Szerver elnevezési ötletek

Ötleteket várnék, ki mi alapján nevezi el a szervereket. :) Lassan kezdek kifogyni az ötletekből.
Maradjunk annál, hogy rendes neve van mindnek, tehát www1, server5, ubuntu, rasd-5kcf és hasonlók nem játszanak.

Hozzászólások

funkció-sorszám, esetleg lokáció ha ugyanolyanból több helyen is van.

Ezzel az a probléma, sok szerveres környezetben, hogy
1. nagyon ronda
2. nehéz rá hivatkozni egy beszélgetés során
3. rotálódáskor változik a név, veszett a régi "ismeret".

A gép neve fontos, mert ez alapján "ismered" és tudsz az egyesetleges HW különlegességeiről. Mi van akkor, ha debreceni telephelyről pestire költözik, és db-cluster 2-es node-ból mail-cluster 4-es node lesz.
Megmondom: írhatod át a hostnevet, és nem csak a gépen, hanem minden nyilvántartásban, és két költözés után elfelejted, hogy ő igazából "Fred", akinek egy slot probléma miatt a 8.slot-ba nem szerencsés dik-et rakni, de négy lemezzel "szinte" tökéletes.
Egyébként tudod hogy öreg, nem garis, a cseréje folyamatban...blabla

Mi úgy csináljuk, hogy minden beszerzéshez (itt több is van) választunk egy-egy mesét, vagy valamilyen szempontból összefüggő neveket.
Így bármit is teszünk velük, vagy rotálódnak, tudni fogjuk, hogy Kuka a 7 törpe közül való, akiket Xévben szereztünk be, és Y évig garis, 4NIC-el megáldott SFP-től mentes.
Fejből tudjuk hogy 1U kis porbafingó, de vannak tartalékai. Ezek a fejben lévő infok elvesznek ha rotálódnak a gépek, vagy funkciót váltanak.

---
"A megoldásra kell koncentrálni nem a problémára."

Mi van akkor, ha debreceni telephelyről pestire költözik...

A gep neve epuljon fel nem valtozo elemekbol. Van olyan iskola amely szerint a gep nem koltozik, hanem telepitesre kerul egy uj gep, arra atmigralodik az adat es onnan folytatodik a szolgaltatas. Ha koltozteted a gepet, akkor ne tedd bele a lokaciot a gepnevbe, tekintve hogy nem konstans az adat.

--
Pásztor János
Sole Proprietor @ Opsbears | Refactor Zone

sok száz szervert managelek, van amiről azt se tudom pontosan milyen gép (a hw dolgokat nem intézem), nem is akarom tudni. Arra van a leltár.

Gépet meg gyorsabb imageből újrahúzni (és minden mást automatán beállít, a monitorozástól a storageik, stb.) mint átírni akár a hostnevét...

Ez virtualizált környezetben cluster-ekkel nem működik.
Nyilván a VM-ek a nevük funkciójuk alapján kapják a nevüket, és snapshot-ból megy vissza ha kell, template-ekből épülnek, stb...
Csak a fizikai vasakat nevezzük el "barátságosan". :)

---
"A megoldásra kell koncentrálni nem a problémára."

nem mondom, lattam mar 1-2 kuplerajt hw inventory ugyben, meg hogy az elmelet es a gyakorlat kozott szokott lenni egy keves delta, de. Azert 2017-ben nagyon meg tudja konnyiteni az ember eletet, ha nincsenek "hw kulonlegessegek", meg ha a 8. slot-hibas gepet a support gatyaba razza. Mert akkor nem 15 db 15 fajta hw konfigod van, hanem N db 1-fele konfigod, amit lenyegesen konnyebb menedzselni. Nem tudom, ez szempont-e nalatok.

Aztan ha az utobbid van, akkor nem kedvenceid vannak, hanem haszonallataid (pet vs. cattle/chicken) vannak.

--
t-systems-es it architect allast keres. Jelige: csak webshopot ne kelljen...

Az ismert slot hibát példaként mondtam, nyilván nem tűrűnk hibás gépet hosszú távon.
Egy config pedig nem lehet jó mindenre, van ahol a CPU a kulcs kérdés, van ahol a storage, és van amibe RAM kell szarásig, vagy ezek kombinációja.
Nálunk a gyártó, ezáltal pedig a HW support a homogén.

---
"A megoldásra kell koncentrálni nem a problémára."

