Ingatlan fotózáshoz milyen gépet?

Fórumok

Ingatlan fotózáshoz szeretnék először egy elérhető árú használt, de szeléslátószögű képeket előállító fényképezőgépet. Cserélhető optikásra gondoltam, hány milliméteres optikát kell vennem a jó fotókhoz?

Igen jól látod nem értek a fényképezőgépekhez. A fotózást megtudom tanulni, de most kell vennem egy gépet és nem tudom 2008 gépek még jók vagy a fényképezőgépek is olyanok mint a számítógépek?

Fényképezőgép ajánlat mellé kérek egy árat is amiért érdemes megvenni. :)

Köszönöm ha ajánlasz gépet, márkát vagy optikát és leírod azt is miért ezt válasszam.

Ez jó gép jó lenne?

Canon EOS 350D fényképezőgépemet+18-55mm EF-S Canon lencsével

Hozzászólások

Saját tapasztalat, 18mm cropped lencsével nem igazán lehet hozni a tipikus neten látott beltéri fotókat, habár egy mobiltelefonnál azért sokkal jobb. Kültérre bőven jó, maximum hátrébb kell állni pár lépést, bent viszont ez ugye korlátos a falak miatt. Ettől kisebb, 10-15 lehet jó sacc/kb, vagy full frame esetében 20 alatt valahol.

Amúgy rengeteg cikk van róla, pl. http://photographyforrealestate.net/2007/12/31/wide-angle-lenses-for-re…

--

Hűha. Én egyszerű 22mm-es WB szériás Samsung géppel is jobb fotót lőttem a népszerű ingatlanos oldalon lévő fotók 99%-nál (pedig csak saját tulajdont hirdettem). USA-ban ennek nagy piaca van, de én még itthon nem láttam ingatlanost full frames géppel..
Ja és a gép használtan 20e Ft körül volt, ha jól emlékszem.

"itthon nem láttam ingatlanost full frames géppel"

Bp-en fölösleges cicomázni, órák alatt adják el a jobb, napok alatt a kevésbé jó ingatlanokat. Ami ennél tovább tart, annak vagy magas az ára (még ha amúgy meg is éri) vagy nagyon lepra környéken van. Legalábbis én így láttam.

Vidéken meg nem hiszem hogy ki tudná gazdálkodni az ingatlanos. Legalábbis mostanában. És amúgy felesleges is, a 100x drágább felszereléssel max. ha 5x jobb képet tudna csinálni. Még úgy is, hogy nem nagyon lehet számszerűsíteni a kép jóságát :D

Nem fényképezek.

Nem, nem ugyanaz a helyzet mint a számítógépek terén, pár éves gép is nagyon jó tud lenni, ha nincs valami gyártási hibája illetve nem lőtt nagyon sok képet (DSLR esetén). Egy 720IS-em van, azt is másodkézből vettem, elfogadható képeket lő.

Ha bizonytalan vagy a vásárban nyiss be egy fotósboltba ahol használt gépekkel is foglalkoznak, lehet hajlandók megnézni, véleményt mondani az új szerzeményről. Kellékek meg úgyis kellenek majd (táska, vaku, stb).

Fontossági sorrendben: Fotós tanfolyam, _rendszervaku_, legalább egy belépő DSLR, legalább kitobjektívvel. Ingatlanos fotókhoz bőven jó a kitobi is.
Az EOS 350D egy teljesen jó megoldás ezzel az objektívvel, de (legalább) egy 430 EX II-t csapj hozzá egy 2500 forintos diffúzorral.
Ha újat akarsz venni: A márka mindegy, hogy Canon vagy Nikon. A kép a fényeken múlik(vaku), meg a fotós tudásodon(tanfolyam). Ha a beépített vakuval megvezérelsz két másik oldalra tett rendszervakut, akkor máris sokkal szebb képeid lesznek.
Ha tanfolyamra nem áldozol, vegyél meg pár Scott Kelby könyvet, megad konkrét tippeket, adott szituációkhoz. Bár szvsz aki elköltött jó fotóscuccra 300-500.000 forintot, az ne az 50.000 forintos tanfolyam árát sajnálja, ahol megtanítják kihasználni a hardvert. Lehet ezen spórolni, csak logikátlan. :)

