Firefox Quantum

(Igen, egy masszív anyázás fog következni. Ha nem tetszik, ne olvasd.)

Miután a Docker megint összeszarta magát, egy restart után sikerült megtapasztalnom az új, csodás, wunderbar Firefox Quantumot. Röviden? Mi a faszért gondolja a Mozilla, hogy egy kibaszott Chromet akarok használni? Nem bassza meg, nem azért használok Firefoxot, mert egy tök ugyanolyan kinézetű programot akarok, mint a Chrome.

Nem értem. Nem értem, hogy miért gondolják a szoftvergyártók, hogy ha van nekik egy termékük, akkor azt azért használják az userek, mert ugyanolyat akarnak, mint a konkurrens rendszer. Ugyanezt a retarditást követte el a Microsoft is a Windows Phonen a szájbabaszott hamburgermenüs gyökérséggel is, ami azon kívül hogy az addigi UI koncepciótól idegen még egy kényelmetlenül használható fasság is.

Az már csak hab a tortán, hogy az új csodás fejléccel teljesen egybeépített tabbar (szintén Chrome kopizás eredménye lehet) eltüntetésére úgy néz ki nem adtak kultúrált megoldást, és meglehetősen idiótán néz ki a Tree Style Tabs-szal együtt. Szerencsére userChrome.css-ből (még?) lehet állítani rajta, persze így már se System menü ikon, se a sima bezárás, nagy méret ikonja nem jelenik meg, csak egy nagy türkizkék sáv. Szerencsére a bezárás, stb. gombok helye még működik.

Hozzászólások

Hű, én meg pont azt fedeztem fel benne, hogy végre át (vissza) lehet úgy alakítani a kinézetét, ahogy régen nézett ki, mielőtt elkezdték majmolni a Chrome-ot. Nekem most Linuxon kb. tökugyanúgy néz ki, mint ahogy a Firefox 3.0 nézett ki, eltekintve a "Tabs on top"-tól. Ez utóbbit viszont már megszoktam évekkel ezelőtt. Szerencsére a rendes menüket be lehet kapcsolni. A hamburgert ugyan nem tudtam kikapcsolni, viszont nem sok vizet zavar, nem kell rákattintani.

"túl nagy a böngésző vezérlői által elfoglalt terület."

A DE ablakkeretére nincs ötletem, az UI elemek méretét viszont szabályozhatod, leveheted kompaktabbra: Hamburger menü, customize (bocsi, angolul vagyok), azon belül alul az utolsó gomb (Density)

Nekem eddig kellemes meglepetes, kulseje elmegy, nem tolakodo, sebesseg eddig jobb. Vajon a places.sqlite-t tovabbra is kezzel kell vacuum-ozni idorol idore? :)

A Google nem azzal tor a bongeszo-piac monopolizalasara, hogy kinyirja a versenytarsakat, hanem azzal, hogy azokat onmaga hasonmasava alakittatja. Megmarad a valasztas szabadsaganak latszata, megis a Google rabszolgaja maradsz. Szep uj vilag.

De, de ez nem változtat azon, hogy lassan-lassan mind kinézetében, mind viselkedésében megkülönböztethetetlen a Chrome-tól. Ebbe beletartozik az, hogy újra és újra keresztbe tesznek azoknak az extensionoknak is, amelyek miatt Firefoxot használok és kifejezetten nem Chromet.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Talán így idővel a kiterjesztések nem egy böngészőre, hanem a teljes platformra készülnek el, és nem kell szívni amiatt, ha valami csak az egyikre érhető el.

A róka régi kiterjesztéseiben az volt a jó, hogy mindent részletesen testre lehetett szabni vele. Se fejleszteni nem volt jó, se multiplatformra tervezni.

Nemhogy nem FUD, hanem egyre gyorsulo utemben daralja be a Google gepezet a neki ellenallokat:

"2014-ben a Mozilla a Firefox alapértelmezett keresőszolgáltatóját az Egyesült Államokban Google Search-ről Yahoo!-ra cserélte. A szerződés 5 évre szólt. Az 5 év még nem telt le, de a Mozilla élt a szerződésben foglalt idő előtti felbontási jogáva"

https://hup.hu/cikkek/20171116/a_firefox_szakitott_a_yahoo-val_ujra_a_g…

Hat o nem tudja alakitani, mert nem a sajat termeke, ellenben nyomasgyakorlassal szo szerint megfojtja, kiverezteti a konkurenciat.

Ld a hasonlo:

https://www.theinformation.com/Google-s-Confidential-Android-Contracts-…
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3550106/Google-face-5billion-fi…

A fentiekre (mozilla lefizetése, gyártók zsarolása) valami konkrét bizonyítékod van?

A gyártóknak érdeke a Google csomagjával szállítani a telefonokat. Van, aki megpróbálta anélkül, nem is lett sikeres. Nincs ebben semmi zsarolás, a gyártók saját érdekükből választják ezt.

