Fórumok
T-home kábelnetem van, bejön a koax, és belemegy pár nem olcsó eszközbe. Földből kiálló oszlop nincs az utcában, itt a környéken minden föld alatt megy, de pár utcával arrébb már vannak oszlopok is. Érdemes foglalkozni villámvédelemmel? APC P5B-be épített koax védelem mennyit ér és mennyit csillapít? Vagy egy ilyen kis izé mennyit ér és mennyit csillapít? A modem szerint most 1.8-3 dBmV a power level és 38.6-41.9 dB az SNR. Ha lehet, egy kicsit szofisztikáltabb választ kérek annál, mint hogy ezek a kütyük szart se érnek, habár sejtem, hogy ez nem áll annyira messze az igazságtól :).
Hozzászólások
Hali!
Nem konkrétan T, de upc témában tud írni: az RX érték amit írtál teljesen megfelelő, viszont az snr a kevésbé fontos, inkább a TX ami nagyobb jelentőséggel bír. Írom mindezt úgy, hogy soha nem voltam T-sszerelő, csak más topicban láttam, hogy szintén pl cisco 3925 modemet használnak. A lényeg, hogy olyan berendezést kell választanod ami alkalmas "visszirányos" kommunikációra. Ezek ritkábbak. A koax vonalakba építhető villámvédelmi eszközök nagy többsége analóg tv készülékek védelmére alkalmas ami egyirányú jelfolyamot feltételez /ez pongyola fogalmazás, mert a digitális tv nézés is az, csak a médiaboxok egyéb kiegészítő szolgáltatásait nem tudod használni visszirány nélkül/... viszont konkrétan az internet természetesen nem megoldható kétirányú kommunikáció nélkül.
Üdv:
Feri
Ellenpélda: http://dnd.hu/index.php?page=talloz&kat=s&search=vill%C3%A1mv%C3%A9d%C5…
Ilyet építünk be a 100 wattos RH és URH adóvevők elé, hogy a tetőn levő antenna mellé csapó villám ne egye meg a sokszázezres készülékeket. Értelemszerűen vastag dróttal a földelőhálózatba vezetve a földelőpontját.
Viszont ha olyan pechünk lenne, hogy közvetlenül az antennába nyalna a villám, az ellen csak a biztosítás kártérítése véd. Láttam már elégett csatlakozót és elégett NYÁK csík helyét.
CATV-hez viszont a fenti sem a legjobb, oda ennél finomabb eszközt szereznék.
Például: http://german.alibaba.com/goods/lightning-protector-for-catv.html
A biztosító ma már ilyen elektronikai eszköz kárát nem téríti meg!
Elvárás lett ugyanis a villám védett dugaszoló aljzat és a jó gazda gondossága, azaz az antenna kihúzása a készülékből.
Lányomnak mondták még a múlt nyáron :(
Az o uzleti erdekeik felol nezve tokre ertheto, de akkor is verforralo, hogy pont azert nem fizetnek, ami miatt tulajdonkeppen eleve megvetted a termekuket.
tulképpen az nem villámvédelem, ha megkötöd a biztosítást :-)
ps: ha normális biztosítód van, párévente fizet egy ilyen káreseményre, de az, hogy minden nyári vihar után - ez nyilván nem megy.
ha teszel érte (pl villámvéded a házat, villámvédő használata áram és koax/réz érpár oldalon) akkor más a helyzet.
Persze, nyilvan, ha bar a biztositasi csalas mezsgyejen haladsz, a minden eso utan szorakoztato elektronikat csereltetunk a biztositoval, az nem jo. En ugy ertettem, hogy a fenti esetben a biztosito nem fizet. Full stop.
Nem otton elek mar lassan 8 eve, es ugy tunik, hogy ebben a temaban is valtozasok voltak. (evekkel ezelott egyszer a belso modemunket kuldte padlora egy villam, es akkor a biztosito egy kis meteorologiai jelentes bongeszes utan siman fizette az uj modem arat...)
De ha kivizsgaljak az esemenyt es utana fizetnek (ha jogos a koveteles), akkor az jo. :)
Nezettek masik biztositot, igenis masodlagos villamkart fizet.
Ezek szerint ha van biztosításom, amit ezért (is) kötöttem, ennek ellenére ne nézzek TV-t, ha kint rossz idő várható? Legalábbis ez már hivatkozási alap a jó gazda gondossága kérdéskörre.
A villámvédett aljzat az nem nagy költség, ám az sem mindenható. Viszont ha ezt kéri a biztosító, kérje előre és ne utólag okoskodjanak, hogy miért nem fizetnek. Sajnos a valóság tényleg ez. Amíg fizetsz, addig fizess, aztán ha baj van, keresik a kibúvót a fizetés alól. Addig persze örömmel elfogadják a lóvét.
Izolatort berakhatsz, bar a direkt villamcsapas ellen az sem ved (igaz, a masodlagos hatas ellen mar talan igen)
--
zsebHUP-ot használok!
A linkelt tulfeszultseg levezeto nem CATV-hez valo, ne kiserletezz vele.
A P5B-V leirasaban egy betu sincs arrol, hogy mit bir a CATV tulfeszvedelem, gondolom kb. az lehet benne, mint a PV-ben ( http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=PV ), a semminel tobb, de csodat nem kell varni tole.
