A "Mi a szösz" megdöbbenő kérdés helyett mondtam magamban egy csúnyábbat, de azt inkább nem írom le. Fura egy történet, még magam is csodálkozom azon, hogy bizonyos dolgok. Hogyan tudnak így összevágni? Két szála van a sztorinak.
1: Kb. 2 hónapja beüzemeltem egy Ryzen 5-ös 14"-os HP kis notit, oem Win10, szupi minden. Fainul üzemel, átadom. Használják egy fél napot nagyjából. Majd egyszer szólnak, hogy nem kapcsol be. Nem tudják bekapcsolni, csak pirosan világít a töltés jelző led. Hát ez már nagyon furcsa, de mondom nekik. Töltsék fel egy kicsit, lehet lemerült. Töltötték jó ideig, semmi. Azóta sem semmi, csak pirosan világít.
Ez a szál idáig tart, abban maradtunk, hogy vissza küldjük gariba.
2: Itt az alany egy pár éves Asus noti (Cerka N, 4GB RAM). Ez kapott most egy SSD-t a vinyó helyett. A művelet rendesen lezajlott, clear Win10 rendes liszenccel telepítve. Tegnap előttig naponta használva, beállítások, progi telepítések. Most reggel indítanám, hogy befejezzem a dolgomat rajta. Bakker! Ugyan azt tapasztalom. Mint amit a nejem mondott a fentebbi kis HP notival kapcsolatban.
Bekapcsolnám, meg sem nyikkan. Csak a piros led világít, mindegy hogy van-e töltő kábel vagy nincs bedugva.
Mi a franc lehet?
Egyik notin sincs se hibernálás, se altatás beállítva. Hogy azért merült volna csutkára le. Rendesen lehet csak leállítani mindkettőt.
A lehető legfrissebb állapotban van mindkettő, napra kész Win10-el.
Van itt köztetek olyan, aki nagyobb gépparknál tapasztalt hasonlót? Vagy szervízbe kimondottan ilyen hibával, gyanúsan sok új notit vittek vissza?
Az MS elszart volna valamit megint nagyon, valamelyik frissítésével?
- 1016 megtekintés
Hozzászólások
Mi a szösz: Béta szoftvert használsz és jelenleg a Microsoft büszke, de elégedetlen kísérleti nyula vagy.
Tessék átállni Windows 8.1-re, vagy Windows 10 Enterprise LTSB-re vagy LTSC-re.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ó hajbi a jó isten áldjon meg. Nem én akarom ezeket használni. Én Linuxon élek, nekem ez nem probléma. Sajnos van az a szitu, hogy akiknek segítek. Azoknak nincs más alternatíva. De hogy legyen egy kis örömöd, az egyik gép még 8.1-en van. Csak jogtiszta szoftvereket vagyok hajlandó a kezükbe adni, úgy hogy az utóbbi javaslatod nem játszik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szóval szerinted a HP és az Asus lapotopok firmware-je a Microsoft termékei, és béta állapotban vannak... #facepalm
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Épp a magadfajta fősodratú elemek szoktak azzal felvágni, hogy a Windows 10 egyik legnagyobb innovációja™, hogy magától beszerzi a drivereket és feltelepíti és ez milyen kényelmes™. Igen, ebben az esetben a Microsoft felelőssége is, ha béta állapotban lévő, bugos drivereket telepít, akárki is készítette őket. Ha szar termék eladásából tömöd a zsebed, elsősorban hozzád mennek majd reklamálni, nem a gyártóhoz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Figyelj már! Temérdek ember nem tud mit kezdeni a fentebb vázolt szituval. Széttárják a kezüket, csak használni akarnak valamit a napi munkájukhoz. Nem geek-ek, nem kockák, semmi IT affinitásuk nincs. Nincs rendszer gazdájuk se.
Kötve vannak a MS világhoz, mainstream doksikkal dolgoznak. Nem alternatíva náluk a LO átjárás esetleges megvalósítása. Egyszerűen nem fér bele az idejükbe, nem feladatuk ez.
Én tudnék nekik alternatívát mutatni, de egyrészt a nejemmel együtt elhajtanának a halál ....-ra, meg nem is érdekli Őket. Meg én sem akarom az életüket megkeseríteni.