0. pontként vennék a helyedben egy új kiadású könyvet a fényképezésről. Többet is találsz, válassz egyet. Pár ezer forint, meg néhány este, és ha profi fotós nem is leszel tőle, mindenképpen könnyebb lesz eldönteni, mi is kell neked.
Néhány éve még én is feltétlen a tükörreflexes irányt javasoltam volna, de most a helyedben kipróbálnék néhány felső kategóriás kompaktot a döntés előtt. Sokkal kisebbek, könnyebbek, egyszerűbbek és meglepően jó képeket készítenek.

lehet hogy mellelovok es a penz nem szamit, de akkor ne is olvasd el. :)
szoval a szeleslatoszoget potolhatod egy olcso allvannyal es egy ingyenes panorama sw-el. a jo minosegu szeleslatoszogu lencse draga. ezek a dolgok pedig akar kivalthatjak azt.

egyebkent nem arultad el, hogy ez egy uj hobbi lesz vagy a munkad.
es ha munka akkor hova kellenek a kepek.
egy lakberendezesi ujsagba egeszen mas minoseg kell mint egy lakasaprokat tartalmazo weboldalhoz.

egyebkent en is azt mondom a jo fenykep, csak elegendo fenyben keszul el.

Nekem is ez lett volna a kérdésem, hogy "Mi a cél?"
Ha ingatlanosként akarod fotózgatni a lakásokat fotós tudás nélkül, akkor felejtsd el a DSLR-t és vegyél egy komolyabb kompakt vagy bridge gépet, lehetőleg minél kisebb induló fókusztávval (akadnak 15- is)
Ha kimondottan az ingatlanok fotózásával akarsz komolyabban foglalkozni, akkor felejtsd el a 350D+kitobi szintet - csak felesleges pénzkidobás, 2-3 alkalom után rájössz, hogy oda több kell. Először is nagy látoszögű, nagy fényerejű, torzításmentes objektív (magában több mint egy bridge gép), külső vakuK, állványOK, stb. De indulásnak is min. Egy 17-55/2.8 a kitobi helyett.

----------------------------------^v--------------------------------------
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

"Nekem is ez lett volna a kérdésem, hogy "Mi a cél?""

+1

Előbb tisztázni kell, hogy mi a cél, milyen igények vannak. Mert enélkül bármi szóba jöhet, a jobb mobiltól a kompaktokon át a DSLR vázig 500e Ft-os objektívvel.

Én mikor lakást hirdettem, akkor a már igencsak öregecske Nikon D70-emmel és a 18-70-es kit objektívvel (1.5x szorzóval 27-105, a 27mm már csak erős jó indulattal nagy látószög) csináltam képeket, és mikor elküldtem a képeket pár ingatlanosnak el voltak ájulva (megkérdezték ki csinálta a fotókat, merthogy húdejók). Pedig semmi különös, az én mércémmel ezek nem különösebben jó képek. Itt van pár közülük, ha érdekel. Ha másra nem hát kiindulási pontnak jó lesz, hogy ez a szint neked -mármint a topic nyitónak- megfelel-e.

Nem tapéta. A technikát én "szivacsozás"-nak ismerem. Az a lényege, hogy a felhordott festéket még száradás előtt egy nagyobb szivaccsal/összegyűrt ronggyal és/vagy széles spaklival elkenik, elmaszatolják. Hogy milyen lesz a minta, az attól függ hogy csinálod, mekkora ívben mennyire kened el.

Amit a képeken látsz az Héra design effekt festék -ez tartalmaz plusz fehér szemcséket, amik eleve adnak egy érdekes textúrát száradáskor-, ezt kentük így el (amit a képeken látsz azt festő csinálta, az új lakásban már csak egy fal lett ilyen, azt én maszatoltam).

De többféle technika van, és lehet sima festékkel is csinálni.

Pl:
http://lakasszepitokklubja.hu/hir/lakberendezes/festes/szivacsozas
http://lakasszepitokklubja.hu/hir/lakberendezes/festes/rongyminta

Mostanában elég sok eladó ingatlan képét néztem meg. Amilyen minőségű a 90%-a, nyugodtan fényképezhetsz egy krumplival is, mert azzal is jobb képet fogsz csinálni.

