Nincs elég kábel a tápegységen. Mi a megoldás?

Fórumok

Sziasztok,

Van egy GPS-500A8 tápegységem, amelyen a következő kábelek vannak:

1 darab 8PIN PCIe (6+2)
1 darab 20+4PIN
2 darab 4 pines molex
3 darab SATA

A gondom az, hogy az alaplapba (MSI B150M MORTAR) egy 8PIN-es PCIe kellene, a 6 pin bele is megy, de a +2 pin sehogy se passzol bele, mintha el lenne szabva.

De nem csak ez az egyetlen gond. A videokártyába (Gigabyte GTX 960 GV-N960WF2OC-4GD) 2 darab 6 pines csatlakozó kell. Adtak a kártyához egy olyan elosztót, amely két 4 pines molexből csinál egy 6 pines csatlakozót a videokártyához, ám így még mindig hiányzik bele egy másik 6 pines, illetve az a probléma sincs megoldva, hogy a 6+2 pines PCIe nem megy bele az alaplapba.

Mi a megoldás? :(

Hozzászólások

nezd meg jobban az alaplap leirasat. az nem 8 tus pcie csatlakozo.

Az alaplapon nem PCIe tápcsatlakozó van, hanem 4+4 Pin ATX/EPS. Erről kap a CPU külön egy kis kakaót. A kábelek listájáról kihagytad a 4 pines EPS csatlakozót, ez is van a tápodon. Ezt kösd az alaplapra, nem baj, hogy csak 4 pines, csak a nagy fogyasztású CPU-khoz kell 8 pin. Az így felszabadult PCIe csatlakozót és a két molexet tudod használni a VGA-hoz.

Azért vannak eltérő teljesítményű tápok megfelelő számú gyári csatlakozó kivezetéssel, hogy ne használj "alulméretezett" tápot.
Neked az 500 W-os táp a gyári adatokat nézve hosszútávon kevés lesz avagy a teljesítményed hamar "el fogja használni " a tápot.
Ehhez a kártyához -> http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=5401#sp -< figyelembe véve az alaplap és más eszközök teljesítmény felvételét 600 W vagy de inkább nagyobb táp illene és nem ártana nézni a táp optimális terhelés/teljesítmény leadását sem.

---
http://hup.hu/node/99539
http://hup.hu/node/128597

Az általad írt linken 400 W-os tápot javasolnak.
Na most én hülye vagyok videokályhából, de itt a legdurvább szám (torture) is 170W. A proci egyen 100W-ot, az 270 W, a többi sallang (lap, hdd, ssd, ram, stb) max. 70 W-ban. Ez 340W peak fogyasztás, szóval ha valamit nagyon elszámoltam még akkor is van 60W tartalék egy 400W-ban.

Persze ez alapban fölösleges számolgatás, főleg a 12V terhelhetősége számít, márpedig ez a táp speckó szerint 408W-ot képes leadni a két 12V-os ágán összesen, ezek amúgy egyenként max 24A (288W) és 21A (252W) terhelhetőségűek.

Ja, itt teszteltek és 250W alatti peak fogyasztás jött ki a teljes rendszerre...

Én ezt elhiszem. Csak ugye milyen táp, az se mindegy? Mert ha normális, akkor túlterhelésnél vagy túlmelegedésnél le kellene kapcsolnia. És ha ezt is kispórolták belőle, akkor azok a tápok vajon valóban 400+ Wattosak voltak, vagy csak "PMPO" jelleggel ráírták?

Mert amíg 170W-os Dell táp érzésre 2-3x olyan nehéz, mint egy 400W-os "nóném", addig ezen nem is lehet csodálkozni.

Sajnos sokszor írják rá az összes ágon leadott maximális kraftot, így lesz a 12V-on 300W-os tápból 420W-os papíron. Ráadásul ezt még úgy is elkövetik, hogy mondjuk neves gyártó belsője van a tápban, de maga a márka az ilyen alaplapgyártós. Ezekkel egészen addig nincs is gond, amíg a helyükön kezelik ezeket.

A DELL és társai brandeket ne hasonlítsd ezekhez és nem a minőségre gondolok alapvetően. A brand desktop gyártók a saját maximális konfigjaikhoz méreteztetnek 2-3 féle tápot és ahhoz készülnek. A példádban említett 170W-os táp valszin sosem kerül 100-120W-os érdemi leadott teljesítmény főlé, pláne hogy alapjáraton egy sima mai desktop 25-35W között simán megáll, tehát még bőven van tartalék így is. A bónusz, hogy a hatásfokot is sokkal jobban belövik, mert nem 10 és 99% között rángatják a tápot, hanem mondjuk 20-25 és 60-70%-os terheltség között és így általában jó hatásfokkal fognak üzemelni.

Nem kell ezen annyit okoskodni!
Kibontod a tápot és beazonosítod a nagyobb terhelésű elkók
- pontos típusát -> adatlap
- üzemi frekvenciáját
- a maximális csúcsáramot
- a búgóáramot (Bocsi! A 100kHz nem búg, de magyarul így hívják. :))
- megméred a hőmérsékleteket

Innentől kezdve játszi könnyedséggel számítható az adott kondenzátor életartama:

Lf=Lr(Vr/Vw)*2^((Tr-Ta+dT)/10)
ahol
Lf = a kondenzátor várható élettartama
Lr = a kondenzátor névleges élettartama (1000..12000 óra)
Vw = a kondenzátor üzemi feszültsége
Tr = a kondenzátor megengedett maximális hőmérséklete
Ta = a környezeti hőmérséklet
dT = a kondenzátoron mérhető búgóáram okozta melegedés

Utána lehet vitatkozni. ;)

Szóval a peak és a névleges maximális terheléshez képest lényegesebb az elkók öregedése, amely meghatározza a tápegység élettartamát. Vajon a gyártó milyen terhelésre és élettartamra méretezte az elkókat?
Rosszabb esetben szerepet játszhatnak a kimeneti fojtókban levő porvasmagok. Általában olcsóbb Micrometalls gyártmányú toroidokat használnak. Ha egy ilyet sikerült alulméretezni, akkor néhányszor 10000 óra alatt elöregedhet, melegedni kezd, a táp meg fűteni.

A tápokhoz ritkán mellékelnek átlagos vagy tól-ig terhelés + hőmérsélet vs. élettartam görbét. Innentől marad a bizalom: talán a márkás és drágább tápokba jobb vagy nagyobb élettartamra méretezett, azaz drágább alkatrészeket raktak.

Nem kell ilyen mélyen belemerülni. Egyrészt 10 eFt alatt csak "gagyi tápok" vannak másrészt a jobb gyártók ráírják az ágak terhelését sőt azt is hány percig használható ezen terhelés. Az összegzett terhelés tehát egy MAX érték ami csak rövid ideig használható. A tápnak van egy optimális teljesítmény értéke ami köré kéne belőni a gép fogyasztását. Sok nagykerben viszont csak 400W és feletti tápokat lehet venni. Egy helyen láttam 350+ tápot majdnem dupla áron.

Tápról olvasni valók :
https://itcafe.hu/tema/melyik_tapegyseget_vegyem_mielott_kerdezel_olvas…
http://shaman.uw.hu/articles/psu.html

Kb. 30 éve a "Hiányzik egy kábel!" megállapításomra az "Oldd meg szoftveresen!" választ kaptam :-)