Hány wattot fogyaszt egy 9 wattos led lámpa?

A cím humoros de a kérdés komoly. 9 wattos led lámpákra cseréltem a fénycsöveket. Osram, nem olcsó kínai. De az elektronikája annyira melegszik, hogy meg sem lehet fogni. A ledek maguk valószínűleg tényleg nem fogyasztanak sokat. De az egész led égő összesen valóban csak 9 wattot fogyaszt ilyen mértékű hőtermelés mellett?

Hozzászólások

Osram 4,10 és 13W-os izzókat vettem a MOL akció keretében és megmérve tized wattra hozza az értéket. (Voltcraft Energy Check 3000)
Most, hogy nagy melegek voltak, a 4W-os lekapcsolt, amikor túlmelegedett. Más problémát nem tapasztaltam. A 10 és 13W-os buráját meg lehet fogni, az elektronika részét inkább ne. :)

De az egész led égő összesen valóban csak 9 wattot fogyaszt ilyen mértékű hőtermelés mellett?

Hát, nézd: ha kb. 9 Watt megy be, akkor kb. 9 Watt fog belőle hő formájában kijönni. A fény formájában kijövő energia elhanyagolható a gyakorlatban (talán 1-2% lehet). Egyébként meg nem hiszem el, hogy el tudod különíteni az elektronika és a ledek által termelt hőt, hiszen az egész össze van zárva egy tokba. Viszont a kérdésre a válasz az, hogy kb. 1/4-1/2 W lehet az elektronika sara, a többi a ledeken alakul hővé.

> ha kb. 9 Watt megy be, akkor kb. 9 Watt fog belőle hő formájában kijönni.

Nono, csak 8.5, nem villanykorte ez. :) (plusz egy kicsit az elektronika, ugyhogy igazad van.)

Egyebkent igen, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a LED nagyon hatekony, valojaban az energia kb. 5-15%-at alakitja fennye, a tobbi ho. Persze ez sokkal jobb, mint az izzolampa 1-3%-a, de van meg hova fejlodni.

Mar ha az itt lathato hatekonysagok fedik a valosagot:

https://en.wikipedia.org/wiki/Luminous_efficacy#Examples_2

Amugy a teoretikus limit a feher LED-re 40%...

Nem lenne hatékonyabb energiahasználatban ha lennének 12 Voltos led lámpák?
Kellene egy nagy és jó teljesítményű 12 Voltos adapter a házba és arról mehetne a lámpák hálózata, ami általában úgyis külön vezetékrendszer.
De 12 Voltos led lámpákat csak led-szalag kiszerelésben lehet kapni. Csillárba szerelhető kivitel sajnos nincs.

Azert azt vegyuk figyelembe, hogy:

- (mint irtad is) ez egy kulon halozat, ami nem kompatibilis a meglevovel
- ha kisebb a feszultseg, nagyobb teljesitmeny fog elveszni a vezetekeken
- ugyanakkora teljesitmeny atvitelehez vastagabb vezetek kell (P = U * I)

Valamint:
"De 12 Voltos led lámpákat csak led-szalag kiszerelésben lehet kapni. Csillárba szerelhető kivitel sajnos nincs."

Leteznek 12V-os lampak (pl. GU5.3 es G4 foglalatba), tehat nem igaz, hogy nincs - persze E14 vagy E27-es foglalatost valoszinuleg nem fogsz talalni, marcsak azert sem, mert veszelyes lenne egy 12V-os fogyasztot 230V-ra kotni :-)

/sza2

Igazság szerint nekem eddig csak Osrammal volt bajom, a gagyi ikeások még mindig mennek.
Épp mostanság esedékes új led- vagy kompakt fénycsöves "izzó" vásárlása, ám tanácstalan vagyok hogy melyik gyártót válasszam, pláne ezek után:

https://www.youtube.com/watch?v=vfbbF3oxf-E

Van valahol összehasonlítás a gyártókról, illetve van-e értelme ilyet keresni/csinálni? Hiszen a lámpa élettartama alatt többször is válthatnak alkatrészeket, gyártástechnológiát vagy bármit.

Az IKEA-sok nekem is beváltak, az OSRAM-ból a kombinált éjjelifényes kompaktot sajnálom, hogy abbahagyták. Roppant hasznos volt (illetve még az, amíg ki nem égnek végleg), hogy a gyerekszobában lehet sima "éjjelifényt" csinálni, ha valamit pakolni kell, amíg a lurkók alszanak.

Ami a videóban bemutatott összeesküvést illeti, érdemes az "élettartam"-ra keresni a könyvben: http://mek.niif.hu/08700/08736/08736.pdf
Ebben valóban szerepel az 1000 óra, mint szabványos élettartam, ehhez igazították a hagyományos izzókat a gyártók. Ha jól értem, nagyjából ez a lehetőségek határa ezzel a technológiával. A "kartell" erre állt rá, az élettartam mellett energiahatékonysági szabványokkal megtoldva.