Nekünk, akiknek nem gond alternatívák keresése, kipróbálása. Meg se kottyan, időt-energiát ráfordítani. De a világ nem így működik. Nekik ez az egész hóbelevanc csak egy eszköz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kibaszott Microsoft Office az egyetlen, ami a mezei Windows felhasználót ahhoz a kupac szarhoz köti. Nekem ne mondja senki, hogy bármilyen előnyt jelent a felhasználó számára fiókot nyitni a Microsoftnál, frissítéseknek drukkolni és jó nagy pénzeket elkölteni hardverre és szoftverre csak azért, hogy valakinek Windowsa lehessen. Ha a nagyinak felrakok egy Mintet, hogy levelezzen, böngésszen, videózzon, meeteljen és nézegesse, rendezgesse a fényképeit a Shotwellen, soha eszébe nem jut neki, hogy mi a szösz az a Windows.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem mindenki egyforma. Nem a nagyijaimnak segítenék, nem kényszeríthetek rájuk semmit. Nincs rendszergazdájuk, nincs IT háttér, nincs semmijük. Feladat van és ha nem boldogulnak a nejem nagyon pipa. Azt meg én nem nézem jó szemmel. Tudásomhoz mérten próbálom kihozni a legkönnyebbet, mindenkinek.
A Linux és a szabad szoftverek világa nem keres senkit. Embereknek kell rá találni. Engem sem a Linux keresett, én érdeklődtem iránta. Erőltetni nem lehet.
Fent említett embereknek a Win olyan, mint egy doboz gyufa. Nem keresnek helyette öngyújtót.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt hiszem igazad van. A Linux legfőbb előnye, hogy az átlagos felhasználónak nem kell hozzá se rendszergazda, se frissítgetések, se ápolgatás, se víruskergetés, se semmiféle számítástechnikai ismeret. Egy jól felrakott Linux általános esetben évtizedig elmegy anélkül, hogy hozzá kellene nyúlni. Mutass egy Windowst, ami ilyet tud egy hétig.
A Microsoft Office az más eset. Ahol az Excel az adatbáziskezelő, ott nem rúg labdába a Linux. Nem erőltetés kérdése, esélye sincs. Ahol a Microsoft Office alapfeltétel (nem arra gondolok, hogy "megszoktuk", hanem arra, hogy szüksége van Excelre és nem táblázatkezelő kell neki, hanem az Excel) vagy pl. az ügyviteli rendszer Windows alapú, ott a Linux nem megoldás az általános felhasználónak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pont az MS Office köti Őket, ezért mondtam, hogy az LO lehetne alternatíva. De az inkompatibilitás orvoslására nincs se idő, se tapasztalat. Most a napokban nézegettem, hogy mit lehetne csinálni ennyi géppel. Legyen nekik latest hivatalos MS Office és ne kerüljön semmibe, warez kizárva. Aztán nézegettem a webes office-t, ami megoldás a számukra. Mindenkinek MS fiók és online, 5GB tárhellyel dolgozhatnak a legfrissebb, jogtiszta MS ökoszisztémával.
Ez persze működik Linux alól is, hiszen webes felületen dolgoznál.
Viszont egyszer kéne nekik valami más okból kifolyólag valami Win specifikus dolog, ami nem az Office-hoz kell. Akkor jó eséllyel meg tudják oldani az XP-s szocializációból fakadóan. Jelzem nem lennék ott, ha akkor és rögtön Linuxra kéne vadászni valamit, hogy működjön.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha a webes Office megoldás nekik, akkor lehet hogy az LO is reális alternatíva. Az LO kompatibilitása szerintem nem súlyos probléma már, viszont van olyan feladat, amit egyszerűen nem tud az LO versenyképesen az Excelhez képest. Egyébként - amennyire ismerem - a webes Office jelentősen korlátozott képességű, komolyabb használat esetén az sem alternatívája a telepített Excelnek.
A "legfrissebb" (mitől is a legfrissebb?), jogtiszta MS "ökoszisztéma" egyébként egy kalap szar, szerintem nincsen olyan eleme, amire ne lenne open source megoldás, ami jobb és megbízhatóbb. Persze egyszer össze kell rakni, az igényeknek megfelelően. Kiváncsian várom, mikor csinálja meg valaki Linuxon az Office365 opensource verzióját, feleannyiért, mint amennyit a Microsoft kér érte.