--
trey @ gépház

Csak megerősíteni tudom. Két ingatlan is adtunk el saját erőből úgy, hogy kompakt géppel csináltam a fotókat. Az ingatlanosok a világ legbutább és egyben legpofátlanabb népsége.

Az eredeti posthoz ötletként annyit tudok hozzátenni (nem fotós), hogy:
- jó fényviszonyok
- vaku
- kapcsolj föl minden lámpát
- tisztaság legyen a lakásban
- rend.

Ezzel már vered az ingatlanfotók jelentős hányadát.

--
„Spiró ótvar, Konrád átok, Nádastól meg mindjárt hányok!”

Ja, meg az összes többi lámpára is, mert másmilyen a LED és másmilyen a fénycső (plusz a spektrumuk is kajakra más: https://youtu.be/EoAZ-u6hn6g?t=51s ), akár darabonként más-más, így ha megfeszülsz se lesz egyforma. Utána colormieter, hajtépés, újra fólia, nem jó, na most már majdnem jó, és a végén nem látják a különbséget, és ugyanott tartanak mint fél nap előtt.

Ha az ilyesmi szempont, akkor kontrollált fényforrás kell(ene), de az messze nem az ingatlanos padawan szintje.

Ezt azért én egy ingatlan fotózásnál így nem jelenteném ki. Max. nem a lámpákat használjuk elsődleges fényforrásnak, viszont maguk a lámpák felkapcsolva sokkal jobban mutatnak egy ingatlanfotón - persze, ilyenkor a megfelelő mértékben túl kell vakuzni őket és mindehhez hozzá állítani a megfelelő expót, hogy jól is nézzen ki az összhatás.

----------------------------------^v--------------------------------------
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

A meglévő fényképező teljesen jó, nem kell ennél komolyabb. Nem természet- vagy sportfotózásról van szó, ahol a pillanatot kell elkapni. A szoba nem fut el, ha nem sikerült a kép, akkor csinálsz még egyet.

Ha ingatlanosként, eladó lakásokról akarsz igényes képeket készíteni, akkor amit te megtehetsz:
-Gyakorolj sokat, olvass leírásokat. Már ezzel lekörözöd a mezőny 90%-át, a használt eszköztől függetlenül.
-Széles látószögű objektív. Mivel APS-C méretű érzékelős a fényképező, ezért eléggé széles látószögű objektív lehet szükséges, ha kis szobákat akarsz egészben láttatni, pl.: Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM
-Egy rendes vaku a fényképezőbe beépített helyett nagyon sokat segíthet, előttem is írták, pl. Canon Speedlite 430EX II.

Ezekkel az eszközökkel bőven a mezőny elején vagy.

Amit a lakás tulajdonosa tehet meg, és igazából ez is nagyon-nagyon sokat tesz hozzá a dologhoz:
-Alaposan kitakarít fotózás előtt.
-Elpakolja a polcokon, asztalokon, egyéb tárolókon lévő tárgyak 80%-át, csak 1-2 dolgot hagy mutatóba. Kb. mintha a bútorok és 1-2 minimál használati tárgy lenne csak a lakásban. Ha megnézed, az igazán igényes ingatlan fotók mind ilyenek.

Igazából szerintem ez utóbbi lehet a nehezebb része, az eladót rávenni erre. A saját lakásom fotózásáról tudok beszámolni, ami egy kis másfél szobás lakás és általában elég jól rendet tartottunk benne: kb. 1 órán át pakoltam el a mindennapi tárgyakat, mire tudtam igazán igényesnek kinéző képeket csinálni minden egyes helyiségről.

Fotósként, csak megerősíteném, ami már elhangzott:

- Ha nem ebből élsz, akkor vegyél egy kompakt gépet, minél nagyobb látószögűt.
- Tanuld meg a fényképezés alapjait, célzottan a lakásfotózásra fókuszálva.

- Ha ez (lesz) a munkád, akkor sem kell full frame, de:
- 0. lépésben tanulj meg fotózni - addig ne vegyél semmilyen drága gépet.

- 10-15mm, amivel lehet rendesen beltérben is dolgozni.
(ez várhatóan drágább lesz mint maga a váz)
- 1 vagy több KÜLSŐ vaku, amit akár állványról is tudsz használni.
- a váz mindegy milyen, amelyik neked szimpatikus és vagy számodra elérhető.

- kuplerájt hiába fotózol profi módon, a végeredmény senkinek sem fog tetszeni.
Tehát, a lakást minden esetben elő kell készíteni a fotózásra ;)

Mindkét esetben nagyon sokat számíthat az utómunka. Óriásit dob a végeredményen, ha már csak a 'levels'-t és színeket valósághűre tudod állítani. - (ha a géped ezt nem teszi meg helyetted ;)

--
zrubi.hu

A Canonnak van egy relative olcso EF-S 10-18mm-es objektive, nekem nagyon bejott. Ha irsz privatot, hetvegen megyek Webconfra eloadni, el tudom hozni kiprobalasra. Ha gepet veszel (azaz nincs meg geped), akkor sztem 500D-nel regebbit ne vegyel.

Vakut nem vennek, inkabb valami olcso allvanyt. Szobanal nem szamit milyen hosszu a megvilagitasi ido, viszont vakuzni, na azt erteni kell. Csak egy sima vakunal azert eleg ugyesnek kell lenni ha nem akarod, hogy ronda arnyekok legyenek mindenhol, raadasul ha meg belejon a nem feher villanykortek fenye is, akkor lesz igazan mokas a szinek helyrehozasa. Mar ha ez szamit egyaltalan.

Ar tekinteteben erosen mulik azon hogy ujat veszel-e vagy hasznaltat. (A hasznalt teljesen jo tud lenni.) Ujonnan olyan 150e Ft kornyekere kellene kijonnie (pl 1200D-vel), hasznaltan ~100.

--
Pásztor János
Sole Proprietor @ Opsbears
Development Lead @ IXOLIT

Ne este sötétben fényképezz és akkor megfelelő lehet egy átlagos mai középkategóriás mobil is egy okosabb panoráma funkcióval... kevés fénynél pedig még mindig jobb az állvány és egy olcsó szürke kártyán a fehéregyensúly állítás, mint a vaku, mert végül olyan képet kapsz éles árnyékokkal, amin semmi nem látszik és annak sincs jó színe. Teljes derítő felszerelést úgy se fogsz vinni, amivel megfelelő szórt fényt tudnál létrehozni...

Egyébként mi a cél? Átb...ni az eladót és/vagy a leendő vevőt, vagy korrektül átadni az ingatlan állapotát?

Szerintem ilyesmire tokeletes egy jobb fajta mobil. Bonuszkent rogton tudsz a barmilyen panoramat es akar 360-os kepet is csinalni (meg videot). Aztan HDR :) (legalabbis nagyon sok ilyen kepet latok ingatlanos oldalakon). A fenykepeken *mindig* rend van (ez nem jellemzo a magyar oldalakra).

[szerk.]: Ja, es lehetoleg mindig a legjobb fenyben (ha lehet napsutesben) fotozz.

-----
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Egyrészt nem hinném, hogy a cél egy magas minőségű fotó egy színvonalas magazinba, persze hozzá lehet így is állni, de senki nem fogja megfizetni, mert más a célközönség, a hangulat adja el a lakást, nem a fotó minősége...

...másrészt annyira nem rossz egy középkategóriás mobil dinamikus tartománya... technológiailag ugyanolyan szenzorok vannak benne, mint a DSLR gépekben, csak jóval kisebb méretben és ezért jóval kevesebb fényből kell gazdálkodniuk, de érdemben ez nem befolyásolja dinamikus tartományt, ha van elég fény. És igen: kevés fénynél kásás-szemcsés lesz, túl sok fénynél kiég, nagy kontraszt esetén pedig nem lesznek jók a részletek. Pont úgy, ahogy egy Canon 400D átlag objektívvel szar, szemcsés és elmosódott képeket csinál ott, ahol egy 1DMarkIII fényerős objektívvel tűéles lesz.

...harmadrészt ezeket a "hibákat" bele lehet komponálni a képbe és a legtöbb potenciális lakásvásárló észre se fogja venni, mert mobillal fényképez és pont ilyen jelenségeket tapasztal a fotóin.

A jo fenyviszonyok kellenek a mobilnak, mivel kicsi az optika. Ha kiigest tapasztal a fotos akkor vagy korrigalja helyben (uj kep, fuggony behuzasa) vagy kesobb a gepen.

-----
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

csak nem a szallas.hu fotósa akarsz lenni?!:D
amúgy elég a 18mm is, f8-on iso 100, hosszú záridő állványon. a többi meg már lakberendezés!:D

Köszönöm a válaszokat.

Ingatlan fotózás a cél munkaként, nem magazinban. Állványom van.

Az elpakolás, hangulat teremtés az megy, viszont a szoba méretei miatt volt problémám.

Tanfolyamot beterveztem.

Egy profi fotóst javaslok, no ez drágább mint egy gép. Viszont olyan fantáziájuk van, ami halandóknak nincs. Hiába veszel gépet, nem éred utól őket, és ez magamra is elmondható persze.
Épp ezért tartok mindig valami középkategória alatti gépet, mert ha nem tudok a fényekről semmit, akkor bizony belátom hogy nem is kell több.

---
--- A gond akkor van, ha látszólag minden működik. ---
---

A fényeket, meg a mechanikus részét könnyű megtanulni. Túl drága gép szerintem se jó ötlet, egy szint fölött az átlagember nem nagyon tudja kihasználni (lásd https://www.youtube.com/watch?v=paJqHPHLExo). A fantázia, hát az viszont tényleg művészet, ugyanakkor egy lakáshirdetéshez ez már nem feltétlenül kell :).

--

De kell :)
Valóban zsibbasztó, hogy egy fotós néha miket művel. 12 lámpatesttel világít, olyan térhatást csinál csupán a fényekkel a lakásban, hogy az adja el az egészet. Ilyet évtizedek alatt lehet csak kitapasztalni.
De persze el is kell kezdeni valahol, ahogy láttam, pont erre menne z út, úgyhogy hajrá!

---
--- A gond akkor van, ha látszólag minden működik. ---
---

Hasonlokepp gondolom, hogy amilyen szinten van a mai ingatlankereskedelem (R=1) egy Nokia 3230 is eleg :)

Nem szeretnék beolvadni az átlagba. Tapasztalatom ha valamit jól csinálsz és ráadásul élvezed az előbb vagy utóbb jövedelmező is lesz. Lehet hogy rossz híre van a szakmának, a rossz ingatlanosok miatt de nagyon szép és hasznos foglalatosság.

Tanácsot adok az embereknek, segítek otthonukat értékesíteni, hogy új otthonban tudjanak élni.

Előkotortam, hogy mit lehet csinálni halszemmel, halszemből: http://kepfeltoltes.hu/view/151111/fe-ba_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A nagyon nagy látószögnél amúgy mindenképpen probléma lesz (rectilinear ide vagy oda) hogy torzítani fog, azzal meg esetleg épp rossz irányba megy el a dolog.

http://www.photographymad.com/pages/view/wide-angle-lenses

Durva tippre 22-24mm-nél (kisfilmesre számolva) nem tuti hogy érdemesebb lejjebb (feljebb) menni.

"Durva tippre 22-24mm-nél (kisfilmesre számolva) nem tuti hogy érdemesebb lejjebb (feljebb) menni."

Akkor meg -csodálom hogy eddig nem került szóba- kell venni egy M43-mas (MFT, mikro négyharmad) vázat 12-32-es (OIS) kit obival és meg is van a felszerelés. Kicsi, könnyű, az APS-C-s DSLR-ekkel kb azonos képminőség, töredék áron (mármint a töredék árat egy minőségi fullframe-s obejktívhez képest értem, pl nikonból van vagy fél milla egy komoly nagylátó obi). Újonnan pl egy Pana GF7 + 12-32 kombó 140e Ft.