Nálunk régen a gimiben görög istenekről voltak elnevezve. Ha kevés szerver van, akkor esetleg bolygónevek. Vagy lehet akár állatokról is vagy például csak madarakról, kinek mi a szimpi. Autók, földrajzi helyek, ételek, zeneszerzők :)

Maradjunk annál, hogy rendes neve van mindnek, tehát www1, server5, ubuntu, rasd-5kcf és hasonlók nem játszanak.

A www1 miért nem játszik? Ha van x darab webszerverem, én leginkább ilyen elnevezést preferálok (mit szolgáltat, hol található fizikailag, stb). A legfontosabb hogy a gépet a neve alapján egyértelműen be tudjam azonosítani.

Ha a rendes név alatt azt értetted, hogy Aranka vagy Odüsszeusz a gépnév, azt hatalmas tervezési hibának gondolom.

{projektrovidites}-{lokacio}-{szerep}{sorszam}.{technikai domain}

Pl. az egyik regebbi szerveremet igy hivtak: obs-zyl-vnode01.opsbears.net. obs=Opsbears, zyl=Zylon (Szolgaltato), vnode=szerep. opsbears.net=egy olyan domain aminek csak ez a szerepe.

Ha kulonbseget akarsz tenni kulso es belso lab kozott, akkor a .in. subdomain hasznalatat javaslom.

A mindenfele mesehosok, felistenek, stb. hasznalatat melloznem, mert akinek utanad at kell vennie a rendszert ezert nagyon gyulolni fog. Volt egy megboldogult szep nagy magyar tarhely szolgaltato 60+ geppel amit igy kaptam meg... volt egy par keresetlen szavam.

--
Pásztor János
Sole Proprietor @ Opsbears | Refactor Zone

Hát ez nagyon jó akkor, ha mondjuk kattintásra csinálod a gépeket tömegesen, mint mondjuk a google (vagy bármi, ahol egy feladatra van sok-sok gép), és kattintasz kettőt, akkor lesz még 10, vagy akár kitörölsz belőle 5-öt, mert mindegy. És amúgy is, 1 a 100-ból, tök mindegy, nincs rajta semmi egyedi, semmi különös. Ilyenkor jó. Mert nyilván ezt nem is lehetne máshogy
De amikor minden gép egyedi, a fizikai vasakat ismered személyesen, akkor ez baromira nem jó. Ráadásul ezeket a neveket mindig kézzel beírni ha mondjuk csatlakozni vagy hivatkozni akarsz rá, hosszú.
--
"Sose a gép a hülye."

mesehosok, felistenek

Egyetemi laborgépek: a hét törpe (Műszertanszék), sörbrandek (SZIT) - na azóta tudom, hogy van olyan sör, hogy Warsteiner... :D

Top gépelnevezési történet (dél-dunántúli multi): magyar állatnevek. Ezt akkor találták ki, amikor elkezdték mindenféle más nációkkal keverni az üzemeltetési csapatot. Nagyon szerették a külföldiek az olyan neveket, mint pl. csotany... :D

pl.

AAABBCC000

Ahol AAA a lokáció kódja, BB a szerepe, CC a funkciója, 000 a száma (1-2xx production 8xx UAT 9XX DEV)

--

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

Én úgy érzem, a szerverek "becézgetése" (törpapa, tudor, álmos, mars, stb.) már kiment a divatból. Ez kb. a '90-es évek végéiig, '00-ás elejéig ment, mikor még volt 5-10 szerver vas, amikből mindegyik szolgáltatott mindenfélét, aztán kapott egy nevet, ami amúgy nem kötődött semmihez.
Manapság már mindenre külön (virtual)server van (akár több is), így praktikusan funkció+sorszám(+lokáció) adja az elnevezéseket.

De felmerült bennem, hogy DNS-be is oda-vissza bejegyezve kipublikálni a különböző host-ok funkcióját mennyire safe vagy nem?

----------------------------------^v--------------------------------------
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Annó a naprendszer holdjait vettem sorra.

Mókás ezt a beszélgetést úgy nézni, hogy egy több országban, több kontinensen infrastruktúrát üzemeltető cégnél dolgozom. Amiket írtok, az gyakran túl kevés, nem skálázódik. Persze kinek mire van szüksége.