Ha az ügyviteli szoftver nem akadály, nem kell nekik komoly Excel és nem akarnak játszani vele, akkor nagyon nagy valószinűséggel nem lesz olyan Windows specifikus dolog, ami valaha is hiányozni fog nekik egy alkalmasan kitalált Linuxon. Kivételek persze lehetnek, mindig.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vannak kivételek és előre nem tudod megmondani, hogy milyen akadályba ütközhetnek a jövőben, ha átállítod Őket Linuxra. Úgy hogy ott sem vagy és nem is feladatod, munkád ezt támogatni.
Pont az egyik fontos, napi szinten vezetni való doksijuk esik szét LO-ban. Van a gépeken, mert tettem menekülő útnak.
Ezért sem megoldás az LO, mert később is kaphatnak olyan doksit. Ami megint szétesik, satöbbi.
Hidd el évek óta próbálgatom magamban morfondírozva, hogyan lehetne kivédeni az MS függést. Nem hogy könnyebbnek tűnne az évek haladtával, inkább még nehezebb. El is engedtem, mert felesleges idő töltés nekem is. Inkább az MS oldalát bújom inkább, hogy ha segíteni kell az legyen gyorsabb.
Itt most pl. a webes office-al megoldható, hogy ne hurcolásszanak mindenféle pendrájvot a doksik miatt. Otthon belépnek az MS fiókba, dolgoznak a doksival, One Drive-ra mentődik. Másnap meg máshonnan megint folytathatja, egymás közt megoszthatják stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálunk a cégnél ugyanez a felhőbetelepített szerveren nextClouddal és ONLYOffice-szal megy, hosszabb ideje, hibátlanul.
Nyilván ilyesmit nem az alkalmazott férje fog megoldani otthonról, ha a vállalkozás vezetőjének a Microsoft a zsánere, akkor költsön rá, amennyit bír.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A tápláléklánc végén vannak és MS ökoszisztéma felé vannak bedrótozva. Túl sok esély nincs.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kibaszott Microsoft Office az egyetlen, ami a mezei Windows felhasználót ahhoz a kupac szarhoz köti.
Igazából azok vannak a windowshoz láncolva, akiknek a használt cucca windows-only, vagy, ha macOS-re van is port belőle, nekik nincs Apple vasra pénzük.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nyilván.
Szerintem a "Windows only" 50%-ban valamilyen ügyviteli cucc, 40%-ban Microsoft Office és 10%-ban valami játék.
Akit ilyesmi nem köt a Windows-hoz az bolond, ha a Windows 11-re ránéz.
(Mázli, hogy nálunk a családban senkinek sincsen efféle "vendor lock" beépítve és nem is baszkódunk Windows szutykokkal.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak épp az említett problémának köze nincs az OS-hez...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Onnantól van, hogy az OS teszi fel a szar, elfuserált drivereket, aminek a megfelelő tesztelését pont úgy elspúrkodta a Microsoft, ahogy a HP és az Asus. Persze, védd csak nyugodtan multiékat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
off..
Pont a minap érdeklődtek felőled itt a site-on, hogy hová tűntél.
Szerencsére meg vagy, jól vagy. :-)
on..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak tudnám kinek tud hiányozni…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nehéz nem észre venni, amikor megszólal. Markáns és következetes véleménye van a dolgokról az tény.
A HUP egy nagy szimfonikus zenekar, ha valami hiányzik a hangzásból, az pont hajbi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A bekapcsológomb és az akkumulátor kijelzése firmware-ből, nem pedig az OS részeként érkező komponens által működik, ergo OS nélkül is ugyanez történt volna.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor mégegyszer... Az akkumulátor töltöttségét jelző led meg a bekapcsológomb működésének köze nincs az OS-hez, az akkor is "van", ha nincs telepített OS, nincs semi, csak a nyers üres alaplap (háttértár sem kell hozzá). Nekem Windows XP-s Acer Aspire szokta csinálni azt, hogy nem kapcsol be, rádugom töltőre, tölt, majd "hibás akkumulátor" jelzéssel (villog a töltést jelző led) megáll a töltés. Töltő lehúz/rádug, elkezd tölteni, villog - eljátszani 2-3 alkalommal, utána már hajlandó bekapcsolni, OS betölt, és lehet használni, tölti az aksit, satöbbi.
