frontfoo

További fejlesztéseimet szeretném megmutatni nektek. Szívesen veszek véleményt.

Gyors fejlesztői platform adat backend-del webes frontend fejlesztéshez:

Létrehozok "élőben" egy valós megoldást, ez a 10 perces bemutató szöveg után kezdődik és kb. 1 órás, mely egy lassú hangvételű programozás folyamatos magyarázattal a jobb követhetőségért. Alap webes ismeret szükséges. Nem rövid, viszont végig visz egy nulláról felépített teljes megoldáson, melynél az egyszerűség a cél egy működő alapmegoldást biztosítva.

videó itt | példa kód itt

Hozzászólások

hazudnék, ha azt mondanám, pontosan értem, mi ez
ha elfogadsz egy tanácsot, legyen valami érthető összefoglalója, mert az egy és negyed órás videót biztosan nem fogja a többség végignézni

illetve tanács #2
így szerintem ne hivatkozz, ez elég ciki

A hivatkozást a template adja, még fejlesztés alatt van az oldal, számomra a marketing mint olyan eleve egy nem szimpatikus dolog. Cserélve lesz. Igazából a minél kevesebb marketingre fogok törekedni idővel.

Illetve a szöveg az csak tizenpár perc, az 1 óra az egy megoldás élőben való lefejlesztése. Ezt a tizenpár percet lecsippenthetném akár 20 másodpercre is, de nekem a jobban szétszedett magyarázatok jobban tetszenek. Minél többet magyarázom a minél egyszerűbb dolgot, annál befogadhatóbb véleményem szerint. A piac általában az ellenkezőjét csinálja. Egy sokkal bonyolultabb dolgot mutat be radikálisan kevesebb idő alatt. És így válik egy valós érték marketingé.

Most nem írok technológiai neveket, de sok fejlesztőplatformot nagyon bonyolultnak tartok feleslegesen. De még ez mellett is sokkal hosszabb videókat várnék, hogy ne csak a HOGYAN-t mutassák be, hanem a MIÉRT-et is. Ezt nagyon fontosnak tartom egy dolog megértésénél. Kell mindkettő.

Tehát nekem szimpibb a kicsit jobbam megrágott bemutatás mert kényelemesebb befogadni.

Ahogy lejjebb sj-nek írom:

Célom minél jobban levinni a technológiához szükséges tudás mértékét. Egyre jobban hiányoznak olyan hidak a piacon, melyeken egyre több ember tud végig sétálni.

Vegyük például az Excel-t. Mi a probléma vele az mellett, hogy egy remek általános adat elemző és manipuláló platform? Az, hogy egy olyan hidat kovácsol az ember és a tech között, amelyre könnyű lépni - beírok adatot - viszont egyre nehezebb haladni rajta. Amint kimutatások kellenek, ott már függvényekkel kell varázsolnod vagy akár makró programoznod.

Az sem egészen jó megoldás, ha a kevés bonyolult funkciót lecseréljük sok egyszerűre, mert akkor meg a kombinációk nagy száma miatt lesz bonyolult. Úgy nehéz fejleszteni, hogy a tudás növelésével ne nőjön gyorsan a komplexitás mértéke.

Az én megközelítésemmel az a célom, hogy kiszedjek minden felesleges tudást amit tudok és úgy tegyek bele pluszt, hogy sikerüljön a szoftver komplexitását mesterségesen egy bizonyos szint alatt tartanom. Ha ez nem sikerül, akkor bukásnak ítélem, míg ellenkező esetben sikernek.

Tehát elég faék szerintem és a megoldásomat véleményem szerint könnyű elkezdeni használni, és ez mellett még "eleget" is tud. (Az "eleget" úgy értem, hogy az általam meghatározott igények alapján).

szerintem eleve nem lehetsz jo fejleszto, ha nem ismered (elegge) a platformot, amire fejlesztesz :-) Lehet, hogy csak ezert csodalkozom, hogy szerinted egy wordpress-t vps-re feldobni valoban +5 ev tapasztalat kell egy fejlesztonek. Viszont nem egy olyan vps szolgaltato van, ahol a deploy-nal kivalasztod, hogy neked egy wordpress-szel elotelepitett vm kell, es 1 percen belul elotted a konzol tokkal-vonoval. Vagy, ami szerintem meg jobb: lehuz az ember egy alkalmas docker image-et, es meg vps se kell.

Ne feledjuk, hogy a front end fejlesztoket pecezted ki, akiknek nem kell konzisztens mysql mentesekkel, meg mas devops nyalanksagokkal bajlodniuk, mert az o feladatuk csak annyi, hogy mukodjon a front end.

Btw, ha tenyleg USA Illionis allambol tolod, akkor inkabb angolul kellett volna a videot megcsinalni...