Nálunk amúgy jelenleg (már több éve) ez a viszonylag jól bevált fölépítés:

ország-adatközpont-környezet (itt van lekódolva, hogy virtuális gép-e)-operációs rendszer-fő funkció-alfunkció-index.

Ennél jobban nem fejtem ki, sorry, de ez mind lekódolható egy kezelhető hosszúságú hostnévbe.

--
„Spiró ótvar, Konrád átok, Nádastól meg mindjárt hányok!”

Te sem gondoltad komolyan, h. a kérdező 3 max 4 szervernél többet akar elnevezni / használni?

Eleve a kérdés feltevéséből következik, h. itt szó nincs a top-enterprise fortune500 féle "3 régió -> minden régión belül 2 v. 3 különböző datacenter, mind más városban, saját IATA kóddal -> ügyfelet azonosító ID -> kiszolgáló/alkalmazás azonosító -> sorszám" típusú borzalomról.

Vidéki gimnáziumba, v. bpesti kkv-ba bőven elmegy a max. 3 db szerverre a 7törpe nevei v. folyónév, v. egyéb bármi preferencia. Mert a kiindulási kérdésből kb. ezt a bonyolultsági szintet lehetett belőni.

Aztán majd kiderül (mindig szigorúan csak utólag természetesen!), h. ennél a probléma csak bonyolultabb, ld. minden informatikai probléma csak első blikkre egyszerű! Na akkor ismét le lehet majd ülni közösen, és már műszaki alapossággal megtervezni. Addig meg marad a 7törpe, sok helyre az bőven elég, tényleg!

Eleve a host Netbios név (igen, windows) max. 15 karakter max (+1 "láthatatlan" karakter, de azzal nem számolhat az ember). Hiába mondogatja a MSFT egy évtizede h. már mindenhol DNS név alapján megy minden service, meg Active directory LDAP-ból. Azért a mai napig meg tud hülyülni még a saját vackuk (exchange, sql server, system center) is, ha túl hosszú gépnevet kap, szóval aki 1x megégette magát, figyel erre is. Szóval a fentebb emlegetett "3 régió..." borzalomnál elég erősen kell agyalni, h. beleférj a végén a 15 karakterbe.

Ja és amúgy természetesen a gépek nevét felveszed dns-be (lehet simán split brain, és akkor kívülről nem fog látszani) és úgy hivatkozol rájuk a hálózaton belülről bárhonnan. A neveket pedig istenmencs minden alkalommal kézzel beírni, mert van rá shortcut, v. autogenerált 1-klikkes link stb. De megintcsak érdemes látni, h. más kell egy AWS mérnöknek, meg más a gimnáziumi rendszergazdának.
--

datacenter, mind más városban, saját 3 betűs IATA kóddal -> ügyfelet azonosító ID mondjuk 3 karakter -> kiszolgáló/alkalmazás azonosító legyen ez is 3 kar.-> sorszám, ez is legyen mondjuk 3 számjegy

Egyből ott vagy h. 12 karakter minimum egy hosztnév, és ennél még lehet több is, egészen 15-ig.

Nálunk egy időben a Csillagkapu játszott, onnan jöttek bolygó nevek, istenek nevei, stb.

“- És ha… fizetést ajánlanék, hogy dolgozzon?
– Engem nem lehet megvesztegetni.”
Rejtő Jenő

Amik ki vannak már lőve nálunk:
- görög istenek
- bolygók
- szaturnusz holdjai
- férfi nevek
- női nevek
- 7 törpe
- színek
- nagymacskák
- atomfizikai téma (atom, elektron, stb.)
- periódusos rendszer elemei
- csillagképek
- karakter nevek quake arenából
- egyik helyen vannak feladatra-hasonlító specifikus nevek (pl. gate - tűzfal, core - egyik dc..)
- Bud Spencer - Terence Hill filmek szereplői (kedvenc: anulu :), de pl. kirby és walsh két dc)
- madarak magyar névvel
- állatok (ami nem madár és nem nagymacska) angol névvel

Mi az alapján különböztetjük meg a gépeket, hogy egy adott területről csak egy ügyfélnél nevezünk el gépet. Tehát egy ügyfélnél egy kategóriából vannak a nevek. Sajna ilyen szempontból néha nem volt következetesség, mert a periódusos rendszerből csak 3 van használva, de a 7 törpe meg "majdnem kevés".

Mindenesetre, várom az ötleteket.
--
"Sose a gép a hülye."