Hogy ez a töltőáramkör általi hibás mérés, vagy fáradó kondi miatti fals működés, vagy bármi más - passz, nem érdekes - amikor ideiglenesen Linux volt a gépen, akkor is csinálta.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az akkumulátor töltöttségét jelző led meg a bekapcsológomb működésének köze nincs az OS-hez
A legtöbb ilyet is már szoftveresen vezérlik. Tehát simán lehet. Az XP-s Aspire géped itt nem releváns, mert akkoriban még józan léptékű hardverfejlesztés volt és nem minden LED-et is már .NET-bloat-ból akartak bekapcsolni.
amikor ideiglenesen Linux volt a gépen, akkor is csinálta
Oké, csinálta. Ettől még nem lesz analóg az eseted OP-éval. Se nem érv ez a Windows 10 mosdatása mellett.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"A legtöbb ilyet is már szoftveresen vezérlik. Tehát simán lehet. " - Aha. Tehát ha belegondolunk, OS nélkül a bekapcsológomb sem működik, azaz a bekapcsolás előtt kell telepíteni egy OS-t a gépre. Érdekes meglátás, igen...
Amire te gondolsz, az a power management, ami a firmware szolgáltatása, és működő, betöltődött OS esetén ez utóbbi a megfelelő "kéréssel" tudja a gép állapotát a pm által elérhetőek között állítgatni. De a _bekapcsolás_ a power gomb megnyomására nem ilyen. Sőt. A bekapcsológomb működését ugyan bizonyos mértékig a futó OS tudja kontrollálni, de ha megadott időnél tovább van benyomva, akkor már nem az OS, hanem a firmware fogja lekezelni az eseményt, és kikapcsolja a gépet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ebben nagyon tévedsz. Nem csak azért, amit a kolléga ír, hogy másnak telepítette ezeket a gépeket, nem saját használatra, hanem azért is, mert a Win10-nek Windows-vonalon nincs alternatívája. A Win7 támogatása konzumer vonalon máris lejárt, a 8.1-gyé kb. 15 hónap múlva fog lejárni, a Win11 meg meg sem jelent, és amikor megjelenik, akkor is a gépek nagy részén nem fog menni (mondjuk a szóban forgó notikon pont fog).
Így csak a Win10 marad, akármilyen is, még az összes alternatíva közül általánosságban a legkevésbé kompromisszumos. Mármint akinek Windows kell, azon a kategórián belül. A Win8.1-et meg végképp nem érte meg soha erőltetni, hardverigényre, beleerőltetett telemetriára, kényszerített frissítésre, instabil, teszteletlen MS update-ekre, stb. mind megegyezik a Win10-zel, csak a felületének a dizájnja más egy kicsit lényegében. Szóval 8.1 alatt is épp ugyanolyan kísérleti nyúl leszel.
Az Enterprise LTSB, LTSC megoldások meg olyanok, hogy azokat átlag user meg se tudja legálisan venni, és sokan nem akarják warez-ben használni, főleg, ha van a gépükhöz gyárilag járó, érvényes Win10 kulcs/licenc, akkor használják azt, normál Win10-zel. Főleg, ha Pro-ró van szó, akkor registry hekkekkel mindenképpen ki lehet kapcsolni a kényszerített update-et, és akkor nem lesz túl sok különbség az LTSB/LTSC-hez képest. Ráadásul te az XP-del legalább olyan kísérleti nyúl vagy, csak a saját magad kísérleti nyula, azzal, hogy bizonytalan ideig húzol ki vele, meg már észszerűtlen kompromisszumok árán ragaszkodsz hozzá.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Rendes Home rendszerekről van szó, amelyek legális OEM liszencek a géppel előtelepítve. Nem áll szándékomban az update folyamatát befolyásolni. Mivel nem vagyok ott így felügyelni sem tudom, hogy mit engedjek fel. A könnyebb utat választva mindig naprakészek a legutolsó állapot szerint. Ha beüt a krach valami oknál fogva, a legfrissebb verziót alapul véve. Sokkal könnyeb a hiba okát kideríteni, mert ilyenkor a "net" ordít a Win update eltoszott következményeitől.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hajbi..., azért ez nem egészen van így, ezt te is tudod... :)
Nem akarok ünneprontó lenni az AMD fényes "menetelését" illetően, de éppen a múlt héten olvastam, hogy "Meltdown" jellegű hibát találtak a Ryzen-eknél, lehet a kód napvilágra kerülése feltüzelte a világhálón kísérletezgető "szkriptkidiket". Most örülhetnek, van játéklehetőség. (Egy fényes "Intel, egy AMD kilőve" meccset játszanak. Ki tud többet..., ;) )
Javaslat.., el kéne távolítani az akkut és még a gombelemet is a laptopnál, majd visszatéve újraindítani. (Persze a gombelemnél közben megmérni megvan-e a "volt", ha nincs akkor cserélni.) Hátha bejön!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Ryzen-es nincs elérhető távolságon belül, azzal most nem tudok operálni. De!