> A fentiekre (mozilla lefizetése, gyártók zsarolása) valami konkrét bizonyítékod van?

"Neither Google nor Mozilla discussed the financial details of this new deal, though once Mozilla releases its annual financial statement, we’ll get a better idea of what that looks like."

Titkoloznak nagyon, az sosem jelent jot...

> A gyártóknak érdeke a Google csomagjával szállítani a telefonokat.

Hat mondhatjuk ugy is, hogy "erdeke", hiszen vagy azzal szallitja, vagy repul az AOSP-bol.

"Google controls the bundling and visibility of apps as closely as Microsoft once controlled Windows. Android phone home-screens must display a Google folder and search bar, for example."

https://www.theregister.co.uk/2016/10/03/eu_turns_screws_on_android/

Titkoloznak nagyon, az sosem jelent jot...

Ez akár igaz is lehet, de nézhetjük így is: Nem tudunk semmit, tájékozatlanul, információ hiányában rögtön szórod a sarat...

Megteheti, hogy ne tegye, ahogy megtette az amazon is. Az Androidos termékei, amiben nincs Google alapból telepítve léteznek, csak épp nem annyira népszerűek.

"Google controls the bundling and visibility of apps as closely as Microsoft once controlled Windows. Android phone home-screens must display a Google folder and search bar, for example."

Mit akarsz ezzel az idézettel mondani? A google ad egy szolgáltatást az AOSP mellé, amit igénybe vehetsz, de el kell fogadnod a feltételeit. Olyan nagy baj, hogy feltételeket szab a saját kiegészítéséhez? Nem teszi kötelezővé, hogy használd.

Hat mondhatjuk ugy is, hogy "erdeke", hiszen vagy azzal szallitja, vagy repul az AOSP-bol.

Egyrészt, erre légyszíves linkelj valami hivatalos forrást. Egyáltalán mit értesz az alatt, hogy repül az AOSP-ből, és miért fontos egy gyártónak, aki nem kívánja a Google szolgáltatásait használni? Az AOSP mint oprendszer elérhető, és bárki használhatja, nem kell ahhoz a Google hozzájárulása. Teszi ezt sok (helyben) népszerű kínai gyártó, és bepróbálkozott vele az Amazon is, akinek az Androidos kütyüjei a G szolgáltatások hiányában nem annyira népszerűek, de ez nem kényszer, nem erőszak, egyszerű érdek.

Ha tetszik, ha nem teszik, mindannyian azok vagyunk, megkockáztatom, hogy egész politikai, társadalmi berendezkedésünkkel együtt. (Sőt a nagyok is.., pl. Amerika, stb. - Persze ez bizonyosan nem jó így, mert a Sci-Fi kedvelő olvasók már 50 éve olvasnak néhány multi által tejhatalommal uralt sötét világról, posztapkaliptikus formában, - de.., de, borítsuk már ki az "internet óceánját" a Holdra, végül is.., emberek elegen vagyunk hozzá itt a Földön, - ha mi nem is, hátha az UFO-k használni tudják majd valamire...)
:)

Tehát akkor még egyszer:

1) Adott egy termék, ami jó, tetszik, tudja, ami kell nekem és alapvetően elégedett vagyok vele.

2) A termék gyártója elkezdi majmolni a másikat, közben elkezd széttúrni benne mindent, ami miatt tetszett a termék.

3) A termék szar lesz.

Érted már a problémám?

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

> Megmarad a valasztas szabadsaganak latszata, megis a Google rabszolgaja maradsz. Szep uj vilag.
Ez így tiszta, de innen indultunk.

Úgy gondolom, aki ma akar, tud Google nélküli böngészőt használni.

Hogy ez UI-ban __nagyon hasonló__ a Google által adotthoz?
Lehet.

Hogy attól a Google rabszolgája lennél, mert az általad használt termék hasonlóan néz ki, mint egy Google termék?
Nem hinném.

Ok, nem fogalmaznék így, hogy a Google rabszolgája vagyok (valójában de, a mindenféle beágyazott szolgáltatások miatt, ld. AdWords, Google Analytics, és más beágyazott Google szolgáltatások stb. ami kb. minden weboldalon ott).

Abban azonban remélem egyet tudunk érteni, hogy akár akarom, akár nem, jelenleg a Google mondja meg leghangsúlyosabban közvetve vagy közvetlenül, hogy mi legyen a webbel és a környező eszközökkel.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Én tegnap felraktam a kicsi laptopomra (x5-ös atom proci, 4x1.8ghz + 4G ram), hogy na, majd milyen szuper lesz. Gyors volt, gyors volt.
Aztán elkezdett idegesíteni, hogy se könyvjelzők, se email/jelszó nincs meg, mert a chrome-ban maradt.

Aztán megnyitottam a chrome-ot kikapcsoltam az összes bővítményt (futott vagy 8 db legalább) és ugyanolyan gyors lett a chrome is, mint a quantum.

A tanulságot vonja le mindenki önmagában.