Nálam vannak ismert droidnevek, mint zax és zord

Persze a lányok először azt hitték velük van bajom, amikor meglátták: zord.iroda :D

----
Vágási Ferenc IT-szakember :)
----
Gyűjteménybe keresek feleslegessé vált, kidobásra váró, ingyen elvihető c128, c128d, amiga600 gépeket és c+4-hez billentyűzetet.

Általában a funkciójukról.

Ha frusztrációt kellene kifejezni:
1.) negymilliardbaezhogyafenebenemfertbele
2.) anisznelhanyvegpontvanmegyigyfejbol
3.) akarszxyrendszertigennemvalasszazonnalrendszerdokumentacionelkul
4.) ezszephogyigykellenemostmondmegkiadravegrepenzthogyigylegyen
...

Ebből nem lehet kifutni. :P

A 3. nem valid név, mert 64 oktet :)

The documentation says
Returns ERROR_INVALID_NAME if the DNS name
* Is longer than 255 octets.
* Contains a label longer than 63 octets.

Label Name (LN) : 63 bytes (maximum) because the label length maximum value can only be 00111111 (since the two first bits are reserved for special functionalities like pointers)

Jó ötleteket lehet venni az Android build infókból, pl. wpiu4 :).

cegnevroviditve[-lokacio]-funkcio[sorszam]

pl. ef-pest-fw2

Ráhagyom a telepítő által beajánlott nevet. Ha olyan sok gép van, mint sejteted, akkor biztosan van valamilyen címtárszolgáltatás, ahol nagyon szépen karban lehet tartani a gépeket lokáció, szerepkör és kismillió egyéb tulajdonság alapján.

Ok és ettől sokkal jobb az űrhajósokról, meg a holdakról elnevezni ugyebár, mert akkor tudod hol van. Egy címtárat megnézni tényleg nehéz, ahol akár szobaszámra is hozhatsz létre objektumot. De úgy csinálod ahogy akarod, én így szoktam ha van címtár. Ha nincs, akkor meg kaptál egy csomó ötletet.

Starcraft egységek, épületek nevei...
Arbiter
Nexus
Pylon
Hive
...

:D
Csak kevés gép esetén játszik, és funkció nem azonosítható belőle :)

Rendes neve akkor van, ha

a) rá lehet jönni a név alapján, hogy mi a fenére van a szerver és nem találgatni kell, hogy a "Julcsika" az most vajon melyik telephelyen micsoda.*
b) igazából senkit nem érdekel, mert amúgy is cloud/konténerizált/virtualizált környezet.

* Láttam már üzemeltetőt kifakadni és hirtelen felindulásból átnevezni gépeket azért, mert a főnöke által adott fancy neveket összekeverte folyton.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Mostanában rákattantam „sajátoknál” a kajákra (palacsinta, lecsó01, pörkölt ).A privát teszt Esx-en, meg épp milyen érzést vált ki belőlem, a projekt (rohadjmeg, mennyémá, mivanmáá).
Ja megjegyzem 5-6 db felett igen kellemetlen mert fogalmam sincs sokszor melyik mit csinál, így lista használata erősen ajánlott :)

Külső cégeknél természetesen normális : szervizre+cégre+sorszám utalva. Felvállalható röhögés nélkül - név a nyerő.

Én űrhajókról szoktam elnevezni pl. Apollo, Nostromo, Enterprise stb.

Szerintem úgy nevezed el ahogy akarod, akár használhatsz egy password generatort is mondjuk 12 karakterig, kis/nagybetü/specjelek amiket enged a rendszer/szamok és már kész is server név: 45ut85Fi34D4, szerintem tuti :), megnéznék egy ilyen helyen egy IT-s meetinget :)

De ha nem akarsz saját magaddal kib*szni, akkor értelmesebb feladat, lokáció, sorszám alapján elnevezni őket

--
ESET és Synology hivatalos viszonteladó

Esetünkben a feladat, lokáció, sorszám nem annyira szerencsés, ugyanis nem egyértelmű, hogy melyik ügyfélnél.
Továbbá ezzel az a baj, hogy elindul sql szervernek, aztán kerül rá még apache is, meg tomcat, meg még egy smtp, stb. stb, és onnantól a sqldeb01 névnek sincs semmi értelme. :) Arról nem is beszélve, ha mondjuk átköltözik a szerver akár a céggel együtt másik városba.
--
"Sose a gép a hülye."