A versenyzők az 1930-as évektől komolyabb technológiai váltással próbálkoztak, a fénycsövek és kompakt változataik lettek ennek az eredménye. De csak most, a fehér LED-ekkel nagyjából egy időben kezdtek a kompakt fénycsövek teret hódítani. A LED-ek érdekessége, hogy teljesen új gyártók jelentek meg. És néhányuk egészen alul tudja múlni az 1000 óra élettartamot...

Nekem a Tesco-ban kapható Tungsram LED-ek jöttek be, igaz még csak kettőt vettem. Normális táp lehet bennük, mert nem érzékenyek annyira az áramingadozásra, mint pl a kompakt fénycsöveink, valamint 100-240V között fogad el delejt. Nem érdemes a kicsikkel vacakolni, a 60W-s nek megfelelő 800 akárhány lumenes 10W-st érdemes venni, nagyon erős fénye van. A 470 lumenes viszont már kevéske.
Amúgy egyiket se fogdostam :)

A 12 wattos biciklis lampam nagyon rovid ideig mukodik teljes teljesitmenyen, ha nincs mozgas (= hutes), par perc utan onleszabalyoz, es olyan forro, hogy megfogni nem lehet (mondjuk az egesz test egy hutoborda, szoval ez vegulis jo dolog).

Bar a LED-es technologia meg fejlodesben van (es volt is az elmult par evben), azert akkora hatasfokjavulast nem lehet a kompakt fenycsorol LED-re valtassal elerni mint a hagyomanyos izzorol kompaktfenycsore valtasnal volt.

Ennek az oldalnak az elejen van egy tablazat ami osszehasonlitja a kulonbozo fenyforrasok hatekonysagat.


Hagyományos izzólámpa          10 –  15 lumen/watt
Halogén izzó                   20 –  25 lumen/watt
Kompakt fénycső                50 –  65 lumen/watt
Fénycső                        60 –  80 lumen/watt
Fémhalogén lámpa               70 –  80 lumen/watt
Nátriumlámpa                  100 – 120 lumen/watt
LEDlámpa (kicsi)               30 –  60 lumen/watt
LEDlámpa  (nagyteljesítményű)  60 – 140 lumen/watt

Ez 2010-ben keszult, de szerintem oriasi attores nem volt a LED-es vilagban mostanaban, szoval lehet, hogy kicsit jobb lett, de nem nagysagrendileg.

Egyebkent egy fogyasztasmerovel konnyen megnezheto, hogy mennyit fogyaszt valojaban. Az viszont igaz, hogy ha nagyon fut akkor valoszinuleg az elettartama is rovidebb lesz (egyreszt maguknak a LED-eknek, masreszt a kisfeszultseget eloallito aramkornek is valoszinuleg).

/sza2

Ne csak az energiahatékonyságot nézd, hanem a használhatóságot, élettartamot is (azonnal bemelegszik, érzéketlen a sok fel-lekapcsolásra, tovább él). Én még legutóbb ott tartottam, hogy a LED ezekben is nyerő, még ha kevéssel is. Ha pedig minden téren egy kicsit jobb, akkor az nyert ügy. Persze nem kizárt, hogy a halogén/CCFL technológia is sokat fejlődött az utóbbi időkben, és tévedek.

--

Somogyis fogyasztásmérő, tehát tessék a helyén kezelni az eredményeket (névleges/műszer, Watt):
- V-TAC termékek: 15/14,1; 12/11; és 7/5,6 W
- ikea: 10/10,7; 6,3/6,4 W

Szerintem rengeteg oka lehet, hogy más a feelingje. Nem mindegy, hogy az égő mekkora felületen disszipálja a hőt, mennyire lassan hűl le, mennyire jól adja át a kezednek ha hozzáérsz, stb. Egy LED alu hűtőborda pl. kisebb helyen disszipál, mint egy teljes izzószálas körte (mert a diódáktól elfelé kell vezetni a hőt), és mivel jobb hővezető, ezért érintésre is melegebb, de az a gyanúm, hogy sokkal gyorsabban le is hűl. A LED 100°C-ja és az izzószál 1000+°C-ja között azért nem kis különbség van, és ebből jól látszik, miért fogyaszt tizedannyit a LED.

--

Tessék 18650-es aksin Titán huzal izzítani 300 C fokon, lesz elemlámpa, és a 300 watt is átjön (legalábbis bex@rsz a fényjátéktól). Ja utána ne nagyon keresgéld a huzalt, mert darabokban lesz.

(Egy e-cigi fan)
"Értem én, hogy villanyos autó, de mi hajtja?"