Most kínomban az Asus-ból kihúztam a töltőkábelt és "ráfeküdtem" a bekapcsoló gombra. Jó hosszan nyomtam, hosszabban mint amikor kényszerített leállítást csinálunk. Hát nem elaludt a vörös led? Aztán meg simán elindult, bebootolt a Win10 92%-os akkuval! Normális???
Eddig meg nem reagált semmilyen "normál" indításra.
Most csak abban reménykedem, hogy a kis HP-val ha ezt eljátszom majd, az is elindúl.
Csavar még a dolog pikantériáján, hogy van még 2 másik Ryzen 3-as is, ugyan ilyen kis HP is újonnan.
Beszarok ha azok is elő hozzák ezt.
Az akksik mindegyik notiban beépítettek, a 3 HP garis. Azokat biztos nem bontom meg.
Ezért mondtam, hogy "Mi a szösz?"
Helytől, hardvertől függetlenűl ua. az a jelenség.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem asus laptopnál, 2x kellett 5 év alatt mikrokapcsolót cserélni a sleep/poweron gombok alatt!
Itx alaplapnál meg a félig merül elemmel nem is pörgette a tápot se, csak elem kihúzás után / új elemmel indult be a gép...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ennek az Asus-nak már a bill-be integrált power-on gombja van. Nem sok "km" van a gépben, szomorú lennék ha emiatt kellene komlett billentyűzetre költeni. A HP meg pár hónapos és annak külön gombja van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hp laptopoknál én is tapasztaltam, ha alacsony az akku szint és magára hagyja a felhasználó akkor képes alvó módba ragadni. Én úgy oldtam meg, hogy bios frissítés és a winen belül az energiakezelésnél a főkapcsoló megnyomásánál és a fedél lehajtása esetén is állítsa le a laptopot. Az alvó módot ahol csak lehet kivettem, és a hibernálást is tiltottam.
"Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen". (János 3:16)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Windows desktop éve :troll face:
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most egy pár perc után vissza dugtam a töltő kábelt. Elkezdett töllteni 88%-ról normálisan.
Hogy mi az anyja kínja volt nem tudom?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Leginkább bármi :-) ami a töltőáramkör/bekapcsolóáramkör/firmware környékén ilyen problémát okozhat. (Az OS-nek 99.9...%-ban nincs köze hozzá)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, hát ez az. Bármi. :-)
Nem is írtam volna egy sort sem, ha ez nem így jön ki. Helytől, gyártótól függetlenül. Egy és ugyan azon jelenség.
Hajbi sem örülhet sokáig, mert a 8.1-es gépbe is meg van már az upgrade SSD és Win10-re lessz váltás. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Talán "alányúltak". - Majd ismét frissítik az Intel® Active Management förmvert, és talán az AMD-nél is az ezt a célt szolgáló, hasonló megoldást.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát Én egy elég "mocskos" fantáziájú ember vagyok. Mindent IS eltudok képzelni és nem lepődök meg semmin. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Minden azon múlik, előjön-e még egyszer. Ha egyedüli eset, nehéz okot keresni. Az áramtalanítás a gyaníthatóan szoftveres, "nem indulási" problémára legtöbbször bejön.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pár hónappal ezelőtt ln is találkoztam hasonlóval, a bekapcs gomb jó hosszan nyomva tartása rángatta ki a gépeket a tetszhalott állapotból.