Erre linkelte valaki fent a "pets vs cattle" analógiát. Ha kevés, egyedi és többfunkciós gépek vannak csak (pl otthon, kis irodában, stb), akkor megjegyezhető bármilyen fantázianév és ez a tudás könnyen át is adható. Én ennek ellenére sem tartanék keresztelőt egy szervergépnek, kizárólag olyan nevet adnék, ami utal a betöltött szerepére.

Ha mást nem is tudsz, egy srv1.cegnev.midomainunk.hu még mindig használható. Viszont ha van rá lehetőség, akkor a gépen a szolgáltatásokat virtualizálhatod/konténerezheted és az egyes vm-ek kaphatnak normális nevet. Ez későbbi bővítés esetén hasznos: nem kell mindenhol átírni az smtp/db eléréseket ha azokat később dedikált szerverre teszed, illetve vm-ből fizikai vasra migrálni messze nem akkora meló mint egy vegyes telepítésből átvinni egy-egy szolgáltatást.

annó egy német központú cégnél a Kacsamesékből adtak nevet a kliens gépeknek, elég gáz volt, sosem tudtam melyik gépet ki használja, aztán bevezettük az ország + sorszám módszert, miután eljöttem ezt annyiban változtatták hogy ország + részleg + sorszám, ami már nem volt jó ötlet, mert ha a gép vándorolt a részlegek között máris át kellett nevezni.

--
ESET és Synology hivatalos viszonteladó

> ami már nem volt jó ötlet, mert ha a gép vándorolt a részlegek között máris át kellett nevezni.

Ezt többször hallottam, de a gyakorlatban milyen gyakran változik egy gép tulajdonosa úgy, hogy amúgy nem kellene újrakonfigurálni? (Nem költői kérdés.) Ha mondjuk a sales1-ből marketing2-t kéne csinálni, akkor már valószínűleg amúgy is hozzá kell nyúlni a géphez.

Amúgy valóban, a legtöbb cégnél simán elég lenne az ország (sőt, inkább a leányvállalat) ID + sorszám. Nálunk pl. a néhány fix gépet leszállítva a nevezéktan az AD-s alias és a sorszám, amúgy meg elég sokan kezdik azzal az első napjukat, hogy újrahúzzák a gépeket, úgyhogy a valóságban nem ilyen egyszerű. :)

kliens gép volt, ott biza simán benne van, hogy a stock image ugyanaz, hiába vándorol emberünk a cégen belül. Mondjuk ott meg elég fölösleges bele bármi más azonosító, mert személyes. Jó, valami ország / telephely ilyesmi esetleg lehet hasznos, hogy ha fizikailag oda kell küldeni valakit. Oda személy szerint én valami olyat adnék, ami (vagy aminek egy része) jól leolvasható a gépen levő valami matricáról, hogy ha Egységsugarú Gézának valami baja van, és ezért supportot akar, akkor tudjak mondani valamit, amit be tud diktálni.

Na igen, ezért mondom, hogy szerintem kliensnél a legjobb, ha a tulajdonos leaányvállalat azonosítója van benne, meg egy sorszám, azaz pl. HU12345. Minden más felesleges, szerintem még a fizikai helyszín is, mert annak a vezetésére vannak rugalmasabb megoldások. Ráadásul manapság egyre több a laptop mindenhol, úgy ne induljon már el a technikus, hogy csak a gép neve alapján tudja eldönteni az úticélt. :)

Ha a gépek nevei a Zinternet felől is elérhetők, akkor a mai helyzetben a paks(N) elnevezéseket javasolnám, esetleg attól függ, hogy merre húzol: valamelyik baráti ország városnevei is játszhatnak/számíthatnak a jövőre nézve.
:D

Nem csak az M$ számol furán... A Zinternet lenne ilyen gyors?
65% [62 Sources 1528 kB/6239 kB 24%] 3062 PB/s 0s

applejack, pinkypie, fluttershy, rainbowdash, rarity, twilightsparkle, ...

http://mlp.wikia.com/wiki/List_of_ponies/full

Ha annyi szervered van, hogy ennyi név kevés, akkor érdemes elgondolkodni a szisztematikus néven, mondjuk fizikai gépeknél telephely-rack-unit vagy ilyesmi.

Amúgy nekem is lenne egy kérdésem a témában...