Nem akarok profi videót és menő marketinget. Így viszont nehezebb előkészítés nélkül, improvizálva, megfelelően precízen körbefogalmaznom minden lehetséges kombinációt. Igazából arra akartam utalni - ahogy a weboldal tetején leírom - hogy az üzemeltetés is nagyon szerteágazó kérdéskör. Lehet hogy sokan bagatelizálják a sysadmin területet, de szerintem ez is nagyon mély, rengeteg szoftver réteggel és technológiával, melyek változnak is folyamatosan. Ezt akartam kifejezni.

Tehát a junior tanuló vásárolhat kész VPS-t, de eleve hogy hoz döntést erről? És ha még meg is veszi, hogyan hoz az üzemeltetés menetéről döntést? Tehát szerintem totál egyértelmű, hogy kettéválaszthatjuk az üzemeltető és a fejlesztői munkaterületet, mert mindkettő nagy.

Úgy gondolom, hogy nincs új a nap alatt. Én nem innoválok nagyot. Az itt lévő remek szakemberek mindent meg tudnak csinálni és lefejleszteni amit én is és fordítva. Minden idő és pénz kérdése számomra. Azt tartom izgalmasnak, ha egymásra építve tudjuk növelni a hatékonyságunkat. Igazából most is ezt tesszük. Az ipar által kitermelt technológiát mindig tovább visszük. Ennyi.

Jelenleg is több nagyobb felhős kód platform elérhető, Amaz.., G, a "Ruby-s" és a többi. Viszont nekem az a problémám a technológiával általánosságban, hogy míg nagyon sok remek megoldás elérhető, azokat csak egy nagyon magas lécet megugorva tudod elkezdeni használni. Ha a tudásod megszerzed, az idő és energia faktor akkor is probléma. És ennek ellenkezője nem igazán létezik a piacon. Mondjuk úgy, biztos hogy jóval kevesebb.

Nekem azok a kezdeményezések szimpatikusak, amelyek a technológia _megfelelő_ használatához le tudják vinni a szükséges tudás mértékét.

Nem olyan frontend fejlesztőket célzok, akik bedolgoznak egy cégnek és a backend munkát megcsinálja más. Hanem olyanokat, akik ezzel az egész folyamatot megtudják oldani jóval olcsóbban és gyorsabban. Tehát nem a tesztkörnyezet kiküszöbölését, hanem a productiont is.

Nyilván itt van egy minőségbeli különbség. Tehát mondhatjuk, hogy egy alacsonyabb minőségű kivitelt célzok olcsóbban és gyorsabban. Azt látom a piacon, hogy jelenleg ez nem lehetséges nagyon. Mármint lefelé hajlítani a befektetendő munka mértékét. Hanem van egy tudás küszöb és kész.

Ez persze megint vita tárgya lehet. Én Terike szempontjából, illetve egy sima gyártó folyamat munkás szempontjából nézem. Kell egy pár ezer forintos tábla gépre kettő darab gomb meg pár funkció. Ezt össze lehet rakni fél óra alatt. Nem kell 12 millió forintos szerződés. Persze ha megvannak a pénzcsatornák céljai, akkor nincs mit tenni. Viszont sok olyan szektor van, ahol őskör utáni kezdetleges állapot van. Szerintem a termékemtől függetlenül is van létjogosultsága a szemléletmódomnak.

Olyan legfeljebb magyar kornyezetben van, de ez inkabb hiba, mint tamogatando dolog. Egy frontend fejleszto ne akarjon nekem production hozzaferest, foleg ne akarjon uzemeltetni. A frontend fejleszto tudod mit tudjon? Hogy ha szolok neki, hogy Chrome alatt elcsuszik a csekkbox harom es fel pixelt, akkor tiz percen belul mar pull requesten legyen a javitas hozza, ebben legyen perfekt, az uzemeltetes meg baromira nem az o kompetenciaja, bele se folyjon, ha lehet.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Valamit felreertesz. Ez alapvetoen nem arrol szol, hany fos egy fejlesztocsapat, hanem a kompetenciakrol. Meg egy full-stack fejlesztonek sincs meg a kompetenciaja egy teljes release folyamat zokkenomentes lemenedzselesehez, nem veletlen, hogy altalaban a nagyon pici (1-2 fos) fejlesztocsapatok is megbiznak uzemeltetoket / uzemelteto cegeket reszben uzemeltetessel, reszben pedig devopsos feladatok ellatasaval. Mert belatjak, hogy ezt egy uzemelteto vagy egy devopsos naluk sokkal jobban atlatja, es fontosabb szamukra a releasek folyamatossaga es megbizhatosaga, mint hogy mindent egy kezben tartsanak.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Egyik kérdésedre nem válaszoltam:

A címen egy amerikai partnerem van aki megpróbál segíteni kapcsolódni.