Így látatlanba nem merem rávágni hogy ezaz, de reális alternatívának tűnik, pláne az árát tekintve. A 28mm itthon kipróbálva elmegy még, a 24-re kijövő 12mm picit jobb. bár ehhez se olcsó a következő lépés: http://www.arukereso.hu/fenykepezogep-objektiv-c4191/panasonic/h-f00701…

Szerencsére nincs ezekre szüksége. Persze, lehetne ilyen képeket csinálni 17, 14mm-rel, de alighanem ritkán kell:

http://www.dpreview.com/forums/post/52704624

És ha nincs ilyen sok hely, akkor a széleken már zavaróan torzítani fog. Legalábbis erre tippelek, de nem találok minta fotókat erre, és már 3 perce el kellett volna indulnom.

Szóval az a GF7 tényleg jónak tűnik induláshoz.

Pláne hogy a váz + üveg (+ állvány!) a legnagyobb jóindulattal is csak a fele a képnek, az, hogy rend, tisztaság legyen, és szépen legyen megvilágítva, az a másik fele. De lehet hogy inkább 70-80% :D

Őőő, fáradt vagyok: most ezzel mit akarsz trollkodni? :)
Azt látom, hogy nagyon jó és nagyon drága :) Más kérdés, hogy én 50mm-es obiért ennyi pénzt nem adnék. Nikonhoz volt egy 50mm f1.8-asom, azt bagóért adják és szvsz nagyon jó kis obi. De az f1.4-es is töredék áron van ehhez a sigmához képest.

Most az MFT az új szerelmem, egy Pana GF6-os vázam van (MFT-ben ez a belépő kategória, relatíve olcsó, de tud mindent ami nekem kell), és ezen legtöbbet a 20mm-es (=40mm) f1.7-es pancake obit használom. Ez "csak" 89%-os értékelésű a dpreview-n :) Jó kis obi.

Kai szereti elmarháskodni a dolgokat, és persze ezt is mókásra vették, de alapvetően találónak tartom ezt is.

Anno nagy örömmel láttam ezeket: https://www.youtube.com/playlist?list=PL7ECB90D96DF59DE5

Alamby viszont kár hogy lelépett, azóta se tudták - akarták(?) - pótolni :D

Anno azért kezdem el nézni, mert ők csináltak egyedül - és ez azóta se nagyon van másképp, az fstoppers van még, másról nem tudok - olyan teszteket, ami nem abból állt, hogy felsorolták az eszköz képességeit, hanem vitték magukkal ide-oda, és kiderült, hogy mennyire használható a cucc.

Pl. a DxO kissé talán túltolt bigyója picit más, mint ahogy azt én a reklámok alapján vártam volna :D https://www.youtube.com/watch?v=YlvLB-9Ptds

ez nem fotózás, ez tekieki.
most a tükörnélküleket nyomják orrbaszájba, ami véletlenül mmocskos drága(vajon mér nyomják?hahh?) meg a sonyt, oszt canon üvegekkel használják....mindíg lesz jobb. mindíg. csak a fotózás lényege tünik el.
belépő vázam volt évekig (canon 1100D), mindenre elég volt. esküvő,koncert,rendezvény,stúdiózás,stb. amit akarsz. fél éve van "fúfrémem" a "legendás" 5Dm2,ismerős fotós másodváza. tudtam hogy porfogó volt, naggyonnaggyon jó áron vettem. 5Dm3-ra spórolt!:D
mindenki jön hogy óóó könnyű fúfréémel, aztán megy a pislogás amikor azt mondom cseréljünk gépet és jobb képeket lövök mint ő az enyémmel...oszt mégse jobb.

"most a tükörnélküleket nyomják orrbaszájba, ami véletlenül mmocskos drága(vajon mér nyomják?hahh?) meg a sonyt, oszt canon üvegekkel használják....mindíg lesz jobb. mindíg. csak a fotózás lényege tünik el."

Miért mocskos drága a MILC? (szerintem nem az) Illetve ettől miért tűnik el a fotózás lényege?

Csak félig vicc: Ricoh Theta S
Az igazi baj az vele, hogy talán egyetlen ingatlanos oldal se támogatja a 360 fokos gömbpanorámákat.
Amúgy meg amiket írtak.

Az ára attól függ hogy meddig akarod használni, ha csak 1-2 ingatlanig kell, akkor vennék egy alighasznált 5D-t (vagy hasonló, ősi full-frame DSLR-t, a gyártó mindegy), és hozzá valami olcsó objektívet. Az 5D hátránya hogy nem fog rámenni a EFS objektív, mert az a croppos vázakhoz való, a Nikon megoldásait nem ismerem. Objektívnek megteszi az ebay-es halszem, és abból kigörbíteni a képet, az ingatlanos oldalra ahová max 1000x1000-es kép megy - szerintem, de lehet hogy tévedek - még ez is elég.

Ha ezzel akarsz foglalkozni, akkor B terv, olcsó váz, drága üveg, és utána lecserélni a vázat valami csinosabbra, ha egyáltalán. De ez már egy merőben más téma.

+1000 az állványra.

Ja, a 350D-n a 18mm-es üveg az majd' 29mm-re jön ki, szóval az 18 se 18.

Nem is tudom hogy már hová írjam, bocsánat, elkeveredtem. Nem állítom hogy megoldja minden problémádat, de ez egy hasznos holmi lehet ha az ember 0-ról indul: https://pixinfo.com/cikkek/mikrosat_villanjkorte
Igazság szerint nekem is van (kaptam ajiba), de talán még egyszer se használtam, bővebbet nem tudok róla mondani - van rendes vakum :D

http://www.argep.hu/trend/VILL/Villanj-koerte.html

Lassan összegyűlik az érdemi információ. Váz + üveg: http://hup.hu/node/143827?comments_per_page=9999#comment-1925974
Később ha kell a nagyobb látószög: http://hup.hu/node/143827?comments_per_page=9999#comment-1925977
Állvány kell, nem elsősorban a stabilitás miatt (v.ö.: reciprok szabály, ami inkább egy elv, de működik), hanem mert így kényelmesen ki lehet venni a képből a zavaró párnákat, fikuszt, macskát, gyereket és nem kell tízszer kattintani, hogy egy majd hátha jó lesz.
Lámpa fel vagy le: attól függ. Éjszaka nem biztos hogy szerencsés lekapcsolni mindet, és éppígy nappal se, hacsak nem akarsz a HDR->tonemapping eljárásokkal bűvészkedni (vannak akik kajálják, én hányok tőle). Arra mindenképpen érdemes figyelni, hogy ahány (féle) fényforrás, annyi féle fény (és spektrum) és annyi féle képen mutat a végén. Ez néha jó, de többnyire inkább jajajj.
Érdemes ismerkedni az ISO, a zaj, a záridő, a rekesz és a gyújtótávolság, mélységélesség viszonyaival. Illetve muszáj, még 22mm tájékán is.

Ez a technikai része. A többi, a kompozíció, képszerkesztés, esztétika olyan, hogy nem nagyon lehet fórumokból tanulni, csinálni kell és fejlődni.

Kihagytam valamit?

pedig pont a stabilitás miatt kell az állvány. a hosszú expó miatt, mert mindegy mit veszel, a képnek élesnek kell lennie, oda meg f8-f11 kell.
innentől kezdve bármilyen váz megfel ami tud iso 100-at és ekv. 18mm-t.
veszel egy Canon EF-S 10-18mm 1:4,5-5,6 IS STM-et 80E,30E állványt aztán már rendben is vagy.

Pontosan ilyenek miatt írtam eredetileg az 5D-t. Egy D2X 120K, és gyanítom hogy máig lealázná a GF7-et, persze megfelelő üveggel. De tuti akad újabb és hasonló árú prosumer váz. De az igazság az, hogy a jelen esetben az ilyen számháború nagyjából csak... mindegy is. Nem Gogh festményeket kell reprózni, és a képeket se hajszálra kalibrált monitorokon fogják nézni, és amúgy is, ronggyá lesz zúzva fotosopban. És nem vagyok meggyőződve arról, hogy egy D5300, tokkal-vonóval annyival jobb lenne(*), garancia ide vagy oda (pláne hogy ahogy olvasom, ez pont egy elég takony üveg).

De könnyen lehet hogy tévedek, nincsenek ilyen vázaim, érdemben nem tudom összehasonlítani őket. Ezért is töröltem a postot, mert rájöttem hogy nem akarok vitatkozni, csak így esetleg félreérhető lett.

*) Nem, nem a számháborúban, hanem a két, végleges képet egymás mellé téve.