Több helyen is belefutottam, hogy nem ilyen full stack üzemeltetők dolgoznak egy cégnél, hanem külön vannak hardveres, virtualizációs, oprendszer, adatbázisos stb. rendszergazdák. Amikor meg kellett egyezni a szervernevek konvenciójában, akkor a csapatok jól összevesztek, mert más és más paramétereket szerettek volna látni a nevekben, mondjuk a hardveresek hogy melyik gépteremben van a gép meg milyen gyártó gépéről van szó, az oprendszeresek meg hogy milyen oprendszer van rajta meg melyik failover cluster tagja a dolog. Ha mindent beleírnánk a gépnévbe, akkor teljesen jó lenne, csak a gépnevek lennének 30+ karakter hosszúak, ami nem praktikus.

Naszóval a kérdés: mennyire lenne hülye ötlet, hogy legyen a DNS-ben csapatonként 1-1 zóna, pl.:

hw.ceg.hu
virt.ceg.hu
os.ceg.hu
dba.ceg.hu

és ezeket menedzselje minden bagázs magának, ahogy akarja? Csinálja ezt valaki így?

Abban látnám a dolog kockázatát, hogy bár a forward feloldás működik, a reverse-zel lehet gond, ha több helyre is vissza kellene mutatnia, illetve ez a megoldás nem segíti, hogy két külön bagázs emberei észrevegyék, hogy ugyanarról vagy nem ugyanarról a gépről beszélnek.

Szóval, látott valaki ilyet a gyakorlatban?

és ezeket menedzselje minden bagázs magának, ahogy akarja? Csinálja ezt valaki így?

ez suxxx :-)

akkor a csapatok jól összevesztek, mert

erre valo a fonok, hogy igazsagot tegyen. Azert is kapja a tenger zset, hogy mindenki utalhassa.

Ha mindent beleírnánk a gépnévbe, akkor teljesen jó lenne, csak a gépnevek lennének 30+ karakter hosszúak

tehat nyilvan racionalizalni kell. A DC neve ertheto elvaras, de a gyarto, OS mezok boszmeseg a hosztnevben...

--
t-systems-es it architect allast keres. Jelige: csak webshopot ne kelljen...

Ahol besegítek ott egy wines szerver van, annak nagyon egyedi neve van: winserver.domain.tld
Többi gép pedig feladat és sorszám alapján van, függetlenül, hogy VM vagy valós hw.
esxi-01.domain.tld
esxi-02.domain.tld
mssql-01.domain.tld
Egyedül a mySQL szerver kapott sql-01.domain.tld nevet... Rasszizmus volt :D
Projekteknél pedig szintén hasonlóan van megoldva:
projekt-01.domain.tld
projekt-01sql.domain.tld

Van egy központi adatbázis ahol minden le van írva, hogy mi micsoda, valós vagy vm, milyen ip címek tartoznak oda, a feladatuk és az aktuál rendszergazda elérhetősége.
Illetve "loggolva" van a temp vm lista is, ahol értelemszerűen azok a vm-ek vannak amik csak valami projekthez kellenek ideiglenesen.

Egyetlen előny, hogy bizonyos embereken kívül senkit sem érdekelnek a specifikációk, mert minden igényre létrehozható egy vm. A fő rendszergazda pedig azért van fizetve, hogy felülbíráljon mindenkit és jó helyre pakolja azt amit jó helyre kell. Értelemszerűen a fejlesztő helyre nem kontárkodik bele, csak kérésre, viszont az éles szerverekre megbeszélés után kerülhet fel valami.

Saját szervereknek pedig nagyon durván változó, hogy mi :D Legtöbbször amit először meglátok, vagy épp egy kedvenc szó :D

Nalunk corporate szinten ugy vannak elnevezve a szerverek hogy:
XXXYYZZZQQQ

XXX- Lokacio (varosok, dc-k nevei) Budapest - BP , Frankfurt - FR, etc
YY - Domain roviditese amiben van a szerver/vm - datahost.int - DH, example.int - EX
ZZZ - Ugyfel neve (3betus kodra roviditve) Marriott - MAR, Boscolo - BOS stb
QQQ- Szerepkor (monitoring, application, db, etc) MON, APP(ha tobb van akkor APP01, APP02)

Igy ha monitoringban feljon egy szerver aminek az a neve hogy:

FRDHMARAPP03
Akkor tudjuk hogy a Frankfurti vcenterben kell keresni
Az hogy melyik building block, arra meg megvannak a sajat tooljaink.

