HP Probook 4535s - Melyik Linux?

Sziasztok!

Van egy Hp Probook 4535s-em, és szeretnék rá valamilyen Linuxot tenni. A kérdésem annyi lenne, hogy melyik lenne az a disztribúció, ami a lehető legkevesebb energia ráfordítással válna használhatóvá eme notebookon?

Régebben próbáltam párat (másfél éve kb), akkor szinte minddel volt valami gondom. Ami a legjobban futott az talán az Elementary Os-volt, de voltak komoly akadások (mintha leesett volna az FPS bizonyos animációknál), amik csak telepítás után jelentkeztek, Live rendszerként nem.

Nem szeretném részletezni, hogy melyik ment, melyik nem, mert mégis csak 1 év távlatáról beszélünk, és azóta rengeteg minden változhatott.
Otthoni használatra lenne a gép. Böngészés, filmezés, torrentezés néha szöveg szerkesztés. Ami fontos, hogy az olyan alap dolgok, mint az, hogyha bedugok egy HDMI kábelt, akkor automatikusan átváltson a kép és a hang is a 2. képernyőre és hasonlók működjenek mindenfajta mókolás nélkül.

Főbb jellemzők:
CPU típusa Mobile DualCore AMD A4-3305M, 2521 MHz (25 x 101)
Alaplapi lapkakészlet AMD A70M, AMD K12

Videokártya AMD Radeon(TM) HD 6480G (512 MB) (Igen dual graphics, ez régen gondot okozott))
Videokártya AMD Radeon(TM) HD 6480G (512 MB)
3D gyorsító AMD Radeon HD 6470M (Seymour)
3D gyorsító AMD Radeon HD 6480G (Sumo)

Hangkártya ATI Radeon HDMI @ AMD K12 - High Definition Audio Controller
Hangkártya IDT 92HD87B1/3 @ AMD Hudson-3 FCH - High Definition Audio Controller

Lemezes meghajtó TOSHIBA MQ01ABD075 (750 GB, 5400 RPM, SATA-II)
Optikai meghajtó hp DVDRAM GT31L (DVD+R9:6x, DVD-R9:4x, DVD+RW:8x/8x, DVD-RW:8x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:8x, CD:24x/24x/24x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM) (Ez nem vágna a földhöz, ha gond lenne vele)

Hálózati kártya Qualcomm Atheros AR9285 802.11b/g/n WiFi Adapter
Hálózati kártya Realtek PCIe GBE Family Controller

Bluetooth Qualcomm Atheros AR3011 Bluetooth 3.0 + HS Adapter

Touchpad: Synaptics (jó lenne ha működne a palm-check illetve bal felső koppintással ki lehetne kapcsolni a touchpadot.

Hozzászólások

Esetleg érdemes lenne várnom még egy ideig, az új Ubuntu LTS miatt?

A legismertebbek közül kipróbálsz egyet-kettőt, amelyik jól megy, az marad. Ha esetleg egy-két apró gond van csak, azt meg szerintem meg lehet oldani.
Mivel nem sokat akarsz szöszölni, akkor a "kezdőbarátabb" közül válassz (*ubuntu, mint, manjaro, fedora, opensuse, stb.).

Semennyire. Állandóan változik. Viszont én most úgy használom, hogy felraktam, ráraktam a szükséges programjaimat, és nem frissítem. Így stabil, és minden működik azonnal. Amúgy nagyon jó rendszer. Terveim szerint, ha már nagyon elavulna, akkor lecserélem egy frissebbre. Backup úgy is készül egy külső vinyóra.

Egyébiránt itthon van egy 4510s, és egy Linux Mint van rajta évek óta problémamentesen. Az újabbakkal már a dual videokártya is megy. Repókban ott a driver. Igaz, csak Nvidiát használok.

☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)

Pont annyira AMD-barát, mint a legtöbb disztró. Mindegyik alatt ugyanaz a kernel, mindegyik ugyanazt az xorg-ot használja, mindegyikre ugyanazt a bináris meghajtót telepíted.

Persze a verziók és az abból adódó szívatások különbözhetnek, illetve az is, hogy egy egyszerű csomagtelepítéssel megúszod a dolgot vagy pedig neked kell letölteni (kernelforrás csomagját telepíteni), futtatni a .run fájlt, esetleg valamit szerkeszteni.

Stabilitás*: nem használtam még Manjaro-t, csak nagyon jókat olvastam róla. Nem hiszem, hogy a rolling release modell egyenes következménye lenne az instabilitás és a féléventi release-kiadás meg a stabilitás jelzője lenne.
Ha nincsenek nagyon speckó igényeid és megfelelnek a tárolókban levő csomagok, nem hiszem, hogy különösebb gondod lenne vele. De ahogy mondják, a puding próbája az evés :)

* szerk.: ha a stabilitás alatt azt érted, hogy a programok rendesen futnak-e, nem pedig azt, hogy mennyire változik a rendszer önmaga.