Ráadásul két teljesen különböző gép: egy ThinkPad egy i7-essel és egy HP Atom CPU-val. Mindkettőn W10 latest. Szerintem a windóz a ludas, valamelyik frissítési mechanizmus szétcsapja az ACPI állapotot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most, hogy ezt írod, eszembe jut a régi céges nótosom, amin Linux volt, és néha abba is csak ilyen módon (power gombot hosszan nyomva) lehetett életet lehelni - ott is ACPI mágiákkal lehetett kókányolni, hogy ritkábban csinálja :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A ThinkPad-emen ráadásul többször is előfordult. Onnan gondolom, hogy frissítéssel volt összefüggésben, mert ilyenkor boot során párszor kiírta, hogy visszacsinálja a frissítést... ráadásul mindig sleep-elem a gépet, hibernálni sem szoktam.
Nyomorul Win csinál olyasmit, hogy sleep-ből felébreszti a gépet, hogy frissítést telepítsen, és szerintem ilyenkor fordulhat elő a dolog.
Linux alatt semmi gondom nincs, teljesen stabil a gép, windózt meg nem bootoltam rajta már hónapok óta, és nem is áll szándékomban, főleg, hogy a sokujjas tapipad gesture-öket is sikerült belőnöm. Egyetlen dolog hiányzik: win alatt lehet konfigurálni, hogy a beépített sztereó mikrofon a laptop elé fókuszáljon, így meetingek alatt a külső zajok nem hallatszanak be, ezt Linuxon még nem sikerült reprodukálnom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A gyorsindítás (más néven Hybrid Boot) egy új szolgáltatás, amelyet először a Windows 8-val indítottak el, hogy a számítógépet gyorsabban indítsa el, mint a hagyományos hidegindítással indított számítógép indításához szükséges idő. A gyorsindítás a legújabb Windows 10-ben is jelen van, és alapértelmezés szerint be van kapcsolva.
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Power]
"HiberbootEnabled"=dword:00000000
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha ez a regkey azt eredményezi, ami az energiagazdálkodási beállításokban. A nem megjelenített funkciók közt található (gyors rendszerindítás). Akkor azt kell mondjam, hogy első dolgom ezt kikapcsolni minden SSD-vel rendelkező gép esetén.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez az igen.. Nálam a "powercfg -h off" az alap..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a baj, hogy ez lehet bármi. Lehet Win10 szoftveres hiba, lehet, hogy a töltőkkel van baj (nem tölt, és mikor az aksi már emiatt tökig van merülve, akkor néha téglásodni tud, nehezen éled fel), vagy az áramforrással (aljzat, elosztó), amiről a töltőket használnák. Mert kicsit gyanús, hogy egymás után 2 géppel is ugyanaz van. Első körben én is állati hosszú bekapcsológombnyomással kísérleteznék, meg a gyorsindítás kikapcsolásával.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Dél óta kikapcsolva, kihúzva pihent az Asus. Egy órája rendesen elindult. Az esetet megelőzően sem történt semmi más, tegnap előtt kikapcsoltam, kihúztam. Ma meg ezt játszotta, ami teljesen megegyezik a HP viselkedésével és teljesen megegyező szitujával. Földrajzilag eltérő helyen és időben egy hét különbséggel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha viszont fél napos kihúzás és pihenés után rendbe jön, akkor meg tuti, hogy a Win10 gyorsindítás a baj, ami default csak félhibernációba teszi le a gépet, és innen bootol, nem teljes bootot végrehajtva. Gondolom ez ragad be, nem tud feléledni, de fél nap múltán teljesen lemerült akkuval bekapcsolva ennek a hatása megszűnik, és újra rendes bootot hajt végre a gép.
A gyorsboot ugyanolyan elmebeteg megoldás, mint a secure boot, a MS megálmodta a redmondi fellegvárban, és akkor mindenkinek ezt kell szeretni. A gyorsboot egy csomó bug forrása, dualbootot ellehetetleníti (mivel nem csatolja le a partíciókat), gátolja update-ek életbeléptetését. De a MS eldöntötte, hogy ez így optimális. Ki lehet kapcsolni, csak sok user nem tudja, hogy ez a gond, meg a másik gond a kikapcsolással, hogy hiába kapcsolod ki, nagy évszakos update-ek a user megkérdezése nélkül, sunyi módon visszakapcsolják, így rendszeresen ellenőrizni is kell, hogy még mindig inaktív.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem, nem. Délelőtt a nagyon hosszú nyomás kibillentette ebből az állapotból. Írtam is fentebb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"tuti, hogy a Win10 gyorsindítás a baj ... de fél nap múltán teljesen lemerült akkuval bekapcsolva ennek a hatása megszűnik, és újra rendes bootot hajt végre a gép."