Monitoring segit annyit hogy a virtualis gepeknel az XXX resz utan van egy -V- virtualis vagy -P- fizikai jelzes, es hogy -WIN- vagy -LIN-
Szoval az alert kb ilyen hogy
Ugyfel neve + FR-DH-V-WIN-MAR-APP03 + ip + mi az alert + mennyi ideje
Legegyszerubb az ipbol az adott dcbe nslookupolni, es meg is van a szerver neve ha nem tudod valami miatt osszerakni fejben

Nekem tetszik

// Otthoni kornyezetben, (nasok, szerver, ap-k, router, switch, sincs elnevezve, minden ugy van ami alapbol, sose lattam ertelmet, en ipcimmel csatlakozok mindenhez tipusu vagyok, ertelmetlen hosztneveket latnom. Tobb havernak ez nem tetszik, meg szerintuk ertelmetlen igy, de en igy latom jonak.

egy fontos: az üzemeltetési processz-t segítse.

Ha a 20 karakteres, nem human readable név közepén egyetlen betű jelöli hogy prod vagy dev, hajnali kettőkor valaki úgyis benézi a matricát...

En noi keresztneveket szoktam hasznalni. A Matavnal jo 20 evvel ezelott a tuzfalakat hires rendezokrol neveztek el. A het torpe csak addig jo, amig nem szandekozol annal tobb szervert uzemeltetni.

A legjobb:


hostname $(makepasswd --chars 12 --count 1 --string `perl -e "print 'a'..'z'"`)

Dániel Vásárhelyi
https://www.linkedin.com/profile/view?id=36130803

"A Matavnal jo 20 evvel ezelott a tuzfalakat hires rendezokrol neveztek el." Na ja. Egy clusternél adódik, hogy "párban" járó neveket használjon az ember... A filmrendezős elnevezésből legalább egy kivétel azért volt, igaz, az végül más platformon és névvel ment production-be.

ha már úgyis fel lett támasztva halottaiból ez a thread:
szerintem ez ilyen haszonállat-házikedvenc dichotómia. amit magadnak kertészkedsz, azt úgy nevezed el ahogy akarod, én pl jórészt antik világból vett referenciákat használok: az asztali gép amin már szinte csak az oprendszer maradt a régi lett Theseus egy ponton, a munkaasztalom melletti P1-es gép Antikythera, a tűzfal Gibraltar...

ha viszont másoknak is kell ezekkel foglalkozni akkor az a legfontosabb szerintem hogy informatív legyen.

"all submitted complaints will be forwarded to /dev/null for further investigation"
"ez ilyen hippi kommunás felfogás, ahogy Stallman sámán módjára dobol a nagy hasán, hogy GNU, free software, free as free beer."

Én tudok olyan neveket, amik kifogyhatatlanok, mert ahogy a szerverek száma bővül, úgy ebből is mindig lesznek újak:
MichelleWild, RitaFaltoyano, SandraIron, MayaGold, MoniqueCovet, KiralyKati, KelemenAnna, AleskaDiamond, ...

Azt nem tudom, hogy ezek a nevek növelik-e az esélyét annak a szerveren, hogy bekapsz valamit. Azonban traceroute esetén garantált a mosoly!

Kutyafajták nevei. Van belőlük bőven.
Pl.: pincsi, tacskó, vizsla, kuvasz, puli, komondor, pitbull, bernáthegyi, agár, dog, foxi, bullterrier, dalmata, németjuhász, stb. Ráadásul lehet azzal is játszani, hogy a fajta tulajdonságai melyik gépre illenek jobban. Azért mondjuk a rhodeziai ridgeback-ot nem szívesen használnám... :-)

Egy kis cégnél a Mátrix szereplőiről neveztem el gépeket, ez volt eddig a legszimpibb:
cypher, apoc, neo, dozer, tank, mouse, stb.

Ha már fel lett támasztva a téma:
Munkahelyen amikor odakerültem, össze-vissza voltak elnevezve. Volt lokáció rövidítve-funkció elnevezés (pl: bp-proxy), illetve srv+1 hexa karakter-lokáció (pl: srva-bp), meg még kb másik 3 féle elnevezés.

