https://www.howtogeek.com/675793/what-is-harmony-os-huaweis-new-operati…
De még számtalan hasonló típusú cikkel linkelhetnék. Mintha az összes ugyanabból a marketinganyagból készült volna, és senki nem nézett volna bele a Harmony OS egyébként nyílt forráskódjába.
Némiképp szkeptikus vagyok például a támogatott hardverelemek számával kapcsolatban, az Android appok újrafordítás utáni problémamentes működőképességével kapcsolatban. stb.
Nem állítom azt sem, hogy ez a sok ígéret lehetetlen kategória. De szeretnék látni egy valóban komoly szakmai cikket a Harmony OS-ről. Létezik ilyen?
- 1561 megtekintés
Hozzászólások
Remélem láttad a cikk dátumát: September 22, 2019
Egyébként:
https://en.wikipedia.org/wiki/Harmony_OS
https://device.harmonyos.com/en/home/
https://developer.harmonyos.com/en/docs/documentation/doc-guides/harmon…
https://device.harmonyos.com/en/docs/start/introduce/oem_start_guide-00…
Talán az utolsó linkek a legjobbak. A HarmonyOS-nek sokkal kisebb az erőforrásigénye mint a Linux alapú Androidnak, inkább hasonlít a Google fejlesztés alatt lévő mobil operációs rendszeréhez. Tehát előre próbál menekülni a Huawei.
Némiképp szkeptikus vagyok például a támogatott hardverelemek számával kapcsolatban, az Android appok újrafordítás utáni problémamentes működőképességével kapcsolatban. stb.
Hehe, nem csak te vagy vele így :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bocs, rosszat linkeltem. Javítottam. De itt a korábbi link is: https://www.androidauthority.com/huawei-harmony-os-1030848/
A wikipedia szócikket olvastam szintén. De az sem volt túl informatív. A developer doksit most nézem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Huawei saját operációs rendszere, válaszul az USA embargóra. 2021-re ígérik a teljes funkcionalitást.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Értem, csak ez nem így működik. Még Kína sem elég nagy ahhoz, hogy kirázzon egy működőképes ÉS versenyképes önálló operációs rendszert a kisujjából.
Természetesen lehet írni nagyon jó mikrokernelt, ami felet akár több Linux kernel, WinNT kernel is vígan működik. Akkor teljes lesz szinte a kompatibilitás, a low-level hardveres kapcsolatot igénylő kevés programnál lehet csak gond. De garantáltan lassabb lesz mintha közvetlenül egy Linux vagy egy NT kerneles Windows működne ugyanazon a hardveren. Az energiafogyasztásnak sem használ ez a felépítés. Illetve lehet teljesen saját rendszert írni a mikrokernel felé, és kódújrafordítással biztosítani a kompatibilitást. Ez viszont nem fog hónapok alatt 100% kompatibilitás közelébe jutni. Továbbá egy dolog, hogy elindul egy Android app, másik pedig hogy stabilan is fut. Járható ez az út, de nem lehet parancsra hónapok olatt készre fejleszteni. Ez a "statikusan újrafordított java" nekem Oracle perkerülő manővernek tűnik, amellett meg nagyon nem optimális.
A mobil világban elterjedt számtalan hardver támogatása is gigászi feladat. Éppen ebben van behozhatatlan előnye a Linux kernelnek és a rá épülő Androidnak. Lehet saját OS-sel olyan stratégiát követni mint az Apple, csak saját, szűk körű hardvert támogatni. Ez működik. A mobil Windows is csak azt tudta, hogy a mobil hardvereszközök egy szűk körét támogatta. De ezt a gyártók utálták mert megköti a kezüket, de a Microsoft saját Nokiajának sem vált hasznára. Úgy látszik Apple mellett nincs hely egy másik Applenek a piacon.
Kísérleti OS-nek érdekes lehet, mint a Google Fuchsia OS, aminek a tesztelésében hardvergyártóként elég aktív a Huawei. Mélyebben bele beleásva a témába valószínűnek tartom, hogy sok egyezést lehetne találni a Fuchsieval.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Még Kína sem elég nagy ahhoz, hogy kirázzon egy működőképes ÉS versenyképes önálló operációs rendszert a kisujjából.
Belpiacra amúgy simán, de most láttam valami YT videót arról, hogy a srác valami gyárilag telepített search engine-t mutogatott, amivel apk-kat lehet letöltögetni, ha nem lenne fent a HMS-es store-ban.
Azt hittem, ezen már túl vagyunk 2020-ra, de ezek szerint nem. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kína önmagában akkora piac, hogy minden épkézláb cég ide akar bejutni. Nagynevű és múltjukra igen büszke európai cégek a küszöb alatt kúsztak be, csak hogy szeletet kapjanak a nagy kínai tortából.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Belpiacra? Simán. Nagyjából ha wechat van, akkor minden van. Csak hogy a nagyságrendet érezzük: havonta 1.2 milliárd! felhasználó.
De gyakorlatilag itt van minden.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igy van.
Es azt is erdemes eszre venni, hogy a kinai lakossag teljesen mas appokat hasznal napi szinten mint az europai tehat ha kb az a subset mukodik a telefonon akkor tokeletesen eladhato kinaban a cucc ami azt eredmenyezi, hogy a Huawei nem csak eletben marad hanem novekedest is kepes lehet produkalni.