Nékem pontosan ilyen laptopom van, és csak Ubuntu 13.10 van rajta. A másik régi laptopomon (HP 6820s) ubuntu 12.04 LTS és Win 7 van duál módban, (ez céges gép) A ubuntu 12.04 2017-ig támogatott addig a gép is öreg lesz.
A HP 4535s gépen az Ubuntuval soha semmilyen problémám nem volt, gond nélkül használom, csak ajánlani tudom. A 14.04 -es verzióra természetesen megjelenés után frissíteni fogok. A kezelő felület számomra teljesen kényelmes, igaz extra elvárásaim soha nem voltak.
Más gépen sokféle linuxot kipróbáltam de az ubuntu az igazán szimpatikus a használat és kezelés szempontjából.

Megnézem ezt is. Mennyire rendszerigényes a Cinnamon és a Gnome 3.10?

Illetve touchpad mennyire konfigurálható (ha rá van dugva USB-s egér kapcsoljon ki, palm check ilyesmik).

Frissítés: Nem indul el Live!-ban a rendszer. Logo után nem történik semmi. Rufus-al írtam ki pendrive-ra.

subs

Nekem egy HP Probook 4530sem van, ATI-val, de borzalom, amit a Linuxok kihoznak az akksijából... :-\

--
blogom

+1 Abból is a kde-s, mondjuk a gnomeosat is próbáltam virtuális gépen arra se lehet panasz. Az egyéb desktopok nem új gépre valók. A héten vettem egy amd vga-t (hd7850), és az állandóan hallot szidás ellenére az fglrx simán felment és semmiféle hátrány nem ért az előző nv-s rendszer után.

(Félre ment, válasz akart lenni a SUSE-ra)

Egy próbát szerintem megér a Chakra.

Next-next-finish a telepítője, meg amúgy az egész. Ach alapú, az összes ArchWiki használható.
Alap vga install-t válassz és utána tedd fel a drivert.

Még mindig Manjaro vagy Mint kell neked.
A mostani KDE már ugyanolyan jó mint a régi Gnome2, ezek ketten fent meg hozzák. Beállítva, nulla szívással. Mintnél még a frissítés sem probléma. Xfce meg baromi gyors, és már szép meg jó is. Irkáltam teszteket egy pár disztróról, több blogbejegyzésben is. Pl. ebben.
☼☆♫♪♫♪☆☼
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)

+1 az Arch alapú Manjaro-nak

P4-es asztali gépen több éve használom az Arch Linux-ot (fluxbox ablakkezelővel), tetszik a rolling release modell, szerverre azért inkább debian stable :)

Win7-es céges laptopom-ra kellett Linux-ot varázsolnom (némi Web tervezés/szerkesztés céljából jobb választásnak tűnt), dual-bootba és a laptopom (Asus X53B, E2-1800 - as AMD APU-val) nem bizonyult túl Linux-barátnak.

A legelterjedtebb disztribúciók jó részét megpróbáltam, a legtöbb a videokártya és a WIFI téren okozott gondot. A videokártyát nomodeset paraméterrel telepítéskor és utána ideiglenesen orvosolni lehetett, de a későbbiekeben küzdeni kellett ezzel is (proprietary driver vs. open source).

Véletlenül botlottam a Manjaro-ba és ez már boot-oláskor felajánlotta a proprietary driver-t. A telepítés végig simán ment. Utána pedig sorra pozitív élmények...

Összegezve: a Manjaroval egy szép desktop környezetet kapunk, érezhetően igyekeztek "egzotikus" laptopra is telepíthetővé tenni, sok minden előre beállítva, Xfce-vel kényelmesen kezelhető. Minden felmerülő kérdésre az Arch doksikból is válasz kapható, eddig pár percnél több időre nem akadtam el.

Sok desktop környezetet kipróbálva a legtöbb élményt az utóbbi időben ez a distrib adta, izgalmas, jól átgondoltnak tűnik, hozza az Arch előnyeit, kissé kordában tartva azért a rolling release-t. Használható egyszerű userként, de kényelmesen a mélyére lehet ásni a háttérben, ha kell.

Ha még mindig a megfelelő Linuxot keresed, szerintem nem hibázol nagyot, ha 5-7 alternatívát feltelepítesz egymás után.

Sabayon.
Rolling, Gentoo alap, van külön kde, gnome, xfce és minimal iso.
Felhasználó barát.

Szia!

Hasonló AMD APU-val ellátott kisgépen itthon Mandrivát használok, még nem találkoztam nem működő HWvel (illetve valamiért a ventillátor sebességét csak szabályozni tudom, de teljesen kikapcsolni nem, de nem is laptop). Alapvetően a különböző HWket amiket írsz külön-külön használtam már és nem volt vele bajom.

FathoM