Egy hibernálás (nem sleep) hogy szűnik meg az akku lemerülésével? A fast boot kilépteti a usert (bezár minden progrmot) és a kernel ill. a service-ek állapotát irja ki disk-re, hogy bekapcsoláskor ne kelljen hardvereket felismerni, drivereket egyenként betölteni, ettől olyan gyors. Semmi köze a sleep-hez és akkuhoz. A hibernálásnak pont az a lényege, hogy nem zavarja, ha lemerül az akku, mert nem a memóriában tárolja az állapotot (mint a sleep) hanem disk-en. Évekig is lehet hibernálva a laptop, akkor is bekapcsol.
Ez sima gép/firmware hiba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez jó kérdés, nem tudom, itt most csak ilyen tippeléses alapon próbálok elméletet gyártani. Nyilván, zárt forráskódú szoftver, nem látsz bele, hogy mit csinál. A MS-nál sose tudni, hogy mit gányol össze.
Egyébként meg ezzel a gyorsindítással az a legnagyobb baj, hogy csak HDD-knél gyorsít igazán, de azokon a Win10 meg amúgy is használhatatlanul lassan döcög. Ha meg SSD-ről van szó, akkor meg olyan kevés mp. különbség lehet a gyorsindítás és normál között, hogy nem éri meg vele szopni. A legfőbb baj vele, hogy default be van kapcsolva, és default visszakapcsolódik update-ekkor. Ezt utálom a legjobban a MS-ban, mindenkire rátolják azt az egyféle megoldást, ami nekik tetszetős, olyan alapon, hogy ők mindenkinél jobban tudják, hogy mi a jó neki. Mert ugye úgy kell induljon a géped, ahogy a MS akarja, akkor kell frissíts, amikor a MS akarja, nem akkor, mikor esetleg te érnél rá, az update felülírja az általad telepített drivereket, update kényszerítetten rebootol, csak azt tarthatsz, futtathatsz a gépen, amit a MS engedélyezett, mert egyébként a Defender warez=vírus felkiáltással, vagy félrement heurisztikával lepucolhatja, stb.. De ez a jellemző a Mac-re is, csak pepitában. Persze, ezeket a hülyeségeket a power user kigyomlálja, kihekkeli, de az egyszeri usert nagyon frusztrálhatják ezek.
Sajnos már a mainstream normie Linux disztrók is elkezdtek hasonló technikákkal operálni. Mint-en default kapod az arcoda a frissítéseket (meg el van döntve, hogy a Bing a keresőd, és csak külön hekkeléssel lehet átállítani, ami sok kezdő felhasználót marhára frusztrál), Ubuntun a tudtod nélkül minden Snap és abból települ, frissül (a korábbi Amazon telemetriáról nem is beszélve), Fedora már átvette, hogy ha grafikus frissítéskezelővel frissítesz, akkor igazából csak bekészíti a frissítéseket, és következő bootot tartják fel a Ne kapcsolja ki a gépet, frissítések telepítése... idegborzolást Win10 módra, stb.. Persze ezek a hülyeségek itt is kigyomlálhatók, átállíthatók, meg nem mainstream disztrók és editionök használatával élből elkerülhető, de egy nagyon nyugtalanító tendencia. Meg a poweruserekkel az a gond, hogy oké átállítják, kigyomlálják, de akkor már ehelyett a munka és állítgatás helyett ők tudnak olyan nem normi disztrót is telepíteni (Arch, Debian minimal netinstall, Void, Gentoo, Alpine), ahol ezek nem is léteznek, és a rendszert még jobban testreszabják, a bloatot még inkább kivágják.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Mi a franc lehet?"
Sakk-matt,
KaTT :)
Visszatértem! A hozzászólásom alatt lévő szavazat gomb nem nyomódik meg magától!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez felettébb érdekes megközelítés. Tényleg.
Lehet azt is mondani, hogy a tudatalattimban megbúvó HP hiba, valamit teker odabenn nekem? Mert agyalok rajta tudtom nélkül és ez miatt bevonzottam az eseményt az én környezetembe?
Hát ez végül is lehet a "Mi a szösz?" kérdés is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Arra értettem, hogy 2 független hibát, mivel kb egyidőben történt, összekapcsolod és összefüggést keresel. Történhet több minden egyidőben, hogy nincs összefüggés köztük.
Sakk-matt,
KaTT :)
Visszatértem! A hozzászólásom alatt lévő szavazat gomb nem nyomódik meg magától!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Még egy érdekes adalék. Egy pár perce próbáltam indítani úgy hogy ugye láthatólag. Az előzőekben kibillent a hülye állapotából. Akksi led fehér, power gombra no reakció. Töltő kábel kihúz, a led tovább világít fehéren (???), gombra nem reagál. Hosszú hosszú gombnyomás, led elalszik. Gombot nyom, bekapcsol.
Én ezt nem értem, az akksi nem lehet lemerülve. 80-90% közti kapacitással indul és tölt is ha a kábelt bedugom. Ha kihúzom reagál rendesen.
Hibernálás nincs bepipálva az energia beállításoknál. Viszont a speciális beállításokban meg 180 perc telepre és hálózatra is. De ez meg arra vonatkozik, ha bekapcsolva van és 3 óráig semmi interakció. Annyit meg nem állt a noti.
Mindegy ezt most kikapcsoltam.
Utolsó telepített update csomag 2.-án a KB5005101, aminek a leírásában én nem láttam semmi olyat, ami az adott esethez kapcsolódna.
****szerk
Nem kapcsolódott vissza a gyors rendszer indítás funkció
*****
De mondom ezek még mindig nem magyarázzák a HP hasonló esetét. Az júniusi új beszerzés, be sincs járatva.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem a gép a szar...ez sima "alvó" állapot.
Az lehet hogy a winfos nem tud belőle rendesen "visszatérni". Linuxnál (riktábban) van ilyen...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Alvó állapotba akkor lép, ha ez be van állítva és bekapcsolt állapotában inaktivitást követően lép. De mondom mindkét eset. A piros ledes és fehér ledes beakadás rendesen kikapcsolt-leállított állapotában érte. Ezért nem értem.
Tegnap este-éjszaka figyeltem, 87%-os (3h12m) állapotában itt volt mellettem bekapcsolva akksi módban. Üresjáratban csak hagytam. Majd egy pár óra múlva 19% (1h36m) lépett energiatakarékos módba (OneDriveSync off). Ezután kb. fél óra mulva leállt magától rendesen, úgy ahogy be van állítva. Kritikus töltöttségnél álljon le. Ekkor feltettem töltőre, egyből vette a töltést, piros töltés jelző led világított. Mostanra feltöltött teljesen és simán elindult akksiról. Ha kihúzom a kábelt érzékeli, visszaveszi a fényerőt, ha visszadugom megemeli. Ezekből úgy tűnik, hogy az akksi és a töltőmechanizmus működik rendesen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
na jo, elolvasom megint :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
<off>
Egyik előző munkahelyemen eszkaláltak hozzánk egy jegyet, amiben egy globális méretű hálózati eszköz gyártó esetleges kozmikus sugárzással magyarázott egy kiesést. Azt hittem április elseje van, vagy be van tépve a mérnök úr, de aztán kicsit utánna olvasva kiderült, hogy néha tényleg lehet ilyen. Erre pár napja szembejött ez:
https://www.youtube.com/watch?v=AaZ_RSt0KP8
Szóval mielőtt azt gondolnád, hogy bug vagy te vagy a hülye gondolj erre is :D
</off>
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na szóval, figyelem! Új szál kezdődik! A kis HP ügyében! Kéretik mindent a helyiértéken kezelni!
1: A két jelenségnek semmi, de semmi közös kapcsolódási pontja NINCS! (Én kötöttem össze, mert azt gondoltam, hogy itt a HP oldalon minden normálisan zajlik).
2: Ha lenne olyan "szmájli" ami egy lovat ábrázol, amint "hanyatt bassza magát" és a 4 patájával az ég felé. Röhögve nyihog és a porban fetreng. Na azt ide tenném végtelenítve. :-)
3: Az ASUS a tényleg "szopatott". Erre nem tudok mit mondani.
4: A kis HP tekintetében felkérek mindenkit, aki kicsit is hajlamos konteók gyártására. Az ne fogja vissza magát! Kezdő instrukciónak csak annyit mondanék, hogy kivettem a tatyójából és bekapcsoltam! MŰKSZIK!
Röhög a vakbelem, de máris magam ellen is tudom fordítani a szituáció alapesetét és példa is van rá ITT!.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni