Bélyeggyűjtemény nyilvántartó

Fórumok

Szeretnék egy bélyeg adatbázist készíteni, amire épülne egy gyűjtemény nyilvántartás. Sajnos sehol a neten nem találok egy hasonló programot vagy szolgáltatást sem. Tellico nem rossz, de nem felel meg a terveimnek. OOO Base se jó, mert sok vele a szívás. Egyenlőre még, a Drupal tűnik legjobbnak. Tud valaki esetleg más alternatívát? Lehetőleg olyat amivel nem hónapokig tart a rendszer összeállítása.

Mellékesen a neten normális Bélyegkatalógust nem találtam sehol.

Hozzászólások

Sziasztok!
Apósom rendelkezik több száz bélyeggel, amikkel mostanában már elég nehezen foglalkozik (kora és az időmennyiség miatt). Szeretnék érdeklődni, hogy létezik-e manapság olyan nyilvántartó program, amibe egyszer felvíve az összes bélyegét, legalább évente nyomon tudná követni azok értékének változását?
Elsőre biztos ezzel is sok munkája lenne (bár szerintem tudnék benne neki segíteni), viszont talán ezáltal megúszná az évenkénti átnézést. (Jelenleg többnyire a hagyományos módszert követve papíron "listázza" a bélyegeit, bár vannak albumok, melyek már excelben is nyilván vannak tartva.)

Nekem oroksegbol maradt jopar ezer belyegem, amiket "nem volt szivem kidobni". Hol kene ettol *araban* megszabadulni?:)
Mar vagy 10 eve rakosgatom oket.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Sziasztok!

Van néhány online katalógus, ahol saját gyűjteményt is lehet rögzíteni. Ezeknek megvan az az előnyük, hogy többnyire online piactérként is működnek, így egyből a saját gyűjtemény értéke is megbecsülhető.
colnect: https://colnect.com/hu/stamps/countries
StampWorld: https://www.stampworld.com/hu/
Freestampcatalogue: https://www.freestampcatalogue.com/stamps

E nagyon hasznosnak tűnő segítség ellenére senkit sem biztatnék, hogy nekiálljon manuálisan nagy gyűjteményt katalogizálni. Feltéve persze, ha nem pont az ezzel kapcsolatos foglalatosság a cél.
Ha csak az értékesítés előkészítéseként szeretnénk tudni a gyűjteményünk értékét, jobban járunk egy szakértő segítségével, aki ránéz, és gyorsan viszonylag pontosan belövi az ismert piaci árak alapján.

Köszönöm.
Meglesem apósnál, összehasonlítom (mert azt hiszem már megvan neki a nyomtatott kiadás), aztán megkérdezem a véleményét, egy ilyesmi nyilvántartásról (amit pár hét alatt biztos összetudnánk hozni), ezek után akár egy gombnyomásra frissülhet(ne) az aktuális érték (keresgélhetne közöttük, ha újat szándékozik venni megnézheti, h van-e már neki, stb-stb).

Úgy hallottam, hogy gyűjtemények nyilvántartására ez jó: https://www.snupps.com/ (órákhoz ajánlották ezt).

Bélyegek esetén nem tudom, mennyire lehet macerás feltölteni...

Korábban ismerősnek a magán néprajzi gyűjteményének nyilvántartásához az Omeka S-t telepítettem, erre is jó lehet, egy próbát megér.

Magyar offline katalógus program ennek a melléklete:
http://www.belyegshop.hu/index.php?categoryID=8 (nemzeti fájlmegosztón fent van a 2010-2011-es)

Egyébként:
http://belyegvilag.net/hogyan-vezessek-nyilvantartast-belyeggyujtemenye…

Én is próbálkoztam ezzel, de sajna 150-200 bélyeg után meguntam, túl sok munka vezetni egy ilyen katalógust.
-------------------------
Dropbox refer - mert kell a hely: https://db.tt/V3RtXWLl
neut @ présház

> 150-200 bélyeg után

Szerintem nekem 5000+ van, van hozza katalogus is (ar nelkul), nemcsak magyar belyeg. 3 vagy 4 bananosdoboz, ha jol emlekszem.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Benéztem, mondván ez meg milyen csajozásról szóló topic, de tényleg bélyeggyűjteményről van szó :D

Megoldást nem tudok, de pár évtizednyi gyűjtés tapasztalatai alapján az alábbi pár dolog talán segít.

Egy jó gyűjteményhez(*) speciális katalógus(ok) kellenek, kellhetnek.
Van pár meglepően jó nemzetközi katalógus. Nekem pl egy régi Scott katalógusom van. Ezekben az alappéldányok mellet a gyakori vízjel illetve fogazási variációk is fellelhetők és a "klasszikus" tévnyomatok is benne vannak. Általában egy sorozatból 1-2 bélyeg képét tartalmazzák, akkor is, ha 5-10-20 éven át ment a kiadás, így igényel némi rutint a keresés.