Amikor elkezdtem egységesíteni, akkor pedig funkció+sorszám-lokáció lett a storage vasakat leszámítva. Pl: dc01-bp, dc02-kmet. A storage szerverek pedig (mivel fizikailag csak egy helyen vannak) funkció+sorszám lokáció nélkül, pl: storage01

Otthoni pár vasból álló háló esetén pedig folyamatban van az átnevezés az alábbiak szerint, ha már úgy is van domain nevem:
funkció+sorszám-országkód-irsz.srv.domain.tld
illetve: funkció+sorszám-országkód-irsz.virtsrv.domain.tld
pl: storage01-hu-1000.srv.example.com, test01-hu-1000.virtsrv.example.com

Értelemszerűen a gépek domain-je kifelé nincs meghirdetve.

Az országkód-irsz pedig azon egyszerű oknál fogva kerül a gépnévbe, mert tervezem, hogy kimegyek külföldre, így az esetleges kinti gépeknek is egységes neve lehet. Avagy, rend a lelke mindennek :)

Vizsgára felkészülés végett keresek "kidobásra" szánt menedzselhető Cisco switch-eket és routereket, leginkább Pest és Bács-Kiskun megye területén.

Azepen feltamadt. :)

Gyarto, tipus, DC, funkcio like HP Baldexyz DC2 Esxi vagy amit megszoktak.
Nagyon nem erdekel.

Munkahelyen kod alapjan mint locsapp101 - loc mint lokacio, (tehat pl. biv - bivalybasznad, mucs - Mucsajrocsoge), s (server), app (applikacio, mint pl zimbra, samba, etc), 1 (customer kodja), 01 szerver sorrend. Hivatkozasi alap beszelgetesek alapjan pl zimbra101-en megint betelt a bela postafioka

Otthon bolygok alapjan

Es a pc-k gorog istenek alapjan / notik ursiklok (most uzemeltem be challengert :))

Ha tényleg nem funkció szerinti elnevezést keresel, hanem "fantázianeveket", akkor nálunk beváltak az elemi részecskék/részecske családok nevei: foton, neutron, elektron, mezon, bozon, kvark, gluon, lepton, hadron, ...

Ideológiasemlegesek, relatíve tömörek, stb.

"Ideológiasemlegesek"

Azt te csak hiszed! Majd jön valami hülye szociális igazságharcos, és kitalálja miért kirekesztő a proton vagy a neutron, és te meg egy náci vagy mert ezeket használtad!

Groteszknek hangzik? 3 hónapja sincs h. a python-ból törölni kellett a master-slave kifejezést, mert néhány sjw retard-nak fájt

https://motherboard.vice.com/en_us/article/8x7akv/masterslave-terminolo…

“For diversity reasons, it would be nice to try to avoid ‘master’ and ‘slave’ terminology, which can be associated with slavery,” Victor Stinner, a developer with the open source software company Red Hat, wrote. Stinner cited multiple private complaints in the thread as the reason for requesting the change.

Ugyan nem server, bár amikor volt házi szerverem akkor is az volt a szisztéma, hogy szervek alapján nevezem el a gépeket.

Cerebrum (agy): A legerősebb gép
Cerebellum (kisagy): Gyengébb, más feladott ellátó gép
Spina (gerinc): Router neve, ezen futnak át az adatok mint a gerincen :)
Ante (homlok): Laptop neve

Macskak utan is el lehet nevezni oket. Persze ha tobb szervered van mint macskad, akkor kell ujabb macska elobb. A macskak elnevezese is problema, de az mar masik topic :)

Egy macskanak lehet tobb neve is. Exem macskajanak is tobb van, egyszer osszegyujtottem, bar eleg sok a masik becezese:
Aurin, Beni, Benibogyócska, Bombó, Bubble, Bunyóka, Bunyós, Bébi, Csibe, Devla, Evla, Gyingyi, Maugler, Maugli, Motli, Mottóci, Mugler, Mugli, Muglis, Mupli, Nyunyez, Nyunyezka, Nyunyi, Nyunyo, Nyunyoka, Nyunyusz, Nyuszi, Nyuszietta, Nyúl-York hercege, Pippin, Pitti, Pupusz, Sir Robin, Sweethome királya, Tritti
(na jo, ebbol Sir Robinnak csak en hivom, amikor epp ijedos)

Egyebkent ezek kozul tobbet felismer. Ha megpingeled, kuld valaszt (csap egyet a farkaval, esetleg oda is jon).

--
When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say. -George R.R. Martin