Nekik ez szamit, nem az, hogy Neked az europai piacon ez a tetszesedet elnyerje...
Szerintem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
... egy újabb pofon a szarnak :D
-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én is csinálni fogok egy Linux disztribúciót. Az lesz a neve, hogy HagyományOS, és annyiban fog különbözni a Debiantól, hogy a motd-ben átírom az OS nevet. De vélhetően lesz CSOK-támogatott kiadása is, CsaládOS néven. Jut majd mindenkinek, újszülöttől aggastyánig! Már csak egy programozási nyelv hiányzik... :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Reformáld meg a C#-ot, és legyen C keresztény. :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ceresztény? :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csatlakozz a BlekkPanterOS teamhez! Hungarise diztributione
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Came here for this^
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bántott Pene téged...? :-D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Röfögök bzmg. :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Én is csinálni fogok egy Linux disztribúciót. Az lesz a neve, hogy HagyományOS, és annyiban fog különbözni a Debiantól, hogy a motd-ben átírom az OS nevet. "
Itt most pont nem erről van szó!
Amennyiben n+1 Android alapú rendszerről lenne szó, kérdés sem lenne. Nyilván bele kell tenni a szükséges munkát és van egy működő mobil operációs rendszer más néven, ami valójában egy újabb Android. LineageOS non-profit alapon is tudja, nyilván egy Huawei számára nem kihívás.
De ez nem egy Huawei Android HarmonyOS néven. Ez egy teljesen új operációs rendszer, méghozzá a kernelig saját fejlesztés. Még Linux kernel alapra építve sem bírta a versenyt egy HP vagy Nokia. Sokkal korábbi mobilpiaci versenyben. Azt írják fentebb, hogy Kína annyira egyedi piac, hogy leszarhatják az app-kompatibilitást Androiddal. Rendben, ebben van valami. De a széleskörű hardvertámogatást már nem lehet félvállról venni, főleg nem a Huawei mai helyzetében. Ha lenne még Kirin, akkor mint az Apple-nél stratégia lehetne, hogy támogatjuk a saját szűk körű hardvereinket a többi minek érdekelne?! Így, hogy MediaTek-től meg talán Samsungtól meg lényegében bárkitől chipeket kell majd venni aki eladhat a Huawei-nek, az ARM világban lényegében mindent lefedő Linux gigantikus kompatibilitás nehezen, illetve csak nagyon drágán pótolható. Ha beeseik egy gyártó drága SoC chipekkel használni kell, hogy legyenek a jövőben is csúcs Huawei mobilok. Ha jön egy gyártó olcsó SoC-okkal, az is kell mert szüksége van a Huawei-nek a sűrű fillérekre is az olcsó mobilok piacán. Ezeket mind támogatni kell és sok idő megtakarítást jelent ha már előre megvan annak a gyártónak a támogatása akivel épp aznap ülnek le tárgyalni. Az idő pedig pénz ebben a versenyben. Ha akkor kezdik a támogatást beépíteni a HarmonyOS-be a Huawei fejlesztőti amikor aláírták a szerződést csúszni fog a projekt, vagy összecsapják és minőségproblémák lesznek. Ha előre fejlesztenek támogatást minden lehetséges gyártó hardvereire, amik elméletben szóba jöhetnek, az pedig drága mulatság.
Azaz még egy saját OS-t is el tudok képzelni Android kompatibilitás nélkül, mert ok Kína nagy. De a Linux kernel helyére saját fejlesztést tenni, szvsz továbbra is hatalmas kockázat.
WeChat meg a fontos kínai appok mennek az bőven elég. De az már a kínai vásárlónak is számít, hogy mennyi lesz a mobil ára. Ha nem lehet beépíteni a legújabb nagyon budget MTK chipet mert azt még épp nem támogatja a HarmonyOS és ezért drágább lesz a legolcsóbb Huawei mobil, az már probléma a kínai vásárlónak. Ha szintén os támogatás hiánya miatt nem lehet használni a legújabb 22 magos csúcs Samsung procit, amit még az USA sem tudna megakadályozni az hátrány, mert a sok pénzt költő, tehát értékes vásárló Csin Csin nem Huaweit fog venni, mert neki státusszimbólum, hogy 22 cpu mag van a mobiljában amit különben telefonálásra és chatalésre használ.
Szerintem az történt, hogy jó tapasztalataik voltak a Google Fuchsia kísérleti OS tesztelésével a Huawei-nél. Lett sok híve az elképzelésnek. Akkor már legyen egy saját hasonló OS a Huawei-nél. Ezt is megértem. Ahova eredetileg szánták, beágyazott kütyük, okos órák és általában kis erőforrású és fogyasztású hardverek ez rendben is van. De az Amerika-Kínai kereskedelmi háború miatt main okostelefonos os-t csinálni belőle ilyen hamar elég kockázatos stratégia. Google-nek tök mindegy lehet-e majd versenyképes kereskedelmi terméket csinálni Fushsia-val és az is mind1 mikor. Huawei-nek egyáltalán nem mindegy mikor lesz ebből a HarmonyOS-ből mobil életképes platfrom és mennyi hiba lesz körülötte, illetve mennyibe fog kerülni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy látszik bejön a papírforma. Egyszerű Android fork lehet a Harmony OS.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni