a napelem szemébe)

Kicsit érdekes a Fronius menüje.

Tehát BASIC menü

MPP tracker 2-be beléptél

MPPT2 "ON"

Alatta a DC üzemmódokat lehet kiválasztani: AUTO, FIX, USER

Az alatta lévő paraméterek attól függően lesznek figyelembe véve, hogy milyen üzemmódot választottál. (Auto, Fix, User)

 

- AUTO üzemmód esetén a DPM (Dynamic Peak Manager ON) ez az alapértelmezett, lényegében a munkapontkereső algoritmus. Tehát 200-800V (adatlap) bejövő solarfeszültség tartományban tud munkapontot keresni.

- FIX üzemmód esetén a "FIX PV Voltage " paraméterben beállított PV feszültséget veszi alapul a BUST/BULK üzemében (alapban 600V)

- USER üzemmód esetén az itt beállított feszültséget veszi figyelembe az MPP munkapontkeresés alsó feszültségeként.

 

Szóval BASIC menü :

MPP Tracker 2 ON

DC Tracking Mode "AUTO"  (default)

Dyn Peak Manager "ON" (default)

 

BULK / BUST üzem:

A bejövő változó DC solar feszültségből kell 3F 400V 50Hz kimenetet gyártania.

DC feszültségből PWM-mel készül a kimenő 3f 400V

400V *sqrt2 ~=565.68V

Ha ennél a kb 600V-nál kisebb a bejövő DC, akkor BUST konverternek fel kell tornásznia, hogy meglegyen a megfelelő "csúcsfeszültség", amiből tud dolgozni a  PWM.

Ha 600V feletti a bejövő DC, akkor lefele kell igazítani (BULK).

 

Értelemszerűen a BUST üzem  hatásfoka rosszabb (na nem egetverő, 98% helyett pl 94 %).

Az "Fronius ECO" sorozatú inverterek pl. nem tudnak BUST üzemmódot, emiatt a minimum bemenő DC feszültség is min 580V náluk. A te Symo-d megy már 200V-tól.

 

ui: Nem pontosan 565V-ra van szükség, hanem kicsivel többre, azért, hogy a visszatáplálás érdekében a hálózati feszültség fölé tudjon beállni a kimenet.

Újabb kérdés merült fel: tegyük fel hogy nincs áram az utcában. Elvileg nappal ugye tudnék csinálni bőven, "csak" két dolgot kéne megoldanom: 
- kéne szinkron-t gyártani hogy az inverter hajlandó legyen elindulni
- le kéne szakaszolni magam a hálózatról

A 2. kérdést meg tudom oldani, arra vannak megfelelő szakaszolók, tiszta ügy.
Az 1. kérdés izgalmasabb: gondolom nem elég az inverternek ha egy buta ups-ről tolok be neki 1f szinkron-t.
Hogyan toljak be 3f szinkron-t? 12V DC munkaakksi (80Ah) van itthon.

Gábriel Ákos

Szerintem ez igy felejtos. Mar masik topicban is feljott ez az otlet, de gondolj bele: a rendes halozat normal esetben gyakorlatilag barmekkora teljesitmenyt kepes felvenni. A szunetmentesed meg nem. Szerintem jo esetben annyi tortenne, hogy azonnal megszaladna a feszultseg es lekapcsolna az inverter. Rossz esetben valami fustolne is.

Ha aramszunet alatt akarsz villanyt, akkor neked egy hibrid inverter kell a hozza valo akkuval. Alternativ megoldaskent jo lehet egy szigetuzemu inverter is, ami tudja fogadni a teton levo stringjeidet (megfelelo a bemeno aram es feszultseg turese), erre manualisan kell atpakolni a dolgokat, amikor szukseg van ra.

Tőled kaptam az ihletet. én is vettem, teljesen jó :)
De arra gondoltam itt van ez a sok napelem legalább nappal hadd legyen mindenhol áram ha relatíve egyszerűen meg lehet oldani.
Kicsit már bánom ezt a Fronius-t, jobban utána kellett volna menni a részleteknek. 

Az ember ellustul, azt hiszi kompetens segítséget kap az eladótól, hát a túróst...

Gábriel Ákos

Most hogy a CHIP hiány + Kínában berobbanó COVID + a háború hatására megnövekedett kereslet miatt kezd masszív inverter hiány kialakulni, van esélyed eladni az invertered. :) 

Veszel egy hibridet (ha találsz), lecserélteted, aztán lesz olyan napelemes telepítő aki kiajánlja használt áron valakinek. Vagy szólj nekem, szerintem 1,5 óra alatt lesz boldog vevő rá. :)

A gyártók 300 napos visszaigazolásokat adnak már.