A nemzeti katalógusokban jellemzően minden bélyegről van kép, és természetesen egy nemzeti katalógus mindig sokkal pontosabb, részletesebb. Pl. papírválltozatok, fényes/matt nyomás, különféle enyvezés-variációk inkább már inkább csak a nemzeti katalógusokban van tárgyalva.

Ha elég régi darabok vannak a gyűjteményben (1880-ig mindenképp, de az I.vh előtt sem árt), akkor érdemes a bélyegzés katalógust is bekészíteni a bélyegkatalógus mellé, mert egy-egy ritka, szép bélyegzés többet érhet, mint maga bélyeg!

(*) jó gyűjtemény: amikor nem a mennyiségre, hanem a minőségre törekedik a gyűjtő, az adott tematika lehetőleg minél teljesebb kimaxolására, színárnyalat-vízjel-papír-fogazat stb. variációk. Az albumban vagy berakóban az alapbélyegtől eltérő variációk szépen megjelölve, kommentezve. Nem keverendő a '80-as 90-es években népszerű, "a nagyi minden leveléről leáztatom az összes bélyeget" című gyermekjátékkal :)

Online katalógusok:
Sajnos az ingyenesek nincsenek egy ligában a papír alapúakkal. Nyilván, ha más nincs, akkor kényszerből rá vetemedik néha az ember. A fizetősek között lehet, hogy van jó, de mondjuk a Scott Standard Online 450 USD, az nálam nem játszik.
Egyébként magának a gyűjtőnek a papír alapú megoldás sem annyira vészes. A saját területén belül szerintem mindenki többé kevésbé ismeri a létező tételek nevét-évszámát, nem lassú a kutakodás.

Egy a papír alapúval azonos tudású online katalógus (főleg gyűjteménykezelővel) nagyon jó lenne. Én szívesen használnék inkább egy előfizetéses online rendszert a papír helyett. Ráadásul szerintem kiadói szempontból is jó lenne, hiszen a könyvkiadás valójában egy többszáz oldalas "fotóalbum", kiváló minőségű papíron, amihez jön a raktározás, forgalmazás stb. Őszintén szólva, csodálom, hogy ennyiből kihozták.

Digitalizált katalógusok:
A magyar katalógusból ha jól emlékszem 2011-ben jelent meg utoljára CD-s verzió, valami windows only kezelőprogrammal. A Scott nemzetközi katalógusából 2007-ben jött ki emlékeim szerint az utolsó CD/DVD változat. Nyilván sokan inkább másolták, mint vették, szerintem ezért állhattak le vele.
Időnként előkerülnek scannelt OCR-ezett változatok is, amiket vadidegen ország-tematika esetén egész jól lehet használni.

Aukciós oldalak:
A bélyeg nem annyit ér, amit a katalógusban a képe alatt találsz, hanem amennyiért el lehet adni. Elég nagy rés van a kettő között. Magyarországon a darabant.hu és a fodoraukcio.hu, nemzetközi szinten a delcampe.net árait érdemes nézegetni. Pár hónap után már egész jó rálátása lesz az embernek. A delcampe.net-tel nem árt vigyázni, kedvelt témákban (macskák, Elvis, Princess Diana, stb.) egzotikus országok számos "sohasemvolt bélyegeit" is igyekszenek elpasszolni, illetve csúnya hiénázások is előfordulnak. A két magyar oldalnál az aukciósházak szerencsére rendet tartanak. Ja, és a Vatera-n is mennek bélyegek, de azzal nincs tapasztalatom, egy-két alkalommal vettem onnan az elmúlt 1x évben.

Árváltozások:
Bár szinte miden évben jön ki újabb katalógus, ez nem azért van, mert az árak annyira ingadoznak, hanem mert az új katalógusban benne vannak az új tételek, és általában mindig valamivel bővebb, részletesebb, mint az előző évi. Nem jellemző, hogy valami tavaly 100 forintot ért, idén meg már 10ezret :)
Ráadásul, ha az infláció ki is hat pár év alatt az árakra, szerintem ez többnyire kb. azonos szorzót jelent minden tételre.

Nyilvántartás:
Sajnos az Excel-nél a mai napig nem találtam jobbat.
Ha nagyon kellene online is, meg a bélyegképeket is szeretném látni, akkor talán betolnám sqlite-ba, és raknék fölé valami fapados webUI-t, de amíg nekem kell feltölteni bele a képeket, addig nem éri meg ezt a munkát.

"Sajnos az Excel-nél a mai napig nem találtam jobbat."

Ez sajna igy van. De nem csak bélyegre. Pl a militária gyűjteményem xls-ében olyan adatokat tartok nyilván, amik más programban nem léteznek (pl beütések, jelölések, technikai paraméterek).
-------------------------
Dropbox refer - mert kell a hely: https://db.tt/V3RtXWLl
neut @ présház

Én amúgy a colnect.com-nál kötöttm ki.

Ha már a Tellico-t próbáltad helyette esetleg a Calibre?