Erdemes a koax legelejere valami combosabb, de lassabb vedelmet beepiteni (ezekben a cuccokban gondolom MOV van, ami gyors, de egy nagy pofontol gyorsan megfekszik), szikrakozt, valami gazos tulfeszlevezetot, ilyesmit.
ellenben sokezer eurós "biztosítást" ígér, ha mégis leégne valami mögötte. Ami azért SoHo környezetben fedezni szokta a kárt.
(lehet, hogy van valami apróbetűs kitétel de azt nem láttam)
--
"The only valid measurement of code quality: WTFs/min"
A minőségi (3-4k) túlfeszültség védők nagyon jó védelmet adnak, csillapításuk 1 dB körüli.
Esetleg ez?
http://www.ostelsat.hu/villamvedelem_tv-sat_f_dugasz-f_aljzat_signal_R4…
Én ezt javaslom.
Ez egy galvanikus leválasztó, ami egyáltalán nem villámra van méretezve. 3000V-ig szigetel és két rendszert tesz földfüggetlenné. A villámvédő pedig 1kV alatt levezeti az energiát, ami kárt okozna.
Márcsak az a kérdés mire lenne valóban szüksége a kérdezőnek.
Valami olyan kütyüre van szükségem, amitől egy fokkal nyugodtabban alszok, hogy a T-home kábelén nem jön be semmi veszedelem, bármi is legyen az :). Ha telibekap egy villám, attól biztos nem egy 1-5 ezer forintos kütyü fog megvédeni, de ha messzebbről jön villám, vagy bármi más olyan zavar, ami kárt okozhat modemben/TV-ben (vagy akár egy szomszéd otthon bedugja a koaxot a 220-ba, vagy mittudomén), az ellen szeretnék védekezni. Nem tudom, hogy a valóságban van-e ilyen veszély, de sokféle eszközt javasoltak fentebb, ezért biztos van.
--
Elvileg a bejövő hálózatnak is védettnek kell lennie, a környezeti hatások ellen. Ott egy kicsit rosszabb ha 2-3 erősítő és egyéb eszköz elszáll a szomszéd miatt, vagy a villám miatt. Nem hinném hogy az antennakábelen átküldhetsz 220-at a szomszédba. Villám viszont olyankor is veszélyt jelenthet számodra, ha a szolgáltató elosztójában már védve van de 1km-re vagy tőle.
Az én állításaim fele tapasztalaton alapszik. Majd jön valaki aki ilyet üzemeltet és elmeséli, hogy néz ki egy ilyen hálózat, milyen védelem szükséges.
Én az alábbi 6 aljzatos Belkin túlfeszültségvédő elosztót használom a UPC kábelmodemhez (a coax és a táp csatlakozóhoz is). A router is ebben van bár azt át akartam tenni egy RJ45 védelemmel is rendelkező elosztóba, de végül arra jutottam, ha nagyobb a gond arra van biztosítás és backup.
Belkin SurgeMaster 6xDIN,tel,A/V,2m - http://www.belkin.com/de/F9S623-2M-Belkin/p/P-F9S623-2M/
Belkin SurgeMaster 7xDIN,tel,A/V,RJ45,3m - http://www.belkin.com/de/F9G726-3M-Belkin/p/P-F9G726-3M/
--
Légy derűs, tégy mindent örömmel!
A kábelmodemed bemenete 15KV/1ms védettséget ad.
Ezt fokozhatod valamilyen gázos túlfeszültség levezetővel, egy Y tagon keresztül.
A T-s hálózatokban is így védik a kábelszakaszokat , és a berendezéseket is.
"vagy akár egy szomszéd otthon bedugja a koaxot a 220-ba, vagy mittudomén"
Miután egy iránycsatolóval van megoldva az ellátásod , normál esetben nem lógsz össze galvanikusan a szomszéddal.
A 220V-ból annyi fog megérkezni amit az a belső kapacitásán átvezet.
Ebben az eszközben nincs közeg ami elvezesse a nagy energiájú, nagy feszültségű elektromos jelet. Ebben igazad van. Mivel azonban nincs földön a ktv előfizető oldali vége ezért nem is akar arra menni a villám. A prímér villámcsapás ellen semmi nem véd, még egy 3-4 lépcsős villámvédelem sem, ennél komolyabb kiépítése nem lehet cél házilag. Ez az eszköz megvéd a kábelben keletkező villám másodlagos hatására indukálódott áramtól mivel ilyenkor nagy részben a másik irányban a földelt (kötelezően) ktv hálózat felé fog távozni.
Ilyen eszközt láttam már, hogy megvédett kábelmodemet, beltérit, tv-t. Viszont egy külön levezetéssel rendelkező túlfesz védő bekötése érdekes kihívás lehet házon belül. Ennyit erről, ezért ajánlottam.
Mi ezt forgalmattuk:
https://www.phoenixcontact.com/online/portal/us?uri=pxc-oc-itemdetail%3…
Ez arra van kitalálva.
pch
--
http://www.buster.hu "A" számlázó
--
Nekem van egy APC-s túlfeszvédős elosztóm, azon van koax csatlakozó is. Csak egy baj van vele, néhány digitális csatorna vételét elkúrja, úgyhogy nem használom...