Elég biztos vagyok benne, hogy ez 90%-ban szoftveres feature (a 10% hardver mi lehet? a külső akksi csatlakozás), sőt, pl. a németeknél van ez a központi szabályzás ahol vissza tudják vetetni az inverterek termelését ha úgy van, ilyet tudhatna magától is, ha megszalad a feszültség/frekvencia.

Kicsit már bánom ezt a Fronius-t, jobban utána kellett volna menni a részleteknek.

Nekem az a tapasztalatom, hogy a fronius kicsit túlárazott pl. a SolarEdge-hez képest. Kb. az SMA árkategoria. A fronius 5 év garit ad, az SolarEdge 12 évet. A fronius nagyon ráment ezekre 2 MPPT-s inverterekre, ami sok esetben jó, de sok esetben nincs kihasználva, és azért ugyan abban teljesítmény kategóriában +2kFt/inverter a konkurenciához képest. Aztán ott vannak a kínai gyártók pl. Huawei, Growatt azokhoz képest luxusmárka luxusáron.

Ennyiben vagyok lokálpatrióta hogy legalább "európai márka".
Mint ahogy a JA Solar panel se a legjobb de legalább német és nem kínai.

Amit bánok hogy nincs hybrid. De ha azt nézem hogy a hybrid mit tud - néhány fogyasztót ellátni külön "hálózaton" az elég gagyi, azt egy szünetmentes is megteszi.

Gábriel Ákos

Ha neked tenyleg 12,5kW kell halozat nelkul az mindenkepp egy vagyon lesz. Gondolj bele, hogy mi kell ehhez DC oldalon, akkumulator kapacitastol kezdve kabelezesen at.

Szerintem rosszul kozelited meg a kerdest. At kene' gondolni, hogy mi az, amit tenyleg uzemeltetni akarsz, es arra meretezni. Szigetuzemben ne akarj egyszerre autot tolteni, meg negy fozolapon kajat csinalni.

Meg lehet érteni, mert kiadott egy "vagyont" és azon kívűl, hogy megkérdezték mennyi az éves fogyasztás, amit elosztottak 1100-al, aztán azt mondták 17kWp ami 5,6MFt.. azon kívűl gyakorlatilag nem sokat mondhattak neki. Az értékesítőnek külön meg is tanítják, hogy nem kell technikai részletekkel összezavarni a vevőt. Ha meg a vevő kérdez, akkor kiderül hogy nem is ért hozzá az üzletkötő mert műszaki manager szakon végzett az egyetemen, az Kirchhoff törvényeit nem ismeri, mert marketingből diplomázott.

Valahogy így. Azóta továbbképeztem magam és szerintem nem döntöttem rosszul a hiányos infók ellenére sem.

Szeretném a szaldóba beletolni a maximális lehetséges termelést. Ebből a szempontból jól lett az inverterem méretezve.
Kisebbet ajánlottak (10kWp) én kértem direkt nagyobbat hogy ha később felrakok még panelt (vagy panelt cserélek ami várhatóan többet fog tudni) akkor ne kelljen az inverterrel baszkolódni - mert akkor szerződéssel is kell...

Emellett szempont lett a szigetüzem - a mostani sok áramszünet miatt. Tavaly amikor elindult ez a buli még nem volt szempont mert 10 év alatt nem volt áramszünetünk.

 

Gábriel Ákos

Én 10kW Symo-t terveztettem be, most olyan 6kW-nyi panellel. Ahogy számolgattam, a többlet termelés kb soha meg nem térülő beruházás - viszont az elhasznált kWh-kat érdemes az utolsó darabig megtermelni. Ha több igényem lesz, igy kb 12kWh-nyi rendszerig nyújtózhatok.

Szigetüzem - őszintén szólva nem tudom, hogy mennyibe fájhat az akku-t kezelni tudó Symo, és a hozzá kapcsolódó akkupakk, de megkockáztatom, hogy egy 2-3.5-kWh otthoni aggregát költséghatékonyabb opció lehet (bár nem öninditós)

Elvileg, gyakorlatilag meg ha nincs felkészítve erre (mert vagy ott van a hálózat, ami kb végtelen felvevő képességű, vagy lekapcsol) szoftveresen, nem az történik aminek kellene. Az is kérdéses, hogy nem valódi szinusz jellel mit kezd, bár egy 3f motort megpörgetni 1450-vel nem túl nagy effort. Mondjuk mostanában azok a motorok se olcsók :D

Van a hőszivattyúmban egy 3f frekvenciaváltó. Az pl. egy 3f motornak gyárt csodálatos szinuszt, tized Hz pontossággal.
Megnéztem az árát, 100EUR. Ha 1f 220-ból tudna 3f-t csinálni az lenne az igazán csodálatos, szerintem létezik ilyen ketyere.
Elméletem szerint a földbuta UPS-em után kötnék egy ilyet, abból kijön a saját "off grid de grid-like" 3f, ezzel elindulna az inverter. 

A vissza-szabályozás az igazi jó kérdés, mi történik ha 5-8kW rászabadul a kb nulla fogyasztásra.

Gábriel Ákos

Szerintem az inverteredben nem szabályozás, hanem on-off állapot van. Azaz küldi kifelé a max. teljesítményt, amit épp tud, és ha túl nagyra nő a feszültség, pár percre megáll. Egyszerűen nem arra a feladatra van kitalálva, amire te használni szeretnéd. Ez alól talán a visszwatt védelem kiépítésére alkalmas típusok kivételek.

A 3 fázisra: igen, frekvenciaváltó pl. tud ilyen kimenetet adni neked. Vagy van ez a kínai lapka: https://www.aliexpress.com/item/1005002650730885.html?spm=a2g0o.product…
Nekem van egy ilyenre épülő pici hordozható 12V-os inverterem, teljesen jól működik. Létezik belőle 3 fázisú változat is. Ha értesz hozzá tudsz belőle "hackelni".

Tavaly ősszel én is elgondolkodtam rajta, hogy hogyan lehet áramhoz jutni a napelemeimből abban az esetben, ha a hálózat hosszabb időre leáll. Én végül vettem egy ilyen invertert: https://www.aliexpress.com/item/1005001340610004.html?spm=a2g0o.product…
Akkor még lényegesen olcsóbb volt.

Sehogy. Csinaltam neki ket lengo vezeteket MC4 csatlakozokkal, amiket a DC dobozon fel tudok dugni azoknak a kabeleknek a helyere, amik a "rendes" inverterhez mennek. Ha veletlenul kell, rahosszabbitozom azt a ket-harom fogyasztot, amit meg akarok taplalni.

Ez neked igy persze nem jo megoldas, ha gyakori rovid aramszuneteket akarsz athidalni vele.

A haz elektromos halozatara tobb okbol sem akarom rakotni. Egyreszt sziget uzemben foldfuggetlen a kimenete, es nem tudom, hogy ezt hogyan lehetne szabalyosan osszehozni a hazzal. Masreszt bekapcsolt allapotban folyamatosan felvesz 50W-ot, igy nem akarom allandoan uzemeltetni. Nincs semmi olyan kritikus cuccom, ami ne birna ki 1-2 ora allast is akar, igy nekem megfelel a manualis atterheles.

Eddig nem kellett. Annyit hasznaltam, amig kiprobaltam. 2300W-os ipari porszivo elmegy rola.

Erre a feladatra en a helyedben inkabb csinaltatnek olyan futesi lehetoseget, amihez nem kell aram, vagy csak nagyon keves. Tipikusan a teli idoszakban, amikor futeni kellene lesz a legkevesebb a termelesed. Nekem iden telen volt olyan nap, amikor a 22.5kWp rendszerrol kb. 5kWh jott le. Abbol neked nem lesz meleg a hazban.

Ha elmegy az áram:

  1. Az 1F szünetmentesből 3F -t kell csinálni -> frekvenciaváltó
  2. Meg kell még oldanod a frekvenciaváltó nullázását, mert abból nem jön ki N vezető.
  3. Le kell választanod a hálózatról a az óra utáni belső hálózatot (célszerű automatikusan)
  4. Rá kell kapcsolnod egy kicsi fogyasztót a szünetmentesre
  5. Rá kell kapcsolnod az invertert a belső hálózatodra
  6. Meg kell várnod míg az inverter elindul.
  7. Rá kell terhelned a fogyasztókat az belső hálózatodra

Ha vissza jön az áram:

  1. Le kell választanod a frekiváltót a belső hálózatról (nagy valószínűséggel az inverter is leáll)
  2. Vissza kell kapcsolnod a hálózatra
  3. És hamarosan elindul az inverter is

 

Ennél lényegesen egyszerübb és olcsóbb opció egy inverter csere.

A hybrid inverternél is le kell szakaszolnom a házat ha el akarom indítani, nem? (de, mert különben agyonvágja az oszlopon matató muksót)

Igen, valamint azért is, mert ha vissza jön az áram, akkor a fázisokat össze kell szinkronizálni, és utána lehet összekapcsolni.

Eon solarhome gondosságáról csak annyit, h csak a panelek felosztása és a címem volt elírva a solarweb.com -on.

Ja és a garanciahosszabbítás sem volt végigcsinálva természetesen.

Megkattintottam bő negyedóra alatt, én már nem rinyálok ezeknek.

Gábriel Ákos

Mai nap többször volt 10 kW felett a teljesítmény, a csúcs 12.1kW volt, ami elég érdekes az össz 10.26 string teljesítményhez képest. :)

Nyilván azért is tud több lenni mert van inverter amelyik képes ezt kitolni.
Nekem úgy tűnik ez a telepítés eddig rendben van.

Gábriel Ákos

Ez azert van, mert a panelek nevleges teljesitmenyet meghatarozott panel homersekletre, besugarzasra es beesesi szogre adjak meg. Minel hidegebb a panel vagy nagyobb a besugarzas es a beesesi szog, annal nagyobb a teljesitmeny.

Amikor hideg van es felhos az ido, akkor szokott olyan lenni, hogy a hirtelen kisuto nap a kezdetben meg hideg paneleken rovid idore a nevleges feletti teljesitmenyt ad.

Teljesen új kérdés: a (betáp) fi relé elé vagy után kötnéd az invertert? Most a fi relé "után" a ház felé van kötve de én bizony a fi relé "elé" kötném.

Vélemény?

Gábriel Ákos

Boccs ha ellopom a topikot, csak felmerült bennem egy kérdés:

ha felrakatok egy 12 kWp rendszert, akkor az azt jelenti h. a 3 fázison (egyenletesen?) elosztva akár 12kW-ot is be tud az inverter tolni a hálózatba. Ennek egy része elnyelődik a lakásban, pillanatnyi fogyasztás mértékében.

Ebben az esetben, ha nekem pl. fázisonként 16Amper-es biztosítékom van a villanyóra szekrényben, az azt jelenti h. én max 48Amper-t tudok felvenni a hálózatból? Termelés esetben pedig maximum ugyanennyit tudok leadni, ellenkező esetben a nagy termelés leverheti a biztosítékot?

12kw-os inverterhez 3x20A betáp kell, nem engedélyezik kisebbre.

3x16A-re 10kw-osat lehet, ami (ha minden optimális, és telibe tolja) fázisonként 14A-ed van, így (amíg süt a nap, és az elektromos hálóza is úgy van felépítve) ki tudsdz venni 3x30A-t is igen.

uitt megkérdezem, hogy a 10kW Fronius inverterre elvileg rá lehet akasztani 12kW-nyi panelt.
Emlékeim szerint nekem 16A+16A+20A (esetleg 25A) van az óránál.

Az inverternél meg lehet mondani, hogy az együttes (vissza)termelés ne haladja meg a 3x16A-t, vagy akkor A-t kell bővítenem, ha a jelenlegi ~6kW-nyi panelt 12-re bővítem?

az édászt nem érdekli mennyi paneled van, csak az inverter érdekli, az engedély is arra szól. Hogy arra 1kw, vagy 20kw panelt raksz, az már a te dolgod. Mo-n nem használják az áramszolgáltatók az inverterekbe épített visszáram korlátot (lehet nincs is engedélyezve ez a feature az ide érkezőkbe?).

ez a biztosítékod karakterisztikájától és hőmérsékletétől függ, 12kw, az mennyi, kb 16,8A? Előbb utóbb a hővédelem fog leoldani 1-2 órán belül. De ha hideg van (és kint van a biztosítékod) nem lesz semmi. (már ha az invertered le tud adni 10kw-nál többet, amit kétlek)

https://www.fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Datasheets/SE_DS_Fro…

SYMO 10.0-3-M esetén:
Max. PV generátorteljesítmény (Pdc max) - 15kW (peak)
Max. bemeneti áram (Idc max 1 / Idc max 2) 27,0 A / 16,5 A 1)
Max. bemeneti áram (Idc max 1 + Idc max 2) 43,5 A
Modulmező max. rövidzárlati áramerőssége (MPP1/MPP2) 40,5 A / 24,8 A

Nincs igazán értelme túlméretezni. Lehet hogy néhány tizedszázalékkal jobb lenne a hatékonyság ha a tetején pörgeted, de valójában a hatékonyság itt senkit nem érdekel. Inkább "az a mondás" hogy az igbt-nek jót tesz (hűtés, etc) ha nem csúcson van pörgetve.

Gábriel Ákos

amíg szaldó van, nincs semmi értelme. Ha nem lesz szaldó, és télen akarsz erről fűteni, akkor meg majd túl kell méretezni, hogy a téli - legkisebb termelést adó - hónapokban is legyen elég kraft. Bár majd ki kell számolni, az új rendszer és energia árak ismeretében, hogy mennyire éri meg azt is majd.

1. kérdés kb. igen, de nem a paneloktól függ hanem az invertertől hogy mennyit tud. De szerintem nem engednék a 3x16-ra rátenni az ekkora invertert, bővítened kéne a hálózatot.

2. kérdés igen, max ennyit tudsz felvenni és max ennyi lehet a termelés-fogyasztás különbséged is, a biztosítékot az áram irányfüggetlenül leveri

Gábriel Ákos