A piac hatalmas, de szerintem nagyon nehéz értéket mutatni és érvényesülni a túllőtt marketingek által átprogramozott értékrendek miatt. Ezt szerintem biztos ti is tapasztaljátok. És most nem arról beszélek, hogy kitolni egy konkurenssel és úgy érvényesülni. Nem. Én azt látom, hogy ahol kőkorban élnek és 100 km-es körzetben sincs egy technológiai partner és tudsz spórolni havi 7 számjegyet könyvvizsgálóval igazolva, még akkor sem hisznek neked. Ha pénz garanciát vállalsz, akkor sem. Ez gond a szakmánknak.

A piac hatalmas,

pont erre celoztam, hogy a magyar piac iszonyu kicsi. Ha a videot elsore angolul csinalod meg, akkor nem kell 2x dolgoznod (legalabbis a videot* tekintve), es potencialisan az egesz vilag az ugyfeled.

*: szerintem is tl;dr a video. 1 mozifilm esten bevallalom a 1+ orat, de egy tech intro eseten nem. Egy ilyen video kb. 5 percnel nem kene hosszabb legyen

de szerintem nagyon nehéz értéket mutatni és érvényesülni a túllőtt marketingek által átprogramozott értékrendek miatt.

en nem latom ilyen tragikusan a dolgot. Ha van egy jo otleted, ami pl. a front end fejlesztok valamilyen fajdalmat enyhiti, akkor csak a megfelelo csatornakat kell megtalalnod, aztan johet az elevator speech...

Régóta foglalkozok értékesítéssel. Sokat tárgyalok rengeteg nemzetiséggel. Nem ilyen egyszerű.

Nem csak az ötlet és a pénz spórolás számít. Itt most nem megyek bele.

A videó hosszát kifejezetten ide szántam. Ha sales pitch kell akkor meg lehet csinálni 30 másodpercben. De abban nem látsz egy termék megoldást élőben. Tehát egyetértünk.

Közben kiegészítettem egy magyarázattal a fenti blog szövegét.

En (minimum) kette vennem a videot.
Ha az ittenieknek problemajuk lesz, akkor mindenki masnak is.

Amugy hajra!

"kb. 1 órás, mely egy lassú hangvételű programozás folyamatos magyarázattal a jobb követhetőségért."

Latszik hogy elso video, nem is feltetlen baj ez, de a jovore nezve: nezz meg par fozos musort. Nem feltetlen azert, hogy megtanulj fozni, hanem hogy hogyan oldjak meg azt, hogy ha valamit egy teljes ejszakan keresztul kell huteni, vagy harom orat pihentetni, akkor ne ket napig tartson a musor. Vagyis, erdemesebb inkabb egy feszesebb ritmust tolni, es magyarazas kozben mar a kesz kodpaneleket eloveszegetni, esetleg git history-bol elohozni az ujabb es ujabb kodreszleteket, attunessel, stb-vel, mert senkit nem erdekel, hogy hogyan gepelsz, es hanyszor utod el. Nezd meg a RailsCast-ot, vagy akarmelyik profi programozos tutorialt, a legtobb nem ott gepeli be elotted, megis elhiszed, hogy az a kod mukodik. Erre millio megoldas van, vagolapkezelok, ahonnan az akutalis kodot veszed elo, git history-val valo buveszkedes (de ekkor nyilvan vagni kell), stb. A lenyeg, hogy 1 max 2 sornal tobbet soha ne gepellj be, es ne huzd az idot azzal, hogy eluteseket javitgatsz, az ugyanis iszonyatosan unalmas es faraszto.

Nem vlog ez, a magyarazathoz meg lehet prezentaciot csinalni, kesz kodblokkokkal, es a live coding sessionben tenyleg csak osszelegozod a kodot, play, putty, latjatok mar megy is az iktato.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

"Sokkal több minden lejön a személyiségemről"

El kellene dönteni, hogy ez most portfólió anyag, marketinganyag, oktatóvideó, vagy mi a csoda, mert ez három tökkülönböző műfaj. Olyan, mintha egyszerre akarnál operát, rap-számot és metál nótát írni. Mindegyiknek van köze a zenéhez, de három alapvetően különböző dolog.

Ha ugyanis ez oktatóanyag, akkor mindenki leszarja a személyiségedet, esetleg a stílusod az, ami jó lehet, de inkább a fókusz a termék bemutatásán van, aminek hatékonynak, feszesnek, érdeklődésfenntartónak kell lennie. Portfólió anyag esetén felesleges ennyire részletesen bemutatni a terméket, marketingnél meg pláne.

Tök jó dolog, hogy tudsz videót készíteni, és látszik is, hogy tettél bele effortot, ez dicséretes dolog. De videót az ember nem a videókészítés örömeiért csinál, hanem kell egy konkrét keret, egy műfaj ha úgy tetszik, amibe belefoglalod a videót, meg nyilván kell egy sztori hozzá.

"és a tényleges munka idejéről."

Ne haragudj, de a tényleges munka idejét lehet érzékeltetni anélkül is, hogy végig kelljen veled ülni egy komplett órát, aminek a jó részében csak pötyögsz. Megvannak erre a megfelelő videós és egyéb trükkök.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik